WIERINGERMEERNIEUWS RAAD WIERINGERMEER. Vrijdagmiddag j.1. te 3 uur kwam de gemeenteraad van Wieringermeer in het nood- raadhuis te Lutjekolhorn in vergadering bijeen. Voorzit ter, burgemeester Loggers. Secretaris was de heer A. N. Nap. Afwezig zonder kennisgeving de Heer Horst. Na de gebruikelijke opening werden de notulen goedge keurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Vele ingekomen stukken, werden overeenkomstig het advies van B. en W. voor kennisgeving aangenomen, resp. in hun handen gesteld om advies. De heer Stoel verklaarde enigzins teleurgesteld te zijn door de antwoorden van burg. en wethouders op zijn vragen, inzake de woning bouw. In de eerste plaats is hij teleurgesteld over de vordering van de woningbouw in deze gemeente. Destijds is in de raad ver klaard, dat de 95 woningen in Wieringerwerf bijna klaar waren. Nu zit 't weer vast op het materiaal. In Wervershoof en ook in andere gemeenten zijn al woningen gebouwd. Kan het hier ook niet wat sneller De heer de Bruyne vindt het antwoord van B. en W. op de tweede vraag van de heer Stoel al heel weinig concreet. Het enige concrete is z.i., dat burg. en weth. hebben verklaard in de te genwoordige gang van zaken geen verandering te kunnen brengen. Hij vraagt zich af, wat de oorzaak van de ver traging is de plannen wa ren een jaar geleden toch al klaar Hij wijst vervolgens op een actie, die door aan nemers is gevoerd, om tot openbare aanbesteding van de te bouwen panden te ge raken. Toen hebben B. en W. verklaard, dat in de andere dorpen (Middenmeer en Slootdorp) wèl openbaar zou worden aanbesteed. Direct na de winter waren voldoen de werklieden aanwezig, en waarom, vroeg de heer de Bruyne, is toen niet tot partiële aanbesteding over gegaan Nu zijn de arbei ders over alle dorpen ver spreid. De woningbouw is een belang van de eerste orde. Men verschuilt zich gaarne achter materiaal en arbei derstekort, maar spr. meent, dat het feit, dat geen open bare aanbesteding is gehou den, de hoofdoorzaak van de vertraging is. De heer Addens is het met de heer de Bruijne eens. Destijds scheen het of de directeur van het bouwbu reau iemand was, enig in den lande. Het was een krachtpatser wat niemand kon, zou hij wel kunnen. En bij de be raadslagingen over de her bouw van de woningen van het bouwbureau in Wierm gerwerf werd gezegd, dat dc raad hem niet om die 20 cm moest tegenwerken. Spr.1 neemt gaarne aan, dat burg. en weth. volkomen te goeder trouw waren, maar spr. zegt in de directeur van het bouwbureau te zijn teleur gesteld. Ook de heer v. Dam toont zich ontevreden met de gang van zaken, en wel om de zelfde redenen, als boven reeds door de heren de heren de Bruijne en Addens werden aangevoerd. Ook hij heeft niets van een „kracht patser" in de heer Van Saane ontdekt. De voorzitter meent, dat weinig aan de gegeven ant woorden kan worden toege voegd. De opmerkingen van de raadsleden hebben geen nieuwe gezichtspunten opge leverd. Spr. wijst er overigens op, dat besloten is tot uit voering in eigen beheer van het herbouwen der verwoeste percelen van het bouwbureau in Wieringerwerf, juist om deze herbouw zo spoedig mo gelijk te doen geschieden. Dat de herbouw van de per celen in Slootdorp en Mid denmeer tenslotte niet open baar is aanbesteed, is niet de schuld van B. en W. maar het gevolg van een besluit van het bouwbureau. De heer de Bruijne ver zoekt, het bestuur van het bouwbureau kennis te geven van de mening van de raad, hetgeen de voorzitter gaar ne toezegt. De heer Stoel vraagt, wie het bestuur van het bouw bureau vormen, er zitten toch ook vertegenwoordigers van de gemeente in, en de ze komen toch wel voor haar belangen op De voorzitter merkt op, dat een besluit nu eenmaal is een besluit van de meer derheid. Niet alle leden van het bestuur zullen het altijd met het genomen besluit eens zijn. De heer Klop concludeert, dat in de tegenwoordige ellendige situatie dus geen wijziging zal wor den gebracht. De voorzitter zegt, dat, als de raad een middel weet, om er uit te geraken, B. en W. dit met beide handen aan zullen grijpen. De heer de Bruijne vindt, dat ten aanzien van de ver dere woningbouw in elk ge val voldoende lering is ge trokken. Naar aanleiding van de door het raadslid Breebaart gestelde vragen, en de daar op door B. en W. gegeven antwoorden vraagt de heer de Bruijne, of de betreffende woning in Lutjekolhorn thans een bestemming heeft. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Op een vraag van de heer Breebaart deelt de voorzitter mede, dat steeds alsnog een landingsterrein voor heli- coptères in de uitbreidings plannen kan worden opgeno men. De benodigde grond kan altijd nog worden ge reedgemaakt is geen grond disponibel, dan kan des noods door onteigening het benodigde worden verkregen. De heer Breebaart meent, dat de andere voigorde zijns inziens de voorkeur verdient. De voorzitter zegt, dat op dit ogenblik B. en W. opna me van de bedoelde lan dingsterreinen in de uit breidingsplannen voorbarig achten. Binnenkort komen de uitbreidingsplannen ech ter in de raad, en dan kan de raad alsnog alle gewens te veranderingen aanbren gen. Wat is „binnenkort" Vraagt de heer Addens. Hoe- vaak is nu ai niet „binnen kort" gezegd, en nog steeds zijn de plannen niet aange boden. Hij vindt het verve lend, dat juist de raad niets van de plannen afweet, ter wijl bouwers te horen krij gen, dat dit wèl, en dat niet kan, met het oog op de uit breidingsplannen. De voorzitter zegt, dat de bouwers juist op de hoogte gesteld worden om de ambtenarij, Waarover de heer Addens zich in de vorige raadsver gadering zo ongerust maak te, zoveel mogelijk te beper ken. Deze maand of uiterlijk in October zullen de plannen worden ingediend, en eerst in een gemoedelijk praatje met de raadsleden worden besproken. Zin en betekenis zal hun dan zoveel mogelijk werden verklaard, en later komt de zaak in de open bare raadsvergadering. De heer Breebaart infor meert tenslotte ietwat sar castisch, of „binnenkort" ook het comité van actie zal worden gevormd, waarvan in de antwoorden van B. en W. op zijn laatste vragen over rechtsgelijkheid (stad en platteland) sprake is. Het doet de voorzitter ge noegen te kunnen zeggen, dat B. en W. reeds een lijst hebben opgesteld van daar voor naar hun oordeel in aanmerking komende perso nen, waaronder zich overi gens ook de steller der vra gen bevindt. De heer Addens waar schuwt vooral niet teveel ambtenaren in het comité cp te nemen, opdat niet de indruk zal worden gewekt, dat het hier om het behar tigen van ambtenarenbelan- gen gaat. De voorzitter zegt, dat met deze suggestie reeds is reke ning gehouden. De betr. vragen van de Heer Breebaart drukten wij reeds in een onzer vorige nummers af. Hieronder volgt nog het gegeven schrif telijk antwoord Burgemeester en wethou ders hebben naar aanleiding van deze vragen medege deeld, bekend te zijn met de door het raadslid bedoelde actie. De Burgemeester heeft onlangs een circulaire ont vangen, waarin het voorlopig landelijk comité van acjde voor rechtsgelijkheid Mn stad en platteland o.m. ilr- zoekt in deze gemeente een comité van actie te vormen, samen te stellen uit actieve personen uit alle kringen der bevolking. Met het raadslid zijn B. en W. van mening, dat met de afschaffing van de klasseaf trek de rechtvaardige ont wikkeling van het platteland in sterke mate zal worden gediend. B. en W. hebben derhalve besloten te trach ten in deze gemeente een comité van actie als boven bedoeld, samen te stellen, terwijl zij voorts in dit ver band onder de aandacht van het raadslid brengen, dat hunnerzijds reeds meerma len voor de afschaffing van de standplaatsaftrek is ge pleit. Tenslotte verklaren B. en W. zich bereid aan deze ac tie alle geoorloofde steun te verlenen. Omtrent