WIERINGERMEER NIEUWS MET DE COÖPERATIE NAAR ZUID LIMBURG. Mrs. MINIVER KOMT Mrs. MINIVER KOMT m HET VERTREK. Reeds gaven wij een re portage van het vertrek aan de Alkmaarseweg tot aan het tijdstip dat de aanvoer der en kop-rijder de Heer Spikman's nieuwe auto voor zien was van de rode- vlag, aanduidend „colonne volgt het startsein gaf. 't Is nog bijzonder rustig op de West- Frieseweg en als de file zich voortbeweegt met als eerste bestemming Alkmaar. Het pechduiveltje Gelijk reeds bekend had de wagen van Bossema allu- re's van 't systeem Warde nier en hij werd opgetrokken door de Studebaker van de C. A. V. Vlak voor het kruis punt Heerh. waard valt wa gen no. 31 uit wegens ban- denpech. De eigenaar, de Heer J. J. Punter, en ande ren stappen vlug uit in de reservebus, welke dus reeds vlug zijn onmisbaarheid be wees. Slechts enige K.M. ver der krijgt auto no. 12, eige naar de Heer H. P. Heidema, motorpech. Ook deze auto ging vlug aan de kant en de passagiers gaan over in de reeds goed bevolkte reserve- bus. Moeilijk konden we de angstgedachte onderdruk ken als de reserve-bus het nou maar niet begeeft. Maar zonder verdere maleurtjes komen we Alkmaar binnen. De zon breekt door. 5.40 uur precies breekt de zon door de mistbanken heen en we mogen gulweg erkennen, deze bleef ons bei de dagen trouw bij. Het was en bleef ideaal zomerweer. Te Alkmaar vlug uitstappen, de wagens werden gepar keerd op het Canadaplein te Alkmaar en onder de ver trouwde hoede van de Heer Zuidema, bekende bewaarder van voertuigen te Midden- meer, achtergelaten. De treinreis vangt aan Thans was het instappen in de speciale Coöperatietrein nadat vooraf door de Heer Spikman appèl was gehou den. Op tijd werd uit Alk maar vertrokken en de trein voerde ons in een non-stop rechtstreeks naar Amsterdam alwaar te 6.47 uur het grote gezelschap arriveerde. Hoe wel allen konden blijven zit ten werd onze coöperatie- gekoppeld aan de sneltrein richting Eindhoven. Te 7.15 werd gestart met- bestemming het uiterste Zuiden van ons land. De stemming was zeer goed en menige kwinkslag voerde deze stemming nog op. Een arclige attentie. We rollen Utrecht binnen en daar wacht ons reeds een eerste verrassing van de Heer Spikman. Elke deelne mer (ster) werd een pakket kersen overhandigd. De heer lijke vruchten deden zich wèl smaken. Geldermalsen werd gepasseerd met zijr uitgebreide griend cultuur cultuur doch ook buitenger woon grote oppervlakten be- teeld met vrucht- en ooft- bomen, zwaar reeds belaten met kostbare producten. Sporen van de totale oorlog. Over de Waalbrug afrive ren we nu in 's Hertogen- bos, waar we even worden herinnerd aan de beschieting der treinen. Onderscheidene grote machines stonden op het emplacement nog steeds onbruikbaar en doorzeefd met kogelgaten. Bij het pas seren der vriendelijke omge ving van Vugt moeten we even denken aan het vele leed daar geleden door hen die gekneveld werden door den overweldiger. Ook som mige polderbewoners weten daar door persoonlijke erva ring meer van. Te Best N.Br. stonden zeer vele stukge schoten legerauto's als stille getuigen van de ook in deze omgeving gevoerde totale oorlog. Daarop passeren we de Philipsstad Eindhoven Velen observeerden met ont zag vanuit de trein de mach tige gebouwen van dit we reld concern. We stomen op naar Limburg. We passeren Roermond over de Maas, waarmede we Limburg binnen stomen, en deze stad draagt vrij diepe wonden van doorgestane bombardementen. Vele ge bouwen zijn weggevaagd of zwaar beschadigd. Bijna een achterblijver. Op een haartje na haalde hij de trein, de man die op een station even een ogen blikje tijd voor zichzelf vroeg. De trein passeerde echter zeer kort en tenslotte had het maar