W1ERINGER NIEUWS WAARHEEN? MET DE STOOTTROEPEN NAAR INDÏE. Kunstkring Wielingen. ORANJE - HOTEL De opvoering van dit dra matisch gedenkschrift Dinsdag avond in Cinema de Haan door de Stichting Zuid-Neder-! landsch Tooneel o.l.v. Pierre Balledux, geschreven door N'. N. no, 1057, is bij de tal- j rijke leden van den Kunstkring wel zeer goed ontvangen. Het suggestieve spel van de gasten van dezen avond deed het publiek intens mee leven met het droeve lot van de celgenooten in de Moffen- gevangenis te Scheveningen. Wij troffen daar als hoofd bewoners Dr, Geuze, de sym pathieke oud-leeraar die het geheele stuk „droeg", de jeug dige Herman Rigter en Mt. ,Carel Schoordijk de Booij in hun nimmer versagend enthou- siastme, de stoere stuurman Teun Kegge en de heerlijk door Pierre Balledux gety peerde Arie Gozewijn, de echte volksman. In het eerste bedrijf werd het joodsche drama op realis tische wijze geschetst, Julius Cohen de 23-jarige jodenjongen die in de cel werd gesmeten en die er „niet tegenop kon" was niet de eenige passant. Later werd nog duidelijk in het licht gesteld hoe de ge vangenen ook zelfs in hun ellende aan verraad waren blootgesteld. Toen kwam „mijnheer Coe- verman,.... procuratie-houder' onbedaarlijk is er om dat mannetje gelachen. Hij bracht fleur in het geestdoodend be staan van dd anderen. Hier waren menschen van alle rang en stand, van ver schillende levensopvatting, en al konden daaruit conflicten worden geboren in één ding waren zij gelijk, zij waren „'Nederlanders", één in het verzet. Dit was ook het thema waarover de ITeer O. Deenj namens den Kunstkring aan' het slot in een dankwoord,! sprak. Den spelers, die een enorm applaus kregen te incassee^ ren, werd een verrassing aan geboden. Een pracht avond, REVUE. Ook Zaterdag en Zondag jl. trok de Succes-revue „Elck Wat Wils" weer volle zalen. In de pauze werden kleine verlotingen gehouden waar van de opbrengst weer ten goede zal komen aan het trainingsfonds. Wegens het groote succes zal de revue ook Zondag a.s. nogmaals worden vertoond. BURGERIJ JKE STAND van 22—28 Febr. 1946. Geboren Dirk, z.v. S. Lont cn G. DGves Pieter, z.v. E. Vink en J. Mollema. Ondertrouwd G. v. Heus- den en H. Hoekstra. Gehuwd P. Rotgans en E. F. P. Uijthof. Overleden O. Duijnker, m. 53 jaar, ongeh. A. Breefc, 79 jaar, echt.gen. van J. Wiegman A. S. Selderbeek, 73 jaar, echtgen. van P. Vis ser. NED. HERV. KERK I a.s. Vrijdag 8 uur, 3 Maart V.C.J.B. Bijenleven. Mij werd verzocht enkele artikelen samen te stellen, om aan de bijenhouderij meerdere bekendheid te ge ven. Er zijn immers nog zooveel menschen die bij het woord „bij" al beginnen te huiveren. Onbekend maakt nu eenmaal onbemind. Ik zal trachten voor U het leven van een bijenvolk zoo eenvbudig mogelijk te be schrijven. Als wij in Januari een volk in korf of kast van nabij i bekijken schijnt het of alle' bijen die in een kluwen bij -1 een zitten dood zijn. Bij i aandachtige beschouwing zien wij echter af en toe ééni bij naar het binnenste der, tros gaan. Zijn plaats wordt' dan onmiddellijk weer inge-1 nomen door een ander en' deze wisselwerking gaat den! geheelen winter door. Het! volk heeft in zijn woning; de bolvorm aangenomen (die bij gelijke inhoud het klein ste oppervlak heeft), om zooveel mogelijk warmte te behouden en zoo weinig mo gelijk voedsel te gebruiken, want binnen in de tros is het warm. Zelfs bij de strengste koude daalt de temperatuur niet beneden de 9 gr. C. Deze warmte wordt ontwikkeld door voed- selopname. Het voedsel be vindt zich in de raten die de tros op regelmatige af standen loodrecht