WIERINGERMEERNIEUWS NOODSLACHTPLAATS SL00TD0RP. VERKOOP PAARDENVLEES HET BEZOEK VAN MINISTER NEHER. PREDIKBEURTEN W.meer Donderdag Hemelvaartsdag. NED. HERV. GEM. M.meer 9 u. Ds. Germans. I W.werf 10.30 Ds. Vink. Het deed ons genoegen na de vele officiële bezoeken van hoogwaardigheidsbekleders, dit maal een reportage te kunnen maken van het eerste bezoek van de nieuwe Minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, vergezeld van de Secrtaris-Generaal Ir. W. H. Mouton, de Directeur-Gene raal van de Volkshuisvestirg Dr. Ir. Z. IJ. van der Heer, het Hoofd van de Bouwbureau Centrale, Ir. L. Roos, het 'Hoofd van de Voorlichtings dienst, de Heer \V. J. Renge- link en de Heer Jhr, Quarles van IJford, Te ruim 1 uur arriveerde het gezelschap in Hotel Smit, waar de voltallige Com missie Wederopbouw Wierin- germeer, t.w. Ir. C. Krijn. Voorzitter en de Heren G. G. Loggers en Ir, A. Ovinge, ver gezeld van de beide secreta rissen, de Heren A. N. Nap en Mr, Th. A. J, Vosters, als mede het Hoofd .van het Bouwbureau der Commissie, Ir, C. Keesman, voor de ont vangst aanwezig waren. Tijdens de lunch en daarna in de, vergaderzaal van het Domeinkantoor konden de Heren der Commissie de Mi nister en zijn gevolg een in zicht geven in de vele weder opbouwwerkzaamheden, de problemen waarvoor men zich gesteld zag en nog dagelijks ziet, alsmede van de wijze waarop de wederopbouw ter hand werd genomen en uitge voerd. Vol belangstelling hoorde Z.Exc, de uiteenzettingen van de Heren Krijn, Loggers en Ovinge aan en getuigde doorj zijn vele vragen zich serieus op de hoogte te willen stellen i van de stand van zaken, spe-! ciaal ook van de plannen voor! de toekomst. Na deze "uiteenzettingen wasi een bezoek aan de herbouw van Wieringerwerf en het noodwoningen-complex aldaar! het eerst aan de beurt. De familie Van Weele viel de eer te beurt het gezel- schap in eenMawcerle-woning te ontvangen. De sleuven der in aanleg zijnde rioleringswer ken in het Betondorp werden door de wederopbouw-minis- ter en de leden van zijn ge zelschap met fiksen sprong „genomen', om vervolgens in snel tempo een grote tocht dooi de polder te maken. Bij de in aanbouw zijnde boerderij van Kroon en het bedrijf van T, Bos aan de Schelpenbolweg werd halt gehouden om deze aan de binnenzijde meer nauw keurig te bezien, Klieverweg, O'osterterpweg, Zuiderdijkweg toonden de Minister wel dui delijk wat er nog te doen valt. De tijdens de laatste storm tegen de Wieringermeerdijk te pletter geslagen grote MUZ- transporteur, vormde een bron van ergernis voor Minister NiherV, Een dergelijk voorval, waardoor het herstelwerk van de Wieringermeerdijk ernstig! wordt gestagneerd had volgens Z.Exc. moeten worden voor-1 komen Het Wagenpad toonde de boerderijenbouw in optimaj forma, doch het laatste ge deelte der snélle rondrit, de' Oudelanderweg zal de Minister zeker in het geheugen blijven als beeld van vernieling en als object waarvoor Den Haagj nog met meer materialen voor de dag moet komen om de daaraan en elders gelegen puinhopen op de snelste wijze in^ W,-Meerboerderijen te her' scheppen. Dat de arbeiderswo- ningen en andere gebouwen in de dorpen daarmede gelijke opbouwtred verdienen, zal de Commissie voldoende duidelijk, hebben gemaakt. Het verheugt ons zijdelings' te hebben vernomen, dat vol gens onze nieuwe Minister, materaalgebrek niet de oorzaak mag zijn van stagnatie van- de wederopbouw. Te pl.m, half vijf nam de Minister afscheid van zijn' gastheren en vertrok hij met; zijn adviseurs weer naar de1 