weinig gescheeld of we hadden een achterblijver ge teld. Geheel buiten adem wist hij het reeds flink voort rollend treingevaarte te be klimmen, opgevangen door een overgelukkige echtge note. We naderen de mijnbouw - industrie We stomen op naar Sit- tard, de finish van onze treinreis. Wie Zuid-Liipburg zegt, zegt tevens mijnbouw- industrie. We zijn aangeko men in Zuid-Limburg met zijn zo rijk aan schoonheid golvende heuvels, vruchtbare akkers, diepe bossen, vrien delijke dorpen, vertrouwde boerderijen en statige land huizen, kloosters en kerken. Zuid Limburg is rijk in vele opzichten en om die rijkdom te beseffen moet men, zo wil het ons voorkomen, niet aan de oppervlakte blijven met de belangstelling, maar die per graven. Dit laatste be doelen wij natuurlijk zinne beeldig, doch men kan het daar ook letterlijk nemen. Want wie heeft geen inte resse voor Neerlands mijn bouw En dat dit schone land een mijnstreek is merkt men dadelijk als men rond ziet. Al is men nog zo ver diept in de aanblik der eer ste heuvels, zwaar beladen met het reeds in eerste stadi um rijpende graan (winter- gerst) of met frisse koppen van groenende weiden waar de vruchtbomen in velerlei nuance's en verscheidenheid midden in staan zal de blik nabij het plaatsje Lutterade plotseling gevangen worden door een groote zwarte vlek in het landschap. Een hoge steenberg valt op, fabrieks gebouwen, schoorsteenen onbegrijpelijke torens, hoog en van velerlei vorm. Men ziet rookwolken opstijgen variërend in kleur, soms een vuurgloed gelijk. De aankomst te Sittard. De coöperatie-trein heeft bijna de helft der agrarische stamvaders en -moeders gebracht tot Sittard en we wagen onze voet voor het eerst op de bodem van „Lim burgs dierbaar oord." Na een kleine wandeling op weg naar Hotel „Ober Braun" te Sittard alwaar zich het ge zelschap kan verfrissen (ve len wandelen reeds in 't sporthemd) werd nadien koffie met gebak gepresen teerd aangeboden door de C.A.V. Bezoek Stikstoffabriek Daarop kwam een 7-tal autobussen der L.T.M. voor rijden en was het comman do „instappen", met be stemming bezoek aan het Stikstof bindingsbedrijf te Lutterade, nevenbedrijf der grootste steenkolenmijn de „Maurits." Het gezelschap werd rondgeleid door een gids, waarna kennis geno men werd van de omvang rijke gebouwen en complexen en de vele en velerlei den derende machine installatie's en gigantische vliegwielen, zodat het ons bij wijlen dui zelde. Deze steenkolenmijn is de grootste in Nederland en levert van alle Ned. mij nen de helft der kolenpro- ductie welke op 3 diepten gedolven wordt n.1. op 391 meter, 455 meter en 548 me ter. Naast steenkool worden hier allerlei bijproducten geproduceerd o.a. cokes, gas hetwelk naast de voorzie ning van een groot deel van Limburg ook nog gedeeltelijk Brabant voorziet, doch de helft wordt verwerkt in het het Stikstof bindingsbedrijf, S. B. B. Voorts electriciteit, kunst meststoffen, zelfs naast de gewone Kalkammonsalpeter ook thans de Super Ammon Stikstof, alsmede chemische producten o.a. teer, pek bensol, salpeterzuur enz. enz. In het Stikstofbindingsbe- drijf konden we waarnemen' machtige gasscheidingsappa- raten en grote compressors dienende voor de scheiding en binding van gassen en waterstof terwijl de uit de lucht opgevangen stikstof door afkoeling van 190 min. vloeibaar wordt gemaakt. Door binding tenslotte wor den alle stikstofpreparaten verzameld om tenslotte langs onmetelijke transportbanden in jute zakken te worden op gevangen, automatisch dicht genaaid, waarna deze be geerde stikstof de boerderijen bereikt. Een nieuwe meststof wcrdt thans met succes ge produceerd n.1. door toedie ning fosforzuur krijgt men de combinatie fosfor, kalk en