WIERINGERMEER NIEUWS! Prijsopgave gevraagd SPEWEPRIKKEU van ARBEIDSTIJDEN EN LOONEN IN DE Spotter Spotspiegel. WIERINGERMEER. Arbeidstijden en loonen. in de Wieringermeer, Door het College van (RÜjksbemiddelaars is een eer ste wijziging en aanvulling vastgesteld van de regeling van loonen en andere arbeids voorwaarden voor den akker en weidebouw en het veehou derijbedrijf. Voor de Wieringermeer zijn daarbij bijzondere bepalingen in het leven geroepen, welke een dezer dagen in de Staats- «ourant verscüeen. De normale arbeidstijd be draagt A Voor vaste arbeiders ii veehouderijbedrijven a. van i Mei tot en met 3 Nov. I94p oj uren p, week; b van 4 .November 194b tot en met iö i-ebruari 1947: 58 uur per week g van 17 Februari tot en met 30 April 1947 als onder a, waarvan de nadere indee ling wegens de bijzondere omstandigheden in dit gebied, dit jaar niet geregeld wordt, doch in onderling overleg tus schen werkgever en werkne mer moet plaats vinden, met inachtneming van het elders in deze regeling bepaalde (Ar tikel 19 en 20 1 B Voor losse arbeiders,1 voor zoover zij niet onder C vallen a van 1 Mei tot en met 30 Oct. 1946: 53 uur p. week; b van 21 Oct. tot en met 17 Nov. '46: 49l/2 uur p, week d van 18 Nov. 1946 t.m. 3 Maart 1947: 44 uur p, w.eek; d van 3 Maart t ,m_ 16 Maart 1947. als onder b e van 17 Maart tot en met 30 April 1947 als onder a C Voor vaste arbeiders ir akkerbouw en gemengde be drijven een arbeidstijd gelijk aan die onder B vermeerderd met 300 uur per jaar, welke meerdere uren in onderling joverleg tusschen werkgever en werknemer moeten worden ■verdeeld en vbestemd zijn voor de verzorging van vee en paarden (tractors), voor zoover de bedrijfsomstandig heden zulks eischen. Ten aanzien van de loonen werd het volgende bepaald A Voor vaste arbeiders in veehouderijbedrijven 1 ge schoolden f 51,50 per week; 2 geoefenden f 47,50 p. week B Voor vaste arbeiders in akkerbouw- en gemengde be drijven 1 geschoolden f 46.50 per week; 2 geoefenden f 43,50 per week C Losse arbeiders 1 ge schoolden f 0.84 per uur 2 geoefenden f 0.78 per uur 3 ongeschoolden f 0.74 p. uur, 1 Voor de bijzondere werk zaamheden gelden de navol gende tijdloonen a kunstmeststrooien met de hand 12 cent per uur extra; b kunstmeststrooien met de machine 5 cent per uur ®xtra o het bedienen van een tractor als chauffeur, voor zoo ver betrokkenen in het bezit zijn van een rijbewijs, alsmede van een diploma motorken nis of daarmede gelijk te stellen practische ervaring f 0.10 per rijuur extra, met dien verstande, dat daarbij wordt uitgegaan van het loon «der geoefenden d oogstwerkzaamheden, die niet in accoord worden ver richt, 10 cent per uur extra 3 Onder oogstwerkzaamhe- ftls bedoeld in het eerste lid onder a, worden verslaan le het verwerken van een gewas tot het is binnenge haald of op de machine of in de schuur is gezet 2e lucerne opladen voor drogerij 3e gras inkuilen van 16 Mei tot 16 Juli 4e hooien, (behalve wallen, maaien en hooien, dat zoo mogelijk in accoord zal wor den gedaan) 5e inhalen^ hooi omzetten, ruiteren. zichten, binden en ophokken van koren 6e bietenrooien en bieten rijden 7e aardappelen rooien en rijden tot in de kuil 8e dorschmachine-arbeid in uurloon, voor zoover rulks ióoor het reeds aanwezige personeel en met eigen garni tuur geschiedt. 