WIERINGERMEERNIEUWS HET VRIJE WOORD! Raadsvergadering. Wanneer komen de Op Zaterdag 4 September a.s., des namiddags 2 uur, zal de Gemeenteraad vergade ren in het Nood-Raadhuis te Lutje-Kolhorn. NOG MEER KEURINGS RESULTATEN MILITAIRE DIENST. Op 6 Augustus jl. zijn weer •een aantal, inwoners van •onze gemeente voor de mi litaire dienst gekeurd. Goedgekeurd werden Pe trus Cornelis Ligt-hart, Fok- ko Noordhof, Corn. Meeuw- sen, Klaas Lettinga en Al- bertus Josephus Lauret. Voorgoed ongeschikt één. Op 9 Augustus werden weer een paar jongelui ge keurd. Goedgekeurd werden: Jacobus Theodorus v. Scha- gen, Henricus Johannes van Oosten, Jan de Rooij en Johannes Nouwen. Voorgoed ongeschikttwee. AUTOBUSDIENSTEN. Door de Inspecteur-Gene raal is bekend gemaakt, dat een aantal vervoerdiensten hebben verzocht autobus diensten uit te mogen oefe nen. Ieder belanghebbende kan gedurende de periode van 17 Augustus tot 6 Sep tember bezwaren indienen bij de Rijksinspecteur van het Verkeer. Onze gemeente is alleen betrokken bij de busdiensten, welke door de NV. Nederlandsche Tramweg- Maatschappij te Heerenveen zullen worden uitgeoefend op het traject Den Oever Leeuwarden (in samenwer king met de N.V. NACO wordt deze dienst doorge trokken tot Alkmaar) en de dienst, die door dezelfde maatschappij zal worden uitgeoefend tussen Heeren veen en Den Oever. Ook de ze dienst is doorgetrokken i tot Alkmaar, in samenwer- king met de NACO. - HET EERSTE SCHAAP IS OVER DE DAM Wanneer volgen er meer De minister van wederop bouw en volkshuisvesting te 's-Gravenhage heeft bij be schikking van 12 Aug. 1948, de aanvrage van D. Pijper, geëvacueerd te Hoogwoud, H. 48, om toekenning van j steun uit 's-Rijks kas ten behoeve van de bouw van een woning te Middenmeer, j op een terrein aan de Brug- straat, goedgekeurd. Tevens is bij deze beschikking de paarlijkse Rijksbijdrage vastgesteld. Het betreft hier dus de eerste aanvrage van een in woner uit deze gemeente, die volledig is afgewerkt. Onze gelukwensen Enkele andere aanvragen zijn halverwege. Die zijn reeds goedgekeurd door de Hoofdingenieur Directeur van de Volkshuisvesting in j Haarlem. Heeft men deze goedkeuring eenmaal verkre- j gen, dan kan men reeds be- 1 ginnen te bouwen, zonder dat men bang behoeft te zijn de Rijkssteun te verspe len. Zoals reeds eerder op gemerkt, behoeft men deze goedkeuring beslist, voordat men met bouwen begint, op straffe van. anders Rijksteun te verspelen. BOUWVERGUNNING. Aan de heer J. Kingma. J Havenkade, Middenmeer, is bouwvergunning verleend voor een dubbel woonhuis, Kerkstraatnummers 31 en 33, Middenmeer. Het is interessant in aan sluiting op bovenstaand be richt mede te delen, dat voor dit pand ook rijkssteun inge volge de financieringsrege- lng woningbouw 1947 (de oude reggeling dus nog) zal worden verkregen. De Hoofd ingenieur-Directeur van de Volkshuisvestng te Haarlem heeft zijn goedkeuring aan tekening en financierings schema gehecht, dus kan de heer Kngma bouwen, zonder risico te lopen, dat het Rijk zijn verzoek om de Rijksbij- drage zal afwijzen. huisnummers Nog steeds ontbreekt de huisnummering in de dor pen. Doorlopend beleeft men de verkeerde bezorigng van poststukken, terwijl ook andere vergissingen worden gemaakt. Vele bewoners heb ben zich „gered" door op meer of minder fraaie wijze hun huisnummer op een stuk papier voor het voor deurraampje te hangen of met krijt op de muur te schrijven dit kan echter bezwaarlijk ons stedenschoon bevorderen. De Fazantstraat te Wie- ringerwerf die met zijn vangarmen en uitwassen een poliep-achtig beloop heeft, levert voor hen die hier ergens moeten zijn, de meeste moeilijkheden op. De nummers 5, 13, 21, 29 enz. liggen er feitelijk naast el kaar de andere nummers moet men in de 4 of 5 mod derige en door palen afge sloten dreven zoeken, die de bewoners resp. Ie, 2e, 3e en 4e Fazantdwarsstraat noe men. Reeds herhaaldelijk heb ben we over het ongerief ten deze in ons blad geschre ven. We hebben een politiever ordening die huisnummering verplicht stelt; de moeilijk heid is misschien, uit te vin den wie eigenaar is van de woningen in de dorpen. Dringend bevelen we nog maals deze kwestie aan in d,e aandacht der betrokken instanties en autoriteiten. Kerkdiensten W.