WÏERINGER NIEUWS Hf DE PLECHTIGHEID IN WESTERLAND. ,DE TEMPEL VAN KWUNGHO.' WAARHEEN? Hel monument onder grote belangstelling onthuld. Op Wierings Westpunt, aan de grote verkeersweg op de hoogte vanwaar men het gehele eiland kan overzien met een ruim uitzicht op de Waddefl^ee waarover Za terdagmiddag een krachtige voorjaarswind aanstormde, vond de plechtige onthulling plaats van het gedenkteken voor de 27 Wieringer slacht offers die als gevolg van ver zet en onderdrukking, depor tatie en oorlogsgeweld om het leven kwamen. De bevolking toonde ook thans weer haar gemeen schapszin door in grote ge tale bij de plechtigheid aan wezig te .zijn. In de gehele gemeente werd om 2 uur de vlag half stok uitgestoken. Vertegenwoordigers van alle verenigingen uit de gemeente verzamelden zich om half vier op het schoolplein in Westerland. De nabestaan den van de slachtoffers, offi- ciële personen, het stichtings comité etc. groepeerden zich inmiddels rond het monu ment waarvan het voetstuk met de incripties met vlag- gedoek was omfloerst en waar de Rijkspolitie en de padvinders voor een afzet ting. zorgden. Het was een indrukwek kend schouwspel toen de lange rij van deputatie's der plaatselijke verenigingen vanaf de Verbindingsweg kwam opmarcheren naar het fraaie momument, de hoge ibilisk, die zeer ver boven het landschap verheit. Na verkregen opstelling werd de driekleur halfstok gehesen waarna Ds. M. Schenkeveld Geref. predikant te Hippoly- tushoef als wnd. voorzitter van het Stichtings Comité het woord nam. Spreker zeide dat dit mo nument werd opgericht ter nagedachtenis van 24 man nen, 2 vrouwen en 1 kind, die in de oorlog zijn geval len. Zij mochten de dag der bevrijding niet meemaken. Spr. noemde dit weer een droeve bittere dag voor de familieleden. Het menselijk medeleven is slechts beperkt en daarom moet men in dit momument een symbool zien, het wijst naar boven. Daar is troost te vinden. Het monument zal een blijvende nagedachtenis zijn. Het staat hier op het eind punt van Wieringen, aldus spr., een plaats waar vele ge vallenen wellicht nog eens omzagen naar hun woon plaats en geboorteland, dat ze nimmer zouden terugzien. Spr. verzocht vervolgens de Burgemeester het monu ment namens de burgerij te willen aanvaarden en de onthullingsplechtigheid te willen verrichten. Burgemeester Kolff liet het vlaggedoek, dat rond voetstuk was gespannen, neervallen en nu stond het fraaie gedenkteken in al zijn schoonheid voor ons en wa ren de incriptie's te zien. Terwijl de Kon. Harmonie, o.l.v. de dir. de.Heer Kreij- ger, het Wilhelmus speelde brachten de uitgetreden Spr. wees op de moeilijk heden die aan de stichting waren voorafgegaan en hoe moeilijk het was geweest een plaats te vinden. Thans ver heft zich, aldus spreker, op een der mooiste punten van Wieringen, deze obilisk, reeds eeuwen geleden een ereteken op een heilige plaats. Dit is het symbool der eenheid om de gevallenen te eren. Spr. memoreerde alle gevallenen waar en hoe ze ook waren, omgekomen. Laten we hen nooit vergeten ,,Ik hoop. zo zeide spreker, dat men het monument met piëteit zal behandelen. Gaar ne aanvaard ik het monu ment voor de gemeente." De burgemeester legde daarop een fraaie krans ge volgd door bloemleggingen door de nabestaanden, de moeders en vaders, vrouwen en kinderen, door de talrijke verenigingen