DfiGRSVIT PITT0 N. C. V. KAS 1929 Over oude tegels Nu de bijeenkomsten van de vereniging Oud-Alkmaar niet meer des avonds krui nen worden gehouden, nam het bestuur van deze bloeidende vereniging met een lezing van den heer H. Ringers over „Cor nells Drebbel" een proef met een middag bijeenkomst. Deze proef had dermate suc ces, dat ze herhaald werd en zo kwamen Dinsdagmiddag een groot aantal leden in de gedistingeerde van Teijlingenzaal van hotel Proot bijeen,vpor een lezing van den heer H. B. J. Vlas, leraar aan het Lyceum, over „Oude tegels en ander oud aardewerk". Wegens ^gesteldheid van den voorzit ter, den heer P. A. de Lange, werd de ver gadering geleid door dr. Hofstee, die den heer Vlas terecht een woordkunste naar noemde. De heer v. d. Vlas toch leidde zijn talrijk gehoor, op onderhoudende wijze en in een bloemrijke taal, vanaf het Delftse puik, langs de -Antwerpse majolica naar de W. Spaanse aiulejos. Spr. ving zijn lezing aan 1 met de opmerking, dat de beste wijze om een kunstwerk te leren kennen, is het te kopen en het zo te plaatsen, dat het dage lijks gezien kan worden om het in de voortdurende wisselende belichting van zon- en regendagen, van strakke en don kere luchten, maar ook van opgewekte en gedrukte stemming te leren kennen en er nieuwe bijzonderheden aan te ontdekken. Het geheim toch van een schoon kunst werk is, dat het blijft boeien en steeds dui delijker gaat manifesteren, de waarde die het in zich draagt. Technisch, aldus spr. is het Delfts een soort majolica d.w.z. zacht, poreus, ondoor schijnend aardewerk, dat na eenmaal bak ken, bedekt wordt met een witte ondoor zichtige glazuurlaag, die o.a. tin bevat en beschildërd kan worden. „Bij de tweede brand vormt het glazuur, dank zij vooral de tinbestanddelen een opatie dekkende grond van een warm aandoende witheid, die vaak rijk genuanceerd is, veel diepe reflexen vertoont en waarmede de opge brachte kleur, tijdens de langdurige ver hitting, in het z.g. grote vuur, geheel ver smelt. Om ze te beschermen tegen roet deeltjes worden de borden in vuurvaste kokers op steunpunten geplaatst. De'.ftse borden vertonen aan de achterkant dan ook steeds drie bakmoeten, van deze pen nen afkomstig. Uitvoerig stond spr. stil bij de voorloper van het Delfts, de z.g.n. vroev Nederlandse majolica, uit het eind der 16de en het be gin der 17de eeuw. met prachtige sterke kleuren en fors ornament, waarvan hij fragmenten van schotels en kommen ver toonde. SDr. wees er op, dat heden ten dage in Makkum nog aardewerk gemaakt 'wordt, dat zich technisch bij het oude majolica aansluit. Ook in Alkmaar hebben de gleybakkers, zo noemden de majolica- I bakkers zich. gewerkt evenals in Hoorn-en Enkhuizen. Spr. noemde er een viertal uit de 17e eeuw. Meer uitvoerig stond spr. stil bij de pro ductie van maiolica wandtegels, welke producten, na 1600. toen de houten huizen door stenen werden vervangen, zeer in trek kwamen. Ook op de tegels vinden wij de vaderlandse krijgslieden, de zuidvruch ten, de cirkels en de kwadraten, terwijl ook 't Chinese decor veelvuldig voorkomt. Er is veel verwantschap met Italië, waar men evenals in Spanje reeds ver voor 1600 majolica maakte van buitengewone kwali teit. Gezien het feit, dat ondanks