Zaterdag 18 Juni 1949 Tweede blad Flevo-Bode ZOMERZEGELS. UIT EEN DER VELE BRIEVEN. brieven vj sluis i. KORFBAL LS SPORT. r Wilt U een goede daad doen en een reisje met z'n beiden naar het bui tenland winnen Het Comité Zomerzegels en de Niwin stellen U daartoe in de gelegenheid Zend aan de Direc teur van het Postkantoor te Doorn een briefkaart, waarop boven de normale porto van 6 cent ten minste een extra frankeerwaarde van 25 cent aan ZOMERZEGELS is geplakt. Schrijf op die briefkaart het aantal kaarten, dat naar Uw mening tot 1 Juli a.s. binnen zal komen. Voor diegenen, die het juiste aantal raden of dit het 'dichtst- bij benaderen, zullen drie fraaie prijzen ter beschikking worden gesteld. Bij meerdere goede op lossingen beslist het lot. U moogt zoveel oplossingen inzenden als U wilt, mits U de kaarten met minstens 25 cent extra frankeerwaarde aan ZO MERZEGELS beplakt. De opbrengst komt ten goede aan het zenden van NIWIN Rim- boekisten naar de buitenposten in Indonesië en aan de sociale en culturele doeleinden (o.a. tuberculose- en rheumatiek- bestrijding), waarvoor het Co mité Zomerzegels werkt. De drie fraaie pzijzen zijn 1. Een reis per trein voor twee personen naar Brussel MET ZAKGELD. 2. Een reis vanuit Uw woon plaats naar Amsterdam met be zoek aan de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" (19 Aug. tot 18 Sept.) 3. Een HELE vette braadkip. Zomerzegels zijn verkrijg baar bij Mevr. T. Goudsbloem-Lugt, Doopsgez. Pastorie. Wed. H. Lont-Moermond, Ko ningstraat. Mej. Nel Dekker, Koningstr. C. J. Bosker, Boekhandel, Hoofdstraat. Postkantoor. OUDEN VAN DAGEN TOCHT WIERINGEN. Het programma tocht Ouden van Dagen is als volgt samen gesteld Maandag 4 Juli des morgens half negen, starten. Over Afsluit dijk, Bolsward en Sneek, naar Heerenveen. Half elf aankomst te Heeren veen. Daar koffiedrinken in het Oranjewoud. Kwart voor twee vertrek en half drie aankomst te Leeu warden. Rondrit door de stad en half vier eten in restaurant „De Ade laar." Half zes vertrek uit Leeuwar den en 8 uur aankomst te Den Oever. Koffiedrinken in Zaal Wiron. Palembang, 45'49. Geachte Redactie. Vanavond heb ik me dan eens neergezet om U een brief van dank te schrijven voor 't steeds oversturen van de Flevo-Bode, die ik al een hele tijd heb ontvangen. Iedere keer als hij komt, gauw even doorneuzen en dan 's avonds wordt hij voor de tweede maal opgenomen en van a tot z door gelezen. 's Avonds op een eenzame bui tenpost is de Flevo-Bode er om weer een tijdje in gedachten in Holland te vertoeven We horen al veel uit brieven maar het meeste staat toch in de Fievo-Bode. Ik zit nu al bijna 2 jaar op Zuid Sumatra. Nog een paar jaar denk ik, dan gaan we wel weer naar huis. Ik heb in die tijd al verscheidene Wieringer Jongens gesproken. Altijd een hele opluch ting en dan maar praten over Holland Sold. B. BIJMA, No. 210523017 B—4—4—R. Inf., 2e Div! Veldpost Palembang, Zuid Sumatra. OOSTERLAND. Er op uit met de klas. ..Helder klinken onze wijsjes. Prachtig weer, een goed begin Inderdaad, zo was het toen Donderdagmorgen (9 Juni) de leerlingen van de drie hoogste klassen van de O.L.S. te Ooster- land met het onderwijzend per soneel hun jaarlijkse schoolreis per bus van de Haan aanvingen. Schiphol, de eerste pleisterplaats, was spoedig bereikt. Nadat het gezelschap daar rondgeleid was en enkele bijzonderheden over de verschillende typen van vliegma chines vernomen had (de K.L.M. heeft