REDE VAN MINISTER MANSHOLT. (Vervolg). Wanneer de Z.W.M. ertoe overgaat het eerste koelhuis voor pootaardappelen in den lande te stichten, dan noemt Z. Exc. dit een moedige sprong vooruit. De productie van poot- aardappelen is bijv. gestegen van 150.000 ton per jaar tot 350.000 per jaar. Heeft men zich in deze hoogconjuctuur een plaats veroverd, dan staat, men ook stevig voor de toekomst. Overigens is de deviezen- opbrengst der pootaardappe len van 75 millioen gulden per jaar voor ons land een stevige kurk om op te drij ven, welke bij uitstek een boerenbelang, vormt. Het is voorts van grote betekenis, dat de boer zowel bij de export als bij de afzet betrokken blijft, in welk ver band Z. EXc. besluit met hulde te brengen aan de Z.W.M. die hiertoe het inita- tief nam. In de rij van sprekers, die dan geopend wordt door de heer Ir. Ovinge horen we dat de Commissie Wederop bouw Wieringermeer, namens welke de heer Ovinge spreekt, voor de principiële vraag stond of goedkeuring van de bouwplannen in dit geval niet te ver ging ten opzichte van de wederopbouw. Wan neer men dit begrip in enge zin uitlegt, zou er evenwel niets nieuws tot stand kun nen komen, waarom de Commissie zich dan ook op het standpunt heeft gesteld elk initiatief dat perspectief biedt voor de toekomst van de Wieringermeer zoveel mo gelijk te moeten bevorderen. Spr. besluit met de woorden, dat de Wierfingermeer wèl geslagen maar niet verslagen Is. De Voorzitter, de heer Kemmeren had in zijn aan vangswoord reeds de dank van het Bestuur en de Di rectie overgebracht aan al len, die aan de verwezenlij king der plannen hun aan deel hebben gehad. Het zijn vervolgens de he ren, Bekias van de Veco, de Boer van het Centraal Bureau te Rotterdam, Beemsterboer, Voorz. van Coop. Z .V. Wij- denes, de loco-burgemeester de heer H. A. Giesen, de Hr. van Balen Blanken van de Z.A.P., de heer H. de Graaf, Voorz. van de Graanbeurs de hee* P. G. Luth, namens de Coop. Aankoopver. Wh ringermeer en de oud-ad ministrateur, de adjudant Timmers, die elk op hun manier de Z.W.M. compli menteerden en daarbij uit hoofde van hun betrekkingen tot de Z.W.M. de bonafide verhoudingen tot uiting brachten. De Directeur, de heer Kroeze, wiens naam door de diverse sprekers met veel waardering werd ge noemd dankt hiervoor, als mede voor het vertrouwen, hem en zijn personeel steeds door het Bestuur en de leden verleend, waardoor het mo gelijk was te doen wat gedaan werd. Indien op ditzelfde vertrouwen ook in de toe komst zal kunnen worden gerekend zal het ongetwijfeld mogelijk zijn aldus de spre ker de zware last, welke thans op de schouders der leden rust te verlichten. „Het zal dan waarachtig wel gaan," zo besloot de heer Kroeze. Het zaaizaad- en poot-goedaandeel werd in de twee jaar weer op het oude peil gebracht. Voor het-nageslacht. De Voorzitter, de heer Kemmeren, die de plechtig heid inleidde en elk der sprekers afzonderlijk beant woordde sloot deze belang rijke gebeurtenis in het jon ge bestaan der Z.W.M. met het voorlezen van een twee tal oorkonden waarop de handtekeningen der eerste steenleggers, het besluit der algemene vergadering, de handtekeningen van Be stuursleden, Raad van Toe zicht, de gedelegeerd com missaris, de aannemers enz. welke oorkonden in loden kokers zullen worden inge metseld achter de geplaatste stenen. Vervolgens zaten het Be stuur e.a. met de genodigden aan een koffietafel in Hotel Smit, waarvan wij geen ver dere bezonderheden kunnen melden omdat de pers hier van was uitgesloten. 