I I' ii1 )y l r Vervolg rede van den Rijkscommissaris Mannerheim weer In functie ê1 I Benoemingen Rechterlijke macht Provinciaal Nieuws ■M WA 3 V. f It I 4 I I 1 i i' •r l i 1 i i. V i. ti ir; jV Vervolg van pag. 1 De poging het nationaal socialisme in het Duitse volk te verdelgen is tevens een aanslag op tie orde in ivet Europese ge bied, daar zij de geestelijke, politieke en economische chaos in het hart van ons continent zal brengen. De vernietiging van het nationaal socialisme zou er toe moeten leiden, dat het midden van Europa, beroofd van zijn eigen vorm krachten, als een politieke en organisa torisch lege ruimte open zou staan voor de greep der buren, met het gevolg, dat dit gebied en zijn bewoners ot terugval len in een kapitalistische ordening of in het bolsjewisme zullen opgaan. De Engel sen, ondersteund door de Amerikanen, poogden de uit de beslissing voor het oosten voortvloeiende catastrofale gevol gen tegen te gaan, door te trachten een verdeling van dit gebied in invloedssferen tot stand te brengen, en, in geval van hun overwinning, bij een weliswaar als ge meenschappelijk ontworpen bestuur, toch bepaalde gebieden deels door de bolsjewis ten, deels door de Engelsen of Amerika nen te willen laten bezetten. Afgezien daarvan, dat de Engelsen door een dergelijke linie in midden Europa ten gunste der Sowjet republiek te bespreken en toe te staan, in elk geval bereid zijn verraad tegenover het avondland te ple gen, en verder, dat zelfs wanneer een on gunstige afloop voor Duitsland wordt aan genomen, de door de Engelsen en Ameri kanen in het westen in de strijd gebrach te militaire krachten tegenover de bolsje wistische massa weinig kans hebben op een succesvolle afloop van de wedloop de mensen weer in geestdrift te brengen voor het kapitalisme, om ze zo nodig tegen het bolsjewisme in de strijd te kunnen brengen, meer dan gering zijn. l'n de kri tieke tijden leefde 't communisme niet op in de oostelijke provinciën van Jaet rijk, doch het werd allerbeiedwilligst ontvan gen en vastberaden toegepast in de in dustriegebieden van Saksen en de Rijn, aan de Roer, in Berlijn en in Hamburg. De bolsjewisten schijnen zich ook voor dit stadium van hun wèreldrevolutionnair plan grondig te hebben voorbereid, want zij beweren meer dan 20 000 Duits spre kende en geïnstrueerde commissarissen ge reed te houden. Dat het hier een vastbe raden houding der bolsjewisten betreft, blijkt o.a. uit een informatief document, dat Stalin in de tweede helft van 1942 in het kader der bolsjewistische partij heeft gepubliceerd. Hij wees er nadrukkelijk op, dat het bolsjewisme vermijden moet bij de massa in Duitsland de indruk te wek ken, dat de sowjets schuld hebben aan de nederlaag van Duitsland. De optimale vrede, waar-naar hij streeft, moet zo gezien worden, dat de massa in Duitsland er van overtuigd moet worden, dat aan hun ne derlaag alle anderen, alleen niet de Sow jets, schuld hSbben. De Sowjets wier doel in deze oorlog in de eerste plaats de ver nietiging van Duitsland en Engeland moet zijn, zullen derhalve op een gegeven ogenblik onder dmsetandigheden bereid zijn tegen Engeland te vechten om Sow- jet-Duitsland tegen Engeland te bescher men. Wij zien, dat de bomterreur, welke als bijdrage van Engeland tot de oorlog voering op het vasteland op Duitse steden én woonwijken wordt uitgeoefend, en die nog voortduurt, precies ligt in deze door Stalin gewenste lijn. I, i-f Volgens een officieel bericht uit Hel sinki heeft president Mannerheim van Finland zijn ambtsbezigheden hervat. (Ijl ■J- ip I' DEN HAAG, 9 Mirt. Bij besluit van den secretarisgeneraal van het departe- ,i ment van justitie van 8 Februari 1945 is mr. W. C. Royaards, benoemd officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg, benoemd tot raadsheer- plaatsvervanger van het economische ge- rechtshof. Bij onderscheidene besluiten van den :p secretaris-generaal van het departement I van justitie van 9 Februari 1945 zijn be- noemdtot lid van de noodkamer van het 1 economisch gerechtshof: mr. H. Hanne- ma,vice-president; mr. K. H. Jansma, plaatsvervangend lid en mr. W. C. Roy aards, plaatsvervangend lid. ;i Tot lid van de noodkamer van de arron- dissementsrechtbank te Zutphen: mr. G. 