WIERINGERMEERNIEUWS GEMEENTERAADSVERKIE ZING WIERINGERMEER. De eerste Gemeente raadsverkiezing. A.R. komt gunstig uit de bus. Met spanning verwacht, met zorg voorbereid, zoowel door de vertegenwoordigers ■der politieke groepen als door het gemeentebestuur, voltrok zich j.1. Vrijdag de verkiezing voor de eerste gemeenteraad van onze ge meente. Het was als het ware een speculatie op de wil en de mogelijkheid tot medewer king van de bevolking waar van de overgroote meerder heid nog ver van hun ver nielde tehuis is verwijderd. Een groot aantal autodien- eten, tal van particuliere auto's voerden de kiezers naar de drie stembureaux. Velen kwamen van heinde en ver om aan hun verplich tingen te voldoen. We ver namen zelfs dat geëvacueer de gemeentenaren vanuit Limburg, Zeeland en uit tal van andere provincies wa ren gekomen om de roode stip te plaatsen voor den candidaat hunner keuze. Zelfs liet een der partij besturen een autobus rijden die beginnende te Appinge. dam de in Groningen en Friesland verspreide kiezers naar de Wieringermeer voer de. De stembureaux Was het met opzet, dat in het gemaal Lely een stem bureau was gevestigd In ieder geval deed het den naam van den grondlegger van het plan tot inpoldering van de Zuiderzee eer aan om in dit naar hem genoem de gebouw de bewoners aan de samenstelling van het eerste normale bestuur van zijn eersten polder te laten medewerken. Een tweede stembureau in de noodschool te Slootdorp ving de kiezers op van dit district, terrwijl het district Middenmeer ging sitemmen op het hoofdstembureau het mooie noodraadhuis te Lutje.Kolhorn. Het zal voor. al deze kiezers goed hebben gedaan de hier gevormde nederzetting als een sym bool te zien op den weg naar huisvesting van alle gemeen, tenaren op welken weg te vens een belangrijke taak DANK AAN DE VIER NOORDER KOGGEN. Met donderend geweld stortte zich massa door de lekersluis vanuit de Wie Voor de resteerende her-j stelwerken aan 28 boerderijen in de secties E en F werd wafpr" beschreven door een water- j N Niedorp f 17>3oo.- H. Lont, H.hoef - 14.950.- i S. Bakker, Den Oever - 17.380.- ringermeer m den boezem R K N.Niedorp - 17.100 van rio Vior NnnrHpr K Cló- T - l L. Schotte, H.hoef Jac. Smit, H.hoef 15.190. 15.390.- Vlug noteerden we de uit. slag en met ons de vertegen woordigers der 5 partijen. We zagen o a de heeren Bree_ baart. Feikes, Stoel, Mr. Vos- ters en H. Smid ijverige no tities maken. Er was hard gewerkt aan het welslagen Van de stem mingen en daarom des te meer benieuwd naar den uit slag. Er werden reeds bereke. ningen gemaakt en gissingen gedaan naar den uitslag. „De uitslag." Eindelijkdaar kwam „Slootdorp", Wethouder G. Smid met zijn mannen. Er- toen was de totaal uitslag althans was stemmen aan tal betreft bekend. Het Hoofdstembureau trok zich terug in de Burgemees. terskamer met de toezeg.om, nu de wederopbouw van het vl-rs waran het van de Vier Noorder Kog gen, in een tempo van 800 M3 per minuut. Door de gemalen van dit waterschap werd dit wa-'( ter in eenzelfde tem-1 po uitgeslagen op het; IJsselmeer, Op deze wijze werd de Wieringermeer in korten tijd ontlast van 60 a 70 millioen kubieke meters water. Dteze Igorte samenvatting van de huljj; die ,,de Koggen'' verleende aan de geteisterde Wieringermeer zal in de ana len als een sympathieke geste aangeteekend blijven. Een goede gedachte was het van de Commissie We- Het cultuurtechnische werk. Naar