19 Juli was een bizondere dag voor de Z.W.M., die er bij haar werken naar streeft, dat de naam Wieringermeer- product tevens kwaliteitspro duct betekent. Dat zij hierin volledig mo ge slagen is ook onze wens. MIDDENMEER. Waf hapert er aan de Woningbouw Bij een rondgang door het dorp valt het de bezoeker op, dat er toch dagelijks voortgang valt te bespeuren bij reparatie en herbouw, alléén echter van midden standszijde, het zwaarst ge troffen gedeelte van onze polderbevolking. De Woning bouw in ons dorp is nog steeds niet- op toeren Wel worden er vloeren ge legd in de Havenstraat, Brugstraat en de Toren straat, maar het werkelijke bouwen wordt week na week uitgesteld, terwijl toch de grote tassen zand- en bak steen op bouwplannen wij zen. Waarom vraagt men zich begrijpelijkerwijze af bouwt men niet te Middenmeer Ook de landbouwer en zakenman in en om Midden- meer zien hun personeel graag terug in de polder om niet te spreken van de vroe gere bewoners die de hoop op her evacuatie in dit jaar wederom zien vervliegen. Middenmeer en speciaal zijn vroegere bewoners zien hunkerend uit naar de ge reedkoming van hun woon huizen De 2 schoolgebouwen na deren langzaam hun vol tooiing. Wij verwachten dat zonder tegenslag beide ge bouwen na de zomervacantie in gebruik genomen kunnen worden. De woning van Dr. Hoog kamer is zo goed als gereed en vermoedelijk zal deze binnen een maand betrokken kunnen worden. Even gunstig staat het met de opslagplaats en nood woning van J. Vos aan de Havenkade, die ook spoedig bewoonbaar zal zijn. De omgelegde 'Havenkade is van riolering voorzien, al leen dient, de bestrating nog ingelegd te worden. De noodwoning van de Heer v. Wieren is van de Havenkade verplaatst naar het Schoolpad, aangezien deze moest wijken voor de aardappelbewaarplaats van de Z.W.M. te M.-meer. De bakkerij van de Heer Kok wordt voorlopig gelijk vloers opgetrokken en het metselwërk is hier ook zo goed als gereed. De afwerking zal ook hier de meeste tijd vragen, maar door de bouw is het- aanzien van het kale gedeelte van de Brugstraat aan die zijde een stuk verbeterd. Aan de Industrieweg wordt bij een 4-tal graanhandela ren hard gewerkt aan de bouw der graandrogers, op dat deze vóór de oogst ge reed zullen zijn. Het pakhuis der Z.W.M. aan de overzijde van het kanaal staat rond om in de muren, en nadert snel zijn voltooiing. Voorlopig is er van de her opbouw in M.-meer weinig meer te melden. Wij hopen echter spoedig meer te kun nen vertellen. TOESTAND KNAAPJE ZOODSMA. In de toestand van het zoontje Zoodsma, dat, zoals' wij in een der vorige num- j mers melden, zware brand-; wonden opliep, is thans een! wending ten gunste gekomen. Aangenomen mag worden dat de crisis is gepasseerd. I VERSLAG VAN DE VERGADERING L. T. B. op 13 Juü 1947 in Hotel Smit te Middenmeer. Te ruim half vier opende de voorzitter de vergadering, waarbij hij een 50-tal leden als mede een 15-tal echtgenoten van leden welkom kon heten Voorzitter licht toe wat er toe geleid had, dat ook de vrouwen tot die vergadering waren uitgenodigd, )Er