-meer. ZONDAG 22 AUGUSTUS. NED. HERV. GEM. Slootdorp 10 uur Ds. Vink. Slootd. 2 u. dhr. 'v. d. Werf. M.-meer 10.30 ds. Molenaar v. Idsegahuizen. W.werf 10 u. dhr. v.d. Werf W.-werf 2 uur Ds. Vink. Opperd. 2.30 ds. Kloosterm. Twisk 9.30 dhr. A. Weiland. Lamb.sch. 10 u. dhr. Kuin. Midw. 9.30 uur. Ds. Kloosterman. M.blik 5.30 u. Ds. vd Neut. Woensdag 25 Aug. Opperdoes 15.30 u. Ds. Kloosteman. Huw. Inz. GEREF. KERK M.meer 9 u. Ds. vd Wielen. M.meer 3.30 Ds. vd Wielen. Slootd. 9.30 u. Ds. Meiering. Slootd. 2.30 u. Ds. Meiering. W.werf 9.30 u. Ds. J. H. Post W.werf 3 uur Ds. Post. GER. KERK Art. 31 K.O. W.werf Ned. Herv. Kerkgeb. 8.30 en 5.30 uur Ds. Meier van Hoogeveen. Denk om de vestigings vergunning DE CULTURELE COMMISSIE ACTIEF IN DE JEUGDKAMPEN. Zoals bekend, worden en zijn in deze gemeente enkele jeugdkampen ten behoeve van de oogstvcorziening ge houden. Zij stonden onder leiding van de Nederlandse J eugdgemeenschap. Vanwege de Culturele Commissie heeft onze Bur gemeester in enkele van deze kampen een gaatje gehou den over de gemeente Wie- ringermeer, over haar ont- i staan en haar ontwikkeling, over de wandaad van de Duitsers, en over de ons allen welbekende moeizame weg van de wederopbouw. Op dit ogenblik zijn dergelijke praatjes reeds gehouden in het kamp de „Zuidwester", (twee keer zelfs) en in het j kamp „Waardzicht". Over belangstelling had Burgemeester Loggers zeker j niet te klagen elke keer waren ongeveer 80 tot 100 jongens als toehoorders aan wezig. Dat zij ook inderdaad I luisterden, bleek wel uit de stroom vragen, die na elk praatje los kwam. De burgemeester besprak o.a. met deze jeugdige kamp bewoners, die bestonden uit leerlingen van H.B.S., U.L.O. en ambachtsschool, het prin cipiële verschil, dat bestaati in de drooglegging en ex ploitatie van Haarlemmer meer en Wieringermeer. Daar, in de Haarlemmer meer, het particulier initia- tief hier, in de Wieringer meer, drooglegging enz. van staatswege. Daar de zgn. repressieve selectie, hier de preventieve selectie van de toekomstige bewoners. Daar, in de Haarlemmermeer, werkte, dm het duidelijk te j zeggen, de eerste boer zich dood, de tweede zat in nood, en de derde verdiende pas zijn brood. Hier verdient elke boer direct zijn brood, en zelfs nog wel een stukje j kaas Wij hopen, dat nog meer van dergelijke lezingen zul len volgen. Op deze manier krijgen we begrip tusson stad en platteland, en dat kan leiden tot wederzijdse waardering en samenwer king. en, van de kant der stedelingen ook tot enig in zicht in de economische ver houdingen op het platteland.1 Verzoeke beleefd plaatsing van het onderstaande in uw veel gelezen blad. Bij voor baat onze welgemeende dank. WEDEROPBOUW. We leven thans in een tijd van wederopbouw. Overal immers worden boerderijen, woningen, bruggen en wegen hersteld, teneinde daarmede het economische leven weer1 ten spoedigste op gang te krijgen. Dit is een alleszins j lofwaardig streven. Ook in onze polder wordt aan de I wederopbouw een niet on- j belangrijk aandeel geleverd, teneip.de alles weer in dej oude staat te brengen, of j liever nog uitgebreider om daardoor het economisch j leven te stimuleren. Jammer moeten wij het echter blij ven vinden dat deze weder- I opbouw