WIERINGERMEER NIEUWS. COMMISSIE VOORZIENING WIERINGERMEER. TEXTIEL. MIDDENSTANDS VERGADERING In zijn openingsrede bra:M Je voorzitter de heer Vos naar voren, hoe het rapport van de Midden stands-Commissie, die met een bouw kundige uit Den Helder de toe stand der huizen in de drie dorpen in cogenschouw had genomen, er ger heeft voorkomen, want aude c Varen zeker nog veel meer wonin gen afgebroken. Dan heef' het be stuur contact gezocht met de in in de oor vergoeding oorlogss;nade te Alkmaar. Kort geleden zijn nu «aan de Middoenstanders formulieren uitgereikt. Na inzending krijgt men een cp c ep van een Commissie om cp verschillende vragen iniicaMugcn ie geven. I en ambtenaar van de be lastingen zal tevens een advies geven Dan is er een schrijven behaadei'i van de rrelkhandelaren Keppal en Kaptein, die tot dusver geen melk aan de werkkampen konden leve ren. Het bestuur heeft advies ge vraagd aan den burgemeester, doch «en antwoord is nog niet ingekomen. Eén of drie dorpen. Voorz. zegt, dat velen de vraag stellen hoe het nu met de opbouw komt. Wat is het vóór- en nadeel van één of drie dorpen De heer Jeuring verwondert het ten zeerste, dat 't bestuur nu pas de vraag stelt, Spr, heeft gehoord, dat reeds in Dec. de beslissing zou vallen, u. Voorz. ontkent, dat 't bestuur te laat is men kan toch niet op kran iengeschrijf afgaan. De hr. N, Kaan gelooft, dat 't wel •degelijk van belang is een beslis sing in deze vergadering te nemen. De hr. Koolhaas gelooft dat prac- tisch de vraag één of drie dorpen door de krant is uitgelokt. Als 't nu reeds beslist is, zou de stem van de .gemeenschap niet zijn gehoord, want een advies-commissie is nog niet ingesteld. Spr, meent, dat een uitspraak dezer vergadering van veel belang is. De hr. Jeuring heeft gehoord dat een stedebouwkundige als adviseur is aangesteld zoo iemand heeft toch geen verstand van plattelands dorpen Voorz. is van oordeel, dat de ad vies-commissie terdege gehoord zal worden. Eén dorp zou een ramp zijn. De Vertegénw, Van Waveren vindt deze polder niet geschikt voor één dorp. De afstanden worden dan veel te groot. Wel moet er een centrum zijn en dan acht hij Middenmeer 't meest geschikt als hoofddorp. Een flinke haven, de Beurs, in de toe komst een Landbouwschool, wellicht H.B.S., dat alles hoort in een cen trumdorp. Voorz. wil daar niet op antwoor- ren, maar w.el weet hij bij voorbaat de meening der leden over 1 of 3 dorpen. Hij stelt voor tot stemming over te gaan bij zitten en opstaan. Die opstaan zijn voor 3 dorpen.t Als één man staan allen op Voorz. is overtuigd dat het over- groote deel der Wl-Meerbewoners deze richting zal kiezen. 2e. komt in behandeling de klach ten over de kamplevering. Burge meester heeft gezegd, dat de Wie- ringermeer neringdoenden de voorkeur zouden hebben, als zij hiervoor aan vroegen.. Voor ons zit de fout niet bij de de burgemeester, aldus de hr Kisle- maker [melkhandel.) Voorz. meent dat de burgem, er wel degelijk iets in te vertellen heeft en het bestuur heeft zich dan ook schriftelijk tot deze gewend en wacht op antwoord. De hr. Braak is zelf als groente handelaar geen gegadigde, maar weet dat kruidenierswaren uit één maga zijn uit Den Helder komen. Dat hoort toch geen grossier te doen. De hr. Kaptein heeft gehoord, dat de melkfabr. W.-Waard de melk aan 't kamp levert en een provisie bedrag aan de melkhandelaren in de W.-Meer zou overmaken. Voorz. zegt eerst 't antwoord van den burgem. te moeten afwachten. Voorz, stelt punt 3, de weder opbouw, aan de órde. Hij heeft ge hoord, dat een ordentelijke noodwo ning f 5CC0.