WIERINGER NIEUWS I Kerkdiensten Wieringen. DISTRIBUTIEKRING .WIERINGERMEER.1 HET VRIJE WOORD! Ingezonden stukken. WAARHEEN? NIEUWE BONNEN. OPBRENGST KINDERZEGELS. De losse v6t'koop van kinder postzegels gaf in deze gemeente de prachtige opbrengst van f 303. Mevr. Kolff verzoekt ons de dank aan alle koopers en verkoopers esters) te willen overbrengen en inzonderheid te wijzen op het ver dienstelijke werk van Dickie Koorn en Betty Bosker die het leeuwen aandeel bij "deze verkoop verricht ten, aan welk verzoek wij bij 'deze gaarne voldoen. ZONDAG 13 JANUARI. NED. HERV. GEM. Geen dienst. H.-hoef Dinsdag 15 Jan. 8 uur N. H. Zusterkring. EVANGELISATIE. H.-hoef 10 uur O. Deen. Den Oever 2.30 cd. L. Doorn. CHR. GER. KERK. Gebouw Land in Zicht 10 en 3 uur de hr. G. Visser. GEREF. KERK. H.-hoef 10 u H.-hoef 2.30 uur Den Oever 10 uur Den Oever 3 u.*** Ds. Moens uit Beverwijk. Leesdienst. Leesdienst. Ds. Moens. DIENSTPLICHT. Voor de dienstplicht, lichtini 1945 (personen geboren in 1925) zijn in deze gemeente 43 jongelie' den ingeschreven. Zij zullen op 14 en 15 Januari a.s. worden ge keurd te Den Helder. VESTIGINGSVERGUNNING. Ingevolge de Vestigingswet Kleinbedrijf is aan den Heer J. Blom vergunning verleend tot voortzetting van het runder varkens- en lamsslagersbedrijf van den Heer G. M. Rustenburg in de Elftstraat te Hippolytushoef. ÜNRFRWIJS. De Heer J. Schoen, tijdelijk on derwijzer aan de O L. School te Westerland, heeft zijn benoeming tot onderwijzer in vaste dienst aan genoemde school niet aan vaard. E.V.C. - NIEUWS. Nogmaals maken wij onze lezers atlent op de Revue-avond in Cinema de Haan op Donderdag 17 Jan. a.s, waar zal optreden het ensemble Lotte en Alex Wins. Door middel van de radio mochten ten we meermalen met bovenge noemd ensemble kennis maken en het bracht ons menig oogenblik van ontspanning. Thans kunnen we de medewerkers eens beluisteren en zien. We twijfelen er niet aan of het wordt 'n avond vol ontspanning. Ook voor de danslustigen is ge zorgd, daar er na afloop gelegenheid is om een dansje te maken. Bussen rijden van Den Oever en 1 Westerland, Zie advertentie in dit blad. BURGERLIJKE STAND van 3 t.m. 10 Januari 1945. Geboren Harry, z.v. C. Hege man cn L. ClootsGerrit Jan, z.v. T. J. Visser en G. LontPau- lus Theodorus, z.v. Th. Engel en P. Bakelaar. Ondertrouwd C. F. Muller en P. M. v. d. Velde. Gehuwd J. H. Rolsma en W. Bekema. Overleden W. P. Hegeman, 7.' jaar, wedn. van R. Droog. PROGRAMMA SUCCES. Succes 1 Halfweg 1 Aanv. 2 u. Z.A.P. I Succes 2 Vertrek 1 u. J.V.C. II Succes 3 Vertr. 11 u. J.V.C. III Succes 4 Vertr. 11 u. TONEGIDO NIEUWS. Het dames handbalelftal ont vangt Zondag a.s. Zwaluwen 1 ui Kolhorn. Uitreiking Bonkaarten. Cp Dinsdag 15 en Woensdag 16 Januari 1946 zullen te Kolhorn in het café van den Heer Groet bovenvermelde bonkaarten worden uitgereikt. Op Woensdag 16 Jan. 1946 worden uitsluitend Zelfverz. geholpen. Zelfverzorgers dienen hun zelfverzorgersmap mede te brengen. De loketten zijn open van 9.30—12.30 en van 2—3.30 uur. De Directeur der Distributiekring „Wieringermeer", A. KOOIMAN. V. C. J. B. a.s. Vrijdag 18 Januari 'savonds 8 uur V. C. J. B. De leden worden dringend verzocht om te komen, ter bespreking voor de a.s. Jeugd- dag. R. K. KERK, HIPPO. Zondag Feestdag van de H. Fami lie 7.15 Vroegmis,; 9.30 Hoogmis; 10.30 Bibliotheek en Ontspanning; 11.30 Meisjes-congregatie2.30 Lof 2.50 Dames-congregatie. Dinsdag 7 u. Lof 7.20 Jonge dames-congregatie 8 u. Bridgecl. Donderdag 7.30 Sacramentslof. Vrijdag 58 Biechthoren. Maandag 8 Kath. Actie Heeren. Vrijdag 8 Kath. Actie Jongemann. Den Oever Zondag 7.30 Vroegmis 9.30 Hoog mis Woensdag 6.30 Jongeren- congregatie)7.15 Dames-congre gatie. KERKNIEUWS. De Heer Goudsbloem te Enkhui zen is beroepen tot godsdienston derwijzer bij de Doopsgezinde ge meente alhier. Stranding vat melk