doorsnij - den. De buitenste bijen doen) dus dienst als deken maar[ deze moet op tijd ook weer' verwarmd worden, vandaar de wisselingen. Overigens is er nog niet veel te zien be houdens op een mooie dag als de temperatuur in de schaduw tot 8 a 10 gr. C. stijgt, maar daarover in een volgend artikel. Om uw misschien gewek te nieuwsgierigheid iets te bevredigen kunt U alvast een lichtbeeldenavond bij wonen op Donderdag 7 Maart 8 uur in het lokaal van den Heer S. Kaan uitgaande van de Vereeniging tot Bevorde ring der Bijenteelt, Afd. Wieringen. J. KERMIS 1946. Voor de kermis 1946 is door het Gemeentebestuur o.m.l voor de onderstaande kermis- j attracties standplaats ver- leend Zweefmolen, kinder draaimolen, humoristische i golfbaan, Turksche schop, fietsmolen en bumperspel. rolli-rolli-spél, knikkerspel, luchtschommel, bussenwerp- j tent. pyramidesportspel. ge bakkraam, kijkt.ent, variété-1 theater en meerdere visch-,; fruit- en ijscowagens. LOTERIJ. Aan de Voetbalver. „Suc ces" alhier is vergunning verleend tot het houden van een loterij. Uitgegeven zullenj worden 3000 loten a f 0.25. De opbrengst wordt be stemd voor een te stichten! trainingsfonds. huuropzegging of verlaten van een woning verplicht is hiervan binnen 24 uur mede- deeling te doen aan de afd. Bevolking ter gemeentesec retarie op aldaar te verkrij gen formulieren. De ver huurder is voorts verplicht de vrijkomende woning te verhuren aan een door of namens burgemeester en wethouders aan te wijzen persoon Voor de toewijzing van een woning komen slechts in aanmerking zij die in het bezit zijn van een schriftelijke vergunning tot vestiging in of verhuizing binnen de gemeente, afge geven dooreg vanwege de daartoe ijljPgde instanties. Het is vtQjhötlen een woning te huren w te verhuren zon der bovengenoemde toewij zing. Overtredingen hierop worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f 300 of een hechtenis van twee maanden. Het is dus zaak van elke verandering kennis te geven. DISTRIBUTIE WOONRUIMTE. In verband met de thans door den gemeenteraad vast gestelde verordening op de distributie van woonruimte, welke verordening onmiddel lijk van kracht is geworden, vestigen wij er de aandacht op dat iedere verhuurder an woningen thans bij 5 Maart Film Jeugdraad Cinema de Haan Texelfilm, Atoomsplitsing enz. Aanvang 8 uur. 6 MaartSulvers Volkscabaret in Cinema de Haan. 6 MaartBeurs Winkel. Aanvang 10 uur. 7 Maart Lichtbeeldenavond in lokaal S. Kaan, H.-hoef. van de Vereen. Bijenteelt, Afd. Wieringen. 10 MaartSucces-Revue Elck Wat Wils in Concordia. Paedagogische Rubriek. IX. Wat de gevolgen "van het klakkeloos aannemen van verhalen van schoolkinderen kunnen zijn, wil ik U even illustreren door een kleine geschiedenis, die ik jaren geleden heb meegemaakt. Aan de school, waaraan ik, toentertijde onderwijzer was, werd een jeugdig collega ge plaatst, blakend van liefde voor zijn werk en bezield door de wens, de vriendschap en liefde van de kinderen zijner klasse te verwerven. Nu was, ongelukkig voor hem, de algemene geest in die school niet best en in zijn nieuwe klasse bepaald slecht. In elke klasse is wel eens een moeilijk kind en dat is niet erg, doch wèl erg is het, als men een klasse treft, waarin de leerlingen door een of andere oorzaak hun onderwijzer hebben le ren beschouwen als hun natuurlijken Vijand en dit in het bijzonder uiten door een nieuwe juffrouw of meester gemeenschappelijk te gaan „treiteren." Zij of hij, die deze geest moet overwinnen, heeft gewoon lijk lange tijd nodig, zijn leerlingen voor zich te win nen, als hem dat ooit. ge