- moet kosten. De hr. Jeuring heeft gehoord, dat noodwoningen bij de boerderijen zul len worden gebouwd van aange spoelde materialen. Wat gebeurt er voor de Midden stand i De hr. Kaan zegt, dat het Rijk recht heeft om te ontteigenen, of schoon hij nog niet gehoord heeft, dat dit gebeurd is. De hr. Koolhaas. Wat er van onze gebouwen nog oVerbleef, ook de puinhoopen, zijn Rijks' eigendom. Voor de meest urgente gevallen kan er over worden beschikt, b.v. post kantoren gaan vóór. De hr, Varkevisser wilde reeds zoo gauw mogelijk zijn zaak opzet ten, maar vergunning heb ik ondanks mijn tijdelijke aanvrage nog niet ge kregen. Het wordt toch niet op de ■'ange baan geschoven Voorz, Zoodra de boeren de pol der inkomen moeten wij er toch ook zijn. We zullen er op aandringen. De hr. Braak „De menschen, die er reeds wonen worden thans uit de randgemeenten bediend. Dat moet niet te lang duren." De hr. v. Wijk. Alvorens de wo ning te betrekken moet eerst de schade opgenomen worden, doch door welken architect De hr. Schotte. Men kan de archi tect nemen, welke men wil, ook voor 'tt bouwen van een nieuwe wo ning, en ook een aannemer naar eigen keuze. De hr. Wassink. De commissie voor wederopbouw voor de Wierih- germeer is contingenthouder voo materialen geworden en deze heeft reeds bouwstoffen ter beschikking. De erfpachter moet zorgen voor in- levf ring teekening. De hr. ten Kate, Dat is dan an ders als bij 't begin van den polder Ik weet menschen, die nooit een teekening van Kingma kregen 'e ritn. Dat was dan allemaal al in kannen en kruiken In de hierop volgende rondvraag wordt geklaagd over de grove ste- lerij in den polder. Men zou gaarne meer politietoezicht willen hebben. Het bestuur zal hierop bij de be voegde instanties aandringen. Hierna sluiting. Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting in de W.-meer. Opmerking over tractoren en mechanisatie? in den landbouw. door E. OOSTERHOFF. (Vervolg.) 1, In de eerste plaats mag van een wieltrekker worden verwacht dat op drie plaatsen kracht kan worden afgegeven, t.w. trekhaak, iiemschijf en aftakas. Wanneer de laatste twee niet zijn aangebracht moet toch de mogelijkheid aanwezig zijn, deze op een eenvoudige wijze te monteeren. 2. Verder moet het van belang worden geacht dat het trekpuut ver naar voren is gelegen en bijv. onder de buik van de trekker is l>e- I vestigd. Dit zal zeer zeker de be- j stuurbaarheid van de trekker 'en goede komen. 3. In de derde plaats is van belang dat een korte draaicirkel kan worden bereikt, en zal in verband hiermede* onafhankelijke achterwiel afremming als een voordeel moeten worden beschouwd. In hoeverre hierbij de smalle vooras ondanks 7'vn moeilijker bestuurbaarheid op rechte einden, zich zal handhaven, moet worden afgewacht.. 4. Het verdient de voorkeur, dat .het toerental van de motor laag is i gehouden, b.v. in de buurt van 1 1100-1200 t. per minuut. Er sch'jat j de laatste tijd bij verschillende fa- brikanten de neiging te bestaan dit toerental op te voeren, waardoor inderdaad meer kracht wordt afge geven en dit mogelijk nog andere voordeelen biedt. De levensduur van ded trekker zal hierdoor echter ongetwijfeld ongunstig worden be ïnvloed. 5. Een gunstige versnellingsve-- houding. Het lijkt ons van belang dat de eerste versnelling zoodanig klein is dat vrijwel steeds, ook voor h»; t zwaardere werk op de tweede kan worden gewerkt, en men bij zeer moeilijke omstandigheden terug kan naar een lagere versnelling. Is dit nitt het geval, dan zal bij zeer zware momenten de motor worden over belast, wat funest voor het mecha nisme kan worden genoemd. Tevens moet er ej^»eschikte er- sn.elling zijn om met" de graanmaaier le rijden, en een iets hoogere, wan neer *hioet worden t^JHJ^den bij legerend graan. Wanneer dan nog een geschikte wegversnelling aanwe zig is voor licht transportwerk. dan zcuden dus 5 versnellingen mogelijk moeten zijn. 6. Indien de zooeven genoemde snelheden ook volledig kunnen wor den benut is het van belang dat de trekker met luchttbanden is uitge rust, waardoor de gebruiksmogelijk heden worden vergroot, al moet wor den toegegeven, dat