Pluk de dag. Komt er werkelijk Dit is zeer zeker van toe passing voor hen, die de la gere school doorlopen heb ben en nu midden in het volle leven staan. Het leven dat geeft en neemt, maar dat ook de volle persoon eist. Elkeen heeft zijn eigen op vattingen daaromtrent, doch bij ieder zit de wens voor om vocruit te komen. En elke ouder zal die wens sti muleren, totdat bij de zoon of dochter de wil geconsta teerd wordt om ook werke lijk zijn of haar best te doen om zover mogelijk vooruit te komen. Dan moet er gewoekerd worden met de in meer of mindere mate aan wezige talenten, die hun in vloed sterker zullen doen gelden naarmate zij ontwik keld woorden. En hier komen we op een belangrijk punt, de ontwik keling. Bij wat met doet zal men steeds meer ervaren, dat men nooit te veel kan weten. Die z.g. algemene ontwikkeling is daarbij van niet te onderschatten waar de. Hoe kan men er zich vaak aan ergeren dat een overigens zeer bekwaam vakman, over onderwerpen, die niet zijn vak betreffen zo domweg kan -redeneren als een kip zonder kop en briefjes schrijft, die weme len van stommiteiten. In zijn jeugd heeft de man mis schien niet de kans gehad zich verder te doen onderwij zen, maar helaas al te vaak ontbrak daartoe de lust en werd het niet nodig geoor deeld. Onder onze polderbewoners tellen wij jonge mannen en vrouwen bij honderdtallen. Vele daarvan hebben be hoorlijk onderwijs genoten of bezoeken momenteel daartoe de scholen in of in de om geving van onze polder of soms daarbuiten. Een belangrijk gedeelte evenwel vermocht het niet verder te brengen dan de lagere school of de ambacht school. Wanneer hieraan niets wordt toegevoegd, dan zullen deze thans nog jongelieden, straks steeds meer ervaren wat zij aan onderwijs zijn tekc-rt. gekomen. Het is daarom toe te jui chen, dat ook binnen onze polderdijken de gelegenheid wordt geboden zich verder te ontwikkelen. De evacuatie tijd heeft dit wel zeer ge stagneerd, doch met genoe gen maken wij thans melding van een nieuw ingestelde Middenstandscursus, die gis teravond in de noodschool op de Terp is aangevangen en in de vervolge elke Dins dag wordt voortgezet. Wij zijn er van overtuigd, dat hier voor vele van onze jongere maar ook nog ver dere poldergenoten veel te leren is, waarvan men dage lijks profijt zal kunnen heb ben. Zo zal ook de voorgenomen avondschool, van de plaatse lijke afdeling der Ver. voor Vakonderwijs van groot nut kunnen zijn voor onze jonge vaklieden, de diverse cursus sen voor landbouwboekhou- den voor jonge boeren enz. Daarom tot slot een op roep aan allen die er enig zins belang bi.i kunnen heb ben, maakt gebruik van de gelegenheden die U geboden worden om U verder te be kwamen en te ontwikkelen. Benut Uw anders wellicht verloren uren. Gij zult erva ren van dit zijn rente steeds meer zal afwerpen. Bedenk daarbij dat iemand nooit te oud is om te leren. Het zal U en onze polderge- meenschap beide ten goede komen. De Dijk. schot in 1 Door de Onderlinge Mo- lestverzekerings Maatschap pij Wieringermeer is een be richt gelanceerd, volgens hetwelk een voorschot van zestig procent op het schade bedrag zou worden uitge keerd, hetgeen door deze maatschappij geweigerd werd omdat deze bedragen op de Herstelbank moeten worden gestort. Nadien blijkt hieraan wel gevolg te zijn gegeven en heeft de Herstelbank een begin gemaakt met de af wikkeling hiervan door mid del van het zenden van een bericht hoeveel ten name van de belanghebbende, ui teraard op geblokkeerde re kening is gebracht. De betrokkenen, die zulk een bericht hebben ontvan gen dienen thans zelf aan vragen in te dienen voor déblokkering. TONEELNTEUWS. Er begint zich voor de ko mende maanden een aardig toneelprogramma te ont plooien. Zoals