WIERINGER NIEUWS WAARHEEN? Vergadering C. B. T. Bond. Onder leiding van de Voorz. de heer W. Jansen, vergaderde de Chr. Boeren- en Tuinders Vrijdagavond in Hotel Cen traal te H.Hoef, terwijl ook enige leden der Holl. Mij, van Landbouw gehoor hadden ge geven aan de oproep tot bij woning dezer vergadering, Voorz, Jansen heette, na op de gebruikelijke wijze te heb ben geopend, de aanwezigen hartelijk welkom, waarbij bij zonder werden verwelkomd de vrienden uit de Wieringermeer en de leden der Holl, Mij, van Landbouw te Wieringen, De spreker van deze avond de Heer Aantjes, adj, secre taris der CBTB „Holl. Bra bant", werd door de Voorz, met een enkel woord inge leid. Het onderwerp was „Vragen van deze tijd." Spreker begon met er op te wijzen dat in agrarische kringen algemeen de verzuchting wordt geslaakt dat er sinds de bevrijding vele teleurstellingen waren geweest Velen zijn teleurgesteld in de Stichting van de Landbouw^ Naar de algemene opvatting is deze er meer voor de Regering dan voor de boer. Minister Mansholt heeft o.a. te Meppel reeds in twijfel ge trokken of de boeren wel ach ter de Stichting staan. Hoewel we voorzichtig moe ten zijn met de Stichting, kun nen we er anderzijds trots op zijn_ Het verheugende is dat ze is opgebouwd ufl de groe pen „werkgevers" en „werkne mers." Spr, illustreert daarbij met voorbeelden dat zelfs werkne- mersgroepen aandringen op verhoging der melkprijzen. Ten aanzien van de richtprij zen meende spr_ dat hst L.E.I. (Landbouwkundig Economisch In stituut) thans nog niet over vol doende gegevens beschikt om als volledige waardemeter dienst te kunnen doen. Gestreefd wordt naar de inschakeling van een interpretatie bureau. De voorgestelde staking van inzaai wintertarwe, o.a^ ook in de W.-Meer, kon spr, be grijpen, doch moeilijk goedtteu ren, vooral reeds omdat er ver trouwen moet worden gewon nen bij andere bevolkingsgroe pen. Het beetje vertrouwen dat reeds is verkregen, moet behouden blijven Met stakin gen e.d. zou dat met één slag verdwijnen. Getracht moet worden de publieke opinie mee te krijgen. Natuurlijk wi'len wij eev andere maatstaf dan het L.E.I. Dé ai om ook ligt de Stichting van de Landbouw vrij ernstig met Minister Mansholt over hoop. Spr. waarschuwt voorts tegen een Stichting van de Landbouw met publiekrechte lijke bevoegdheden. Wij willen niet, aldus spr.r dat de Overheidsstem in de Stichting domineert, dit moet de stem der boeren zijn. Als vrije organisatie kunnen wij nog critiek laten horen. In een Stichting met publiek rechtelijke bevoegdheden zal deze critiek moeten zwijgen. Voorts besprak spr_ breed voerig het prijs- en loonbe- leid, Voor de slechte prijs- en loonpolitiek moeten wij, aldus de Heer Aantjes, niet alleen Minister Mansholt aansprake lijk stellen, doch het gehele Ministerie. Gelaakt werd de interpreta tie welke Prof. Brouwer des tijds gaf aan de verlaging dei- melkprijzen. Het is natuurlijk onjuist dat deze werd goed gemaakt door de hogere var- kensprijzen. Spr, wekte op de Stichting van de Landbouw, die op al zijdig terrein het agrarisch be lang voorstaat, volle steun te schenken en besloot zijn gloed- vol betoog met een opwekking om de CBTB gelederen te ver sterken ter bevordering van de erkenning der menselijke waarde, solidariteit, saambin ding en sociale gerechtigheid. Dat beginsel uit te dragen, zij ons aller devies. Verschillende vragen werden gesteld. Zij gaven spr, gelegen heid op sommige punten nog dieper in te gaan en de vraag stellers werden vlot beant woord. Daarna sluiting, waarna de Heer Aantjes met dankzegging