WIERINGERMEER NIEUWS DISTRIBUTIEDIENST SCHAGEN. Medemblik. TE KOOP EEN TANDEM Een stralend feest. Pastoor Langedijk jubileerde. Wapperende vlaggen, zwie rige ruiters, kleurrijke fiet sen en een blijde menigte vormden Zaterdagavond j.1. de hartelijke ontvangst- plechtigheid van Pastoor J. Langedijk toen hij om" circa zeven uur te Wierin- gerwerf arriveerde in een niet de pauselijke kleuren gesierde auto. Het begroe tingswoord werd gesproken door de Heer H. A. Giesen voorzitter van het Kerkbe stuur. De heer Giesen wees op de bijzonder goede verstand houding, welke, er heeft bestaan tussen de herder van de Wieringermeer en zijn parochianen en op het vele dat hij voor de in nood ver kerende mensheid had ge daan. Staande bij de puin hopen van wat eens de pas torie was memoreerde spr, de gastvrijheid, de gulheid welke pastoor Langedijk aan de dag legde. Onder de tonen van het muziekcorps uit 't Veld zette de stoet zich in beweging. Voorop een tweetal herauten., daarna de muziek, terstond gevolgd door een 70-tal rui ters. Met voldoening merk ten wij daarbij de aanwezig heid op van een belangrijk .aantal Wieringermeerruiters. Op versierde fietsen volgden daarna de leden van de ver eniging D.W.O., waarachter de jubilaris volgde in een auto, waarin tevens plaats genomen hadden kapelaan J. Dekker, Mr. Th. A. J. Vos- ters en de heer J. W. Aalders. Auto's met familieleden en leden van het feestcomité sloten de stoet, welke onder leiding stond van de heren de Caluwé, Breed en Ra- mondt. De lichte regenval slaagde er niet in het en thousiasme te verminderen. Zonneschijn zou evenwel het kleurenspel der stoet Stellig verrijkt hebben. In de tot de uiterste hoe ken gevulde Slootdorpse kerk droeg pastoor J. Langedijk het Lof op, daarbij geassis teerd door de beide oud kapelaans Koomen en Knook. In zijn korte predicatie ver geleek kapelaan J. Dekker de jubilerende priester met Jozuë, die het volk na vele omzwervingen het Beloofde Land mocht binnenleiden. De viering op Zondag, Vaardige handen waren erin geslaagd de grote graan- j loods van de Fa. Haytema om te vormen tot een waar dige noodkerk welke Zondag morgen plaats bood aan de talrijken die de plechtige H. Mis, opgedragen door de pas- toor Langedijk, bijwoonden.j De celebrant werd daarbij I geassisteerd door de kape- j laans Koomen en Knook j terwijl Pastoor Braak, oud- herder van de Wieringermeer als presbyter-assistent fun geerde. Onder de talrijke genodig den merkten wij op Burge meester Loggers, Rentmees ter Ir. A. Ovinge, de heren Haytema en Koolhaas en de gemeentesecretaris A. N. j Nap. De predicatie, welke uitgesproken werd door ka pelaan Jos. Koomen, was 'gebaseerd op de woorden uit de H. Schrift„Ik ben de j Goede Herder en Mijne scha- pen kennen hun Herder wel'." i In gevoelvolle woorden be- i lichtte de predikant, die over een duidelijk en helder stem geluid beschikt, de taak van de priester en de rol welke hij in het leven van de mens bekleedt. De vaste gezangen werden door alle gelovigen gezongen onder leiding van de heer Wolfs, terwijl het zangkoor van Slootdorp de veranderlijke gezangen ver zorgde. Mej. J. Meijerink bespeelde het orgel. Het knapenkoor uit Medemblik onder leiding van frater Bernulf zong tijdens de Mis enige liederen en bracht tot slot