WIERINGERMEER NIEUWS RATTEN- EN MUIZENBESTRIJDING IN DE WIERINGERMEER. In de Flevobode van 4 Oc- tober j.1. lazen wij onder Wieringermeernieuws, een berichtje over de aanwezig heid van veel muizen in de polder. Niets is minder waar, en men had er gerust bij kunnen vermelden dat ook de aanwezigheid van (ratten op vele plaatsen gesignaleerd wordt. Meerdere malen heb ben wij er dan ook al de aandacht op gevestigd dat een voortdurende bestrijding van dit ontuig noodzakelijk is wil men er niet onder geraken. Onder de gegeven omstandigheden in de Wie- ringermeer is dit echter niet eenvoudig De nog steeds in grote getale aanwezige puinhopen, noodschutren van strobalen enz. enz., bieden dit. ontuig de meest gunsti ge perspectieven voor hun ontwikkeling, en maken de bestrijding uiterst moeilijk. De Commissie voor ratten en muizen-bestrijding in de Wieringermeer is van deze stand van zaken volkomen op de hoogte en beraamt dan ook al weer nieuwe plannen om dit ongedierte de kop in te drukken. Aangezien echter de aan gekochte partij flesjes met Fini-rat nog lang niet ver bruikt zijn, zag de Commis sie graag dat hiervan nog wat meer gebruik werd ge maakt. Fini-rat is een beproefd middel tegen ratten, en bij voorgeschreven gebruik is succes verzekerd. Het is nog steeds gratis verkrijgbaar op de bekende adressen. Voorlichtingsdienst, Do meinkantoor, W.werf. Coöp. Aank. Ver. te Slootd. W. Hoes, noodwoning te Lut je Kolhom H. B. Kielstra, Oostermid- denmeerweg L. Haverkamp, Kolhorner- weg, Middenmeer De bestrijding van muizen. De bestrijding van muizen met chemische middelen is nog moeilijker dan van de rat. Vooral wanneer voldoen de ander voedsel in de vorm van opgetast graan, lijn zaad enz. aanwezig is, gaat de muis er niet gauw toe over vergiftigd lokaas, mui- zentarwe enz. op te nemen. In dit verband willen wij nog even wijzen op de na tuurlijke bestrijdingsmidde len, en wel in de eerste plaats door middel van kat ten. Persoonlijk heb ik het meegemaakt, dat op een ZATERDAGMIDDAG- VOETBAL. Op het sportterrein te Middenmeer traden de twee de elftallen van Flevo en Blauw Wit tegen elkaar in het veld. Gedurende de eer ste speelhelft wist de thuis club enig overwicht te be reiken, dat in de ruststand 10 tot uiting kwam. Na de rust keerde het ge luk zich van onze voetballers af. Het viel ons op dat en kele goede spelers buitenge woon slecht waren in het samenspel. Het afgeven van de bal geleek nergens op. Wanneer elk op eigen hout je probeert te gaan doelpun ten is er van spel geen spra ke meer. Juist bet op tijd en goed afgeven van de bal had in deze wedstrijd tot veel betere resultaten kun nen leiden. Nu was het een zwoegen van jewelste, met het gevolg, dat de meeste spelers bek af waren. Blauw Wit daarentegen wist van deze situatie gebruik te ma ken en wop de strijd met 32. Scheidsrechter was de heer J. Dol. Gevraagd naar de oorzaak van dit minder gelukkige spel vertelde een der spelers van Flevo ons, dat juist door teveel absenten van het elf tal het aan elkaar wennen onmogelijk is. Teveel verwis seling van spelers werkt derhalve funest. Twee kost bare puntjes zijn vertrokken. Er was bij deze wedstrijd weinig publiek aanwezig. boerderij waar het krioelde van de muizen, een kat werd ingezet, die in tijd van één maand een opruiming onder dit tuig hield waar men perplex van stond. Ook in de practijk kan men diverse boerderijen vinden, waar door de aanwezigheid van een paar goede katten, het voorkomen van muizen en ook van ratten tot een mini mum is beperkt Momenteel is door de omstandigheden de mogelijkheid tot exploi tatie van. een paar katten op vele bedrijven niet aan wezig, m.i.z. zal men er ech ter goed aan doen op die bedrijven waar men de die ren een behoorlijk onderdak kan geven, en men de moei te wil doen deze dieren te verzorgen, ernstig in overwe ging te nemen, of men niet een paar katten zal aan schaffen. De rol welke deze natuurlijke vijanden van de muizen in de strijd tegen dit ongedierte kunnen spe len, kan men gerust zeer hoog aanslaan. Voor de commissie, J. BREED. Officiële bekendmaking Gemeente W.