1 Voor inwonende arbei ders geldt hetzefde als voor met-inwonende. Het voor kost en inwoning in mindering te brengen be drag wordt gesteld op f 15 per week. De toeslag voor den eersten knecht of voorman wordt be paald bij de tusschen partijen at, te sluiten arbeidsovereen komst, doch mag ten hoogste f 3 per week bedragen. KRANTENGESCHRIJF. In een van de groote dagbla den lazen wij onder het op schrift „Montage - woningen van geteisterde gebieden" het volgende „Op de opslagterreinen van de haven van Dordrecht ligt op het oogenblik een groote hoeveelheid materiaal voor montage woningen. Het betreft hier de z.g. „Maycrete" - woningen, waar voor een aantal onderdeelen in Engeland is gekocht, en die, zij het met een wijziging in de constructie, voor Nederlandsch gebruik geschikt zijn gemaakt. Keeds zijn 140 van deze semi- permanente woningen gebouwd in den Wieringermeer. In Breda heeft men er 60 op getrokken. Met den bouw van de fundeering voor nog 550 woningen elders in de geteister de gebieden, wordt goede voortgang gemaakt, zoodat ook' deze woningen spoedig kun-; nen worden neergezet. Een herverdeeling' van ruim 300 andere „Maycrete"-wo-j ningen is noodzakelijk gewor-j den, omdat een aantal gemeen-1 te-besturen in de geteeisterde gebieden geen belangstelling voor deze woningen, die bo ven de hoeveelheid perma nente woningen zijn toegewe zen, heeft getoond," Commentaar overbodig. GUNNING NOODSLACHTPLAATS. Aan N.V. v.h. A. Kingma en Zn. te Leeuwarden (filiaal te De Haukes), werd den herbouw van de Noodslacht.. plaats te Slootdorp opgedra gen voor f 15.561. - DE WOGNUMMERS KOMEN Wognums zangkoor dart 24 Dec. a.s. zal concerteeren in de Ger. kerk te Slootdorp (zie adv. in dit blad), werd opgericht door Jacob Kwast en verwierf al spoedig eeni_ ge beroemdheid. Na het over. lijden van Jacob Kwast nam Willem Saai het dirigent, schap over en hij bracht het koor op zoodanig peii dat het uit het buitenland verschil lende verzoeken ontving om daar concerten te geven, hetgeen ook gebeurde. Over al waar „Wognum's Zang koor" een concert gaf, waren de zalen of kerken te klein. Hoe populair de Wognum. mers waren blijkt wel uit het feit dat er langen tijd een sigarenmerk „Wognums Zangkoor" is geweest. Na het overlijden van W. Saai nam zijn zoon D. Saai het dirigentschap over. Had het koor tot nu toe meer eenvoudige muziek ge zongen. de nieuwe dirigent begon langzaam met werken van de groote meesters Natuurlijk heeft ook Wog nums Zangkoor van de 5 oorlogsjaren te lijden gehad Maar het is op den goeden weg, de vroegere faam te rug te winnen. Uit. verschillende deelen van het land ontving het koor weer verzoeken om con certen te geven o.a. van de N.C.R.V. te Hilversum. Bereidwilligheid. Een nog steeds geëvacu eerd pachter (hierna te noe men Mijnheer X. en aan geduid door hij) stond. vo. rige week gereed om naar de beurs te gaan. Zijn vrouw (zij) vroeg hem, of hij zoo vriendelijk zou willen zijn nog ey§n kolen voor haar te scheppen. Hij (alhoewel zeer haast) „Maar natuurlijk vrouwtje" en verdwijnt met kolenbak in de garage, waar' zijn auto staat en de kolen zijn opgeslagen. Hij schept ijverig kolen, doch wordt in de' uitvoering van zijn goe den daad gestoord, doordat iemand hem komt roepen. Hij „Wat nu weer Ne^j bezoek ook Hij zet haasl tig kolenkit ergens neer en gaat bezoeker te woord I staan. Het gesprek duurt langer dan oorspronkelijk gedacht. Hij kijkt op z'n horloge, schrikt dat het al zoo laat is, beëindigt zijn gesprek met een „Ik moet weg kust z'n vrouw goe dendag