reeds eerder vermeld, komt in de serie abonne mentsavonden van Hotel Smit op 30 October het Zuid-Nederlandse Toneel o.l.v. Pierre Balledux met „Oranje-hotel." Op de R.K. Parochieavond 9 November zal D. W. O. ten tonele verschijnen met „Als de poorten opengaan", ter wijl W. K. T. op 15 Novem ber d.a.v. „Onder één Dak" van Joh. Fabricius hoopt te brengen. Op 25 November zal dooi de Fryse Krite een Friese avond worden georganiseerd waarop het Gezelschap Tet- man de Vries komt met Sinm wille. Met elkaar een aantrekke lijk programma, dat onge twijfeld de nodige belang stelling zal mogen trekken. DIRECTEUR BENOEMD. De onlangs opgerichte Chr. Gem. Zangvereniging te Middenmeer is thans ge slaagd in het benoemen van een dirigent en het wil ons voorkomen dat de keuze een zéér goede is in het be noemen van de Heer Jac. Broer te Andijk, zangleraar en Toonkunstenaar, welke zich bereid verklaard heeft het koor te leiden. Thans is het moment van afwachten voorbij en kan met de repetitie's begonnen worden. Aangezien het eerstvolgend nummer van dit Kerkblad der Ned. Herv. Gemeente onderstaand bericht te laat zou melden verlenen wij daartoe gaarne plaatsruimte. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. heeft voor de wijk van Ds. Germans be noemd als Godsdienstonder wijzer de heer D. Eveleens. De heer Eveleens hoopt onze gemeente te bezoeken op Woensdag 22 October en zal dan graag kennismaken met de gemeenteleden. Wij nodigen U daarom uit voor een samenkomst, welke hedenavond om 7.30 uur in de noodkerk te Wieringer- werf wordt gehouden, waar de heer Eveleens tot ons zal spreken en wij de gelegen I heid hebben hem te vragen naar onze gemeente te ko men. U zult begrijpen, dat de opkomst der gemeente op deze avond van belangrijke invloed zal zijn op de be slissing, die de heer Eveleens heeft te nemen. Als U dus graag zou wil len, dat hij naar de polder komt, toont dit. dan door Uw aanwezigheid op deze avond. Namens de Kerkeraad Ds. Germans. POLITIE. t Gevonden Achterschot van een vrachtauto, 1 cein tuur, kinderrokje, 1 blik benzine en 1 duimstok. Verloren een actetas, gouden armband. Inl. Politie post M.-meer BESLOTEN TOT KERKBOUW. Op de gehouden gemeen tevergadering werd na brede besprekingen besloten, over te gaan tot de bouw van een nieuw bedehuis en pastorie I der Ger. Kerk. Het nieuwe kerkgebouw zal, behoudens goedkeuring van hogere in stanties verrijzen op het scheidingspunt Brugstraat Slootweg tegenover Garage Klare. Het bedehuis zal voor lopig van ruim 300 zitplaat sen worden voorzien doch zodanig worden ingericht dat dit aantal gemakkelijk verdubbeld kan worden. Het aanvankelijk geprojecteerde jeugdgebouw komt te ver vallen als gevolg der te hoge bouwkosten. Tot architect werd be noemd de Heer Eidering te Leeuwarden. Mededelingen P. B. H. Namens de adviescommis sie van de P.B.H., district Wieringermeer werd mede- i gedeeld dat er in de eerste tijd tractoren zullen worden toegewezen welke groten- J deels niet zwaarder zullen j zijn dan 1517 en 19 p.k. In verband met het bo venstaande worden zij die I hiervoor belangstelling heb- j ben verzocht dit schriftelijk i op te geven bij de P. B. H. I voor Wieringermeer. Slootdorp BESCHEIDENHEID IS EEN SIER. Een eenvoudig zetfout je gaf ons berichtje Slootdorp, betreffende de promotie van de heer J. Aij bij de Haar! Orkest Ver. een merkwaar dig effect. We konden daarin lezen dat de Heer Aij tot de 4 grootste artisten van ons land behoc-rt. Dit moest na tuurlijk zijn altisten. Ook de Heer Aij zelf maak te ons op dit foutje opmerk zaam en hij vond zich, ook al zou het berichtje goed hebben geluid, nog teveel lof toegezwaaid. De Heer Aij schrijft „We hadden dat zinnetje liever niet gezien." „Wat