Hofstad, 'n ervaring rijker door; dit bezoek, achter zich laten-1 de de plaatselijke oganisatie; voor de wederopbouw met zijnj helpers, die ongetwijfeld vu-, rig hopen, dat dit bezoek zijn1 Waardering en dank. weerklank mag vinden in de eerstvolgende materialentoe-j wijzingen. i Naar het Hoofd van de1 Voorlichtingsdienst, de Heer! Rengelink ons mededeelde, sprak Minister Neher zijn gro te waardering uit aan het adres der Commissie Weder opbouw W,-Meer tijdens de besprekingen op het Domein kantoor, voor de resultaten bij de wederopbouw van de W.-Meer verzocht Z.E, de Commissie zijn speciale dank over te brengen, aan allen die hieraan met hoofd hand hebben bijgedragen. Deze woorden uit de mond van een man, die door eigen hard werken tot de Minister zetel kon opklimmen, zullen velen tot voldoening strekken, De Gr, DE TELEFOONCENTRALE TE MIDDENMEER Maandagmiddag werden on der grote belangstelling de nieuwe telefooncentrale te Middenmeer en het nieuwe gebouw van de technische dienst aan de Sportstraat, aldaar, in gebruik gesteld. Tal van autoriteiten waren hierbij aanwezig. Verslag in volgend nummer JAARVERGADERING PARTIJ v. d. ARBEID Onder presidium van Voor' zitter Feikes, kwam de afd. Wieringermeer van de Partij van de Arbeid Zaterdag avond in Hotel Smit bijeen. In zijn openingswoord zette de Leer Feikes uiteen hoezeer de afd. in het afge lopen jaar te kampen heeft gehad met de vele moeilijk heden als gevolg van de evacuatie der bevolking. De grote afstanden waren oor zaak van een matig bezoek op de ledenvergadering, teiv wijl ook de deelname aan dé verkiezingen hierdoor was beïnvloed. Ondanks dit alles is het aantal leden/ tot. 92 gestegen en beweegt zich dit steeds in stijgende lijn. Zeer ontstemd was de Voor zitter over het feit, dat de afd. niet was gekend in de samenwerking -der andere groepen, waardoor de partij niet in het dagelijks bestuur der gemeente is vertegen woordigd. Uit het financiël verslag van penningmeester Slabbe- koorn bleek, dat ondanks de hoge uitgaven in verband met de verkiezing het kas tekort sl'echts f 39.01 bedraagt bij een totale ontvangst van f 937.90. Een rapport van- een drie tal leden om te komen tot meer actie en versteviging van het onderling contact werd tot de volgende verga dering aangehouden. De aftredende bestuurs leden Feikes, Slabbekoorn Dijksma en Addens werden herkozen. Nieuw gekozen werden de heren Feitsma, Holl, de Graaff, Schoon en v. Wijk. De heer Feikes werd herbenoemd tot Voorzitter der afd. De heer H. R. Smid stelde zich niet herkiesbaar wegens drukke werkzaam heden. Besloten werd een actie onder de leden te voeren voor deelneming aan de fees- telij ke Pinkster-bij eenkoms^ te Bergen op 2e Pinksterdag. De leden zullen voor de betaling der contributie voor de keuze gesteld worden dit per jaar, per kwartaal of per maand te doen. TRAGISCH De te Hoogwoud geëvacu eerde familie Pauwels uit Middenmeer werd vorige week zwaar getroffen door het ver lies van haar 10-jarig zoontje, dat overleed aan de gevolgen van een val van een vracht auto. FLEVO-NIEUWS. Uitslagen van Zondag j.I. Wiron 2 - Flevo 2 0-3 SRC 2 - Flevo 3 5-2 De wedstrijd Flevo 1 - Pet ten 1 kon geen doorgang vm- den wegens niet-opkomen van Petten. KORTE MEDEDELING VAN DE COMMISSIE VOOR RATTEN- EN MUIZEN- BESTRIJDING IN DE WIERINGERMEER. Bovengenoemde Commissie heeft in haar strijd tegen hot ongedierte wederom krijgs- raad gehouden om haar plan nen die ze heeft verder uit te voeren. De „grote bestrij ding heeft door verschillende j tegenslagen, die