op voortreffelijke wijze de Priestercantate van Van Delft ten gehore. Boschwachterij Het feestelijk ontbijt. Het is algemeen bekend dat men bij Hotel Smit tot veel goede dingen in staat is, maar dat de heer Smit en de zijnen in staat bleken om een uitgebreid ontbijt voor vijf honderd personen vlot te doen verlopen, is al leszins vermeldens waard. In lange rijen stonden de tafels keurig gedekt. In het centrum van de zaal had de jubilaris plaats genomen naast hem de familie, terwijl de burgemeester, pastoor Braak en de rentmeester te genover hem plaats genomen hadden. Nadat de gasten het welkomstlied hadden gezon gen en het tafelgebed door pastoor Langedijk was uitge sproken benoemde deze ka pelaan Dekker tot ceremo niemeester, welke keuze, naar uit het verder verloop van de feestelij kheden bleek, bijzonder goed was. Met een toepasselijk woord bood ka pelaan Dekker het geschenk der parochianen aan, het welk bestond uit een drietal giften, op verzoek van de jubilaris te bestemmen voor ieder der kerken. Een zestal bruidjes overhandigde de enveloppen. Een lid van het Hoofdbe stuur van de Kath. Arbei dersbeweging opende de rij van sprekers, en feliciteerde de pastoor namens de katho lieke arbeiders in de polder. Wij vragen ons af, of het misschien niet juister was geweest wanneer een der arbeiders zelf gesproken zou hebben. Van de daarna ko mende sprekers noemen wij o.a. burgemeester Loggers Ir. Ovinge en pastoor Braak. Als vertegenwoordiger van 't gemeentebestuur dankte hij voor de uitnodiging om dien middag aanwezig te zijn. Volgaarne had hij dan ook daaraan gevolg gegeven. Het symboliseert de goede ver standhouding tussen kerke lijke en wereldrijke overheid. Pastoor Langedijk was niet alleen herder van zijn pa rochie, maar ook een ras echte Wieringermeerder. Ter stond na zijn komst in de polder werd hij gegrepen door het Nieuwe Land. Per soonlijk voegde de burge meester nog enige woorden van erkentelijk daaraan toe. voor wat de pastoor in de oorlogsjaren voor hem en zijn vrouw gedaan had waarbij hij een boekwerk als geschenk overhandigde. Ir. Ovinge schetste de figuur van Pastoor Langedijk als de man, die bleef bij de zijnen, 'toen het water kwam. Hoge achting, aldus spreker, heb ik, mijnheer Pastoor voor hetgeen U in het belang van uw parochie, maar ook in het belang van de Wierin germeer hebt gedaan. Een hartelijk applaus weerklonk toen pastoor Braak, voorganger van de thans jubilerende priester in de Wieringermeer het woord nam. Op de hem sympathieke wijze vertelde pastoor Braak hoe het hem zo zeer gespeten had destijds te moeten plaats maken voor pastoor Langedijk. Mijn op volger bleek evenwel geluk kig terstond thuis in dat nieuwe land, waar nog zo- velen vreemd tegenover stonden. Hij wenste de jubi laris veel succes en kracht toe bij de herbouw van zijn kerken en hoopte dat pas toor Langedijk erin zou sla- gén deze mogelijk nog scho ner dan voorheen te her scheppen Nadat Ds. van Bleijenburg het culturele werk in de kampen had gememoreerd en de voorzitter van de L.T.B. de heer Bergmans, in het bijzonder had dank gezegd voor hetgeen de pastoor ge daan had in het belang van alle Wieringermeerboeren sprak kapelaan Knook na mens alle personen welke in xde bezettingstijd een veilige schuilplaats in de pastorie hadden gevonden. Opvoering Prïesterspe! De bijeenkomst werd be sloten met de opvoering van een daartoe speciaal geschre ven spel„Gij zijt Priester", dat door de gezamenlijke jeugd naar voren werd ge bracht. Vervolg Zaterdagnummer. Wieringermeer. Het was aan het begin van deze maand 15 jaar geleden,! dat de Heer B. J, van den1 Bremen, belast werd met het dagelijks toezicht op de be- plantings- en bebossingswerken in de Wieringermeer. 