'i H. L. Aniens, rechter; Zwolle: mr. J. i Milders, rechter; Almelo: mr. W. F. J. 1 Lam, rechter; Den Haag: mr. A. J. Veld- man, rechter; mr. G. J. F. Sluyters, 'jl vrederechter; Rotterdam: mr. H. M. B. ji ter Haar Romeny, rechter; Dordrecht; mr. J. Bentfort van Valkenburg, rechter; Am- 111 sterdam: mr. J. J. Boelhouwers, rechter, ;j mr. J. H. Meijer, rechter, mr. W. L. van der Meulen, vrederechter; Haarlem: mr. il C. G. Bijleveld, rechter; Alkmaar: mr. J. Krabbe, rechter: Utrecht: jhr. mr. D. Rutgers van Rozenburg, rechter; Leeu warden: mr. S. N. van Opstall, rechter; Groningen: mr. H. Pot, rechter; Assen: mr. A. J. E. Terwindt, rechter. i ZAANDAM Dankbaarheid jegens Zweedse Rode Kruis ZM. Enige bewoners van de Zeeman straat te Zaandam hebben het initiatief, genomen, de bewoners van deze straat ge legenheid te geven, hun dankbaarheid te betuigen aan het Zweedse Rode Kruis. Zij gaan rond met lijsten, waarop reeds grif door alle bewoners wordt getekend. Door middel van ons blad verzoeken zij nu de bewoners van andere straten van Zaandam, dit voorbeeld te volgen. Zij zijn bereid om in geval van papier- nood eventueel getypte lijsten beschikbaar te stellen, die óp ons bijkantoor aan de Gedempte Gracht kunnen worden afge haald. Waarschuwing ZM. De corpscommandant van po litie alhier maakt bekend, dat tegen per sonen, die zich. schuldig maken aan het verhandelen van goederen, welke aan de bevolking ter beschikking worden ge steld vanwege het Zweedse Rode Kruis, de strengste maatregelen zullen worden genomen. 25-jarig bestaan Z.V.V. Zilvermeeuwen Op 12 Maart was het voor de Zaan- damse voetbalvereniging „Zilvermeeuwen" een bijzondere dag, want toen was het namelijk 25 jaar geleden, dat deze werd opgericht. Door de bijzondere tijdsom standigheden heeft het bestuur evenwel gemeend, de feestelijkheden, die op het programma stonden, te moeten verschui ven naar latera datum. Noord-organisatie actief ZM..Ten behoeve van de gedupeer de bewoners van Den Haag, heeft de „Noodorganisatie" alhier zorg gedragen, dat aan hen verschillende levensmidde len, waaronder een grote partij koek, werd uitgereikt. Een en ander werd per auto naar de Residentie vervoerd en heeft daar een dankbaar en welkom ont haal gevonden Pas op de snelwegers! De laatste tiid hebben dieven het vooral begrepen op snelwegers van winkeliers. Diverse van deze weegwerktuigen werden de afgelopen week door middel van braak ontvreemd. Personalia De heer G. M. Zuidervliet, voorheen leider van de distributiedienst alhier, is door den Commissaris-generaal voor be stuur en justitie benoemd tot burgemees ter van Alphen aan de Rijn, waar hij reeds voorlopig het burgemeestersambt waarnam. De heer P. de Vries, voorheen verbon den aan de afdeling „Sociale Zaken" al hier, is door den Commissaris-generaal voor bestuur en justitie benoemd tot bur gemeester van Wormerveer, waar hij reeds voorlopig het burgemeestersambt waarnam. Burgerlijke Stand Geboren: Rudolf, z. v. Dirk Stolp en C. Staal; Robert Geoffrey, z. v. H. Vitters en W. L. Martin-Scarborough; Alida Helena Geertruida, d. v. J. v. d. Kramer en G. H. Heijnis; Johanna