WIERINGERMEERNIEUWS KRINGNIEUWS. Kerkdiensten W.-meer Gem. Wieringermeer. DISTRIBUTIEDIENST SCHAGEN. DE RASSENKEUZE BIJ WINTERTARWE. Medemblik. KONINGINNEDAG 1947. Voor de goede orde laten wij hier nogmaals een kort overzicht volgen van de fees telijkheden op a.s. Maandag. 10 uur Volksspelen in elk der dorpen. 2 uur. Volksspelen op het Sportterrein te Middenmeer 's Avonds 8 uur Bijeen komst in Hotel Smit onder het motto Maskers af De bevolking wordt uitge nodigd medewerking te ver lenen aan het vervoer der schoolkinderen naar en van de feestterreinen in diverse dorpen. H.H. Werkgevers worden verzocht hun personeel, af komstig uit de Wieringer- meer die dgg geheel of ge deeltelijk vrij te geven. HERSTEL GEREF. KERK. De aannemer P. C. Tuin uit Den Heider heeft deze week een begin gemaakt met het herstel der Ger. kerk te Wieringerwerf. ORANJEFEESTEN WIERIN GERMEER Voor de Volksspelen (zie programma in ons blad van Zaterdag 16 Aug.) zullen t ok prijzen in natura worden uitgeloofd, die beschikbaar ge steld worden door de Mid denstand van de Wieringer- imeer. KINDERFEESTEN. De leerlingen van de scho len te Slootdorp worden in verband met het Koningin- nefeest Maandagmorgen 1 Sept. om 9 uur op het Sportterrein te Slootdorp verwacht. KAATSWEDSTRIJDEN TE MIDDENMEER. „Hij is Krek buten perk.' Op het sportterrein te Middenmeer vonden vorige week Zaterdag Kaatswed strijden plaats tussen de afdelingen Alkmaar en Wie- ringermeer van de Kon Ned. Kaatsbond en zestal spelers uit Wielingen. Dc beide eerst genoemde afde lingen kwamen elk met vier partituren, d.i. totaal 12 man uit, terwijl Wieringen slechts zes man, dus twee partituren in het veld bracht' en daar door eigenlijk ook kansloos was. De hoofdmoot vormde dan ook de strijd tussen Alkmaar en Wieringermeer. Er werd met veel ambitie en als ge volg daarvan ook gezellig luidruchtig gespeeld. De eindstand was elk twee winstpunten en elk 19 halve spelen gewonnen. Dit resul taat leverde daarom een nieuw spel op. In dit tweede spel bleek echter, dat Alk-1 maar de meerdere was van onze Kaatsende poldergeno ten. De eindstand was toen 62 voor Alkmaar. Alle Wie- ringermeerpartituren wer den verslagen. De prijs voor deze wed strijden, een grote zilveren medaille, geschonken dooi een onbekend supporter ging naar Alkmaar. Daarom evenwel niet ge treurd mannen. Hedenmid dag krijgen jullie in Alkmaar een nieuwe kans. PROVISIE VOOR DE VLASCOMMISSIONAIRS. Het Kringbestuur van de Stichting voor de Landbouw Kring Wieringermeer, maakt bekend, dat het commissie loon voor de Vlascommissio nairs, in overleg met deze laatste, gesteld is op IV2 van de bruto opbrengst d.w.z. dat b.v. de bruto op brengst van gehuurd vlas- land, de huurprijs plus f 250 per H.A. is. Deze f 250.kan als volgt gespecificeerd worden, t.w. f 100.voor bespaard zaai zaad plus f 150.arbeids loon. ZONDAG 31 AUGUSTUS. NED. HERV. GEM. Slootd. 10.45 uur Ds. Vink. M.meer 2 uur Ds. Vink. W.werf 10.30 Ds. Germans. D M.blik 10 u. Ds. v.d. Neut. Paardententoonstelhng, 0pperd 2 30 Ds yd Neu(. OP/e Beurs werd j.1. Woens Twisk 9 uur Ds. Germans. Oostw. 9.30 u. Ds. Bloemhof. GEREF. KERK. Art. 31 K.O. W.werf 11 uur Ds 100-jarig bestaan H.M. Deelname a L. de dag de regeling besproken voor de deelname aan de paarden tentoonstelhng in Den Haag ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan der Holl. Mij. van Landbouw. De leiding der bespreking berustte bij de Heer E. Bruins De vereniging „Het Neder landse Trekpaard" levert zijn aandeel voor deze tentoon stelling als volgt Zuid-Hol land stuurt 50 paarden, de Haarlemmermeer 25 en de kop van Noord-Holland ook ruim! 25, waarvan een twintigtal! uit de Wieringermeer, zowel! warm als koud. Aan de tentoonstelling zijn geen geldprijzen verbonden. De tweede dag zullen de best geklassificeerde paarden in vierspannen nogmaals ver schijnen voor het publiek, tege lijk met de Ruiterdag, welke op 5 Sept, is bepaald. Het vervoer geschiedt met vrachtauto's, te weten voor Anna Paulowna door H. Kos- sen uit W;.