WIERINGER NIEUWS WAARHEEN? HET ZWAARD VAN TRESLONG. MAAIDORSEN MET COMBINE. NEERLANDS BESTE GYMNASTEN KOMEN NAAR WEERINGEN. Openlucht - demonstraties in de Wielerbaan. De gymnastiekvereen. Wie- ringen welke dit jaar haar 20-jarig bestaan herdenkt, doch dit feit door omstan digheden niet kon vieren, heeft kosten nog moeite ge spaard om ter herdenking- van dit heugelijke feit iets te brengen dat hier op Wie- ringen nog nooit is ver toond. Hierin is men wonder wel geslaagd. Het is n.1. ge lukt om het Dames- en He ren-Keurcorps B van het Koninklijk - Nederlands- Gymnastiek - Verbond die na hun optreden in het Bui tenland onder leiding van de Bondsleiders K. Meijer en A. Klazema welhaast een we reldbekendheid hebben ver overd, naar hier te krijgen. De heer K. Meijer wist op de j.1. gehouden demonstra ties in Bern (Zwitserland) met zijn dames wederom een geweldig succes te behalen. Ook deze komt a.s. Zondag met een achttal Dames en Heren, waaronder onze plaatsgenote Tr. Cornelese- de Wit, het beste keur-turn- werk demonstreren. Wij raden ieder aan, houdt a.s. Zondag vrij en gaat ge nieten van dit hoogstaande turnwerk, dat voor wat ons land betreft, het beste van het beste mag worden ge noemd. Schoolieesft R.K, School Begunstigd door uitstekend zomerweer zijn de hoogtijda gen voor de leerlingen der R.K_ Parochie School van H.Hoef, schitterend geslaagd. De eerste dag waren de eer ste 4 klassen aan de beurt. Deze brachten via een rit langs de duinvoet een bezoeit aan de speeltuin in Schoorl, waar men zich naar hartelust j vermaakte, en de steile dui-j iien bestormde. Vervolgens! ging het langs de Egmonden op Heiloo aan, waar bij de Kattenberg een uitstekende speelgelegenheid gevonden werd,, In de Muziektuin te Alk maar deed men zich als wel kome afwisseling te goed aan een heerlijk ijsje. Het slot van de dag werd doorgebracht bij de Bedriegertjes te Bergen, De Volgende dag waren de groteren aan de beurt, In Am sterdam werd genoten van een rondvaart door de grachten en over het Y. Ook werd Schip hol opgezocht. Met een uitste kende gids dwaalde men ovet het grote vliegveld en langs de hangars. Dwars door de Haarlemmermeer kwamen we te Haarlem, waar een heerlijk gebakje verorberd werd. Via de Egmonden belandde men in de laatste pleister plaats de Bedriegertjes te Bergen, Hier werden de ledematen nog eens losgewerkt en dwaalde men door de doolhof. 't Was reeds aan 't donkeren toen men in Hippo weer arri veerde. Beide dagen werden over vloedig versnaperingen rond gedeeld. Het slagen van deze kinder' festijnen is een heerlijke 1 oi doening voor allen, die hier aan medewerkten. Visafslag Den Oever. In de algelopen week was de aanvoer op de Oeverse afslag belangrijk hoger dan in de voorafgaande week. Vooral bot, schol, tong en paling werden in veel grotere hoeveelheden aangebracht. De onderstaande hoeveelhe den werden in de periode van 14 tm 29 Juli gelost Aal 15539 Kg bot 2802 Kg snoekbaars 487 Kg j witvis 92 Kg zalm 1 Kg schol 21092 Kg schar 1674 Kg tong 2888 Kg; tarbot 734 Kg wijting 518 Kg ponen 355 Kg; pieterman 44 Kg hosmakreel 133 Kg nest 9440 Kg. Met het K.N.G.V.- keurkorps naar Zwitserland. Mw. Cornelese-de vertelt Wit Op Donderdag 9 Juli ver trokken wij met negen dames van het keurkorps. Onze leider, de heer K. Meijer, het Bondsbestuur en negen Dames van de Kampioens vereniging (rhytmisch gy- men) Aspasia uit Rotterdam. 's Morgens 7 uur verlieten we Rotterdam achter ons en ging het via Dordrecht door Brabant naar Maas tricht. waar ons een lunch wachtte. Na de lunch zetten wij koers naar de Belgische grens. Bij de grensovergang werd er een viertal uitgepikt dat een grondige visitatie onderging. Daarna dwars door België, door de Arden nen naar Luxemburg en vandaar naar Metz in Fran krijk, waar wij om elf uur arriveerden. De algemene indruk was een prachtige doch erg lan ge tocht per bus door een schitterende natuur, en door een door de oorlog verwoest gebied, dorpen waarvan zelfs geen heel huis meer te vinden was, tanks en vlieg tuigen die overal nog langs de wegen lagen, huizen waar nog niets van was opge ruimd, puinhoop na puin hoop van opbouw nog geen sprake. 