hi i ri 3 1 1 r, 1 y. i ifji 3 I- •1 V 1 ii I J' .i I i j: i I.1 'i il 'i- I i: I ■i'i - r I I, ;'i' V 1 t,i i Het tijdelijke ziekenhuis Onlangs hebben wij melding gemaakt van de instelling van een tijdelijk zieken huis in de Muntstraatschool, dat onder auspiciën staat' van de plaatselijke Rode Kruis-afdeling. Dit ziekenhuis, dat niet zozeer dient ter ontlasting van de be staande instellingen op dit gebied dan wel tot opname van doortrekkenden, die door ziekte of uitputting niet in staat zijn hun reis voort te zetten, blijkt wel in een bestaande behoefte te voorzien. Momen teel is een 12-tal patiënten opgenomen, terwijl hier in de korte spanne tijds sinds de oprichting reeds 38 personen zijn verpleegd. Uit dit cijfer kan men wel een droef beeld destilleren van het lëed, dat thans langs de weg wordt geleden. Clandestien slachten Aan de Veenenlaan werd Dinsdag een clandestiene schapenslachterij ontdekt; de ondernemers werden gevat. Oneerlijke postbode Een der Hoorase postboden had voor korte tijd een roggebrood uit een post pakketje ontvreemd; daarvoor werd hij Zondagmiddag gearresteerd. Inbraak in „Het Witte Paard" Het aantal Inbraken en inbraakjes in deze gemeente is de laatste 'tijd legio; vooral heeft men het hierbij op de konij nen voorzien, die bijna nergens meer veilig zijn. Vorige week wisten onbevoeg den zich toegang te verschaffen tot de stal van „Het Witte Paard" en daar een •vijftal van deze dieren te ontvreemden. Voorts ontfermde men zioh over een partijtje aardappelen en tarwe, welke kostbare producten door fouragerende Am sterdammers tijdelijk in deze stal waren ondergebracht. Burgerlijke Stand GEBOREN: Cornelis J. H"„ z. V. G. de Boer en M. Tiet; Robert W., z. v. W. H. Roos en T. T. de Geus; Paulette R., d. v. J. H. van Ree en A. Gorter. ONDERTROUWD: Adamianus C. Schouten en Geertruida W. M. Kooij; Christiaan Urban en Wiihelmina Vonk. GETROUWD: Huibert Groene veld en Hendrika .Brouwer; Jean P. Bakker en Teuntje de Hoog. OVERLEDEN: Jacob Hoek, 52 jr. (van Zwaag); Johannes Schouten, 19 jr., (van Zsvaag)Jacob J. Schluter, 44 jr. (van Asd.) Petrus N. Eitjes, 24 jr. (van Span broek) Bernardus J. de Vries, 42 jr. (van Asd.) I 1 I 'I' I GROOTEBROEK Een goede vangst Van tijd tot tijd heeft de politie ook hier een goede vangst. Zo had zij ook dezer dagen weer een zeer goede vangst toen zij een inval deed bij den heer V7, waar een groot aantal bielzen en hout en liefst drie varkens in beslag werden ge nomen, welke van diefstal afkomstig waren. Pastoor Ratté met emeritaat Na bijna 10 jaar in de parochie Grootebroek gestaan te hebben, gaat pastoor Ratté thans tot grote spijt der parochie wegens ernstige ziekte met emi- ritaat. Zeer velen zullen pastoor Ratté missen, daar hij veel deed voor de armen en .hij allen steeds te woord stond. Als opvolger van wijlen pastoor Theulen heeft hij de arme parochie Grootebroek al een heel eind uit de schulden geholpen en de parochianen zien hem dan ook zeer ongaarne vertrekken. ZWAAG DIJK Aardappelkuilen leeggehaald De onveiligheid op het platteland neemt hand over hand toe; vooral de diefstallen van vee en aardappelen zijn aan de orde van de nacht. Einde vorige week zijn nu weer bij niet minder dan vijf tuinders te Zwaagdijk-West de aard appelkuilen door onbevoegden geopend en grotendeels geplunderd. Ook werd een grote partij poters, bestemd als zaaigoed voor de nieuwe' oogst, ont vreemd. r U!