was namelijk besloten, Br. Aiexius, een autoriteit op het gebied van onderwiis. od- voeding en beroepskeuze, een lezing over deze onderwerpen te laten houden. Onderwerpen waar ook de vrouw in nie' mindere mate als de man mee te maken heeft. Door samenloop van omstandigh- den kon deze lezing echter1 niet doorgaan_ Pastoor Langedijk, Geesie-[ lijk Adviseur van de LTB hield nu een toespraak, waarbij hij vooral de moeders opwekte hun grote dochters voor op leiding tot gezinshulp af te staan. Zijn Eerwaarde schetste de noodzaak en de schoonheid van dit werk. Verder kwam aan de orde de kwestie van Coop, Aan koop van bedrijfsbenodigdae- den. Naar aanleiding van een causerie in de vorige a'ge- mene vergadering door de heer Schrijnemakerst Direc teur van de Coop, Aankoop- vreeniging, was door het Be stuur een comité van een zes tal leden benoemd, dat tot taaK had deze kwestie grondig te bestuderen en zowel de' zakelijke als principiële en so-| ciale zijde van dit vraagstuk te bezien- Bij monde van de Heer J,| Appel man werd hierover ver-' slag uitgebracht. Het Comité was tot besluit' gekomen, dat, hoewel zake-! lijk bezien, aansluiting bij de' Coop, Aankoopvereniging mis schien iets voordeliger kan zijn, deHandelsraad bij betere organisatie en algemene deel name ook tot betere resultaten kan komen. Om dit te berei ken is uitbreiding van perso neel nodig en is het gewenst een commissie van advies in te stellen. Daarbij komt, dat er hechte banden bestaan tus sen de LTB en de Handels- raad en derhalve grote prin cipiële bezwaren om aan te sluiten bij een concurrerend li' haam. Integendeel, de soli-1 dariteit met de KatholieKe Landbouworganisaties in andere' streken van het land, gebiedt! «n:, medewerking met de Han delsraad, welke thans oog een coopratie is en waarvan men lid kan worden tegen een ge-! ring risico. Voorzitter dankt het Comité] voor zijn werk en spreekt het vertrouwen uit, dat haar werk! vruchtdragend zou zijn en dat! zich alle leden aan hun advies zullen houden. Vervolgens kwam aan de o-de de financiering van betj Kvmgbestuur van de Stichting van de Landbouw, Het gevraagd subsidie-be drag werd toegestaan, alsmede werd aangenomen het voor?tel om c'e contributie met 25 cent per ha, te verhogen. Naar aanleiding van deze post werd er vanaf de be stuurstafel op gewezeni, dat van de 18000 ha. cultuurland in de Wieringermeer er slechts 3500 in handen zijn van Katho lieke boeren. Uit de vergaderieng gingen verschillende stemmen op om hierover hun ontevredenheid te betuigen en er werd aange drongen om ter bevoegder plaatse op de onbillijkheid hiervan te wijzen. Voorzitter zegde toe, dat het Bestuur zich nader over deze aangelegenheid zal beraden. Hierna werd overgegaan tot het benoemen van de commis sie van advies bij de aankoop van producten. Benoemd werden de heren: F. N, Gouwenberg, J, P. J. Hopmans, P, iSijm en H. W, M. Hakvoort Loop der Bevolking. Ingekomen J. de Gorter. Nw. Sluizerweg B 32, uit Wie- ringerwaardL. J. van Det en gez. Werkkamp Wierin- gerweri uit BakelB. Koene en gezin, noodw. Verbin dingsweg, uit Medemblik J. P. Dieleman en Zn., Waardweg B 8, uit Nieuwe Niedorp A. J. Dieleman en gez. Waatrdweg B 8, uit Nieu we NiedorpR. Brander, Zeugweg J 21, uit Wonsera- deel R. Ruiter, Nwe. Slui- zdhveg 4, uit GrootegastC. J.' Kuiper, Oostermiddenm.