WIERINGERMEER NIEUWS. DE POSITIE VAN DEN LANDBOUW NU EN IN DE TOEKOMST. LIDMAATSCHAP Z.W.M. Het was van Minister Mansholt een vriendelijke geste om een dag voor zijn Wieringermeer vrienden be schikbaar te stellen. Dat dit samenviel met het droog- komen van den polder, verhoogde de prettige sfeer, Voor den middag vergaderde de Zaaizaadvereeniging Wieringermeer Z.W.M. met Zijne Excellentie, Namiddags had de Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting het genoe gen den Heer Mansholt als lid en spreker in zijn midden te hebben. De Heer Kistemaker heette als Voorzitter de vele Wieringermeer- ders, die ondanks het slechte weer in grooten getale waren opgekomen, welkom, In het bijzonder deed het spreker genoegen Minister Mans holt, ondanks zijn drukke bezig heden, bereid te hebben gevonden in deze vergadering het woord te voeren. Verder verwelkomde de Voorzit ter Burgemeester Loggers, Ir. A. Ovinge en Ir, G, Lienesch als advi- seerende leden en de beide voor zitters van den L.T.B, en den C.B.T.B. Het deed spreker genoegen, dat dit Ministerieel bezoek juist samen viel met het droogvallen van den polder, waardpor 20.000 ha. goede cultuurgrond wederom in het pro ductieproces konden worden inge schakeld. Na 17 April zag het er wel som ber uit en menige Wieringermeer- bewoner zal met Nic, Beets hebben gedacht „Groote plas, groote plas, 'k wou je leeggemalen was," Het is tenslotte nog meegevallen en spr. brengt namens de Vereeni ging oprechten dank aam allen, die hieraan hebben medegewerkt, waar door de periode voor de verdere ont watering aanmerkelijk grooter is geworden. Het doet spr, genoegen steeds ge constateerd te hebben., dat de wil tot opbouwen bij allen bewaard is gebleven en waar een wil is daar is ook een weg. Hij s'preekt de hoop uit, dat weer spoedig een rijke oogst in den polder moge groeien. Minister Mansholt, hierna het woord verkrijgend, spreekt namens de Regeering zijn gelukwenschen uit met deze overwinning op den oerouden erfvijand he t water, waar over hij juist enkele dagen tevo ren, tijdens een onderhoud met zijn Collega Ringers, een telegram ont ving. Spr. vond het een goede ge dachte om zoo nu en dan eens het land in te gaan en hier en daar eens te gaan praten en bovendien te luis teren. Want zoo dra men van het platteland naar de- groote stad is vertrokken en daar achter stapels papier zit, dreigt het ge vaar, dat men niet meer op de boogte blijft van de- toestanden van het oogenblik. Nederland behoort naast Rusland wel tot de meest zwaar getroffen gebieden van Europa, aldus spre ker, hetgeen ook uit cijfers van het aantal dooden blifkt. Het meest valt thans op, dat de bodem in 1945 totaal uitgeput bleek, terwijl tot 1944 nog bevredigende oogsten kon den worden binnengehaald, hetgeen spr. aan de hand van cijfers aan toonde. Tegenover andorhalf milli- oen varkens in 1939 waren er in 1943 nog slechts 70O.CK3O, Van de anderhalf millioen koeien resteeren nog 1,2 millioen en het aantal kip pen, dat in 1939 32 millioen be droeg, is teruggeloopen op 4 millioen Naast deze zichtbare achteruit gang is er dan nog de onzichtbare in den vorm van slijtage van inven tarissen enz. Achterwege' gebleven herstel en vernieuwing brengen straks verhoogde uitgaven; met zich mee, die wegens de gel dsaneering niet kunnen worden gei lekt door besparingen. Hiermede zal echter zeer zeker rekening moeten- worden gehouden bij de bfjpaling van den Vermogensaanwas van de boeren voor en na den oorlog. De Jcostprijs Een dag met Minister Mansholt. „Niet kankeren, maar werken der producten zal een voorname factor vormen nu ons land zich in vijf jaar niet heeft kunnen meten met de overige landen op de wereld markt. Landbouw en veeteelt zijn in Amerika en Engeland zeer voor uitgegaan, waar men zich meer en meer op het gemengd bedrijf heeft toegelegd. Voor onze melkvetten zul- andere wegen moeten worden gevonden, daar wij met onze boter niet langer kunnen concurreeren. De boterprijs bedraagt op de we reldmarkt b.v. f 2.51 tegen een prijs van f 4.00 in ons land. Een oplos sing zou kunnen worden gevonden in de productie van kaas, melkpoe der en gecondenseerde melk. In dit verband wees spr, op