|' HAUWERT Coöp. Aankoopvereniging Ten huize van den heer J. Hoek ver gaderde bovengenoemde vereniging onder leiding van den heer D. Metselaar. De omzet bedroeg in 1944 f 1546.04, wat bij vorige jaren een klein bedrag betekende. Aan kunstmest en bestrijdingsmiddel werd 16621 kilo, ter waarde van 1396.73, omgezet. Periodiek moest aftreden de heer A. Galjs, die bedankte voor een herbe noeming. In zijn plaats werd gekozen de heer W. Balk. In de financiëele commis sie werd gekozen de heer P. Druif Kz. De secretaris-penningmeester gaf te ken nen, dat hij wegens drukke werkzaam heden voor beide functiesbedarikter Bij de sluiting- bracht voorzitter den heren A. Galis, die 25 jaren als bestuur der zitting had gehad, en den heer Bak ker dank voor het vele dat zij voor de vereniging hebben gedaan. Onderhandse verkoop Naar wij vernemen heeft de heer J. Wittebol zijn bouwbedrijf overgedaan aan zijn zoon, den heer J. Wittebol Jr., alhier. Kinderen ter'verpleging Dezer dagen arriveerde met paard en rijtuig alhier een twaalftal kinderen uit Haarlem, om bij enige ingezetenen liefde vol te worden opgenomen. Brandhout voor gemeentenaren In onze gemeente zijn vele wegbomen geveld en aan die gezinnen, die er voor in aanmerking kwamen, vanwege de Vier Noorder Koggen en gemeente verkocht. ZAANDAM Zweden helpt Holland De voorbije week heeft ook aan onze stad getoond, hoe het Zweedse volk het bevriende Holland helpt en met dank baarheid in het hart heeft onze burgerij van Woensdag af de welkome gaven, be staande uit brood, margarine en grutters waren bij de diverse winkeliers in ont vangst mogen nemen. De uitreiking heeft in alle opzichten een zeer vlot verloop gehad en Vrijdag avond was alles gedistribueerd, had ieder ingezetene zijn portie in huis en heeft het zich intussen ongetwijfeld uitmun tend laten samken. De werkzaamheden, welke de uitge breide distributie vooraf gingen, zijn alle ook naar wens verlopen. De zeer actieve „Nood-Organisatie" al hier had de bewaking van het bereids in pakhuizen opgeslagen Zweedse meel, de expeditie naar de diverse bakkerijen en de controle bij de toewijzingen en afleve ringen op zich genomen. Voorwaar geen sinecure, waarmede zelfs enige nachten der ter beschikking staande werkers ge moeid waren, maai- welke de voldoening gaf, dat de ons geschonken levensmidde len ook hun juiste bestemming kregen en naar menselijke berekening niets in „zwarte handen" terecht is gekomen. Ook Zaandam zal de Zweedse mildda digheid niet vergeten en ziet al w.eer reik halzend en belangstellend uit naar reeds onderweg zijnde nieuwe zendingen. De eerste rioodkeuken in gebruik Om de bereiding van de spijzen der Centrale keuken zo vlot mogelijk en zo vlug mogelijk te doen geschieden, .is in de loop der vorige week een der nood- keukens, n.l. die bij Verkade's