lukt. Spoedig uitgewerkt is het gif nooit. Welnu dan, de nieuweling had het moeilijk, maar hij versaagde niet, hield vol en boekte succesjes. Maar, men moet niet te vroeg victorie roepen Op een morgen was een der ergste belhamels afwe-i zig, niet bepaald tot spijt' van zijn meester. Om tien! uur werd er gebeld en kort! daarop trad het hoofd derj school met een ernstig ge- zicht het lokaal binnen en; verzocht den onderwijzer naar de spreekkamer te! gaan, waar er iemand op' hem wachtte. Het hoofd! zou zoo lang de klasse wel! waarnemen. De wachtendej bleek een inspecteur van politie te zijn, om een ver-' hoor af te nemen aan den! jongen onderwijzer, tegen! wien een aanklacht was in-l gediend wegens ernstige i mishandeling van een zij-I lier leerlingen, n.1. bescha- diging van een oog door een; stokslag. De aangeklaagde stond perplex. Hij deelde zo goed als nooit een tik uit, zeker niet met een stok en| hij had den betrokken jon-! gen de vorige dagen zelfs! niet aangeraakt. Wanneer, zou dat dan gebeurd zijn i De vorige middag na school- j tijd, toen e-r twee schoolblij-j vers waren, het slachtoffer en een kameraad. Beiden' hadden verklaard, dat de meester hen geslagen had met een stok. Jan in zijn gezicht en Piet op zijn vin gers. Jan had nu een zeer oog en was in behandeling, Piet had een blauwë nagel. Ondanks de ontkenning van den beschuldigde werd er proces-verbaal opge maakt de onderwijzer zou er wel meer van horen. De meester ging, overtuigd van zijn onschuld, na schooltijd direct naar het huis van Jantje. De knaap was niet thuis, in observatie in het ziekenhuis. De ontvangst der moeder was niet bepaald hartelijk en draaide in hoofd zaak om de volgende woor den „Je treft het, dat zijn vader niet thuis is, wajnt die had je „lens" geslagen. Je moet je „poten" thuis houden. Als er geslagen moet worden, kunnen we het zelf wel af. Natuurlijk heb je het niet gedaan, maar Jan liegt nooit en jij zal van je eerste leugen niet gebarsten zijn, enz." De volgende dag ging de onderwijzer toch weer heen hij wou Jan zelf wel eens spreken. En ja. Jan was thuis, de toestand van het oog was meegevallen en hij zat voor de deur te spelen. Zijn moeder schoot toe die vent mocht, haar arme kind wéér eens kwaad doen. „Jan," zei de meester, „heb ik je geslagen „Neen," zei Jan. „helemaal niet." „Wat?" schreeuwde de moeder, „en gister zei je, dat de meester je in je oog geslagen had met een stok „Nou ja," zei Jan. „Piet had me een dubbeltje beloofd, als ik dat zei, maar nou wil hij het niet geven A en nou zeg ik lekker alles. We waren aan het knikkeren en toen trap te ik toevallig op zijn vin gers en zijn nagel werd er blauw van. En toen werd hij kwaad en hij sloeg" me met de punt van zijn klomp in m'n oog. En toen hebben we gezegd, dat die „rotmeester" me geslagen had." De onderwijzer ging dui zend pond lichter naar school, de moeder verbaasde zich er over. dat Jantje, dat toch zo'n schat, van een jon getje was, nietwaar, nu zo gelogen had en een proces verbaal werd vernietigd door een politieman, die zich ner gens meer over verbaasde. En de publieke opinie De volgende week ging er door de stad, waar dit dra ma in zak-formaat was op gevoerd, een gerucht, dat er een klein meisje door een heel vinnige schooljuffrouw finaal was doodgeslagen, maar dat de zaak wel weer de doofpot in zou gaan HL Aldershot, Zaterdagavond, half 9. Weer zit ik hier in een Canadeesche Writingroom. In het midden van de zaal staat een groote kerstboom, geen denneboom, maar een hulst, versierd met ?rood- wit-blauwe en groene slin gers en plukjes watten, het