de 80- jarig eoorlog onz evracht-schenen toch op Spanje bleven varen en na 1585 op initia tief van de stad Hoorn ook op Italië, is het niet zo verwonderlijk, dat de nieuwe kunstnijverheid van de maiolica in ons land zo sterk onder Spaans-Italiaanse in- vloed kwam te staan. Wie, zo betoogde spr., toegankelijk is voor de schoonheid van een stuk cemariek, vindt daarin een bron van levensvreugde, een troost in donkere tijden, een aan- spraak in tijden van geluk. Het aesthetiseh verschil wordt niet be paald door het voorwerp, vaas of pul, te gel of kan. Wat de boeiende belangstelling geeft aan de ingewijden is het levende van den maker, dat er in is achtergebleven. Want elk ding, dat eens uit een emotie is ontstaan, geeft daar te allen tijde de uit>- drukking van. Weet men in verbinding te treden met het levende gevoel, dat iemand eenmaal geuit heeft in een vormcompositie of beschildering, dan heeft men het ech te er van te pakken en daartoe is de ken nis van historie noch van wetenschap van node. Het enige, wat gevraagd wordt, is zich een ogenblik in geloof en vertrouwen over te geven. Kenmerk van aesthetiseh echt werk is een diepe samenhang tussen de delen, een overeenstemmend karakter in de wijze van uitbeelden. Bij copie is dit afwezig. Daar rammelt de voorstelling, is Hier naïef, elders handig, hier strak en daar slobberig. Het is een heerlijk besef te weten, dat j wat eens als hoogste bloei van leven in anderen is geweest, nog weer telkens als nieuwe kracht van blijheid in anderen kan nawerken en van die aard is er in die vaak zo eenvoudige ceramiek zoveel aanwezig. De weg daartoe te vinden is de taal van den kunstenaar te leren verstaan. Na de pauze zong mej. Peetoom, bezit- 'I ster van een lieve sopraanstem, enige lie- i: deren, en speelde de heer Dorgelo, als cel- ij list een ontroerende sonate. Beiden -werden verdienstelijk en onopvallend begeleid op de piano door den heer Joh. van Engelen. De voorzitter, deelde aan het slot nog mede, dat de lezing van den heer Goettsch over „Alkmaar in de Franse Tijd" niet 14 maax 21 April zal worden gehouden. Uitputting Bij de gemeentereiniging werd een man binnen gebracht, die daar, tengevolge van uitputting, in elkander was gezakt. De geneeskundige dienst heeft zich over den man ontvermd. Kinderen naar buiten Zondag arriveerden in Alkmaar een 150 kinderen uit Den Haag, die door bemidde ling van de IKO (Inter Kerkelijk Overleg) naar Friesland worden vervoerd om daar enige weken van de ontberingen in de grote steden op te knappen. Per boot gaan de kleinen van Enkhuizen naar Staveren. Paardendieven allen geknipt Het gelukte de recherche te Alkmaar de vier paardendieven, die de vorige week in een stal aan de Spanjaardstraat een 2-ja- rige ruin stalen en die in Beverwijk ver kochten, te achterhalen. De beide nog voortvluchtige daders M. T. en P. V. B. werden gevat en naar het Huis van Bewa- ring overgebracht. Diefstallen in St. Adelbertusschool Herhaaldelijk hebben wij melding moe ten maken van laaghartige diefstallen van fietsen en levensmiddelen, ten nadele van trekkers, die nachtverblijf in de St. Adel bertusschool hadden bekomen. Dezer da gen werd daar weer 50 pond bonen en 9 pond tarwe ontvreemd. Het gelukte de po litie