een o.i. al te éénzij - j dig karakter draagt. De vraag immers rijst bij ons klem- j mend werdt dan het cultu- rele leven wel die aandacht besteed welke het verdiend. Thans geeft ons de houding der instanties niet die zeker heid welke bij ons dat ver trouwen kan schenken. Wan neer de culturele zaak ge diend zal worden en alles weer enigszins in gelijke ba- nen hersteld zal worden, komt daarbij toch ten minste de wederopbouw der muziek tent. Men kan toch moeilijk met de a.s. festiviteiten zon der een behoorlijke beschut ting. We menen dat hier sprake mag zijn van een cultureel rechtsherstel en spreken hartgrondig de wens uit dat op korte termijn met de herbouw van een onmis bare muziekkapel zal kunnen begonnen worden welke eventueel geleidelijk over de drie dorpen uitgebreid zou kunnen worden. Nogmaals dankend voor de plaatsing. Het Bestuur van S. D. Cr. Wieringermeer, Aug. 1948. GESLAAGDi De Heer E. v. d. Kooi te Slootdorp slaagde een dezer dagen te Amsterdam voor het Manufacturen - Brevet, Onderdeel Bedderi en dekens. Middenmeer. 3-JARIG KNAAPJE DOOR AUTO DOODGEREDEN. Het echtpaar A. Sijbenga i a.d. Groetweg werd Woens dagmiddag onverwachts in diepen rouw gedompeld. Het 3-jarig zoontje dat aan de wegberm speelde, j werd, doordat het kereltje i nog juist de weg zou overste ken, door een passerende luxe auto van de Heer A. Langereis te Middenmeer gegrepen. Het gevolg was vreeselijk, doordat het j knaapje opslag gedood werd. De chauffeur, kon naar ver luidt. deze aanrijding onmo- gelijk voorkomen en treft dan ook geen schuld. Onze j deelneming gaat uit naar de zo zwaar beproefde ouders die hun kleine lieveling op zo'n droeve wijze moesten afstaan. Het is niet overbodig op te merken, dat men zowel voor verhuizingen naar een gemeente als daar binnen een vestigingsvergunning van Burgemeester en Wethou ders behoeft. Het is namelijk meer dan eens gebleken, dat velen er nauwelijks van op de hoogte zijn, dat er een ^Woonruim- tewet" bestaat, die voor het inbezitnemen van woon ruimte voorafgaande ver gunning van B. en W. eist. Let welvoorafgaande, dus geen vergunning vragen, als men ergens al lang en breed zit^-aar daarvóór. Wk voor verhuizingen binnen de gemeente is ver gunning van B. en W. ver eist. Men moet dergelijke vergunningen niet zien als iets, dat is bedacht, om het de mensen eens flink lastig te maken, maar dat in een gemeente, en speciaal in een gemeente als deze, waar het gebrek aan woonruimte zo nijpend is, een zo billijk mo gelijke Verdeling der be schikbare woonruimte zeer wordt bemoeilijkt, door van verhuizingen naar en bin nen de gemeente niet tijdig mededeling te doen, c.q. de benodigde vergunning aan te vragen. Niet alleen voorkomt men hierbij, dat men nodeloos in allerlei moeilijkheden komt er zijn reeds verschillen de processen-verbaal tegen overtreders der Woonruimte- wet opgemaakt naar men bevordert, door even op de secretarie de nodige vergun ning aan te vragen, tevens zeer de goede gang van za ken in de gehele gemeente. Betreft het een eenvoudig geval, dan kan zelfs meer dan eens reeds mondeling worden medegedeeld, dat de vereiste vergunning zal wor- en verleend. Deze kleine moeite weegt dus zeker niet op tegen de last, die men zich bij het niet getroosten daarvan om de hals haalt. FOKVEEDAG TE W.-WERF. Naar wij vernemen zal de Rundveefok Ver. „Wieringer meer", ter gelegenheid van haar 12' 2-jarig bestaan een fokveedag organiseren. Als datum daarvan werd geko zen 5 Oct. a.s., terwijl de keuring zal plaats vinden te W.-werf. Het vraagprogram ma is reeds aan de leden verzonden. Voor deze fok veedag wordt grote belang stelling verwacht. WEER 6 WONINGEN KLAAR TE MIDDENMEER. A.s. Maandag kunnen weer een zestal percelen in de Torenstraat in Middenmeer betrokken worden. Het be treft hier de volgende num mers Torenstraat 19 toekom stige bewoner H. Meijer, Molenweg B 64, Slootdorp. Torenstraat. 