Ja- coba Wilhelmina, d. v. J. Loef en J. W. van Halderen; Carla Johanna Anthonia, d. v. K. E. Roding en A. C. Humer; Johan Theobald, z. v. A. Hazekamp en J. H. de Wit; Ineke, d. v. H. G. Huijsman en S, Broers; Dorothea Willy, d. v. J. Ouwejan en W. Kornet; Andreas Joseph, z.v. W. H. Kuil en A, B. Glandorf; Cornells Hendrik Lauren, z. v. H, Ouwejan en L. J. Kie kens; Max Jan, z. v. M. D. Hiehle en J. Nessing; Aldert, z. v. A. Onrust en G. Ramaker; Anna, d. v. H. J. v. Lijnen Noomen en M. H. Glandorff; Marion, d. v. S. Heinis en A. G. Luttik; Hermanus Maria, z. v. J. H. Sombroek en J. C. van den Berg; Gerrit, z. v. J. Nielen en A. Abbink; Gerrit Paul Wybren, z. v. J. J. Belgraver en B. Zijlstra; Martine, d'. v. S. Kurpershoek en F. Hovestad; Evert Jan, z. v. E. Hermanides en J. C. Kaper; Inge, d. v. A. Vijfschaft en C. M. Melchers; Alida Johanna, d. v. P. J. Olie en J. E. Bakker. Ondertrouwd: O. Hoogendijk en S. Huijsman, K. van 't Hof en A. M. Gou- werok, L. Zaaijer en H. C. Grasman, J. Bakker en M. J. F. Tausch, C. Brekel- mans en F. Bodde, M. Rem en A. M. Tol. Gehuwd: K. Kok en E. de Goede, H. K. Noomen en W. E. Rienks, D. Valk en A. J. Kames, H. de Graaf en M. A. Renes, K. Blauw en J. Smit. Overleden: Martinus Stam, 76 jr.,. geh. m. J. Andrea (won. te Wormerveer) Cornells Andries van Renssen, 66 jr., geh. m. D. Blijenburg; Antje Butter, 80 jr., wed. v. J. H, Steemeijer; Willem Ehlhardt, 39 jr., geh. m. P. H. van Kempen; Karei, 13 jr., z. v. K. Hoogenkamp en F. Bloe- mendaal; Johannes Petrus Koolman, 78 jr., wednr. v. A. Ronk; Tijmen Cornells, 11 dagen, z. v. J. Zwart en T. Gobels; Jacobus Bekker, 85 j., ongehuwd; Teu- nis Sneeboer, 76 jr., wednr. v. C. M. Meijer; Gerbrand Slooten, 63 jr., geh. m. M. Wezel (won. te Wormer); Jan Brand, 87 jr., ongehuwd; Hendrik Visscher, 72 jr., geh. m. Alida B. Balder; Klaas van Berge, 71 jr., geh. m. D. de Haas; Gerrit Kuijt, 69 jr., wednr. v. C. Timmerman; Jan Stompé, 23 jr., geh. m. S. T. Bouw. Nutsspaarbank (Maandoverzicht Februari 1945) In de loop der maand Februari 1945 werd op de spaarbankboekjes ingelegd 183.459.08 (v.j. 230.763,71). en terug betaald ƒ60.490,59 (v.j. ƒ102.345,50) alzo meer ingelegd dan terugbetaald f122.968,49 (v. j. ƒ128.418,21). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang 'van het jaar 7.121,008, bedraagt thans 7.365.782,81 (v.j, 6.362.053,55). Het aantal in de. loop van Februari nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 160 (v.j. 181). Ingétrokken werden 34 (v.j. 38) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boek jes, bij de aanvang van het jaar 18956, bedraagt thans 19.177 (v.j. 17712). Van dit aantal behoren 12307 (v.j. 11234) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 4382 (v.j. 4123) aan personen elders woonachtig en 2488 (v.j. 2355) aan schoolspaarders. Onder de in Februari nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 27 (v.j. 19) boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een .eerste inleg van 1.-) In Februari bedroeg het aantal posten van inleg 2126 (v.j. 2478), dat van terug betaling 998 (v.j. 720) tezamen 3124 (v.j. 3198). De lediging in de loop der maand Februari van 421 (v.j. 367) spaarbusjes leverde een bedrag van 6869,32 (v.j. 4478,22) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bij de aanvang van het jaar 3751 bedraagt thans 3737 (v.j. 3391). OOSTZAAN ROOFOVERVAL. Twee in Duitse uniformen geklede gewapende mannen hebben een roofoverval gepleegd bij den* veehouder de L. in de Haal. Toen de zoon des huizes niet direct bereid was het ge vraagde te geven en probeerde te vluch ten, losten de mannen twee schoten op hem, waardoor hij in het been werd ge