WIERINGËR NIEUWS NEDERLAND HELPT INDIË. WAARHEEN? Jaarverslag Coop. Boerenleenbank te Wieringen, Algemeene Vergadering der oop. Boerenleenbank te Wierin gen op Zaterdag 15 December j.1. in t lokaal van den hr. S, Scheltus. Aanwezig 66 leden. De Voorzitter, de heer C. J. Bos- ker gaf in zijn openingswoord een resumé van den geweldigen arbeid, die door de Boerenleenbanken in verband met de geldzuivering moest worden verricht. Dagen ach tereen moest tot diep in den nacht worden doorgewerkt om alles voor elkander te brengen. En nog gaat het dagelijks voort, omdat ook voor 't giraal geld verkeer de bank een onmisbare 0 schakel is. Spr. uit' zijn dank aan den kas sier, zijn vrouw, het weinige perso neel en eenige bestuursleden, die zich met volharding de geldlawine hebben doorgeworsteld. Mogen zij op deze wijze hebben bijgedragen om 't geldwezen spoedig weer in normale verhoudingen te leiden en moge een lichtende toekomst niet alleen voor de bank maar ook voor 't algemeen zijn weggelegd. De Secretaris las daarop de notu len der vorige algemeene vergade ring, welke zonder op- of aanmer kingen werden goedgekeurd. Bij monde van den Heer J. C, de Vries bracht de commissie van on derzoek rapport uit omtrent de jaarrekening. Alles was in orde be vonden en er werd geadviseerd tot goedkeuring, waartoe door de alge meene vergadering werd besloten. Voorz. gaf daarop een overzicht van de rekening en balans. De rekening gaf een eindcijfer van f 3271903.11 en de balans een eindcijfer van f 3637074.82. De winst was f 4479,10, welke bij 't re servefonds werd gevoegd. De heer J. Veerdig Szn. werd als bestuurslid en de heer T. Takes als lid van de Raad van Toezicht her kozen. Ook de pl.vervangende be stuursleden de heeren A. Klein en C. P. Poel werden herbenoemd. Het bestuur noemde vervolgens eenige namen die van 't ledenregis- ter waren afgevoerd wegens over lijden of vertrek, De rentevoet werd voorloopig ge handhaafd, terwijl omtrent rente vergoeding voor het gedeponeerde geld van 26 Sept. tot 2 Oef,, nog niets bekend is. Hierna sluiting. FEESTBAL „BLAUW ZWART.'' ARBEIDSRECHT. Men verzoekt ons mede te dee- len dat het correspondentschap van het Bureau voor Arbeidsrecht (instelling van het N.V.V.) is vestigd bij J. Slikker, Slingerweg Hippolytushoef. Hierbij zijn aangesloten de af- deeling der Algemeene Nederland- sche Bouwarbeidersbond, de Cen trale Bond van Transportarbei ders, alsmede de afdeeling der Moderne landarbeidersbond die onlangs weer is opgericht. Ook andere georganiseerden kunnen zich tot dit bureau voor rechts kundige bijstand wenden. RAZZIA - AVOND. De razzia-herdenkings-avond is een zeer groot succes geworden. De zaal van „Concordia" was ge heel gevuld en er heerschte een gezellige stemming. Reeds bij het binnenkomen werden de bezoe kers begroet met vroolijke klam ken waarvoor het jeugdbandj' van Jannisje Bosker en zijn kor nuiten zorg droeg. Na het openingswoord van den knapen. Na de pauze kwamen alle altis ten nog eens op de planken en de Heer M. Kooij; besloot met een paar door zijn vrouw gemaakte liedjes. De hypnotische séance was bui tengewoon interessant. Het was bijna half twee toen de Heer Langerak met enkele kor te dankwoorden de avond besloot. Het was laat, maar men had ge noten. PREDIKBEURTEN. CHR. GER. EVANGELISATIE, a.s. Woensdag 19 Dec. Kerstavond in gebouw „Xabü in Zicht." Aan vang 7 uur. POLITIE. Verloren een blauw met rood gekleurde, dameswant en een lee- ren laars. Gevonden een portemonnaie inh. eenig Jfcd. Inl. Gem.-bode, H.