15 jaren boswachter in de| Wieringermeer, 15 jaren zorg voor het landschapsschoon in onze polder Het was op zijn nadrukke lijk verzoek, dat wij op de, eerste dag van Juni geen melding van dit feest maakten. I Reeds vóór de Wieringer-j meer droog viel, had de voor lopige Directie van de Wie-j ringermeer contact opgenomen met het Staatsbosbeheer. In het bijzonder werden in-j lichtingen ingewonnen omtrent de bebossing van de reeds drooggevallen zandgronden na-i bij Den Oever, terwijl reeds plannen gemaakt werden voor de aanleg van plantsoen langs de wegen en in de dorpen. I Alhoewel in afwachting van' een definitief bebossings- enj beplantingsplan reeds een aan1 tal beplantingen waren uitge voerd, voornamelijk proefbe-j plantingen, kon vanaf eind 1932 op grote schaal worden gewerkt aan de uitvoering vanj het op 30 December van dat jaar door het Staatsbosbeheer, voor de Wieringermeer inge-| diende plan. De in het nieuwe land aan' te brengen beplantingen zou-j den in de eerste plaats moe-| ten dienen tot verfraai-ing van het landschap en daar naast tot het geven van luwte in de grote open vakte, het geen in het bijzonder bij de boerderijen en de dorpskernen van betekenis bleek te zijn. In de zomer van 1932 werd het Staatsbosbeheer officieel met de bebossing en beplanting van de Wieringermeer belast. De dagelijkse leiding werd toevertrouwd en is heden nogj in handen van de Heer van den Bremen, terwijl de alge mene leiding tot 1934 in Utrecht berustte. Nadien werd deze aan de! algemene dienst te Utrecht! onttrokken en ondergebracht' bij de Houtvesterij te Den Hel! der, na 1940 te Alkmaar. Erfbeplanting. Staatsbosbeheer had niet alleen tot taak de beplanting; langs wegen en kanalen te ver, zorgen, de beplantingen bij. boerderijen, arbeiderswoningen de recreatieoorden bij de dor pen, de begraafplaats en niet te vergeten het bos Robben oord, vormden eveneens be langrijke onderdelen. Toen in April 1945 de pol der ten onder ging, waren de bebossings- en beplantingswer- ken in de Wieringermeer vrij wel voltooid. Slechts enkele terreinen in Robbenoord moes ten nog bebost worden,' alle erven van boerderijen waren1 beplant. De drie dorpen had-' den hun veelbelovende wan-' delbosjes, dijkstroken, kanaal-' bermen, wegen, tochten waren van beplanting voorzien. De zeer bosarme kop van Noordholland zou binnen en kele jaren in Robbenoord een fraai creatieoord gekregen heb ben. Brandhoutleverancier. De verkoop van dunnings- prducten vormde in de oorlogs! jaren een welkome warmtebron „Staatsbos bleek de trouwe! leverancier van brandhoutbon netjes, Onze lezers herinneren zich ongetwijfeld nog de rijen' mensen voor de woning van: de Heer van de Bremen, wan-| neer „Staatsbos verkoop ging houden. Het water vernielde niet al-1 leen onze huizen, onze boer derijen, het water liet ons een