de vooruitgang van het mechanische melken in Engeland. Onze regee ring maakt thans op korten termijn een studie van mechanisch melken, om dit wegens het tekort aan ar beidskrachten, ook hier ingang te doen vinden. De kunstmest positie is over de geheele wereld slecht, waarbij Nederland er met een toe wijzing van de „combain board" in Amerika van ongeveer 125 Kg. stik stof per ha. niet ongunstig afgeko men is tegenover een behoefte van 180 Kg. pér ha. van voor den oorlog. Wat phosphorzuur betreft, zal drie kwart van de behoefte kunnen wor den gedekt. Voor den tuinbouw zal het van groot belang zijn, dat D'uitsch- land, dat vóór het nazi-regiem een groote afnemer was, niet economisch ten gronde gaat. De binnenlandsche behoefte aan groenten blijkt inmid dels tot het dubbele te zijn geste gen. Wij eten meer groenten. De regeering ontwerpt thans een koel- ketting, d.w.z. de plaatsing van een duizendtal koelhuizen, die ook voor groenten- en vischexport, eventueel later ook voor den vleeschexport, van groote beteekenis zullen blijken te zijn. De akkerbouw zal zich meer op pootgoed en" zaadteelt moeten toeleggen, waarbij aan hooge selec- tie-eischen zal moeten worden vol daan, Er zijn reeds diverse landen, die momenteel onze zaai- en tuin- bouwzaden afnemen, o.a. Zweden, Zwitserland, Belgie en Frankrijk. Ten aanzien van bloembollen en an dere sierteeltproducten moeten wij voorzichtig zijn met uitbreiding van het areaal, daar ook in het buiten land zoo min mogelijk luxe uitga ven worden gepermitteerd. Op den vraag wat ons te doen staat, antwoordde minister Mans holt „niet te veel kankeren, maar doen.", hard werken om er weer bovenop te komen. Er zal hard moe ten worden ge,werkt en onder sobere omstandigheden, om den achterstand weer in te halen en om te zetten in een voorsprong. De kleine bedrijven zullen moeten worden samengevoegd tot bedrijven van 5 tot 8 ha., waarop een gezin kan leven en waar meer economisch bedrijfsvoering mogelijk is, waartoe reeds een noodwet in voor bereiding is. Het aantal Lagere Landbouwscho len zal moeten worden uitgebreid. Landbouwcursussen voor landarbei ders moeten worden georganiseerd. Mechanisatie ook van de kleine be drijven is noodzakelijk en mogelijk. Z.g. werktuigencooperaties, die werk tuigen verhuren, kunnen uitkomst bieden. Verder zal de regeering maatregelen treffen voor producten controle, o.a. is een nieuwe zuivel- wet in voorbereiding. Veel nut zal de in opbouw zijnde buitenlandsche Landbouwvoorlichtingsdienst kunnen afwerpen. Bovenal is er echter noo- dig een loyale houding van produ cent en consument. Engeland b.v. denkt de boer er niet over om clan destien veevoeder te gebruiken, dit is „against the law" [tegen de wet), men respecteert daar de wet. De regeering is van haar kant bereid een aantal beperkingen op te hef fen mits men kan rekenen op een eerlijke en loyale medewerking van de boeren. De regeering overweegt, welke crisismaatregelen er kunnen MEDEDEELING. Daar wij ons vorig nummer vrijwel geheel moesten wijden aan het heugelijk gebeuren, het droogvallen van de Wie ringermeer, en ook tjhans weel een overstelpende hoeveelheid copie moesten verwerken, ble ven enkele plaatselijke be richten wederom overstaan, die thans wel aan actualiteit hebben ingeboet, doch die zoo mogelijk nog in ons volgend nummer zullen worden opge nomen. Ingezonden stuk. Eén onzer abonné's schrijft ons het volgende Als men 's ochtends en 's avonds langs de weg loopt is men haast ;n levensgevaar door de drukte, veroorzaakt het vervoer van N.S.B.-ersunz. naar werkob- jecten in de Wieringermeer. Op zichzelf een verblijdend teeken, maarAan den anderen kant zien wij echter de verdreven ar beiders uit de Wieringermeer zich melden aan het Arbeidsbureau voor werk. Wel is het waar dat deze arbeiders verspreid zijn over vele dorpen, doch zal men in de polder niet meer profijt hebben van geschoolde arbeiders, dan van hen die nimmer grondwerk heb ben gedaan Bovendien wil het ons voorko-| men dat de verdreven arbeiders' uit de Meer eenige voorkeur moe-j ten hebben. In verband met de transportmoeilijkheden is het den meesten arbeiders niet mogelijk zich op eigen gelegenheid naar den polder te begeven. Er is werk genoeg in den polder, doch de ver keersmoeilijkheden belemmeren de arbeiders die in den Jolder thuis hooren, daar te gaan wer ken. Indien het mogelijk is Amster dammers en N.S.B.