blijkbaar geen reclame meer nodig, want de toelichting was maar heel sober en het inwendige van een vliegtuig kregen de kin deren b.v. niet eens te zien werd de reis voortgezet. Het Dierenpark Wassenaar, prachtig gelegen tus sen het geboomte, was de volgende stoppaats. Een groot aantal van de meest verschillende diersoorten is daar in een meer natuurlijke omgeving ondergebrachtvooral de prachtige vogels, de zeeleeuw in zijn bassin, de kraagberen, e.a. werden bewonderd en een der apen verwekte veel hilariteit door dat hij er met verschillende voor werpen vandoor ging. Ook van de speeltuin werd een druk gebruik gemaakt. Na de inwendige mens te hebben versterkt en verfrist ging het op Scheveningen af, waar het op het strand al flink druk was. De schoe nen, kousen etc. gingen al gauw uit en er werd heerlijk gebaad (onder politie-toezicht en dus vei lig Nog een spelletje handbal op het strand en toen was het tijd om de Jeugdherberg „Ockenburgh" in Loosduinen, waar de nacht zou worden doorgebracht, op te zoe ken. Na de warme maaltijd een spel letje en een zwerftocht door het mooie park rondom de jeugdher berg. Toen nog samen met de andere gasten enkele liederen ge zongen (wat maakten die stads kinderen een lawaai vergeleken bij onze rustige plattelanders en daarna was het tijd om te gaan slapen. De slaap liet niet lang op zich wachten. De volgende morgen na ontbijt en corvée ging het stad waarts. In een van de nauwe stra ten van de residentie zette een melkboer nog z'n kar dwars en liep de bus een paar flinke schrammen op. De passagiers stapten later uit en bewonderden in het Mauritshuis de prachtige schilderijen van onze 17e eeuwse meesters als Rembrandt, Jan Steen, Paulus Potter, Vermeer e.a. Vooral de „Stier van Potter" trok de aandacht der kinderen. Daar na werd de wandeling voortgezet over het Binnenhof met de Rid derzaal, de gebouwen van le en Slootdorp, Juni 1949. Beste luidjes. Temidden van allerlei schone verkiezingspapieren, die dezer dagen als een welkome afwisse ling van het krantenmenu de brievehbus binnenfladderden, peinzen Gesien en 'ik over de nieuwe gemeenteraad. De nieu we vroede vaderen van onze Wieringermeer zullen het niet gemakkelijk krijgen, denk ik, maai? Gesien ziet het anders.- Die wijst op de nieuwe vereni gingen van dorpsbelangen - en van huurders... Wat blijft er nu nog voor de Gemeenteraad o- ver Nou", werp ik tegen, in Slootdorp is er zo'n vereniging niet." - „Nee" - zegt Gesien, - „daarom concentreert de Raad alle aandacht op Slootdorp Zal jij eens zien".- Ik hoop het, Gesien Want Slootdorp is het waard. Onze slager, b.v. met zijn rechterhand Piet, wint op een tentoonstel ling een*stuk of vijf prijzen Ja, worst maken kan ie beter als voetballen Toch zijn die plaat selijke wedstrijden een leuk verzetje. 't Terrein in 't bosje is wel klein en hobbelig, maar het is tevens intiem en gezellig. Een nieuwe sport is de hen gelsport. 