WIERINGERMEER NIEUWS WIJ STELLEN U VOOR DE „VROEDE VADEREN'' VAN WIERINGERMEER. Uit diverse opmer kingen is ons gebleken, dat niet alle leden van den eersten gemeente, raad van Wieringermeer voldoende bekend zijn bij de gemeentenaren. Ten einde deze plaatse lijke kennis eenigszins aan te vullen zullen wij in onderstaande regelen de dertien gemeente, raadsleden in telegram stijl aan U voorstellen. Wij houden ons hierbij aan de volgorde der lijs ten,. zoo als deze voor de op 26 Juli j.1. gehouden verkiezing werd vastge - steld. Namens de Partij van «len Arbeid hebben zitting de heeren L. Feikes, J. O. Ad_ dens en G. Horst. Indien de heer S. L. Mansholt geen miïisterzetel had bekleed, zou deze ongetwijfeld deel hebben uitgemaakt van de Raadsfractie van deze partij. L. Feikes is vooral in ar beiderskringen een oude be kende uit. de eerste jaren van den polder, alwaar hij reeds spoedig een vooraanstaande plaats in de afdeeling van de S.D.A.P. innam. Gedurende meerdere jaren maakte hij deel uit van den Medemblik- kerraati, toen het grondge. bied van Wieringermeer nog bij diverse randgemeenten was ondergebracht. Feikes die voorheen te Wieringer- werf woonde, woont thans aan den Waardweg nabij Kolhorn en is o.a. lid van den Raad van Advies voor den Wederopbouw en voor zitter van de Partij van de Arbeid, afdeeling Wieringer meer. J. G. Addens, Groninger van geboorte, kan men be schouwen als vertegenwoor diger van het Vrijz. Democra tische deel in de P. v. d. A. en is pachter van een land-| bouwbedrijf van 58 ha aan den Oosterterpweg. De heer Addens. die momenteel nog, te Lutjewinkel is geëvacu eerd, is President-Kerkvoogd, van de N. H. Kerk. Het derde lid van de fracJ tie van de P. v. d. A. is de landarbeider G. Horst, die f voorheen in de Poststraat te Midüenmeer woonde. Na naar Winkel geëvacueerd te: zijn, woont de heer Horst sinds enkele maanden we-! derom in den polder in een! noodwoning in de wagenber ging van een boerderij aan den Groetweg. De Oh?'. Historische Unie "(lijst' 2) heeft in de heeren Zoodsma en v. d. Molen een! tweetal, vertegenwoordigers in den Raad. S. J. Zoodsma J afkomstig uit Friesland, is bedrijfsleider op een Staats, landbouwbedrijf aan den Schelpenbolweg, alwaar hij "sinds kort weer met zijn ge. zin in een noodwoning woon achtig is. De heer Zoodsma bekleedt meerdere functies in het bestuur van de N. H. i Gemeente. De heer B. v. d. Molen is ook een oyde bekende uit den tijd van de Landbouw. cultuurmaatschappij en woonde te Slootdorp. y. d. Mo len is momenteel reeds weer in den polder bij een der graanpakhuizen werkzaam doch wegens gebrek aan een woning verblijft zijn gezin nog in Friesland. De heer; v. d. Molen is diaken van de N. H. Gemeente. De Kalh. Volkspartij (lijst 3) telt evenals de P. v. d. A. I drie vertegenwoordigers in den raad, t.w. de heeren Gie. sen. Hofmeiier en van Dam. Reeds spoedig na zijn komst in den polder viel de aan-1 dacht van de toen nog kleiJ ne poldergemeenschap op den Heer Giesen. Deze uit Gelderland afkomstige fi guur geniet algemeen de achting van de pachters en landarbeiders in de Wierin germeer. De heer H. A. Gie sen bekleedt meerdere func ties op maatschappelijk en kerkelijk gebied en is thans voorzitter van den Raad van Advies voor den Wederop bouw. Hij exploiteert een landbouwbedrijf PREDIKBEURTEN W.meer. ZONDAG 15 SEPT. NED. HERV. KERK. M.meer 10.15 cd. de Graaf. W.werf 2.30 ds. v.d. Winden. M.blik 10 u. de hr. Stuiver. M.blik 5.30 Ds. v.d. Neut. Opperd. 