WIERINGER NIEUWS WAARHEEN? UIT WIRON'S VERLEDEN Kunstkring. NEL OOSTHOUT KOMT In aansluiting op ons b jricht van Zaterdag j.1., kunnen we thans mededelen dat het Be stuur van de Kunstkring in is geslaagd, de bekende voordrachtskunstenares Nel Oosthout te engageren, die haar succsstuk ,,Jeanne d Are'' zal opvoeren. Wij kennen Nel Oosthout uit de radio en een grote groep Wieringer dames die haar deze zomer in Amster dam hoorde, kan getuigenis afleggen van haar uitzonder lijke capaciteiten. Geheel alleen treedt zij op doch door haar meesterlijke uitbeeldingskracht weet zij de figuren uit hel stuk tot leven te brengen en het pu bliek te boeien. Voor deze gratis avond, welke op Vrijdag 23 Januari a.s., 8 uur in Cinema de Haan zal worden gehouden, zal on getwijfeld grote belangstel ling bestaan. Ook voor niet-abonne's zijn wellicht nog enige plaatsen vrij_ DEN OEVER. Vrijdagavond hield de Sparcombinatie ook in Den Oever voer een goed bezette zaal „Wiron" haar Spar- feestavond. Bij de entrée kreeg iedere 5e bezoeker een surprise aangeboden wat zeer ge waardeerd werd. Na de opening door de Heer Doets, werd <ie aan dacht gevraagd voor de film opgenomen tijdens de Spar- tochten. Het was een film met veel goede opnamen van de na tuur in Gelderland en gaf veel aardige tafreeltjes weer van de mensen die „uit" wa ren. In de pauze werd er een verloting gehouden van ver- bruiksartikelen waarvan me nigeen profiteerde. Hierna volgde het ge zelschap „He-rman Tholen" Dit gezelschap bracht ons een bont programma wat op een goed peil stond, en een ieder bevredigd heeft. Het was ongeveer half twaalf toen de heer Doets de avond sloot. OOSTERLAND. Op de gehouden Honden tentoonstelling van de „Ky- nologenclub „West-Fries land en Omstreken" te Hoorn op Zondag 11 Januari, behaalde de Heer P. de Vries, Jeugdherberg Oosterland, met zijn Schotse Collie de kwalificatie „zeer goed." Visafslag Den Oever. De aanvoe»r in de week van 510 Jan. 1948 was de ze keer in verband met het slechte weer maar heel ma tig. Er werd aangevoerd 12111 pond Bot2867 pond Snoekbaars 1615 pond Wit- vis 564 pond Paling 2592 kilo Wulken. BEGIN VAN BRAND. Vorige week ontstond bij J. P. in de Dijkstraat een begin van brand, doordat een kind met een nog over gebleven Kerstversiering speelde dat vlam vatte. Door kordaat optreden van enkele omstanders was het spoedig geblust en werd er ger voorkomen. POLITIE. Gevonden een duimstok en een portemonnaie inh. enig geld. Verloren een portemon naie inh. enig geld en een rokerskaart. Inl. bij de Gem.-Bode. BEKENDMAKING. Uitreiking van Consenten. De Burgemeester van Wie- ringen maakt bekend, dat voor de uitreiking van Consenten voor de uitoefe ning van de kustvisserij op Vrijdag 16 Januari a.s. des namiddags van 2 tot 4' b uur zitting zal worden gehouden te DEN OEVER in de lunch room van de Wed. S. Koorn, Havenstraat 2, aldaar. Wieringen, 12 Januari 1948. De Burgemeester voorn., L. C. KOLFF. WEER EEN KRAAK GEPLEEGD Successen dei dieven stijgen Tijdens een korte afwezig heid uit zijn woning zagen die ven Donderdagavond laat de kans schoon, ongemerkt door de niet afgesloten buitendeur binnen te komen in het woon vertrek der fam, J, Blom, sla-1 gerij te H.Hoef, Met medenemen van een flinke buit, (f 34C0.- aan con-^ tanten en circa 2000 vlees- rantsoenbonnen, geborgen in een geldkistje), wisten de schavuiten ongemerkt hun spel te spelen, Deze inbraak j vond plaats, terwijl Mw_ Blom zich thuis bevond, waaruit j mag worden afgeleid dat erj geen storend lawaai werd ge maakt. Door deze kraak is het to taal aantal gepleegde inbraken in Wieringen in betrekkelijk korte tijd reeds gestegen tot vijf stuks. Hoewel de politie naarstig aan het speuren is, blijken de daders nog steeds spoorloos. NED. HERV. GEMEENTE HIPPOLYTUSHOEF. Woensdag 14 Januari 8 u. Zusterkring. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Donderdag 2 uur, Den Oever, Zusterkring. Vrijdag 4.30, Hippolytus- hoef. Lees- en Vertelclub (voor jongens en meisjes van 713 jaar). Vrijdag 8 uur, Hippolyt.us- hoef, Jongerenkring. Cand. Holwerda beroepen. Door de Kerkeraad der Geref, Kerk te H.Hoef is, na gehouden gemeente-vergade-J ring, tot predikant beroepen in de vacature Dsj. Schenke-, veld, Cand. T, Holwerda, van Wolvega. Tonegido - Nieuws. Als gevolg der bijzonder slechte weersgesteldheden, ter i einmoeilijkheden enz., werdem alle voor Zondag j.1. aangeko^ digde wedstrijden afgelast. i TURNEN. De landenwedstrijd turnen voor dames tussen Frankrijk en Nederland, Zondag j.1. in Pa rijs gehouden, is op een on verwachte nederlaag voor on-, ze dames uitgelopen. Beide ploegen namen met 8 dames deel. Frankrijk behaalde 258.80. pnty Nederland 253.90 pnt. H*et sterkste Ned. nummer, ringzwaaien, leverde onze da-, mes veel punten op. Op alle overige nummers verloren zij.' De Franse dames verzamel-; den veel punten op de even*! wichlsbalk, een onderdeel dat in Nederland nog maar kort lis Ingevoerd. Mevr. Cornelese-dg Wit eindigde in dit nummer als eerste Nederlandse achter alle Franse dames. In het totaal-klassement be zette Mw, Cornelese-de Wit de 13e plaats. Wiron - Nieuws. Wegens het slechte weer werd de voetbalwedstrijd van I Wiron afgelast. 14 Jan. Friese Avond in zaal Concordia van S. Halfweeg. 14 Januari Oprichtingsverg. „Jagers-comb. W.-meer." 15 Januari Uitv. Syinph. Orkest in Cinema de Haan. 17 Januari Uitv. Symph. Orkest in zaal Wiron, Den Oever. 17 Januari verg. Hotel Smit over Fabrieksaardappelen. Wieringer imkers bezoeken bedrijfsfilm. In Hotel Centraal te H.- hoef waren Donderdagavond j.1. onderscheidene imkers, verschillende met hunne da mes in vergadering bijeen. Voorz. de Heer R. Kat sprak in zijn openingswoord de beste wensen uit voor het pas ingetreden jaar, ook t.a.v. de imkers, en heette bijzonder welkom de Heer de Meza, vertegenwoordiger der N.V. Bijenstand „Mello- na" te Santpoort, waarop deze de) documentaire bij enfilm op het. doek bracht. Deze bijzonder duidelijke en in alle opzichten deskundig- toegelichte bedrijfsfilm bracht prachtige opnamen uit het bijenleven. We twij felen niet of het filmwerk heeft zeer zeker medege werkt aan de animo en lief de voor het imkersvak. Na deze film. welke door de Hr. de Meza werd toege licht-, sprak deze over „Rassenverbetering". Spr. bepleitte de noodzakelijkheid van meer geforceerde ko ninginneteelt en het selec teren der volken, inzonder heid van de koninginnen. Nog te weinig wordt er re kening mede gehouden dat het wel en wee van een bij envolk afhangt van de koningin. In tegenstelling- met het buitenland kennen wij hier, aldus spr. niet vele zieke bijenvolken, zodat het importeren van vreemde rassen voor onze bijenhou ders zeer fataal zou kunnen worden. Ons Hollands ras draagt vele goede eigen schappen, immers bij be hoorlijk goede jaren is 100 pond honing per volk geen zeldzaamheid. Doch bij alles speelt selectie een grote rol. Bij selecteren echter dient men die volken in te scha kelen die het meeste produ ceren en het minste neiging tot zwermen vertonen. Dat bijen zwermen is een na tuurlijke neiging en wie meent bijen te bezitten wel- kei geheel niet zwermen is niet goed op de hoogte. Het zwermen mag echter nooit ontaarden in een zwewn- koorts. Men passé dus op laatst genoemde volken geen selectie toe, doch kieze die volken welke met de na volgende goede eigenschap pen in zich verenigd heb ben, flinke haaldrift, mooie ratenbouwers, en soortgelij ke goede hoedanigheden. Past men hierbij selectie toe dan zal het effect niet uit blijven hoewel voorop gesteld dat men imkerliefhebberij moet bezitten en idealist moet zijn. Nadat de spr. dieper in ging op de vraag, welke zwermen opgezet moeten worden en op welke wijze men zelf goede koninginnen kan telen, adviseerde spr. hierbij vooral te letten op de volken welke vroege broedaanzet bouwen, hetgeen nodig is en een gunstig ver schijnsel. Juist immers in het vroe ge voorjaar, bij het open gaan