WIERINGERMEER NIEUWS HET HOEKJE VAN HET KRINGBESTUUR. RAADSVERGADERING WIERINGERMEER. MIDDENMEER. Vergadering- Bedrijfs Veren, „ONS PLATTELAND." Sociale lasten voor bedrijven te zwaar. Onder leiding van de Heer H. de Graaf, (O. Terpweg),) was vorige week Maandag avond door de bedrijfsvere niging „Ons Platteland" een vergadering georganiseerd in Hotel Smit welke eveneens kon worden bezocht door le den der C.B.T.B. In zijn wel komstwoord deed Voorz. uit komen dat er momenteel zeer vele problemen zijn in zake de sociale voorzieningen. De Heer C. v. d. Heuvel, welke bijzonder werd ver welkomd, was bereid gevon den op een en ander toe lichting te geven aangezien er veel sociale voorzieningen zijn die de landbouwers niet alleen boven de pet gaan doch ook finantiël te zwaar op het bedrijf drukken. De heer v.d. Heuvel hield daarop zijn causerie- en be sprak de bestaande en nog op stapel staande vormen. Zijn de sociale lasten welke het bedrijf drukken reeds onrustbarend hoog c.a. f 225 per f 1000 loon, dit bedrag schijnt nog belangrijk ver hoogd te worden, zodat het er van schijnt te komen dat er voor het uit te keren loon tot c.a. 50% sociale lasten zullen komen te berekenen. Hoewel spr. geen tegenstan der is van een billijke rege ling in de sociale voorziening meent hij toch,, los nog van de rompsslomp, dat de soci ale voorzieningen voor de bedrijven te zwaar worden. Het wordt een te ver doorge voerde socialisatie, waarte gen de Heer v.d. Heuvel ern stig meende te moeten waar schuwen. Op dit zéér duidelijk be toog volgde onderscheidene vragen van algemenen aard. O.a. over de practijken der „Stichting v.d. Landbouw" of deze ook te veel de een zijdigheid nastreeft, er. of de Staat wel veilig loopt bij een Regering van de P. v. d. A., terwijl voorts gevraagd werd of mechanisatie ook een redmiddel kan beteke nen. De heer v.d. Heuvel beant woordde de gestelde vragen op practische wijze. Na de pauze werd de a.s. dorscampagne in bespreking genomen. Een verheugend verschijnsel werd genoemd de afschaffing van de rayon- verdeling, waardoor ieder weer een eigen loondorser kan kiezen. Voorts worden de tarieven onder de loupe genomen waartegen nog al werd geageerd. In een te houden conferentie zal een en ander met de betrokken groepen worden besproken.1 Naast de vele andere vragen werd de verzuchtig geslaakt dat er aan de landbouwers zeer zware eisen worden ge steld en het zijn niet alleen de hoge lonen der werk krachten welke het bedrijf zo kostbaar maken, doch ook de rekening van de smid wagenmaker enz. enz., dit alles staat in het te eken van deze abnormale tijd. De Heer v.d. Heuvel' zegt Onderhoud van motortrekkers. Over bovenstaand onder werp zou een serie artikelen kunnen worden gewijd aan gaande punten waarop bij het gebruik van een land bouwtrekker dient te worden gelet. Er zijn echter ook eni ge zaken waaraan aandacht dient te worden besteed als de trekker juist niet wordt gebruikt, zoals dat gedurende de zomermaanden met veel trekkers dikwijls het geval is. De meest moderne trek kers zijn momenteel vaak uitgerust met electrische verlichting en startmotor. Plierbij is een accu noodza kelijk en het is vooral deze accu welke ook in rust de Tiodige verzorging verdient. Een van de belangrijkste punten bij het onderhoud van een accu is, dat hij nooit gedurende langere tijd in ontladen toestand blijft en dat de platen steeds onder de vloeistof staan, die hier electrolijt genoemd wordt. Deze vloeistof bestaat uit een mengsel van water en zwa velzuur èn door het regelma tig laden van de accu, doch ook als gevolg van hogere temperaturen verdampt er een gedeelte van het water waardoor het zuur meer geconcentreerd wordt. Deze sterkere zuurconcentratie is schadelijk voor de accu