WIERINGER NIEUWS t P. Bruul. Waarschuwing. Met het verscheiden van de Heer P. Bruul op de zeer hoge leeftijd van 84 jaar. is een onzer bekendste en populairste figuren in het muziekleven van onze ge meente heengegaan. Hij toch was de grondlegger van onze Koninklijke Muziek Vereen. Harmonie, ja men mag wel zeg gen van het gehele muzikale leven in deze gemeente. Maar zijn oogappel, zijn troe telkind bleef Harmonie. Na jaren achtereen directeur geweest te zijn, gaf hij op hoge leeftijd de leiding over aan een jonge vak- musicie, en nam zelf weer een in strument ter hand zolang zijn gezondheid het hem toeliet. Hij was ook organist van de Ned. Herv. Gemeente Hippolytus- hoef en Westerland en nog vijf weken geleden bespeelde hij het orgel. Thans heeft de dood een einde gemaakt aan 't leven van deze zeldzame levenslustige en werkza me man, maar de herinnering aan Pieter Bruul zal blijven voortleven. Hij ruste in vrede. De teraardebestelling. Maandagmiddag werd het stoffelijk overschot van de heer Bruul ter aarde besteld en velen waren opgekomen, v/.o. ook de Muziekvereniging ..Harmonie'' met omfloersd vaandel, in de Herv. Kerk te Hippolytushoef om de rouwdienst bij te wonen, welke door de vroegere predi kant, Ds. v.d. Winden, werd ge leid. Plechtige zachte koraalmuziek van het orgel, dat de overledene zoveel jaren had bespeeld^ klonk door 't bedehuis. Na de rede van de predikant, welke besloot met gebed, werd achtereenvolgens gesproken door de heer N. Kaan, namens de Kerkvoogdij de heer J. Bos- ker Jz. namens de Kerkeraad en de heer Corn. J. Bosker. namens de Koninklijke Muziekvereni ging ..Harmonie." Daarna werd de kist, welke onder veel bloemen bedolven was. de Kerk uitgedragen en volgde onder klokgelui de tocht naar het Kerkhof. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, bad Ds. v.d. Winden het „Onze Vader" en was de plechtigheid geëindigd. De Sociale Commissie van de Stichting voor de Landbouw, Kring Wieringen. attenteert de landbouwers er op, dat gebleken is, dat bij sommigen vrouwen en kinderen op het land arbeiden. Dit druist in tegen de bepalingen van de C. A. O., en ook bevordert dit de werkloosheid in het alge meen. Een beroep wordt dus op de landbouwers gedaan, inplaats van' vrouwen en kinderen te laten werken, arbeiders in dienst te nemen. Men zij dus gewaarschuwd, waar anders onaangename gevolgen zouden plaats vinden ingevolge bepalingen der C. A. O. De Sociale Commissie. ZUSTERKRING W.-LAND. Donderdagavond a.s. bijeen komst. POSTDUIVEN-NIEUWS. De postduivenvereniging „De Luchtpost" hield een wedstrijd- vlucht van Vilvoorde (België, afstand 224 Km. Snelheid eerste duif was 1349 M. per minuut. De uitslag was als volgt N. Helsloot 124; J. Jansen 3; H. de Groote 4 T. Nieuwenburg 510 H. Kaan 671112—13 G. Goedkoop 8 W. Pathuis 9-15; G. Edens 16 Nieuwe telefoonaansluitingen Vlug en Vaardig. Juli 1949. WIERINGERWERF No. 5. D. Stevens, Schelpenbol- weg F 31 No. 2 A .Hak, idem F 34 No. 13 J. Wolters, idem F 30 No. 140 J. Blaauboer. idem F 32 No. 144 N. Venema, idem F 33 No. 14 T. Zuidema. Zeug- weg J66. OUDE ZEUG No. 64 G. de Visser. Zeugweg J 69. HIPPOLYTUSHOEF No. 176 H. den Hollander. Rijks weg 2 No. 168 N D. Lont, Oos- terklief 16 No. 161 D. Veerdig, idem 25 No. 164 I. J. Krijger, Hollebalgweg 5. DEN OEVER No. 95 S. Bakker, Gesterweg 20a; No. 104 J. Holst, Zwinstraat 30. MEDEMBLIKLt No. 232 J. P. Vnnnubst, Bagijnhof; No. 236 Mevr. D. Bankert-Groot, Bagijnhof 2. Wieringermeer. AUGUSTUS Vlug en V. JVC 2—2 Het Dameselft.a! van Vlug' en j