der eerste bloemen van meidoorn, bessen, mosterd, koolzaad enz. moeten de vol ken zich voldoende hebben ontwikkeld en sterk zijn. Spr. gaf daarop een tech nische beschouwing over de behandeling over de broed en teelt van de moerdoppen in speciale koninginne-kast jes. Hoewel het kweken van koninginnen veel tijd en aandacht vraagt, deelde spr. mede dat „Mellona" jaarlijks c.a. 400 koninginnen kweekt. Spr. meende echter dat men zonder theoretische humbug, als gewoon imker op dit. ter rein wel iets goeds kan be reiken en wanneer elk daar op werkt zal het bijenkas zeker verbeterd worden, hoe wel de natuur ook een zeer beduidende rol hierbij speelt. Tot verbetering van hel bijenras meent spr. boven bedoelde bedrijf smethode sterk te moeten aanprijzen. Met een warm applaus werd deze mooie en van grote deskundigheid getuigende lezing aangehoord. Enige vragen over het on derwerp en de film werden gesteld, als ook vragen alge meen het bijenvak rakend welke door spr. vlot werden beantwoord. ONGS WIERINGER HOEKJE. „Uit Wiron's Verleden," i hoopt Jaap Bais, uit onze vorige rubriek „Ongs Wie- 1 ringer Hoekje" beter bekend j als „Bram", een aantal ar-1 tikelen te schrijven over Wieringen van ongeveer 50 j jaar geleden. De schrijver zal zijn arti- kelen samenstellen aan de hand van overleveringen en houdt zich derhalve ook zeer aanbevolen voor oude herinneringen uit Wierings verleden. Stelt ze op schrift en zendt ze aan ons Redac tie-adres in. Ook wil de sa mensteller gaarne bij U aan huis komen om eens te pra ten over oude toestanden. Als allen medewerken zul len er zeker interessante ge gevens loskomen die voor de jongere generatie bijzonder aardig zullen zijn. De Redactie. door Jaap Bais. Zojuist arriveerden we met het spoor uit Alkmaar te Anna Paulowna en zijn naar de „Vlas en Korenbeurs" van de Wed. Smit getogen om daar te wachten op de ket- tekar van Klaas Smit die ons naar het Veerhuis te Van Ewijcksluis zal brengen. Het is zeker marktdag op Wieringen want het is een drukte van jewelste. Klaas heeft hier ook al op gere kend want zijn kettekar is door een tentwagen vervan gen. „Instappe jonges is het parool van Klaas. Even richt hij een blik op zijn uurwerk bn daar draven de ketten over de stoffige weg. Onder weg praat je zo nog wat om het hobbelen maar te verge ten. Dan komt het incident Buurman heeft zijn snuif doos te voorschijn gehaald en net zou hij zijn neus op een geweldige snuif tracte- ren of we schieten door een kuil, en doos en inhoud be landen op de grond. Het lijkt wel een nieswedstrijd in de wagen en Klaas gluurt eens grinnekend door het zeil naar binnen. Als we bij het Veerhuis aankomen heeft moeder Smit al een verfrissende dronk klaar. Lang hebben we niet op de passagiers- en postboot van Jan Baijs te wachten want spoedig ligt deze klaar en we kunnen aan boord. Vlug haalt de schipper de post. binnen die Albert Har- teveld straks van hem zal overnemen. Dan begint de reis naar het eiland Wieringen Van uit de boot gezien ligt het daar schilderachtig. De Wes- terlander kerk steekt statig iets uit boven het silhouet van het vreedzame lommer rijke dorpje, enige boeren- stolpjes liggen door goudgele korenakkers omringd, ter wijl het Amsteldiep als een blauwe band dit luister om- WIERINGERMEER Flevo Nieuws. •De Voetbalveren. Flevo belegt tegen Donderdag 22 Januari a.s. een ledenverga dering in Ho^pl t'S'mit. De agenda vermeldt tal van belangrijke punten. OPDRACHT Aan het .Schildersbedrijf W. ten Kate is door de eige naren van Hotel Smit opge dragen de grote en kleine beurszaal van een nieuwe verflaag te voorzien. Di>t zal zeer zeker het aanzien en de gezelligheid van deze zalen op Beursda- gen en uitvoeringen verho gen. ATOOM-ENERGIE. Over dit wel zeer actuele, onderwerp zal Prof. Minnaert j Zaterdag 17 Januari a.s. nam.1 half vier in Hotel Smit een| interessante lazing houden. Deze lezing wordt georga niseerd door het Departement W.