stikstof, alles in water oplosbaar. We twijfelen niet of dit product zal ook zijn weg wel vinden. Naar Maastricht. Deze bijzonder warme in richting (om niet te spreken van benauwend heet), werd verlaten om daarop weer plaats te nemen in de bussen welke ons verder vervoerden naar Maastricht alwaar de fabricage der papis'rzakken van nabij werd bezien in de Bates Cepro Zakken Mij. Zeer interessant. Grote rollen papier tot c.a. 720 kg zwaar worden als het ware omge toverd in papierzakken op verschillende dikte 3, 4 of 5 veis aan het lopende-band- systeem, alles machinaal en hyper modern. Het devies „Orde en regelmaat, dit is het waar dit bedrijf op staat", bleek ook aldra ten volle bewaarheid. Voor het merendeel wordt gewerkt in stukloon, en we mogen constateren, er wordt hard gewerkt en met een on gekende routine. Nagegaan werden de diverse stadia der fabricage, o.a. het plakken machinaal het dichtnaaien en zomen, stempelen, hst aanbrengen van een trechter noodig voor suikerbalen, be loning f 0.45 per stuks. Van rol' papier tot geplakte zak zonder genaaide bodem be- -uui J3d ^la^TDUduo ap Saoip chine c.a. 60 per minuut. Vanuit deze fabriek werd gewandeld naar ons toekom stig Hotel waar zou worden gedineerd „Het Paradijs." Appèl werd andermaal ge houden en allen waren pre sent. Het mag gezegd dat dit diner zeer goed verzorgd was. Er werd dan ook door de grote groep de meest moge lijke eer aan bewezen. In 't kort, er werd lekker gegeten. Aan het eind der grote maal tijd sprak de Voorz. der C.A. V., de Heer P. G. Luth, zeer zeker als tolk van allen, zijn dank uit aan de Heer Spik man en diens staf voor de uitermate correcte regeling de prima organisatie door deze bewerkstelligd. Met een hartelijk applaus werden deze gevoelvolle en uit voll'e overtuiging gesproken woor den bij herhaling onder streept. Hierop werden de slaap plaatsen aangewezen en werden de gasten onderge bracht in onderscheidene hotels alsook nog particulier waarn de groep tijdelijk ont bonden werd en ieder zijn eigen weg kon kiezen. Velen namen nog eens nader ken nis van het aloude Maas tricht, liggende aan de Maasoever met zijn histori sche bouwwerken. Het stad huis, op de markt, ontwierp UIT DE KERKEN In de vacature Faber werd de heer N, Klazinga benoemd tot ouderling der Gerei. Kerk te Slootdorp. Op 4 Juli a.s. houden de Geref. Meisjes- en Jonge lingsverenigingen te W.Werf een gecombineerde vergade ring. Landarbeiders vergaderen., A.s, Zaterdag komen de K. A. B, en R.K. Arbeiders bond in Hotel Smit in verga dering bijeen. Zie advertentie in dit num- i*r- LANDBOUWNIEUWS De NAK zal dezer dagen een aanvang gaan maken met de veldkeuring van opgege- zaaigranen, peulvruchten den. een daartoe belegde ver gadering heeft de NAK, bij monde van de Heer Kooiman, instructies enz., met de be treffende keurmeesters be sproken. POLITIE. Gevonden een koperen gewicht, een linnen meterband en een portemon- naie inh, enig geld. Verloren een portemon- naie inh. ongeveer f 4.- Inl. bij de Gem.-Bode, Militaire hulp bij oogst- werkzaamheden. Naar ons van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, zul len gedurende het tijdvak van half Juli tot half Augustus een goep van 1000 militairen voor oogstwerkzaamheden in onze polder worden ingeschakeld. FLEV O-NIEUWS. In een Vrijdag j.1. door Be stuur, Elftalcommissie en elf talaanvoerders van de V.V. Flevo gehouden vergadering voor de volgende competitie zijn 6 elftallen aan de NHVB opgegeven. Naast 2 Zondag senioren elf tallen, wordt er naast het Za terdagmiddag elftal ook een 4e opgegeven. Dit zal ook op Zaterdagmid dag spelen. Het komt nog wel enkele spelers tekort, maar gezien de toename van het ledental, zal men wel bijtijds 