mijn lengte betreft, zal ik misschien bij de groot ste» behoren. In de kunst behoren alleen de begena digden tot de groten en daar kom je als gewone man niet zo gauw. We zijn de bericht gever natuurlijk erg dank baar voor zijn enthousiast- me maar het kan ook te ALWEER BRAND. Maandagmiddag omstreeks 1 uur ontstond door onbe kende oorzaak brand in een tas van ca. 80 balen stro op de boerderij van Mevr. Ver- maatde Geus aan de Zui- derkwelweg. Dank zij de gunstige windrichting beperkte het vuur dat op ongeveer 5 m. afstand van de boerderij woedde, zich tot het stro. De brandweer uit Midden- meer, o.l.v. brandmeester Kingma heeft de restanten vuur gebluscht nadat de tas nagenoeg geheel was opge brand. Al was het op het kantje af, ditmaal viel het dus nog mee. BEDRIJFSVOORLICHTING Kort verslag over de vlasplukmachines in de Wieringermeer, oogst 1947 Medemblik. MEVR. WEGENER - Sleeswijk DRAAGT EIGEN TONEELSPEL VOOR. Het was een grotere scha re bezoekers dan men ge woonlijk op de Nutsavonden aantreft, die zich Zaterdag avond de gang naar „Het Wapen" hadden getroost en door Voorzitter de Boer in een geestige speech, waarin uiteraard de propagandisti sche noot niet ontbrak, werd verwelkomd. Over de plannen, welke het ondernemende Nutsbe- stuur voor dit winterseizoen heeft gevormd en waarop de heer de Boer nog eens uit voerig de aandacht vestig de, deelden wij in een vorig nummer reeds iets mee. Dat „Het Nut", van een ten dode gedoemde organisatie met een ledental van 38 in betrekkelijk korte tijd is gewerden tot een springle vende, actieve afdeling, ove rigens voor de wind gaat, blijkt uit het inmiddels al weer overschreden ledencij- fer 102. Dit is een verheu gend feit, dat de afd. Me demblik weer in staat zal stellen aan haar veelomvat tende en nuttige taak te beantwoorden. Het was een goede gedach te van het bestuur voor haar openingsavond Mevr. Wege- ner-Sleeswijk van Balen Blanken uit Den Haag, door haar relaties met onze plaatselijke toneelver. „Hier na Beter" in Medemblik al een bekende en graag ge ziene verschijning, uit te no digen een voordrachtavond te geven. Het feit, dat zij voor deze gelegenheid een door haar zelf geschreven tooneelspel koos, stelde ons in staat-, haar van twee zij den te leren kennen, een kennismaking, die de schaal met een overigens gering overwicht naar de kant van de schrijfster deed door slaan. Op waarlijk treffende wijze heeft Mevr. Wegener Sleeswijk in „Het bezoek" de strijd uitgebeeld van de gehuwde, kinderloze vrouw Elsa en haar minnaar Hans van Haersbergen. Met de uit een ogenblik van onbezon nenheid geboren dochter Liesbeth draagt Elsa haar hele huwelijk door een vre selijke leugen mee tegenover haar man Onno van Rheden, met wie zij heel gelukkig getrouwd is en haar kind. De terugkomst van Hans, die na de ongeluksmiddag naar Indië is vertrokken en nu na 20 jaar als goede vriend des huizes door Onno als logé wordt uitgenodigd, rijst de oude, nooit geheelde wond, open en zijn schier grenzenloze liefde voor Elsa en voor zijn kind Liesbeth brengt de vrouw in een niet te dragen tweestrijd. Wan neer Onno, die niets ver moedend, tenslotte argwaan krijgt en zijn vrouw een be kentenis afdwingt, is de breuk in dit zo gelukkig schijnende huwelijk vrijwel een feit. Hans, wetend, dat zijn illusies zullen blijven, is inmiddels weer naar Ba tavia vertrokken en overlijdt daar vrij plotseling, zijn ver mogen nalatend aan zijn dochter Liesbeth, die onkun dig van alles, in Onno haar vader blijft zien. Wanneer dan de scheiding aanstaan de is, behaalt van Rheden een moeizaam bevochten zelf-overwinning en de lief de van man en vrouw samen behouden dit huwelijk. Parallel aan dit naar his torische gegevens uitgewerk te gebeuren