-ers per auto te vervoeren, waarom is het dan aiet mogelijk eigen inwoners te vervoeren en deze aan werk te helpen Met alle respect voor het loffe lijk werk van de Commissie Voor ziening Wieringermeer rijst bij mij niettemin de vraag of de uitvoe ring hiervan niet wat al te inge wikkeld gemaakt wordt. Een voor beeld wat mezelf betreft Door de Commissie ben ik in het bezit gesteld van een vergunning voor 12 weckflesschen welke ik in Enkhuizen moet halen, voor een paar emmers welke ik in Hoorn moet halen terwijl tot slot ver gunning is verleend voor eenig ondergoed wat alleen te verkrij gen is in Wieringen of Schagen. Daar ik in Medemblïk woon kunt U zich de ingewikkeldheid van het geval indenken, en dat ter wijl hier in Medemblik, emmers en weckflesschen te koop zijn. Maar het zal wel zoo moeten. JAC. BRUIJNE. Medemblik, Dec. 1945. DISTRIBUTIEKRING „WIERINGERMEER." Belangrijk voor Zeltverzorgers. Het komt den laatsten tijd voor dat ZELFVERZORGERS opzettelijk 'nalaten voor een of ander Artikel HUN BONNEN in te leveren, bij den Distributiedienst, ondanks dat hen periodiek een OPROEP wordt toegezonden. Men houde er echter rekening mede dat, indien de bonnen NIET woeden ingeleverd bij de volgende uitreiking van bonkaarten GEEN bonkaart wordt verstrekt. Dit zijn voorschriften van het C. D. K. en hieraan zal door mij streng de hand worden gehouden. Men neme deze waarschuwing ter harte. De Leider v. d. Distributiedienst Wieringermeer, A. KOOIMAN. OPGELET. In verband met de a.s. feestdagen zijn de kantoren te Hippolytus- hoef en Kclhorn ook MAANDAG 24 DECEMBER GESLOTEN. DE AXGEMEENE VERGADERING VAN DE Z. W. M. HEEFT BESLOTEN ONDER NADERE GOEDKEURING VAN HET BESTUUR WEDEROM ADSPIRANT-LEDEN TOE TE LATEN. Tengevolge van de ramp van de Wieringermeerpolder zijn meerdere reeds oudere aanvrage van landbouwers verloren gegaan. Willen deze opnieuw een aanvrage indienen Z.W.M., Dorpstraat A 86, Zuid-Scharwoade. FRUITTEELTFILM. De bekende Maro-fruitteeltfilm, werd Woensdagavond j.1. in café; Laan te Winkel voor circa 150 be- langstellenden vertoond. Deze filmvertooning, welke was georga-j seerd onder auspiciën van de af-] deeling West-Friesland van de Ned. Pomologische Vereeniging, werd ingeleid door den Heer Bij houwer. Voor fruittuinliefhebbers uit de Wieringermeer was dit een leer zame avond. KERKCONCERT TE WINKEL. Het Kerkconcert, dat Woensdag avond j.1. in de Ned. Hervormde kerk te Winkel werd gehouden door Piet van Egmond, organist, en Henk Noort, tenor, had niet die belangstelling, welke men, gezien de programmanummers, verwacht had. Dit" neemt evenwel niet weg, dat het programma, het welk bestond uit een vertolking van elf werken van bekende com ponisten, met groote aandacht werd gevolgd. HERVATTING VAN DOOR DUITSCHE MAATREGELEN CEbLOTEN BEDRIJVEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland Kantoor Alkmaar, maakt bekend, dat personen; wier bedrijf tenge- TELEFOON - KANTOOR „OOSTWAARD." (Geopend op werkdagen van 8—12 en 14—19 uur). Rectificatie Aangesloten zijn No. 53 Kantoor Bouwk. Dienst en Voorlichtingsdienst. No. 54 Kantoor Bouwk. Dienst en Voorlichtingsdienst-, j (wordt doorverbinding.) worden afgeschaft en is daarbij be reid een ruim standpunt in te nemen. Z.E, zegde toe, een verzoek van de Commissie ter behartiging van de belangen der geëvacueerde Wieringer- meerbewoners, aan Zijn Ambtge noot van Financiën, om ten beboeve van de gedupeerde landbouwers uit de Wieringermeer, die thans voor groote uitgaven staan, meer gelden te déblokkeeren, te zullen steunen, •iNaar aanleiding van een vraag van den Heer Biesheuvel deelde de Mi nister mede, dat door hem maatre gelen zijn getroffen om de winst marge op landbouwwerktuigen te be perken tot 30 pCt., alle onkosten inbegrepen, terwijl reeds teveel in rekening gebrachte verkoopsprijs door den handel zal moeten worden ge restitueerd. volge van Duitsche maatregelen is gesloten (b.v. evacués, joden, weggevoerde krijgsgevangenen