WIERINGER NIEUWS UIT DE OUDE DOOS. ORANJEFEESTEN WESTERLAND. Wij kunnen thans het vol ledige programma geven van de a.s. feestelijkheden in Wes- terland, georganiseerd door de Oranje-Vereniging Midden- en West-Wieringen. Het luidt als volgt Programma Zaterdag Nam. 2 uur Athletiek en Volksspelen voor de school gaande jeugd Schoolwedstrij- den om wisselprijzen {Lauwer takken,] Handbal, estafette, vérspringen, hoogspringen enz, op het Tonegido-terrein. Programma Maandag 3 uur Veldloop door Wes- terland. Opgave voor deelneming tot half uur voor de aanvang Dij het Bestuur, Start op 't Tonegidoterrein Om 4 uur Groot Watersportfeest bij het Zeebad Quarantaine- Demonstraties der diverse zwemslagen afstaindwedstrij- ■den, estafette, Polo-wedstrijd, ets. een en ander toegelicht door geluidsinstallatie Bosker, Muziek - Waterballet Autobussen rijden af en aan, ook 's avonds. 7.30 uur Voetbalmatch tus sen SUCCES 1 en HRC 1 (om Medaille] op het Tonegido terrein. In de pauze en daarna po pulair concert van „Harmo nie" o.l.v, Dir. P. Kreijger. 10 u. GROOT VUURWERK nabij het terrein. In het kadèr van deze fees telijkheden organiseert Tone gido Grote Sportfeesten op Zondag 29 Juni, 10 u, Tonegido Dames 2 - Twisk Dames 1. 11 u. Tonegido Dames 1 - Tonido, Amsterdam, Dames 2, 2,30 u.: Tonegido Heren 2 - Tonido Heren 2. 4 u. Tonegido Heren 1 - Tonido Heren 1, om Beker. Elke dag na afloop Kermis op het terrein en Bol in de Danstent. Voor de jeugd is er dus Zaterdagmiddag een prachtig sportfeest. Tonegido organi seert dit. Voor tractaties is ge zorgd. In afwijking van het voorne men om de watersportfeesten op Maandag in het Amstel- meer te houden, vinden deze thans plaats bij het Quaran tainebad, omdat de zeilwed strijden helaas niet kunnen doorgaan en men zich nu zal bepalen bij zwemmen. De Bruinvissen uit Den Hel der zullen tonen wat ze waard zijn. Voor het zwemfeest ver wachten wij grote belang stelling. Ook Wieringers zullen in de gelegenheid worden gesteld hun krachten te meten. Op gave bij de wedstrijdleiding. Hoogtepunten zijn verder de voetbalmatch Succes-HRC, het optreden van Harmonie en het Vuurwerk, Tonegido komt Zondag met een prachtig programma uit. We wensen de organisatoren veel succes en fraai weer Moge andermaal blijken wat 'n goede samenwerking vermag Het belooft een prachtig feest te worden. Schoolreisjes O.L, School op 1 Juli Klasse 5 en 6 Vertrek 7 uur naar Amsterdam, bezoek aan Indisch Museum, bootreisje door de grachten, Schiphol en terug over Bergen en Schoorl Op nader te bepalen datum: Klasse 3 en 4 Vertrek 8 u. naar Bergen-SjchoorL Klasse 1 en 2: Vertrek 10 u. naar Bergen-Schoorl. POLTIE. Verloren: een por- temonnaie inh. 2 zilverbonnen van f 2.50 en 5 zilverbonnen van f 1.- Inl, bij Gein.-Bode. Officiële bekendmaking' DEN 0EVER Gemeente Wieringen. OOSTERLAND. ONDERWIJS Onze correspondent te Oos- terland meldt ons Reeds ongeveer een half jaar is er nu een vacature voor onderwijzeres aan de O.L.S. te Oosterland en gedu rende al die tijd konden de leerlingen van die school slechts halve dagen les krijgen Ondanks de elf sollicitanten, waarover reeds eerder bericht werd, en ondanks het feit, dat reeds enkele weken terug een voordracht kon worden opge maakt, heeft er nog steeds geen benoeming plaats gevon den. Geen wonder, dat de be trokken ouders ontstemd zijn. Geen wonder, dat de Ouder commissie zich tot tolk deri ouders heeft gemaakt en dat,' nu volgens ha^r, Burgemees-J ter en Wethouders geen me dewerking verlenen om tot een' spoedige benoeming van 'n leer. kracht te komen, zij zich de zer dagen tot een aantal raads; leden heeft gewend met het zoek het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van een spoed-raadsvergadering