eindigde. RUILVERKAVELING. Nog enige bijzonderheden over het gemaal bij de Hoelm. In Juli 1940 werden in de Plaatselijke Commissie voor Ruilverkaveling de bespre kingen geopend over de ontwatering van de Broeker, Marske en Normer. Het plan was na een doorgraving bij de Hoïlebalg het water in Zuidelijke richting af te voeren en een gemaal te maken aan de Hoelmerdijk. De kosten van het gemaal zouden ongeveer f 20.000 be dragen. Tot dusverre geschiedde de afwatering door sluisjes onder de Rijkszeewering aan de Noordzijde. In Dec. 1940 zegde het Zuiderzeefonds een subsidie toe dat ruimschoots voldoende was om alle kos ten te dekken. Men verkreeg dit subsidie omdat voor de dienst der Zuiderzeewerken de kosten van onderhoud sluisjes, het jaarlijks bagge ren van slib en schade van het onderlopen van het zo genaamde Woudstrand tot het verleden zouden behoren als het gemaal tot stand kwam. Na goedkeuring door de Cultuurtechnische Commis sie werd op 27 Mei 1942 aan de Fa. Spaans te Hoofddorp de definitieve opdracht tot levering van de machineriën gedaan. Door allerlei omstandig heden kon de Fa. W. Her mans aan wie in 1942 de bouw reeds was opgedragen, eerst in Juli 1944 met het heien der fundering voor een betonnen gemaalput met gemetseld machinegebouw beginnen. De betonstorting, in Aug. begonnen kwam in Sept. gereed. Eerst in Dec. '44 werd de Vijzelkoker gemaakt. Een jaar later, Dec. '45, was het werk gereed voor het stellen van machine - onderdelen hetgeen in Juli en Aug. '46 plaats vond. In Sept. 1946 kwam alles geheel gereed. Het proefdraaien verliep met gunstig gevolg. Westerland. KNAAPJE DOOR AUTO AANGEREDEN. Het 3-jarig zoontje der Fam. v. d. Kr. te H.-hoef, stak te Westerland vlak voor een naderende luxe auto over de rijweg. De auto, be stuurd door de Heer Smit te Schagen reed gelukkig met een matige snelheid, hoewel een aanrijding niet voorko men kon worden. Gelukkig liep alles, gezien, de omstan digheden, bijzonder goed af. De kleine bekwam slechts enige ontvellingen welke door Dr. Beeker werden vee- bonden. V olksdansen. Voor belangstellenden zal Zaterdag a.s. een volksdans avond gehouden worden, waarbij de Heer G. Demmen- dal (gedipl. volksdansle- raar) de leiding zal hebben. Het ligt in de bedoeling bij genoegzame deelname een volksdansclub op te richten. Wij wekken de Jeugd van Wieringen op vooral deze avond te bezoeken (niet be neden 14 jaar). Komt dus Zaterdagavond eens kijken in de achterzaal van Hotel de Haan. Kerknieuws. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woensdag 15 Oct. 's av. 8 uur Jongerenkring. Alle le den worden verwacht. Be spreking Feestavond. Donderdag 16 Oct. n.m. 2 uur Zusterkring ten huize van Zr. Metselaar Oosterland. Belangrijke agenda. Vrijdag 17 Oct. n.m. 8 uur Zusterkring Hippolytushoef. Niemand blijve thuis. Vrijdag 17 Oct. nam. 7.30 uur repetitie kerkkoor. NED. HERV. GEMEENTE. Heden Woensdagavond 8 uur Zusterkring te Hippo lytushoef. Sport en Spel. Succes - Nieuws. Zandv.m. 1Succes 1 51 Succes 2W. Frisia 3 41 Succes 3Winkel 3 62 Succes 4Z.D.H. 1 32 Waterv. bSucces b 20 Succes 1 bereidde zijn aan hang wel een hele grote te leurstelling door met niet minder dan 5—1 van Zand- voortmeeuwen te verliezen, deze uitslag kan niet eens geflatteerd genoemd wor den, want de Zandvoorters waren over alle linies sterker en het aantal niet door hen benutte kansen was legio, i Zandvoortmeeuwen begon in een hoog tempo en had al j vrij spoedig succes, toen Alle Wieringers hartelijk Slikker een hard schot door dank voor de vlotte wijzi waarop ook dit jaar weer de zomerzegels gekocht zijn. In het geheel is een bedrag van f 364.aan postzegels en briefkaarten door de ijverige en toegewijde ver koopsters en verkopers afge dragen. Zomerzegels 1947. 