Ir. Ovinge aan de •Nw. Sch. Crt, jmededeelde, werd tijdens de uitvoering der cultuureechnische wer ken, zoowel door den D.U.W, als door de pachters in eigen beheer in totaal plm. 2tys mil lioen kubieke gieter uitko mende grond uit de ongevee 1.000 km, lengte der geza menlijke slooten verwerkt DE OOGST. De beide afgeloopen weken werd op groote schaal een be gin gemaakt met de oogst deropbouw Wieringermeer I werkzaamheden. De aardappe giilg over een half uur Of den polder in steeds meer drie kwartier de totaaluitslag bekend met zetelverdeeling te maken. Evenwei toog men geza menlijk aan het tellen en na vijf minuten kwamen we tot de conclusie, dat de zetels als volgt verdeeld zouden zijn 1. P. v. d. Arbeid 3 zetels 2. C H. 2 3. K. V. P. 3 4. A. R. 4 5. P. v. d. Vrijheid 1 hetgeen spoedig door den officieelen uitslag bevestigd werd. Een beschouwing De uitslag voor de Partij van den Arbeid viel veler, tegen. Men had op meer zetels gerekend. De C. H. kwam met 259 stemmen, doch mag hierop naar onze meening zeker aan spraak maken. De uitslag van de K.V.P. viel niet tegen. De activiteit van het bestuur der plaatselijke af deeling mag zich zeker dankbaar be. loond zien. De verrassing van dezen dag was zeer zeker de uitslag van lijst 4, de A. R. Veel ver moedens waren er geuit, doch deze uitslag was zeer zeker voor menigeen iets onverwachts. We zagen den heer Stoel glimlachen, toen hij zei, dat het resultaat „niet ver boven de taxatie" lag. De ambtenaren die ver wacht hebben met hun stem den heer de Bruyne in den hooi het eerst aan de beurt. Daarbij is gebleken dat de vlasplukmachine een groot deel van het werk kon verzetten. De combinatie van aandeel houders in de Coop. Vlasfa briek DinteJoord is zeer tevre den over de resultaten der beide door hen aangekochte machines. Onderhandsche aanbestedingen Voor het herstel van boer derij 305 op B 8 aan den Waardweg, beheerder U. D. Kalverkamp^ werd ingeschre ven als volgt t A. Groot, Abbekerk f 7250.- H. Fijnheer, Winkel - 7225.- J. Faus, N.Niedorp - 6798.- K. Koopman, Terdiek f 7150.- In deze boerderij zullen twee noodwoningen worden opge trokken, waarvan één voor den beheerder, Ontploffingsramp, Pachter H. G, Verbruggen, van den Schervenweg, heeft Zondag j.1, in den Grooten IJpolder, de plaats waar hij geëvacueerd was, zeer ang stige uren met zijn gezin doorgebracht, doordat de op 500 meter van zijn woning staande kruitmagazijnen in de lucht vlogen, Eenige boerderijen en hui zen werden geheel weggesla gen, terwijl tot ver in den omtrek vele boerderijen be schadigd werden. De ontplof fingen, welke rookkolommen veroorzaakten, waren oorzaak dat verscheidene gezinnen dakloos werden. Naar wij vernemen, zijn maatregelen getroffen om de Zweedsche noodwoning voor den heer Verbruggen op kor ten termijn jbewoonbaar te maken. Alhoewel er verschil- Dit aantal za! het volgend lende slachtoffers vielen, bleet jaar met twee worden breid. uitge- het gezin Verbruggen kig ongedeerd. geluk- ordende banen geleid wordt, even bij dit stukje historie stil te staan en haar dank te doen blijken voor de onder vonden medewerking. Het dagelijksch bestuur van de Vier Noorder Koggen was daartoe j.1. Maandag met zijn hoofdambtenaren de gast van de voltallige Commissie We deropbouw W.-Meer aan een door laatstgenoemde Commis sie aangeboden lunch in Ho tel Igesz te Schagen, Ter gelegenheid van deze samenkomst liet de Commis sie Wederopbouw W.