en we moeten daarom geregeld gedistilleerd water bijvullen om het zuur weer op de nor male sterkte terug te bren gen en er tevens voor te zor gen dat de platen niet droog komen te staan. Wanneer het niveau in de cellen te ver gaat dalen heeft dit tot gevolg dat ook de in de cellen aanwezige platen aan indroging onderhevig zijn, waardoor deze kunnen krom trekken. Door de ge ringe onderlinge afstand komen de platen hierdoor met elkaar in aanraking, waardoor als het ware kortsluiting ontstaat, en zal hierdoor zich onmiddellijk en zeer snel ontladen. Een dergelijke accu is voor verder gebruik waardeloos te be schouwen. We weten dat dit euvel dit seizoen bij meerdere trekker-accu's is voorgeval len omdat aan bijvulling eenvoudig niet was gedacht. Controleer dus regelmatig het peil van Uw accu en be steed hieraan de nodige zorg. waardoor het in staat wordt gesteld bij het aanbreken der campagne zijn diensten weder te verrichten en te leurstelling in deze zal wor den voorkomen. O. dat t.a.v. de abnormale prijs berekening de Stichting v.d. Landbouw zeer nuttig werk verricht, verbeteringen be pleit in Den Haag bij de be voegde instantie's. Hierop sloot voorz. de Graaf deze matig bezochte vergadering, welke des on danks een geanimeerd ka rakter droeg en dankt de Heer v.d. Heuvel voor de toelichtingen gebracht waarop de Heer v.d. Heuvel voorging in dankgebed. De Noodslachtplaats. Nadelige Exploitatie Dezer dagen vond onder voorzitterschap van de heer E. Bruins in hotel Smit de jaarlijkse ledenvergadering van de vereniging tot exploi tatie der noodslachtplaats te Slootdorp plaats. Uit het dooi de secretaris gegeven verslag bleek, dat de vereniging jaar lijks met tekorten kampt als gevolg van de zeer ongunsti ge prijsstelling der vleesprij- zen van in nood geslachte dieren. Het bestuur zal zich hieromtrent met het bedrijf s- schap voor vee en vlees in verbinding stellen. Het tegen woordige bestuur werd op aanbeveling der drie land bouworganisaties herkozen Verder werd een wijziging gebracht in het reglement welke hier op neer komt, dat de slachttarieven voortaan door het bestuur kunnen worden vastgesteld. Ten ein de het tekort op de exploi tatie zoveel mogelijk te be perken werd voorts op voor stel van de secretaris beslo ten een jaarlijkse contribu tie van de leden te heffen. In dit verband wijst de voor zitter op de voordelen van het lidmaatschap, welke een contributie zeker rechtvaar digen. De contributie ad f 1. per jaar zal door de contro leur der vereniging, de heer Lindenbergh, worden geïnd zoveel mogelijk door de leden op de beurs een kwitantie aan te bieden. Hierna sloot de voorzitter de slecht bezochte vergade ring. DE UITZENDING GING NIET DOOR. De Wieringermeerredactie van de Fl'evobode ontving van verschillende zijden te lefoontjes en brieven met de mededeling, dat men tever geefs getracht had de door ons aangekondigde uitzen ding van de Engelse radio op 27 Juni j.1. te beluisteren. Na informatie ter bevoeg- der plaatse is het ons moge lijk onze luistergrage lezers mede te del'en, dat bedoelde uitzending geen doorgang kon vinden omdat bij aan komst in Londen de platen, waarop het gesproken' woord voor deze uitzending was vastgelegd,, bleken te zijn. gebroken. In plaats daarvan werd dien avond in de ru briek „Window on the World" een ander land aan het woord gelaten. DE SLAG OM ARNHEM. De N.V. Citex reisbioscoop vertoonde Zaterdagavond in een matig bezette Beurszaal de bekende documentaire film „De slag om Arnhem." Op treffende en grootse wijze wordt in deze film de hardheid van de gevechten in en om Arnhem op het doek gebracht. Machtige luchtraids en gevechten van man tegen man toonden de bezoeker, dat de gealllieerden aldaar voor onze zaak vele van hun soldaten