loopt de geschie denis van Trijnie, een onder toezicht van „Kmderzorg" staand meisje, dat door de bemoeiingen van Elsa, een weliswaar noodzakelijk, doch heel gelukkig huwelijk sluit met haar jeugdvriend Jan. Mevr. van Sleeswijk had het zich met het uitbeelden der zes in het werk voorko mende figuren zekér niet gemakkelijk gemaakt. Im mers het door één persoon ten tonele voeren van een aantal, in karakter en type geheel uiteenlopende men sen, vereist een geweldige voordracht en verscheiden heid in intonatie en het feit, dat zij er in slaagde het wel heel aandachtige publiek de gehele avond te boeien pleit voor de bijzondere kwalitei ten van deze in Medem blik welhaast populair ge worden vrouw. Het was al tegen elven toen Voorzitter de Boer deze eerste en uitstekend geslaag de Nutsbij eenkomst met een woord van dank en een op wekking tot activiteit sloot en Mevr. Wegener-Sleeswijk bloemen overhandigde. Een goed begin van „Het Nut." Wieringen. POLITIE. Gevonden een ceintuur. Inl. Gem.-bode, H.-hoef. GRATIS BUS. Gratis Autobus voor de Ouderavond ULO Oosterland heden Woensdagavond. Ver trek 7.15 vanaf Cinema de Haan. Het liet zich in het begin der vlascampagne reeds aan zien dat er dit jaar veel vlas mechanisch zou worden ge trokken en dat hiervoor di verse merken en typen pluk- machines zouden worden gebruikt. De Commissie voor de landbouwwerktuigen in de Wieringermeer heeft in sa menwerking met de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst gemeend deze gelegenheid niet ongebruikt voorbij te laten gaan, doch hieraan de nodige aandacht te schen ken én de opgedane ervarin- j gen in een verslag vast te j leggen. Hieraan is het vol- j gende ontleend. Volgens ontvangen gege- vens is er in 1947 een opper vlakte van 2.000 ha vlas in de Wieringermeer uitgezaaid, zijnde ruim 11% van de to tale oppervlakte cultuur*' grond. Behoudens enkele tiental len ha is de gehele vlasoogst dit jaar mechanisch getrok ken. Hiertoe zijn 80 vlas plukmachines ingeschakeld geworden. Hierbij waren een tiental merken en typen vertegenwoordigd, welke ach tereenvolgens zullen worden behandeld. 1. De Soenens, type Velda. Deze machine heeft een werkbreedte van max. 45 cm, terwijl dit onder gunstige omstandigheden kan worden opgevoerd tot 50 cm. In de praetijk is het echter door gaans niet hoger dan 40 cm. De capaciteit is geheel af hankelijk van breedte en rijsnelheid en varieert van 1—1*/* ha per dag. Het ge wicht is 315 kg. Aangezien deze machine verder als al gemeen bekend kan worden beschouwd, wordt hierop niet verder ingegaan. Over het algemeen is met deze machines zeer goed werk geleverd doch is dit in sterke mate afhankelijk van de goede wil en handigheid der bedienende manschap pen, in tegenstelling met de grotere plukmachines zon der bindapparaat, waar dit vrijwel voor 100% mecha nisch gebeurt en de meerij dende persoon niet meer dan een controlerende taak uitoefent. Enkele machines werden geleverd van het type „Vlas- kor" met schijf diameter 90 cm, terwijl de aandrijvihg zodanig was gewijzigd, dat hierop op eenvoudige wijze een bindapparaat kon wor den aangebracht. Men had hiertoe de tandwielkast niet achter de trekschijf, doch in de aandrijfas geplaatst, waardoor tevens kettingover brenging door een as kon worden vervangen. 