troffen. Met medeneming van een hoe veelheid boter en geld verdwenen de overvallers. KOOG AAN DE ZAAN KERKCONCERT. Onder auspiciën van het Bach-koor gaf Jan Booda In de Koger- kerk een solistenconcert, waarvoor grote belangstelling bestond. Als solisten ver meldde het programma Corry Bijster, so praan en Miep Allan, alt. De eerste was verhinderd en in haar plaats trad op de bariton Herman Hülsmann. Jan Booda be speelde het orgel. Werken van Bach, Mozart, Handel en Dvorak genoten veel aandacht. Solisten-concert Onder auspiciën van hef „Bachkoor", vond Zondagmiddag in dé Ned. .Herv. Kerk een Solisten-concert plaats, dat zich in een flinke belangstelling mocht ver heugen. Werken werden uitgevoerd van Bach, Handel, Mozart, Dvorak en César Franck. Medewerking werd verleend door Herman Hulstman van Amsterdam, Miep Allan en Jan Booda. Eerstgenoemde trad in plaats van Corry Bijster, die verhinderd was. Gevonden Gevonden een kinderklompsok, een haarlint, een huissleutel en een bruine jongensmuts. Inlichtingen verstrekt de gem. politie, alhier. WESTZAAN Mattheus Passie Zondag 25 Maart, 's middags om 3 uur, zal In de Ned. Herv. Kerk in een gewijde bijeenkomst de Matthaeus-Passie worden behandeld. Voorganger is ds. E. P. Borg man. Door een koor en solisten zullen ge deelten uit de Matthaeus-Passioh van Joh. Seb. Bach worden vertolkt. Medewer king verlenen hierbij het Zaans Kamer koor, verder Emmy Mullervan Eugen, sopraan; Dora Graefiiig—Koelman, alt; Piet de jager, tenor en Nico Evers, bas. Annie Meeuwig—Jelsma vertolkt de be kende viool-soli; aan de vleugel: Marie de Jongvan Hoorn, terwijl Piet Kee de orgelbegeleiding verzorgt. Voor de bege leiding van de soli is medewerking ver kragen van een instrumentaal ensemble. De muzikale leiding van het geheel be rust bij Hein Graefing. Dievenbende ingerekend Westzaan werd de laatste tijd onveilig gemaakt door een dievenbende, welke kans zag grote partijen levensmiddelen te stelen bij de grote fabrieken, doch eveneens par ticuliere woningen binnendrong en zich daar van waardevolle artikelen meester maakte. Het is thans de politie gelukt, een deel van deze bende aan te houden. Enige Zaandammers en Westzaners werden gear resteerd. Niettemin blijkt, dat hiermee nog niet alles is uitgeroeid, daar in de afge lopen week weer verschillende inbraken zijn gepleegd. Waar blijven de aardappelen? Hét is nu reeds twee maanden geleden, dat in Westzaan aardappelen op de bon zijn afgeleverd, terwijl de aardappel- distriibutie in de omliggende gemeenten normaal doorgang vindt. Reeds heeft van hogerhand een onderzoek plaats gehad, hetgeen tot resultaat had dat de groen- tenhandelaren de laatste weken geen bon nen meer mogen aannemen, daar een andere regeling zou worden getroffen. Deze nieuwe regeling laat echter wel zeer lang op zich wachten. Het is wenselijk, dat nu eindelijk eens flink wordt inge grepen, opdat de bevolking weer aardap pelen ook de achterstallige krijgt. Jeugdvoeding Nadat reeds enige weken aan daarvoor in aanmerking komende schoolkinderen bijvoeding wordt verstrekt door de Nood- organisatie Westzaan, zal thans ook voor jeugdige personen van 14 tot 18 jaar de gelegenheid hiervoor worden opengesteld. Ongetwijfeld' een geste, die ten zeerste op prijs zal worden gesteld. Burgerlijke Siand Geboren: Tjalke A., z. v. J. Pasveer en K. Waterlanden Rudolf A., z. v. D. Roor- da en M. D. v. Oosten; Comelis, z. v. B. P. Siegers en G. Prins; Erica, d. v. J. Keijning en J. L. Kuijper. Ondertrouwd: G. de Graaf en M. Pot; W. S. v. Leeuwen en T. v. Schooten; A. J. Troost en W. A. Goulooze. Overleden; J. Zwart, 57 j., ongeh.; J, v. d. Loo, 81 j., wedn. v- T. D. Bosma; P. H. Graauw, 