Vaardig speelde te Julianadorp 'een wedstrijd tegen JVC. Het met enthousiasme speien- de VI. en V. dat met 2 invalsters was opgekomen, slaagde er in tegen het- technisch beter spelen- ide JVC stand te houden, zodat de wedstrijd mot een gelijk spel 22 eindigde. Na afloop mocht de aanvoer ster Mej. Homan. een medaille: in ontvangst nemen. De Heer Bijpost dankte JVC voor de gedane uitnodiging. PC'LITIE. Gevonden een ring met sleutels; een stropdas; een pad-, vindersriem. Verloren een gouden zakhor- j loge. Inl. Politie Slootdorp. Medemblik. WAT KWAM ER AAN DE AFSLAG I In de week van 1 tm 6 Aug. j werd op de Gem. Visafslag j aangevoerd 6*430 pond kuilaal f 1.190.91 196 pond fuikaal f 1.48 30 pond bot f 0.40; 1082 pond baars f 0.230.13 3924 pond snoekbaars f 0.360.30 134 pond blei f 0.34. Alle prijzen per pond. REGENMAAND. POLITIE. Gevonden een. imlitatie paarlen halsketting en een textielkaart. "Verloren :een duimstok, twee militaire cap's en twee zilver bonnen van f 2.50 en twee van f 1.-. Inl. bij de Gem.-Bode. Jeugdherberg „Nieuwland" slaat 'n record. Het aantal trekkers dat ge bruik maakt van overnachtingen in onze Jeugdherberg, slaat een record. Avond aan avond staat men volgeboekt. C'nder hen zijn van alle nationaliteiten Zwe den, Denen, Fransen, Engelsen, enz. Ook de kampeerboerderij van Koorn aan de Gesterweg, trekt l veel bezoek. Folkorisme. Veel oude gebruiken zijn te Wieringen, sinds het geen eiland ine er is, teloor gegaan. Trouwens dit is overal zo. Welk meisje wil 'n kapov een hul of het „gouden ijzer" dra gen. Lij enkele feestelijke gele genheden als optochten, of op het toneel, ja, dan wil men die „ouderwetse kleding" nog wel eens als curiositeit dragen, danj komt ook de hoge zijden pet en het baadje nog wel eens te voorschijn, maar anders En zo is het ook met de typi sche oude boerenhofsteden met het schuurschot. Ze worden oud, kosten de boer te veel aan onderhoud en in de regel wordt de schuur er afgesloopt en maakt men van het voor- en achter huis een dubbele woning. Ook door de ruilverkaveling is veel verdwenen, wat 't vroe gere eiland zo aantrekkelijk maakte de aarden walletjes zijn nu vervangen door electrische omrastering, de kromme sloof jes en landpaden zijn opgeruimd en vervangen door rechte brede wegen en kavelsloten. Alleen te Stroe zijn enkele oude boerderijen nog behoorlijk onderhouden en daar gaat Daan Pool ze nu voor 't nageslacht op de film vastleggen. Daar zal ook een ouderwestse begrafenis worden geconstru eerd met huiken en kapers. 't Is jammer, dat vele oude Wieringers, die ten slotte toch de bezitters moeten zijn van an tieke kledingstukken zeggen „wat heb ik aan die rommel ik gooi ze maar in de voddenzak." Laat men ze bewaren of schenken aan de Stichting Oud- Wieringen. Hierover later meer in 'n vol gend artikel. Het Kooibos te H.-Hoef. Als het mooi zomerweer is, zoals j.1. Zondag, maken ve len gebruik, om langs de aan weerszijden beplante laan naar het kooibos te wandelen. De jonge boompjes doen het goed en over enkele jaren zullen de kronen in de hoogte naar zich toebuigen en is er in werke lijke zin sprake van een „laan." Echter het „Kooibos" mag wel eens een goede beurt hebben. Wat moet er gebeuren met het „zwed", het vroegere eenden- water, waar riet en onkruid groeien, een waar moeras Wat met de oude boomstron ken, die overal verspreid liggen? Het is juist dat de Gemeente eigenares geworden is van het „Kooibos", maar wil het wan delpark worden, dan moet er aangepakt worden. Zoals nu, is is het een „woestenij." Verkeers - ongeval. Zondagmiddag had op het kruispunt nabij Veerburg aan de Kleine Sluis 'n verkeersongeluk plaats. Een luxe auto komende van Van Ewijcksluis, waarin vier hengelaars, reed een motorrijwiel aan dat van rechts kwam, waarop onze plaatsgenoot N. Holtjer en op de duo zijn verloofde. De motor kwam onder 't rechter voorwiel en werd danig gehavend. De Heer H. eii zijn verloofde werden van de motor geslingerd en liepen wonder boven wonder slechts enkele schaafwonden op. De politie heeft een en ander in onderzoek. Schade aan de gewassen. De statistieken van het K.N.M.I. hebben uitgewezen dat er in Au gustus altijd veel regen valt. De bouwvakarbeiders, die in deze maand steeds „en bloc" met va- i cantie gaan, kunnen hierover meepraten. i Ook die jaar is de Augustus- maand begonnen met zware slag- j regens, die van grote invloed zijn geweest op de gewassen. Suiker- en voederbieten en stop- pelgewassen zullen zeer zeker ge- j profiteerd hebben van de regen, 1 terwijl voor de in te zaaien perce- len koolzaad oogst 1950 wat vochtigheid welkom was. De schade echter, welke de slag regen, gepaard gaande met harde wind, onder de te velde staande gewassen heeft aangericht, is be langrijk. Het grootste gedeelte van de granen ligt plat geslagen tegen de grond. Slechts weinig percelen wintertarwe, welke reeds in een vergevorderd rij pingsstadium ver keerden, hebben door hun grotere veerkrachtigheid, enige weerstand kunnen bieden en zijn gedeeltelijk blijven staan. De eerstgenoemde percelen zul- len nu niet meer randgemaaid kunnen worden, maar moeten i eerst worden ..opgehaald." Een en ander heeft tot gevolg dat het binnenhalen van de oogst weer extrakosten met zich medebrengt. 't Is mogelijk dat de gewassen j zich nog enigzins zullen herstel- len, maar veel verwachting ten aezè behoeft men niet te koeste- ren. Het kan een geluk genoemd j worden dat practisch alle vlas reeds in de schelf zit, en het J meeste kool- en raapzaad reeds is gedorst, zodat dit door de ongun stige weersomstandigheden niet. heeft' geleden. Zo blijkt weer opnieuw dat het leven van de „geruste landman" steeds onderhevig is aan vele risico's als gevolg van de weers omstandigheden. LANDMAN. Postzegelactie Tra'chten leed te verzachten... fen bate van Nederland en Indonesië „Inkeer." OPGELET Wij vestigen de aandacht op de waarschuwings - advertentie dat de rioolgleuven te Den Oever geen speelplaats zijn en een gevaar voor: de kinderen oplevert. Dank zij een spoedig herstel van Mevr. L. de Jong, was 't toch mo gelijk dat haar gezelschap Woens dagavond in kamp Slootdorp voor een geheel gevulde zaal met tien tallen arbeiders en dorpsbewoners zou optreden met het dramatisch toneelspel „Inkeer", van A. Bro- met, gespeeld in drie bedrijven. Zoals gebruikelijk, opende de Heer Faber deze avond met een bijzonder welkom aan het gezel schap, waarop direct 't eerste be drijf voor het voetlicht werd ge bracht. Dolf Klein (Marinus Smit) is' door een auto-ongeval blind ge - worden. Onder behandeling zijnde van een professor, is er hoop dat hij -het gezichtsvermogen terug zal krijgen, hetwelk na 5 jaar enigszins zal zijn te constateren. Hij durft dit echter nog niet' te zeggen, uit vrees dat de verbete ring slechts tijdelijk zal zijn en bewaart dit geheim tezamen met zijn kennisje Greetje. (Dity Doornbos), die hem steeds op zijn gang naar de professor vergezeld. Inmiddels is er tussen zijn vrouw Marie (Lien de Jong) en de huisvriend Coert f Jasper Eidema), een liefdesverhouding ontstaan, waarvan de langzaam