f|i WIERINGER NIEUWS WAARHEEN? ,,De Laatste Eer" bracht omwenteling in het begraleniswezen op Wieringen. Onlangs werd onze aan dacht gevestigd op het feit dat de Wieringer Begrafenis vereniging „De Laatste Eer" op 1 Mei j.1. 10 jaar heeft bestaan. Gaarne willen we hierbij even stilstaan, niet zozeer om de belangrijkheid van het feit zelve dan wel om hetgeen deze nuttige vereniging in dit tijdsbestek heeft gepresteerd. „De Laatste Eer" is in 10 jaren n.1. uitgegroeid tot een grote organisatie welke reeds onschatbare diensten aan onze bevolking bewees. In dit verband mag zeker de naam van de actieve secretaris de heer M. Mast die we de mentor dezer ver eniging mogen noemen, niet onvermeld blijven. Door zijn toedoen is het begrafenis wezen te dezer plaatse iri nieuwe banen geleid en het heeft zich ontwikkeld in een richting die wel zeer afwijkt van de vroeger gevolgde methode en eertijds bestaan de gebruiken. Zeer zeker bezat ook de oude methode van begrafe- niszorg die op idiële grond slagen berustte, welke tot uiitng kwamen in de hoog geprezen „burenplicht", haar verdienste. Prachtige staaltjes van gemeenschapszin werden daarbij naar voren gebracht doch aan het cachet der be grafenis ontbrak meermalen veel. „De Laatste Eer" heeft daarin grote hervormingen gebracht. Men heeft gezorgd voor eigen lijkkoetsen, voor passende kleding der dra gers, kortom het algemeen aanzien der begrafenissen zeer verhoogd, zodat deze thans met grotere uiterlijke wijding plaats vinden. In zeker opzicht bleef ook het mooie van de idiële zorg bewaard, met dit. verschil dat nu niet meer de buren maar de vereniging voor haar leden de begrafenissen belangeloos verzorgt. Boven dien is in vele gevallen een grote financiële zorg voor de nabestaanden weggeno men. De nieuwe vorm vond al gemeen instemming en wel in hoofdzaak door de ge vestigde overtuiging dal- alles naar recht en billijk heid wordt geregeld en be rust op een onbaatzuchtige hulpvaardigheid in de zo moeilijke jaren. Dat dit in stemming heeft blijkt we' uit het nog steeds groeien de ledental. Opgericht met 43 personen was het leden tal na een jaar reeds 600. Thans 1060, omvattend 3500 verzekerde personen. Niet zonder strijd is deze ontwikkeling tot stand ge komen, daar tevoren liet begrafeniswezen geheel in particuliere handen was. Min of meer was de grond slag voor de vereniging ge legd door de lijkwagen ver eniging Westerland en het is de verdienste van de heer Mast dat hij deze vereniging voor de nieuwe' idee heeft weten te winnen waaruit een vereniging met wijder perspectief is ontstaan die geheel Wieringen omvat. Vooral in Oost-Wieringen was aanvankelijk veel tegen stand te overwinnen. Door de inschakeling van alle oud-ondernemers word ech ter tenslotte overal een ba sis voor samenwerking ge vonden en het was inzonder- het het terzijde schuiven van het winstmotief dat de sym pathie voor de vereniging deed groeien. Van meer recente datum is het in handen nemen van de levering van lijkkisten. Dit heeft begrijpelijkerwijs van zekere zijde reactie ver wekt. De vereniging meent echter de mensen met leve ring tegen kostprijs te gerie ven en winstbejag is haar vreemd. Tien jaren heeft „de Laatste Eer" haar dienend werk, dat steeds grotere vlucht neemt, verricht. Zeer zeker kunnen de vleugels nog wijder worden uitgeslagen en naar wij ver namen leven bij het bestuur idealen die ongetwijfeld