15 October houdt Bond v. PI. Vrouwen te H.-hoef een bijeenkomst in Foyer Cinema de Haan. Donderdag 16 October Toneelavond in Cinema de Haan Blijspel in 3 bedr. „Overschotje." Heden Woensdagavond 15 Oct. verg. Kiesv. Wieringer Belang in Hotel Centraal H.-hoef. AUTO-ONGELUK OP DE AFSLUITDIJK Maandagochtend, omsl'teks acht uur vond op de afsluitdijk tussen Breezand en Kornwer- derzand een auiobotsing p'aats Een vrachtwagen van de Ia van Wieren uit Midden- meer was met een dertigtal ar beidt-rs uit Friesland op weg nas.i" de Wieringermeer, waar deze mannen, na het week-und thuis doorgebracht te hebben, hun werkzaamheden zouden hervatten. Er heerste een dichte mist en het uitzicht was zeefr beperkt', Op het moment dat de bestuurder een een voor hem rijdende luxe auto zou passeren, kwam uit de richting Noord-Holland een luxe wagen waarmee de bot sing niet meer was te ver mijden. Wel poogde de chauf feur der vrachtwagen nog op het laatste moment, door zo ver mogelijk naar links uitwij ken en in de berm te gaan rijden, zijn tegenligger te ont wijken en doch het mocht niet meer baten en met een hevige slag botsten de wagens op elkander. De gevolgen waren zeer ernstig. De vrachtauto kan telde naar de zijde van het lJsselmeer en sloeg over de kop. Eén der inzittende arbei ders werd zwaar gewond en werd in bewusteloze toestand naar het Ziekenhuis te Sneek overgebracht_ Een andere inzittende kreeg een ernstige wond aan de bo venarm en moest eveneens in hel Ziekenhuis worden opge nomen. Zeventien anderen werden licht gewond. De luxe wagen werd aan de voorzijde zeer zwaar beschadigd. De chauffeur en een inzittende dame, afkomstig uit Hoorn, werden licht aan hoofd en landen gewond. Luxe auto ramt vrachtauto Vrijdag kwam een luxe au to, met, x^aar wordt bewee'd, zéér grote snelheid, vanuit de richting Den Oever over de Rijksweg, nabij H.-Hoef aan rijden Op dat tijdstip stak een vrachtauto van de fa. J. Bos- ker, bestuurd door de Heer E te H.-Hoef, komende van de Ocj terklieverweg de betonweg ever. Toen de vrachtauto bijna de weg gepasseerd was, word hij aan de achterzijde nog door de aansnellende luxe auto aangereden. De per sonen-auto liep zéér zware averij op en was aan de voor-j zijde totaal vernield. Ook de vrachtwagen bekwam enige schade. De bestuurder van de luxe] auto kwam er met ernstige' ontvellingen af. Dcor de politie werd proces verbaal opgemaakt_ De algemene indruk was wel dat het ongeval was te wijten aan de onverantwoordelijk grote snelheid van de luxe auto POLITIE. Gevonden een paar damesschoenen. Verloren een portemonnaie inh. f 3.- Gevonden een soldaten baret. Inl. bij de Gem.-Bode. ejRn handen liet glippen. Na e^en misverstand in de ach terhoede doelpuntte één der S.-achterwaartsen in eigen doel. Het was daarna met S. helemaal mis en gedurende de rest van de wedstrijd zag men geen kans zich aan de greep van de tegenstanders te ontworstelen. Slechts door middel van een penalty wist Succes de eer te redden. Het 2e elftal deed het be ter en won met 41 van W. Frisia 3. In het begin werd er aardig gecombineerd. Albert was de man in de voorhoede, die zijn mede spelers kansen op een pre senteerblaadje aanbood, waarvan men er voor de rust slechts twee wist te benut ten, waartegen W. Frisia slechts één doelpunt wist te stellen. Nadat S. 2 na de rust de stand tot 31 had opgevoerd kwamen de Enk- huizers wat meer in het of fensief, in welke periode de S.