Vervolgblad Flevobode. Zaterdag 25 Mei 1946 No. 54. Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. Mcdedeelingen van den secretaris voor de aigemeene ledenvergadering der Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer ge houden op Woensdag 15 Mei 1946 in café Groenliart te Winkel. OVERZICHT van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Doordat besloten werd over Toen de allergrootste drukte 1945 door de leden geen con. tributie te laten betalen, omdat ook geen pachten zouden worden geheven., zou de Vereeniging financieel een heele veer moeten heb ben laten, aangezien de sa larissen van de assistenten natuurlijk steeds een vrij groote uitgavp beteekenen. Gelukkig kon* hiervoor een oplossing worden gevonden, doordat het Rentambt bereid gevonden werd om de beide assistenten voor 1 jaar in dienst over te nemen. Van 1 October 1945 tot 1 October 1946 zijn de heeren Breed en Oosterhoff n.1. gedeta cheerd bij het Rentambt Wieringermeer. D.wz. deze dienst betaalt over dat jaar hét grootste deel van hun salaris, zoodat de Vereeni ging slechts een betrekkelijk kleine aanvulling heeft te geven. Aangezien de beide andere assistenten door den Rij kslandbouw voorlichtings dienst werden aangesteld en betaald heeft de Vereeniging in 1945 dus kunnen-, door draaien zonder uitgaven van beteekenis. De werkzaamhe den hebben er gelukkig in het geheel niet onder behoe ven te lijden. In tegendeel ondanks de bekende moei lijkheden hebben wij de as sistenten vrijwel steeds over een paar motoren kunnen laten beschikken, - zoodat aan deze eerste voorwaarde voor een goed fnnctionnee- ren van onzen dienst kon worden voldaan. En er is heel wat werk verzet. Nu eens niet in hoofd zaak op het gebied van proefvelden en ander onder zoek voor een normale be drijfsvoorlichting'. Dit jaar stond voor ons lil. geheel in het teeken van het weder in cultuur brengen van den polder. Het begon echter geheel anders en wel nooit, in de geschiedenis van een Ver. voor Bedrijfsvoorlich ting als de onze zullen de assistenten een zoo groote verscheidenheid van zeer uitzonderlijke functies moe ten hebben vervullen. Om maar enkele voorbeelden te noemen de eerste maanden werden alle mogelijke crdon_ nansdiensten en -andere werkzaamheden voor de B.S. verricht. Daar tusschen door werd gevaren op de Wierin germeer om te visschen naar vaten waarin benzine of olie moet zitten om de motoren op gang te kunnen houden. Halsbrekende toeren werden verricht om de wacht van het wachtschip bij het gat In den dijk te laten functL onneeren en fourageeren. Toen de mogelijkheden ge vonden waren om vanuit Medemblik, in overleg met het Mil. Gezag van Fries land, Wieringermeerbewo- ners naar de overkant te evacueeren, werden we een volslagen reisbureau en bra ken wij onze hoofden over de politieke betrouwbaarheid van ons onbekende personen. voorbij was en wij ons op onze taak als Voorlichtings dienst bij het weder in cul. tuur brengen van den pol der konden bezinnen, werden pogingen aangewend om de beschikking over een boo te krijgen, aangezien dit ongewone middel van ver voer onontbeerlijk was om van meet af aan het onder zoek naar behooren te kun nen verrichten. Door de zeer welwillende medewerking aanvankelijk van den heer P. H. Bakker en later van den heer K. van Gaaien kre gen wij de beschikking over een boot met buiten boordmotor en sindsdien hebben de assistenten vele en soms mirt of meer avon tuurlijke tochten over de Wieringermeer gemaakt. Doordat de Voorlichting; dienst van den aanvang' af in zijn geheel en volledig werd ingeschakeld bij het landbouwkundig onderzoek de voorlichting en