Fabrieken ingeschakeld. Hierdoor is een tijdige dis tributie verzekerd en konden de middag- uitreikingsuren reeds worden vervroegd. De waterreservoirs kunnen deze week in gebruik worden genomen, waardoor weer een moeilijkheid is opgelost. Overigens blijft de keuken des Maan dags zwaar gehandicapt wegens de stag natie van electrische stroom. De bevoorrading blijft intussen het zorgvolste probleem, dat de leiding echter met alle kracht tracht op te lossen. Zo werd de tweemalige verstrekking van stamppot in de voorbije week door de bevolking wel gewaardeerd. Waar schijnlijk zal dit in de komende weken kunnen doorgaan. Inkoopcentrale Volkstuinen „Zaandam" Aan de leden-afnemers wordt medege deeld, dat zij zich t.a.v. de zaadleverantie niet ongerust behoeven te maken. Zeer waarschijnlijk zal binnen enkele dagen de eerste zending zaaizaad arrive ren, welke in pakketvorm is besteld. Hierbij is rekening gehouden met de meest voorkomende zaden en de stellige toezegging is hierbij gedaan, dat onder meer i kg. sla- en snijbonenzaad aan wezig zal zijn. Buiten de pakketten om is ook spina zie-, uien- en wortelenzaad los verkrijg baar, evenals sjalotten. Ook is een hoe veelheid plantuitjes besteld, daar dit jaar waarschijnlijk geen poot-uien uit Zwijndrecht kunnen worden betrokken. Over póótaardappelen kan nog weinig worden gezegd. Zodra déze er. zijn, zal hieraan ruchtbaarheid worden gegeven. Het is van groot belang de kastjes op de tuinen te raadplegen of anders de etalage van dit blad aan de Gedempte Gracht. Op kunstmest kan dit jaar niet worden gerekend. Wel is een partijtje landbouw- kalk op het complex Heijermansstraat aanwezig, dat via den heer Bakker kan worden betrokken. Zweedse Rode Kruis hulpactie In verband met de Zweedse hulpactie heeft de heer Walter Ekman als zijn ver tegenwoordigers in de distributiekringen Zaandam en Wormerveer aangewezen: de heren dr. W. H. Levend, ds. J. Eikema, J. Heyn, A. H. Verkade Jr., allen te Zaan dam en den heer P. Smit te Wormerveer. Zondagdienst doktoren erf apotheken Dienst doktoren van Zaterdag' 10 Maart n.m. 2 uur tot Zondag 11 Maart n.m. 12 uur: dr. D. K. Boom, Westzijde 174, tel. 3972 en dr. J. S. Bax, Hoogendijk 16. tel. 3763. Dienst apotheken op Zondag 11 Maart de Hertenapotheek, Westzijde 118, tel. 3502. 25-jarig jubileum café Koopman Vrijdag j.l. bestond het bekende café restaurant „Koopman" aan 'het Dam plein 25 jaar. Het feit is uitsluitend in intieme kring herdacht. Door het perso neel werd een fraaie bloemenmand aan mevrouw Koopman aangeboden, die zich op haar beurt niet onbetuigd liet. De trouwe bezoekers zullen ongetwij feld betere tijden afwachten, om dan di' jubileum op passende wijze te herdenken Het aanvragen van noodpakketten Het Vrouwen-Hulpcomité van de Nood- organisatie te Zaandam verzoekt ons om opnahie van het volgende: Ten opzichte van het aanvragen van noodpakketten schijnt er de laatste tijd enig misverstand te bestaan, gezien de zeer vele verzoeken, die ons bereiken. Hoe gaarne ook aan elke roepstem gehoor zou worden gegeven, is dit ten enenmale onmogelijk, daar ons comité slechts