-hoef. Ingezonden stukken. En weer wordt er gecollecteerd. Weer rammelen de ophaalbussen. Weer komen eenige dames de vreedzame woningen van ons vreedzame Wieringen bezoeken met de klacht van een inteekenlijstEn U zucht eens Maar het gaat nu over ons Indië. Dat Iudië waar Nederland rijk van werd. Dat Indië, dat we kolaniseerden, dat we van een land van voortdu rende binnenlandsche oorlogen gemaakt hebben tot een Jand, waar ieder in vrede zat „in de schaduw van de waringius". En nu is Indië in nood. Uitgeschud, uitgeplunderd dooi de Jappen. Onze eigen Nederlanders in concentratie kampen opgesloten, hebben er ontberingen doorstaan als in Dachau en Belsen. En nog zijn ze allen, niet bevrijd. En nog is de nood groot. Er moet geholpen worden. 10.000,000 gld. moet er binnenkomen om de eerste nood te lenigen. Klompen, klompen is de roepl van ons allen. Nu zijn ze dan eindelijk gedistribueerd, maar je moet niet vragen ,hoe. De school gaande kinderen krijgen klompen.; Heer Q. Langerak (die we de men- j voor velen een groote uit- t.or voor en van dezen avond kan koms^ maaff de h00ren worden genoemd), schetste deer ook byHoudt dle maar thuis Burgemeester, die met zijn echt wordt er gezegd. Ieder weldenkend genoote de avond bijwoonde, de mensch Weet dat zooiets onmo- gebeurtenissen in deze gemeente, ge]jj^ jS Yele vrouwen bezitten] nu een jaar geleden en meer opj QOk geen klompen, komen ook niet] de rechteloosheid waaraan de bun- gers blootstonden. in aanmerking, öf ze moeten Wie-, I ringermeerbewoonster zijn. Houdt' Spr. herdacht de gevallen kame-1 üat misselyke gedoe raden en liet -vervolgens een vlag -1 €ens 0p gedoek neer waarop een fraaie tak met witte bloemen zichtbaar werd, waarboven het opschrift „In Memoriam." Een treffend oo- genblik. Spr. verzocht het publiek en kele oogenblikken stilte in acht te nemen. Mientje Siegers en Al- bert je ten Caat zongen daarna het „Wilt heden nu treden." Vervolgens werd met het zeer gevarieerde programma een aan vang gemaakt. Het „Wi'ron Symphonie-orkest" o.l.v. den Heer W. Boon, zette in met het Wilhelmus en gaf vervol gens een 2-tal uitstekend uitge voerde marschen, besloten met het lied „Vrede en Vrij", van den Heer M. Kooij Sz, Zonder orkest, met begeleiding van deft Heer Boon zong de Heer Kooij daarna nog een 2-tal lied jes, door Nederlanders in balling schap gemaakt o.a. Razzia en het bekende „de Putgraver" waarvan dan nooit De mannen komen niet anders in aanmerking of er moet een werkgeversverkla-ring worden over gelegd. Wij vragen ons af of de heeren van de distributiedienst het nooit eens in de gaten krijgen dat iedereen na 5 jaar ellende niets maar dan ook niets meer over heeft. Vrouwenafdeeling E.V.C., Wieringen. Wieringen, December 1945. De Supporters-vereen. .J31auw- ^et refrein met geestdrift werd Zwart" zal Vrijdagavond a.s. in meegezongen. C'inema de Haan een Knal-Feest- bal geven. Men zie de adv. in dit blad. Deze avond geeft meerdere at tracties zoodat Blauw Zwart wel niet over belangstelling te klagen zal hebben. INDONESIË. Over het onderwerp „Indonesië" zal voor de Afd. Wieringen van de S.D.A.P. komen spreken de Heer Palar, lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal en van het Partij bestuur der S.D.A.P. De Heer Palar is (naar wij mee- nen Indonesiër van geboorte) is een bij uitstek deskundige in deze kwestie. Zie adv, KERSTFEEST. Doopsgez. Zusterkring a.s. Vrij dagavond om 7.45 uur. POLITIE. Verloren een brilledoos met bril en een blauw wollen heeren- want. Gevonden op de ijsbaan te Wes- terland 1 blauwe wanteen rood-wit.-blauw e want1 schaats sleutel. Inl.. bij J. D. Kooij, Poel weg Westerland. De Heer „Erno Zano" gaf een telepathische seance waarmede hij zeer veel succes oogstte. Het was de réconstructie van een moordgeschiedenis en moordenaar, vermoorde, heler, wapen etc. wer den opgespoord. Antoon Cornelissen en Volkert Bakker haalden oude koeien uit de sloot en Toon vertelde met veel verve zijn belevenissen waarbij geassisteerd door Jb. Glim, met zang, C. J. Borgdorff, - met decla matie, Q. Langerak met een rijm en de eerder genoemde meisjes met zang, begeleid door den Heer Groos. Als geheel een aardig schetsje, dat met belangstelling- werd gevolgd en waarin vooral zij die de reis hebben meegemaakt bekende klanken tegenkwamen. Ook de zangnummers van Mej. M. Rotgans en den Heer Jn. Mol wer den aandachtig beluisterd. Nog traden vóór de pauze 2 le den van het in oprichting zijnde E.V.C.