verwezenlijkt kunnen wor den. Naast het streven alle Wieringers in de vereniging onder te brengen is in de eerste plaats de aandacht gericht op het inrichten van een rouwkamer, z.g. „Cha- pelle Ardante", welke vooral de wijding aan de dode uit een sterfhuis waar het ge zin zeer klein behuisd is, ten goede zal komen. Mogelijk kan in de toe komst ook tot het aanschaf fen van een lijkauto worden overgegaan. En zo zijn er meer wen sen doch er is reeds veel bereikt. De dicipline bij de gang naar de laatste rust plaats is zeer verbeterd doch men bedenke dat deze dici pline zich ook dient uit te strekken over de ceremonie op de begraafplaats. Dit is voor verbetering vatbaar en het publiek moet- daaraan in eerste instantie zelf mede werken. Indien men zich in de toe komst ook daarin gedraagt naar de aanwijzingen van de leiding, zich dienovereen komstig groepeert om de groeve, voorrang verleent aan naaste familieleden niet over bestaande graven loopt, (op de paden blij ven!), dan is reeds veel gewonnen. Het medegevoel bij het betonen van de laat- 1 ste eer wordt niet gemeten naar de afstand tot de groe ve. Bij het vormen van een grote ruime kring, met in achtneming van het voren staande, heeft ieder een rui mer uitzicht op de plechtig heid der teraardebestelling. Met het ontbinden van de groep en het zich versprei den over de begraafplaats wachte men tot de familie van de overledene is vertrok ken. We weten dat al deze pun ten de aandacht hebben van het bestuur der vereniging en dat getracht zal worden ook in deze ordenend op te Ook de Overheid heeft het belang van een goed geor dend begrafeniswezen inge zien. De z.g. wet op het Be- grafeniswezen zal de meer intieme aangelegenheden der verenigingen („De Laat ste Eer" is reeds aangesloten bij een federatie waarin honderden verenigingen zijn opgenomen), wettelijk rege len. Moge het onze vereniging gegeven zijn ook onder de nieuwe bepalingen de door haar gestelde doeleinden te verwezenlijken. Handbal. Zondagmiddag wer den op het Wiron-terrein te Den Oever handbalwedstrijden gehouden. Hieraan werd door drie clubs deelgenomen. De belangstelling was, het mooie j weer in aanmerking genomen, slechts matig. De uilslagen luiden Wiron junioren - JHC-juni- oren 1-2 Tonigido 1 - JHC 1: 4-1 Wiron 1 - Tonegido 2 0-3. Officiële bekendmaking HET VRIJE WOORD Gemeente Wieringen. Bouwplan 1947. Particuliere bouwers (ook aannemers), die het plan hebben nog dit jaar één of meer woonhuizen te Wierin gen te doen bouwen, worden verzocht dit schriftelijk vóór 3 Augustus a.s. op te geven aan de Burgemeester zo mogelijk met opgaaf van aantal en plaats dei* wonin gen. Zij, die reeds bouwvergun ning hebben aangevraagd.' behoeven deze opgaaf niet te doen. Indien de opgaaf wordt nagelaten, loopt men gevaar niet meer voor het bouwen, Waar moet ik straks met mijn kind heen i. Geachte Redactie, Het zij mij vergund, naarj aanleiding van het artikeltje Dit- is een vraag, die vele, „Oud Wieringer voor het Tri- zo niet alle ouders zich zul- bunaal" in Uw blad nr. 64. len stellen, wanneer hun beleefd plaatsing te mogen jongen of hun meisje in de verzoeken voor het volgende: hoogste klasse der lagere In de bezettingstijd heb ik te school zijn aangeland en dus Wieringen, waar ik woonach-1 binnenkort, volleerd zullen tig was, verschillende Joden we maar zeggen, de lagere meerdere Christenen in mijn huis verborgen gehouden