gestorven beplanting achter. Zwevende daken en geknakte dorre boomtakken waren de| overblijfselen van wat eens| het zo fraaie polderbeeld van' de Wieringermeer vormde. De jarenlange arbeid van houtvester P, Boodt te Alk-! maar, van boswachter van den; Bremen, van de mannen van! Staatsbosbeheer was in één' slag vernietigd. Terstond na de droogval-j ling werd op grote schaal tot het opruimen van de boomres-i ten overgegaan, de verloren; gegane kwekerijen wedeiom aangelegd. Maatregelen werden genomen, dat in versneld tempo de erven van boerderijen kon den wofden beplant. De brandweermatch. Wieringermeer slaat goed figuur. Uit de 12 deelnemende corpsen wisten de Vrijwillige brandweer van Middenmeer en Wieringerwerf op de Za terdag j.1. te Schagen gehou den brandweerwedstrijden een uitstekend figuur te slaan door resp. als no. 4 en 5 te eindigen. Vooral Mid denmeer zat de leiders ge ducht op de hielen, maar was in het voordeel daar zij de- oefening eerst had gede monstreerd. t I£e uitslag luidde 1. Schagen I 1.53 minuut plus 30 strafseconden, totaal 2.23 minuut. 2. Helder I (beroepscorps) 2.04 minuut plus 42 straf- sgAmden, totaal 2.49 min. Helder IH, 2.04 minuut plus 45 strafseconden, totaal 2.49 min. 4. "Wieringermeer n, 2.07 minuut, 51 strafseconden totaal 2.58 min. 5. Wieringermeer I, 2.42 minuut, 33 strafseconden, to taal 3.12 minuut. 6. Texel 2.31 minuut, 57 st-rafsfeconden, jtotaal 3.28 minuut. 7. Schagen II, 2.25 min. 84 strafseconden, totaal 3.49 minuut. 8. Anna Paulowna I, 2.36 minuut, 75 strafseconden totaal 3.51 minuut. 9. Den Helder II, 2.59 min. 54 strafseconden, totaal 3.53 minuut. 10. Schagerbrug, 2.34 min 90 strafseconden, totaal 4.04 minuut. 11. Winkel, 3.07 minuut. 111 strafseconden, totaal 4.58 minuut. 12. Anna Paulowna II 4.12 minuut, 69 strafsecon den, totaal 5.21 minuut. BURGERLIJKE STAND. Tijdvak 27 April t.m. 24 Mei. Geboren Thea d.v. A. G. Huizinga en A. Afman Je roen Maarten, z.v. G. Varke- visser en E. Zee Sietse, z.v. J. Postma en S. Bosma Alï- da Hendrina, d.v. C. J. But- ter en H. Wardenaar Wil- helmina Christina, d.v. R. P. Scheele en S. Verpoorte Willem Adriaan, z.v. K. Pos- tema en S. L. Blij dorp Hendrina Jacoba Willemina d.v. H. Meerman en F. de Bruin. Ondertrouwd Jacob Zui- dema, van beroep landarbei der, oud 20 jaar en Cornelia Alida Scholten, zonder be roep, oud 20 jaar, beide wo nende alhierCornelis Moeijes, van beroep slagen oud 24 jaar, wonende te Spanbroek en Maria Elisa- beth Brak, zonder beroep oud 24 jaar, wonende alhier; Hette Jellema, van beroep adspirant van gem. politie, oud 27 jaar, wonende te Den Helder en Rigtje Miedema. zonder beroep, oud 22 jaar! wonende alhier Hans Peter Karl Hermann Gerhard Kurt Josephy, van beroep land bouwer, oud 24 jaar, en Be- rendina Anna Maria Wiers- ma, zonder beroep, oud 23 jaar, beide wonende alhier. Getrouwd Leonardus Jo- hannes van Boheemen, oud 25 jaar, landbouwer en Anna Laan, oud 23 jaar, zonder beroep, beide wonende al hier Jacob Zuidema en Cornelia Alida Scholten. Overleden Geert Rijzinga. oud 84 jaar, wonende alhier Geertje Nipshagen, oud 78 jaar, wonende te Beverwijk Klaas Renze Rispens, oud 62 jaar, wonende alhier. PREDIKANT BEROEPEN. In de vacature Ds. L. J, Goede werd bij de Ger. Kerk te Slootdorp beroepen