-Waard, voor het Oostelijk gedeelte van de Wie Tollenaar van Den Helder W.werf 3 u. Ds. Tollenaar In de Cantinekamp a.d. Nieu we Rijksweg te W.werf. GEREF. KERK Slootdorp 9 uur Ds. Rooijen van Andijk. Slootd. 2.30 u. Ds. Rooijen| W.werf 9 uur Ds. Post. W.werf 2 uur Ds. Post. M.-meer 9.30 uur Ds. v.d. Wielen. M.meer 3.30 u Slootdorp CHR. GER. EVANGELISATIE School Kerkstraat 7 uur dhr. Visser. In verband met de feeste lijkheden op 1 September a.s. is de gemeente - secretarie die dag gesloten. LOOP DER BEVOLKING Van 14 t.m. 23 Aug. 1947. Ingekomen A. Meis Sportweg 1, uit Oude Peke- la L. R. Wentholt, a.b. Rob- benvaart, uit Schagen J ringermeer door IPeetoom uit Woudstra en gez., Dolfljnweg Winkel voor het Westelijk G 19- uit Winkel IJ. de gedeelte van onze pold:r door! Gorter - Woudstra, Nieuwe Gebr. van Wieren uit M.Meer! Sluizerweg B 32, uit Will- Woe Sepft. kei D. Slot en gez. Post- wordt te 2 uur met het laden' straat 6, uit Langedijk R. begonnen. In Den Haag zal Schutrops, Groetweg C 2, uit aan de paardeknechts o.m. een Borger H. J. van Hemert en warme maaltijd worden aange êeZ' Verbindingsweg J 89 uit boden. I MedemblikT. Mollema Raadhuisstraat 46, uit Olde- Den! hove- De paarden welke in Haag aan de zorgen van heer de Caluwé worden vertrouwd zijn afkomstig de volgende eigenaars de toe-I Vertrokken J. M. Hulle- van' man, van Terpweg 7 naar Wieringen W. Hoffer, van I Westerterpweg F 70, naar Uit de Wieringermeer: Die-; Wognuill C. P. Nap, van leman 1 Bruins 3 G. Schu-: woonark Lutjekolhorn naar ringa 1 Van Strien 2 van' Br. Oost Afrika (Tanganyi- der Heijden 3 Moors 2 Mi- ka). Hendrik, Bareld en lano 2 Mulder, Scherven- Willem Vroom, van Slootweg weg 1 de Schutter 2 Lam- E 3, allen naai' Canada; P. mers 3; M. Wentholt - Tammens van uit A,-Paulowna K. Kaan 1 woonark Robbenvaart, naar J. Geerligs 3 R, L. Wai- Baflo L. J. van Bohemen boer 2 en uit Kolhorn A. en echtg. van Kooltuinen- Spaans 2. weg A 49 naar N. O. Polder; Wij wensen de fokkers veel E. v. d. Kuip en gez. van succes toe. Brink naar Wieringen. OP EN OM DE TERP. VAN TORENS EN BLOEMEN. Hoewel ik vorige week zware worsteling, die zij met reeds graag mijn bijdrage 1 elkaar hadden verloren, had geschreven, moest ik Er moest opnieuw worden toch mijn veertiendaagse 1 gepoogd. Kort daarna is de beurt afwachten om te lezen wat me op het hart lag. En dat is dan wel eens een beetje vervelend. 'k Had juist iets aardigs gezien. Van de. Terp af is het zoo'11 ge not om de oogstwerkzaam- heden te volgen. Tot in verre omtrek is het een drukte van belang geweest. Trek kers en graanmaaiers, voer den de laatste weken de hoofdtoon. Dan kwamen de boeren met wagens en ja- eobsladders om iets te ver richten, dat vóór de inun datie niet veel voorkwam doch sedertdien een nood- is geworden omdat men veelal nog niet over bedrijfs ruimte beschikt. U weet het reedshet bouwen van dorsmachine gekomen. Die heeft in koelen bloede een einde gemaakt aan het ge spartel der obstanate bossen. Tegenover de in aanbouw zijnde Wieringermeerschool werd deze week een zeer, zorgvuldig bodemonderzoek! steeds tijdig op te nemen m Flevo - Nieuws. De Competitie - Indeling. 3 F. B.K.C. 2, D.T.S. 4 Flevo 1, Kaagvogels 2, Pet ten 2, Succes 3, V.Z.V. 2 Winkel 3. 3 J. Flevo 2, E.V.C. 5 BI. Wit 3, And. Boys 2, D. T.S. 5, Flevo 4, Jong Hol land 2, Z.C.F.C. 2. 