- weg M24, uit Hoorn G. P. Kistemaker en gez., Wagen pad H46, uit Abbekerk J. F. de Kraker en gez., Medem- blikkerweg K 48, uit Scha- :en A. Nipshagen en gez. penstraat 5 uit Heetrhugo- ïard R. J. Jilderts, wa genpad H 58, uit Harlingenf T. Miedema, Nw. Sluizerweg, uit BarradeelR. de Valk Nw. Sluizerweg, uit Barra deel K. J. van Dorst, Fa zantstraat 5, uit Wieringen J. de Graaf en gez. noodw. Verbindingsweg, uit Zijpe P. Bennink ,Nw. Sluizerweg A 17, uit Gframsbergen J. E. Steijne, Oudelanderweg D 63, uit Abbekerk A. J. M. Kerckhaert en gez., Oude landerweg D 63 u,it Abbe kerk M. J. J. Bosker, Terp- weg 8, uit Groningen A. Boomsma en echtg. Terp straat 31, uit Spanbroek A. P. A. Hermus en gez.Oude- landerweg D 73, uit Opper does J. S. Kavelaars, Ou delanderweg D 73, uit Opper does B. G. Casteel, Ooster- kwelweg L 28, Uit Didam A. G. Wammes, Nw. Sluizer weg, uitBeusichemH. H. Bethlehem en gez., Koggen- randweg D 93 uit Smallin- gerland J. Frikken en gez.. Noorder dijk weg 2, uit Me demblik W. P. Boerma, Molenweg A 1, uit Eelde A. Sijtsema, Hoornseweg G 69, uit Opsterland J. W. Broekman, Hippolytushoever weg E 94, uit Smilde H. C. Vaandrager en gez. Koggen- randweg D 87, uit Rotter dam M. Stammes, Koggen- randweg D 87. uit W.waard B. Aukema, Schelpenbolweg E 37, uit Arnhem W. N. Koomans van den Dries. Hoornseweg G 67, uit Etten ca. J. de Geus en echtg.. Kerkstraat. 61 uit Broek in waterland A. W. Woets en echtg. Oudelanderweg D 58 uit Abbekerk G. Datema en gezin, Kolhornerdeg C 19, uit Langedijk S. H. Schutter. Kolhornerweg G 19, uit Lan gedijk E. Stuveling en gez... Terpweg 5, uit Hoogwoud A. v. d. Giessen, Oosterkwel- weg L 24, uit Zwijndrecht Wed. J. N. Haarsma—Blij dorp en gez., Kolhornerweg C 17, uit Barsingerhorn P. Breure, Kolhornerweg C 17, uit Barsingerhorn J. Kobes Oosterkwelweg L 26 uit Leek; J. J. Eurelings en gez., Oos terterpweg L 37, uit Nibbix- woud M. de Jong, Ooster- terpweg L 37, uit Nibbixwoud; J. L. Mooren, idem N. Lont en gez. Industrieweg G 50 uit Hoogwoud Th. H. B. Meijer, Fazantenstraat 17, uit Amsterdam M. Niete- rau, Westerterpweg F 76, uit RotterdamJ. Kloosterman en echtg., a.b. Nw. Sluizer- vaart, uit HasseltB. N. v. Tienderen, Waardweg A 3 uit SijbekarspelTj. Wolda Waardweg A 3, uit Nieuwe Niedorp J. W. Scholtens en gez. Nw. Almersdorperweg C 45, uit Hoogwoud J. H. Reis, Schagerweg G 12, uit Em- men J. P. J. Crijns en gez.; Wagenpad H 62, uit Barsin gerhorn K. Groot, Terp straat 25 uit Anna Paulowna. Vertrokken A. Strobbe van Oosterterpweg M 1 naar Medemblik P. A. Bouchaut van Poststraat 6 naar Vogel waarde (Z.) A. M. de Groo- te van Sportweg 1 naar Den HelderW. Gelder en gez. van Kerkstraat 61 naar Alk maar A. Vellinga, van Dol- fijnweg G 35 naar Barsinger horn A. C. Smit, van Noor- derkwelweg J 71, naar Ka- pelle B. Bergsma van Noor derdijkweg L 75 naar Fra- nerekadeelL. Strikwero.a, van Nw. Sluizerweg B 22 naar Haarlemmermeer M. Oortman en echtg. van Kool- tuinenweg A 43 naar Beer- ta J. N. Paauw, van Am- stelmeerweg A 61, n. Span broek G. E,. Hamster van Groetweg C 4 naar N.OP. M. Jager—Janse, van Schel penbolweg E 52 naar Medem blik P. A. v.d. Doel, van Brugstraat 44 naar Haar lemmermeer A. Steiginga en gez. van Noorderdijkweg 3 naar Medemblik