WIERINGERMEER NIEUWS NATIONALE FEESTDAG. RUND VEEF OK VERENIGING „WIERINGERMEER." BINNEN 3 DAGEN VERGADERING VAN MELKVEEHOUDERS BESPREKING MELKLEVERING. Naar wij vernemen wordt allerwege ijverig gewerkt aan de voorbereiding van de feestavond, welke op Maan dag 5 Mei a.s. door en voor de gehele Wieringermeer in Hotel Smit zal worden ge houden ter herdenking van de twede verjaardag van onze bevrijding. Zoals be kend, is deze avond vrij toe gankelijk voor alle Wierin- germeerbewoners boven de leeftijd van zestien jaar. Ter dekking van de aan dit feest verbonden onkos ten zal tijdens de feestelijk heden een collecte worden gehouden. Ten aanzien van de plech tige herdenking van de ge vallenen, wel'ke op Zaterdag 3 Mei a.s. des avonds acht uur bij het monument aan denWesterterpweg zal plaats vinden vernemen wij nóg, dat na de declamatie gedurende enige ogenblikken een eerbiedige stilte in acht' zal worden genomen, waarna het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus zal' wor den gezongen. Na het volkslied zullen door den Burgemeester van Wieringermeer namens het gemeentebestuur bloemen bij het monument worden neergelegd, daarna volgen enige familieleden van de gevallenen, waarna de bloe menhulde door de gehele bevolking zal plaats vinden. Het wordt op prijs gesteld indien men tijdens de plech tigheid een eerbiedig stil zwijgen in acht neemt. De bevolking wordt uit genodigd die avond om zes f uur de vlaggen halfstok uit te steken. Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. Mededeeling No. 337. Premie op gedeeltelijk uitgevroren percelen wintergraan. De publicatie in diverse landbouwbladen van de zijde van de afdeling Voorlichting van het. Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening betreffende de in uitzicht gestelde premie op gedeeltelijk uitgevroren percelen wintertarwe en wintergerst heeft bij diverse landbouwers de indruk gewekt dat ook de als origineel uitgezaaide percelen voer dergelijke premieuitkering in aanmerking zouden kora^n. Dit is echter in genoemd artikel niet de bedoeling. Hierin wordt alleen gesproken van die percelen welke als elite of als origineel zullen worden geoogst derhalve als stamzaad of als elite zijn u^fczaaid. Het is dan ook meer als een tegemoetkoming voor kwekers en vermeerderingsbedrijven te beschouwen. Teneinde teleurstelling te voorkomen hebben we ge meend hierop even te moeten attenderen. E. OOSTERHOFF. HET KINDERHOEKJE. co$S? Ten behoeve van onze lezers in de Wieringermeer drukken wij hieronder de tekst af van het lied, dat op Zaterdag 3 Mei a.s. door allen zal worden gezongen bij de plechtige herdenking der gevallenen nabij het monument aan den Westerterpweg. WILT HEDEN NU TREDEN. Wilt heden nu treden voor God, den Here, Hem boven al loven, van herten seer, End' maken groot sijns lieven naemens ere, Die daer nu onsen vijand slaet ter neer Ter eren ons Heren, wilt al u dagen Dit wonder bysonder gedencken toch. Maeckt u, o mens, voor God steeds wel te dragen, Doet yder recht en wacht u voor bedrog. Bid, waket end' maket, dat g' in bekoring- End' 't quade met schade toch niet en valt. U vroomheyt brengt de vijand tot verstoring, Alwaer' syn rijck noch eens so sterek bewalt Adriaen Valerius. Contact - Avond. Flevo - Nieuws. Wij herinneren onze lezers aan de Contact-avond wel'ke ■heden op de Verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana in Hotel Smit wordt gehouden. DE NISSENHUTS. Vorige week zijn te Mid- denmeer eindelijk de lang verwachte nissenhuts gearri veerd. Met behulp van gèïnter- neerden werd het schip, waarin plm. 100 nissenhuts in onderdelen, gelost. Aangezien de onderdelen per soort gebundeld zijn, zuilen deze eerst per hut worden gesorteerd, waarna de pachters, wie zulk een hut werd toegewezen zullen wer den opgeroepen voor het af halen daarvan. Voor die bedrijven, waarop totaal geen bergruimte aan wezig is, zullen de nissenhuts een welkome schuur vormen. Voor anderen, die te gering ruimte hebben een dankba re aanvulling. Het óptcekken der nissen huts zal door de pachters dienen te worden verzorgd. Naar wij vernemen zullen voor de bouw der fundamen