UITBREIDINGSPLAN DEN OEVER (WEST). Officiëele bekendmaking. MET DE STOOTTROEPEN NAAR INDIE. SPORT. WAARHEEN? ONDERZOEK BEVOLKINGSREGISTERS. In het belang van een nauwkeurige bij houding van de bevolkingsregisters zijn in de loop van de vorige maand huis aan huis enquê teformulieren uitgereikt met het verzoek deze vóór 1 December 1946 ingevuld aan het bureau bevolking- ter secretarie te doen toe komen. Verschillende ingezetenen hebben aan dit verzoek nogl geen gevolg gegeven. Alsnog bestaat tot 15 Dec.i a.s. gelegenheid hieraan te voldoen, of, indien het for mulier is zoekgeraakt, de verlangde gegevens monde ling t.e verstrekken. Ter voorkoming van moei lijkheden wordt ieder aange raden binnen de thans ge stelde termijn aan het ver zoek van het Gemeentebe stuur tegemoet te komen. Wieringen, 9 Dec. 1946. Burgemeester en Wethouders van Wieringen, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. In ivvj nau oen Oever 80 woningen en 360 inwo ners, in 1920 bedroegen deze aantallen resp. 100 en 400 in 1930 ongeveer 180 en 780 Sindsdien ging de groei nog gestadig voort (men denke b.v. aan de bebouwing- langs de Zwinstraat) zoodat in een 30_tal jaren een groote ver meerdering in bebouwing en bevolking is ontstaan. Ook voor de toekomst achtte men het raadzaam aan groeitendenzen te den ken. Welke overwegingen men daarvoor heeft laten gelden hopen wij in een vol gend artikel uiteen te zetten Rekening is gehouden met een uitbreiding van 130 wo ningen in de eerstkomende 10 jaren waarbij men er van ls uitgegaan, dat deze ge deeltelijk zullen komen ter voorziening in het tekort ontstaan door opruiming van keeten en door onbewoon baarverklaringen. Nieuwe wegen Kortweg komt de ontwor pen uitbreiding hierop neer aai een xvo a IZu meter ten zuiden van en evenwijdig aan de Hofstraat en de Zwin straat een nieuwe weg komt, die bij het oosteinde van den Molgerdijk begint (rechts onder aan de foto) den G ester weg overschrijdt (langs zuidzijde woning Gebr. Wit) en doorloopt, steeds evenwijdig aan de Hofstraat- en Zwinstraat tot hij uit komt op de Vlieterstraat bij N. Rotgans. Vanaf dezen nieuwen weg komen een paa-r verbindin gen naar de bestaande we gen, één naar de Hofstraat één naar de Zwinstraat. Zij zijn op de foto zeer goed te zien. De eene komt uit tegenover de boerderij van Hellingman, de ander op de Zwinstraat tusschen de woningen van Bakker en Cornelissen (linkerzijde foto bovenaan). Deze weg zet zich over de Zwinstraat voort (op! de foto niet zichtbaar) en buigt onmiddellijk oost.; waarts af naar het midden i van den Gasthuisweg. Hij koniu uio reent tegenover de Kapel en men zal vanaf de zen weg, als het oude gast huis vóór de Kapel is afge broken een fraai gezicht, hebben op het eeuwenoude kerkje dat daarmede 'een1 veel belangrijker plaats zal innemen. Bij de foto. De onderste lichte streep is de Hofstraat met. de be staande bebouwing in plat. tegrond-teekening. Links onderaan vindt men de Dij le st,raat. Op het rechterge deelte van de foto loopt schuin rechts naar boven de Gesterweg. Aan de linkerzijde ((mid den) zien we de hoek Hof straatZwinstraat. Op het gedeelte uitbreiding- op de foto-maquette zicht baar, is plaats voor 24 vrij staande, 14 dubbele, 3 blok. woningen van 4, alles met een perceelsbreedte van 12 meter en één kerk (links bo venaan). Aan de voortzetting van de weg achter de Zwinstraat waarvan hei begin nog juist zichtbaar is komen nog 43 l woningen, t.w. 14 vrijstaan de, 5 dubbele en 19 in blok. woningen. Tusschen Zwinstraat er Gasthuisweg is plaats voor 20 woningen terwijl lang/ den Gasthuisweg en dt Zwinstraat, nog meerder perceelen gebouwd kunnen worden. Bij de O. L. School is een speelveld geprojecteerd. Een rioolzuiveringsinstallatie is geprojecteerd op een laag punt vlak bij den Betonweg- Achter de nieuwe wonin. gen (op de foto met klei-mo. dellen opgesteld), is de diep. te der perceelen door boom pjes aangegeven. Tusschen de nieuw gevormde straten- blokken zijn nog groote open ruimten. Deze terreinen zijn bestemd voor visscherij. materiaal opslagplaatsen en voor het uithangen van net, ten en fuiken. Gebouwen voer deze materialen mogen niet