op Hol landse bodem moesten ach terlaten. Moed en militaire krijgs kunde moesten het hier ech ter afleggen tegen een voor hun laatste kansen vechtend Duits leger, in hoofdzaak bestaande uit keurkorpsen. Een machtig en beklem mend filmwerk. SPELD£PRIKKEN van Spatter Spotspiegel. Wien de schoen past Het gebeurde bij een kar weitje in een woning in onze polder. Een vakman was op zijn manier aan het werk. De toekomstige bewoner, een stoere harde werker van Friese stam heeft dat al' eens aangezien, loopt schouderop halend weg. (Een poosje later komt hij terug, ziet de vakman nog eens aan en zegt „Zeg maat, werk nou één uur door, ga dan weg en ga buiten het dorp anderhalf uur zitten, dan zal ik je twee en half uur betalen te wensen dat zoo'n oorvjr indruk maakt. Spatter. Veren, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. Mededeling No. 346. £5r - BEMIDDELING LOONTARIEVEN. De sociale commissie v.d. St. v.d. Landbouw, Kring Wieringermeer deelt mede, dat loon en arbeidsgeschil len eerst in de groep zelf dienen te worden opgelost. Indien men in de groep zelf geen oplossing kan vin den of tot een accoord kan komen, dan kan de groeps- vertegenwoordiger zich in verbinding stellen met één der leden van de sociale commissie. Deze commissie Eal dan uitspraak doen wel ke onverwijld bindend zal zijn. Als vergoeding voor de verloren uren en gebruik van de auto zal per geval f 10.in rekening worden gebracht van de aanvrager. INHOUDING KOSTGELD VOOR ONGEHUWDE ARBEIDERS (niet kostw.) Nog steeds komt het voor. dat het gedeelte van het kostgeld voor ongehuwde arbeiders, niet kostwinners zijnde f 1.per dag niet door de boeren van het loon wordt ingehouden. Het kringbestuur wijst er op, dat deze inhouding verplicht is. Het Kringbestuur zal U straks een nota voor genoten logies door de arbeiders aan bieden tegen f 1.per dag. Uit het bovenstaande blijkt dus dat als er geen inhouding kostgeld voor ongehuwde op het loon plaats vindt, dit als loonoverschrijding aan gemerkt wordt. Bijvoeding gedetineerden. Het Kringbestuur deelt me de dat met ingang van 30 Ju ni '47 door de Boeren geen voeding meer verstrekt mag worden aan de gedetineerden. Daar deze regeling landelijk gesteld is en hier stipt de hand aan gehouden moet wor den, is besloten, dat overtre ders hiervan in het vervolg geen arbeiders meer kunnen krijgen van het Bureau Oogst voorziening, In aansluiting op boven staande wil het Kringbestuur de boeren adviseren om de ar beiders in 't vervolg één liter warm drinken per man per^ dag te geven_ Dit laatste mag! echter niet als een verplich ting gezien worden. BOLSWARDSE VROUWEN Toen wij Donderdagmor gen door de Raadhuisstraat- kwamen stonden Domine en Mevr. Vink juist te wachten op de aankomst van de Bols- wardse Vrouwenvereniging die deze dag haar excursiedag hield. Het zal geen toevallig heid geweest zijn, dat deze vereniging de Wieringer meer op haar programma had staan. Het actieve pre dikantsechtpaar dat zolang het Bolswarder verenigings leven leidde is daar niet ver geten. Integendeel, de ont vangst en de begroetingen van de talrijke dames, die in een tweetal fraaie touring cars arriveerden bewezen dit. In het Zwitserse kerkje vond de ontvangst plaats waarna een rondrit door de polder werd gemaakt. Hotel Smit zorgde voor de verver singen. Het verdere program ma leidde het gezelschap door de kop van Noordhol land, o.m. naar de Volksho geschool te Bergen. DE V.CJ.B. a.s. Vrijdag gaat de V.C.J.B. op bezoek bij de Zusterafde- ling te Barsingerhorn, ter wijl voor Vrijdag 18 Julï 's avonds 8 uur een sport avond in het bosje bij Sloot- dorp op de agenda staat. MILITAIREN GAAN AARDAPPELEN ROOIEN IN WIERINGERMEER. a.s. Maandag 14 Juli ko men 1000 man van het 10de infanterieregiment