-Meer van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, j In verschillende plaatsen oogsljte de heer Minnaert veel succes. Laten we dit ook hopen voor deze middag in onze polder. Aan het slot werd nog ge wezen op de gevaren verbon den van het bespuiten van het koolzaad met D.D.T. voor de bijen. Pogingen worden aange wend om daarvan een ver bod te doen uitvaardigen. Aan het eind van deze mooie en leerzame avond bracht Voorz. Kat, zeker als tolk der aanwezigen, dank aan de Heer de Meza voor het vertonen der film en de gehouden lezing. Medemblik. Ir. DE MOL OVER „Inheemse landbouw in Indonesië." Het is een goede gedachte van het Nutsbestuur geweest haar leden en andere be langstellenden in een serie lezingen over Indonesië ken nis te doen maken met een aantal onderwerpen, welke het leven der Indonesische volken direct raken of ge heel beheersen als landbouw, cultuur, godsdienst etc. De op 12 December j.1. vertoon de film „Kleur en glorie van de tropen", vormde reeds een passende inleiding tot deze lezingenreeks, welks Vrijdag j.1. geopend werd met een interessante cause rie van Ir. G. A. de Mol over „Inheemse Landbouw." Voor een zeer bevredigend aantal bezoekers besprak spr. op een prettige, duidelijke wijze de grote plaats welke de inheemse landbouw en de „tani", de Indonesische land bouwer inneemt en schetste in grote trekken hoezeer de „adat", die verzameling van ongeschreven wetten en ty pische volksgebruiken voort gekomen uit oer-oude, ani mistische begrippen, haar invloed uitoefent op de land bouw in Indonesië. Aan de hand van cijfers en statistie ken toonde spr. aan, dat het agrarisch bestel beheerst, wordt docr de inheemse landbouwer. Na de pauze behandelde spr. aan de hand van een lange serie lichtbeelden, de wijze van bebouwing, de sawah's, bevloeiïng, de meest singeld. Wazig,, aan de Noordzijde van het eiland, doemt de Oosterlander kerk op, ver maard en zeer oud Texel, aan het noordereind, vormt met zijn bossen een prach tig panorama. Met de stuurman zijn we spoedig vertrouwd geworden. De schipper staat op het achterdek de postgoederen te rangschikken, het zijn ei' veel en Harteveld is er goed voor Het water staat hoog en er zal straks geen andere mogelijkheid zijn dan om maar bij het Wierhoofd uit te stappen. Hoewel de boot goed voor- legd kan ons dit geen klau- terpartij besparen vóór we vaste grond onder de voeten hebben. Na een minuut of vijf kij ken we vanaf de dijk toe op het zo rustige Wieringer- landschap, echter met een rijk verleden. Hier ligt iets voor ons, een nieuwe reis, een nieuwe zwerftocht (Wordt vervolgd.) (Nadruk verboden.) voorkomende landbouwge wassen enz., daarbij een greep doende uit zijn eigen ervaringen in de tropen. Al met al was het een leerzame avond, welke de belangstelling voor de vol gende lezing op a.s. Vrijdag ongetwijfeld nog Z£H doen toenemen. De hr. W. S. Bitter behan delt dan „Geloof en Gods dienst van Indonesische volken." Gemeente Wieringen. UITVOERING „Wiron" Symphonie-Orkest. Zoals U elders in dit blaa gelezen zult hebben, organr seert bovengenoemde veren een tweetal avonden en wel op a.s. Donderdag in Cinema de Haan te H.Hoei en a.s. Zaterdag in _Zaal Wiron te Den Oever, Over het orkest behoeven wij U niets te vertellen, U zult U zich zeker nog wel de bevrijdingsavonden in 1945 herinneren, waarin dit orkest met zoveel succes optrad. Dat heit Wiron Symphonie-orkest in geen twee jaar geen eigen avond meer heeft kunnen or ganiseren, is aan verschillende omstandigheden te wijten ge weest. W,at de komende avonden betreft, wij twijfelen niet of ook deze zullen vóór 100 pCt. slagen, temeer daar het or kest ons een veelzijdig pro gramma heeft aan te bieden, waarnaar een ieder met ge noegen zal luisteren. Naast de muziek wordt ook een gedeelte van de avond gevuld met toneel en cabaret, terwijl als extra attractie een aardige verrassing wacht. Al met al beloven dit een paar pracht avonden te worden

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 2