2.30 Ds. Kloosterm Lamb.sch. 9.30 Ds. v.d. Neut Midw. 9.30 Ds. Kloosterman Ocstw. 11 u. Ds. Kloosterm. Twisk 11 u Ds. v. d. Neut. de schaakwereld van onzen polder trad hij op den voor grond. W De Partij v. Vrijheid van 42 ha (lijst 5) word^k %-nwoor- aan het Wagenpad. Het zal j digd door derlWi "for s. Bree evenwel nog lang duren, al_ i baart, pachter ^«en 68 ha vorens hij zich aldaar weder- groot landbouwbRrijf aan om in boerderij „Emnianuel" den Waardweg. -i^juir zijn wo_ zal kunnen vestigen. Momen, teel verblijft hij te Medem ning door anderen wordt be woond kon hij tot dusverre Spreekuur burgemeester. Met ingang van 16 September a.s. houdt de burge meester, behalve eiken Zaterdagmorgen van 1012 uur noodraadhuis Lutjekolhorn, ook spreekuur in zijn wo ning, Poststraat No. 12, Middenmeer (telefoon no. 115), eiken Maandagavond van 67 uur. De vraag van den dag ZAL DE OOGST BINNEN KOMEN blik. Vooral als Voorzitter nog niet naar den polder van de Commissie Wieringer. terugkeeren. doch verblijft te meerbelangen heeft de Heer Kolhorn. De heer Breebaart Giezen veel voor zijn mede-is de stuwende kracht van 1 geëvacueerden gedaan na den de plaatselijke voetbalveree. ramp in April 1945. De heer G. Hofmeijer, af. komstig uit Friesland, woon. de voorheen te Wieringer. werf en is te beschouwen als I is afkomstig vertegenwoordiger van de land katholieke arbeider in den polder. Hij is voorzitter van de plaatselijke afdeeling van den Kath. Landarbeidersbond en maakt deel uit van den Raad van Advies voor den Wederopbouw en is bestuurs lid-bewoner van de Stichting Bouwbureau „De Wieringer meer". Momenteel is hij nog geëvacueerd in de omgeving- van Schagen. De uit Overijssel afkomsti ge pachter F. J. R. van Dam ging „Flevo" en heemraad van het Heemraadschap de Wieringermeer, alsmede lid van den Raad van Advies. Hij uit Noordhol- DF, MINISTER KWAM, ZAG EN WAS NIET ONTEVREDEN. j.1. Zaterdag bracht de Minister van Openbare Wer ken en Wederopbouw een bezoek aan de Wieringermeer waar hij door de voltallige Commissie Wederopbouw Wieringermeer ten Domein- kantore werd ontvangen. Naar wij vernemen deed het Zijne Excellentie genoe woont sinds énkele weken In i ,gen. constateeren, dat de periode van voorbereidingen en noodvoorzieningen inmid- voor een noodwoning op zijn be-, drijf aan den Klieverweg ennuoavuurzienmgen mi is evenals de heer Giesen lid del,? J??.d Plaa*s gemaakt van het R. K. Kerkbestuur defmitieven bouw en her. van de Wieringermeer ter wijl hij tevens zitting heeft in den Raad van Advies, liij is bestuurslid van de afdee_ ling Wieringermeer van den j germëeédë~giist van heTbe. L.TB. stelwerken op groote schaal. GOEDE NABUURSCHAP. j.1. Maandag was de Com missie Wederopbouw Wierin i stuur der „Vier Noorder Kog_ De Anti-Revolutionaire gen." Na de gemeenschappe- partij telt een viertal verte- lijke lunch werd een rondrit genwoordigers in den Raad, door het Ambacht gemaakt, t.w. H. Smid, G. Klop, G. Het oude Ambacht, dat ons Stoel en J. de Bruijne. zoo daadwerkelijk hulp ver- De heer H. Smid, afkomstig leende houdt de traditie van uit Groningen, is pachter vangoede nabuurschap hoog in een landbouwbedrijf va.n 42 eere. ha aan den Kolhornerweg en voorzitter van de A. R. Kies- EEN WAARSCHUWING. vereeniging en de Chr. Na' SchooLvereeniging in de W_eringermeer. Hij woont momenteel in een noodwo ning op zijn