de trekkracht op moeilijke terreinen iets geringer zal zijn. 7. Als zevende punt zouden wij willen noemen, dat de krachtsver houding trekhaak-riemschijf gunstig moet zijn. Van 33 wieltrekkers zijn ons gegevens bekend en wordt ge middeld 71.2 pCt. van het motor vermogen aan het trekpunt- afgege ven. Om te demoDstreeren, welke verschillen hierbij kunnen voorko men, kan worden vermeld, dat de uitersten resp. 48 en 91 pCt. zijn. Het laatstgenoemde percentage zal o.i. wel onder zeer gunstige omstan digheden zijn bepaald Voor rupstrekkers (16 gevallen) is de kracht aan de trekhaak van zelfsprekend hooger, daar voor ei gen voortbeweging minder kracht benoodigd is. Het gemiddelde .'s hier dan ook 80 pCt., terwijl he' percentage slip veel geringer Is. L'itersten zijn 69 en 90 pCt. 8. Het wil ons voorkomen dat ontkoppeling door handbediening voordeelen biedt boven het voet pedaal. Afgezien van het feit, dat men de voeten vrij houdt voor de wielafremming, kan men bij kort oponthoud zooals dat b.v. met een een graanmaaier veelvuldig kan voorkomen, de versnellingshandle rustig laten staan waardoor sneller kan worden gewerkt. 9. Voor de oorlog waren enkele trekkers op de markt, waarbij on der moeilijke omstandigdheden het differentieel kon worden geblok keerd. Als b.v. één wiel ging door draaien, kon dit hierdoor worden tegengegaan. Verder verdient o.i. het dieselsysteem ondanks de hoo- gere aanschaffingskosten de voor keur boven de petroleum-motor. Verwisselbare cylindervoeringen zul len o.i. een algeheele revisie ver eenvoudigen. 10. In de laatste plaats willen wij nng even aanstippen de vier- wielenaandrijving, zooals wij dat zoo veelvuldig bij de Amerikaansche Engelsche legerwagens kunnen waarnemen, Het lijkt ons zeer ze ker de moeite waard hiermede eens wat experimenten uit te voeren, ten einde na te gaan in hoeverre de ge bruiksmogelijkheden vooral in een natte nazomer kunnen worden ver groot. Wanneer eens met een ver zwaarde „jeep" kon worden gede monstreerd, zou het aan belangstel ling niet ontbreken. Wij stellen ons voor aan de hand van bovenstaande punten, de thans op de markt verschijnende trekkers eens de revue le laten passeeren. Officiëele Mededeeling Wieringermeer. De voormalige inwoners van schriftelijk of mondeling een ver- Wieringerwerf die na het droog- gunning aanvragen ter -Secretarie vallen een bezoek aan dit dorp dezer gemeente vóór 8 December willen brengen kunnen daartoe 1945. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in tegenstelling met een elders gedane ONJUISTE PUBLICATIE, ER GEEN GELEGENHEID MEER BESTAAT VOOR HET AANVRAGEN VAN TEXTIEL. Men begeve zich dus NIET naar Kolhorn of Hippoly- tushoef voor het afhalen van textiel-formulieren. KOLHORN, 5 DECEMBER 1945. De Commissie Voorziening Wieringermeer, De Voorzitter, H. DE GRAAF. De Secretaris, P. J. CRAMWINCKEL. DISTRIBUTIEKRING „WIERINGERMEER." Rijwielbanden Wederopbouw „Wieringermeer." Verschillende malen is er door mij reeds op. geattendeerd dat het voor het aanvragen van bennen voor rijwielbanden en werkschoenen, absoluut noodzakelijk is BIJ het ingevulde aanvraagformulier een afzonderlijke verklaring te voegen, waarop vermeld moet staan dat betrokkene PERMANENT in de Wieringermeer werkzaam is. ZELFSTANDIGE werkgevers dienen dit ook te doen. Onder geen beding wordt een aanvraag in behandeling genomen, indien BOVENVERMELDE VERKLARING ontbreekt. HET VOLGENDE WIL IK OOK NOG ONDER DE AANDACHT BRENGEN Bij gehouden controle is gebleken dat veel aanvragen binnenkomen, welke ONRECHTVAARDIG zijn. Of de werkzaam heden van betrokkene waren niet in de Wieringermeer, waarvoor TOCH een verklaiing was afgegeven, of men beschikte nog over één of meer goede banden terwijl toch 2 of meer banden werden aange vraagd. Laat men toch bedenken dat de voorraad positie van rijwiel banden nog ZEER SLECHT is