geen mooi staat bij de roo- de besjes. Vanaf de top van de boom loopen naar alle zijden der zaal slingers met vlaggen ook de Hollandsche driekleur is natuurlijk ver tegenwoordigd. Om de kerst boom staan in een vierkant fauteuils en divans en stan daards met kranten en tijd schriften. Daarachter bevin den zich tafeltjes mot pa pier, pennen, inkt enz. De radio speelt mooie dansmu-j ziek. Wanneer ik door het! raam, dat met kleine pluk jes watten beplakt is, naar! buiten kijkt, dan zie ik au-; to's en hooge bussen over; de weg snorren, door del regen. Over de Sinterklaasdag kon ik wel een boek vol-; schrijven, want het was toen de eerste keer, dat ik Londen, op één na de groot-! ste stad ter wereld, een op-! pervlakte beslaande als de provincie Utrecht, bezocht. I We kwamen aan op Londens grootste station, nl. Water- looStation. We hadden er al een poosje rondgezworven en we zagen een bioscoop, winkels, cantines, ja zelfsI een paar breede straten, met| taxi's enz., maar geen uit gang. Want dit alles is in het station zelf ïk wist niet, wat ik zag, zoo groot is alles daar Eindelijk, na een keer ofj zes, zeven naar de „way out" (uitgang) gevraagd te hebben, stonden we op straat. Enfin, wij daar eens naar de city (binnenstad) ge vraagd. waarbij zich het; volgende afspeelde. Ik liep naar een soldaat toe en, I daar ik door zijn overjas niet zag, wat voor landsman hef! was, vroeg ik in mijn beste j steenkolen-Engelsch naar de( weg naar de city. Hij ant-' woordde „No, no." Ik deed! mijn vraag weer en hij zei weer: „No, no" „Nou, zei' ik tot mijn kameraden, „hij i heeft zeker een slokkie te veel op, of hij verstaat geenl Wieringsch-Kngelsch." En meteen zei die snuiter „Zeg dan direct, dat je een Hol lander bent en spreek je eigen taal, want ik ken geen Engielsch." De eerste per soon, die ie in Londen tegen het lijf loopt, is een Hollan der Enfin, de conversatie werd in vloeiend Hollandsch voortgezet, waarbij we te weten kwamen, dat het naar de city met de „Underground" een paar minuten was cn dat er een station van de „Underground" in het Wa- lerloo-Station was. Wij dus weer naar binnen en bij een bord „Underground" met een trap naar beneden. Die trap is zooiets als de ingang van de Maastunnel, ook drie roltrappen. Dan kom je op een gewoon station, vol au tomaten om kaartjes te koopen. Een volledig onder- grondsch spoorwegnetHet deed me alles zoo onwerke lijk aan, net of ik droomde. Alles gangen, liften, roltrap pen, platforms, tunnels en treinen. Ik zat met mijn handen in het haar en kon er onmogelijk uitkomen. Ten slotte kwamen we aan het eind van een gang en daar zou net een lift. weggaan. „Nou", dachten we, „allicht gaan we weer omhoog," dus wij e-r in. Maar de lift ging niet omhoog, wel echter een nieter of vijftien naar bene den Enfin, na eindeloos gevraag stonden we op het goede platform. En jawel, hoor, daar kwam onze trein uit een tunnel schieten. Hij stond stil, deuren schoven automatisch open, menschen stapten uit, anderen, waar onder wij, stapten in, de deuren sloten weer vanzelf en zonder gefluit of ge schreeuw schoot de trein zijn tunneltje weer in met een 50 km.-vaartje. In het begin is dat alles even vreemd, doch na een paar keer heb je het spul door en dan is het heel wat gemakkelijker dan een tram metje in Amsterdam of Den Haag. Op 20 a 30 meter on der de grond loopen de spoorlijnen dwars onder de geheele stad door. Na drie halten waren we op ons eindpunt, de „Bank", dat. is voor elke Londenaar de Bank of England. (Wordt vervolgd.) r-

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 2