ten, voorzover voorradig, ge bikte stenen verkoopbaar gesteld worden doc-r de Dienst Wederopbouw Wieringer meer, echter tot een vastge steld maximum per hut. Teneindemisverstand te voorkomen menen wij goed te doen erop te wijzen, dat vóór men aan het opzetten begint, een bouwvergunning aangevraagd dient te wor den. Daarto ezullen de be nodigde aanvraagformulieren aan de pachters worden toe gezonden. Zij dienen deze ten spoedigste in te zenden aan de Commissie Wederop bouw Wieringermeer te Wie- ringerwerf, met daarbij op een situatietekening aange geven de plaats van de Nis- senhut. Het eerste zette Zondag haar overwinningenreeks voort door met 50 over v.Z.V. 2 te zegevieren. Mid denvoor Bert Bouma is zo langzamerhand topscorer van Flevo geworden en wist ditmaal alle 5 doelpunten in i 't vijandelijke net te werken. Het twede behaalde in een zware uitwedstrijd tegen Succes 4 de volle buit. De uitslag 4—1 gaf de ver houding goed weer. Leijten en v. Tongeren wisten twee maal te doelpunten. Het derde sloeg tegan W.- waard 3 geen gek figuur en de met 1—0 verloren wed strijd geeft toch aan, dat ook dit. elftal in de toekomst op succes kan gaan rekenen. De verbetering in het spel peil was goed te merken. Onze adspiranten deden het in Nieuwe Niedorp heel goed en verloren slechts met 1_0 van het A elftal aldaar. Tegen een veel sterker elf- tal-een goede prestatie Volgende keer komen de punten weer in Middenmeer terecht hoor jongens Programma voor Zaterdag en Zondag in ons volgende nummer. Die niet adverteert wordt vergeten DE ZUIVELINDUSTRIE IN MAART 1947. Met het intreden van het voorjaar gaat ook de melk productie vooruit. De zuivel fabrieken ontvingen in Maart 170.243 ton melk tegen 114.688 ton in Februari. Van deze melk werd in Maart 117.644 ton als volle en gestandaardiseerde melk in consumptie gebracht, aan gevuld met 2.511 ton melk iiA' blik. Aan onder- en karne melk werd nog 5.511 ton in consumptie gebracht (in Fe bruari 4.310 ton). De kaasproductie neemt snel toe. Kon in Februari slechte 360 ton volvette kaas gemaakt worden, in Maart liep de productie op tot 1712 ton. Vooi>40 plus kaas waren deze cijfers 214 ton in Febra- ari en 698 ton in Maart. Aan volle gecondenseerde melk werd in Maart 1.638 ton ver vaardigd. In Febr. 1096 ton. Naar aanleiding van ver schillende vragen welke ons in dit verband bereiken kwam het ons gewenscht voor hier over iets mede te deelen. Bij de teelt van pootaardappelen hebben we ten aanzien van de mechanisatie te maken met pootmachines, eventueel plantgatenmakers. sproei- machines, looftrekmachines en rooimachines. Wat de pootmachines betreft is er weinig nieuws onder de zon. De enkelvoudige halfauto- niatische machines hebben als eenrijïge het bezwaar dat door hun hoog zwaartepunt, als gevolg van vergaarbak en inlegger de bestuurbaarheid dikwijls te wenschen over liet. Men ziet dan ook alge meen de neiging ze tot meer- rijïge uit te breiden. Alle machines hebben gemeen, dat er door de grond een geul wordt getrokken waar achter de aardappel op een Of andere wijze wordt gede poneerd. Om te voorkomen dat ze in de rij gaan rollen is het noodzakelijk dat de aardappel zoo laag mogelijk j wordt losgelaten. De bakjes, waarin de knol- j len worden gelegd zijn niet bij alle merken gelijk. Het komt voor, dat dit een volle- I dig bakje is, doch ook zijn er machines waar alleen de bodem en een achterwand j aanwezig is en de zijwanden worden gevormd door dei sleuf waardoor de bakjes' worden voortbewogen. Door 1 de wrijving langs de zij wan- den zal de kiembeschadiging hier grooter zijn. Hierom i dient aan het eerstgenoemde' de voorkeur te worden gege- ven.. Tevens moeten voldoen- j de open bakjes voor de inleg- ger aanwezig zijn, wat ook' bij de verschillende merken nogal uiteenloopt. Bij de Vicon, gebouwd door Visser te Nw. Vennep zijn aanaar- ders door draaiende schijven j vervangen waardoor een ge- i ringe trekkracht benoodigd is. Tevens is men hierbij niet absoluut aan een vaste rijen- j afstand gebonden, wat als een voordeel kan worden beschouwd. Momenteel lijkt ons dit een machine waarin j meerdere goede eigenschap- pen