4 J. Flevo 3, Kaagvogels 3, N. Niedorp 4, Succes 4, Wiron 3, W.waard 4, Z.AP. 5. ^De aanvangstijden voor het eerste en derde elftal tegen MFC in het Medemblikker Sportpak zijn bepaald op 12 en 2 uur n,m_ DE FLEVO - GIDS. Met belangstelling en waardering hebben we het eerste nummer van het club blad van onze voetbalvereni ging Flevo doorgelezen. Het is een eenvoudig stencilblad z-oals we ze in de bezettings jaren herhaaldelijk clandes tien thuis kregen, zo merkt de redactie, die gevormd wordt door de heren J. Bou- ma, J. W. J. Kok en J. M, Schwegman, treffend op Maar thans legaal, elke maand verschijnd beoogt de redactie het onderling con tact tussen de leden te be waren en te verstevigen. Het verenigingsnieuws zal in dit blad zodoende doel treffend onder de o&en van de nog zeer verspreid wonen de leden worden gebracht. Een opwekkend woord van de Voorzitter, de heer S Breebaart volgt na de in leiding van de verzorgers van het blaadje, waarvoor zoals verderop blijkt nog een goede naam wordt ge zocht, indien men niet met de hierboven aangehaaldé vinding accoord kan gaan. De militairen onder de le den worden niet vergeten Wanneer de ouders of an dere familieleden de adres sen opgeven zullen die leden door toezending van de Flevo-Gids op de hoogte kunnen blijven van Flevo's wel en wee. Voorts vinden we in het eerste nummer nog enkele aardige ideën, die voor de toekomst zeker goeds belo ven. Wij wensen de vereniging, die door haar ledental reeds een flinke vereniging ge noemd mag worden toe, dat er in dit blad veel glorierijke daden der voetballende vrienden vermeld mogen worden. Onzerzijds zullen wij er het onze toe bijdragen de spoedeisende berichten, die niet op het eerstvolgende nummer kunnen wachten No. 505. DISTRIBUTIE VAN VASTE- EN VLOEIBARE BRAND STOFFEN. Regeling voor Kamerverhuurders 1947 1948. Voor een Rantsoen vaste Brandstoffen voor ruimtever warming, komen alleen die kamerverhuurders in aanmer king, die een afzonderlijk te verwarmen woninggedeelte ter bewoning hebben gehuurd. Tevens dient het desbetreffende woninggedeelte min stens 5 dagen per week door dezelfde huurder te worden bewoond. NIET IN AANMERKING KOMEN A. Kinderen van de verhuurders. B. Inwonend dienstpersoneel. C. Inwonend dienstpersone el D. Personen, die een woninggedeelte hebben gehuurd van een deputaatkolen gerechtigde. E. Personen, die slechts een slaapkamer hebben gehuurd. F. Personen, geboren NA 1 OCTOBER 1931. De aanvraag - formulieren MD. 32316, dienen dooi den verhuurder, ten behoeve van zijn huurder in de' week van 2 t.m. 5 SEPTEMBER a.s., te worden afgehaald, ter wijl de inlevering plaats vind, met stamkaart van be trokkene, in de week van 8 t.m. 12 SEPTEMBER a.s. (Vervolg van le pagina.) ingesteld door het Laborato rium voor Grondmechania in Delft, ter plaatse waar Cremers zijn nieuwe garage gaat bouwen. De kwekerij van Schiere. die het Betondorp' aan twee zijden met jonge bomen en mooie planten meer aan trekkelijk maakt, voorziet thans sedert enige weken de huisvrouwen van „de Indi- onze kolommen. Het verdient daarom over het algemeen, doch zeker voor Noord Holland, aanbe veling meer aandacht aan de meer wintervaste rassen te schenken. Wij verwijzen hierbij naar de beschrijvende rassenlijst waarin men alles omtrent onze rassen kan vinden. Men behoeft daarbij zeker niet direct geheel op de meer wintervaste rassen over te schakelen. Er kunnen rede nen zijn waarom men de voorkeur aan een bepaald minder wintervast ras blijft geven bij zaaizaadtelers of voor het geval dat men zeer laat zijn tarwe moet zaaien e.d. Over het algemeen wil len wij echter wijzen op de schade die men zich zelf aan doet door steeds te veel op één kaart te zetten. Het lijkt mij bv. gewenst om op ieder bedrijf althans één perceel van een goed wintervast ras te verbouwen. Men krijgt