-meer. bedrijfsvoorlichting. Op DINSDAG 21 OCTOBER a.s. zal gelegenheid wor den gegeven tot KOSTELOZE INENTING tegen pokken, voor kinderen van 4 maanden tot 1 jaar door Dr. Hoogkamer te Middenmeer in de Chr. Nat. School van 2.303 uur en te Slootdorp in de Noodschool van 33.30 uur door Dr. Tamsma te Wieringerwerf in de Chr. Nar. School van 22.30 uur en te Slootdorp in de Noodschool van 3.304 uur. Op 22 October a.s. zal gelegenheid worden gegeven tot inënting tegen DIPHTHERIE en ROODVONK door Dr. Hoogkamer te Middenmeer in de Chr. Nat. School van 2.303.30 uur en in de Noodschool te Slootdorp van 3.304 uur. Op 5 November a.s. zal Dr. Tamsma in de Chr. Nat. School te Wieringerwerf eveneens inënten tegen Diph- therie en Roodvonk van 44.30 uur en op 6 Nov. d.a.v. in de Noodschool te Slootdorp eveneens van 44.30 uur. Men kan zich alsnog vóór 18 Oct. a.s. voor inënting tegen aiphtherie en roodvon^epgeven ten Noodraadhuize te Lutje-Kolhorn. Wieringermeer, 14 October 1947. De Burgemeester van Wieringermeer, LOGGERS. Controleer Uw aardappelkuilen op het voorkomen van Alternaria en Fusarium. DEANNE DURBIN. Een film, waarin deze be roemde zangeres-actrice de hoofdrol vervult zal a.s. Za terdagavond in Hotel Smit worden vertoond door Citex. Beknopt verslag van de vergadering der werktuigencommissie op 6 October 1947. Opening. De voorzitter opende de vergadering te plm. 2.30 uur en heette de leden welkom. Inzonderheid de heer Ir. P. A. v. d- Ban te Wageningen. Ingekomen stukken. Uitnodiging tot bijwoning der demonstratie met aard- appelrooimachines te Gas- selternijveen, uitgaande van de Werktuigencommissie afd. Drenthe. De^secretaris zal zo mogelijk deze demonstratie bijwonen en hiervan rapport uitbrengen. Verder een schrijven van het C. B. Rotterdam, inzake stand van zaken en ervarin gen met de alhier geprobeer de aardappelrooimachine. De secretaris zal hierover rap port uitbrengen. Tenslotte een schrijven in zake subsidieregeling motor kennis. Een aanvrage zal alsnog worden ingediend. Cursus motoreiikennis. Naar aanleiding van het zojuist genoemde schrijven werd deze kwestie, welke reeds op meerdere vergade ringen een punt van bespre king was geweest, aan de orde gesteld. Gezien de grote behoefte in de Wieringermeer aan de trekkerbestuurders enige elementaire motorkennis bij te brengen in de vorm van een te houden cursus, heeft de commissie gemeend de mogelijkheden hiertoe onder ogen te zien. Het opgemaak te leerplan werd aan de ver gadering voorgelegd. Het gehele plan omvatte 24 les uren motorenkennis, 4 les sen over enkele landbouw werktuigen terwijl nog een herhaling van het voorgaan de was toegevoegd. De mogelijkheid tot invoe ging van practische lessen werd nog overwogen. Als duur der cursus werden de maanden December, Januari en Februari genoemd. Het meest gewenst aantal leer lingen werd op 20 gesteld. Het is de bedoeling de lessen zo mogelijk in Middenmeer te houden. Het lesgeld werd bepaald op f 3.terwijl de cursisten zelf voor schrijf materiaal zorgdragen. Teneinde een overzicht te verkrijgen van het aantal deelnemers zou op korte termijn een voorlopige op gave binnen moet zijn