2de dag. Na een korte nachtrust gingen wij om 7.30 uur weer uit Metz nu moest de reis voltooid wor den engingen wij in één ruk door naar Bern. Een zeld zaam mooie tocht, onder ideale weersomstandigheden. Onze lunch gebruikten wij in de bus van de nog uit Nederland mee gebrachte broodjes. Oorzaak hiervan., deviezen, de franken waren te duur voor ons. Om 8 uur arriveerden wij in Bern waar men ons reeds opwachtte met een diner. Na afloop waarvan wij allen door onze pleegouders wer den afgehaald. Wij werden n.1. allen bij Zwitserse bur gers ingekwartierd. 3e dag. Des morgens eerst naar de turnhallen waar de talrijke deelnemers uit alle landen aanwezig waren. Het ringentoestel dat wij hadden meegenomen moest er wor den opgesteld. Dit was niet zo eenvoudig, maar tenslotte vonden wij een plaats, n.1. in de orkestbak. Doch, dit nam niet weg, dat zodra wij ons proefwerken begonnen, van de zijde van het publiek dat naar binnen stroomde het applaus niet van de lucht was. Dat beloofde dus veel goeds voor de demon straties, die 's avonds gege ven zouden worden. Na een rondrit en een uurtje winke len in overvolle winkels met allerlei goederen, te kust en te keur. Jammer genoeg ..adelen wij geen geld om van allerlei in te slaan. Wel was alles erg duur. En iiu onze eerste demon straties, de zaal was overvol na allerlei nifmmers door andere landen gegeven, moest Aspasia demonstreren met haar rythmische dansen. Deze zijn buitengewoon ge slaagd. Daarna moesten onze dames ringturnen. Dit was voor Zwitserland een onbe kend nummer, dat een enorm succes had. We werden op straat staand egehouden en met enthousiaste verhalen overstelpt en met de vraag, wanneer we weer gingen werken. Zndagmiddags heb ben wij weer aan de ringen gedemonstreerd en tevens aan de brug, terwijl Aspasia weer rhytmische dansen de monstreerde. Het succes was wederom groot. Hiermede was het actieve werk van de turnsters afgelopen. Na een diner met spaghetti werd de Zaterdagavond Hotel Smit Smit te Middenmeer Film „Piccadilly - incident." Zondag a.s. Turnfeesten in de Wielerbaan, H.-hoef. feestelijk verlichte stad be zichtigd. De volgende mor gen zijn we met een tand radbaan de bergen in ge weest. 's Middags werd een tocht gemaakt per autocar naai* Interlaken, welke plaats schitterend gelegen is tus sen twee meren, met uit zicht op drie hoge met glet- sers bedekte Alpentoppen. Dinsdagmorgen in de vroegte, half acht, werd de terugreis langs dezelfde rou te als de heenreis, natuur lijk na een hartelijk afscheid van de pleegouders, aan vaard. In Metz werd weder om overnacht. Woensdag avond half elf. kwamen we in Rotterdam aan. Ongetwijfeld zijn dergelij ke internationale sportcon- tacten van groot nut, ook voor de Nederlandse repu tatie in het buitenland. De Nederlandse dames zullen de Ziwtserse gastvrijheid en hartelijkheid niet licht ver geten. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Zusterkring Hippolytus- hoe. Laatste bijeenkomst voor de vacantie, Woensdag 23 Juli 's avonds 8 uur. Be langrijke agenda. NED. IIERV. KERK. Zusterkring O.-land Donder dag 24 Juli 8 uur. POLITIE. Gevonden een schaapwol len sjaal. Komen aanlo pen een hond wit met zwart gekleurd. Inl. Gem.-bode, H.-hoef. Postduivenveren. „Luchtpost* Zondag j.. werden de ■dui ven voor een uefenvlucht ge lost in Den Bosch. Er waren 46 duiven in Concours, De afstand was 147 Km, Wind Noord Oost. De eerste duif werd geconstateerd door D. IJpma te Den Oever om 11 u, 2 m. 24 sec. Het concours duurde aan merkelijk langer dan op de vo rige oefenvlucht het geval was. Tegen twaalf uur was nog sechts ruim één derde der vogels op de hokken terugge keerd. In de loop der middag kwamen nog wel verschillende duiven binnen doch de verlie zen waren toch groter dan we gewend zijn. De uitslag was als volgt D. IJpma 1, 9 C. Helsloot 2, 8, 15 N, Helsloot 3, 5,6,7 H. de Groote 4. 10, 11, 12, 14 enl6; G. Palhuis 8 R. Sie gers 13, Zondag a.s. wordt de bonds vlucht op Venlo gehouden. Iukorven voor deze vlucht geschiedt op Zaterdag 26 Juli bij H. Kaan te H.