uit Haar lem, Utrecht en Limburg naar de Wieringermeer om daar gedurende drie weken de helpende hand te bieden bij het rooien van pootaard- appelen. Zij worden onderge bracht in een aantal graan- pakhuizen, in het werkkamp „Oude Zeug" en in enige juist gereedgekomen boerde rijen, die door de goede zor gen van het bureau huisves ting van het Ministerie van Wederopbouw voor het on derbrengen der militairen in gereedheid zijn gebracht. BURGERLIJKE STAND Tijdvak 25 Mei t.m. 3 Juli. Geboren Augustinus Pe trus Rudolf, z.v. J. W. J. Aal- ders en M. J. M de Grood Peter, z.v. J. van Andei en T. Kranenburg Maria Marga- retha Anthonia, d.v. H. J. A. Hakvoort en J. M. M, Smit Gerke Petrus, z.v. W. P. M. Oorstiaensen en A. M. Schui- ringaAntonia Gerharda Maria, d.v. A. G. L. Stegeman en W. J. M. HakvoortWie- be Gerardus Petrus, z.v. A. Brandenburg en A. M. Yn- tema Christina Hilda, d.v. D. v.d. Wielen en H. Ton- kens Willem, z.v. R. F. Nieuweboer en C. Blanken Peter, z.v. H. v.d. Pol en M. J. van Dalfsen Hendrik, z.v. A. Droest en B. M. E. BeekveldtJannetje Maria, d.v. D. Sjouw en A. Noorder- meer. Ondertrouwd Jan de Gor ter en IJfke Woudstra An- tonius Gerardus Wammes en Maria Anna Willemse Gehuwd Jacob Dekker, en Jitske Kloosterman Cor- nelis Moeijes en Maria Elisa- beth BrakJan de Gorter en IJske Woudstra Hette Jellema en Rigtje Miedema Gerhard Huizinga en Jacob je Noordhof. Overleden Geen. PROEFVELDEN. Op verzoek, zullen wij in het vervolg regelmatig me dedelingen doen omtrent bepaalde proefvelden waar de te onderzoeken objecten een zodanig beeld geven, dat ze een bezichtiging op rui mere schaal waard zijn. Woorden wekken, voorbeel den trekken Wij hopen dat dit eventu- I ele bezoek aan deze proef velden door de diverse proef veldhouders op prijs wordt gesteld en dat ze hun mede- werking in dezen wel willen verlenen. Fosforzuur aanwending. Diverse malen is reeds gewezen op de mindere wer king van Superfosfaat bij I herfst-aanwending tegen- over aanwending in het voorjaar. Wie hiervan nog niet overtuigd is gaat even een perceel aardappelen be zichtigen op het bedrijf van den heer P. I. van Til aan de Molenweg. Het verschil in stand is ongeveer de helft. Tevens blijkt hieruit wei zeer duidelijk de grote behoefte aan fosforzuur van diverse" Wieringermeergronden. Pootgoed van klei- of zandgrond. Veel strijd is er reeds ge weest over de kwaliteit van zand-poters tegenover klei- poters, welke tot dusverre nog steeds in het nadeel van de zand-poters is geëindigd. Om na te gaan wat hier van waar is, hebben wij zand- en klei-poters Klasse A. maat 35/45 naast elkaar uitgepoot op zand bij D. Gutker, Mo lenweg en op klei bij Her- weijer aan de O. Midden meerweg. De stand van het gewas der zand-poters is momenteel echter niet min der, dan dat van de klei- poters. De nateelt van deze poters zal ons duidelijk ma ken in hoeverre de lagere waardering van de zandpoter juist is. Manga angeb rek. Ondanks de verwachting dat dit verschijnsel in 1947 wat zou mee vallen (omdat we het massaal optreden in 1946 in verband stelden met de gevolgen der inundatie) is dit jaar over uitgestrekter gebieden dan ooit tevoren mangaangebrek door ons geconstateerd. In het gehele gebied benoorden de lijn Oostwaard, Slootdorp, Wie- ringerwërf, Oude Zeug, en ook nog wel daarbuiten kwam dit jaar mangaange brek voor. Dank zij de mo gelijkheid om mangaansul- faat te verkrijgen en aan te wenden kon in de ergste ge vallen een misgewas worden voorkomen. Toch zal het ge wenst zijn aan dit gebreks verschijnsel de nodige aan dacht te schenken (wat on zerzijds dan ook reeds ge beurd), want het komt op onze kalkrijke Wieringer meergronden meer voor dan menigeen vermoed of op merkt. Momenteel hebben we reeds de