op het Domeinkantoor te Wie ringerwerf, waarna bij een te groot aantal gegadigden een schifting zal moeten plaats vinden. De definitieve toezegging kan dan ook pas na 25 October worden tege moet gezien. Aanmeldingen hiervoor worden tot 25 October 1947 ingewacht op het kantoor der Vereniging voor Bedrijfs voorlichting te Wieringer werf. Zie ook de betreffende advertentie in dit nummer. Rapport maaidorsmacliines. Van de opgedane ervarin gen met de diverse maai- dorsmachines in de Wierin germeer was een concept verslag opgemaakt wat aan de vergadering werd voorge lezen. Nadat hieraan enige correcties en eventuele aan vullingen waren aangebracht werd besloten dit rapport in de pers te publiceren, zodat daarnaar kan worden verwe zen. Ook van het op de vo rige vergadering behandelde rapport vlasplukmachines is een verkort verslag opge steld hetgeen eveneens zal worden gepubliceerd. Aangezien het inmiddels donker begon te worden werden de resterende agen dapunten tot een volgende vergadering aangehouden en werd de vergadering door de voorzitter gesloten. SLOOTDORP. MOTORRIJDER VLOOG DOOR AFSLUITBOOM. De Heer C. van Zoonen, kwam Donderdagavond in de duisternis met zijn mo torrijwiel uit de richting W.waard aanrijden en be merkte bij het passeren van de Nw. Sluizerbrug niet dat de brug open stond en de afsluitboom neer lag. In vrijwel volle vaart reed hij op de afsluitboom, v. Z. liep als gevolg van deze botsing een kaakfractuur op, terwijl zijn hond die op de motor zat zo ernstig werd gekwetst dat het dier moest worden afgemaakt. De motor had eveneens zware averij opge lopen. Vrijdag is v. Zonen naar een ziekenhuis ver voerd. POLITIE. Gevonden een vulpen een jongensjasje en een auto reservewiel. Verloren een wollen de ken, kl. maat, een portemon- naie, wieldop van Chevrolet en Oldsmobile en een mo torhandschoen. Inlichtingen bij Rijkspoli tie Middenmeer. MUTATIES BIJ WEDEROPBOUW. Benoemdtot opzichter tekenaar de heer A. P. Lu- ders te Den Helder tot op zichter de heer A. G. Groot te Beverwijktot typiste Mej. V. Ruiter te Medemblik. BRIEVEN VAN SLUIS I. Slootdorp, 21 October 1947. Beste luitjes Na een gezellige Zondag heb ik nog een uurtje over met jullie wat te babbelen. Ja, 't is omdat we beloofd hebben elkaar regelmatig te schrijven, anders deed ik het niet, want Slootdorp, och je weet het wel, is nu juist niet de plaats waar de meest schokkende feiten gebeuren, dus veel nieuws is er niet. Maar je kent 't Gooi en je kent Amsterdam Nou, wat 't Gooi is voor Amsterdam, dat wordt Slootdorp voor Middenmeer en Wieringer werf. Als over een paar maanden de in aanbouw zijnde huizen klaar zijn, komt er een villawijk voor de beursbonzen en de Hoofd ambtenaren. Zal je zien Zeg, vorige week schreef ik over de verzakking van j onze wolkenkrabber je weet wel de drogerij van de Coöperatie. Nou, inderdaad is er nu onder gestut, want er bleek een 7 meter dikke laag slappe klei onder 'te zit ten. Had de gronddienst niet gemerkt en de architect ver trouwde zo volkomen op die afd. „Grondonderzoek", dat hij meteen liet bouwen. Zo zie je er is niets volmaakt op dit ondermaanse." De assistent-directeur der Coö peratie gaat verhuizen. Hij komt in de Schoolstraat te wonen. In recordtijd is er een houten woninkje gezet. Als ik eerlijk mag zijn, is het geen woning voor zo'n func tie. Als ik lid van de Coöpe ratie was zou ik er vóór zijn, dat er een flinke woning voor zo iemand kwam. Of een aannemer nu 100 huizen bouwt of 101, dat maakt toch zoveel verschil niet. De verfraaiing van ons dorp gaat gestadig door. Langs de Schoolstr. en de Kruisstraat is diepgespit (of is 't gediepspit Er komt beplanting langs. De straatverlichting func tioneert ook prima. Maar wat denk je nu van het vol gende gesprek, dat ik toeval lig kon afluisteren, toen ik 's avonds een brief naar de post bracht. 