en daardoor het leven gered De tegen mij ingebrachte beschuldiging, als zoude ik de Joden (familie Cats) een be drag van 10.000 gld. „afge perst" hebben, is ter terecht zitting onjuist gebleken. Ech ter is wél komen vast te staan, dat de familie Cats, tijdens in dit jaar in aanmerking te haar onderduiktijd bij mij, ^my komen, school zullen gaan verlaten. Het beantwoorden dezer vraag is voor elk ouder, die het wèl meent, met zijn kind, en wie doet dat niet, een levensvraag. Wij willen trachten U hierin in het algemeen van enig advies te dienen, als moet ook elk ge val op zichzelf worden beoor deeld en wel speciaal door hoofd der school en klasse- ek. het ^0- GYMNASTIEK. In verband met. jarig bestaan der gymna stiekvereniging Wieringen was op Zondagmiddag in de Wielerbaan een grootse gym- nastiekdemonstratie georga niseerd, waaraan o.m. me dewerking werd verleend door het dames en heren- keurkorps B van het K.N, G.V. Het was een lust om te zien, wat de beide groepen aan de diverse toestellen presteerden, terwijl ook hun vrije oefeningen op een zeer hoog peil stonden. De Wieringer dames vul den het programma aardig aan met een knotsoefening, een rythmische dans, en de vrije oefening „Vrede en Vrijheid" een en ander bege leid door de heer H. Zon met accordeon. Aan het slot van deze de monstraties dankte de Heer Cornelese, speciaal de gas ten, voor hun bereidwillig heid om de verre reis naar Wieringen te hebben willen ondernemen en bood hen een pakketje aan waarin een speciaal Wieringer gerecht n.1. gerookte paling. Tevens memoreerde spr. het feit; dat zowel Mw. Posthumus- Snooy als de heer P. de Vries Sz., vrijwel van de op richting der vereniging af lid daarvan waren en wees op het zeer vele, dat zij in die jaren voor de vereniging hebben gepresteerd. Als blijk van grote waar dering werd aan beiden een boekwerk aangeboden. Het was voor de organi serende vereniging wel een grote teleurstelling dat zo weinig publiek aanwezig was. dit bedrad heeft beloofd. Van onderwijzer van het kind „belofte" onder dreiging)" is Helaas worden die adviezen niets gebleken, ware dit wél niet altijd opgevolgd, in het zo, dan zou ik zeer zeker' bijzonder als ze niet over- veroordeeld zijn geworden. eenkomen met de wensen De heer de Krijger heeft der ouders, verklaard, dat ik door de Ille-j Maar, hoe zouden wij zelf galiteit niet zou zijn gerehabi-' zijn, als wij altijd gewenst liteerd. De plaatsruimte laat! hadden, dat ons kind het niet toe dit volledig toe te verder in de wereld zou lichten, doch meen ik te kun-' brengen dan wij, dat wij nen volstaan met er op te! eenmaal met trots zouden wijzen, dat de heer Van Wes-j kunnen spreken over onze tenboven, Gewestelijk Comman zoon, die een academische dant der B.S., mij schriftelijk graad had behaald, die mr. heeft gerehabiliteerd, waarvan of dr. of ir. voor zijn naam in de Wieringer Courant open- zou hebben en zijn onder lijk mededeling is gedaan, ter- wijzer zou hem mededelen, wijl het Tribunaal te Alkmaar dat hij de jongen niet ge- de aanklacht nietig heeft ver-1 schikt achtte voor het Ly- klaard ceum, die toegangspoort tot Dat ik een Jodin zou heb-1 het rijk der intellectuelen? ben mishandeld op een wijze Zouden wij ons dan ook niet als door de heer de Kr. is vastklemmen aan de stro- medegedeeld, is ook onjuist, halm, dat de man ons kind De heer de Kr. is bij mij 10 verkeerd beoordeelde, dat