Ds. J. G. v. d. Bos, te Nieuwlande Drente. MUTATIES BIJ WEDEROPBOUW. Aan de heer W. Rinderts- ma werd ontslag verleend i als assistent-opzichter in j verband met benoeming naar j elders. UITREIKING SCHOENENBONNEN. Personen, wier Stamkaartnummer eindigt op het cijfer 3 en aan, wier Inlegvel zich de bon 612 bevindt, (uitgezonderd kinderen van 0—10 Maanden), kunnen op onderstaande dagen een Schoenenbon afhalen. Kinderen, geboren in de maand JUNI van de jaren 1932 t.m. 1945 en in de maand AUGUSTUS van het jaar 1946, komen onverschillig het stamkaartnummer, even eens in aanmerking voor een Schoenenbon. DAGEN VAN UITREIKING M.-meer Maandag 23 Juni Letter A t.m. K. 9—12 uur. Dinsdag 24 Juni Letter L t.m. Z 9—12 uur. Schagen Maandag 23 Juni Lect. A t.m. K. 9—12 uur. Dinsdag 24 Juni Lett. L t.m. Z. 912 uur. O. Niedorp Maandag 23 Juni GEHEEL 912 en 13 u. N. Niedorp Dinsdag 24 Juni St. Maartensbr. Woensdag 25 Juni Warmenhuizen Donderdag 26 Juni Dirkshorn Vrijdag 27 Juni Barsingerhorn Woensdag 25 Juni WinkelDonderdag 26 Juni W.-waard, Vrijdag 27 Juni Schagerbrug Dinsdag 24 Juni 9—12 en 1—3 u. 9—12 en 1—3 u. 912 en 13 u. 9—12 en 1—3 u. 912 en 13 u. 912 en 13 u. 912 en 13 u. 9—12 en 1—3 u. Thans is reeds de helft vanj alle boerderijen wederom van! een nieuwe erfbeplanting voor-, zien. De Slootweg, eens een ju-' weeltje onder de polderwegen, is weer beplant. De drie dorpen hebben weer; hun bomen. Er is evenwel nog veel, zeer veel te doen, om, het klinkt misschien vreemd, j de polder weer bewoonbaar te maken. HERBOUW GER. KERK Op Vrijdag 27 Juni des v.m. 11 uur zal door het ar chitectenbureau Dekker en Koster te Schagen in he* Domeinkantocr te Wierin gerwerf worden aanbesteed de herbouw en uitbreiding van de Ger. kerk te W.werf. GUNNING BAGGERWERK. Door de Commissie Weder opbouw Wieringermeer werd aan A. Vrij te Utrecht op gedragen het opruimen van grind uit een gedeelte van de Westfriesevaart, de Aartswoud ei- Hoofd- en Dwarsdijken, de Almersdor- pertocht, de Ouderlander- tocht en het Zuidelijk Toe- leidingskanaal met bijko mende werken voor de som ma van f 148.900. LOOP DER BEVOLKING over het tijdvak 27 April t.m. 24 Mei 1947. Ingekomen E. Klasens Verbindingsweg J 87 uit Me- demblik Tj. de Bruin en gez. Medemblikkerweg, uit Barsingerhorn H. Pol, Lut- jekolhorn, uit Barsingerhorn; G. Prins, Havenweg 4, Wie ringerwerf, uit Andijk P. v. d. Werf, Wierweg E 22 uit Rheden A. Muller, Kol- hornerweg C 18, uit Ooster- hesselenJ. G. Stevelink Wierweg F 56, uit Denekamp; J. F. Castelijn, Noorderdijk weg L 72, uit Amsterdam P. Timmermans en gez. Fa- zanstraat 3, uit Velsen G. Bronner en gez. Fazantstr. 10, uit Alkmaar J. .Roosen daal en gez. Verbindingsweg W.werf uit Medemblik I. H. A. E. Harshagen en gez. Ver bindingsweg W.werf uit Me demblik J. v. Dijk, Kiever- weg J. 9, uit Frane- keradeelJ. Heijnen en echtg. a.b. W.werfvaart, uit Medemblik P. A. Florijn en gez. Verbindingsweg, uit Me demblik F. H. Beudeker en echtg. Terpstraat, uit Alk maar K. en G. Luxen, bei den Schervenweg K 27, uit Menaldumadeel D. N. Schmidt en echtg. Fazant- straat 29, uit Amsterdam J. D. Willig en gez. Wagen pad H 46, uit Twisk H. L. Posthumus en gez. Fazant str. 16, uit Wieringen W. J. L. Boogaard en gez. Fazant straat 19, uit TexelK. van 't Riet en gez. Fazantstr. 