WIERINGERMEERNIEUWS DE FEESTELIJKHEDEN OP KONINGINNEDAG. Hieronder laten wij een kort overzicht volgen van de feestelijkheden, welke op Maandag 1 September a.s. ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin, in de Wieringermeer zullen plaats vinden. De organisatie hiervan wordt verzorgd door het voorlopig Oranje - Comité Wieringermeer, in welk Comité vertegenwoordigers van alle bevolkingsgroe pen zitting hebben. KINDERSPELEN. 10 UUR in elk der dorpen kin derspelen op de gemeentelijke sportterreinen onder leiding van het onderwijzend personeel. Aan de spelen kunnen deelnemen alle schoolgaan de kinderen thans of voorheen woonachtig in de Wie ringermeer. Toegang gratis. VOLKSSPELEN. 2 UUR Volksspelen op het ver sierde gemeentelijk sportterrein te Middenmeer. Toegangsprijs 75 cent per persoon. Schoolk. 25 ct. Op het terrein is een consumptie- en f-ruittent aan wezig. Voor muzikale afwisseling wordt gezorgd. De deelname aan de volksspelen is gratis en staat v-oor iedere Wieringermeerder boven de leerplichtige leeftijd open. Aard der spelen meisjes Brillenspeljongens Kussengevechtdames B-rillenspelheren Touw trekken dames en heren Kruiwagenspelmeisjes en jongens Stoelendans jongens „Hard"fietsen dames en heren Geboeid hardlopen. Ter opluistering zai de Landelijke Rij vereniging Wieringermeer een demonstratie geven. Rijwielstalling op het terrein aanwezig. AVONDFEEST. 8 UUR PRECIES. De polder gezellig bijeen in de grote'zaal van Hotel Smit onder het motto MASKERS AF Enige uren ernst en luim door de heer Dick Gabel en zijn medewerkers Op Koninginnedag een blijde lacli Vrolijk samen zingen onder leiding van H. J. Holl. Zaal open half acht (niet eerder). Voorverkoop van kaarten Woensdag 27 Augustus a.s. van zeven tot acht uur. Wieringerwerf Domeinkantoor Middenmeer Wo ning opperwachtmeester Slootdorp Noodschool. De verkoop van kaarten a f 1.50 geschiedt uitslui tend aan Wieringermeerders van 18 jaar en ouder op vertoon van persoonsbewijs. De bevolking wordt uitgenodigd medewerking te verlenen aan het ve-rvoer der schoolkinderen naar en van de feestterreinen in diverse dorpen. H. H. Werkgevers worden verzocht hun personeel, afkomstig uit de Wieringermeer die dag geheel of gedeeltelijk vrij te geven. KRINGNIEUWS.. i wederopbouw VERANTWOORDING LOGIEBONNEN. Het Kringbestuur van de Stichting voor de Landbouw. Kring Wieringermeer vestigt er met klem de aandacht op dat steeds iedere Maan dag aan de betreffende Groeps - vertegenwoordigers medegedeeld moet worden hoeveel arbeiders die week op kosten van Bureau Oogst- voorziening in de kampen gehuisvest zijn. Steeds komt het bij con trole voor dat er arbeiders in de kampen gehuisvest zijn, welke niet door de Groeps - vertegenwoordigers zijn opgegeven. Tot nu toe is hier steeds voor betaald, doch met in gang van a.s. Maandag 13 Augustus 1S47 zal de arbei der weike niet opgegeven is. onherroepelijk het kamp moeten verlaten of zelf moet zorgen voor logiesbonnen. Resumerende is het dus dat de boer welke één dezer arbeiders in dienst heeft verplicht is de naam en adres hiervan op iedere Maandag door te geven aan zijn Groepsvertegenwoordi- ger en tevens er bij te ver melden of deze gehuwd, of kostwinner of ongehuwd is. ONTSLAGBEWIJZEN. Tevens vestigt het- Kring- bestuur nogmaals de aan dacht op de ontslagbewijzen. Nog steeds komt het voor, dat er arbeiders aangeno men worden welke niet in 't bezit zijn van ontslagbewij zen. Ook komt het voor, dat bij het aannemen van een arbeider het betreffende ontslagbewijs van zijn vori ge werkgever niet wordt in genomen. Hier moet en zal stipt de TOURNOOI Op het terrein te Wierin gerwerf werd Woensdag avond een competitiewed strijd gespeeld tussen c'e Terp II en Slootdorp, die in een 51 overwinning ein digde voor de Terp II. W. A. C. - NIEUWS. Woensdagavond speelde een W.A.C.