-Hoef. UIT DE OUDE DOOS. EEN STUKJE WIERINGER HISTORIE. Aanbevelend, FIRMA HEIJNEN, Industrieweg Middenmeer. Telefoon 143. Die niet adverteert wordt vergeten Zoals wij reeds mededeel den (zie no. 61) is het z.g. Zwaard van Treslong in de Oosterlander kerk, een her innering uit de bitterste tij den der Nederlandse geschie- dijis, het begin van de strijd tegen Spanje en mede aan de felste vechters van die tijd, de ruwe Watergeuzen in wie wij de grondleggers van onze vrijheid moeten zien. i Intussen, wie met hen te maken kreeg, was nog niet gelukkig te noemen. Als vrij buiters op Noord- en Zui- derz^1 zwervende, moesten zij fM Vrven en wanneer dat»et ten koste van den viMjffd ging, dan maar ten kole van den onschuldigen landgenoot. Het was in het begin van het jaar 1572 en Hoorn was nog Spaansgezind, toen dr Hoornse schipper van zijn vaderstad op Amsterdam Jan Klomp, nabij Marken met zijn schuit en passa giers werd aangehouden door een Watergeuzenschip De schuit werd verbeurd verklaard en met zijn inhoud naar het Vlie gebracht, de gewone lig plaats der Watergeuzensche- pen of Vlieboten. De familie der gevangenen kreeg be richt, dat zij de hunnen te rug konden krijgen tegen betaling van een zeker los geld, berekend naar de ver moedelijke welstand der vastgehoudenen. De vetste buit was de schout van Schellinkhout, Jan Luit voor wien de voor die tijd grote som van f 1400 geëist werd. Het gelukte de familie met veel' moeite en hulp van allerlei vrienden en kennis sen, de som bijeen te bren gen en die werd de Water geuzen ter hand gesteld. Na ontvangst sloegen de Geuzen Jan Luit dood. In het mid den latende, dat de vermoor de Jan zelf ook „gien beste" was, kan men zo iets onmo- lijk goedkeuren. Dit als een staaltje van het optreden der Watergeuzen. Keren wij thans weder naar ons Wieringen terug In 1570 hadden de Geuzen zowel op ons eiland als op Texel een inval en een strooptocht gedaan. In de zeer koude winter van 1571 op 1572 bevond zich de Wa- tergeuzenkapitein Willem Bloys van Treslong in Fe bruari met zijn schip in de nabijheid van Wieringen toen hij door felle vorst werd overvallen en invroor. Deze Treslong, afstamme ling uit het Franse hoog adellijke geslacht der heren van Bloys doch Nederlander van geboorte was een der voornaamsten en een der ridderlij ksten onder zijn collega's. Hij was toen een omstreeks veertigjarig man en had reeds heel wat mee gemaakt. Onder de regering van Karei den Vijfden en van Filips den Tweeden had hij als zeeofficier gevochten tegen de Denen, de Fransen en de Turken, maar hij was met hart en ziel Nederlander I gebleven en in den strijd I van Willem van Oranje te- I gen de Spanjaarden, zonder aarzelen de Nederlandse partij gekozen. Ook een per soonlijke wrok speelde hietf een rolzijn broer was op bevel van Alva te Brussel onthoofd. Na in de slag bij Heiligerlee mede te hebben overwonnen, na in de verlo ren slag bij Jemmingen ge wond te zijn ontkomen zwierf hij later als terdood- veroordeelde op de wateren rond. En daar lag hij nu met zijn schip geboeid door de wintervorst. Dagelijks kwamen zijn Geuzen aan land om bij de Wieringers alles te halen, wat zij aan etenswaren en andere dage lijkse levensbehoeften nodig hadden en dat wel zonder betaling. Dat begon, wat een wonder, onze eilandbewoners ten slotte te vervelen en op een nacht, toen de Geuzen een strooptocht hielden, la tere rovers noemden dat „organiseren", werden e*r zeventien der ongewenste bezoekers door de boeren en vifcsers doodgeslagen. Tres- lond zelf, behield het leven, doch hij werd gedwongen onder ede te beloven, dat hij geen wraak zou nemen Tot zijn eer zij gezegd, dat hij woord hield. En het is zijn zwaard of dat van één zijner manschappen, dat thans nog als een herinne ring in de Oosterlandse kerk hangt. Maar, de muis had nog een staart. Weliswaar was er toen nog geen illegale zender, geen A.N.P., zelfs nog geen Flevobode, maar toch verspreidde zich het verhaal van het gebeurde. Toen Bossu, de Spaanse stadhouder van Holland, de geschiedenis vernam, dacht hij in Treslong een gemak kelijke prooi te vinden. Hij gaf den Hoornsen, Spaans- gezinden, admiraal