en dat men „anderen", welke mogelijk nog dringender naar banden „snakken" hierdoor BENADEELD. Eerlijk zijn in het aanvragen van DISTRIBUTIEGOEDEREN is ook „OPBOUWEN". Ik hoop dat bij een volgende te houden controle deze opbouwgeest duidelijk aan het licht komt.. De Directeur v. d. Distributiekring „Wieringermeer" A. KOOIMAN. Raad Wieringen. ander volgens llet ontwerp- dat in de leeskamer ter lezmg is ge- (Vervolg.) Iegd Wat de schoollokalen betreft,' Dit ontwerp behoeft o.i. geen die voor de nieuwe school noodig nadere toelichting. Slechts willen zijn, kan voorshands, zooals thans wij er op wijzen, dat van deze met de Wieringermeerschool ge- gelegenheid gebruik is gemaakt schiedt, gebruik gemaakt worden veranderingen aan te brengen in van de overtollige 2 lokalen in die artikelen der verordening, die de school te Oosterland en van betrekking hebben op de plaats het catechisatiegebouwtje, zulks; van vestiging der school voor in afwachting van een definitieve voortgezet lager onderwijs (voor voorziening hieromtrent. heen het „Eigen Gebouw", thans Het komt ons voor, dat de nieu- het oude schoolgebouw aan de we school zal moeten opleiden Hoofdstraat) en het doen verval- voor het ulo-diplomahieruit volgt, dat de leerstof verdeeld zal moeten worden over 4 leerjaren en dat onderwijs zal moeten wor den gegeven, behalve in de gewo ne lager-onderwijsvakken, Fransch, Duitsch, Engelsch en NIEUWE AREIDSKRACHTEN. In het Kamp „Haukeshoef" op het bedrijf van den Heer Monts- ma aan den Wieringerrandweg, zijn 135 Amsterdamsche arbeiders ondergebracht. len van het. vak m (Duitsche taal) op die school" De -Heer J. Boon (in wien wij een bij uitstek deskundige in deze materie meenen te mogen zien) in zegt zich in principe met het wis- voorstel te kunnen vereenigen kunde, handelskennis en alge- doch. zich verplicht te zien enke- meene geschiedenis. ie opmerkingen te maken en tot Hoewel wij ons niet ontveinzen, voorzichtigheid te manen. Men dat het verkrijgen van de noodige rekent nu wel op 55 leerlingen leerkrachten alsook van de be doch men mist daaromtrent ze- benoodigde leermiddelen voor de- kerheid. 55 is wel een minimum, ze school, vooral in de tegenwoor- in ieder geval is een drismans- dige tijd eenige moeilijkheden zal school gewenscht en daarvoor zijn opleveren, zijn wij van oordeel, meer dan 50 leerlingen noodig. dat dit geen beletsel mag zijn om, zal dit getal worden bereikt en thans een beslissing te nemen in zai de belangstelling niet dalen deze voor Wieringen zoo belang- gpr< weet uit ervaring hoe onpret- rijke zaak. t.ig het is steeds te zweven rond Wij stellen U mitsdien voor tot een fataal getal, oprichting, van een school voor (Wordt vervolgd.) uitgebreid lager onderwijs te Wie-! ringen te besluiten en daartoe j ST. N1COLAASFEEST. te nemen een besluit tot wijziging) Het Comité deelt ons mede dat en aanvulling van de verc-rdening, het Sint Nicolaasfeest in Cinema bepalende het geval der openbare de Haan zal worden gehouden op lagere scholen in de gemeenteVrijdagmiddag 2 uur. Uitsluitend Wieringen, de plaats van vesti- voor schoolgaande kinderen van ging dier scholen en de vakken O. L. School Ilippo en Westerland. van onderwijs, welke op die scho-Er is beslist geen plaats voor len onderwezen worden, een en moeders met kleine kinderen. MEDEDEELING. Nogmaals plaatsen wij hieronder de namen van onze agenten bij wie ABONNEMENTEN, mededeelingen en ADVERTENTIE's kunnen worden opgegeven H. STOBBE, Gasthuisweg, Den Oever D. STEEMAN, Hofstraat, Den Oever J. VISSER, Hoofdstraat. Hippolytushoef BOSKER's Boekhandel, Hippolytushoef en bij R. KAT, Westerland. Voorts bij de redactie- on administratie-adressen. Spoedshalve gelieve men op de Beurs te Winkel advertentie's e.d. op te geven aan den Heer Corn. J. Bosker.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1945 | | pagina 3