en loopt gehaast naar garage, stapt snel in auto en start in richting Middenmeer. Te Middenmeer gearriveerd remt hij de auto af, doch, wat schrikeen kolenkit spat oP de straat, een vloed golf van anthraciet voor zich uitspreidend. Omstanders zien lachend toe. Hij bromt iets onverstaan baars, zich afvragend hoe het toch mogelijk is, dat die kolenkit op de treeplank van zijn auto komt. Een half uur later schalt de naam van den Heer X. door de beurszaak „Telefoon voor meneer Hij „Hallo, ja met X." Zij „Ja, man, met je vrouw. Zeg weet je ook waar of je de kolenbak gelaten hebt Spatter heeft gemeend het bovenstaande te moeten pu. bllceeren,. om aan te toon en dat er ook nog bereidwillige zelfs zeer bereidwillige men- schen in den polder zijn. Naar aanleiding van het vorige week gepubliceerde verslag, zou Spatter willen opmerken, dat er menschep zijn, die verbazend hoog springen voor een eenvoudig" speldeprik, of de prik kwarr misschien wat erg raak aan Pasten de schoenen soms Ik. stop, want er moeten nog kolen geschept worden Spatter. Middenmeer. Chr. Boeren en Tuindersbon: In Hotel Smit te Midden meer was Donderdagavond een zeer groote groep boeren jonge boeren en hunne da mes in gezellig samenzijn vergaderd om de terugkeer in den Polder te herdenken. De Voorz. de-r C.B.T.B., de heer K. v. d. Veen, opende met een gepast keikomst- woord en memoreerde de be- teekenis dezer bijeenkomst en sprak voorts zijn vreugde uit over de aanwezigheid van zoovelen. Deze avond, aldus Voorz.. is speciaal belegd in verband met de terugkeer in onzen polder, althans van het mee. rendeel onzer. Naast veel ondervonden leed is er toch reden tol dankbaarheid voor de terug keer in den polder, zij het dan ook dat vel'en nog in een primitieve woning zijn gehuisvest. Speciaal werd het welkom toegeroepen aan Burgemees ter Loggers, Ds. Goede, den heer Aantjes, Mw. Thoma en anderen. Wegens plotselinge verhin dering van den Heer P. v. d. Heuvel was daarvoor aanwe zig de 2e Secr. van Holl. Bra bant, de heer Aantjes. In een pakkende inleiding, met een variant op een desil- lussie diende de spr. zich aan. De heer Aantjes behandelt hierna een bij uitstek ge schikt onderwerp voor dezen avond, waarin men met ge mengde gevoelens bijeen is, terugblikkend op het door. stane, n.1. „Spanningen." Namens de Chr. Boerin- j nenbond prsak de presidente i Mw. HaarsmaBlij dorp, ter_ j wijl voor de Chr. J. B. T. B. j de Voorz. dezer afd., de heer i A. Troost het woord voerde. Nog onderscheiden spre_ kers voerden achtereenvol- gens het woord, onderbroken door eenige gedichten in „Ernst" en „Humoristisch" getint, en voorgedragen door Mw. Thoma. Het geheel werd regelmatig en tot aller tevre denheid afgewisseld door- "actaties, versnaperingen zang. 'Het geheel was een zeer gezellige bijeenkomst en het was onverwachts bijna mid dernacht, toen de Voorzitter deze zeer mooie begroetings avond sloot met dank aan allen die hebben meegewerkt tot het succesvol slagen daarvan. DE VORST STEEKT EEN SPAAK IN HET WIEL. De plotseling ingevallen vorst was oorzaak dat de werkzaamheden in den pol der j.1. Maandag nagenoeg alle stil kwamen te liggen. Slechts het binnenwerk van timmerlieden en electrieiens kon voortgezet word Voor het spoedeischende wederopbouwwerk een ern stige stagnatie KERSTBIJEENKOMST. Op Donderdag 19 Dec. a.s. om 's middags half drie,, or ganiseert de Bond v. Platte landsvrouwen een kerstbij eenkomst in het Noodkerkje te Wieringerwerf. Gezien de voorbereiding staat de leden een prettige middag te wach ten. W.A.C.