vereenigd zijn. Dat ook de practijk deze meening is toegedaan blijkt wel uit dit groot aantal bestellingen welke helaas voor dit seizoen niet alle kunnen worden ge leverd. Bij invoering van de nieuwere bewaringsmethode zonder spruitvorming van beteekenis, waarvan dit jaar de resultaten met belang- stelling worden gevolgd zul- len waarschijnlijk de volan- tomatische machines veld winnen. De arbeidsbesparing is hier grooter, terwijl tevens sneller gereden kan wedden en dus grootere oppervlakte per dag kan worden gepoot, j De kiembeschadiging is groo ter. Ze zijn voorzoover ons( bekend nog alleen als een rijïge op de markt versche nen. Met een piantgateiimachine is het mogelijk de aardappe len in vierkantsverband uit te leggen, waardoor de ver pleging wordt vereenvoudigd. 'Het bestaat uit een tweewie lig werktuig, waarachter een wentelende as voorzien van gatenmakers is aangebracht. Het gebruik is in bepaalde streken de laatste jaren toe genomen. Hoewel ook in het buitenland bekend, worden ze niet geïmporteerd doch veelal door dorpssmeden ge maakt. Sproeimachines. Het is vrijwel ondoenlijk om alle op de markt anwezige sproei machines in dit artikel te beschrijven. In het algemeen kan aan de machines, uitge rust met zuigperspomp de voorkeur worden gegeven, waarbij pompaandrijving vanaf beide wielen noodza kelijk moet worden geacht. De druk is veelal 4 atmosfeer en de sproeibuis 6 tot 10 m. breed. Een dergelijke ma chine is de Star, geïmpor teerd uit Ierland, terwijl ook deze machine wordt gebouwd door de Gebr. van Peenen uit Oud-Beyerland. Er be staat momenteel meer en meer een streven de capaci teit te verhoogen door bree- dere sproeibuis en grooter reservoir. Hierdoor komt ech ter doorgaans de tractie in het gedrang. Het kan dan voor die omstandigheden wor den aanbevolen de machine van motoraandrijving te voorzien. Een vermogen van 4 a 6 pk is wel voldoende te achten. Het behoeft geen betoog', dat in die streken waar een kleine perceelsin- deeling bestaat, het effect van een grootere machine zal tegenvallen. Door de Hoop uit Musselkanaal wordt «een machine gebouwd, welke werkt met een centrifugaal- pomp. Deze machine is zel'f- vulïend en kan met motor aandrijving worden uitge voerd. Deze machine is nol- maar kort in gebruik, doch de voorloopige ervaringen zijn gunstig. De levensduur dient te worden afgewacht. Verder is een goede en zeer eenvoudige machine van de firma De Vries uit Leeuwar den. Deze werkt met druk- lucht uit meegevoerde fles- schen. In een gesloten vat wordt door middel van een reduceerventiel een druk van 4 atmosfeer onderhouden. Met een flesch kan 5 a 6 ha. worden bespoten. De ver- eischte trekkracht is heel gering, vooral wanneer del machine met luchtbanden is uitgerust. Een dergelijke ma-j chine wordt ook gebouwd" i door de firma Bosch te Nij-j verdal. Verschillende boom gaardspoeiers zijn ook met een sproeibuis voor aardap pelen uitgerust. Een combi natie is om verschillende re denen niet doeltreffend te achten. Het aardappelrooivraagstuk voer pootgoed maakt om meerdere redenen een split sing tusschen looftrekken cn i rooien welhaast noodzakelijk, i Beide bewerkingen zullen i echter mechanisch moeten i worden geprobeerd. Met het construeeren van een looi- trekmachine hebben reeds verschillende firma's zich intensief bezig gehouden, doch helaas tot heden met onvoldoende resultaat. Door f de Stichting voor de Land-1 bouw is vorig jaar een prijs- i vraag hieromtrent uitge schreven waarop een 40-tal teekeningen zijn ingediend. Hierbij waren twee typen te onderscheiden, o.a. waarbij j het systeem van de vlaspluk- i machine was nagevolgd, of waarbij het loof door twee j tegengesteld draaiende rol- len werd opgetrokken. Een OPA's VERHAAL. Weer zaten Mies en Frans je bij Opa op schoot. Nu zou het beloofde verhaal komen. Vol verwachting keken ze Opa aan, ze waren zó nieuws gierig. Gelukkig behoefden ze niet lang te wachten, want Opa begon „Ergens in een dorp Woonde een schilder, je weet wel, iemand die de huizen verft, zodat ze weer mooi worden of die de ka mers moet behangen. Hij had het heel erg druk, want de winter was voorbij