W. Stei ginga van Noorderdijkweg 3' naar Wieringen J. Kraai van Oosterterpweg K 10 n. ScheemdaB. van Marion van Zeugweg J 21, naar Ab bekerk. Contactcommissie, Hierna deelde de Voorzit ter mede, dat er tussen de besturen der drie Landbouw organisaties overleg gepleegd was wegens het weder in het leven roepen van een commis sie welke tot taak heeft die punten met het Rentambt te behandelen welke de algemene belangen van de pachters be treffen, de z,g. contactcom missie. Daar het overleg hierover nog niet kan beëmdigd wor den, is het nog niet mogelijk hierover besluiten te nemen en daar er uit de vergadering stemmen opgingen tegen een machtiging aan het bestuur om leden te benoemen, werd deze kwestie aangehouden tot een volgende vergadering. jDe Voorzitter deelde de stand van zaken mede betief fende de onderhandelingen met de landarbeiders. Verschillende leden uitten bezwaren, daar er een ver schil in prijs gemaakt zou wor den voor van het land dorsen, omdat diegenen welke geen schuur hadden en dus van het land moeten dorsen, toch af zeer gedupeerd zijn. Echter wilde men voor alles dat deze in elk geval voorrang zouden hebben. De Voorzitter wees er op dat indien zij voorrang had den, zij ook voordeliger uil zouden zijn, omdat hun oogst minder werk vroeg en het dus bill.ijk zou zijn, indien zij iets meer moeten betalen. Door de Voorzitter wordt hierna de kwestie van het in het voorjaar 1944 op last van jhet .Bureau Voedselcommissa- ris gevorderd en aan de Weer macht geleverde vlas bespro ken en er wordt besloten zich met een gezamenlijk schrijven tot de Voedselcommissaris te wenden, teneinde alsnog beta ling te verkrijgen. Rondvraag. Hierna wordt overgegaan tot de Rondvraag waarbij verschil lende punten naar voren wor den gebracht, zoals de ontvan, gen nota's voor vervoer van. arbeiders, alsook de geringe pachtreducties voor gemis aan bedrijfsgebouwen. Ook de gevraagde pachtwij-j wijziging maakte nog een punt van bespreking uit, alsmede de kwestie van aansluiting bij de bond van landpachters. j Hierna sluiting. Slootdorp. DOOR KOKEND WATER VERBRAND. De landbouwer P. I. v. T. alhier kwam een dezer dagen tot de ontdekking dat de in houd der tractorradiator op hetköökpunt stond, door dat het riempje was losge lopen. Om het kokende vocht snel te laten afkoelen werd de dop gelicht, hetgeen even wel voor de landman slecht afkwam. Tijdens het af draaien spoot het kokende water hem in het gezicht, waardoor hij zwa»re brand wonden oploep. Men zij met soortgelijke karwijtjes voor zichtig GESLAAGD. De Heer J. C. Kieviet slaag de te Den Haag voor het vak-examen bouwvakpa- t'roon. Medemblik. BURGERLIJKE STAND. Tijdvak van 12 t.m. 18 Juü. Geboren Bertha Petro- nella, d.v. C. Wit en A. Droog Meinardus Anthoni- us, z.v. C. Hoogendijk, en C. Visser Cornelis Johannes, z.v. J. Brakeboer en J. Haak; Theresia Marie, d.v. J. Blom- maert en C. Dekker Eleo- nota, d.v. W. Thenen en G. Smak. Ondertrouwd G. Keijzer te Velzen en A. Bee-rs, alhier; H. Schekkerman en J. Boet- sier. Getrouwd J. Bimmel en F. Tarcy. Overleden Engeltje Smit oud 73 jaar, wonende alhier, wed. van KI. Zwaan Jaco- bus Antonij Johannes van de Sande, oud 55 jaar, zon der beroep, wonende te Am sterdam, echtgenoot van Joh. Cath. Wiereijn. Medemblik. „DE LUCHTBODE." Wedvlucht