-NIEUWS, In de Specie-Competitie speelde het WAC-elftal Zater dag j.1, in de schaduw van het Feijenoord-Stadion tegen het sterke Tediro-eltal van den Wederopbouw Rotterdam, Ter stond na den aftrap krijgt de WAC-spil den bal te pakken, zoodat deze via den linksbuiten en den schoen van Van Zoo- nen bij het Rotterdamsche doel belandt. De keeper krijgt den bal evenwel niet vast, zoodat de toesnellende rechts buiten de prachtkans benut en een 1-0 voorsprong voor WAC verovert. De Rotterdammers hersteilen zich snel en tien minuten later brengt hun linksbuiten den stand op 1-1. Strafschoppen voor beide doelen brengen kort na elkaar den stand op 2-2, WAC blijkt evenwel op den duur den zwaren druk van Tediro niet te kunnen weerstaan en wanneer de scheidsrechter de rust fluit, staan de Rotterdammers met 4-2 voor. Na de rust zien we een ge- lijkmatigen strijd. Wat WAC aan techniek te kort schiet, wordt ruimschoots vergoed door het enthousiasme van de Wieringermeerders in het veld en langs de lijnen. Tot 12 minuten voor het einde blijven de doelpunten uit. De felle koude kan het vuur der spelers niet dooven, De WAC-rechtsbuiten maakt prachtig gebruik van een zwak moment en de stand is 3-4^ De spanning stijgt. Men zet alles op alles voor het gelijkmakende doelpunt. De WAC-keeper Kok houdt zijn doel prachtig gesloten. Het geluk is evenwel niet mee. Een kleine inzinking vlak /oor het einde brengt de Rot terdammers de moeilijk ver diende zege van 5-3, Ondanks het verlies mag WAC met voldoening op de zen wedstrijd terug zien. Aan Rotterdam een compliment voor de pe/tfecte ontvangst welke Tediro de Wieringer meerders had bereid. Wieringen. DEN OEVER. Contactavond Chr. School. Donderdagavond had Be stuur en personeel der Chr. Nat School een contactavond georganiseerd, waarvan dooi de ouders der leerlingen ruimschoots gebruik is ge maakt. Werd in de vorige jaren op den ouderavond gelegenheid gegeven om. in de pauze, het werk der kin deren te bezichtigen en te bespreken, nu was daarvoor een geheele avond beschik baar gesteld. Zoodoende kan er een nauw contact worden gelegd tusschen ouders en onderwijzers. En dit contact is vooral in deze tijden van onrust en vernieuwing van zoo'n groot belang. Samen werking tusschen ouders en onderwijzers, wederzij dsche belangstelling en waardee ring, onderwijsvernieuwing, bevorderen de goede gang van zaken bij het onderwijs. Tot groote vreugde der ouders was het onderwijs in de nuttige handwerken voor de meisjes weer op gang ge., bracht. Ook de teekenpro- ducten ondervonden groote belangstelling. Het taal en rekenwerk werd bekeken en de vorderingen der leerlin. gen besproken. Van de on derwijsvernieuwing waren ook al' sporen te ontdekken nieuwere methoden, frissche. re ideeën, declameeren, ver mijding van sleur en eentoo. nigheid, enz. Men zou het beter onderwijsverfrisschim- kunnen noemen, want in dezen tijd van materiaal - schaarschte en groote klas. sen, valt er aan vernieuwing nog niet te denken. Het vak gymnastiek wordt, vooral des winters, stiefmoederlijk be deeld, vanwege het gemis van een gymnastieklokaal De bouw van zoo'n lokaa.' zou in een dringende be hoefte voorzien. Het ligt in de bedoeling om elk schooljaar "twee con tactavond en een ouder avond te belegen. Schaatsenslijpen. Door jarenlange ervaring zijn wij bij de Kl'ompenver- zoolinrichting in staat uw Schaatsen vakkundig te slij pen. P. VOGELZANG, Klieftstraat 47, H.