be perkte hoeveelheden ter beschikking staan, die vanzelfsprekend daar terecht moeten komen, waar de* nood het grootst is. Er wordt daarom nog eens nadrukke lijk de aandacht op gevestigd, dat voor noodpakketten slechts degenen in aan merking komen, die geen voedsel buiten dat Van de Centrale keukens en van het geen op de distributiebonnen wordt ver strekt, ter beschikking hebben. Zieken, ouden van dagen en andere personen, die niet in staat zijn om zelf' op voedsel uit te trekken en niets meer voorradig heb ben, kunnen schriftelijk hun aanvrage tot ons Comité richten. Kan men er dus zelf op uit, dan is een aanvrage bij voorbaat tot afwijzing gedoemd, ook al heeft men niets meer in huis. In alle gevallen moet men zich de controle namens ons comité laten welgevallen. Onnodige aanvragen vertragen de behandeling van gevallen, welker spoedige afdoening hoog nodig is! Uil hef politierapport Vorige week werden twee Zaandammers gearresteerd, die zich schuldig maakten aan het leeghalen van leegstaande wo ningen. Ten nadele van de firma Albert Heijn werden vijf balen suiker gestolen. De vier daders kondert door de politie gear resteerd worden. Vier balen konden nog in beslag genomen worden. Burgerlijke Stand GEBOREN: Tijmen Cornelis, z. v. J. ZWart en T. Gobels; Hans, z. v. C. op den Velde en J. T. van der Lee; Maria Vita, d. v. D. Nibbering. en H. Clijnk; Alexander Leonard, z. v. H. Vleesch Dubois en van P. Miedema (won. te Koog a.d. Zaan)Ronald Hendrik, z. v. W. J. de Klerk en T. Wildschut; Theoaorus Petrus Franciscus Maria, z. v. J. N. Wil- lemse en A. W. de Bakker; Janke, d. v. A. H. Blokland en B. Jansen; Cornelis Hendrik, z.v. J. de Jong en K. Mol; Ag nes Anna Cornelia; d. v. D. J. Abercarom- bie en E. J. Kisker; Aaldrik, z.v. A. En gels en G. Kemper; Cornelis, z. v. C. Timmerman en C. Eager; Abraham, z. v. C. Timmerman en A. Bakker; Roelof, z. v. C. Vethaak en A. Kikkert; Pieter,z. v. J. van der Meer en M. Smit; Tini, d. f). H. P. Bart en C. v. Maasdam; Antoni Adrianus, z. v. A. C. Bischoff en T. E M. Hunink; Grietje, d. v. K. Brouwer en G. van Essen; Nicolaas Gerardus. z. v. G. F. de Bruin en M. Seholtens; Aart, z, v. C. van 't Hoff en H. Tuinstra. ONDERTROUWD: C. J. Brouwer en J. M. van Weenen; M. Bout en A. Ophel- ders; C. Troost en M. E. Hesselink; K. Smit en G. A. Rep; B. G. Drijsten en M. Bakker. GEHUWD: K. Rep en M. E. A. Ver- nimmen; H. van Petten en A. Abbink; S. van 't Hof en E. J. Schot; A. J. W. Benjamins en A. Otten; J. G. Bicker en W. E. Burgers. OVERLEDEN: Petrus Johannes A. Stevens, 53 jr., geh. m. M. J. P. Snijder; Adam ds Groot, 84 jr., wedni'. v. M. S. Breg; Ja»ob Coenraad, 58 jr., geh. m. G. Klokkemeijer; Evert Plakke, 48 jr., wednr. v. B. Bok; Philippus van der Pol, 36 jr., geh. m. R. A. v. d. Sluis (won. te Amsterdam); Durk van Rijn, 26 jr., geh. m. C. M. Smit; Dirk Frederik Raadman, 55 jr., ongehuwd; Adrianus van Balen, 86 jr., wednr. v. J. Verhei j; Cornelia Pos, 75 jr., geh. m'. J. H. Diepérsloot; Joost Adriaan Zeeman, 20 jr., ongehuwd; Kees, 9 dagen,- z. v. Boet en E. Bergers (wón. te Westzaan); Cornalia Waij, 70 