Rol last naar Wieringen te gaan en zich van Treslong en de zij nen meester te maken. Rol, zeker van zijn succes liet de gevangenis van Hoorn leegmaken om er de Water geuzen in op te sluiten en ging op weg, met vier com pagnieën soldaten, véle Hoornse ^chepelüngen ien negentien sleden. Treslong weigerde vier kant, zich over te geven en sloeg met'zijn mannen zo dapper van zich af, dat Rol en de zijnen met bebloede koppen moesten terugkeren Er waren zoveel gekwetsten, dat de Hoornse gevangenis wel is waar leeg bleef, doch dat het Gasthuis alle gewon den niet bergen kon. Vlak daarop viel de doo; in en Treslong zeilde, tot zijn eigen vreugde en tot die WIERINGERMEER KNAAPJE DOOR AUTO ERNSTIG AANGEREDEN. Het 3-jarig zoontje der Fam. de V. geëvacueerd uit M.-meer en thans wonende aan de weg KolhornScha- gen, geraakte bij het over steken van de verkeersweg onder een juist passerende luxe auto. Het knaapje werd in zeer zorgwekkende toe stand opgenomen en ver voerd naar een ziekenhuis. De bestuurder trof in geen enkel opzicht schuld. Klachten van onze militairen Maken onze boeren onder scheid tussen politieke de linquenten en militairen? In de afgelopen week hebben naast de politieke delinquen ten ook onze militairen zich ingezet om de aardappeloogst tot een goed einde te brengen Het is jammer dat door de militairen de klacht wordt ge uit, dat er nog landbouwers zijn die het niet als een plicht rekenen om warme koffie te verstrekken, doordat zij zelf voor koffie en suiker zorgen, zorgen. Aan de politieke delinquen ten daarentegen wordt op ver schillende plaatsen, onder dwang eten en tabak gegeven; krijgen ze dit niet, dan wer ken zij niet en liggen op het land. Onze militairen zetten zich eerst in voor onze verdedi ging voor de handhaving van orde en rust in ons vaderland en daarnaast in het belang van onze voedselpositie. Onze boeren zouden wel een groot gemis aan naastenliefde en vaderlandsliefde ten toon spreiden, indien zij de militai ren 'n slechtere behandeling ten deel lieten vallen als de politieke délinquenten der Wieringers, die blij wa ren hem kwijt te zijn, naar Engeland. In hetzelfde jaar speelde hij een belangrijke rol bij de verovering van Den Briel en hij heeft nog lan ge tijd, zowel als militair als in zijn kwaliteit van raadsman en vriend van den Prins, de Nederlandse zaak met ere gediend. Geraadpleegde bron Nieu we Kroniek van Hoorn door H. Krom Dz. en F: Kapteyn. Verantwoordelijk redacteur tevens redacteur voor Wie ringen N. H. Klomp, Klieft- straat 12, Hippolytushoef. Telefoon no. 103. Redacteur voor Wierlnger- meerj. M. de Graaff W.-werf Telef. No. 100. Verantwoordelijk voor ad vertentierubriek R. J. Rid der, Markt A 84, Schagen. Telefoon No. 538, Directie. Voorzitter G. F. Kistemaker, Wagenpad H 46, Middenmeer. Tel. 20 Nw. Almergdorp. Drukkerij Corn. J. Bosker Hoofdstr. 14, Hippolytushoef. Tel. Hippolytushoef No. 19 ,DE TEMPEL VAN KWUNGHO. SR N i..#--- '\Vkd ir n - titH VË»*-- O- v v.;;; $?bï - •-••• - -.«yy -*• - 7 Intussen hebben Dick en Bully niet onverdienstelijk indiaantje gespeeld. Op hun tenen zijn ze van schaduw plek naar schaduwplek geslopen, van altaar naar af godsbeeld, van nis tot nis. Slechts even te laat hebben de Oosterlingen de achter volging in de gaten. Als zij zich, tegen de muur gedrukt, snel omwenden, staren zij in een verblindende lichtbun del, terwijl Bully's allerslechtste Chinees hun toch nog voldoende duidelijk.maakt, dat ze met bekwame spoed hun knuisten heel hoog ten hemel hebben te heffen. Waaraan ze wijselijk maar voldoen Een paar koorden, van een of andere tempelversiering afgetrokken, kan prachtig dienen om de gevangenen te binden, terwijl een doek om hun mond ook geen slechte voorzorgsmaatregel is. Vlakbij een groot altaar leidt een trapje naar een soort kelder en daarheen brengen de jongens tenslotte hun stevig ingepakte „krijgsbuit". Het is geen gezellige verblijfplaats, want vleermuizen en grote spinnen vinden hun rust verstoord en het, is maar goed, dat Dick'slantaarn nog griezeliger zaken onberoerd laat

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 2