-combinatie een vriendschappelij ke wedstrij d tegen een combinatie van Wieringerwaard op het voet balveld te Wieringerwaard. De ambtenaren moesten met 2—5 het onderspit del- ven. Scheidsrechter was de heer M. J. Schenk. DE WIERINGERRUITERS Op het groot jubileumcon- j cours van de Landelijke rij- vereniging Westf-riesland te Schagerbrug behaalde een achttal der Wieringermeer- ruiters met 36,55 punten de zevende prijs. De eerste prijs van deze dressuurproeven i was voor *de jubilerende ver eniging zelf met 43.34 pun- I ten. Kerkdiensten W.-meer DE GRAANBEURS. ZONDAG 17 AUGUSTUS NED. HERV. GEM. Slootd. 10.45 uur Ds. Vink. M.-meer 2 uur Ds. Vink. W.werf 10.30 u. Ds. Germans M.blik 10 u. Ds. v.d. Neut. Opperd. 2.30 Ds. Kloosterm. Twisk 9 u. Ds. Kloosterman. Oostw. 10.15 Ds. Kloostterm. GEREF. KERK. W.werf 9 u. Ds. Groenevelt van Onderdendam. W.werf 2 u. Ds. Groenevelt. Slootdorp 9 u. Leesdienst. Slootd. 7.30 u. Ds. v.d. Wielen M.meer 9.30 u. M.meer 3.30 u. Slootdorp CHR. GER. EVANGELISATIE School Kerkstraat 7 uur Ds. Kampman v. Hoogeveen. hand aan gehouden moeten worden. Komt een arbeider zich aanbieden (al is het maar voor één dag) dan zal hij een ontslagbewijs moeten kunnen overleggen. Bij even tueel aannemen van de ar beider moet dit ontslagbe wijs door de werkgever in genomen werden en bij het verlaten van deze dienst dient er dus weer een ont slagbewijs uitgeschreven en afgegeven te worden. Eventueele overtredingen zullen strafrechtelijk ver volgd worden. BIJ HELDER WEER. We konden het bijna niet geloven, doch het bleek in derdaad juist. Van de Wie- ringermeerdijk af was Dins dagmiddag bij zeer helder weer een tweetal rode pan nen daken van boerderijen in de Noordoostpolder waar neembaar. Gaasterlana, dat men wel vaker ziet was een duidelijk richtsnoer om zich te oriënteren. GESLAAGD. De heer G. F. Hauwert slaagde te Alkmaar voor het middenstandsdiploma, ter wijl zijn zuster mej. A. M. Hauwert in Voorburg het E.H.B.O.-diploma behaalde. EEN PROMOTIE. De heer K. Meijer, opzie ner bij de landbouwkundige afdeling van het Rentambt is met ingang van 1 Sep tember a.s. benoemd tot Opzichter bij de Cultuur technische Dienst te Utrecht. De heer Meijer trad medio Juni 1938 in dienst, bij de Cultuurmaatschappij. Met hem gaat een algemeen ge acht en gewaardeerd amb tenaar de Wieringermeer verlaten. Proficiat. KAMP OUDE ZEUG. Nadat het fraaie arbeids- logeerkamp Oude Zeug, ge durende een drietal weken in gebruik is geweest als onderkomen voor de militai ren is dit. j.1. Maandag in bedrijf genomen als onderko men voor land- en bouwvak arbeiders. Deze nederzetting van nis- senhutten vormt een aan trekkelijk geheel, dat aan 160 arbeiders een zeer be hoorlijk logiesgelegenheid biedt. In de beheerderswoning woont de kampbeheerder Beijer, die met zijn staf het de arbeiders zo geriefelijk mogelijk maakt. Vanzelf sprekend vormt de keuken een belangrijk onderdeel van het geheel. Dagelijks moet hier een stevige pot worden gekookt voor de vele honge rige magen. Een ruime cantine ver hoogt de gezelligheid. Voor elke groep van arbeiders is voorts een afzonderlijke slaapzaal met zitkamer aan wezig, in welke laatste het eten wordt gebruikt. Voorts is er een doucheba