ter be noeming van een onderwijzer aan de O.L.S, te Oosterland. Immers, wanneer Burge meester en Wethouders niet van de noodzaak van een der gelijke vergadering door de Burgemeester te beleggen, overtuigd zijn, dan kan op verlangen van tenminste drie raadsleden toch een raadsver gadering worden uitgeschreven Vanwaar die spoed Het is momenteel n.1. nog steeds zo, dat er overal gebrek is aan leerkrachten en dat men dus niet te lang moet wachten met benoemingen, omdajt an ders andere gemeenten „met de buit gaan strijken." Het is nu al zover, dat twee van de drie candidaten, die oorspron kelijk op de voordracht voor kwamen, elders- benoemd zijn. Hoe het met de derde candidaat staat is nog onbe kend, maar nu de benoemings procedure reeds zoveel tijd heeft gevergd, is er weinig, kans, dat deze nog beschik baar is. En dan Weer, voor de vierde keer beginnen bij het begin En ondertussen blijven de kinderen te Ooster land verstoken van voldoende onderwijs. Grotere voortvarend heid van het Gemeentebestuur is ook hierbij zeer gewenst. De Burgemeester van WIERINGEN maakt bekend dat het gewas op alle met aardappelen beteelde perce len krachtens het Colorado- keverbesluit 1941 in de pe riode 25 Juni tot en met 5 Juli 1947 ten minste een maal moet worden bespoten met water, waaraan op 1001 ters, naar het concours liter 500 gram calsiumarse- j t<> Bergen in N.H, werd MUZIEKCONCOURS TE BERGEN. Prachtige successen van Harmonie „Apollo" op het Nationaal Muziek-Concours te Bergen Op Zondag 22 Juni trok Harmonie „Apollo? vergezeld van een grote schare suppor- dat naat is toegevoegd. Deze 2e bespuiting dien} zonodig te worden uitj voerd, dat le. een hoeveelheid, o\j eenkomende met ongev' 800 liter per hectare gelijk houden. „Apollo" nam deel rin de Ere-afd. Harmonie er .Marswedstrijd. Op deze twee (de dag van het uit drie dagen bestaande concours, trad ons corps als laatste in de middag in de coiic er t wedstrijd op. matig over het gewas wordt i Na eerst des morgens bij het Verdeeld I hertenkamp aan de marswed- 2e. dat alle bladeren vai^strijd te hebben deelgenomen, de aardappelplanten met cl^Jwerd 's middags op het Con De Vriendschap, Schoorl 142 pnt. Excelsior, Andijk 156 pnt. j Concordia, HoogkarspeL 146 pnt. Op de tweede dag Post-Harmonie Alkmaar: 153 pnt. Veni, Vidi, Vici, A'dam 160 pnt. Apollo, Den Oever 169 pnt. vloeistof worden bevoch tigd 3e. dat op zodanig uur en bij zodanige weersgesteldheid gespoten wordt, dat het ge was nog dezelfde dag kan opdrogen. Blijkens ingesteld onder zoek is door velen niet aan de spuitplicht over de eer ste periode voldaan. Indien thans opnieuw na latigheid wordt geconsta teerd zal streng moeten wor den opgetreden, en proces verbaal worden opgemaakt. Wieringen, 21 Juni 1947. De burgemeester voorn., L. C. KOLFF. Wielerbaan Wieringen. Vooraanstaande rijders gecontracteerd Spannende races verwacht 6 Juli zullen de eerste wielerwedstrijden plaats vin-1 den, inplaats van de aanvan-i kelijke genoemde datum 29 Juni Deze verschuiving heeft ech ter allerminst invloed op het gehalte der deelnemers Inte-i gendeel, er is een goede keus gemaakt en er wordt deelge-' nomen aan deze wedstrijd door profs en onafhankelijken, Voor deze wedstrijd werden reeds verschillene bekende rijders gecontracteerd waar van we o.a. noemen het gun- slig bekend staande Brabantse koppel P. van As en Hop- stake uit Roosendaal j Maar tenaar en vd Start uit Den Haag en Riethoven uit Rijs wijk, Z.H. Hun prestaties zullen borg staan voor een levendige actueele wedstrijd. Ook onze populaire plaatsgenoot Klink zal in de koppelwedstrijd uit komen. Nadere bijzonderheden vol gen. Keurkorps KJtf.G.V. komtf te Wieringen demonstreren. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zullen op 27, Juli a.s. het Dames- en Heren, keurkorps b van het KNGV op Wieringen in de Wi ler- baan komen demonstreren. ERGERLIJK, Een ingezetene van Wie ringen heeft j.1. Maandag 16 Juni 1947 weer eens on dervonden hoe laag sommi ge Nederlanders, in dit ge val vermoedelijk twee z.g. werkzoekende Groningers, kunnen handelen. Vrouw en driekinderen resp. 1, 2 en 4 jaar, waren veertien dagen uit logeren geweest en op de terugreis werd een grote rieten reis koffer volgepakt met on der- en boven kleren, zowel van de kinderen als van de wouw zelf, in de autobus van de N.A.C.O. welke ver trekt vanaf Den Helder naar Wieringen te 15.25 uur, aan de chauffeur afgegeven om dat de koffer tussen de zit plaatsen niet kon worden geplaatst. Te Anna Paulowna aan de halte Kleine Sluis, heeft de chauffeur bij vergissing de koffer aan twee aldaar uitstappende mannen afge geven. Deze hebben de kof fer meegenomen en tot op heden is er niets meer van vernomen. Met dit al zit deze moeder zonder kleertjes voor haar drie kinderen. Het spreekt vanzelf dat zogoed als het gehele bezit aan kleren in de koffer aanwezig was. Door omwonenden is waargenomen dat bedoelde twee personen eerst het ver trek van de bus hebben af gewacht waarna zij bedoel de koffer, met een touw over de rug, hebben meege nomen. Wie in deze enige inlich tingen kan verschaffen wordt in het belang van de gedupeerde ouders dringend verzocht dit mede te delen aan de politie te Anna Pau lowna, alwaar aangifte is gedaan. WAARHEEN? Zaterdag 28 Juni en Maandag 30 Juni Oranjefeesten te Westerland. 29 JuniTurndemonstraties D.O.S. op het voetbalterrein „Wiron" te Den Oever. 30 JuniVerg. C. B. T. B. in Hotel Smit te Middenmeer. Bij het pootjebaden ernstig bezeerd Het 11-jarig zoontje der tam. Wolters, met een schoolreisje Maanag uit, kwam te IJmui- den bij bet pootjebaden oage- lukkigeiwijs zodanig in aanra king mét een zich onder wa ter bevinder.de ijzteren staaf, dal het ventje een gapende vleeswond opliep. In een z>e- lcenshuis te Beverwijk werd hei eerste verband gelegd. Voor het knaapje werd de ze dag geen aangename. Visafslag Den Oever. In de periode van 16 tmj 21 Juni werden op de Oeverse visafslag onderstaande hoeveel heden vis aangevoerd Bot 4640 Kg Snoekbaars 541 Kg Aal 10295 Kg Zalm 4 Kg; Witvis 188 Kg Schar1 2277 Kg Tong 8281 Kg. Tarbot 2976 Kg Schol 23660 Kg Ponen 2235 Kg Wijting 2155 Kg. Kabellauw 625 Kg,| Hosmakreel 3286 Kg Garnai len 4107 Kg. Puf 8500 Kg. I coursterrein het beste been tje voorgezet. Bravo, Directeur van Glab- beek, bravo, 'eden van „Apollof, gij hebt de naam van Wieringen op schitteren de wijze hoog gehouden. Met het hoogste aantal punten van het gehele 'Concours verliet gij het strijdperk, en onder de grote menigte bezoekers was er slechts één roep „Wat was dat corps van Wieringen j toch mooi," Met drie eerste prijzen be-; kroond en het hoogste aantal punten over de beide eersle dagenOnze gelukwensen „Apollo", We zijn trtots op ons corps, maar ook op onze dirigent, die (mag ik het sr.rïrij ven wel een beetje hoge borst opzette, toen een doch-j ter van Freule Taets van. Amerongen van Reenen hem om zijn handtekening vroeg. De handtekening werd met een lach en een handdruk zeer genadig in het dagboek geplaatst. Hieronder laten wïj de uit slagen volgen van de beide eerste Concoursdagen. Uitslageil eerste dag Mars wedstrijd Verkade's Harmonie le prijs met 104 punten, St. Cecilia, Wervjhoof 2© pr. met 89 pnt, St. Gregorius, Duivendrecht, le pr. met 96 pnt. Crescendo, Assendelft, 2e pr met 87 pnt. St. Cecilia, Zwaag 2e pr. met 87 pnt. Concertwedstrijd i Verkade's Harmonie le pr, met 337 pnt. St, Cecilia, Werv.hoof 2e pr. met 305 pnt. St," Gregorius, Duivendrecht, 