enz.) en die dit bedrijf nu of later wenschen te hervatten, vóór 23 Januari 1946 een daartoe strek kend verzoek bij de Kamer moe ten indienen, onder opgave van den aard van het bedrijf, van het perceel, waarin het bedrijf vroe ger was gevestigd en van het.per ceel, waarop da huidige aanvraag betrekking heeft. Indien dit een ander perceel is dan het oorspron kelijke, diént opgegeven te worden waarom niet van het oorspronke lijke perceel gebruik zal werden gemaakt. Speciale aanvraagformu lieren zijn bij de Kamer verkrijg baar. Ook personen, fiie thans een bedrijf uitoefenen in een perceel, dat door een anderen ondernemer in verband met eerderbedoelde maatregel is verlaten, moeten bin nen den gestelden termijn een soortgelijk verzoek indienen voor de voortzetting van dit bedrijf. Bovenstaande goedkeuringen moeten worden aangevraagd op grond van het Besluit Reevacua- tie - Vestiging Kleinbedrijf 1945 Stbl. F 257, uitg. 22 Nov. 19—5). Verzuim kan voor betrokkenen zeer ernstige gevolgen hebben met betrekking tot hun bedrijfsuitoe fening. Vervolg Besluit op de materiëele Oorlogsschade 1945. g. de schade geleden is aan goe deren, toebehoorende aan publiek rechtelijke lichamen, dan wel ten tijde der beschadiging geheel of voor een overwegend deel met Overheids middelen in stand werden gehouden en toebehooren aan lichamen, die door den Minister van Financiën voor de toepassing van dit Besluit met publiekrechtelijke lichamen wor den gelijkgesteld. De bijdrage, (artikel 4) 1, Deze wordt bepaald op het verschil tusschen de waarde van het goed vóór en na de beschadiging. Blijkt in geval van het goed (na af trek van een redelijk bedrag wegens door het herstel verkregen vernieu wing of verbetering, onderscheiden lijk na bijtelling van een redelijk bedrag wegens de na het herstel nog blijvende waarde-achteruitgang] la ger zijn dan het in den vorigen zin bedoeld verschil, dan wordt de bij drage op dit lagere bedrag bepaald. 2. Zijn gelden uitgegeven om teloor gegane voorwerpen terug te vinden of om verdere beschadiging van beschadigde goederen ie voor komen, dan wordt het bedrag van de bijdrage met het uitgegeven be drag vermeerderd, voorzoover deze. uitgave redelijk en verantwoord kan worden geacht. Hetzelfde geldt voor de kosten van het bergen van een schip en van het versieepen naar de plaats van onderzoek of herstel. Waardebepaling van goederen (artikel 5) 1. Bij de toepassing van het vo rige artikel wordt de waarde van het goed vóór de beschadiging gesteld: a. Voor onroerende goederen op de verkoopwaarde, bepaald naar de op 9 Mei 1940 geldende facctoren (met te velde staand gewas wordt bij de bepaling van de verkoop waarde geen rekening gehouden) b. voor te velde staand gewas op de oogstwaarde, verminderd met de niet bestede kosten c. voor onroerende goederen, waarvoor geen verkoopwaarde kan worden vastgesteld, op den prijs, waarvoor het goed naar op 9 Mei 1940 geldende factoren zou kunnen worden gebouwd, verminderd met een redelijk bedrag voor afschrijving; d. voor roerende goederen, be- hoorende tot de uitrusting van een I bedrijf of dienende voor de uitoefe ning van een beroep, op den prijs, waarvoor het goed in nieuwen toe stand naar de op 9 Mei 1940 gel dende factoren zou kunnen worden angeschaft, verminderd met een rede lijk bedrag voor afschrijving, echter op niet minder, dan op de verkoop waarde, bepaald, naar de op 9 Mei 1940 geldende factoren e. voor handels- en bedrijfs voorraden op den werkelijk beste den inkoopsprijs. 2. Bij toepassing van het vorige artikel wordt de waarde van het goed na de beschadiging gesteld op de verkoopwaarde, bepaald naar de op 9 Mei 1940 geldende facto ren (voor onroerend goed wordt ook hier met de te velde staande gewas sen geen rekening gehouden.1 Voor beschadigde handels- en bedrijfs?- voorraden wordt die waarde echter gesteld op een zoodanig gedeelte van den inkoopsprijs van de geheele partij vóór de beschadiging (vorig lid, sub d] als het overblijvende be schadigde goed redelijkerwijs gere kend kar 'worden deel uit te maken van de geheele onbeschadigde partij, .Wordt vervolgd,

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1945 | | pagina 3