St. Quentin, 20 Juli. Afstand 350 km. Tri concours waren 25 duiven. Gelost om 8 uur 1 Th. Groot, 1 uur 49 min. 49 sec. 2 Joh. Stuits, 1 uur 53 min 1 sec. 3 Th. Groot, 2 uur 21 min. 6 sec. 4 J. v. Leverink, 2 uur 26 min. 5 H. v. d. Wetering 2 uur 27 min. 40 sec. Snelheid eerstaankomende duif 1000 M. per minuut. Th. Groot werd plaatselijk kampioen over alle vluchten van oude duiven. VOLONTAIR. Als volontair ter gemeen te-secretarie te Medemblik is toegelaten de heer M. H. v. d. Velde, aldaar. „ZANGLUST" naar Concours De Gem. Zangve-r. „Zang- lust" nam o.Lv. haar jonge dirigent, de heer R. Moes kops Jr., Zondag deel aan het door het mannenkoor „Veni Vidi Vici" te Amster dam georganiseerde en in „Krasnapolsky" gehouden Nationaal Concours. Het koor kwam uit in de 3e afd. Gem. Koren en legde met 362 p. beslag op een le prijs, daar mee tevens het hoogst aan tal punten in haar afdeling behalend. Het verplicht no. was „Oquam Suavis" van Jos. de Klerk, terwijl als vrij no. ge kozen was „Voorjaar" van Olivier Koop. Goed zo, ZanglustDoe het Zondag op het Bonds- concours te Nieuwe Niedorp precies zo of lievernog beter VERTREK dr. DE KRUIJFF. Naar wij vernemen, gaat dr. A. L. de Kruyff, die ge durende 18 jaren hier zijn practijk uitoefende en in de loop daarvan de achting en sympathie van velen in Me demblik en omgeving ver wierf, half Augustus ons stadje verlaten en zal wor den opgevolgd door dr. Leu- sink uit Tiel. S.E.W. M.F.C. 4—3. M.F.C. in groot gevaar. Het is het tot nog toe weinig fortuinlijke M.F.C. ook Zondag niet mogen ge lukken zich in de promotie degradatie-competitie van een veilige plaats te verzeke ren. In een van beide kan ten slecht en soms fanatiek en fors gespeelde wedstrijd zag het Medemblikker „legi oen" haar favorieten met 43 tegen Sijbekarspel het onderspit delven, nadat zij tot 20 minuten voor het einde met 31 een ogenschijnlijk veilige voorsprong hadden. Over het verloop van deze weinig hoogstaande, doch door scheidsrechter Kooi correct geleide wedstrijd het volgendeNa een kwartier spelen bezorgt Steeman met een mooie kopbal M.F.C. de leiding 10, een stand, die ondanks de beurtelings on dernomen aanvallen tot de rust onveranderd blijft. In de 2e helft is het de S.E.W.-midvoor die met een goed schot zijn club de ge lijkmaker brengt. M.F.C. zet dan enige goede aanvallen op, waaruit midvoor Win- nubst eerst met een mooi schot de stand op 21 brengt en linksbuiten Schaap met een fraaie kopbal het 3e Medemblikker doelpunt maakt 31. De M.F.C. - achterhoede, die zich al veilig waande, neemt hét wat te gemakke lijk op en uit een der nu volgende S.E.W.-aanvallen geeft- haar midvoor keeper Groot met een houdbaar schot het nakijken 32. Het nu fanatiek spelende S.E.W. trekt weer ten aan val en haar midvoor profi teert van een weifelen van de Medemblikker backs en keper en brengt de stand op 3—3. Beide doelen zijn nu om beurten in gevaar en kort voor het einde weet de S.E. W.-rechtbinnen met een goed doelpunt zijn club de leiding te bezorgen 43. De laatste 5 min. zien we een hard- zwoegend M.F.C., dat even wel geen verandering in de stand weet te "brengen en met deze nederlaag haar kans op behoud van haar plaats in de 4e klas K.N.V.B. nog meer ziet dalen.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3