1ste jongen 16 jaar) „Wat gane we doen 2e jongen (idem) Ik wil es probere of ik die lamp niet kapot kraige ken. 3de jongen (idem) Net doan joh. Daar krèg je maar gedmee. 2e jongen ik wil 't toch us probere 't Mislukte gelukkig Kijk, zoiets kan niet lijden, ner gens, en zeker niet bij ons, waar we blij zijn, als we weer een stapje vooruit gaan. En nu ik het over de ver fraaiing van ons dorp heb, weet je nog dat op 't veld van De Erink een pracht ste nen vlaggenstandaard staat? Onze beschermers hebben er indertijd nog zo'n mooie V opgeschilderd in een krans van eikenloof, (zonder zwaarden en briljanten), 't Zou fijn zijn, als die weer in zijn oude functie hersteld werd, (die standaard, be- (NATROT). Groot was de teleurstelling bij enkele landbouwers, toen bij het blootmaken van hun aardappelkuilen bleek, dat de partij voor een groot ge deelte door een rottingspro ces werd aangetast. Toevalligerwijze waren wij getuige bij het open maken van een kuil met Bintje. Het wekte dan ook verwondering, dat reeds begin October een zo groot percentage aardap pelen werd aangetast. Het betrof hier een partij selec tieaardappelen, gekeurd in klasse A en dus vanzelfspre kend vroeg gerooid. Ook hier waren de aardappelen, zoals dit bij practisch alle vroeg ge-rooide percelen het geval is, in geringe mate ontveld. Vanzelfsprekend trachten ,we direct uit te maken met welke ziekte we hier te doen hadden. De ziekte waardoor het gewas was aangetast kon dan ook mede dank zij de zeer duidelijke medede lingen die over verschillende aardappelziekten zijn gepu bliceerd worden vastgesteld als Alternaria-ziekte gecom bineerd met Fusarium-rot. Nu is het in de praktijk vaak zo, dat wanneer een landbouwer bij zo'n partij aardappelen staat, niet de eerste vraag is, met welke ziekte heb ik te doen, maar wel wordt de vraag gesteld, geef me een middel dat helpt, en tevens zijn er voorbe hoedmiddelen voor e.v.t. het volgende seizoen. Het lijkt me dan ook juist, deze ziek te nader te beschrijven. FUSARIUMROT. Wanneer aardappelknol len zijn aangetast door zwammen, vooral die van het geslacht Fusarium, wor den zij doorwoekerd met de draden van die zwammen, die de celwanaen vernielen. De aantasting kan zeer gemakkelijk plaats hebben door wonden in de huid, die tijdens de groei of bij het rooien kunnen worden ver oorzaakt. Meermalen ziet men ook Fusarium optreden na een aantasting door Al ternaria. Wanneer er "geen aantasting door bacteriën bijkomt ontstaat er een ty pisch z.g.n. droogrot, waarbij de aardappel zijn vorm be houdt, maar onder de huid een weinig inschrompelt, zodat deze zich enigszins rimpelt. Wanneer er een bijkomstige inwerking van bacteriën optreedt, ontstaat er een natrot, de aardappel gaat dan over in een geheel of gedeeltelijk stinkende vieze massa. Aan de opper vlakte der door Fusarium aangetaste aardappelen vormt de zwam witte zwam- kussentjes, bestaande uit overeind staande draden, waaraan kleine sporen ge vormd worden. Komen nu deze sporen terecht op een wondje in een aardappel, dan kunnen deze gaan kie men, met de daaraan ver bonden gevolgen. Zieke planten tasten de gezonde aan, zodat het zaak is, steeds de zieke planten te verwijderen. Partijen met doel ik). De vergunning voer de Huishoudschool is ook geko men. Als de Chr. Nat. School klaar is, wordt de hele Noodschool verbouwd. Er komt zelfs een woning in voor de directrice, meen ik. Zo, voor deze