dan de gelegenheid om deze rassen van nabij te leren kennen, zodat bij gunstige ervaringen een uitbreiding zal volgen. Het is inderdaad waar dat in gunstige jaren de opbrengst van een minder wintervast ras wel eens wat hoger kan zijn dan van onze wintervaste rassen. Men laat zich daardoor waarschijnlijk zo gemakkelijk verleiden om het maar weer eens te pro beren met een Juliana, een Alba of een Staring. Men moet zich hiervan vooral geen overdreven voorstelling maken. Men moet deze kwes tie echter op de lange baan bekijken en dan vergelijken waarmee men het verste komtmet 10 jaar achter elkaar een wintervast ras of 10 jaar een minder winter vast ras Het voordeel zal m.i. zon der twijfel ten gunste van de meer wintervaste rassen uit vallen. De kleur van het zaad zal ook nog een rol spelen, om dat juist onze wintervaste rassen een rode korrel heb ben en men wit mooier vindt. De practische betekenis van die rode korrelkleur is ech ter vooral hierin gelegen; dat het de aanwijzing is dat' dergelijke rassen veel minder last van schot hebben, zodat we dus twee zeer gunstige eigenschappen m één ras hebben gecombineerd nl. white i-vastheid en grotere schotreristentie. En dat zijn zeer belangrijke voordelen. De tarwebouw behoort te genwoordig zeker niet meer tot de voor de landbouwers finantiëel meest aantrekke lijke gewassen. Dit vormt een reden te meer om zo weinig mogelijk resico's te nemen Een verlies van f 100.a f 150.per ha door uitwintering kan er bij de tarwe niet meer af. Een, met betrekking tot de wintervastheicl van onze tarwerassen, te eenzijdige rassenkeuze is een luxe. welke wij ons tegenwoordig niet meer kunnen permit teren. De Rijkslandbouwc.onsulent voor Noord Holland, Ir. L. R. DIJKEMA. Augustus 1947. ligt dit jaar niet hoger dan. 46 a 47 Kg, enkele uitblinken-j de partijen daargelaten, oie( misschien tegen de 50 Kg. lo-| CONCERTMIDDAG. Even willen wij verwijzen pen. Tarwe is in doorsnee van; naai' de advertentie, in ver goede tot zeer goede kwali^ band met de buitengewoon teit. Stro vlas ondervinden Concert op Zondag 31 Aug. Waar alle f eestelij klieden graanschelven. Van de hoge i sche buurt", zoals dezer da- ronde torens, die het land- gen iemand het noodwonin- schap zo aardig kunnen ver sieren, wanneer het bouwsel goed uitvalt. Want daar zit 'm juist de kneep. Dat is vakwerk en vormt, omdat zovelen het doen een zekere riveliteit tussen de pachters of hun arbeiders, die zich aan zoo'11 torenbouw wagen Terp verwijderd, om zo te zeggen ik keek er bovenop. Er was reeds een fraaie schelf verrezen en nummer twee was aan het groeien. Dat moest blijkbaar iets bijzonders worden, iets groots. Wagen 11a wagen werd aangevoerd en steeds Dit bedrag van f 2o0. zal I hoger werd de verzameling j de nodige belangstelling even-, dien dag ontbreken, is het een goede gedachte van de R.K. Zangveren. „Nieuw Le ieder jaar opnieuw bekekendeviezensparende garven. mnpr.pri nrrnvlon on >70! /-liv- I moeten worden en zal dus ook ieder jaar bekend ge maakt worden. De provisiebasis van IV2 is vaststaand voor ieder jaar, tenzij één der partijen hierin verandering aan wenst te brengen. Bij een e.t. verandering zal dit dadelijk bekend gemaakt, worden. gencomplex schertsend noemde, van snijbloemen en rozen voor de Zondag. Deze geste van de ondernemer, die hiervoor zijn Zaterdag middag offert wordt wel op prijs gesteld. Het herstel van de Her vormde kerk vordert matig. Het was niet ver van de I Veel schot zat er tot dusver niet in. Er wordt gemompeld, dat begin September enige wo ningen in de Meeuwstraat zullen kunnen worden be-A - trokken. Laten we hopen j ^ussetn dat het waar is; Overigens biedt het dorp nog een verwaarloosde aan blik. Het onkruid tiert welig op