-Meer zijn woorden van dank ver gezeld gaan van eenige ver grootingen van foto's van de Het machinaal oogsten van bij nat weer heeft men anders destijds zoo bekende waterval erwten, heeft vooral ook ia met dit euvel te kampen. Na afloop van deze lunch de Wieringermeer gedurendeVoorts dient men ook het werd een rondrit door de de laatste jaren buitengewoon binnenzwadbord aan de ma- Wieringermeer gemaakt, ten- snel ingang gevonden. Reeds chine te laten zitten, einde de resultaten van de voor den oorlog waren hier Wanneer men niet al te droogmaking, de rijke oogst enkele pioniers, mede b2gon-1 groote oppervlakten erwten en de wederopbouw in oogen-l nen en toen deze de techniek heeft te maaien, kan met schouw te nemen. en de noodige ervaringen zoo bovenstaande veranderingen Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. Mededeeling no. 297. Het machinaal oogsten van erwten. deren der vingers is, dat cr minder gemakkelijk verstop- I pingen optreden. Voj-ts ligt van den thans gekozen raad te zien treden, zullen gemeenteraad. Burgemeester Loggers, die zelf als voel zitter van dit hoofdstembureau fungeerde, kon het genoegen smaken zijn eertijds trouwe medewer_ ker Minister Mansholt met zijn echtgenoote te ongeveer 4 uur in den namiddag het stembiljet uit te reiken. Een voldoening was het tevens voor hem de uitslag na een enkele telling vast gesteld te zien. Wij mochten het genoegen smaken hierbij tegenwoordg te zijn. Een derde gedeelte was toen bekend. Het wach ten was op „de Lely" en „Slootdorp". „De Lely" won het en met een blij gezicht, kwam de Voorzitter, Wethouder Gie_ Benoemd. Tot hoofd van de Chr. Nat. tSchool te Sloot dorp is benoemd de Heer G. Bakker, thans Hoofd eenerj arbeidskrachten Chr, dijk. School te Kamper Zee ver hadden ontwikkeld en uil! desnoods worden volstaan. Bij gewerkt, dat de mogelijkhe- grooter oppervlakten, zooals den voldoende waren bewu-jdeze in de Wieringermeer zen, heeft de schaars:hte afn[ over het algemeen voorkomen, gevallen gedurende j heeft men in veel vreemd hebben opgekekei: toen zij vernamen, dat de heer T Bos met 100 voorkeur stemmen uit de bus kwam, die behoudens eventueel te rugtreden de vierde plaats zal innemen. De partij van de Vrijheid, die de meeste stemmen uit Middenmeer. vergaarde moet zich tevreden stellen met 1 z. zoodat. de zoozeer gewenschte middenstander Butter geen deel van den Raad zal uitma ken. Onze gemeente zal dus „rechts" zijn, G.H., K.V.P. en A.R. zullen, tezamen 9 zetels tellend, de meeste stemmen in het ka. pittel hebben. In hoeverre een samengaan van deze partijen mogelijk zal zijn, zien we met belang. sen de processen-verbaal en de verzegelde pakketten aan stelling tegemoet. Burgemeester Loggers over_j Typeerend is zeer zeker, handigen. I dat „Rechts", met in totaal den oorlog de verdere stoot' nog weer de volgende /erbe- gegeven, zoodat in 1944 wel teringen aangebracht, n.l, 1, Een stang aan het bui- 1292 stemmen of tewel 63 van het stemmental, 9 ofte. wel 69,2 van de zetele zullen innemen. Is de stemming geslaagd Wanneer we deze vraag stellen, dan is het antwoord hierop zeker een „ja". Diegenen die getoond hebben belang te stellen in het beleid der ge meente hebben gesproken en hun vertrouwen verleend aan de gekozenen, welke op hun beurt naar wij hopen naar eer en geweten de be langen van onze geteisterde gemeente zullen behartigen. Dat er bij een volgende verkiezing, wanneer