auto's. Den Oever, Door het ontbreken van een as van een aanhangwagen achter een me'kauto, kwam, bij de sluizen te Den Oever, de aanhang wagen op z'n kop aan de kant van de weg terecht. Een lantaarnpaal knapte af als een rietje, maar het rgste was nog, cat er 2700 liter melk verloren ging. Westerland. Merkwaardigerwijze /c nd Donderdagmorgen op den Be- ei weg in W esterland, ter hoogte an d e quarantaine op een 30-tal net ets van het Amstelmeer, een norlgelijk ongeval plaats, Hier aaktc- een melk-tankaulo uitge-rust iet 2 kleinere tanks, zooals er hier 'agelijks meerdere passeeren zij >rengen de overtollige melk uit Yiesland naar de steden op on- e.klaaibare wijze van den weg. Na een verkeerspaaltje te heb- en omvergereden, botste het voer- uig tegen een telefoonpaal, die af knapte. De auto sloeg om en 'kwam met de wielen omhoog te liggen, :én der tanks werd losgerukt, kwam :kele meters veredr terecht en liep -eg. De chauffeur en de mede- zittende bleven ongedeerd- De au- o werd zwaar beschadigd. Mijnheer de Redacteur. Het is naar aanleiding van het ver slag van de Gemeenteraadsvergade ring van 4 Jan. 1946, dat -ik U voor het ondervermelde plaatsruimte ver zoek, U verplicht mij ten zeerste de gevraagde plaatsruimte toe te staan, waarvoor bij voorbaat mijn oprechte dank, In het bovenvermelde verslag heeft de Heer Btjfc klachten geuit over het beleid en als zoodanig over de verdeeling der Distributiegoederen Hij kan natuurlijk aan alle klach ten geen gej^f hechten, maar 2ij zullen toch wel een grond van waar heid hebben, Met andere woorden er is geen leugen zoo groot, of er zit nog een kantje waarheid in. Ik persoonlijk ken den Heer Boon niet, maar men heeft mij verteld dat hij Hoofd is van een school. Een der gelijke uitdrukking, als door hem ge bezigd, verwacht men echter zeker niet in het openbaar van een intel lectueel, die ambtshalve ook zeker paedagoog en psycholoog is. Het feit, dat hier zeer doorzichtig ge-insinueerd wordt, geeft mij aan leiding, een en ander onder de aan dacht te brengen van die menschen, die steeds met waardelooze critiek gereed staan en hierdoor het perso neel en de Leiding van het Distri butiekantoor trachten door het slijk" te halen: Voor „gezonde" critiek moet al tijd plaats zijn en ben ik er zelfs dank baar voor. Indien er dan klachten zijn, brengt men die op de plaats waar ze 'thuis" hooren en onder zoekt men ze eerst op „echtheid," Is dit door den Heer Boon ook ge daan Door mij wordt eiken Donderdag morgen een spreekuur gehouden, waar een ieder, die denkt, gegronde klachten te hebben, deze klachten kan brengen, Met eindeloos geduld wordt een ieder te woord gestaan, zoodat dit spreekuur, hetwelk ge steld is van 9,30 tot 10.30 uur, meest al eindigt op 1 uur en dus spreek uren zijn geworden Hoe komt het nu, dat er zooveel menschen op dit spreekuur komen Zijn er dan zooveel klachten Neen! Het zijn haast allemaal infor maties als volgt „Waanneer krijg ik nu een schoenenbon Moet ik nog langer op fietsbanden wachten Mijn buurman heeft ze al lang en vroeg ze later aan als ik Ga zoo maar door! Men moet echter beden ken dat het nog distributie is en hierdoor het aantal uit te geven ver gunningen beperkt is, De werkelijk heid is, dat, nu er weer wat te „ge ven" is bij den Distributiedienst, het z.g. „kalchten" regent. Vaak hootr men „Die heeft banden ge had en heeft nog beste banden." Vraagt men dan „Wie is dat dan kruipt men in zijn schulp en wil men z.g, die zich ten onrechte be gunstigd heeft (dus die zijn aan vraagformulier valsch invulde niet verraden, Practisch komt het er echter op neer, dat buurvrouw Pietje jaloersck is als buurvrouw Gerritje een schoenenbon krijgt of omgekerd I Beter zou zijn indien een ieder, vóór een aanvraagformulier wordt ingevuld, zichzelf eerst afvraagt of de aanvraag op rechtvaardigheid 12 Januari3 uur Cinerra de Haan Film 13 Januari3 en 8 uur Cinema de Haan. Film 't. Zifc in de lucht. 