bedrijf. De heer G. Klop, van be roep dorschmachinist, is een zeer geziene figuur bij de Chr. arbeiders in de Wierin germeer. Voorheen was hij woonachtig te Slootdorp. Mo menteel woont hij in een noodwoning in de wagenber ging van een boerderij aan den Groetweg. Pachter G. Stoel was geëva cueerd naar Wieringerwaard en woont sinds enkele maan den in een noodwoning op zijn 42 ha groot landbouw bedrijf aan den NoorderkweL weg. Hij is Diaken van de Geref. Kerk. Speciaal in de kringen der illegaliteit ge noot de Heer Stoel een goe de reputatie. Reeds spoedig na het voor het eerst" droogvallen van de Wieringermeer vestigde zich de heer J. de Bruijne te Slootdorp, alwaar hij was aangesteld als bouwkundige bij de Directie van de Wierin germeer. Deze uit Zeeland afkomstige figuur kan dan ook als een goed kenner van den polder worden be schouwd. Hij is voorzitter Naar wij vernemen komt het voor, dat de in deze ge meente geplaatste noodwo ningen niet-overeenkomstig de daartoe -verleende vergun ningen zijn gebouwd. Daar deze handelwijze niet langer kan worden getole reerd, ziet het gemeentebe stuur zich genoodzaakt hier tegen maatregelen te nemen, in dier voege, dat de noodwo ningen zullen worden afge keurd, en desnoods weer moeten worden afgebroken. Zooals begrijpelijk. zal hierdoor de terugkeer der inwoners onnoodig worden vertraagd. Wij raden dan ook iederen belanghebbende aan. er voor te zorgen, dat in den vervol ge bij den bouw der noodwo ningen de in de vergunnin gen gestelde voorwaarden stipt worden nageleefd. DE VREDESJEEP De Landbouwvoorlichtings- dienst in de Wieringermeer beschikt thans ook over een jeep. De assistenten van Ir. Dijkema begeven zich hiermede naar de proefvel den, vervoeren de eigen dosclimachine hiermede en gaan er op Woensdagen mee ter beurze, waar dit. geel ge schilderde voertuig aller aandacht trekt. Mocht er wederom een van de Ambtenaren-vereeni. ging ..Contact" en stelde in! 1945 een enquete inzake de rupsen.invasie uitbreken dan landarbeiderswoningen in de' beschikt de montere en steeds Wieringermeer in. De heer vroolijke staf van Ir. Dijke. de Bruijne is bestuurslid van ma tenminste over een uit- de Chr. Geref. evangelisatie rukwagen. Misschien wordt, in de Wieringermeer. Mo. deze jeep nog eens voor alle ment.ee! is hij nog geëvacu_ rupsen, en insectenfamilies eerd te Medemblik. Ook in. „het gele gevaar." Ging het maaien reeds met groote tegenslagen gepaard, door het benutten van eiken droogen dag en elk droog uur, soms zelfs nog den Zon dag kon dit meerendeels, zij het laat, toch gereed komen Een ander probleem is ech ter hoe het koren droog bin nen te krijgen, beter gezegd voor de meesten op de schelf. De regendagen en -weken rijen zich aaneen tot een doorloopend plas.weer, waar door het oogsten zoo niet practisch onmogelijk, dan toch zeer bezwaarlijk en hoogst nadeelig wordt voor de boeren. Tegen het weer kan en mag men niet. opstaan, doch dei teleurstelling is des te groo- I ter voor hen, die vanaf den' vroegen lente tot nu toe hun: uiterste krachten inspanden om een goeden oogst te be_ I reiken. En nu staan de hondderd. duizenden hokken tarwe, haver, gerst en wat dies meer zij, daar op den natten ak ker. De koppen zijn als het ware troosteloos gebogen on der den dagelij kschen druk voor het wisselvallige en dit jaa-r wel zeer vochtige kli maat. En de boer Als een jager die aast op eenden bij een donkeren avondhemel, staat