de polder weer geheel bevolkt zal zijn in de samenstelling eenige verandering zal ko. men, lijkt ons wel mogelijk. Besluiten wij met de nieu- de raadsleden van harte ge luk te wenschen met hun verkiezing en het vertrouwen uit te spreken, dat mede door hun beleid een welva rende Wieringermeer zal ont staan, waarin men leven kan met achting voor elkaar en eikaars opvattingen. Een woord van dank aan allen die deze stemmin; deden slagen ruim 75 pCt. van de erwten ia de Wieringermeer met de machine werden gemaaid. Trcb gaat het nog lang niet overal en ieder jaar even goed. Er valt hier en daar nog wel wat aan de techniek te verbeteren en daarom leek het ons gewenscht hieronder in het kort even de resultaten weer te geven van een kleine enquête welke door ons werd ingesteld om een overzicht le krijgen van de voornaamste verbeteringen, zooals deze in den polder werden aangetrof fen in 1943, Of ook 1944 nog eenige verdere verbete ringen heeft gebracht, is ons niet bekend. Wij houden ons ten zeerste aanbevolen voor eventueele aanvullingen. Wij zullen onze gegevens in enkele punten samenvatten Stembureau Partij Chr. Hist. K.V.P. A.R. Partij v. d. Totaal v.d. Arb. Vrijheid Lutje.Kolhorn 194 76 97 218 91 676 Gemaal Lely 152 74 183 130 58 597 Slootdorp 206 109 179 226 52 772 Totaal 552 259 459 574 201 2045 Aantal zetels 3 2 3 4 1 13 tenzwadbord, welke naar bui ten wijst. Hiermede worden de, van het nog niet afge maaide veld overhangende stengels, teruggedrukt, welke anders door een man moe ten worden overgegooid. 2. nog beter is het, voor dit doel een draaiende tor pedo te gebruiken. In 1943 zagen we één machine, welke hiermede was uitgerust. De ervaringen waren zeer gunstig 3, Indien met niet over een draaiende torpedo be schikt, moet voor een zeer zwaar gewas het buuenzwad- bord er afgehaald worden. In dergelijke gevallen heeft men dan eenige menschen nooiig om weer een gangetje vrij te maken voor paard en wieic. 4. De zool aan de binnen kant iets breeder en langer maken, evenzoo die aan de punt van het buitenzwadbovd 5, Du strijkstok aan de bijl- Veranderingen, welke aan de maaimachine moeten worden aangebracht. De gewone vingers moeten1 nenzijde van het buitenzwad- worden verwijderd en om bord iets verlengen, den ander vervangen door vingers met een kleine aren- heffer. Bij .middelzware vingerbalk en onder zeer gunstige weers omstandigheden, behoeven geen veranderingen aan de vingers plaats te hebben. De arenheffers glijden met de punt over den grond en dienen zooals j gemakkelijk valt te begrijpen, om het stroo eenigszins op te lich ten, opdat de peulen niet woicen doorgesneden. Verwij dert men de vingers om den ander dan moet de krukstang 6. In plaats van een binnen zwadbord kan men ook een stang nemen, welke het erw- ♦engewas naar binnen strijkt, 7. Bij een zwaar ge*vas komt het nog al eens voor, dat het afgemaaide gewas voor de machine opschuift. Dit kan op een heel eenvou dige wijze voorkomen worien door aen den stang, vóór de cxentriekstok een dunne ijze ren plaat te bevestigen van pl.m, 30 cm. breed en 50 cm. lang, welke van voren met een kettinkje aan de dissel boom is bevestigd. Deze halve mesbreedle worden drukt de erwten zoodanig sa- verzet, aangezien anders ean men, dat er geen opstopping gedeelte der mesjes niet snijdt, voorkomt, He' voordeel van het verwij-' Ir. L. R. DIJKEMA.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3