dagen ondergedoken geweest hij mis was in zijn oordeel en in dien tijd heeft de in het en dat wij het toch maar artikel bedoelde Jodin een re-i eens proberen moesten, niet- latie met hem gehad, hetgeen een woordenwisseling tenge volge heeft gehad, omdat ik deze wijze van handelen van een huisvader met 4 kinderen in mijn huis niet dulden kon, met als gevolg, dat hij dien avond mijn woning heeft ver laten. Dat de heer de Kr, re laties onderhield met deze Jodin en dat deze relaties uit sluitend zouden hebben be staan in het „overhandigen van levensmiddelenbonnen', zo-1 als hij aangeeft, is beslist on-! waar. De relaties waren van heel intiemen aard. De heer <je,K,r:. 'S.. toch "iet vcrgeten, heb ze v00r d;t bedrag ;n de dat hij nu, heeft aangeboden; dur(J bezettmgstijd 32 maan- waar vrouw „Want- dom is hij toch niet, lang nietwat deed hij gisteren nog een handige zet, je wist zelf niet, wat je er op antwoor den moest." Zie, dat is men selijk en begrijpelijk het is zo moeilijk, zo zwaar, een illusie op te geven. Maar, en dit moeten wij U met klem zeggen Heb Uw kind niet alleen lief, want dat doet toch iedereen, doch heb het met verstand lief. En dan moet gij voor I den lang geherbergd en te zijn waarachtig levensgeluk Uw eigen verlangens weg cijferen, zoals gij u toch voor hem zoveel ontzegt, zoveel malen uzelf wegcijfert, meer, dan hij ooit beseffen zal, vóór hijzelf kinderen heeft. Stel u vooral niet op het standpunt,, dat in uw kind moet worden vervuld, wat gij door allerlei omstandig heden te kort gekomen zijt. „Ik had zo graag willen doorleren, maar bij ons thuis kon het niet. Ik heb er altijd verdriet over gehad en dat zal ik mijn kind be sparen." Dit is begrijpelijk, maar bedenk, dat uw kind niet in alle opzichten een verlengstuk van u is, doch een eigen wezen heeft, mis schien met een heel andere aanleg. Tracht niet van uw zoon officier te maken, omdat u zelf met hart en ziel mi litair is. Laat uw jongen geen bakker worden, om een opvolger te hebben in uw bloeiende bakkerszaak. U hebt grote kans, dat uw doel in het eerste geval nooit be reikt wordt en Uw zoon, wat men noemt, mislukt, en in het tweede geval bestaat er groot gevaar, dat uw zorg vuldig opgebouwde zaak la ter gaat verlopen, omdat er geen liefde voor bestaat. Gij ouders, die met uw kind op dit kruispunt van zijn levensweg komt te staan, toetst zorgvuldig uw eigen oordeel aan het objectieve oordeel van zijn onderwijzer en brengt het op de weg, die volgens uw eerlijke overtui ging uw kind zal voeren naar levensgeluk, doordat hij arbeid zal vinden, die overeenkomt met zijn aan leg en zijn geaardheid. Dit is het eerste en voor naamste advies, dat wij u geven, als mens tot mens. Wordt vervolgd. KERMIS 1947. nemen. (Het bedrag zou door de On dergrondse worden betaald Wel een bewijs, dat hij een meer dan gewone belangstel Postduiveren. De Luchtpost ling voor de Jodin aan de Doordat de manden met dui dag legde, ven Zaterdag te laat op het: Dat ik van de Illegaliteit station te Den Helder aan-J een „bedrag van 495.- gld., kwamen, konden de leden vanj tarwe, erwten, kolen, enz.'' „De Luchtpost" deze week ontvangen zou hebben is even niet deelnemen aan de Bonds min helemaal juist. Ten eer- vlucht vanaf Venlo. I ste was het bedrag 450.