de orga nisatie van den wederopbouw van den polder, voor zoover dit, in den ruimsten'zin, het weder in cultuur brengen de-r gronden betreft, hebben de assistenten eerst met z'.n tweeën later met z'n drieën en ten slotte met z'n vieren de handen meer dan vol gehad. Gedurende den zomer van 1945 werden o.m. op ver schillende tijdstippen water monsters genomen voor de bepaling van het zoutgehalte enz. Ook werdep vele peil. tochten ondernomen, ten einde een indruk te krijgen van den toestand der sloo- ten, tochten en kanalen. Toen in September en Oc tober van het vorige jaar begonnen werd met de grondbewerking en den in zaai van de rogge in de secties A en E begon een drukke campagne voor de assistenten. De brandstof bonnen voor de grondbewer king werden n.1. door den Voorlichtingsdienst uitgege ven. Aangezien zij van te voren van grondbewerking konden bespreken en tevens de soort van trekker welke op het betreffende bedrijè zou worden gebruikt bij hen bekend was, kon de distri butie van motorbrandstoffen vlot en doelmatig verloopen. Vooral ook, doordat de Voor. lichtingsdienst bemiddelend optrad bij het inschakelen van de loonploegors kon hiel en daar het werk zoo noodig in een bepaalde richting worden geleid. Tijdens de drukke voorjaarscampagne moest heel wat worden ge regeld en gereden om alles zoo vlot-mogelijk te doen verloopen. Nu eens viel er een trekker uit door pech dan weer werden er boeren onrustig in een bepaalde hoek, waar de wieltrekkers eigenlijk nog niet op het land konden wezen, zoodat er een rups voor in de plaats moest komen enz. enz. Ge lukkig beschikten twee van de vier assistenten juist op ♦ijd over een paar goede motoren, zoodat ze dagelijks de geheele polder konden doorkruisen. Later kreeg ook een derde zijn motor, doch de vergunning bleef uit, hetgeen geen beletsel yorv om er toch maar op te j fflen. Het toezicht dat aok.yons op het werk der loonploegers kon worden uitgeoefend werkte zeer be vorderlijk op de kwaliteit van het werk. In vele geval len lieten de boeren, die zelfs dan nog b.v. in Groningen, r rjesiaü of Zeeland zaten, de geheele uitvoering van de grondbewerking aan de Voorlichtigsdiensfc over, goo.. dat ook daa» aan nog al wat tijd moest worden besteed. In het voorjaar bracht de distributie van gras- en kla verzaden weer heel wat werk. Het uitschrijven der bonnen voor het mengsel voor blij vend grasland, dat gratis aan de landbouwers ter be schikking werd gesteld, be. hoorde ook tot de taak; als mede de organisatie van de aan_„ en afvoer. De Rijks dienst voor Landbouw Her stel had verder voor de Wie ringermeer een 80 ton rood klaverzaad en 25 ton Domes. tic ray gereserveerd. Het laatste kwam op tijd en werd grootendeels reeds voor kunstweiden verzaaid, het eerste kwam nogal aan de late kant. Daardoor kon van de roode klaver lang niet alles meer worden geplaatst- In verband met de onzeker heid omtrent het al of niet op tijd komen van de partij van Landbouw Herstel, had de handel zich gedeeltelijk nog moeten en kunnen dek ken. Er is nog een vrij groo_ te hoeveelheid hopperups in den polder gezaaid. In ver band met de lagere prijs en betere geschiktheid voor grcenbemestingsklaver is men daarmee voordeeliger uitgekomen. De kunstmestdistributie werd door onzen Dienst in zooverre vrijwel geheel ver zorgd, dat de vaststelling van de normen en de berekening van de toewijzingen per be_ drijf, door ons geschiedde. Voor de Wieringermeer werd, gedurende de laatste jaren, steeds een afwijkende distri butieregeling getroffen. Aangezien n.1. over zeer nauwkeurige gegevens om trent de oppervlakten der verschillende grondsoorten