2. Depoortere 1947. Deze machine vertoont veel overeenkomst met de Soenens Velda. Trekbreedte, capaciteit en wijze van be diening zijn volkomen gelijk te achten. De breedte van de «riemen is iets groter, ter wijl tevens op de riemen een borsteltje is aangebracht om overtollig vuil te verwij deren. Al deze kleine machines lenen zich zeer goed om in combinatie achter een mo tortrekker te worden ge bruikt, hetgeen door de Bel gen reeds veelvuldig werd toegepast. Hierdoor wordt de besturing van iedere ma chine onderling overbodig en kan de trekkerbestuurder j deze vervangen. Bij 4 machi- nes geeft dit dus een bespa ring van 3 personen. Het gevaar voor mechanische tractie is aanwezig dat te vens de snelheid zodanig wordt opgevoerd, dat het werk hierdoor ongunstig wordt beïnvloed. Tevens moet moet er o.i. bij deze gecombineerde wijze van werken op worden gelet dat het afleggen der schoven op dezelfde wijze plaats heeft en niet zoals we zagen dat op drie verschillende manie ren gebeurt. 3. Van het fabricaat Soe nens waren twee machines met Massey Harris bind apparaat aanwezig. Deze machine is overigens geheel als de zooveel genoemde „Vlaskor." Alleen was de af legger door een bind-appa- raat vervangen. Deze machine wordt naast de bestuurder door 1 persoon bediend. Ook hiermede kan in een mooi perceel vlas zeei* mooi werk worden verkregen mits de bedienende persoon dezelfde werkzaamheden blijft verrichten als op de machine zonder binder. Het is ook hier noodzakelijk dat een schoof wordt gevormd alvorens het vlas naar het bindapparaat wordt ge voerd. De schoof wordt dan veel 'netter gebonden, met het uitslaan der schoof gaat geen bosje vlas verloren, ter wijl tevens het hinderlijke slepen der schoven is uitge sloten. De praetijk is echter meestal zo, dat men van me ning is op een volautomati sche machine te zitten en hoogstens moet zorgen dat het getrokken vlas naar de binder móet worden gevoerd. Daarbij komt nog dat voor een machine met binder meestal mechanische trek kracht wordt gebruikt, waar bij de neiging bestaat de snelheid te verhogen. Zowel plukapparaat als knoper kunnen doorgaans de hier door ontstane grotere aan voer verwerken, doordat hun capaciteit toeneemt. De be dienende persoon, die er heus niet als toeschouwer bij te genwoordig is, is echter door gaans niet in staat het ver hoogde tempo op zichzelf over te brengen, met het ge volg dat van schoven schei den geen sprake kan zijn, wat weer slordiger werk tengevolge heeft. Voor het vormen der bos sen dient dus op de bindta- fel gelegenheid te zijn en dient de rijsnelheid hier naar te worden geregeld. De hoogte waarop het vlas gebonden wordt is van zeer veel .invloed op het werk. Wordt te laag gebonden dan zit er geen verband in de schoof, ze krijgt gemakkelijk een ongelijke voet of valt uit elkaar. Te hoog binden le vert dezelfde bezwaren. Ter wijl bovendien de hals, waar als regel nog' meer groerf I blad aanwezig is, minder I gauw opdroogt. Een goed bindapparaat moet dan ook verstelbaar worden aange bracht, hetgeen tot heden doorgaans niet het geval was. Als eis mag gesteld wor den, dat de tandwielkast goed gesloten is uitgevoerd. Zowel bij de Soenens als Depoortere moet hieraan i nog meer aandacht worden besteed, Depoortere type 1947 met Massey Harris bindapparaat, opgebouwd door de Fa. Barth te 's Gravendeel. Hiervan waren een negental machi nes aanwezig. In "afwijking met de zoeven genoemde is de aandrijving op beide wie len aangebracht, welke door twee klauwkoppelingen kan worden in- en uitgeschakeld. De plukschijf was vergroot tot 100 cm diameter en hier door komt de tafel 30 cm hoger te liggen. De bindtafel is hier iets te kort, waardoor de uitge worpen schoof soms op het rechter wiel terecht komt en door deze wordt meege nomen. Door een iets langere tafel zou dit op eenvoudige wijze worden voorkomen, terwijl tevens het rijpad hierdoor breder wordt. Dit is bij deze machine 1.70 m, wat beslist te smal moet worden geacht om hierlangs met de trekker of paarden te moeten gaan. (Wordt vervolgd.) Geen groter schand' Voor 't Polderland dan wéér 'n brand !i

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3