4 m„ z. v. G. Graauw en G. Siffel§; G. de Jong, 81 j., wed. v. J. Schoen; M. Kleijne, 69 j„ geh. m. T. Crok; J. v. d. Burgh, 32 j., ongeh. KOOG-ZAANDIJK Comité van bewaking opgericht Te Koog-Zaandijk is op initiatief van den heer R. Tennissen een comité gesticht ter bestrijding van vandalisme. Er zal worden gewaakt tegen het slopen van overheids-, verenigings- en particuliere gebouwen, bruggen en wegen. Voorts zal worden ge dacht aan onbewoonde gebouwen als ker ken en bijgebouwen, scholen, spoorwegem placementen, molen „Het Pink", het mo- lemnuseum e.d. In samenwerking met de politieautoritei ten zal getracht worden, verdere daden van vandalisme te voorkomen. De bedoe ling is, dag en nacht diensten in te stellen, waarvoor inmiddels maatregelen zijn ge troffen. KROMMENIE Burgerlijke Stand Geboren: Maria T-. d. v. N. Veldt en C. M. Munnikhuis; Marion G. J„ d. v. J. M. C. Hordijijk en I. Smael; Klirh, z. v. P. C. Oostveen en J. Jaapies; Klaas, z. v. C. Aafjes en C. M. Kerssens; Pieter, z. v. P. Hildering en M. de Caipentier; Martha, d. v. D. Scholtens en M. Jas; Sytze H-, z. v. H. Ro.dama en N. Ris; Eduard G., z. v. J. K. Gammauf en T. Glas; Divera C. G., d. v. J. A'. v. Luit en J. Schut- Ondertrouwd: G. J. Klein Kranenbarg en C. A. Spaander. WORMERVEER Uit hef politierapport Terzake kolendiefstal ten nadele van Wessanen's fabrieken werden twee perso nen gearresteerd. De kolen konden in be slaggenomen worden. Bij een groenten- handelaar werd 120 kg. witlof wegens prijsopdrijving in beslag genomen en ter beschikking gesteld van het Ziekenhuis en het Tehuis voor Oud-en van Dagen. Terzake diefstal van rijwielen in Bever wijk, Krommenie en Wormerveer werd een inwoner gearresteerd en op transport gesteld Schipper K. hield er geen rekening mee, dat de Zaanbrug met de hand moet wor den opengedraaid, hetgeen tot gevolg had, dat z'n mast sneuvelde. Bij een zwai-f-handelaar werden 140 kisten met 10 kg. lof in beslag genomen en verdeeld onder de Ziekenhuizen, terwijl de rest verkocht werd aan de consumen ten in Wormerveer en Assendelft. HEEMSKERK Gewond bij overval Toen gemaskerde lieden bij J. B. aan de Voorweg een overval pleegden, ging de man van de veronderstelling uit, dat de wapens wel niet geladen zouden zijn. Dientengevolge gaf hij geen gehoor aan het gegeven bevel. Het bekwam B. ech ter slecht, want met een revolverschot werd hij tot de orde geroepen. De kogel bleek in het onderlichaam te zijn ge drongen, weshalve geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De ontboden geneesheer achtte de toestand dermate ernstig, dat de getroffene uit voorzorg door de R.K. geestelijkheid is voorzien van de laatste H. Sacramenten, B. is op genomen in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk. Warme maaltijden voor kinderen Op initiatief van kapelaan N. P. Velse- boer' is hier ter plaatse een keuken ge opend, welke warme maaltijden verstrekt aan kinderen, aanvankelijk 85 in getal. De burgerij toonde haar sympathie voor dit werk door de verstrekking van levens middelen en het naar vermogen steunen van de geldinzameling. Het is mogelijk gèbleken, uit de geldmiddelen een partij aardappelen in Friesland te kopen, zodat in de eerste behoefte althans is voorzien. Diefstallen op grote schaal In een der laatste nachten heeft het dievengilde weer danig huis gehouden. Zo werden ten nadele van den veehouder G. S. aan de Maerelaan alle kippen ont vreemd, evenals bij de wed. P. S. aan de G. van Assendelftstraat en bij P. de V. aan de Kerkweg. Bij de wed. J. N., even-, eens aan de Kerkweg, verdwenen niet ■alleen drie kippen, maar bovendien twee geiten.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 2