voorname-1 lijk te wijten zijn aan dej strenge winter, niet zoveel! succes gehad als verwacht! mocht worden. Toch is ge bleken dat het materiaal dat voor de ratten is ge bruikt zeer goed was. Zeer vele ratten zijn het slacht offer van de bestrijding ge worden. Toch is hernieuwde bestrijding op korte termijn nodig. Zeer binnenkort kan men daarover dan ook na dere mededelingen verwach ten. Het grootste gedeelte van de polderbewoners heeft op ons verzoek de bijdrage in de kosten betaald. Zij die dit tot op heden hebben ver geten zal dezer dagen een kwitantie .worden aangebo den. We vertrouwen dat ie der z'n plicht zal verstaan, en zal willen medewerken aan dit algemeen belang De Ratten- en Muizen Commissie. Officiële bekendmaking Gem. Wieringermeer. Burgemeester en Wethou- - ders van Wieringermeer maken bekend, dat de brug: over de Wieringerwerfvaart j (Middenmeerbrug bij Hotel Smit) a.s. ZATERDAGMID DAG 17 MEI VAN 2 TOl 6 UUR, in verband met on- derhoudswerken, VOOR ALLE VERKEER ZAL ZIJN GE SLETEN. Wieringermeer, 13 Mei 1947. V reemdelingenverkeer ^rHet was gedurende de af gelopen week weer druk met vreemdelingenbezoek, Van de gezelschappen die onjze pol der met een bezoek vereerden, noemen wij een 120-tal buiten landse gasten van het Inter nationale Landbouwcongres te Den Haag, die Vrijdag o.l.v. de heer Ir. L. R. Wentholt en Y. M. de Jong werden rond geleid. (Speciale belangstelling leg de het gezelschap aan de dag voor het dijksgat en zijn om geving. In het Gemaal Lely werd de Wieringermeerfilm van de Ned. Onderwijsfilm vertoond. Tezelfder tijd bezocht een gezelschap Fransen van „Les Amicitiens de France?' de Wieringermeer. Zij werden ont vangen door de Voorz. der V.V.V., de heer Kroeze. Veren, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. werk dan enigszins met dat van een fraismachine te vergelijken. De grond is tot de instelbare diepte volko men los geweckt, wat voor bepaalde cultures zijn voor deel kan heben. De in het veld aanwezige wortelon kruiden worden grondig los gehaald en door de grond gewerkt en dus ook een deel hiervan aan de oppervlakte gebracht. In vergelijking met fraiswerk is onze indruk dat wel veel kracht wordt ver*- eischt, voornamelijk via af- takas wat vermoedelijk ver klaard moet worden uit het feit dat de grond zijwaarts wordt verplaatst. Onder de kleipere tuin- bouwfraismachines zijn er toch meerdere typen welke voor een werkbreedte van, plm. 70 cm. een motorvermo gen van plm. 8 pk bezitten. De hier aanwezige Till-Mas- ters hadden resp. 80 en 120 cm. werkbreedte, terwijl als tractie een tweetal Cater- pillartrekkers type D 2 en D 4 beschikbaar waren. Doordat een deel' van het vermogen via aftakas kan worden benut, kan ook een wieltrekker van -voldoende motorvermogen worden ge bruikt. "Voor algemene toepassing is o.i. de Till-Masters in zijn huidige vorm, voor gemakke lijk tc bewerken grond, ge zien de benodigde tractie niet aan te bevelen, aangezien men daar op de normale akkerbouwbedrijven niet over voldoende tractie geschikt. Voor zeer zware gronden ligt de situatie mogelijk enigszins anders, daar hier de mogelijkheden van de grondbewerking minder groot zijn en zwaardere trekkers aanwezig zijn. Voor 1'aanbe- drijven of coöperatief gebruik kan het onder dergelijke omstandigheden worden over wogen. Dit dient echter dan nog nader te worden be proefd. E. OOSTERHOFF. Mededeeling No. 339. Demonstratie Till - Master. Op de Proefboerderij voor Landbouwwerktuigen in de Wieringermeer werd op Woensdagmiddag 30 