keer weer genoeg. Meer nieuws weet ik zo niet. Ik ga de brief even posten en dan nog mijn val len zetten (ik heb er 3 en iedere nacht prompt 3 mui zen). Ik ben trouwens niet de enigste die er last van heeft. Het ga jullie bijzonder en vooral veel groete van mijn ega Kees en Gesien. P.S. Bij het overlezen van mijn brief las ik „over een paar maanden ik vrees, dat het even lang duurt So long. Mededeling No. 352. veel Fusarium zieke knollen zijn niet geschikt voor bewa ring. ALTERNARIA - ZIEKTE. Tast loof en knollen aan. Bij aantasting van het blad, verspreiden zich over 't blad bruine tot zwartachtige, in grote verschillend, doorgaans scherp begrensde en hoekige vlekken met voor deze ziek te typische concentrische ring, (vlek gelijkt op schiet schijf.) Ook soms vlekken op stengels. Bij sterk optre den voortijdig afsterven van het loof. Treedt vooral op, wanneer een regenperiode volgt, op een langdurige pe riode van warmte en droog te. De rassen Bintje en Eer steling en soms Eigenheimer sterk vatbaar. ALTERNARIA - ZIEKTE IN DE KNOL. Kleinere of grotere, meest al niet diep in het vlees in gezonken, donkere soms iets bronsachtig verkleurde plek ken, doorgaans onregelmatig soms ook enigszins rond van vorm. Bij aansnijden blijkt het vlees onder de huid bruin gewerden, dit gedeelte wordt hard en is meestal met een smalle, donkerbruine nog vochtige zóne van het ge zonde vlees gescheiden. Aan tasting vaak uitgaand van ontveld gedeelte, een wond of den navel. Besmetting heeft plaats bij het rooien. Alternaria aantasting wordt meermalen gevolgd door Fusarium, vooral bij bewa ring bij hoge temperatuur. Bintje en Eersteling verto nen het meest knolaantas ting. t BESTRIJDING. Hoewel er nog weinig re sultaten over .v.t. bespuitin gen bekend zijn, kan toch worden aanbevolen een be spuiting met koperhoudende middelen. Men spuite echter regelmatig, dus ook in droge perioden en men moet dit volhouden tot het einde van het groeiseizoen, terwijl het in bepaalde gevallen gewenst kan zijn voor het einde van het groeiseizoen het gewas dood te spuiten of af te maaien. Als tweede bestrijdings middel kan worden aangege ven, dat de wijze van bewa ring van de aardappelen van invloed kan zijn. Vooral een te warme bewaring kan uit breiding van de ziekte tot gevolg hebben. Dit jaar werd opgemerkt dat het bewaren der aardappelen in vele ge vallen op een andere manier werd uitgevoerd als de ge bruikelijke. Zoals bekend, vond om zo te spreken niet de oude methode plaats, door meteen na het rooien de aardappe len in kleine hopen op het land te kuilen. Vooral dit' jaar werden de aardappelen in velé gevallen direct naar de boerderij gebracht, en in lange kuilen opgeslagen. Het wil me dan ook voorkomen dat bij deze kuilen over het algemeen een dikker laag stro en grond werd gebruikt, als bij de kleinere kuilen op het land het geval was. Zeer waarschijnlijk, zoals dat ook uit de ziektebeschrijving blijkt, hebben de aardappe len te warm gezeten, waar door broei ontstond en voor al broei werkt de ziekte sterk in de hand. Als laatste punt van dit artikel', kan worden opge merkt, dat hier aangekocht pootgoed betrof. In de Wie ringermeer zijn al zeer veel klachten geuit bij aankoop van pootmateriaal van el ders. Uit dit schrijven blijkt ook al weer dat we niet alleen met de directe maar ook met de indirecte schade van het onderwater zetten der polder te maken hadden en hebben. Tevens is dit een aanwij zing te meer, van hoe ont zettend groot belang het is, eigen fris en gezond poot goed te telen en uit te plan ten. E. C. TIMMER.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3