2 elftallen voor de Zaterdagmiddag-com petitie kunnen formeren. Naast de adspiranten komt er dit jaar ook een junioren elftal bij, zodat de jongen» van 14 tot 18 jaar, alvorens zij naar de senioren over gaan, de nodige routine en spelverbeterng kunnen opdoen In Wieringerwerf zal men kleedgelegenheid vóór de a.s. compeltie in orde zien te krijgen. Bewoners van dat ge deelte van onze polder kun nen dus wedstrijden in eigen omgeving tegemoet zien. Flevo rekent daar ook op grote publieke belangstelling en actieve voetballers kunnen zij uit Wieringerwerf best ge bruiken. Programma voor a.s. week: Flevo 3 - Wac 2 op het ter rein te W.werf. Aanv. 7 uur. Gevonden in de kleedkamer een bruine slipover. VERVOLG» MIDDENST. VERGADERING Decharge penningmeester Door de heer D. de Jong werd namens de kascommis- I sie rapport uitgebracht over het beheer van de penning meester. Op diens voorstel wordt de heer Hoekinga voor zijn beleid over het afgelo pen jaar volledig gedechar geerd. RONDVRAAG Besloten werd, zulks op voorstel van de Heer van der Kooi bij het gemeentebestuur stappen te ondernemen voor de indertijd gestorte f 100.- in verband met bezettings maatregelen voor niet-com- merciël'e verenigingen. De Erfpachtscanon Het is de leden opgevallen, dat dit jaar de volledige erf pachtscanon moet worden betaald, ook al heeft men nog niet geheel herbouwd. Besloten werd bij de Rent meester een verzoek in te dienen om vermindering voor die gevallen, waarin nog niet geheel werd herbouwd. Een dag met vacantie Het voorstel van de heer B. Munters om eens een dag uit de zorgen te trekken en samen met leden en hun vrouwen een uitstapje te maken vond veel bijval. Een klein comité begon direct na de vergadering met de uit werking van dit plan Een meevaller De heer Mollema deelde mede, dat voor de inrichting van bedrijven verschillende kosten, o.a. van electrische aansluiting van machines enz. door het D.B.V.O. een vergoeding wordt verstrekt evenals voor een niet slui tende verlies- en winstreke ning H.ij adviseert de daar» voor in aanmerking komen de leden zich met het D.B V.O. (Huize Voerhout te Alk maar) in verbinding te stel len. Hierna sluiting van deze vergadering, die ondanks de vele problemen der midden standers een zeer geanimeerd verkoop had met een prettig einde en een vrolijke dag in de toekomst. Medemblik. MFC - SEW 0-0 MFC heeft haar eerste de gradatiewedstrijd van de 4e klasse KNVB niet tot een overwinning kunnen brengen. Ondanks een veldoverwicht gedurende drievierde van de wedstrijd, wist de SEW-keper met behulp van Vrouwe For- tuna met de grootste moeite zijn doel schoon te houden. Het uitvallen van spil en aanvoerder Siem Winnubst betekende voor MFC een zwaar verlies. Direct na de rust werden 2 doelpunten we gens buitenspel geanuleerd. De cornerverhouding 10-3 in het voordeel van MFC gaf de verhouding juist weer, maar doelpunten, hoewel hier niet gescoord, beslissen nog steeds de wedstrijd. Jacob van Campen, welke ook van het paleis op de Dam de architectuur had. gebouwd in 1564, wordt thans gerestaureerd hetgeen een onkosten brengt van f 450.000 Aan de Heer Johan Petrus Minceleërs, als de uitvinder van het lichtgas is een standbeeld gewijd. Dit staat eveneens op de markt. Naar bed Velen bleven nog lang ronddolen door de fraaie stad. Maar tenslotte werden de hotelkamers opgezocht. Men kon echter gerust gaan slapen. Immers bij eventuele onverhoopte gebeurtenissen kon de staf in het Hoofd kwartier, ondergebracht in Hotel Pierre A. Hermans worden gewaarschuwd, wel ke met een doorlopende lijn verbinding naar alle richtin gen contact kon krijgen. Einde le dag. (Wordt vervolgd} Premiekeuring Koudbloedpaarden. Op hetzelfde terrein te