-achterhoede 2 penaltys cadeau gaf, welke echter beiden onbenut bleef. Succes kwam toen nog even opzet ten, en met een hard schot gaf Nan de W.-keper voor de 4e maal het nakijken. Succes 3 won overeenkom stig de verwachtingen van Winkel 3. Ds uitslag was 62 in het voordeel van Succes 3. Succes 4 verrichtte kranig werk door met 32 van het toch lang niet zwakke Z.D.H. te winnen. De Tex. hadden voor de rust een 20 voorsprong verkregen. Door hard werken slaagde men er na de rust niet alleen in de achterstand weg te werken maar zelfs een 32 voor sprong te nemen en hoe Z.D.H. ook zwoegde, de S.- achterhoede gaf geen krimp. De B-adspiranten verlo ren met 20 van Watervo gels b. Op Donderdag 16 Oct. des nam. 21 uur vindt in Hotel de Haan de trekking van de verloting plaats. Tonegido - uitslagen. Dames verloren, heren wonnen glansrijk. In een heel goed gespeelde wedstrij d met verschillende nieuwelingen heeft Ton. II dames met 60 verloren van Twisk I. Het is een te zware klas waar ze bij ingedeeld zijn. Dieuw Koorn werd ge weldig geschaduwd en kreeg geen kans een behoorlijk schot te lossen. Grietje Bak ker was als back heel goed en ook de overigen komt een pluim toe voor het goede volhouden. Dames I verloor wederom, nu in Krommenie. Dit was niet nodig geweest, maar het elftal sluit niet. Bovendien speelde men met enige in valsters waarvan J. Kuik buitengewoon goed voldeed. Ook Veenstra in 't- doel speelde een zeer goede wed strijd. Heren I speelde tegen Vel- sen I buitengewoon, ze won nen met 86. Het was een zeer snelle wedstrijd met een ware doelpunten-regen. Er waren geen zwakke plekken in 't elftal en Piet Wigbout in 't. doel was buitengewoon goed. Na rust verrichtte hij een prachtige safe. A.s. Zondag spelen alle elftallen op eigen terrein te Westerland. Dit kan een mooie sportdag worden. HET KINDERHOEKJE. Het verdwaalde poesje. Een klein grijs poesje liep op de weg, het was ver dwaald leek het wel. Van wie was dar kleine diertje toch Niemand in de buurt wist, waar het thuis hoorde. „Jongens, weten jullie van wie dat katje is vroeg een man aan een stel jongens die aan het spelen waren. „Het. is van d i e kant ge komen," wist er één te ver tellen en hij wees een stille weg aan, waar aan het eind een grote boerderij stond. „Nou, dan zal het daar wel thuis horen," zei de man, hij nam het poesje op zijn arm, bracht het een eind de weg op en liet het toen los. Hij joeg het diertje nog even in de richting van de boerderij en toen ging de man weer naar het dorp terug, nadat hij nog eens omgekeken had, om te zien of „dat kleine merakel nou dóórliep." Het kleine poesje was werkelijk van schrik een eind doorgehold, toen stond het stil, keek eens om zich heen en liep, toen wat rustiger weer verder. O, o. wat was ze zoeven geschrokken, wat was het daar een lawaai tussen al die mensen en die kinderen, wat was ze bang geweest. Waarom was ze ook zo ver van huis gelopen. Zou ze nu weer bij haar eigen mama-poes terugkomen Angstig en bevend holde ons kleine diertje door, tot dat ze plotseling voor een hek stond. Ze kroop e»r onder door, keek eens rond en daar.... daardaar was ze méér geweest. Daar was het schuurtje, daar was het ko nijnenhok, daar was het huis en de deur stond open Het poesje liep naar binnen, gelukkig, ze was thuis. Daar was haar mandje enmamma-poes lag er in. O, wat was poesje blij. Vlug kroop ze in het mandje, dicht tegen mamma-poes aan. „Miauw, miauw", klonk het, „ik zal nooit meer weglopen." En een minuut later sliep het kleintje rustig. Het grote avontuur was gelukkig