2e pr. met 309 pnt. Crescendo, Assendelft, 2e pr, met 312 pnt. De Vriendschap, Schoorl, le pr. met 349 pnt. St, Cecilia, Zwaag, Te pr. met 345 pnt. Excelsior, Andijk, le pr, met 351 pnt, Concorida Hoogkarspel le pr, met 354 pnt. Uitslagen 2e Concoursdag Marswedstrijd Post-Harmonie Alkmaar le pr, met 96 pnt. Harmonie Beetgum 2e pr. met 89 pnt. Kunst Na Arbeid, Rucphen le pr. met 96 pnt. Accordando, Spierd|ijk le pr. met 105 pnt. Trouw en Vriendsch. A'dam le pr, met 96 pnt. Dr. Nuygens, Westwoud, 2e pr. met 92 pnt. Veni, Vidi, Vici, A'dam 2e pr. met 85 pnt. Crescendo, Spaarndam 3e pr. met 81 pnt. Apollo, Den Oever le pr. met 104 pnt. Concertwedstrijd. Post-Harmonie Alkmaar le pr. met 338 pnt. Harmonie Beetgum 2e pr. met 322 pnt. Kunst Na Arbeid, Rucphen 3e pr, met 272 pnt. Accordando, Spierdijk 2e pr. met 302 pnt. Trouw en Vriendsch. A'dam I 2e pr, met 312 pnt. Dr. Nuygens, Westwoud 2e pr. met 324 pnt. Veni, Vidi, Vici, A'dam le pr. met 359 pnt. Crescendo, Spaarndam 2e pr.' met 305 pnt. Apollo, Den Oever le pr.| met 372 pnt. Voor de Ere-wedstrijd, die werd gespeeld uitsluitend door de corpsen die een le pr. behaalden in de middagwed strijd, werden de volgende punten toegekend Op de eerste dag St. Cecilia, Zwaag 161 pnt. GEROOFDE MUZ-MATERIALEN IN DUITSLAND TERUG GEVONDEN. Enige tijd geleden kereden in de haven van Delfzijl de keileemoplossers M.U.Z. 1100 en M.U.Z. 1107 en de motor sleepboot M.U.Z. „Smient" uit Duitsland terug. Deze materialen waren in 1943 door de bezetters geroofd en „Nach der Heimat" ver- vcred. De vaartuigen wer den na de bevrijding door de Nederlanders in de haven van Ludwigshafen terugge vonden, waar ze gereedlagen om te worden ingeschakeld bij de wederopbouw van „Gross-Deutschland." Hier werd echter door de Nederl. autoriteiten een stokje voor gestoken. De motcrsleepboot is dezer dagen in Den Oever aange komen en uit haar element gelicht om grondig te wor den nagezien en weer be drijfsklaar te worden ge maakt. Hoewel het schip in behoorlijken staat verkeerd heeft de opbouw van het vaartuig zeer gelden terwijl ook de machine ernstige schade heeft. Alvorens men met de re paraties een aanvang zal maken, komt een expert op het gebied van oorlogsschar- de het schip in ogenschouw nemen om het bedrag van de eventueel' te vorderen schadevergoeding vast te stellen. Of het echter ooit zal worden betaald is een andere kwestie. Wat in het vat is, verzuurt nietWij vrezen er voor Vervolg en slot oude Wieringer namen- Koster. Foppe Jansz. Kos ter en zijn vrouw Trijntje Jacobsd., waren in 1744 in woners van West-Wieringen. Takes. In 1757 trouwden te Hippo de weduwnaar Sij brand Volkertsz. Takes en de jongedochter Gerbrig Ariënsd. Kooy. Doesburg. Omstreeks 1750 was Jan Doesburg, gemeen tebode van Wieringen. De Vries. De Medemblikker Aar jen Tjerksz. de Vries huwde in 1769met Trijntje Jacobsd. Spek van Den Oe ver. Rotgans. In 1772 werden Pieter Jansz. Rotgans en Wullemet Nannes, beiden van Hippo, in de echt ver enigd. De Jong. Jan de Jong van Stroe en Bet je Doedes van Hippo trouwden in 1772. Oomes. In hetzelfde jaar 1772 had het huwelijk plaats van Klaas Nanneszz. Oomes van Oosterland en Antje Rayers van Stroe. Ten Sokkel In 1782 werd het huwelijk voltrokken van Henderik Jan te Bockel, ver moedelijk een grasmaaier geboortig uit de omtrek van Winterswijk aan de Duitse grens en Trijntje Gerritsd. Witte uit Hippo. Ileyblok. In 1784 huwde de weduwe Maartje Jacobsd. Bras met een jongman, ge naamd Evert Nannisz. Hey- blok. Visser. Aar jen Abramsz. Vis ser en Geertje Jnd. Barends trouwden in 1786. Het zwaard van Treslong. Wie het oudste bouwwerk van Wieringen, de kerk van Oosterland, bezoekt, kan daar een oud zwaard vin den, door