't Halve dorp trekt er op uit en vangt maar palingen, emmers vol, als je 't geloven Wilt. Gesien wil nu ook Om Denkt U om het Sanatorium „Sonnevanck" Zaterdag 18 Juni komen de collectanten ook bij U. Wij helpen allen mee tot bestrijding der t. b. c. 2e Kamer en verder langs andere bezienswaardigheden uit onze vaderlandse geschiedenis. Het einddoel van de wandeling was het Panorama Mesdag. Daar kwamen de kinderen onder de indruk van het reusachtige daar opgehangen doek, voorstellende Scheveningen in het jaar 1880. De bus werd weer opgezocht en toen ging het langs de mooie duinstreek naar Heem stede. In het park Groenendaal was weer een speeltuin, waarin de kinderen hun drang ,tot activi teit konden botvieren. Ook werd nog een mooie wandeling gemaakt door dit lustoord. Daarna ging de reis via Zandvoort naar het Bloe- mendaalse strand. Nadat de al daar gestrande Zweedse vracht boot ..C. A. Banck" was bekeken, werd het stof van de voeten ge spoeld. Weer verder, nu naar het Kopje van Bloemendaal", waar genoten werd van het prachtige uitzicht. Sommigen zagen zelfs Londen in de verte liggen Nog een flesje Limonade ge dronken en toen was het werke lijk tijd om huiswaarts te gaan. In een vlot tempo en onder vrolijk gezang werd Oosterland tegen negenen weer bereikt. Geen won der, dat de kinderen in een uit stekende stemming waren, want veel hadden ze gezien en beleefd en het weer had van het begin tot het einde meegewerkt om deze beide dagen tot een niet spoedig te vergeten feest te maken Wieringermeer. Examen Veilig Verkeer. VELE GESLAAGDEN. Voor het j.1. Dinsdag te Scha- gen gehouden examen der Ver eniging Veilig Verkeer slaagden de volgende leerlingen van scho len in de Wieringermeer Chr. School, Wieringerwerf E. Broer, M. Groeneweg, S. van Hoeven, C. de Kroon, D. Ploeg- stra, J. v.d. Sar, G. Schenk Wieilingermeerschool Sl.dorp J. Liefhebber, A. Brattinga, R. Janssens, D. v. Til, A. Sie- monsma, T. Bos, G. Sibuns, J. v. Oers, C. Schalkwijk, N. Bij- post, P. Terpstra, N. Bos, L. Hay- ette, B. Bakker, K. JRuijter, G. Laan, J. Halsema, A. Keet, J. 4 uur 's morgens op pad. Ze heeft een hengel van een rui- terstok en ijzergaren gemaakt en oefent nu in de tobbe met knijpers als proefvissen, en ik iedere nacht wormen zoeken met een zaklantaarntje. Laat ik nu vorige week een haas vin den i.p.v. een worm Bleef zo in het licht van mijn batterij zit ten, tenminste tot ik op een me ter of drie was. Toen wuifde hij me met zijn pluim goeiennacht. De duivensport floreert hier ook. Afgelopen Zondag was ech ter een zwarte dag; van de tocht van Orleans kwamen er maar een stuk of wat duiven te rug. Jammer De overige dui ven vermaken zich op 't nieuwe sportveld. - ja nieuwe, want de grondige doorwerking heeft het terrein gemaakt tot een pracht veld, waarbij zeker een goed kleedlokaal past. (Zie beloften van verkiezingsbiljetten. We hebben de laatste weken verschillende jonge gezinnen ge kregen. Dat is prettig. - Fris bloed stroomt door Slootdorps aderen.- De Slootweg telt er en kele van. Alle huizen zijn nu practisch bewoond. We wachten nog op een tandarts. 't Gaat daarmee als met 't oude liedje „hij komt wel - hij komt niet" - ik tel m'n knopen. Zo gaat 't ook met de Finse school. Ik hoor dat er nu een nieuw plan in de raad komt. In een aantal korte artikelen hebben wij U het een en ander verteld over het ontstaan en de groei van korfbal en meer in het bijzonder over het verleden van deze sport in de provincie Noord holland. Enerzijds hoopten wij daarmede de zozeer gewenste be langstelling voor een der mooiste en gezondste veldspelen op te voe ren, anderzijds koesterden wij de verwachting dat bij het lezen er van vele oud-korfballers en korf- balsters zich de vele prettige uur tjes zouden herinneren, die zij zelf beleefden toen zij nog actief het spel beoefenden. En tenslotte had den wij gegronde hoop het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan dat die oude