indruk dat de meer of minder goede con ditie en structuur der gron den (groenbemesting) een belangrijke rol speelt ten opzichte van het optreden van mangaangebrek. Groenbemesting. In verband met het voor komen van grote oppervlak ten pootaardappelen zullen velen, na het rooien hierop nog een groenbemestingsge- was willen verbouwen. Ge zien het grote belang hier van voor de Wieringermeer gronden is niets meer nood zakelijk dan dit. Daar echter de in vroegere jaren alge meen uitgezaaide wikken, of slecht te krijgen of erg duur zijn, zien velen uit naar een plaatsvervangend gewas, wat minder duur komt. 140 kg wikken a f 0.75 wordt al weer ruim f 100.per ha en in dien men met een ander gewas wat veel minder aan zaaizaad kost ook een be hoorlijk resultaat verkrijgt is dit m.i.z. toch wel de over weging waard. De voor de Wieringermeer meest geschikte vervangings gewassen voor wikken zijn m.i.z. of incarnaat-klaver of stoppelknollen. Met incar naat-klaver hebben we in 1943 en 1944 verschillende malen een uitstekend resul taat behaald. Mislukkingen kwamen evenwel ook voor Voorwaarden voer een goed gewas zijngoed kiem- krachtig zaad gebruiken (kiemproef aanleggen), niet in losse grond zaaien, waar door het zaad te diep komt wat al heel funest is, voor 10 Augustus zaaien en 2025 kg zaad per ha gebruiken, Stoppelknollen. Stoppelknollen is al een zeer goedkoop gewas omdat men met 45 kg zaad per ha al een zeer dicht gewas met een grote bladmassa verkrijgt. De stoppelknol is een vrij zeker gewas mits men ook weer voor 10 Au gustus zaait. Indien men het gewas een baaltje stikstof kan meegeven verkrijgt men een uitstekende groenbemes ting, welke men naast de structuur verbeterende wer king, zeker op 2 a 3 baal stikstof per ha kan rekenen. J. BREED. Mededeling no. 347. Excursies naar de Prof. v. Bemmelenhoeve. Evenals dat in voorgaande jaren het geval was, zullen door de bedrijfsleider, de heer Schipper ook dit jaar weer twee middagen in de week gereserveerd worden voor ae bezoekers uit de polder, n.1. op Donderdag en Vrijdagmiddag van 2 tot 5 uur. Men wordt vriendelijk ver zocht hiermede zo veel' mo gelijk rekening te houden. Ir. L. R. DIJKEMA. VERVOLG. De hr. Addens stelt voor de garage al vast te zetten op de plaats, daarvoor in het uitbreidingsplan bestemd Dan kan daarvoor de f 2100 alvast worden besteed. Burg. en weth. zien daarin echter, blijkens de voorz. te veel bezwaren. De hr de Bruyne vraagt zich af, of de kosten niet be perkt kunnen worden b.v. door ook de fundering van de te bouwen tijdelijke gara ge met dit tijdelijke karak ter in overeenstemming te brengen, b.v. door deze van rondhout te vervaardigen. Bovendien valt dit hout niet onder de distributiebepalin gen. De voorzitter zegt toe dat alles zo goedkoop mogelijk zal gebeuren. De hr. van Dam acht snel heid bij een brandweer pri mair. De veiligheid mag niet aan de zuinigheid worden opgeofferd. Hij kan zich met het voorstel verenigen. Het wordt aangenomen met in achtneming v.h. voorstel van de heer de Bruyne. Ook de voorsteilen tot verbouw van de noodschool te Slootdorp ten behoeve van het landbouwhuishoudonder- wijs en tot wijziging der begroting 1946 werden zon der uitvoerige bespreking aangenomen. Het voorstel tot verhoging van de bezoldiging der ge meenteartsen kon eveneens de goedkeuring van de raad verwerven. De heer Graaff werd, tot slot, met 11 van de 12 stem men tot ambtenaar van de burgerl. stand benoemd. Op het verzoek van de hr. Zoodsma aan de burgemees ter, om zoveel mogelijk de huwelijken zelf te voltrek ken, werd door deze geant woord, dat hij daartoe, in dien mogelijk, gaarne bereid zou worden gevonden. Hierna werd de vergade ring gesloten.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3