13 Januari: Bal in Coneordia. 14 en 15 Jan S uur Cine-ua de Kaan Film 16 Januari Café Laan Winkel Vergadering- C. B T. B., Afd. W.-meer. 17 Januari Feestrevue„Welkend Nederland Treedt aan" in Cinema de Haan. Zaalopening 7 uur. berust. Ik constateer uit de aanvragen, die bij mij binnenkomen pl.m. 40 pCt. onrechtvaardige aanvragen. Deze on rechtvaardigheid treedt dan pas aan het licht, indien op een dergelijke aanvraag gunstig is beslist. Hoe ont dekt men dit? Door gegronde klach ten van menschen, die een onrecht vaardigheid van anderen behoorlijk bij den Distributie brengen en dan worden onderzocht. Voorbeeld 1. Een arbeider heeft banden aangevraagd omdat hij in de „Wieringermeer" is te werk gesteld en de afstand van woning naar het werk en terug, voldoet aan de eischen, welke zijn vastgesteld in circulaire van het C.D.K. Wordt door den Distributiedienst gunstig beslist. Later komt een bekende van betrokkene vertellen, dat betrokkene per auto op het werk wordt gebracht en als zoodanig toch geen banden .oodig heeft. Dit geval wordt onder zocht en blijkt juist te zijn. Resul- .aat Banden worden teruggehaald en betrokkene worHt aangeklaagd Teruggehaalde banden worden aan een ander verstrekt, die er wel noo- dig heeft. Ik vraag U Kan een amb tenaar van het Distributiekantoor ,ruiken" of de betrokkene met een auto op het werk wordt gebracht Neen Hier wordt het Distributie kantoor met opzet bedrogen door verzwijging van juiste inlichtingen en wordt een ander opzettelijk bena deeld die door de verstrekte toewij zing aan betrokkene, nu langer moet wachten dan noodig is. In tegenstelling een Voorbeeld 2, wat z.g. „kletsers" op het spreek uur komen vertellen. Er is iemand die schoenen heeft aangevraagd en naar zijn zin te lang moet wachten. Komt op het spreekuur vertellen, dat hij al twee weken niet naar zijn werk kan, omdat hij geen schoenen of klompen heeft. Resultaat Geen weekgeld voor vrouw en kinderen Door den Distributiedienst wordt on derzocht of deze opgave juist is en inderdaad betrokkene is niet op het werk geweest en heeft thuis bij ge houden onderzoek geen schoenen in voorraad. Betrokkene krijgt een werkschoenenbon van den Distribu tiedienst. Later komt een „bekende" vertellen, dat de toewijzing een grove onbillijkheid is geweest van den Distributiedienst, want.... betrok kene heeft de hem toegewezen schoenbon.... verkocht Wordt on derzocht Resultaat Laster van de bekende". Betrokkene is weer aan het werk en is zeer dankbaar voor de verstrekte schoenbon. Hoe reageert het publiek op deze dingen Precies zóó, dat de Distri butiedienst bet weer gedaan heeft. Diegene, die den Distributiedienst „flescht" is een „flinke vent", het wordt dikwijls nog aangevuld met „als ik de kans kreeg, deed ik het ook", doch de Distributie-ambte naren hebben zich natuurlijk laten verleiden in den vorm van „siga retten of spek." Resumeerend zou ik het volgende aan het publiek willen vragen In dien de Distributiedienst toewijzin gen verstrekt, maar dit niet noodig blijkt, wil er dan van overtuigd zijn den iedere maandelijksche uitreiking voor onderduikers op Wieringen en Wieringermeer uitgegeven, waardoor iedere ambtenaar zijn leven waagde voor de bewoners van het eiland en den polder, om nog niet in te gaan op het kranige staaltje, ten dienste van de gemeenschap verricht door êen voormalige ambtenares, waar door zij genoodzaakt was zelf veer tien maanden onder te duiken. Ik hoop, dat dit schrijven er toe mag medewerken, dat het werk van onzen Dienst ook eens met andere oogen wordt bezien en hierdoor een eind komt aan zinlooze, afbrekende critiek. Er is op moment geen ge brek aan „roddelaars" maar wel aan menschen, die wenschen op te bouwen. A. KOOIMAN. Vervolg verslag opbouw v. cl. Polder De Heer