herinneringen misschien konden leiden tot een hernieuwde activi teit. Want.het is een bekend ver schijnsel speciaal bij korfballers treedt de waarheid van het- gezeg de „oude liefde roest niet" veelvul dig naar voren. Wie eens heeft ge korfbald, loopt er als de gelegen heid zich maar even voordoet, onmiddellijk weer warm voor. Dat alleen is het levend bewijs, dat korfbal aan haar beoefenaren enorme voldoening vermag te schenken. En dat is geen wonder, want korfbal kan bogen op ontel bare prachtige eigenschappen Welke die eigenschappen zoal zijn We zullen U er enkele de voornaamste noemen. Daar is in de eerste plaats de alzijdig heid Zoals men bij voetbal een voorhoede, een middenlinie en een achterhoede bezit, zo kent men deze onderdelen evenzeer bij korf bal aanval, middenvak en verde diging-Maar terwijl bij voetbal de „back" een uitblinker kan zijn, wanneer hij op zijn plaats dus in de achterhoede zijn manne tje staat, de spil, de midvoor of Pouwels, J. Kemmeren, F. v.d. Hfeytlen (eervol), N. Tesselaar, (met de hoogste lof der comm.) Wieringermeerschool W. Werf S. Brattinga, H. Bruin, R. Da- tema, P. Kistemaker, J. Kluft, N. Koole, A. Koster, E. de Maat R. Mook, J. Posthumus, B. Rui ter, P. Rijk, M. Sjouw, P. Vee man, G. Vermeeren, G. Visser, H. Westerlaken, A. Wolgen, C. Willemse. G. Winter en W. Wouts behaalden het diploma met eervolle vermelding. Wij feliciteren de geslaagden, en 't lijdt geen twijfel of de Wie ringermeer zal op déze wijze stellig op het gebied der ver keersveiligheid een goede naam krijgen. De fa. Kroeze woont weer in Slootdorp. 't Is jammer dat en kele onverlaten nog juist kans zag een partij shag weg te halen. Ik heb horen zeggen, dat die bestemd waren voor tracta- tie op de openingsdag. Nu doen we het zo maar en even goed van harte geluk met Uw mooie zaak Indertijd heb ik van Mevrouw Kroeze nog een vriendelijke brief gehad waarin ze schreef, dat ze op zoek was naar een keet. Nu, U heeft absoluut een goede smaak We hebben Woensdag, als goed Wieringermeerder, een bezoek gebracht aan de Nood- school teneinde daar onze stem mede te laten beslissen over 't wel en wee van de W.Meer, in 't bijzonder van Slootdorp. En kele plakkaten wezen ons de weg. - Binnen 't machtige ge bouw verdwaalden we echter, omdat 'U bordje „stembureau" aan de binnenkant van de deur bevestigd was. Wij kwamen te recht bij een rij schalen met puddinkjes, waarvan wij er een genuttigd hebben, zorgvuldig gedeeld met een partijgenoot en een paar anti's (anti onze partij, bedoelen wij). Na zo'n broeder- schapsmaal hebben wij de plech tige „ceremonie-der-rode-stip verricht - en voelden wij de last onzer jaren iets zwaarder op on ze schouders drukken. Al onze vrienden en vrien dinnen hartelijk gegroet, KEES en GESIEN. welke speler ook een grote rol kunnen spelen, wanneer zij de hun toegemeten taak opvallend goed vervullen, voor de korfballer komt er heel wat meer kijken. Een goed aanvaller, die niets presteert in middenvak en verdediging, kan bij deze sport niet meekomen, d.w.z. zal nimmer tot de uitblinkers kunnen behoren. Immers korfbal is aan „vakken" gebonden. Het veld is in de drie even grote vak ken, A, B en C, verdeeld. Vier spelers (sters) spelen verdediging, vier middenvak en vier in de aan val. Na elke twee doelpunten wor den evenwel de vakken „gewis seld." Vak A gaat naar B, van B gaat naar C en vak C naar A. Elke korfballer krijgt dus op zijn beurt de aanval, het