Middenmeer waar veertien dagen geleden de premiekeu ring van het landbouwtuig- paard, het z.g. warmbloed- paard, plaats vond, werd Donderdag j.1. de premiekeu ring gehouden van koud bloedpaarden uitgaande van de afdeling Noordholland van het Nederlandse Trekpaard. Begunstigd door bijzonder fraai zomerweer zag men in het morgenuur de vele, vaak sierlijk getooide paarden naa-r Middenmeer trekken, alwaar de Rijkspolitie onder leiding van de heer Hartigh voor een goede regeling zorgdroeg Het aantal voor deze keuring ingeschreven paarden was groter dan verleden jaar terwijl vele vertrouwde na men van bekende fokkers gelukkig in de catalogus wa ren teruggekeerd. Het kampioenschap Het was reeds tegen vijf uur toen de candidaten voor het kampioenschap 1947 in de baan verschenen. Lucia, eig. A. Moors, doch ter van Hans van Krimnin- gen werd tot kampioene uit geroepen, welke mededeling met een hartelijk applaus van de aanwezigen werd be groet. Tot reserve-kampioene werd gekozen Alida van Wie- ringermeer, een vosschim- mel, dochter van Bintus van Dragon, eig. A. v.d. Heyden een prima paard, dat evenwel minder in kwaliteit is dan de kampioene, doch stellig kan wedijveren met de kampioene Welke te Hoofddorp werd gekozen. fr. Alhoewel de belangstelling van het publiek ditmaal niet zo groot was, als in vroeger jaren, kunnen de organisa toren met voldoening op deze keuringsdag terug zien. Tij dens de morgenkeuring gaf Burgemeester Loggers van zijn belangstelling blijk, ter wijl de Rijksveeteeltconsulent Ir. L. de Vries eveneens aan wezig was. Als jury traden op de heren W. de Groof te Kruiningen, A. W. v. Sprang te Klundert en A. Pruissen te Haarlemmermeer, daarbij geassisteerd door de heren M. Immink te Nieuw Vennep en A. A. Haartsen te Hout- rakpolder. Zoals gebruikelijk verzorgde J. Kaan Kzn. de mededelln- per microfoon. Jammer evenmer evenwel dat het stukje muziek ditmaal ont brak. Na afloop verzamelde zich de autoriteiten in Hotel Smit. Het feit dat 2/3 van de ruim 170 gepresenteerde paarden eigendom is van landbouwers in de W.-meer is stellig een bewijs dat het nieuwe land een niet onbe langrijke plaats gaat inne men in de fokkerij van het koud-bloed paard. Kwalitatief kan de Wierin- germeer met de Haarlem- meer zeker concureren. Gedetailleerde keuringsuit slagen volgend no. Raad Medemblik. De Gemeenteraad van Me demblik kwam Dinsdagavond in openbare vergadering bij een. Een schrijven van de R.K. Middenstandsvereniging „De Hanze", waarin werd ver zocht de Nieuwstraat te ver beteren werd in handen van B. en W. gesteld om prae- advies. In het- College van het Ge reformeerd Weeshuis, werd benoemd de heer P. Geuse broek Jzn. Tot onderwijzer (vacature van Braam) werd benoemd de Heer W. N. A. Hos te Kat wijk, tot gymnastiek onder wijzer aan de openb. u.l.o. de heer H. P. W. Ameling. In de vacature van direc teur van het gasbedrijf werd voorzien door de benoeming van de heer R. Fopma, tech nisch assistent bij het ge meentegasbedrijf te Bols- ward met met gelijktijdig eervol ontslag aan de Heer A. de Vries onder dankbetui ging. Het consultatiebureau voor zuigelingen alhier zal een gedeelte der kosten vergoed krijgen. Besloten werd tot de bouw door de gemeente van 18 z.g. woningwet-woningen. De Voorzitter sprak de hoop uit, dat nog dit jaar1 gebouwd zal kunnen wordep. Zodra de goedkeuring zal zijn verkregen, zal tot aan besteding worden overgegaan. De heer Winnubst stelde de vraag of niet vóór 1 Juli de bouw van woningen aan besteed moest zijn. De Voorzitter antwoordde dat dit reclame van de We deropbouw was. Er kon al leen aanbesteed worden als de plannen goedgekeurd wa ren. Hierna sluiting.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3