deze daders te vat:en, die in arrest zijn gesteld en door den rechter stellig krachtig op hun laaghartigheid zullen wor den gewezen. Diefstal met inbraak Het gelukte de politie de gebroeders De H. te Heiloo aan te houden, die in een per ceel aan het Kennemerpark te Alkmaar, hadden ingebroken en daar 5 zakken meel, dat onder personeel van een instelling ver deeld zou worden, hadden ontvreemd. Jongens geknipt De politie heeft bij de Friessenbrug een tweetal jongens gevat, die zich onledig hielden met het roven van levensmiddelen van passerende wagens en zich niet ontza gen om het dekzeil van een auto voor dit doel stuk te snijden. Burgerlijke Stand Geboren: Philip J., z. v. C. Schudde- boom. en C. Steenbeek; Wilhelmina, d. v. N. Klarenbeek en A. Schong; Dirk, z. v. K. M. Pos en A. M. Tiel;. Antonia M., d. v. J. Jonker en C. F. Hink; Barend J. G., z. v. B. J. Leeuwenberg en P. H. Huddle- ston Slater; Janna J. G„ d. v. M. Ruiter en J. J. G. Rus; Anna M., d. v. C. H. op de Weegh en A. Kaandorp; Hans P., z. v. J. H. Meijer en G. de Vroome; Bernard en Juliana, z. en d. v. G. Alders en W. J. Mulder; Dorothea C„ d. v. N. C. Kuijs en J. M. van Diepen; Johannes C. J., z. v. A. Bakker en E. Stet; Gerard, z. v. P. J. Hoorn en M. Moelaart; Anneke, d. v. P. Kieft en J. D. Taai; Jan J., z. v. J. J. Douwes en C. van Uffelen; Harm, z. v. H. Koeleman en C. van Baden; Johan nes A. M., z. v. F. W. Pronk en A. M. Hendriks; Henri, z. v. H. A. J. v. Schenk Brill en G. A. Scheer; Willem, z. v. J. Burges en M. S. Tuithof. Ondertrouwd: A. J. Smorenburg en J. Witte veen. Gehuwd: J. Deetman en A. L. H. de Jong. Overleden: Jantje de Vries, 4 mnd.; Cornelis de Geus, wedn. v. B. Pranger, 80 j.; Catharina M. Jongemaets, wed. v. C. Kramer, 91 j.; Jacobus Verburg, wedn. v. M. Smit, 84 j.; Egbert Koops, geh. m. H. Stoffer, 81 j.; Jannetje Beets, 72 j.; Veronica M. Godijn, geh. m. A. Buter, 66 j.; Anna Beets, wed. v. J. C. Admiraal, 74 j,; Margaretha Amse, geh. m. G. L. Metz, 80 j.; Pietertje Kolkman, 78 j., wed. v. J. Korver; Helena C. Bakker, 51 j.; Maria A. Dongelmans, 10 mnd.; Lawrence C. Bierman, 1 mnd.; Catharina Klijn, wed. v. J. Ursem, 79 j. SCHOORL Burgerlijke Stand Geboren: Margriet, d. v. A. v. Beek en N. M. Koelman; Alida J„ d. van C. P. Schotvanger en J. E. de Rover; Antonius G. M., z. v. A. J. J. Besteman en M. A. van Buur; Antje, d. van G. Kuyper en C. J. Koning; Jacob, z. v. G. Minkema en v. N. Vriesman; Johannes A. H. z. v. G. P. Luttikhuizen en K. M. Schoone; Jacob, z. v. M. Bakker en E: Bakker; Bertje J„ d. v. A. K. Bosman en A. Sanders; Arnolda M., d. v. C. J. Dongelmans en G. Vras- donk; Wilhelmus A, J. z. v. M. A. v d. Gulik en C. Zwagerman; Johan, z. v. G. Rietveld en C. Groot. Gehuwd1: Jan Bas oud 25 j. van beroep monteur en Renske Minkema, oud 20 j. zonder beroep; Filippus Kalk, oud 26 j. van beroep wachtmeester der Marechaus see en Geertje Akkerman, oud 25 j. zon- der beroep. Overleden: Jacob Kruyf, 83 j. zonder beroep, weduwnaar van T. Schipper; Maartje Kampers, 80 j„ zonder beroep, weduwe van Arie Dapper. HELDER Uit het Politierapport Een bewoonster van de Van Leeuwen hoekstraat werd op heterdaad betrapt bij diefstal van een hoeveelheid brandstoffen. Een bewoner van