rak en ruime wasgelegenheid. Tussen de verschillende ge bouwen, die om een pleintje zijn gebouwd is een mooie beplanting aangebracht. In het verlaten oostelijk deel van onze polder leeft dus thans een drukke kolo nie van werkers, die in het nieuwe kamp tijdelijk een goed onderdak heeft gevon den. Het kamp dat gebouwd werd onder leiding van de Commissie Wederopbouw Wieringermeer zal binnen kort worden overgedragen aan de Rijksgebouwendienst. De verzorging der arbeiders geschiedt door het Bureau Huisvesting werklieden van het Ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting, terwijl men zich voor plaat sing in het kamp moet ver voegen bij de Dienst Weder opbouw Wieringermeer. Voor de opbouw van een groot rayon rondom dit kamp, alsmede voor de boe ren in de omgeving hiervan betekent de huisvesting van het personeel in de nabij heid van het werk een aan zienlijke verbetering. Van landbouwerszijde was er Wiensdag. j.1. weinig be zoek, waaraan het goede oogst weer wel debet zal zijn ge weest. .Handelaren in allerlei land landbouwproducten waren in zeer grote getale aanwezig. I In granen viel echter wei-I nig beurshandel te bespeuren.j De meeste zaken gebeuren te genwoordig op de bedrijven,1 Vele partijen zijn daar reeds' op basis van de richtprijs af-1 g^eet. Gemengde gewassen en v*oergranen worden door de handel aan het A.V.A, aange diend. De opbrengsten blijven aan de lage kant. Ook groene erwten én schok kers, hoewel de kwaliteit goed tot^^er goed is; komen in do^Ëpee niet boven 2000 Kg. 3#t. Stro is voor de maximum-! prijs vlug te verkopen, maar! vele landbouwers wachten at. j De afzet van vlas loopt vlot. Op diverse plaatsen in' de polder worden de partijen per schip verladen. Het gewicht per ha. is ook dit jaar veel lager dan in de vorige oogst. De over de ge hele linie kleinere opbrengst zal zijn oorzaak gedeeltelijk wel vinden in door de lange winter te late uitzaaidata. „POLLETJE PIEKHAAR." De culturele commissie voor de kampen is er in geslaagd ook voor de arbeiders in de polder, maar ongetwijfeld ook voor de overige toneel liefhebbers een prima gezel schap te engageren, n.1. het Vrije Toneel'' onder regie van Jan Lemaire. Half September hoopt men in Hotel Smit op te treden met het bekende stuk van Willem van Iependaal „Pol letje Piekhaar," VERDRONKEN Een zware slag trof Maan dag j.1. het gezin van de Heer J. Smit te Middenmeer, daar het 2-jarig kindje vermoe delijk spelenderwijs nabij de Hoornse brug te water ge- i aakte en verdronk. Na een kwartier zoeken ge lukte het aan een schipper het kind boven water te halen, maar de levensgeesten waren reeds geweken. KUNSTKRING Hotel Smit heeft op veler verzoek het initiatief genomen tot het organiseren van een viertal le klas avonden in het komende Seizoen, Ongetwijfeld zal er voor dit streven veel belangstelling be staan. Bij de Heer Smit hebben wij ge-informeerd naar de plannen Het bleek ons dat vele ge zelschappen reeds zijn aange schreven, waaruit slechts het beste naar de polder gehaald zal worden. Het Residentietoneel oiv Dirk Verbeek; Comedia, nlv Cor Hermus; S.T.A.R.T., olvl A, Defresne en niet te verge ten het op Wiern^en bekende' gezelschap van Pierre Bal-, deux „het Zuid Nederlands, Toneel" zijn reeds in onder handeling over opvoerings data enz. Natuurlijk is het van groot belang, dat de Heer Smit vroeg tijdig weet, hoeveel personen deze avonden zullen bezoeicen, aangezien dergelijke gezel schappen niet zonder meet kunnen worden geëngageerd. Te dien einde heeft iedere