grooter zijn dan 300 M3 inhoud. SUCCES NIEUWS. Eindelijk is Succes I er dan in geslaagd om weer een overwinning te behalen en de zoo kostbare punten thuis te houden door een schalken en den stand op 5—1 te brengen. Eerst kort voor het einde slaagde Half weg er nog in een tweede tegenpunt te maken. Eind stand 52. Wanneer Succes in haar volgende wedstrijden met thuis te houden door eem 5—2 overwinning op Half-1 evenveel élan speelt kunnen weg. Er is den heelen wed.er zeker nog meerdere pun. strijd ongelooflijk gesjouwd' 'en binnengehaald worden, op een uiterst zwaar te be. De nieuwe samenstelling spelen veld. Succes startte van het elftal voldeed zeer met het windvoordeel. Eerst goed. waren beide elftallen beur- Het tweede elftal versloeg telings in den aanval, daar., Z.A.P. 2 op eigen bodem met na trad Succes meer aanval 4—1. Het 3e elftal kraak- lend op. Uit een goed door' te Texel 3 met 8—0. Het Doves genomen vrijen schop „harde'' schot van Lont. mag die door een ^H..speler van, wel aangegehaald werden. - «-lenivnntni-1 nronru tjes van kansen. Piet Pos thumus stond voor 't eerst in doel en was in meesterlijken vorm, hoewel handbal toch heel v/at anders is dan voet bal'. Verscheidene zeker schij nende doelpunten voorkwam hij en aan de drie doelpun ten had hij geen schuld. Ook de overige spelers wa ren in prima vorm. Ton. I dames speelde ge lijk 2—2 tegen H.A.V. I. H. maakte eerst in de laatste minuut gelijk. Ton. II dames moest in H.A.V. I haar meerdere er kennen en verloor met 70. Beide dames_elftall'en speelden een heel goeden wedstrijd. H.A.V. beschikte echter over uitstekende krachten. XXXIII. Aan boord van het s.s. „Boisevain." 25 Oct. 1946. Na 3 maanden gelegerd te zijn geweest op het wonder mooie eiland Bali, voeren we op 't ogenblik weer naar een nieuw eiland van ons Insu-j linde Sumatra. 3 Maanden van patrouili'e.loopen en wachtkloppen, soms een zui veringsactie tegen de enkele laatste extremistenbenden die aangevoerd door Jappen een goed(?) heenkomen ge zocht hebben in de bergen Eerst zijn we met ons pe- leton ruim een maand gele gerd geweest in Tabanan, de plaats, waarover in sommige Hollandse kranten geschre. ven werd, dat wij omsingeld zouden zijn door „de dappere extremisteniegers." Wat een gelach en daarna woede veroorzaakten deze leugen, achtige berichten niet bij ons Immers, het is toch te gek, als je in opgestuurde krantenknipseltjes leest, dat je omsingeld bent, terwijl je je er zo vrij als een vogeltje beweegt, en het nooit nodig is geweest, één schot te los sen Je wordt, echter razend als je bedenkt, en uit brie ven leest, welk een ongerust heid dergelijke artikelen teweegbrengen. Wat zouden we graag de lui, die daar voor verantwoordelijk zijn eens hier hebben Ze moes ten alleen maar eens een maandje ons leven lijden met ons dag en nacht pa trouillelopen in de bergen Dat zou een afdoende straf voor hun zijn. Jammer, dat er niet. meer gelegenheid is geweest, om over Bali te schrijven, het eiland zijn oude kunst zijn prachtige poeri's (tem.| peltjes), zijn Balinese dan. j sen enhanengevechten. Doch nu zitten we weer op de boot, en er is tijd voor j schrijven. Want de „Boise- vain," is wat je noemt een I „gezellige schuit." In de I troepen .dekken is het En het. eten is prima Wat een genot, na zoveel maan den weer eens Hollandse bo ter, kaas en jam op je brood te krijgen, en aardappelen, nu eens niet gedroogd of uit blik De inrichting van het schip in Engeland tot troepen transportschip verbouwd gelijkt als twee druppels water op de „Alcantara." De verblijfplaatsen voor sol daten, met. lange tafels waarboven je 's avonds je hangmat kunt spannen, de ketels en pannen, waarmee je uit de keuken weer eten haait, alles is „standaard model." Alleen het eten, dat in die pannen komt, is heel anders, en ruim voldoende. Dat is het verschil. Met 3 bataljons, die tot onze „IJ" brigade behoren zijn we samen op dit schip. Ons bataljon Stoottroepen en twee bataljons „Gadjah. Merak" of „Rode Olifanten." Deze 2 bataljons bestaan geheel uit ex.krijgsgevange. nen die tijdens den oorlog aan de zo beruchte Birma- spoorweg gewerkt hebben. Direct na hun bevrijding gaven