vergeten. VERTELFEE. DEN OEVER. VV. WIRON. Zondagmiddag oritving Wh' ron Geel-Zwart, bijgenaamd „De gele leeuwen" uit 't Zand Het was de eerste maal dat onze jongens deze club ont moetten, daar ze verleden jaar in een andere afdeling was ingedeeld. Van verschillende zijden waren we echter ge waarschuwd voor de kracht van dit elftal en Zondag heb ben we ervaren dat deze waarschuwingen niet ten on rechte gegeven waren. Slechts met de grootste moeite wist Wiron haar tegenstander in bedwang te houden en vele supporters stonden duizend angsten uit als het Wiron-hei- ligdom slechts op het uiterste moment en veelal dank zij een zekere dosis geluk, aan een doorboring ontsnapte. Vooral in de eerste twintig minuten van de eerste helft was dit meermalen het geval en leek het er op dat Wiron in Geel-Zwart haar meerdere zou moeten erkennen. Daarna kwamen de jongens er iets beter in en waren beide ploe gen vrijwel tegen elkaar opge wassen. Aan beide zijden ont stonden vele prachtige kansen die echter geen van allen werden benut. De zenuwen speelden o.i_ de meeste spe lers parten, waaraan het ver knoeien van opgelegen goal kansen was te wijten. Met de stand dubbel blank kwam de rust. Na de conferentie in| de kleedkamer kwam ons elf tal met een iets gewijzigde opstelling in de voorhode in; het veld en hoe wél ook nu| van een duidelijk overwicht, geen sprake was, schenen de jongens toch meer zelfvertrou-i wen te hebben gekregen. Lang zaam maar zeker werden de Geel-Zwarten in de verdedi- ging gedrongen en ongeveer twintig minuten voor het ein de bezorgde een fraai schot van onze rechtsbuiten, van grote afstand, de gastheren de leiding. Geel-Zwart deed ver woede pogingen gelijk te ma ken, doch de Wiron-verdedi- ging was ongenaakbaar en elk gevaar werd thans in de kiem gesmoord. Verschillende ma len leek het er op of de onzen de voorsprong nog zouden ver groten, doch élke verdere aanval strandde in laatste in stantie op de keper der gas ten, die prachtige staaltjes van keep-werk demonstreerde. Met een 1-0 overwinning kwam tenslotte het einde van deze spannende en uiterst fair gespeelde wedstrijd. Wiron 2 zag kans om met 5-0 van Geel-Zwart 3 te win nen. Wiron 3 ging tegen Kaag vogels 3 met een 0-7 neder laag roemloos ten onder, Wiron a - JVC a 3-0 Wiron b - HRC c 1-13 RUITERFEEST Begunstigd door bijzonder fraai weer gaf de Landelijke Rijvereniging „Wironruiters* Zondagmiddag j.1. op een ter rein langs de Rijksweg uitste kend geslaaagde ruiterdemoa straties, afgewisseld met span nende wedstrijden. Er was veel publiek, OP TOURNEE. Mevr. T. Cornelese-de Wit alhier, gaat met een zestal van het Keurkorps van het KNGV, op uitnodiging van de Belgi sche Turnbond, op tournée door België, Achtereenvolgens wordt op getreden Vrijdag 10 October te Dordrecht 11 October Gent; 12 October Brussel; 13 Octo ber Verviers en 14 October in Diest in België, Voetbaluitslagen. 2e Klasse GVO 1 - Hollandia IVV - Den Helder ADO - DTS HRC - Zaandijk 3e Klasse KW - BKC Swift - VVZ WA - DEC De Meteoor 4e klasse Watervogels St, George Oudesluis - Schoorl West Frisia - W.Waard In de Afd, van Succes DTS 2 - Alkm, Boys 3 Schagen 2 - HRC 4 DCG - Schagen Texel 3-1 3-2 2-1 2-1 1-5 2-2 0-2 3-1 1-2 1-2 1-2 4-1 6-1 2-2 BIEDT ZICH AAN voor dag en nacht NET MEISJE, van 18 jaar, P.G. Brieven onder letter K., Administratie Flevobode, Westerland, Wieringen. TËKOOP Witte Leghorn Kippen, ruim 4 mnd. oud f 8.50 p. st. P. KOOIJ, Kippenbedrijf, Balgweg 12, Breezand. Even een brief kaart en ze worden thuis bezorgd.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 2