Wieringermeerder een rond schrijven ontvangen, met aan gehechte antwoordkaart, waar op men het aantal personen, die de avonden wensen te be zoeken kan opgeven. Overdracht van zaken. De fa, F, Hoogland te Wie ringerwerf heeft dezer dagen zijn graanhandel overgedragen aan Timmermans Graan- en Meelhandel te Alkmaar, die de zaak op de oude voet zal voortzetten. EIEREN - EXPORT IS WEER GROEIENDE. Pluimveestapel sterk gegroeid. Het vorig jaar werd een begin gemaakt met de her vatting van de export van Nederlandse eieren naar het buitenland. Het totaal be droeg m 1946 echter nog slechts 10 millioen. Van 1 Januari t.m. 31 Juli j.1. beliep de export echter reeds 90 millioen, terwijl boven dien in de koelhuizen onge veer 60 millioen eieren lig gen opgeslagen, die groten deels voor export zullen wor den bestemd, aldus ii\ J. G. Tukker, inspecteur van de landbouw. OP EN OM DE TERP. VAN De regen van vorige week bracht de oogstwe-rkers enige dagen van gedwongen rust. Voor een deel kwam de re gen goed van pas, doch de meer dan 50 mm. waren tenslotte ook weer tot last. Teveel van het goede bracht echter heel wat stagnatie. Het was diezelfde week toch al stil in de polder. De bouw vakarbeiders hadden name lijk vaeantie, zodat het vooral in de dorpen onna tuurlijk stil was. Prettig was het daarom j.1. Maandag het bekende -rumoer weer te horen en de mannen weer in actie te zien. Jammer voor hen dat enige dagen van de vaeantie letterlijk in het. wa ter zijn gevallen, zeker ook voor de kinderen, die er zich zoveel van hadden voor gesteld om er eens lekker met vader en moeder op uit te trekken, naar zee, naar de bossen enz. Laten we hopen, dat de mannen na hun vaeantie met nieuwe energie aan de arbeid zijn getrokken om op korte termijn de mogelijk heid te scheppen dat een belangrijk aantal geëvacu eerde Wieringermeergezin- hen eindelijk eens in de Meeuwstraat terug kunnen keren. Reeds veel te lang maken zij vergeefse tochten naar Wieringerwerf om tegen de nog steeds niet afgewerkte huizen aan te kijken. Met de bouw van de Wie- ringermeerschool is een goed begin gemaakt. Daartegen over betrok de heer Hofman zijn woning met bedrijfs ruimte. Hamstra verhuisde met zijn winkel naar zijn nieuwe pakhuis, dat voor het levens- middelenbedrijf heel wat meer ruimte biedt, Bakker Buwalda kwam op het lumi neuze idee ijs te gaan ver- VACANTIE REGEN EN IJS. kopen, dat vanzelfsprekend ruime aftrek vindt. In het betondorp, dat des avonds heel aardig door de straatlantaarns wordt ver licht (jammer dat er een werd stukgereden) zijn een aantal palen geplaatst, die het yerkeer moeten beletten óot in de smalle zijwegen door te dringen. Een ang stige bewoner vroeg zich af of er ook nog prikkeldraad om zou komen. Het nieuwe werkkamp langs de Rijksweg, werd af gelopen Maandag volledig in bedrijf genomen, daarin zijn thans ook de bewoners van de barak op de Terp gehuis vest. De barak zal thans op korte termijn worden inge richt als noodgebouw voor de U.L.O.-school, die dus binnen afzienbare tijd weer naar Wieringerwerf zal te rugkeren. MARJA. W.~werf, 15 Aug. 1947. EEN JAMMERLIJKE TEKORTKOMING. In het verslag over het openlucht-concert door de Stafmuziek te Wieringerwerf werd door ons een jammer lijke tekortkoming begaan. Aan den voet van dit ver slag stond een opwekking voor de W.