van Oost, Mid den en West, door belang stellenden, door allen van alle gezindten, zodat de flake stones tenslotte onder een schat van bloemen schuil gingen. Onderwijl speelde de Kon. Harmonie een treurmars van Chopin. Het was ontroerend en groots. Mej. Janny Jansen decla meerde daarop enige toepas selijke versregelen een Requi- um van Ype Foppema en Herinnering. De Voorzitter van de Oranjever. de Heer N. II. Klomp, sprak namens de nabestaanden woorden van dank tot de burgerij, het stichtingscomité en de ar chitect. Spreker noemde dit monument voor de nabe staanden een kostbaar bezit, een plaats waar men zich kan overgeven aan de herin nering aan de dierbaren die voor het merendeel in vreem de aarde rustten. Spr. ge loofde dat zeker in de geest der gevallenen zou worden gehandeld indien de juist gedeponeerde bloemstuk ken zouden worden overge bracht naar dc graven van de 12 geallieerde vliegers op de alg. begraafplaats te Hip- polytushoef naar hun mak kers die mede voor onze be vrijding streden. Spr. besloot met de woor den „Moge de hier gede monstreerde eenheidszin ver der worden uitgedragen, dan zal het offer van hen voer wie dit momunment werd gesticht niet vergeefs zijn geweest en voor hun nabe staanden aanvaardbaar." Tn een slotwoord memo reerde Ds. J .v. d. Winden, Herv. predikant te Hippoly- tushoef nog eens *het leed door de oorlog gebracht en sprak woerden van troost tóJ de nabestaanden. Zijn hetj WelEerw. bad tenslotte het „Onze Vader." Fen plechtige stilte trad daarop in. En dan defileerden 1 n.Pe deputatie's voor het ge denkteken waarop in het voetstuk aan de voorzijde de woorden „Zij vielen ten ge volge van het oorlogsgeweld." terzijde de namen van de DOOPSGEZ. GEM. Vrijdag 9 Mei 's av. 8 uur Jaarvergadering in de Ver maning. Belangrijke agenda Verslag boekhoudster en leraar Verkiezing van een diaken Mededelingen over de ruilverkaveling enz. Lezing door Ds. A. P. Goudsbloem. Onderwerp „De Duivel." Verloting. Leden, de Kerkeraad ver wacht uNiemand blijve thuis. BEVRIJDINGSFEEST. Het Ruilverkavelings- toneel. Het gehele maatschappe lijke verkeer is opgebouwd uit de samenwerking van alle mensen. Ieder van ons komt door en tijdens zijn werk in contact met anderen. Vergadering V.V.V. Zaterdagavond werd op ini tiatief van verschillende mid denstanders te Den Oever, ir Hotel Wiron een vergadering belegd teneinde te komen tot oprichting van een V.V.V., De opkomst was zeer onbe vredigend wat waarschijnlijk in verband stónd met het feit Het bevrijdingsfeest merkte zich wederom do-«" 1 het groot enthousiastme wa'n- j mede het werd gevierd.^pfDe I jeugd had met film en draai molen een prachtige morgen en 's middags viel de opkomst van het publiek, gezien de weersomstandgheden, niet te- gen. Voor de traditionele bevrxj Een landbouwer kan zijn1 dat men aan deze vergadering paard niet gebruiken als de !e wainté' e" te. Iaat- ,r,ucht- smid het niet van hoefijzers j °aar"eid had gegeven. Het is voorziet, de loketambtenaar toch Lv°°_r elke middenstander heeft een rij mensen voor zijn loket nodig, een winke lier helpt zijn klanten. En zo komt de ruilverkavelings- i xwxili, vtc X UiiVCLtt.clVCAllïgö- ke^- ambtenaar ook in aanraking- met vele mensen met wie en voor wie hij werkt. Het lijkt mij nu een goe de gedachte van de leider van de Arnhemse toneelclub A.O.C. om