- gld. A.s. Zondag wordt een en heb ik slechts éénmaal één vlucht vanaf Roermond ge-j mud tarwe ontvangen en ver houden. Inkorven voor deze' der voor de bij mij gehuisveste vlucht geschiedt Zaterdag tus-j onderduikers niets meer. De sen twaalf en één uur bij del kolen kreeg ik om de bij mij Heer H, Kaan, opgeslagen wapens vochtvrij te Er zal voor worden gezorgd houden. Van de Jood Zeehan- dat de vogels nu tijdig op hetj delaar kreeg ik één rijksdaal- station zullen worden gebracht'der per man en per week en De kermis is in zicht en de voortekenen van dit jaar lijks terugkerend evenement zijn reeds waar te nemen. Sinds Maandag j.1. is met de opbouw der diverse ver richtingen een aanvang ge maakt. De marktmeester deelde ons mede clat de volgende vermakelijkheden zullen ver schijnen. Op het bioscoop- golfbaan en boot heer de Kr. op déze wijze racebaan. Op het Kerkplein mijn dochter thuis te laten voor de somma van 15 gld- eten gegeven, per week, wanneer h.j dan He, bevreemdt mij zeer dat terrein de Jodin mee mocht - di deze aangelegenheid behan-J Westzijde, Zweefmolen Ooms deld heeft. Hij werpt met zijn Kop van Jut en Turksche actie toch eigelijk niet alleen Schop (Joh. Breek). Zuid- een blaam op het b.eleid van zijde Schiettent, Suiker een der kopstukken van de werk en Nougatkraam, div. Illegaliteit, de heer v. Westen behendigreidsspelen, Indi- hoven, doch ook wordt de sche Fakirkunst en oliebol- deskundigheid van een gerou-; lenkraam. Oostzijde Va- tineerd politieman als de heer, rieté-theater, Luchtschom- Schellevis (die destijds het on-, mei en draaimolen, alles derzoek leidde") in twijfel ge- aangevuld met kleine stalle- trokken, evenals dit het geval tjfcs en kraampjes VOOl* vis, is met de uitspraak van het, ijs, e,d. Tribunaak LANDBOUWERS. U dankend voor de ver- ingeval de granen beneden leende plaatsruimte, C. ANNES, de gemiddelde opbrengst lig- rT Sen> wordt alsnog ten spoe- Hootd Hygiemschen Dienst digste daarvan schriftelijke „Fort Erfprins" opgave verwacht bij de Den Helder. B.H.-houder te Anna Pau- Den Helder, 23 Juli 1947. lowna, waarna taxatie voM Donderdag en Vrijdag Cinema de Haan „Tarzan's Verborgen Schat" Zaterdag en Zondag Film „Altijd in mijn Hart." Maandag Film „Gekke Toeristen." Gedurende de kermis Cabaret in Café Tij sen. Gedurende de kermis Cabaret en Bal in Café Veerdig. ,DE TEMPEL VAN KWUNGH O." mmm Maar Buily is met zijn gezicht tegen iets hards en rammelends opgelopen, en dus moet Dick even bijlich ten, wat voor een obstakel dat nu weer geweest is Het blijkt een geraamte te zijn, dat aan een touw hangt. „Zouzou die zichzelf opgehangen hebben, of zou den de Chinezen dat hebben gedaan," fluistert Buily. Wie het ook gedaan heeft, het is een zeer duidelijke waarschuwing om in elk geval te proberen, slimmer te zijn dan de Chinezen en vooral niet zachtzinnig te zijn. Op de fantasie van beide jongens heeft deze ontdek king natuurlijk een geweldige indruk gemaaktde ge heimzinnige tempel, de bizarre beelden, de avontuurlijke overval op de Chinezen en nu deze lugubere vondst. „Wie weet," fluistert Dick, „straks lopen we nog een of andere draak tegen het lijf, of raken we verward in het net van een reuzenspin De dikke Buily echter verloochent zijn Amerikaanse afkomst niet en voelt meer voor andere ontdekkingen „Misschien vinden we dadelijk in een of andere kelder een paar zware koffers met gouden munten of zo iets. Daar is dit nu echt zo'n tempel voor Inplaats daarvan echter

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 2