-meer Fanfare opdat ook dit corps ons spoe dig door gestadige repetitie eens een muzikale avond zou kunnen bezorgen. Thans ech ter blijkt ons dat de Chr, Muziekvereen. „Soli Deo Gloria" reeds de primeur bezat in de heroprichting en reeds maanden eerder in j alle stilte repeteert. Tenein- j de een onjuiste gevolgtrek- j king te ontgaan plaatsen wij gaarne deze mededeling, de wens er aan toevoegend dat ook dit corps nog het a.s. I seizoen eens iets naders van - zich zal doen horen. Waarheen De Wieringermeer had tot voor kort- bij automobilisten geen goede naam. Eenmaal in het polderland aangeko men was het voor de vreem deling niet gemakkelijk de juiste weg te vinden. Door de dienst van ge meentewerken werd in de afgelopen week een begin gemaakt met het plaatsen van een aantal A.N.W.B.- wegwijzers, o.a. op de Brink te Slootdorp, nabij de Hoorn- sebrug, aan het einde van de Schagerweg nabij de Westerterpweg, alsmede een tweetal nabij de Terp. De vele weggebruikers zul len op hun tochten door de polder de aanwezigheid van deze flris uitziende borden stellig waarderen. Naar verluidt zal ook na bij Middenmeer nog een tweetal wegwijzers verrijzen. DRUK VERKEER. Gedurende de laatste maanden valt een sterke toename waar te nemen van het doorgaande verkeer in de Wieringermeer. Dit wordt bovendien nog bevorderd door het feit, dat zeer zware vrachtauto's, komende van af de Afsluitdijk, geen ge bruik mogen maken van de Vlotbrug nabij de Kooij en derhalve aangewezen zijn op de -route door de Wierin germeer. Bovenstaande heeft reeds de aandacht getrokken van de desbetreffende autoritei ten, in verband waarmede tot vermelde uitvoering van enige werken langs de ont worpen tracé van Rijksweg No. 7 werd besloten. Momenteel is men reeds bezig een directe verbinding tussen het gemaal Leemans en het ve-rdere gedeelte van de Rijksweg te verkrijgen. Waardoor de omweg via de Sluitgatweg en de Noorder dijkweg wordt voorkomen. Ook bestaan plannen om ten Westen van Wieringer werf de parallelweg van de Rijksweg door te trekken. DEMONSTRATIE NIEUWE LUCHTBANDEN LANDBOUWWAGEN. A.s. Woensdag zal de hr. N. Wijn, Wagen- en Carros seriebouwer te Winkel, aan de Beurs te Middenmeer ko men demonstreren met een Hembrug - landbouwwagen. Dit type, hetwelk leverbaar is in een laadvermogen van 3Va4Va ton is van zeer so lide constructie. Bij een eigen gewicht van c.a. 900 kg heeft de laadbak een afme ting van 2x4 meter, een spoorbreedte van 1.52 M.. Wielbasis van 2.40 Meter, terwijl de hoogte der laad bak is 1.05 meter. Aangezien er naar verkiezing een krom me of lange dissel kan wor den geleverd kan men elke willekeurige tractie daarvocc benutten. Op verzoek wor den menladders, een-paards lemoen en/of trekdriehoek bijgeleverd. Voor volledige beveiliging zijn op de ach terwielen trommelremmen aangebracht vanaf, de zit plaats te bedienen. Gaarne nodigen wij gegadigden uit tot het nemen van een kijk je. Voer nadere bijzonder heden raadplege men de in dit nummer voorkomende advertentie. DE BESPREKINGEN OVEK NEDERLANDSE GROENTE LEVERANTIES AAN DUITSLAND MISLUKT. Reeds ge-ruime tijd zijn van Nederlandse zijde door handelskringen pogingen in het werk. gesteld om met de autoriteiten van de Ameri kaanse en Britse zones in Duitsland een overeenkomst te sluiten, volgens welke Nederland groenten en aard- appelen aan Duitsland zou leveren en daarvoor te zij- 1 ner tijd bepaalde industri- ële producten zou terug ont- I vangen. Na langdurige on- derhandelingen in Berlijn bleek geen overeenstemming mogelijk. Onder deze omstandighe- den heeft de Nederlandse handeiscombinatie zich ge- noodzaakt gezien Berlijn te verlaten, zonder resultaten te hebben bereikt.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3