dit contact nu eens buiten de gewone werk sfeer te verstevigen, door een leuk toneelstuk op te voeren in „Cinema de Haan" dingsmars was dan ook flinke; te Hippoiytushoef. belangstelling en de vrolijke tonen van de Kon. Harmonie o.l.v. de Heer P. Kreijger (het korps heeft deze dag weer een schitterend figuur gemaakt) joeg ook de twijfelaars uit hun woning, 't Was Feest en men zag overal blijde gezichten. Na de rondgang vond in de iHelderse straat nog/!een korte herdenking van de bevrijding plaats. Harmonie speelde het Wilhelmus en een kinder koortje door Mej. Mulders bij eengebracht, zong dit en de daarop volgende nummers dapper mee. Voor het front van deze groep reikte de Burgemeester de bevrijdingswimpels uit aan de verenigingen die voor het eerst aan de tocht deelnamen. Onder vrolijke muziek defi leerden daarop de talrijke ver enigingen die vlag of vaandel met zich droegen voor het publiek, dat rijen dik langs de weg stond opgesteld. Even later concertreerde alle aandacht zich de wieler wedstrijd over 10 rondten, die een spannend verloop had, ter wijl tenslotte de behendig- heidsrit door de motorrijders de belangstelling zeer gaande hield. (Hieronder volgen dei prijs winnaars van de beide ritten: Wegwedstrijd Nieuwelingen op gewoon rijwiel. Gestart door 22 renners le J. Trompetter tijd 23 min. 2/5 sec, 2e J, Bouma 24 min. 2/5 sec. 3e J. Ba- relds 4e D, Lont 5e KI. Frans; 6e Ab. Metselaar 7e Jn. Kool 8e A. Oldersma Behendigheidswedstrijd Mo torrijders. Gestart 16 deeln. le A. v, Oers, Slootdorp 4 pnt, 2e J_ Hoogesteger, H.-Hoef 5 p. 3e J. Bijpost, Slootd. 6 pnt. 4e J. Wieringa, H.Hoef 8 pnt, na loting 5e Mej. T. vd Wal, Winkel 8 pnt- na loting, 6e P. Ottens, H.Hoef 8 pnt. na loting. Dank zij de vrijgevigheid van de middenstand kon voor alle deelnemers prijsje overschieten, 't Was een genoeglijke mid dag. Avonds was er een ware Hoewel ieder Wieringer vanzelfsprekend van harte welkom is, is het toch onze bedoeling, dat op deze avond vooral ook allen komen, die in verband met ruilverka- velings - aangelegenheden meerdere malen in Hotöl „de Haan" kwamen. Op 16 Februari 1940 was in dezelfde „Cinema" de stemming waarbij besloten werd tot ruilverkaveling over te gaan. En hoewel het werk nog niet geheel beëindigd is, is het een goede gedachte thans een avond te organiseren, waardoor het contact op za kelijke basis verstevigd wordt door gezamenlijk een prettige avond te hebben, waaraan ieder met genoegen zal terugdenken. Persoonlijk heb ik in de uitverkochte Stadsschouw burg te Arnhem het blijspel „De Privé Verpleegster" ge zien en ik kan dan ook met gerustheid een ieder aanbe velen, deze avond bij te wo nen. U zult er geen spijt van hebben. Laat ik dan eindigen met U allen een tot ziens toe te roepen op aanstaande Donderdagavond half acht in „Cinema de Haan." F. G. HASSELS. (Zie adv. in dit nummer.) Visafslag Den Oever. In de periode van 28 April tot 4 Mei werden op de Oe- verse afslag de volgende hoe veelheden vis aangebracht Bot 2792 Kg. Aal 2443 Kg; Zalm 21 Kg; Schar 764 Kg Schol 856 Kg Tong 292 Kg Tarbot 32 Kg Wijting 293 Kg, Kabeljauw 75 Kg Garnalen 4454 Kg. Puf 7270 Kg. van belang dat er een V.V.V. zal komen en we kunnen ons niet voorstellen dat de midden stand dat zelf niet zou inzien. Tot een vergadering in de eigenlijKe zin van het woord is het Zaterdag niet gekomen. Wel is op voorstel van de heer P. Spaande, die in het voor lopige bestuur der V.V.V., vóór de oorlog te H.