de wijze, waarop zulks zal kunnen geschieden, zullen zij zich met het eventuele plaatse lijke comité van actie ver staan. Overeenkomstig het voor stel van. B. en W. werden vervolgens benoemd de le den der bestaande advies commissie inzake woningtoe wijzing tot leden der krach tens de nieuwe Woonruimte- wet 1947 te formeren advies commissie. Het deed de voorzitter ver volgens veel genoegen de gemeenterekening 1946 de eerste rekening, die op tijd kan werden aangeboden, ter tafel te brengen. Door de leden van de raad werden vervolgens de heren van der Molen, Horst en Breebaart tot leden der com missie van onderzoek geko zen. Gratificatie Gemeentepersoneel. Een voorstel van Burg. en Weth. tot tcekening van een 2% van hun salaris bedra gende gratificatie, aan de ambtenaren, ontlokte de Hr. Breebaart de opmerking, dat- hij uit protest tegen de ge volgde gang van zaken ge acht wenste te worden tégen dit raadsbesluit te hebben gestemd. Hij heeft wel eens horen zeggen, dat de ambtenaren niet meer in staat zijn hun- eigen salaris uit te rekenen. De voorzitter protesteert op zijn beurt tegen dit pro test. Hij vindt het een belediging van de Intelligentie van de ambtenaren, te veronderstellen, dat zij niet in staat zouden zijn hun eigen salaris uit te rekenen De punten, 9, 10 en 11, al len het onderwijs betreffen de, werden zonder nadere bespreking aangenomen. Ook punt 12 der agenda, een voorstel tot het beschik baar stellen van een crediet en het verlenen van mede werking voor het aanschaf fen en aanbrengen van gor dijnen in de scholen, werd na korte bespreking overeen gekomen het voorstel van B. en W. aanvaard. Punt 13 der agenda, een voorstel tot beschikking op aanvragen om tegemoetko ming, als bedoeld in artikel 13 der lager-onderwijswet 1920, werd eveneens conform het voorstel van burg, en weth. aangenomen, behou dens een nader onderzoek van Burg. en Weth. naar een tweetal punten van het voorstel. De raad kwam tot dit besluit na op voorstel van de heer van Dam in besloten zitting te zijn ge weest. De punten 14, 15, 16, 17 en 18 der agenda werden allen conform de voorstellen van Burg. en Weth. aangenomen. Het betrof hier respectieve lijk een voorstel tot het ver lenen van een bijdrage aan de stichting kweekschool in Noordhollands Noorderkwar tier te Den Helder, een voor stel tot verhoging der bij drage aan de voor- en na- zorgdienst voor geesteszieken in Noordholland, een voor stel tot afwijzende beschik king op het verzoek van de zangvereniging „Die Flevo- sangers" om subsidie, een voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van hondenbelasting, en een voorstel tot wijziging der begroting voor 1947. De monden van de raads leden gingen echter weer open bij de behandeling van de nota van burg. en weth. omtrent de door het lid van de raad, de heer L. Feikes, gestelde vragen inzake de verbindingen met Wierin- gen. (De inhoud van deze nota is mede, om haar voor de gemeenten Wieringen en Wieringermeer uitzonder lijke belangrijkheid, in dit nummer gepubliceerd) De heer Feikes vraagt, hoever de onderhandelingen met Wieringen nu zijn ge vorderd. Hij heeft gehoord, dat de tekeningen van de weg, die Wieringen wenst aan te leggen, reeds gereed zijn. Is nu ook reeds met de aanleg van de weg begon nen De heer Zoodsma vraagt zich af, of op een andere plaats niet beter een brug kan worden gebouwd, in- plaats van de Poldersteiger- brug te herstellen. De heer Stoel zou ook lie ver een brug zien bij de Klie- verweg, dan de polderstei- gerbrug te herstellen. De heer v. Dam acht aan sluiting bij de Klieverweg ook veel urgenter. De voorzitter wijst er op, dat de directie van de Wie ringermeer destijds met de polder Waard - Nieuwland een overeenkomst heeft aan gegaan, krachtens welke de gemeente Wieringermeer, als opvolgster van de directie in haar rechten en verplichtin gen, verplicht is de