4-, uit Achtkarspelen A. Cos- ter, Noorderkwelweg J 55, uit Ruinerwold J. Blauw, Oos- termiddenmeerweg M 59, uit Assen A. Hoekema, Schel- penbolweg E 42, uit Wierin7 genJ. M. de Graaff en echtg. Fazantstraat 21, uit MedemblikG. Pol-Zijp_ Lutjekolhorn, uit Midwoud F. v. d. Schuur en gez. Nw. Sluizerweg B 1, uit Slochte- ren M. Hage, Klieverweg F 22, uit Nieuwerkerk J. de Bruijne en gez. en J. Jager allen Fazantstr. 23, uit Me demblik J. Jongeling en echtg. Klieverweg J 39, uit Spanbroek A. T. M. Tiggel- oven, Dolfijnweg G 21, uit WinterswijkJ. P. Baas Schagerweg G 12, uit N. O. Polder A. Scholten-Deuze. Kooltuinenweg A 43, uit Borger A. C. W. van Dorst- Riemslag, Fazantstraat 15 uit OosterhoutA. J. Woerts Ulkeweg A 38, uit Zelhem G. H. Kistemaker en gez. Oudelanderweg C 40, uit Wieringerwaard M. Zuid- weg, Zuiderdijkweg M 30, uit Wolphaartsdijk K. Dekens en gez. Schagerweg B 102 uit Barsingerhorn E. Var- kevisser-Zee, Brugstraat 11 uit Hoogwoud C. Splinter Kliverweg F 14, uit Zeven hoven; L. N. H. Janssen Wierweg F 50, uit Maas tricht U. Faber en gez. Wierweg F 54, uit Kollumer- land c.a. G. van Abbema, Wierweg F 54, uit Kollumer- land c.a. Sj. v. d. Weij Raadhuisstraat 46, uit Groo- tegastS. R. Smidt en H. Donkers, beiden Nw. Almers- dorperweg C 43, komende uit Slochteren resp. Roosendaal; P. H. R. Goeseels, Klieverweg J 41, uit Winkel O. Scheur water, tussenweg H 28, uit Edam E. Dam en gez. Fa zantstraat 14, uit Wieringen; A. L'. v. d. Wiel en gez. Fa zantstraat 35, uit Medemblik; A. J. Tamsma en gez. Ach terom 1, uit Wieringerwaard; A. G. Schotman, Zeugweg L 29, uit Apeldoorn. Vertrokken H. de Boer naar WymbritseradeelJ. v. d. Veen, naar Ruinerwold J. v.d. Tuin, naar Groote- gastH. v.d. Laan, naar GrootegastJ. Raven en gez. van Kooltuinenweg A 41 naar Barsingerhorn M. v d. Pol, van Praamweg G 42 naar Noordwijk H. Greida- nus, van Nw. Sluizerweg A 17 naar Langedijk (N.H. C. P. Appelman en echtg. van Am- stelmeerweg A 61 naar N.O Polder G. van Rossum. van Molenweg A 71 naar Sij- bekarspel Tj. de Bruin en gez. van Medemblikkerweg naar Twisk M. Hoffer, van Westerterpweg F 70 naar Medembli^. BURGERLIJKE STAND. Tijdvak 7 t.m. 13 Juni. Geboren Rinze, z.v. P. v. Veen en F. Visser Catharf- na Cornelia d. v. G. J. Rob en G. Noor Catharina Geertruida Maria, d.v. J. v. Weel en H. A. Meester. Ondertrouwd Mell'e Hoge- boom, oud 23 jaar, handlan ger, wonende te Beverwijk, en Antje Veerman, oud 24 jaar, zonder beroep, wonen de alhier. Getrouwd Pieter Jager, oud 22 jaar, hulpbrievenbe steller, en Maria Janse, oud 19 jaar, dienstbode, beiden wonende alhierJacobus Boekee, oud 26 jaar, theolo gisch candidaat, wonende te Opperdoes, en Trijntje Vos, oud 29 jaar, wonende alhier. Overleden Adriana Hele- na van Dijk, oud 64 jaar, wo nende alhier. BENOEMING ONBEZOL DIGD GEM. VELDWACHTER Door de Commissaris der Koningin in de Provincie I Noordhol'land zijn benoemd tot onbezoldigd gemeente- veldwachter de heren F. J. Ruyter, gem. archi- tectA. J. Padberg, gem. i tuinman J. V. Kloosterhof, gem. werkmanG. Bethle- hem gem. werkman C. 1 Trappel, doodgraver J. P. I Dol, plantsoenarbeider/park wachter. met beste banden bij JAC. ENGEL Jz.. Belt 19, Wieringen.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3