21 toekom stige bewoner S. van der Sande, Groetweg, M.-mecr. Torenstraat 23 toek. be woner B. W. van der Peppel. Torenstraat 25 toek. be woner A. Boltjes, Groetweg, Middenmeer. Torenstraat 27 toek. be woner W. Dees, Midwoud cri tenslotte Torenstraat 29 toek. bewoner G. Levering, Aartswoud. AANBESTEDING. In het Domeinkantoor vond de onderhandse aanbeste ding plaats van de electri- sche installatie in de dertig boerderijen, waarvan onlangs de herbouw werd aanbe steed. Ingeschreven werd als volgt: G. A. Struik en Co., Wie- ringerwaard perc. I f 6.130, perc. II f 8.262, massa f 14.392 J. Roozendaal, Medem- blik, perc. I 6.390, perc. II f 8.356, massa f 14.740. J. Bodifee, Medemblk perc. I f 6.851, perc. II f 8.981, massa f 15.800. P. Ruiter Bergen perc. I. f 4.600, perc. II f 6.100, mas sa f 10.700. Gebr. Ponsen, Weesp perc. I f 4.970, perc. II f 6.530, massa f 11.380. Begroting perc. I f 6 968.20, perc. II f 5.361.71, massa f 12.329.91. De gunning vond nog niet plaats. Egyptische delegatie bezocht W.-meer. Dinsdag j.1. bezocht een aantal Egyptische autori teiten de W.-meer, ten einde zich op de hoogte te stellen van de wijze, waarop dit op de zee gewonnen gebied in cultuur was gebracht. Tot het gezelschap behoorden o.a. de onder-staatssecretaris van het Min. van Landbouw te Cairo Dr. Mohamed Ali El-Kilany, de directeur van de tuinbouwafdeling van dat Ministerie Dr. J. Malid en diens medewerker Dr. Ahmed Mahronki, alsmede het hoofd j van de plantenziektenkundi- ge dienst in Egypte, de heer Sadek Mowafi. Van Nederlandse zijde was aaanwezig de handelsatta ché te Cairo, de hr. Waling Dijkstra, alsmede de heer B. J. Hermans van de Plan- tenziektenkundige Dienst te i Wageningen. Het gezelschap werd te W.-werf op het Domeinkan toor ontvangen, alwaar -de Rentmeester-Dijkgraaf Ir. A. Ovinge het gezelschap in de Engelse taal een uiteen zetting gaf over het in cul- tuurbrengen van de Wierin- germeergronden. Daarna be gaf het gezelschap zich naar Middenmeer, alwaar het ge bouwencomplex van de ZWM. en in het bijzonder het koel huis, bezichtigd werd. WIE NIET ADVERTEERT WORDT VERGETEN VERLOREN Woensdagmorgen vanaf Me- demblikkerweg van de melk- auto EEN MELKBUSJE, inhoud 5 Liter. Gaarne terug te bezorgen bij H. A. DE JONGE, Wagen- dwarspad K 78, W.-werf. De demonstraties op „Oóstwaardhoeve" met de Aardappelrooimachines. 4-j (VERVOLG.) boom, waarbij een halve tand verplaatst kan worden is dan ook beter te achten. Verstelling in een sleuf met klemschroef of met draad- spil moet nog nauwkeuriger worden geacht. Ook de in- j richtingen om de knollen boven te brengen en de grond te verwijderen zijn zeer ver- I schillend bij de aanwezige I machines. Zeven machines waren met een Hooverket- ting uitgerust. Aangezien deze ketting een schuddende beweging moet maken is be schadiging 'niet uitgesloten. Bij vier dezer machines wa ren de schakels hiertoe met rubber bekleed, terwijl van enkele ook de zijkanten wa ren beschermd. Onder droge weersomstandigheden ver- dient deze bescherming alle aanbeveling, doch in voch- tige grond zal hieraan in verhouding meer grond kle ven dan aan een naakte ket ting en hierdoor de maas- wijdte geringer worden. Daar het bij omgelegde rubber slang vaak moeilijk en bij gevulcaniseerde bekleding zelfs onmogelijk is deze rub ber onder ongunstige om- standigheden te verwijderen kan het overweging verdie- i nen een tweetal kettingen disponibel te hebben, te meer daar toch de levensduur van j de kettingen veel korter is dan de rest van de machine. De helling van de ketting is eveneens van belang. Is