de Nieuwe Weg deed aangifte, dat van hem een pink is ge stolen. Een bewoner van de L. van Berkstraat deed aangifte van -ontvreemding van twee konijnen. Er werd kennis gegeven, dat bij de koopvaarderschutsluizen een kinderlijkje is gevonden door twee vissers. Door de recherche wordt een onderzoek ingesteld. Een bewoner van de Doggersvaart deed aangifte van ontvreemding van een hoe veelheid bonen. Door een firma uit de Breewaterstraat werd kennis gegeven van ontvreemding van wasgoed. Een bewoner van Breezand werd aange houden als verdacht van diefstal. Door een bewoner van de Visstraat werd aangifte gedaan, dat aldaar een volledige schuur is ontvreemd. Een bewoner van de Bassingracht deed aangifte van ontvreemding van een hoe veelheid tarwe en rogge. Door een bewoner van de H. A. Lorentz- straat, Paralelweg en Polderweg werd aan gifte gedaan van diefstal van een rijwiel. Door een bewoner van de Korte Vliet ■werd aangifte gedaan van ontvreemding van 20 zakken aardappelen. Een bewoonster van de Emmastraat deed aangifte van vermissing van een lange pantalon. I-en bewoner van de Goudsbloemstraat gaf kergiis van diefstal van een hoeveel heid anthraciet. Iemand uit Broek op Langedijk deed aangifte van ontvreemding van verschil lende goederen uit een perceel in de Van Hoogendorpstraat. Een bewoner van de Soembastraat deed aangifte van diefstal van een hoeveelheid boter en kaas. Iemand uit de Jan in 't Veltstraat werd aangehouden als verdacht van diefstal. Een persoon uit de Jan in 't Veltstraat deed aangifte van ontvreemding van een geit. Namens een firma aan de Javastraat werd kennis gegeven van diefstal van een hoeveelheid hout. Door een bewoner van de Gravendwars- straat werd aangifte gedaan van ont vreemding van 11 kisten ten nadele van de groentenveiling. Een bewoner van de Doggersvaart deed aangifte van ontvreemding van een schaap. Door een bewoner van de Wezenstraat werd aangifte gedaan van diefstal van een damesrijwiel. Burgerlijke Stand Bevallen: G. Mellegers-Luekens, d.; C. J. P. M. van der Vliet-Oomens, d.; I. Brinkman-Kootker, d.; A. v. d. Meer- Heijblok, z.; A. de Haan-Fa.ber, z.; B. H. M. Stuijvenberg-Mastemaker, z. Gehuwd: Wijbrand Bakker en Grietje Farenhorst; S. van- Straten en C. Aris. B. Y. W. Garstenveld en C. M. Pronk. Overleden: Johannes Reinier Vinken,- 52 j.; Gerard Molenaar, 46 j. TEXEL Burgerlijke Stand Geboren: Louis, z. v. Cornelis Eelman en Clasina Boon; Maartje Maria, d. v. Johannes Albertus Stemfoort en Maria van Leeuwen; Sybe, z. v. Lieuwe v. d. Zee en Trijntje Timmers; Jan, z. v. Gijsbertus Cornelis Kikkert en Hendrika Werther; Johanna Jacoba, d. v. Simon Lap en Jaco bs Jacomyna Toolens; Jan Cornelis, z. v. Cornelis Trap en Cornelia van Groeni gen. Overleden: Uulke Dina van der Wijk, 85 jaar te Franeker. GEVONDEN VOORWERPEN. Een zilverbon, een want, een swahl, een paar wanten, een paar kinderwantjes. ZAANDAM De Centrale Keuken De deelname aan de menu's van de Centrale keuken is voor deze week con stant gebleven en de omzet bedraagt thans per dag circa 27000 porties. Door stagnatie in de levering van elec- trische stroom ondervinden de werkzaam heden in de keuken gróte hindernis. Men roeit echter met de riemen, die men heeft, maar de