middenvak en de verdediging te verzorgen. In dit opzicht is korfbal inderdaad alzijdiger dan bijna alle andere sporten. Een andere mooie eigenschap is het verbod met de bal te lopen, of aeze voort te tikken. Daardoor wordt bij korfbal alles, maar dan ook alles op samenspel gebaseerd. De eenling is hier niets. Alleen door samenwerking kan het doel, de overwinning bereikt worden. De plicht tot samenwerking, die onze gecompliceerde maatschappij zo zeer van node heeft, wordt hier in het spel de spelers ongemerkt en toch met ijzeren hand bijge bracht. Korfbal geeft gelegenheid tot de meest volkomen lichaamsont wikkeling Behendigheid, nauw keurigheid, snel besluiten, samen werking, ziedaar enige eigenaar digheden van het spel, welke tot lichamelijke en geestelijke ont wikkeling leiden. Het gehele spier stelsel is in functie hart, longen, huid worden tot verhoogde activi teit aangezet, vastheid van hand en oog worden onwillekeurig ver kregen Wie enige ogenblikken zijn aandacht aan de loop van het spel schenkt, ziet onmiddellijk, dat hier inspanning en rust voortdu rend en met snelle afwisseling elkaar opvolgen. Daardoor dus verhoogde hartwerking en inten ser stofwisseling, terwijl de rust een schadelijke overarbeid der organen voorkomt Korfbal is een gemengde sport en was de eerste veldsport in Ne derland, welke voor de vrouw en het meisje openstond. Man en vrouw zijn eikaars gelijken, de rol, welke de vrouw speelt in een korfbaltwaalftal is zeker niet geringer als die van haar manne lijke partner. Korfbal is slecht als gemengde sport denkbaar. Zon der vrouwen zou het ontaarden in ruwheid, zonder mannen in een traag spel zonder verrassing, zon der vaart. Korfbal kent naast de officiële spelregels tal van z.g. ongeschre ven wetten, wetten waarvan de ware korfballer zich onvoorwaar delijk pleegt te houden. Dat kweekt verhoogde sportiviteit Zeer in het kort hopen wij U hiermede te hebben kunnen over tuigen van de hygiënische, de paedagogische en de sociale waar den van het korfbalspel. Tot slot willen wij U niet onthouden de woorden, welke onze huidige mi nister-president, Dr. W. Drees eenmaal zelf een hartstochtelijk korfballer jaren geleden, in zijn toenmalige hoedanigheid van wet houder van 's Gravenhage, sprak „Duizenden en duizenden zijn er, bij wie korfbal gezondheid en le vensvreugde heeft bevorderd. Een van de meest in het oog springen de voordelen van korfbal is het bevorderen van de sport onder de vrouwelijke jeugd. In dat opzicht gaat de invloed van korfbal ver uit boven die van de betrekkelijk weinige andere vormen van sport, waaraan meisjes een actief aan deel nemen. Goed' gespeeld, is korfbal zowel een mooi spel als pen spel, dat alzijdige lichaams beweging bevordert. Het werpen van de bal, het vangen, het snc-l met elkaar samenwerken, het mikken op de korf, bij dit alles komen lichaam en geest in volle actie, terwijl het tevens mooi is om te zien. Een grote aantrekke- lijkheid acht ik ook de afwisseling in de taak der spelers. Hier geen spelers, die voortdurend alleen aanval of alleen verdediging ten doel hebben, doch een ieder op zijn beurt de aanval, het midden vak of de verdediging...." Tot zover onze Minister-presi dent. Wel, U wilt ook eens kennis maken met deze sport Richt U tot de Noordhollandse Korfbal Bond, secretariaat Koningsweg 14 te Alkmaar. Men zal U gaarne van dienst zijn

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 4