April op verzoek van de importeur De N.V. Louis Nagel en Co. te Arnhem gedemonstreerd met een voor ons land nieu we grondbewerkingsmachine, de Till-Master roterende worm. Er werd gewerkt op klei grond in een tarwestoppel. De weersomstandigheden waren ongunstig te noemen. Voor diegenen die niet in de gelegenheid waren dit apparaat te zien werken volgt hier een korte beschrij ving. De grondbewerking ge beurt hier door een stal'en worm met een diameter van plm. 36 cm., welke via de aftakas van een motortrekker vrij snel wordt rondgedreven.' Door deze draaiende bewe ging wordt de grond met vrij grote snelheid zijwaarts en achteruit gewerkt. De aan gebrachte beschermkap voor komt dat de grond omhoog wordt geslingerd en heeft in zijn laagste stand ge plaatst tevens een egalise rende werking. De dieptere geling vindt plaats door een tweetal vóór de worm aan gebrachte steunwielen welke ofzonderlijk instelbaar zijn. Hierdoor kan zeer opper vlakkig tot plm. 20 cm. diep te worden gewerkt. Om te voorkomen dat de machine zich door de draaiende'worm zijdelings verplaatst is ach teraan de machine een schijf aangebracht welke afhanke lijk van de werkdiepte meer of minder diep door de grond snijdt. Aangezien de draaisnelheidj door de aftakkas plaats vindt en dus onafhankelijk van de rijsnelheid vrij constant is is het zonder meer duidelijk j dat de verkruimelende wer- j king groter is naarmate op een kleinere versnelling wordt ingeschakeld. Dit was op de demonstratie ook zeer duidelijk waar te nemen en was op de tweede versnelling met 2.7 km per uur) de ver- kruimeling grover, dan wan- neer op de eerste met 2.7 km per uur werd gereden. De indruk werd verkregen] dat het bij grotere snelheid moeilijker is de machine op de juiste diepte te houden, vooral wanneer op grotere diepte is ingesteld. Zoals reeds gezegd kan vooral bij langzame voortbeweging een intensieve verkruimeling worden bereikt en is het HET KINDERHOEKJE. OPA's VERHAAL (Vervolg.) Hendrik werd dus op die mooie dag aan het werk gezet. „Ja Vader," zei Hen drik, „moet het helemaal klaar komen „Nou,.als die pot stijf sel op is mag je ophouden." En Vader ging de deur uit. „Wat leuk, dat Hendrik al dat papier er op mocht plak ken, ik zou het wel graag doen," zei Mies. „Ik ook, ik< ook," riep Fransje, ik wil ook plakken." „Maar Hendrik had er helemaal' geen zin in", vervolgde Opa, „het was net zulk mooi weer en hij had zo lijn met Japie, zijn vriendje willen spelen, maar ja, nu kon dat niet. Hen drik zuchtte eens ,brr, hij zou maar gauw beginnen, anders kwam hij nooit klaar „Hendrik wa waarom kom je niet sp..spspeu- ien Japie was binnen gekomen. Japie was iets jonger en kleiner dan Hendrik en hij stotterde wat. Hij speelde graag met Hendrik en nu kwam die maar niet, ze had den toch afgesproken dat ze Indiaantje zouden spelen. „Ik mot plakken" bromde Hendrik. „O", zei Japie, d ddan zaï ik je helpen HeHe..Hendrik." Dat vond Hendrik natuurlijk fijn, samen ging het veel vlug ger, dat begrijp je. Zie zo, één muur was nu klaar. Maar Japie had al eens naar buiten gekeken, de zon scheen, zo lekker, hij had zo'n zin om te spelen, dat plakken begon hem eigenlijk knap te vervelen. „G....gga je mee buiten spsp..speulen vroeg hij opeens aan Hendrik. „Wel nee jö, dat kan toch niet, we zijn immers nog 1'ang niet klaar." „M..m..moet dat allegaar nog ddaan worden vroeg Japie een beetje benauwd en wees op de 3 muren van de kamer waar nog niets geplakt was. „Ja," antwoordde Hendrik, „dat moet allegaar nog. Vader zei teugen me „Als je stijfsel op is, mag je op houden." Japie stond een ogenblik te denken, opeens verhelderde zijn gezicht en hij zei„Nou jö, dd..dan et-en we het op Mies en Fransje schaterden het uit. „En deden ze het ook vroeg Mies. „Ja," zei Opa, „Hendrik ging een lepel halen en om de beurt namen ze een hap ze, zijn er gelukkig niet ziek van geworden Na een tijdje was de pot leeg en de twee jongens op een draf naar buiten, dat begrijp je. O, o, wat was Moeder boos, nu kwam het kamertje van daag wéér niet klaar. En Vader Vader lachte hartelijk, hij vond het wel leuk bedacht van die twee ondeugende jongens. VERTELFEE. WOENSDAGMORGEN VAN 9—12 UUR. Tijdelijk adres Terpweg 3, Slootdorp. Chr. Nat. Scoolvereniging In het schoolgebouw te Slootdorp hield bovengenoeru-j de schoolvereniging jl. Zater dagmiddag een algemene le denvergadering onder leiding van Voorz. H. Smid, die me moreerde dat deze vergadering de eerste weer is na de onder waterzetting. Spr. uitte daar op zijn waardering voor de we deropbouw en de daarbij be toonde hulp en voortvarend heid., zodat thans één school bijna klaar is, één gebouw onder de kap is en het derde schoolgebouw is aanbesteed. Ook zijn er, aldus Voorz. zéér zeker moeilijkheden, vooral wat betreft de pèrsoneelsbe- zetting en de huisvesting van personeel. Spr. besloot zijn openings woord met het uitspreken van zijn teleurstelling over de ge ringe opkomst. De notulen en het 10e jaar verslag werden door Secr. H, ten Have uitgebracht. .Bij monde van de Heer M. Geertsma werd namens de Kascommissie rapport uitge bracht, waaruit het goede be heer bleek en daarom dank gebracht werd. De penningm, bracht het jaarverslag uit. Het bestuursvoorstel, dit jaar geen bestuursverkiezing te houden, werd aangenomen, waarbij bepaald werd, dat voortaan jaarlijks 6 leden zul len aftreden voor elk dorp 2. Tijdens de Rondvraag kwam nog ter sprake de herbouw wo ningen, voor de schoolhoofden* waarna sluiting volgde. D.W.O.-NIEUWS A.s. Vrijdagavond houdt de DWO-korfbalclub een leden vergadering te Slootdorp. Men heeft grote plannen en zal o.a. ook deelnemen aan de a.s. competitie. Voor de vergadering krijgen de leden convocatie met mededeling in zake tijd van aanvang enz. VIOLEN grootbloemige f 2.per bakje MUURBLOEMEN, DUIZENDSCHOON 12 cent per stuk VASTE PLANTEN voor snijbloemen per 10 in 10 soorten f 2.25. Alles in grote voorraad van eigen kweek te Wieringer werf en op bestelling in Ilippo J. KRUIT, Tel. 104, H.-hoef. Tel. 67, W.werf. Belanghebbenden M'n gewijzigd adres is thans: Soldt. Ie klas F. VERBIEST, A.N. 25.08.07.026 Instructie- school „Prins Bernhard" Depót Comp. Vpldpost Ban- doeng. TER OVERNAME 25 Kg. SUIKERBIETENZAAD Klein - Wanzleben E. L. VOLLEBREGT, Oosterkwelweg L 11, W.werf. BEKENDMAKING van het Heemraadschap De Wieringermeer. Dijkgraaf en Heemraden van het heemraadschap de Wieringermeer brengen ter openbare kennis, dat de door hen voorlopig goedgekeurde rekening en verantwoording van de Penningmeester over het dienstjaar 1946 van 14 tot en met 28 Mei 1947 ter inzage van belanghebben den zal liggen ter secretarie van het Heemraadschap, Domeinkantoor, kamer 20, te Wieringerwerf, op alle werkdagen van 9.0012.00 uur. Bezwaarschriften tegen deze rekening en verantwoor ding kunnen schriftelijk bij het College van Dijkgraaf en Heemraden worden ingediend. Wieringerwerf, 14 Mei 1947. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, Ir. A. OVINGE, Dijkgraaf. Mr. Th. A. J. VOSTERS, Secr.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3