Polder- steigerbrug te herstellen. Een dam, waarvan in de raadsstukken en ook in de nota van burg. en weth. sprake is, zal niet minder kosten als de aanleg van een brug. Overigens wijst spr. er op, dat de onderhandelingen met Wieringen nog gaande zijn. Verder attendeert spr. de raadsleden op de punten 1 t.e.m. 4 der nota, waarin staat, om welke redenen burg. en weth. hebben ge meend, niet in de richting van aanleg van een brug ter hoogte van de Klieverweg te moeten sturen, maar op her stel van de poldersteigerbrug te moeten aanhouden. De gemeente Wieringen heeft een weg geprojecteerd, zon der enig oveleg te plegen met het gemeentebestuur van Wieringermeer, hetgeen toch niet meer als redelijk ge weest zou zijn, als men be denkt, dat- thans aangedron gen wordt op het uitvoeren van belangrijke werken ten behoeve van deze weg. Her was wel heel optimistisch van het gemeentebestuur van Wieringen, te denken, dat het gemeentebestuur van Wieringermeer wel zou be sluiten de vereiste werken aan te laten leggen. In ze kere zin tracht men de ge meente Wieringermeer voor een voldongen feit te stellen. (Slot volgt.) EEN UITSTAPJE VOOR DE BRANDWEER. De vooroorlogse gewoonte getrouw zal de vrijwillige brandweer van onze gemeen te a.s. Donderdag een uitje maken. Plannen zijn gevormd voor een bezoek aan de bijen-, bloemen- en honing-ten- toonstelling te Assen en de grote landbouwtentoonstel ling te Leeuwarden. De reis wordt gemaakt per touringcar. SPELDEPRIKKEN V.V.V. en Jaarbeurs. van Spatter Spotspiegel. OVER TIEN JAREN Uit de Flevo-Bode van September 1957. EEN RAADSLID VRAAGT I Het raadslid Pieterse heeft het College van B. en W. de volgende vraag gesteld. Is het B, en W. bekend, dat de afstand tot het „Breebaart-! Vliegveld" in de Wieringer meer speciaal voor de bewo-! ners van het Oostelijk deel! van de polder te groot is en! derhalve te tijdrovend Zo ja, zijn B. en W. dan be reid om medewerking te ver-1 lenen, opdat ook het Ooste-j lijk deel van de polder op! korte termijn in het bezit van! een vliegbasis wordt gesteld. JUBILEUM Te Hoogwoud vond een bij eenkomst plaats van aldaar! woonachtige geëvacueerden uit de Wieringermeer. De bijeenkomst droeg een feestelijk karakter, daar men! het feit herdacht twaalf en een half jaar geëvacueerd te zijn. De Voorzitter deed tot slotf enige mededelingen inzake de woningbouw in de Wieringer-! meer. Plannen bestaan om in ie der geval voor 1960 alle ge-I ëvacueerden wederom in de polder onder te brengen, SPATTER. Wieringerwerf. DE HULPSECRETARIE. In verband met de bin nenkort te verwachten te rugkeer van geëvacueerden naar Wieringerwerf en om geving, wordt de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat de hulpsecre tarie der gemeente (Domein- kantoor, kamer 21), elke werkdag, uitgezonderd des Zaterdags, van 9—11 uur, v.m. voor het publiek geo pend is. COMMISSIE OUDERDOMS VOORZIENING Wt-MEER. De commissie, ingesteld op grond van de bepalingen van de ouderdomswet van Min. Drees, bestaat in deze ge meente uit de heren H. A. Giessen, voorzitter, de leden R. Spikman, G. Vos, M. Geerts- ma, A. Adriaanse, J. A. Wol- dering, B. Schalkwijk, B. J. v. d. Bremen, mevr. M. J. M. Aaldersde Grood, mevr. G. JoustraNapjus, en dé: heer H. Pol, secretaris. ZAL HET ERVAN KOMEN Naar wij vernemen over- weegt de Amstelbrouwerij een tijdelijk café met woning- op te trekken in Wieringer werf. Het architectenbureau Jo- seph en Pierre Cuypers te Amsterdam zou de bouw reeds hebben opgedragen aan Smid en Hollander te Hoogkerk. BURGERLIJKE STAND Tijdvak 15 t.m. 21 Sept. Geboren Martina, d.v. B. Koene en S. Abrahamse Agnes Julia Marie, d.v. J. F. M. v. Wesemael en A. P. Steijaert, Hoornseweg G 76 Egidius Johannes Maria, zv. E. C. A. Hopmans en M. P. A. Corstiaensen. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden Geen. ESPERANTISTEN IN DE WIERINGERMEER. Op 19 September j.1. heb ben een 60-tal vertegenwoor digers van de Internationale Vereniging van Esperantis ten een bezoek aan onze polder gebracht. Zij werden ten raadhuize officiëel dooi de Burgemeester ontvangen en door hem (dank zij de medewerking van een Espe rantist uit de polder) in het Esperanto toegesproken. Vertegenwoordigers van Zweden, Frankrijk, Honga rije, Oostenrijk en Engeland spraken woorden van dank voor de ontvangst en wens ten de polder een spoedig herstel. Onder leiding van de heer P. de Jong, Hoofd der UL.O. school, heeft het gezelschap een tocht door de polder gemaakt. Een goed debuut- Wij schreven reeds, dat de Wieringermeerstand op de Jaarbeurs veel belangstel ling trok, doch menen goed te doen hierop nog even te rug te komen. De animo voor deze stand was aanvankelijk niet bij ster groot. De meningen er over waren verdeeld, terwijl het geraamde bedrag van. f 5000.dat er mee ge moeid zou zijn, wel wat hoog leek. Na samenspreking op de beurs, de traditionele broei- plaats van grote plannen, werd de financiële zijde van de stand opgelost. Het me rendeel der pachters en handelaren droeg zijn steen tje bij. Het bestuur zocht en vond zijn medewerkers en in be trekkelijk korte tijd kon de stand een feit worden. Een goede gedachte is het ongetwijfeld geweest enige boerenzoons de stand te la ten beheren. Er is namelijk veel gevraagd. Vragen van boeren uit geheel Nederland. Van vooruitstrevende boeren en van domme boeren, die echter dit- gemeen hadden, dat zij belangstelden in on ze polder en zijn producten. De panelen waren zeer ori gineel gekozen. Zij trokken veel belangstelling. Doch veel meer belangstelling trok die éne zak met Alba- tarwe. Duizenden handen hebben hierin gewoeld, even veel en nog meer ogenparen hebben keurend de prachtige korrels geschouwd. Bewon dering en waardering dwong dit product van onze bodem af. De kleine monsterschaal tjes werden dan al wat ge wantrouwd (men vermoedde of vreesde wellicht „boeren bedrog"), de vertrouwelijke stemmen van de standbe heerders wisten dit spoedig Weg te vagen. Wanneer zij hadden kunnen verkopen, zo vertrouwde Veenstra ons toe, dan hadden we duizen den mudden verkocht. Wij verwezen ze echter naar de adressen van onze Wierin- germeerhandelaren achterop de folder. En dan is er nog iets. Op- de weg van het Vreeburg naar de Croeselaan wemel de het van weggeworpen folders van alle mogelijke branches, doch de Wierin germeer folder was daartus sen niet te vinden. Conclusie deze verdween in de binnenzak en daar zul len de handelaren wel meer van horen. Wij zijn clan ook van me ning, dat de Wieringermeer stand volkomen aan het ge stelde doel beantwoord heeft. Daarmede is een goed begin gemaakt. Wil dit echter effect sor teren, dan dient dit eerste: optreden herhaald te wor den en regelmatig voortgezet. De eerste daad van de V.V.V. Dat er spoedig meer ook op ander gebied mogen volgen. Besluiten wij met. een Vraag aan de lezers „Gaf TJ Zich reeds op als lid DF. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND GAAN OP DAGTRIP. Dinsdag gaat een grote groep boeren, leden der Chr. B. en T. B. afd. Wieringer meer een bezoek brengen aan de Landbouw en Vee teelttentoonstelling welke deze week te Leeuwarden wordt gehouden. A. B. V. A. - NIEUWS. Het ligt in het voornemen bij het bestuur van de Alg. Bond van Ambtenaren A.B. V.A., afd. „Wieringermeer", zeer binnenkort een open bare ledenvergadering te houden. Als spreker voor deze avond is aangezocht een hoofdbestuurder van deze Bond, welke algemene leiding en de nodige richt lijnen zal geven. De wens wordt uitgesproken, dat ook de nog vele ongeorganiseer den deze avond komen be zoeken, teneinde zich uitein delijk aan te sluiten bij hun afdeling, cle afd. Wieringer meer. Voor nadere bijzonder heden raadplege men de desbetreffende advertentie, voorkomende in dit nummer.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3