jr. geh. m. M. Bolleman; Marretje Kikkert, 72 jr., ongehuwd: Jan Bertus Huïtingk, 56 jr.; Jan Boekelaar, 39 jr., geh. m. P. Stam; Pieter Stam, 56 jr., geh. m. K. W. Kwadijk; Cornelis Molenaars, 58 jr., on gehuwd (won. te Uitigeest)Johannes Hooijschuur, 70 jr., ongehuwd; overleden te Bergen: Roel Boringa, 52 jr., geh. m. G. J. Schoemaker;. Hendrik Tonneman, 63 jr., geh. m. V. van Aken; Petronella Alberdina Mink, 79 jr., wed. v. F. J. La bohm; Abraham Goudsmid, 83 jr., geh. m. A. Hielkema; Johan Voortman, 70 jr., geh. m. J. de Vries; Botte Kuipers, 60 jr., ongehuwd; Jantje Bijker.e 90 jr., wed. v. J. Jelsma; Hendrik Eijdenberg, 48 jr., geh. m. W. Groot. Burgerlijke Stand OOSTZAAN Geboren; Klaas, z.v. J. Taams en G. Maas; Aaltje, d. v. J. Rem en A. Wals. Ondertrouwd: S. Onrust en J'. C. Havik. Getrouwd: C. Jongh Visscher en M. Haack. Overleden: J. C. de Dood, 23 j., Pieter Stam, 71 j., Steven Bouw, 64 j., Imm. v. Berge, 81 j., wed. H. Derlagen, H. Jong, 88 j. echtg. v. Klaasje Koeman. Jannetje Schouten, 50 j. geh. m. Eld'. Plooijer. WORMERVEER Zondagdienst doktoren en apotheken Dienst doktoren op Zondag 11 Maart dr. A. P. N. de Groot, Zaanweg 97, tel. 81103. Diéhst apotheken apotheek fa. van Marlè, WandeWëg lioekVoltastfaat', tel. 81475. Predikbeurten ZAANDAM; Ned. Herv. Kerk (Oost zijde) v.m. 10 uur: ds. A. Dronkers; Ned. Herv. Kerk (Westzijde) v.m. 10 uur: ds. J. Eikema, n.m. 5 uur": ds. A. Dronkers, ondei'W.: „Zalig zijn die vervolgd worden om der gerechtiigheid wil"; Ned. Herv. Ver. op G.G. (geb. v. Chr. Bel.) Geen dienst; Ned. Herv. Bond v. Inw. Zending op G.G. v.m. 10 uur: de heer v. d. Hoek, n.m. 4 uur: cand. Willemsen van Amster dam; Doopsgez. Gem. (Oostzijde) v.m. 10 ,uur: ds. Th. van Veen; Doopsgez. Gem. (Westzijde) V.m. 10 uur: ds. D. Attema; Evang. Luth. Gemeente v. m. 10 uurds. Steenbeek; Geref. Kerk (Stationsstraat) v.m. .10 uur: ds. Bonkeina, n.m. 4 uur: ds. Van Dijk; Geref. Kerk (Vinkenstraat) V.m. 10 uur: ds. Willenga, n.m. 4 uur: cand. Schenk; Geref. Kerk (Herderin straat) v.m. 10 uur: ds. Van Dijk. nm. 4 urn-: ds. Wielenga; Geref. Kerk H.V. (Ha zenpad) v.m. 10 uur en n.m. 4 uur: ds. E. L. Smelik van Amsterdam; clir. Geref. Kerk v.m. 10 uur: Dienst, n.m. 4 uur: ds. De Boer van Amsterdam; Geref. Gem. (Langestraat) v.m. 9-J uur en n.m. 3 uur: Dienst: Vrij. Evang. Gem. v.m. 10 uur en n.m. 3uur: Dienst; Oud-Kath. Kerk v.m. 10 uur: H. Dienst, pastoor Guddee; (Vrijgemaakte) Geref. Kerk v.m. 84 uur: dr. J. Keizer van Krommenie in Kerk Hazepad 1, n.m. 44 uur: Dienst in Luth. Kerk, Vinkenstraat. KOOG AAN DE ZAAN: Ned.. Herv. Kerk v.m. 10 uur: ds. F. C. de Vries van Oostzaan; Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur: ds. J. P. van Brakel; Geref. Evang. „Kom en Zie"' v.m. 9|- uur: ds. Kwakkelskin, n.m. 4 uur: ds. Broer. ZAANDIJK: Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur: prof. dr. A. W. Groenman; Ned. Herv. Kapel v.m. 10 uur: ds. L. Hijmans; Geref. Kerk (Koog-Zaandijk) v.m. 94 uur ds. Broer, n.m. 4 uur: ds. Kwakkelstein. WORMERVEER: Ned. Her. Kerk v.m. 10 uur: ds. T. J. de-Boer; Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur: ds. P. v. d. Meulen; Geref. Kerk v.m. 9} uur en n.m. 3 uur: Dienst; Chr. Geref. Kerk v.m. 94 uur en n.m. 31 uur: ds. J. van Dalen. WORMER: Ned. Herv. Kerk v.m. 91 uur: ds. W. Chr. Smits: Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur: ds. J. Meeroe; Geref. Kerk v.m. 9-1 uur en n.m. 41 uur: ds. K. Doornbos. KROMMENIE: Ned. Herv. Kerk v.m. uur: ds. P. Cannegieter; Doopsgez. Gem. Geen dienst; Geref. Kerk v.m. 10 uur en n.m. 41 uur: ds. Joh. Keizer; Oud.Kath. Kerk v.m. 10 uur: H. Dierist. KRÓMMENIEDIJK: Ned. Herv. Kerk: Geen dienst. ASSENDELFT: Ned. Herv. Kerk v.m. 10- uur: ds. A. Noorman van Zaandam. WESTZAAN: Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur: ds. E. P. Borgman; Zuideinde n.m. 31 uur: dezelfde; Doopsgez. Gem. (Zuid) v.m. 10 uur: ds. M. A. Hylkema; Doops gez. Gem. (Noord) Geen dienst; Geref. Kerk v.m. 10 uur en n.m. 5 uur: ds. G. Tom; Geref. Gemeente v.m. 10 urn- en n.m. 3 uur: Dienst. OOSTZAAN: Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur: ds. D. Visser van Zaandam; Ned. Herv. Evang. gebouw v.m. 10 uur en n.m. 3 uur: de leek Huson; Geref. Kerk v.m. 10 uur en n.m. 3 uur: dr. E. Teunis. ENKHUIZEN. Ned. Herv. Gemeente, Westerkerk, 10 uur, Ds. Romijn. Ned. Herv. Gemeente, Zuiderkerk. 10 uur, Ds. Aertsen. Snouck v. Loosenkerk, 10.30 uur, de heer Goudsbloem. Geref! Kerk, 10 en 3 uur. Geref. Gemeente, 10 en 3 uur. Geref. Gemeente o. h. Kruis. 10 en 3.30 uur. Herst. Evang. Luth. Kerk, 10 uur. Gouden dienstverband Op Zondag 11 Maart a.s. hoopt de heer J. H. Boekman, Noordeinde 57, alhier, de dag te herdenken, dat hij gedurende 50 jaar in dienst is bij de Erve H. de Jong, Cacao en Cchoeoladefabrieken, Ndord- einde, alhier. De a.s. jubilaris wordt met Mei 63 jaar, zodat hij reeds als jongén van 12 jaar zijh intrede bij, genoemde firma deed. In al die tijd hééft hij zich een plichtsgetrouw? en kameraadschappelijk arbeider getoond,' zodat het den sympathieken'gouden wer ker aan de nodige belangstelling zeker niet zal ontbreken. >- KOOG-ZAANDIJK Zondagdienst doktoren en apotheken Dienst doktoren op Zondag 11 Maart dr. H. Hagtingius, Lagedijk 30, Koog aan de Zaan. Boodschappen 's morgens voor tien uur bezorgen. Dienst apotheken apo theek J. Groesbeek, Hoogstraat 58, Koog aan dge Zaan, tel. 81906. KROMMENIE Burgerlijke Stand Geboren: Georges J. P. M., z. v. A. Molenaar en T. Dekker; Johanna G„ d. v. J. Blijenburg en A. M. van Daalen. Overleden: Johannes Luijting, 83 wedn. v. C. Emmerig; Klaas Mastenbroek, 43 j., echtg. v. W. Mulder; Trijntje Boer- koel, 81 j., wed. v. D. Hart; Hendrik ten Wolde, 57 j„ echtg. v. J. M. Engels; Fran ciscus W. Kriek, 68 j„ echtg. v. A. J. Fil; Johannes Verkaik, 62 j., echtg. v. J. Zwart. BERGEN. De Centrale keuken Ondanks Bergen's bevolking voor het grootste gedeelte geëvacueerd is, bedroeg de vorige week het aantal gegadigden voor de centrale keuken ruim 1600. 300 er van waren in Koedijk, een naburige, tuinbouw-gemeente woonachtig en aan- «Mjucwum, ivüuui lata. itXVVUIWIUVltt, AUWUWK Al/ X 1 U(KUil(IUVU«

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 2