deze te groot dan gaan de aard- i appelen, vanaf het moment dat de grond nagenoeg ver dwenen is terugrollen waar- j door ze beschadigd kunnen weerden. De af te leggen weg wordt dan nl. veel groteer. De I schudcapaciteit van de ket ting moet geheel worden ingesteld op de hoeveelheid grond die moet worden ver wijderd. Aangezien de grondsoort erg kan variëren verdient een verstelbare schudbeweging aanbeveling. Twee machines waren I aanwezig waarbij de grond door schudzeven werd ver wijderd, (systeem H. Sack). Hiermede kon in korte tijd veel grond worden verwij- derd, doch harde kluiten I konden ook hiermede niet I worden uitgesorteerd. Ook de Solaro met het baggersy- I steem werkt ongeveer met dit principe. Ook hier wordt de grond door een schudzeef verwijderd. Verder waren twee machi nes aanwezig welke de aard appelen met grond door een werprad in een draaiende korf slingerden. De bedoe ling is hierbij dat de grond door de kerf wordt verwij derd, terwijl de aardappelen opzij worden gedeponeerd, hetzij op de grond of bij de grotere machine in een ver ticaal rad met schoepen van waaruit ze boven via een korte transportband in zak ken kunnen werden opge vangen. Bij de kleine machi ne was de snelheid van het werprad nogal groot waar door de aardappelen en ook veel grond door de korf heen werden geslingerd. Het op- rapen wordt dan bemoeilijkt doordat deze weer met grond zijn bedekt. Bij één machine was de Hooverketting ver- j vangen door een tweetal smalle canvasriemen waar- j op staven waren geschroefd. Het zal geheel van de levens- duur afhangen of dit sy steem in de practijk toepas- j sing zal vinden. Van de aan- J wezige machines werden tien door aftakas aangedre ven, een machine had een opgebouwde motor voor de aandrijving, en was geheel zelfrijdend gebouwd, terwijl een kleine rooier voor paar- l dentractie aanwezig was. Ook voor de machine met i motoraandrijving kunnen I eventueel paarden worden geplaatst, terwijl men te vens de draaisnelheid onaf hankelijk van de rijsnelheid kan regelen hetgeen bij af- takasaandrijving minder het geval is. Zeven machines waren als voorraadrooiers ingericht en werden de aardappelen meer of minder erg verspreid op de grond neergelegd. Bij één machine kon op vrij eenvou dige wijze het platform worden verwijderd .en deze vervangen worden door een afvoergoot. Men kan dus naar keuze opzakken of op voorraad rooien. Dit verdient o.i. aanbeveling. Onder ide ale omstandigheden kan met de volledige machine worden gewerkt. Wordt het percen- tage grond echter te groot om direct te verzamelen dan kan in vele gevallen nog goed op voorraad worden ge- j rooid, en worden de kluiten automatisch verwijderd. Bij de grote machines is het onder die omstandigheden nodig meerdere personen op de machine te plaatsen en zal de capaciteit en het ren dement dan o.i. niet veel gunstiger zijn dan achter een goede voorraadrooier met oprapers. De resterende vijf machines waren uitslui tend ingericht voor het afle veren van het product. Onder zeer gunstige om standigheden waren alle machines in staat goed werk te leveren doch achterop het terrein op zwaardere grond kon dit van geen enkele ma chine worden gezegd. Het voordeel van de grote machi nes kwam op deze demon stratie dan ook minder goed tot uiting. Voor consumptie aardappelen waarvan het loof nog niet is verwijderd en dus door de machine moet geschieden zal dit ech ter anders zijn. Het voordeel van de grote machines, om zelf het loof te verwijderen komt dan duidelijker naar voren. Ook het rapport over deze demonstratie kan bij het Secretariaat der Stich- i ting voor de Landbouw, Raamstraat 2527, Den Haag worden aangevraagd. E. OOSTERHOFF.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3