-hoef. Plotseling werden we opgeschrikt door het over lijdensbericht van onzen geliefden muziekleeraar SIMON BRUUL. Zijn dankbare leerlingen Wietske Dijkstra. Jans en Jaantje Slagboom Annie en Miep Sperling. Den Oever, Wieringen, 16 Dec. 1946. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter CORNELIA JOHANNA. C. JONGEPIER L. J. JONGEPIER. Hengstmangers. Den Oever, 13 Dec. 1946. Hofstraat 56. GEVRAAGD voor tijdelijk hulp in de huishouding. In kl'ein gezin. Tevens te koop aangeb. een paar z.g.a.n. rondrijden Schaatsen, far. Nooitgedacht E. VINK, v. Hengelstraat 3 Hippolytushoef. voor de levering op keu<r var. 8000 STUKS 300% GECREOSOTEERDE PERKOENPALEN, lang 1.60 m. dik 10 cm franco op Wagen De Hauke.' Wieringen. Schriftelijke opgave Bureai Holl. Mij van Landbouw Kerkplein 29," Hippolytushoef vóór I Januari 1947. HET BESTUUR WIE GEEFT 1 KNOT 3 dr. Parieijs JAE GERWOL, voor 1 kn. 4 dr. JAEGER of ZWART. R. JOFRIET, Zwinstraat, Den Oever. Geslaafd. De heergn M. Kooij, P, Ellens en P, Voort huizen, allen te Wieringen, slaagden voor het diploma Wachtmeester Rijkspolitie. Zij werden opgeleid aan de Politieschool te Biithoven. Le heer M, Kooij krijgt zijn stan/dplaats te (ochagen, ter wijl de beide anderen in de W^-Meer worden geplaatst, H.-Hoef, Begin van brand bij de geëvacueerde Wierin germeer fam, H. de Gr alhier onistond Maandagavond een begin van 'brand, doordat bij hen logeerende kinderen in oed met lucifers speelden. Ueukkig kon d brand, dank zij het tijdig opmerken en krachtdadig optreden, ,in de kiem gesmoord worden. SUCCES-NIEUWS. Wegens vorst ging geen der aangekondigde wedstrij den door. Het programma van Zondag j.1. wordt nu bij gunstig weer op 22 Dec. ge speeld. OPGELET. 10 Vragen 1 Wie zijn de oprichters van Succes 2 Waar was va-oeger het clublokaal 3 Uit hoeveel deelën bestaat een wedstrijdbal? 4 Hoeveel oogjes zitten er in een voetbalschoen 5 Hoeveel meter staan de doelpalen van elkaar 6 Hoe is de toestand van het terrein 7-Wie" bedient al jarenlang de kassa 8 Welke leden zijn in 1945 naar Indië vertrokken 9 Uit hoeveel leden bestaat het bestuur 10 En hoeveel de Elftalcom missie Antwoorden vóór Zaterdag avond 8 uur bij den Secr. Uitslag vorige week win naar werd Mej. T. de Haan, niet 8V2 punt. Te ruil aangeboden 1 p. heeren Schaatsen (rondrijders), groote maat voor 1 paar Dames Schaat sen, rondrijders. D DOVES, Hoofdstraat 16, H._hoef. WIE RUILT op 12 Mei of eerder een nette ARBEIDERSWONING te Leeuwarden, bevattende Kamer, gang, zolder met slaapkamertje, voorzien van Gas, Electrisch en Waterlei ding, huurprijs f 2.50 per w. Tegen arbeiderswoning op Wieringen, liefst Den Oever of omgeving. Br. onder no. 1812 aarf Boskers Boekh. H.-hoef. Wegens inventarisatie GESLOTEN op 27, 28, 30 en 31 Dec. MART. LONT, Beltstraat 13, H.-hoef. AANGEBODEN EEN ZEIL, geschikt voor boeren en dor- schers. C. K. DE HAAN, Gesterweg 51, Den Oever. Verloren op 10 Dec. een Autoslinger. Tegen bel. terug te bezorgen bij Duijnker's Automobiel bedrijf, Hippolytushoef. Degene, die Zaterdagmiddag j.1. een ACTETASCH uit het portiek van het Postkantoor heeft meegeno men wordt verzocht deze tegen belooning terug te be zorgen bij G. DE HAAN. Vrachtrijder, Nieustraat 54, Hippolytushoef,

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3