de volksmond en met reden genoemd het zwaard van Treslong. Het is een herinnering uit een der bitterste tijden der Nederlandse geschiedenis het begin van de strijd tegen Spanje en mede aan de fel ste vechters van die tijd te gen den overmachtigen Spaansen vijand, aan de Watergeuzen. Zeer verschil lend kunnen deze geweldi gen beoordeeld worden. Hun weg is een weg van bloed geweest, met vele daden van geweld, roof en onrechtvaar digheid. Maar bezit men daartegenover de daden hunner tegenstanders, zeker zo wreed, zeker zo onrecht matig, en zovele malen uit gebreider, dan wordt er veel verklaarbaar. En ziet men in dat deze weinigen in ge tal, ondanks alles, toch de grondleggers der Nederland se vrijheid zijn, dan rijst een gevoel van dankbaar heid ten opzichte van deze ruwe klanten in ons op. (Wordt vervolgd.) SPORT SUCCES NIEUWS. Succes 2 startte in de eer ste promotie-wedstrijd met een benauwde, zij het ver diende, 43 overwinning op M.F.C. 2. M.F.C. won de toss en verkoos het wind- voordeel. Zij ondernamen direct enige aanvallen op het S.-doel, waarvan 2 cor ners het gevolg waren, wel ke echter geen resultaat opleverden. Daarna nam S. het initiatief over en het was Houwing, welke de M.- doelman met een verrader lijk schot in de bovenhoek, het nakijken gaf. Succes werd toen gaandeweg ster ker, waartegen M.F.C. een tamelijk pover spelletje stel de. Het was dan ook niet zo verwonderlijk, dat Rotgans korte tijd later de M.-keper voor de tweede maal pas seerde. Succes meende toen zeker, dat de wedstrijd al gewonnen was, want alle fut was plotseling verdwe nen, waardoor M.F.C. weer wat, meer in de aanval kwam, zonder nochtans ge vaarlijk te worden. Toen één der M.-spelers een overtre ding beging bleef heel Suc ces rustig staan appelleren waarvan de M.-midvoor ge bruik maakte om de stand op 21 te brengen, met welke stand de rust inging Wie na de rust gedacht had, dat Succes H. zou over donderen, kwam bedrogen uit. Eerst dezelfde lauwe vertoning als voor de rust, totdat Bos een bevlieging kreeg en de voorsprong tot 3.i vergrootte. Heel M.F.C. trok nu ten aanval en door onoordeelkundig spelen slaagde zij er in Slikker 2 x achtereen te passeren, daar mede de stand op 33 brengend. Ongeveer 10 mi nuten voor het einde wist Succes nog een doelpunt te fabriceren en tenslotte een zwaar bevochten zege uit het vuur te slepen. Jongens, wat jullie deze wedstrijd lieten zien was niet veel zaaks en in de returnwedstrijd op a.s. Zon dag zal er uit een andcc vaatje getapt dienen te wor den. Werken van het begin tot het eind en met meer overleg. Laat deze unieke kans om te promoveren niet voorbij gaan en bereid je deze week nog eens extra voor. Het 5e elftal kwam weder om uitstekend voor de dag met een 61 overwinning op GeelZwart 3, waarmede het aantal gescoorde doel punten op 100 werd gebracht en nog is het einde niet daar. Alle respect voor onze oude spelers, welke zich door het jeugdige élan waar mede Geel-Zwart 3 zich in de strijd wierp, niet van de wijs liet brengen. Nog een klein rukje man nen en het kampioenschap is jullie verdiende beloning TONEGIDO - NIEUWS. Voor Zondag a.s. staan er voor de sportliefhebbers weer mooie wedstrijden op het programma. Zondagmor gen speelt Ton. II (dames) een wedstrijd tegen een T.S.V. dames-combinatie. Aanvang 10 uur. Om 11 uur speelt Ton. II (heren) tegen Tonido heren II. Om 2 uur speelt Ton. I (dames) tegen Tonidol (da mes) terwijl om 3 uur Ton. I (heren) tegen Tonido I (he ren) uitkomt. Vrijdagavond speelt Ton. I (dames) tegen J.H.C. I ter wijl een Ton.-jeugdelftaï te gen een J.H.C.-elftal uit komt. Voor verdere bijzonderhe den raadplege men de raam biljetten.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 2