en alle mensen waren aan de schoonmaak en nu wilden ze alles weer heel netjes heb ben. De schilder had nog zoveel te doen, hier verven, daar behangen, o, hij wist haast niet, hoe hij moest klaarkomen. En weet je watt het ergste was In zijn eigen huis moest ook nog een kamertje behangen worden, wanneer moest dat nu gebeuren Nu had de schilder een zoontje van ongeveer 9 jaar, een aardige flinke- jon gen, die zijn vader thuis wel eens met verschillende din gen hielp. „Als Hendrik nu eens alvast aan dat kamertje begon dacht de vader „Hoe kan dat nou", zei Mies, die jongen kan toch niet behangen „Nee, mijn kind,'dat kan hij ook niet," zei Opa, „maar hij kon wel wat anders doen." Kijk eens, vóórdat ze het mooie échte behang gebruiken wordt- er eerst altijd dun papier b.v. krantenpapier op de muur geplakt. Dit nu kon Hendrik wel doen, het hinderde niet of het een beetje scheef zat, het andere papier kwam er toch over heen wél moest hij zorgen, dat er geen plooien of rimpels in het krantenpapier kwamen, het moest dus wel glad en strak zitten. Nu dan, op een dag, dat het heel mooi weer was, had Moeder alle meubelen en schilderijen uit het kleine ka mertje gehaald, nu zal het vandaag eindelijk eens gebeuren. „Hendrik, kom eens hier," riep Vader. Hendrik wou net de deur uitgaan, om met zijn vriendje te spelen. „Hendrik, mijn jongen, je moest me eens hel pen. Hier is een pak krantenpapier, nu moest jij de mu ren eens netjes met kranten beplakken, dan kan ik in de loop van de middag het kamertje behangen. Hier is de pot met stijfsel en ga nu je g&ng, maar denk er om, géén bobbels in het papier, netjes glad maken." VERTELFEE. vijftal inzenders werd met een subsidie bekroond, met de verplichting een machine volgens teekening te toon en. Wanneer uit deze vijf proef- machines één bruikbare trek- machine zal ontstaan, is het doel bereikt. We zullen ho pen, dat we op de goede weg zijn. Hoever is het nu met het mechanisch rooien gesteld De aardappellichter is on- j getwijfeld nog het meest gebruikte apparaat, en kan i hiermede al een behoorlijke arbeidsbesparing verkregen I worden. De alom bekende consumptie rooiers met j werprad komen wegens te f ruwe behandeling voor poot -1 goed niet in aanmerking. Er is momenteel door de tijds omstandigheden veel vraag naar een machine, die de aardappelen in de zak of de bak aflevert. Voor de veen kolonie werkt de volantoma- tische rooimachine van Zui- denveg, gefabriceerd door de machinefabriek „Borga" be hoorlijk goed. In Numansdorp heeft de Engelsche Johnson machine gewerkt op middel zware klei. Ze was behoorlijk bruikbaar, doch zeer duur, terwijl bij een dagcapaciteit van 1 ha. 3 trekkers en 5 a 7 menschen noodig waren. De machine van Kloos is nog geheel in het proefstadium en dienen resultaten te wor den afgewacht. Deze machi nes zijn echter allen voor consumptie of fabrieksaard appelen ontworpen, waarbij op beschadiging weinig is gelet. Bij een demonstratie van de „Borga" machine in pootaardappelen kwam dit zeer duidelijk tot uiting. Aan een dergelijke machine zullen dan ook ingrijpende veranderingen moeten wor den afgewerkt, terwijl ook de loofafscheiders kunnen worden weggelaten. De werk tuigen - commissie in de Wieringermeer heeft ook dit probleem ter hand genomen. In samenwerking met een tweetal zaken op landbouw gebied is een machine op stapel gezet, waarbij de knol len in rooikratten zullen worden afgeleverd. Het ge heel verkeert nog in een eerste proefstadium en zal het van materiaal en perso neelsvoorziening afhangen of met dit prototype voor het seizoen 1947 kan worden proefgedraaid* E. OOSTERHOFF. De leden worden namens het bestuur nogmaals in hun eigen belang aangeraden, om ALLE PASGEBOREN KALVEREN die voor de fokvereniging en het N.R.S. geschetst moeten worden aan ons op te geven, daar zij anders door de Hoofd controledienst NIET meer worden erkend. Namens het bestuur, de controleur P. OTTENS, Adres kantoor, Slingerweg 17, Hippolytushoef. in de Wieringermeer op ZATERDAG 3 MEI a.s. nam. 2 uur in HOTEL SMIT te Middenmeer. Bestuur van de Zuivelvereniging.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3