straten en plein. De Schipperskade is nog steeds een onkruidbos, evenals het bosje bij de Katholieke kerk en tal van andere plaatsen. Voor de nieuwe woning van de bloemist Kruit wor- Wederopbouw-Tournooi. De laatste ronde. Maandagavond kwamen Slootdorp en het eerste elf-, tal van WAC tegen elkaar uit.j als voerbieten. Jammer was het, dat de amb-j tenaren slechts 10 man in het! veld konden brengen. Het on-j vermijdelijke gevolg van deze] zal Woensdagavond a.s. ongelijke wedstrijd was een 0-1 nederlaag voor WAC. Thans rest nog te spelen de stedelijke elftallen in het Olym enigingen, ter plaatse en uit wedstrijd van Terp II tegen Pisch Stadion te Amsterdam de naaste omgeving, WAC, die aanvankelijk op j.1. Men verzoekt ons mede te ze spontaan hebben Donderdag was bepaald, doch delen, dat zij die zich hebbenzegd. i x Hiervoor is een program- Amsterdams Elftal-Kopenhagen Een aantal ven" geweest, om de zang sportliefhebbers liefhebbers een Concert aan een te bieden, zich daarbij de 1 bezoek brengen aan een lichtj medewerking verzekerend I wedstrijd tussen bovenstaande Van verschillende zusterver- I nu,Tv. enigingen, ter plaatse en uit de naaste omgeving, die de- toege nader is "uitgesteld* tot Dins- opgegeven voor plaatskaarten, dagavond a.s. te zes uur op deze tot Maandagavond tegen; ma samengesteld dat zal betaling bij G. Zwart, kapper bestaan uit de bekroonde het terrein te W.-Werf. Dit is een zeer belangrijke te Middenmeer kunnen afhalen! COncoursnummers van Het vertrek is bepaald op 1 de ontmoeting. Wanneer Terp 2 deze nameijk wint, is dit elftal Woensdag a.s. 's avonds 5 de kampioen van het tournooi. vanat Ho<tel Smit' M.-Meee. Mocht WAC 1 winnen, dan heeft dit tot gevolg, dat Sloot- BUITENLANDSE GASTEN dorp het kampioenschap ver-' Door bemiddeling van de werft. I W. F. A. kwamen enige En- Gelijk spel zal een beslis-j Felse jongedames en een Onwillekeurig dacht ik aan de torenbouw van Ba- bel, terwijl ik op een Terp grassprietje lag te kauwen. Was het een speling van het noodlot Toen ik de volgende dag opnieuw mijn j den in zijn nieuwe kwekerij i Terp besteeg, was het fraaieaan de Terpweg de grond jongeman enige weken in de polder logeren. Tevoren brachten Janny Oostenburg Nel van Andel, Antje Doorn bos, Kety den Engelse en Hans Swier een paar weken van hun vacantie door in Engeland. Een groep van elf, Tsje chische studenten was ge durende veertien dagen mate werkzaam als oogsthulp op de Staatslandbouwbedrijven Een tweetal dames-stu- bouwwerk verdwenen. De garven wild dooreen 1 werkzaamheden verricht. MARJA. Sloot dorp en Terp 2 opleveren. Wij twijfelen er niet aan of voor de wedstrijd van a.s. Zaterdag zal grote belangstel ling bestaan. De Graanbeurs. Nu het veld nagenoeg ge ruimd is, waren de landbou wers weer in grotere ter Beurze gekomen. De handel in granen blijft kalm, en handhaaft zich op denten uit Tsjecho-Slowakije dezelfde prijzen als in de af- logeerden eveneens enige afgelopen Bondsconcoursen. Gezien de uitstekende prestaties op genoemde con coursen (alle veren, behaal den eerste prijzen in hun afdeling) belooft dit concert een evenement te worden op muzikaal gebied, waar van zeker zeer velen zullen willen genieten. vestigden de indruk van een W.-werf, 30 Aug. 1947. gelopen weken, Het HL gewicht van haver gezinshulp. HEBT U ER AAN GEDACHT. Wij herinneren onze lezers nog even aan de Midden standscursus, die het bestuur van de Middenstandsvereni ging zich voorstelt te organi seren indien hiervoor vol doende belangstelling be staat. De leiding van de cursus is in handen gesteld van de heer N. J. Holl, hóófd van i weken in onze gemeente als de Wieringermeerschool te Wieringerwerf.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3