-Hoef op gericht, de functie van secre taris bekleedde, besloten, con tact te zoeken met dé mid denstand te H.-Hoef. Men zal daar dan een vergadering be leggen en trachtten de mid denstanders te overtuigen van het nut van een V.V.V, voor geheel -Wieringen. Deze vergadering zou zo spoedig mogelijk worden ge houden, daar het vreemde lingenverkeer dra een aan vang neemt. Nadat de heer Spaander was vertrokken, besloten de Oeverse middenstanders, om te voorkomen dat de belangen van Den Oever op het iwee- de plan zouden worden ge schoven, op de volgende ver gadering voor bestuursfuncties voor te dragen de heren de Vries, Oosterland), secretaris; V, Koorn, Den Oever, penning meester, alsmede de heren H. Berghorst, H. Houwing en Louter, allen te Den Oever. MUZ-Transpoiteur op drift geslagen. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.1. is de transporteur der MUZ, die bij de herstel werkzaamheden aan de Wie ringermeerdijk werd gebruitri en in het IJsselmeer nabij Medemblik lag verankerd, tengevolge van de storm op drift geslagen. De transpor teur, waarop twee man perso neel aanwezig was, werd te gen de dijk geworpen. De schade aan het vaartuig, waarvan o.a. de arm werd vernield en een wand uit de machinekamer werd geslagen, is zeer aanzienlijk. OOSTERLAND Naar wij van officiële zijde vernemen zal de ULO School tijdelijk gevestigd de Ooster land, voorlopig niet naar Wie ringerwerf worden overge plaatst. Openbare les voor kleuters en adspirant Dames Gym. Deze les, per advertentie ge annonceerd, heeft plaats op Donderdag 8 Mei en niet zoals per advertentie abusievelijk werd medegedeeld op Donder dag 10 Mei. Gaarne nodigen wij ouders en belangstellenden uit, deze ook voor hun jeugd zo belang rijke les-avond bij te wonen nog werd verhoogd toen Har monie een fakkelmars maakte door het dorp. Een deinende massa volgde het populaire corps op de voet. Nog lange tijd daarna was het zéér druk op straal en| en volop kennis te nemen van ook de draaimolen deelde in] wat deze jonge gymnasten reeds Wieringer Wielerbaan. RECTIFICATIE Door omstandigheden is een foutief verslag geplaatst van de j.1. gehouden Wielerwed strijden op de Wielerbaan De uitslagen van de koppel wedstrijd waren als volgt le C. Bijster - G. Voorting Haarlem, 13 pnt. op 1 ronde. 2e P. Peters - P. Duijns, Haarl. 3e Drost - Gerritsen, Haarlem 4e Hegeman - v, Gelder, Wie ringen-Amsterdam, De koppelwedstrijd verloor in het 2e gedeelte van zijn glans, door enkele valpartijen, die veelal veroorzaakt door het springen van de banden, waar ook onder de renners nog veel gebrek aan is. Bijzondere waardering kun nen wij hebben voor onze plaatselijke renner Cor Hege man, die 3 maal gevallen is en toch zijn eerste wedstrijd na lange afwezigheid uitreed. MOTORCLUB WIERINGEN Onder leiding van deHeer A. J. Kuiper was Vrijdag avond bovengenoemde club in goed bezette vergadering bijeen in Restaurant P. Kos ter. Na opening en welkom door Voorz. uitgesproken, leest de secr, de He,er J. W. J. Cor- nelese de notulen welke zon der bemerking worden vast gesteld. Bij ingekomen stukken was een verzoek tot deelname voor de op 10 Mei a.s. te Alk maar te houden kampioen- ritten over 250 Km. Enige motoristen