Ovinge geeft toe, dat dit ook aanvankelijk zijn gedach- tengang geweest is. doch dat de Minister hier in principe tegen is in verband met de zwartehandel op dit gebied. Wanneer hij destijds heeft ge zegd, dat, wanneer men zichzelf redden kon men een slag voor is, dan is dit ook tot op heden nog het geval, daar niet iedereen even vlug een noodvoorziening van de Commissie Wederopbouw Wierin germeer zal kunnen betrekken. Aanvankelijk stond de Minister zelfs op het standpunt, dat hee- lemaal geen particuliere noodwo ningen mochten worden toegela ten, ter voorkoming van prijsont- duiking en ontduiking der mate- viaalvoorschriften. Later heeft de Minister dit nog willen toelaten, doch hij wenschte geen financieele concessies t.e doen. Naar aanleiding van een vraag deelt, de Hee-r Loggers mede, dat voor het bewonen van een woon wagen binnen den polder vergun ning benoodigd is van het Ge meentebestuur, het Domeinkan toor en de Commissie Wederop bouw Wieringermeer. - Op een vraag van den Voorzit ter deelen de Heeren van de Com missie Wederopbouw Wieringer meer mede, dat aan het herstellen van de waterleiding gewerkt wordt met blijkbaar gunstige resultaten. De leidingen vallen over het al gemeen tot dusver mee. Met de electriciteitsvoorziening valt het l'""evenwel tegen. De leidingen blij ken veel te hebben geleden. J.l. Maandag is men met een groote ploeg menschen aan het werk getogen. De Heer Koolhaas wijst in dit verband op de mogelijkheid van Butagasgebruik. Op een vraag van den Voorzit ter zal de Commissie Wederopbouw Wieringermeer nader de mogelijk heid onder oogen zien van uit breiding van het aantal gasbron nen. De Voorzitter attendeert de Commissie Wederopbouw Wierin germeer tevens op het feit, dat verschillende gelijmde Nemaho- spanten loslaten, waardoor het van belang is, dat het instorten van kapschuren wordt voorkomen. dal dit met de schuld is van den Eveneens is het noodzakelijk, dat Distributiedienst, doch van hen, die ijzerenstijlen spoedig gereinigd er niet voor schroomen, om onrecht vaardig in het bezit te komen van worden en gemenied. Naar aanleiding van een vraag Amerika gooit roet in het eten. Minister Vos heeft Woensdag op een vergadering van de afd. Lêi- den der S.D.A.P. medegedeeld, dat hij ten gevolge van de stakingen in Amerika 't honoreeren van den achtsten kolenbon niet kan garan deeren. Distributiegoederen waar een ander j deelt de Heer Ovinge mede, dal om „snakt." I Indien het publiek bovenvermelde gevallen weet, laat het dan „flink" jzijn en hier kennis van geven bij den 'Distributiedienst, Noem dan „flink" de naam van degene, die onrecht- vaardig is, zoodat maatregelen kun- de Rentmeester via den Dienst |nen worden getroffen om even- voor Landbouwherstel de beschik- j tueele -Verstrekkingen te achterha- j kilTg heeft gekregen over 500 paar len en betrokkene strafrechtelijk te rubberlaarzen, welke binnen en- laten achtervolgen. j kele dagen kunnen worden tege- Door het bovenvermelde te doen j moe'tffezien. het regiewerk wordt beëindigd en dat o.m. het puinruimen zal wor den aanbesteed voorzoover dit niet reeds is geschied. 9. Laarzen. Zij tenslotte nog vermeld dat A—B—C - KAARTEN. £54 250 gram jam £56 250 gram waschpoeder V 08 100 gram versnaperingen. X 08 100 gram versnaperingen. T 08 2 rantsoenen tabak. doet men beter, dan dat men be dekte insinuaties aan het adres van den Leider en het Distributieperso- neel toezwaait. Tenslotte wijs ik U nog op het illegale werk, door onzen Dienst ge daan in bezettingstijd zoo moedig verricht. Honderden bonkaarten wer- 10. Schuilketen. Een vijftal aannemers is mo menteel bezig met het vervaardi gen van schuilketen, waarvan er nu 75 a 80 per week gereed komen en ter beschikking gesteld zullen worden van de pachters, die daar aan behoefte hebben.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 2