hij met zijn helpers klaar om bij het breken der wolken terstond (toe) te schieten. Elke wagenvracht moet I haastig aangevoerd worden naar de schelf op den hoek i der kavel. Nauwelijks heeft men hier-1 aan een begin gemaakt of het dekkleed moet worden benut. J De voorbe-reidingen waren' goed getroffen, dorschma. chines en personeel waren tijdig aanwezig, doch staan dagelijks buiten bedrijf. Zorgen en nog eens zorgen stapelen zich op om van ons zoo kostbare volksvoedsel te redden wat er te redden valt. Alkmaar ENGELSCHE. EN AMERIKAANS CHE DANKBETUIGINGEN. Tot diegenen, die van de geallieerdeden dankbetui gingen hebben ontvangen voor de hulp aan neergeko men piloten verleend, be hoort ook onze plaatsgenoot de PTT.beambte G. J. Was. sink (voorheen te Wieringer meer). In de jaren 1943'44 heeft hij o.a. 3 geallieerde piloten uit de handen van de Duitschers weten te hou den. Zoowel van Engelsche als van Amerikaansche zijde zijn hem biervoor schrifte lijke dankbetuigingen gege ven. SPELDEPR1KKEN van Spaiter Spotspiegel. Ook iets over graanschelven. Daar schreef me onze vriend J. Breed drie kolom men vol over het bouwen van graanschelven. Hij noemde dit (wellicht spottend) „ee_ nige opmerkingen". De redactie deed er nog een schepje op en plaatste deze nuttige opmerkingen eerst op 11 Sept. Die had zeker reeds eerder de weer berichten ontvangen. I Intusschen hebben een aantal pachters in afwach- ting der nuttige wenken van Voorlichtingswege hun krachten reeds beproefd op het bouwen van schelven. De resultaten heb ik zoo eens op mijn gemak bekeken en kwam tot de conclusie, dat dit ook al geen alle. manswerk is. De schelven die ik zag hadden allen dit gemeen, dat men onderaan was begonnen. Of dit onderaan ook altijd droog was, weet ik niet doch de boer regelt het weer ook niet, anders had hij geen schelven noodig. De middellijn was ook in de meeste gevallen geen 10 m. abuis. Zelfs valt over al een waterlaag te onder kennen. Tenslotte hebben een aan tal gelukkigen, die hun schelf hebben afgebouwd de hooge toren via den transporteur kunnen verlaten, waarbij bleek dat de Heer Breed een breeden kijk had op deze materie waar hij sprak van stutten. Dagelijks vertonen name lijk meer van deze bouwwer ken neigingen om terug te keeren tot moeder aarde. Nu moeten niet alleen de schee, ve boerderijen, doch ook de schelven worden gestut. Maar trots kan de boer zijn, wiens schelven straks zooals hijzelf, zonder stutten staan met den kop omhoog, on danks alles. In het oude land en vroe ger bij de Cultuurmaatschap pij was dit een eere.kwestie Spatter. P.S. De wederopbouw had vorige week ook groote zor gen. De Minister moest ko men en zijn vrouw ook. Wat werd dat plein voor het domeinkantoor, dat nog steeds een droevig stukje overstroomingsleed vormde, vlug in orde gebracht. Toen Mevr. Ringers met haar Ex cellentie kwam was het als nieuw, 'k Vind het toch niet handig. Zoo'n Mevrouw ziet het ook wel. 't Is nu net of er heelemaal geen water in Wieringerwerf heeft gestaan. Sp. EERSTE HELDERSCHE GLOEILAMPEN - CENTRALE Spoorstraat 9397 Den Helder. Groote sorteering verlichtings - artikelen. LAMPENKAPPEN KROONLAMPEN LEESLAMPEN WAND VERLICHTING SLAAPKAMERVERLICHTING BUITENVERLICHTING LEESLAMPKAPPEN compleet vanaf 29.50 46.75 36.50 7.90 4.75 2.20 6.50 STEEDS IN VOORRAAD. 510152540 Watt SCHEEPS VERLICHTING. Edison en Bajonet,

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3