middag-uitreikingsuren moesten toch reeds verlaat worden, daar niet zo vlug als de laatste tijd de spijzen konden worden afgeleverd. De uitschakeling van de electrische vuur-aanjager is inmiddels vervangen door een hogere schoorsteen, waardoor de trek evenzeer is versterkt. Het uitbreidings- en verbouwwerk is overigens in volle gang en wordt uitge voerd door de Fa. Jb. van Santé, die indertijd ook het keukencomplex bouwde. Voorlopig betreft het de vergroting van de magazijn-ruimte aan de Noordkant. De uitbouw aan de Westkant voor sani taire doeleinden is nog niet definitief. De verhoging van het stamppot-rant soen tot driekwart liter per persoon heeft de clièntèle wel gesmaakt en goed be komen. Zomerkacheltjes Een nieuwe vinding van de huidige tijd is het z.g. zomerkacheltje, een eenvoudig toestel, waarmede kleine kokerijtjes kun nen worden verricht met een minimum van brandstoffen. Dit apparaat schijnt met gang „er in" te gaan en het laat zich aanzien, dat menigeen nog tot ver in de zomer zijn potje kan blijven koken, als de huisverwarming niet meer nodig zal zijn. VAN NEilE 'S KDFF/e5PEG05AAT Een Spaarb-rief van <3è een citeret soliede belaging kwam in 1944 ter verdeeling Voor een volgestorte spaarbriel van f 500.1000.— f 2500.— betaalde men bij toetreding 3S0.— 780.—ƒ1950.— Ultkeering kas 1929: hoogste 878.60 1757.20 4393.— laagste 651.11 1302.22 3255.55 Looptijd 14 jaar. Storting vanaf 3.- per maand Nadere inl., mede omtrent een vertegenw., verstrekt de N.C.V. Spaarverz., Zeestr. 88, 's-Hage. Kalk is een noodza kelijke bouwstof die dagelijks door bet li chaam moet worden opgenomen. Neem DAGRAVIT, ais de dokter kalk voor schrijft I Kalk, phos phor en Vitamine D als ideale „samen- we rs"l Voor toe komstige moeders en groeiende kinderen! Bij Apothekers en erkende Drogisten. O A de Graaft Handel induslne DAC-RA C.v Poi'b 405. A'öam-C. Stille ómgaing De jaarlijkse „Stille Omgang", welke de Zaanse Katholieken, dezer dagen in Amsterdam plachten te houden, is ook dit jaar, in verband met de tijdsomstandig heden, wederom in de eigen parochiekerk moeten worden gehouden. Onder grote deelname werd aldus Zondagochtend om 5.30 uur. .iri de parochiekerk aan de Oost zijde een plechtige processie gehouden, gevolgd door een gezongen H. Mis. Des Maandags gingen ook vele parochi anen op eigen gelegenheid en risico op ter „Heilige Stede", onder wie o.a. pastoor Van der Marck, die in de Begijn hofkerk aan het Spui voor de „Omme- gangers" na afloop een H. Mis cele- - breerde. Burgerlijke Stand Geboren: Marion, d. v. C. Mirck en H. Voges: Guus, z. v. G. M. Ruijgrok en A. Bos; Dirk, z. v. M. de Groot en C. Hulst; Mathilde, d. v. H. Meijer en A. M. Hoek- sema; Johannes Gerardus, z. v. P. Kool en G. Stolp; Jacobus Johannes, z. v. J. J. Zaaijer en A, E. Haak; Simon Jan Frede- rik, z. v. J. F. Onderwater en D. Helling; Johannes Peter, z. v. P. Koppenhagen en D. Korporaal; Ludovicus Gerardus, z. v. G. C. P. de Munck en J. Bogaert; Nico- laas Roelof, z. v. N. R. Bender en H. Vis ser; Nienke Elisabeth Jacoba, d. v. G. Ja cobs en C. G. Kok; Anja Jacoba, d. v. J. Bes en A. Scheer; Adriana Alida, d. v. H, Brouwer en A. van den Raadt; Cor-

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 2