-cabaret voor het voetlicht, t.w. T. Eekhof en G. Veenstra. Zij hadden met hun geestige liedjes buitengewoon succes. Jammer dat de begeleiding (zonder ging het echter ook best), nog niet in orde was. Een goed debuut van deze 21 December 19.30 uur Cinema de Haan, Knal-Feestbal Succes Supporters Vereen. „Blauw Zwart." Vrijz. Dem. Bond. Spreker Jan Schilthuis in Hotel Kaan. Aanvang 8 uur. 19 uur Vergadering D.E.T.V. in café Veerdig H.-hoef. 20 uur Zitting voor vraagprogramma's tent. Winkel. 3 Januari 1946 Spreekt L. N. Palar over Indonesië in Cinema de Haan, Aanvang half 8. 21 December 22 December 22 December DE OUDEN VAN DAGEN ZITTEN IN NOOD. Overal is loonsverhooging, over al trachtten ze zoo veel mogelijk de arbeiders tegemoet te komen wegens het dure levenspeil van tegenwoordig, maar voor zoo ver ik weet wordt er voor de ou den van dagen die Zuiderzeesteun genieten niets gedaan. Hoeveel zijn er niet die niet meer kunnen werken en soms nog minder dan 10 gulden per week ontvangen. Deze menschen lijden stille ar moede. Zou het geen tijd worden dat wij bij de eerstvolgende ver gadering van de D.E.T.V. tezamen en als het noodig is met medewer king van andere visscherijveree' nigingen, hier eens over spraken en trachten verbetering te krijgen in de Zuiderzeesteunwet. Visschers verleent allen uw me- cewerking bij de eerstvolgende vergadering. U mijnheer de Redacteur dan kend voor de plaatsruimte. J. ROTGANS Pz. Wieringen, December 1945. Wij meenen te weten dat deze kwestie reeds de aandacht der autoriteiten heeft. De Redactie. DISTRIBUTIE - NIEUWS. Het centeaal distributiekantoor deelt mede, dat in het noorden des lands, tot en met 19 Januari a.s. op de bonnen 369 en 469 der bonkaarten K 513 drie liter pe troleum beschikbaar wordt ge steld. In verband met de bevoor rading van de handel is het mo gelijk, dat de petroleum niet. over al direct verkrijgbaar zal zijn. Vóór-inlevering der bonnen is echter niet toegestaan. DISTRIBUTIE - NIEUWS Alhier is opgericht een onderaf- deeling van den Bond van Distri butie-ambtenaren. Het Distribu- tiepersoneel van den Kring Wie- rlngemieer meldde zich en bloc als lid aan. VLEESCH. Met Kerstmis wordt één ons vleesch extra per persoon beschikbaar gesteld. DEN OEVER. Chris Hoogmoed uit v. EWijck- sluis gaf met zijn gezelschap Zon dagavond in zaal „Wiron" de 6e opvoering van de revue „Zoo gaat-ie goed." De zaal was geheel uitverkocht en de aanwezigen heb ben naar waarde genoten. JACIIT - ONGELUK. De Heer J. Veerdig, werd kort geleden door het springen van één loop van zijn dubbelloops jachtgeweer van een gedeelte top van de linkerwijsvinger beroofd. Bij het demonteeren Van het ge weer vloog ook de andere loop uit elkaar. Hij werd ernstig aan de linkerhand gewond, en naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Hij zal de duim en een gedeelte van de muis van de hand moeten missen. Jagers opgepast! NIEUWE NIEDORP. BEGROOTING KLO?T£ NIET Evenals in vele andere plaatsen in Nederland (we kunnen haast wel zeggen alle plaatsen) had ook Nieuwe Niedorp zijn bevrijdings feesten met het traditioneel ge worden „feestcomité." Wij betwijfelen echter, of alle comité's in ons land voor dezelfde moeilijkheden zullen staan als hier het geval is. Er is namelijk door het wegblijven van de ker misexploitanten en diefstal van de aangebrachte illuminatie een groot tekort in de kas ontstaan. De leden van het comité staan nu voor de moeilijke taak, dit tekort op de een of andere manier weer op te heffen. Enkele plaatselijke vereenpingen spelen nu geheel belangeloos ten bate