op-ieder bedrijf kan worden beschikt is een doelmatige verdeeling der kunstmest stoffen heel goed mogelijk. Het. spreekt van zelf dat er dit jaar geen tijd was om veel proefvelden aan te Jeggen. Dit werk is dan ook tot liet uiterste .beperkt ge bleven. In hoofdzaak stelden wij de permanente bemes tingsproefvelden veilig., op dat deze het volgende -jaar. zouden kunnen worden voortgezet, fenkele hiervan konden nog worden bemest o.a. het volledige bemestings proefveld op B44 bij den heer Véenstra aan de Ulkeweg. Door den Heer H. A. Doorn bos aan (}e Waardweg werd een proef genomen met het zaaien van zijn vlas op een rijenafstand van 20 cm. Ten einde de resultaten hiervan te kunnen beoordeelen en vergelijken werd door ons in hetzelfde perceel ook een ge deelte met een rijafstand van 8 cm. gezaaid. Ten slotte werden nog een drietal rijafstandsproeven aangelegd met aardappelen en bieten resp. op 85 en 70 cm. om georiënteerd te raken omtrent de invloed van dien wijden rijafstand op de op brengst, zulks in verband met een eventueel gebruik van Amerikaansche rooima- chines. Sland aardappel-sproei- karren voor colorado. keverbest rij ding: in de Wieringermeer en om geving. Betreffende de colorado- keverbestrijding kan worden medegedeeld dat door de assistenten in den polder aanwezige sproeikarren zijn geïventariseerd. Hierbij bleek dat aanwezig waren 41 sproeikarren, waarvan 28 stuks bedrijfsklaar en 7 op eenvoudige wijze zijn te her stellen. terwijl een viertal min of meer ernstig defect is. Van 2 machines is ons de toestand onbekend. Aangezien de toestand buiten de polder aanmerkelijk ongunstiger kan worden genoemd, werd een beroep op de Wieringer meer gedaan een deel dezer machines voor het. randge bied beschikbaar te stellen. Een twaalftal landbouwers verklaarden zich bereid hun machines hiervoor te willen afstaan. Hieronder waren 7 machines in goeden staat, 2 waarvan slechts de rubber slangen in het ongereede waren geraakt, terwijl 2 ma chines zonder sproeibuis wa ren aangeboden, en nog één van banden of wielen moest worden voorzien. De materi alen-positie schijnt momen teel zoodanig, dat de kans bestaat deze machines ech ter alle bedrijfsklaar te kun nen afleveren. Ze zullen wor den gerepareerd door de smid .Wissekerke te Anna Paulowna in opdracht van de Rij kslandbouw voorlich tingsdienst Noord-Holland. Al deze machines zullen ook aan verschillende bedrijf s_ vereenigingen worden toege wezen onder toezicht van de .plaatselijke assistenten, wel ke voor de regeling zorg dra gen We houden dus voor de Wieringermeer beschikbaar 21 complete machines en 7 welke nog eenige revisie noo dig hebben. De eigenaren van deze laatste machines worden er op attent gemaakt dat het van groot belang moet worden geacht, de noodige reparatie zoo spoe dig mogelijk te doen uitvoe ren. Indien ook dit. op mate rialen voorziening vast mocht zitten, kan het gewenscht zijn deze machines eveneens naar Anna Paulowna te doen vervoeren. Daar de nog in den polder- aanwezige machines regel matig over de polder zijn verdeeld mag worden ver wacht dat zij in staat zullen zijn het geheele aardappel- areaal tijdig van het noodige te voorzien, wanneer hierbij de zoozeer noodzakelijke me dewerking wordt ondervon den. Door gezamelijk gebruik en overleg is veel te berei ken. Wanneer wordt bedacht dat men voor het oyde land dit seizoen rekent op 60 ha. aardappelen per sproeikar, staat de Wieringermeer er dus thans nog heel gunstig voor, met 28 machines voor plm. 5% der oppervlakte oftewel naar schatting 900 ha. Aanwezige machines zijn;

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 4