zij zich vrijwillig op om hun vrouwen en kinde ren te redden uit de concen tratiekampen op Java. Velen van hun naaste bloedver wanten zijn daar echter gestorven, of het is hun on bekend, waar zij zich bevin den. Samen met hen gaan we naar Palembang. Hoe de toestand daar is weten we niet. Et- zijn nog geen Hol landse soldaten, alleen En gelse, die we daar gelukkig kunnen gaan aflossen. Nu er z.g.h. wapenstilstand is. zullen we waarschijnlijk rustig de rivier de Moesi op kunnen varen. Zover is het echter nog niet Vannacht zijn we door Straat Bali gevaren, en daarna tussen Java en Madoera, welk laat ste eiland flauw zichtbaar was. Nu varen we in de Java Zee. en in de verte is de kust van Java heel flauw 's nachts, en ook overdag wel j te zien. Nog enkele dagen richting veranderd werd, ver. dween de bal voor den eer. sten keer in het H..net. Uit diverse fraaie aanvallen wist Succes den stand op te voe. ren tot 40 Er tusschendoor werd ook een penalty onbe nut gelaten. Kort voor de rust staagde Halfweg er nog in den achterstand tot 4—1 te verkleinen toen Du. kers in den modder vastge zogen stond. Na de rust trok Halfweg vanzelfsprekend onmiddellijk ten aanval. Maar de meeste aanvallen werden reeds dooi de uitstekend spelende half- iïnie in den kiem gesmoord terwijl ook de backs en kee per zich zeer betrouwbaar toonden. Ook de S..voor_ hoede zat niet stil en de plotselinge uitvallen waren mede door het verre opdrin. gen van Halfweg lang niet van gevaar ontbloot, wat Hartman bewees door uit zoo'n plotselinge aanval de H.-keeper nog eens te ver. De adspiranten wonnen hun uitwedstrijd tegen Wa tervogels A met 30. De wedstrijd Succes 4 Flevo II welke op Zaterdag, middag gespeeld zou worden vond wegens terreinafkeuring geen doorgang. TONEGIDO - NIEUWS. Tonegido Heeren I winnen weer 63 In een fraai gespeelden wedstrijd heeft Ton. I Rap. II voor de tweede maal een nederlaag toegebracht. Ton. gaat nu stevig aan de kop. Voor rust doelpuntte Ton. vijfmaal' en wel door Barelds (2), Wieringh (3), waarvan een uit een straf worp, terwijl Rap. 2 tegenpunten maakte. Na de rust wist van Dijk de voorsprong te vergrooten (62), terwijl daarna de R.-midvoor de stand op 63 bracht. v. Dijk werd zwaar be waakt maar desondanks gaf hij zijn medespelers juweel. 11 Dec. Hotel Smit 1 u. Verg. Coöp. Aank. Vereen. 8 uur Contact.avond voor Wieringermeerbevolking. 19 December Cinema de Haan Willem Goossen's Volks. tooneel„En Vergeef ons Onze Schulden." 13 December Ontspanningsavond in Hotel Smit M.meer. 13 December Verg. E.V.C. in Concordia. Aanv. 8 uur. heet en benauwd, maar sla pen gaat op dek ook, en wat goed. Er steekt altijd wel het I een of andere ding uit, waar\ aan je je hangmat kunt op hangen. en we zijn op onze nieuwe plaats van bestemming „Palembang J. DE HAAN. Sold. Ie kl. 4—VIII—RI. HET LAATSTE OVERZICHT VAN INDONESIË (Contact tussen de plaatselijk- Ned. en Indon. commandanten Soerabaja 29 Nov. Semörang 1 Dec. Medan 3 Dec. Podanq 5 Dec. I Plaatsen, waar onlangs ge- vechten hebben plaats gejiad: Jogjakarta De toekomstige Indon. hoofdstad?! DE STOOTTROEPER. Ik heb met Peter en met Zwarte Wim den mof in Holland achterna gezeten, de schoften waren fel op ons gebeten maar altijd bleken wij ze nog te slim. Toen 't uit was bleek het werk nog niet gedaan ik teekende om naar den Oost te varen, toen wij In Holland afgerekend waren had nbg de Jap een reekning bij ons staan. Ik heb de rimboe en het sawah.veld doorploegd achter de terroristen-benden die voor geen vrouw noch kind genade kenden en kort geantwoord op het laagst geweld. Vraag mij geen politiek getuigenis in deze chaos van onzekerheden, ik weet alleen dat alles wat wij deden gebeuren moest omdat het eerlijk ls. Als ik of meer van ons niet keeren mochten, verraad ons niet door bitterheid en spijt, maar denk alleen hij heeft ook dezen strijd voor 't doodgewoon geluk van 't volk gevochten. Ga door ons dorp, en ln het vredig licht van de lantarens over avondgrachten herinner je dan Hollands zwartste nachten, Ook hier zijn dorpen en ik doe mijn plicht. (Uit „De Klewang." Willem Brendl.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 2