gaven zich daarvoor op. Bestuursmededelingen 'Het bestuur is in onder handeling met een revue ge zelschap uit Franeker, om dit hier te laten optreden. RONDVRAAG. De wense lijkheid werd bepleit om te kunnen trainen met motoren in de Wielerbaan. Besloten werd om met mo toren van 125 cM3 tot 350 cM3 regelmatig te trainen, teneinde daaruit t.z.t, een pro gramma samen te kunnen stel len, Waarna sluiting volgt, WESTERLAND Stroschuur in de as gelegd. Doordat kinderen met vuur speelden, geraakte Vrijdagmid dag een stroschuur van P Mul der aan de Westerlanderweg in brand. Door de stormwind greep het vuur snel om zich heen en viel er aan blussen niet te denken. Gelukkig kon, door kordaat optreden, de uit breiding van de brand worden voorkomen, zodat alleen heit schuurtje in vlammen opging. De brandweer kon zich slechts bepalen bij enig na- blussingswerk. POLITIE. Verloren een grijze pet en een rijwieltas, inli. een klein tasje. Gevonden een werkjasje bij monument W.-land. presteren, Het stimuleert zowel de jon feeststemming in het dorp die dingsfeest waardig gevierd. j ge gymnasten als de leidster. de' belangstelling. Wieringen heeft het bevrij-; TE KOOP 9 kistjes voorgekiemde Eigenheimers, Klasse A. P. BROERSMA, Westerland 25, Wieringen. vaandeldragers de vaandel- 27 slachtoffers en aan de groet. Het was een ontroe rend moment dat diepe in druk maakte. De Burgemeester vervolgens het woord nemende bracht dank aan allen die aan de stichting en uitvoering van het monument hadden mee gewerkt, het stichtings-Co- mité, de architect de Heer Zanstra, de vervaardiger de Heer Hofstede vit Sneek, (die wij onder de aanwezigen opmerkten), en aan de bur gerij. chterzijde het „lm memo- riam." Hiermede werd de treffen de hulde aan de nagedachte nis van de Wieringer geval lenen besloten. DEN OEVER Naar wij vernemen is de W. R. 67, eigenaar de heer J. Koster, overgedragen aan de Texelse Stoomvaart On derneming (T.S.O.), die met het schip een veerdienst zal gaan onderhouden. 7 MeiNatuurfilm „Geheimen van het Waterland" in Cinema de Haan, Hippoiytushoef. 8 MeiVerg. in Hotel Smit, Middenmeer. Onderwerp Pachtregeling. 8 MeiUltv. Cinema de Haan. „De Privé Verpleegster." 8 MeiVerg. Vreemdelingen Verkeer bij S. Kaan. 10 MeiOpenb. Gymles in zaal Concordia H."-hoef. V-li :.vs-i ..fstó- O.'*SgP*. i Kapitein Frasers kreet haalde de mannen uit hun ontzette roerloosheid. Wat hun wellicht in gewone om standigheden nooit gelukt was..., in de gladde stam men te klimmengelukte nu zelfs den in doodsangst verkerenden dikzak Bully. Het monster heeft het blijkbaar speciaal op Dick, die vooraan loopt, gemunt. Op zijn wanstaltige poten rent het bliksemsnel achter dezen aan. Gelukkig slaagt Dick er in een boom te bereiken en zich tot de eerste dikke tak om hoog te werken. den vallen. Het ondier staat, woedend schorre geluiden uitstotend, tegen de boom aan. Het zet zijn voorpoten er tegen en hijst zo zijn zware lichaam omhoogMet een wanhopige krachtsinspanning trekt Dick zich naar een hogere tak ophet kille zweet staat op zijn voor hoofd. Maar het gehijg onder hem schenkt hem nieuwe krachten. Steeds verder werkt het beest zich met zijn klauwen tegen de boom omhoog, die onder het gewicht begint te Een blik omlaag doet hem van schrik bijna naar bene- kraken.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 2