van het feest comité in eveneens belangeloos afgestane lokaliteiten. De tooneel- vereeniging „Cicero" gaf reeds een keurige opvoering van het kluchtspel „Hiep Hiep Hoera, hier ben ik, Pa", waarvan de baten in. de kas van het feestcomité vloei den. Wij vermoeden echter, dat bij andere nationale feestdagen, het comité wel een betere begrooting zal maken, of anderen in de gele genheid zal stellen zijn functie over te nemen. SPORT en SPEL. SUCCES NIEUWS. De behaalde resultaten waren ook Zondag j.1. weer lang nietj slecht. Het 2e elftal bekampte in] Schagen het le elftal van S.R.C. en versloeg deze ploeg kansloos I met 62. Het 3e elftal bond in. Den Helder de strijd aan met Helder 4 en won met- 53 Ten slotte wist het 5e elftal met 5-^—1 j van Z.A.P. 4 te winnen. Ook al zijn de weersomstandigheden nuj niet bepaald aanlokkelijk toch] dienen de spelers op tijd op hetj terrein aanwezig te zijn. Willen de wegblijvers van het 5e elftal daarom denken Het 1ste elftal stelde hevig 'te leur. Deze? nederlaag had beslist voorkomen kunnen worden. Over de wedstrijd het volgende Op een spekglad terrein en on der voor voetbal nu niet bepaald aangename weersomstandigheden stellen beide elftallen zich volle dig op. Succes verricht de aftrap, Schagen rieemt echter onmiddel lijk den bal over en trekt direct op de S.veste af. Schagen heeft in de eerste ronde van den strijd wel het beste van het spel en slaagt, er zelfs in om vrij spoedig uit een goeden aanval de stand op 1 te brengen. Succes probeert op al le mogelijke manieren het initia tief over te nemen en alles trekt ten aanval. Dit wordt haar echter noodlottig, want bij een plotselin ge uitval ziet Schagen kans om betrekkelijk gemakkelijk den stand op 20 te brengen, waarmee te vens de rust inging. Na de rust pakte Succes ener giek aan. De Sch.-verdediging gaf echter geen kamp. Toch kon zij op den duur den druk niet weer staan en het was Metselaar, die j den stand op 21 wist te bren- gen. Het begon nu eenigszinè" te rommelen bij de gasten en Scha gen werd geheel overspeeld. Bij een snelle Succes-aanval raakte één der Sch.-backs maar half 1 Metselaar kreeg den bal van hem toegespeeld en passeerde de Sch.- keeper voor den tweeden maal. Nadat de scheidsrechter eerst naar liet midden gewezen had, herriep hij zijn beslissing en beweerde dat het doelpunt in buitenspel-positie was gescoord. Voor Sch. was dit een reden om weer wat feller aan te pakken. De Successers waren door dezen tegenslag ontmoedigd. Toch deden zich nog uitstekende kansen voor doch het geluk was niet met de gastheeren. Schagen wist zoodoende een kleine, maar niet geheel verdien de overwinning uit het vuur te sleepen. Succes heeft tegen het niet toekennen van een doelpunt geprotesteerd. Daar ook de scheids rechter na afloop van den wed strijd verklaarde, dat het doel punt door Succes gemaakt en door hem afgekeurd, wel zuiver was, bestaat de mogelijkheid nog, dat de stand bij toewijzing van pro test, omgezet wordt in 22, wat beter de verhouding weergeeft. A.s. Zondag komt V.V.A. op be zoek, Dan zal er in de voorhoede eens wat meer geschoten moeten worden. Deze week verzuimt geen enkele speler de training bij te wonen. TONEGIDO - NIEUWS. Het Dames-handbal-elftal van Tonegido verloor in Den Helder met 61 van het sterke H.A.V. I. Een eervolle nederlaag tegen de meer geroutineerde tegenstand ster. RRIDGEPROBLEEM. Zonder troef. West komt uit met schoppenboer. Zuid moet te gen de beste verdediging twaalf slagen maken (klein slem). I^e- kaartverdeeling luidtNoord schoppen v 3 2 harten b 2 ruiten 6 5 4 3 2 klaver v 3 2 Oost schop pen 7 6 5 4 harten h 10 9 8 ruiten v 9 klaver 10 8 7 Zuid schoppen a h harten a v 5 4 3 ruiten a h 8 7 klaver a hWest schoppen b 10 9 8 harten 7 6 ruiten b 1Q> klaver b 9 6 5 4.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1945 | | pagina 2