genezende blinde een vermoeden krijgt. Dolf komt in dubio te staan, n.1. of hij zijn vrouw door zijn blindheid aan zich gebonden mag houden of dat hij haar vrij moet laten. Daar ook Evert, in een tweegesprek, hierop Lezing over Amerika. Dinsdagavond j.1. heeft de Heer A. Pleyzier in kamp Slootdorp een lezing gehouden over „Amerika." Na een welkomstwoord van de Heer Faber, gaf de Heer Pleyzier allereerst een beschouwing over de ontwikkeling van de democra tische geest en de eenheid in Amerika, en vergeleek deze met de landen van Europa. Spr. wees er op dat de rijkdom der U.S.A niet getaxeerd moet worden naar de hoeveelheden dol- lers, maar naar de productie der 60 millioen arbeiders in vol be drijf. Na een reeks opeenvolgende ge beurtenissen vanaf de ontdekking van Amerika te hebben gememo reerd, stond spr. stil bij het ont staan der grondwetten aldaar, met de hieraan verbonden historische feiten. Ook schetste spr. de geweldige ontwikkeling der metaal- en che mische industrie en de aardolie- inwinning, alsmede die der trusts. Volgens spr.'s mening hing de toekomst van Europa af van de naleving der door Amerika ge volgde richtlijnen ten aanzien van Staat en Maatschappij. De Heer Faber bracht aan het einde der samenkomst de Heer Pleyzier dank voor zijn interes sante lezing. geen antwoord weet te geven, ziet Dolf dit als een bewijs van zijn vermoeden, doch hij blijft zwijgen, ja wijst zelfs een vriend (Bert v. d. Linden) nog op zijn mense lijke plichten. Als Dolf's vader, Peter Klein Pierre Myin), door een toeval de waarheid ontdekt, wordt Marie en Evert. een hevig verwijt naar 't hoofd geslingerd, waarna Evert besluit naar Indië te vertrekken. Als Marie, in 't tweede bedrijf, komt te horen van Evert's plan nen, is zij eerst in de war doch wanneer zij voor een voldongen feit komt 'te staan, zegeviert de liefde voor haar man en mede door een sterfgval in de vriendenkring, komt zij geheel tot inkeer. Op haar verjaardag bekend Dolf's vrouw haar schuld en ont sluiert Dolf zijn geheim. Beiden danken God voor het grote won der. Samen beginnen zij een nieuw huwelijksleven, niet meer onder mijnd door leugen en bedrog, 't welk eerst hun beider levens trachtte te vernietigen. Een daverend en langdurig ap plaus bewees wel hoe zeer dit to neelstuk met zijn echt menselijke problemen in de smaak was ge vallen, en het- was dan ook van harte gemeend toen "als dank aan de spelers(sters) een doos gebak werd overhandigd. Traditioneel geschenk voor prinses Irene. Een deputatie van de Koninklij ke Landmacht kort geleden gerepatrieerde militairen heeft Maandagmorgen prinses Irene een cassette tafelzilver aangeboden, vergezeld van een zeven-en-twin tig pond wegende taart en een grote doos bonbons. Dit is de derde casette, die zij bij een verjaardag ontving. Op haar achttiende jaardag zal het zilver compleet zijn. Brand in Obdam maakt 29 mensen dakloos. In de nacht van Zondag op Maandag om ongeveer kwart voor twaalf is brand uitgebroken in de Noordhollandse gemeente Obdam, waaraoor twee dubbele woonhui zen volledig in de as werden ge legd. Negen en twintig personen zijn dakloos geworden. De schade wordt geraamd op honderdduizend gul den. Van de inboedels kon slechts weinig gered worden, terwijl de verzekering slechts een zeer klein gedeelte van de totale schade dekt. De daklozen zijn voorlopig ondergebracht bij diverse inwoners van de gemeente. OUDSTE NEDERLANDER WORDT 103 JAAR. De oudste inwoner van Neder- derland is thans de heer M. L. Honnerlage Grete, oud-Bur gemeester van Schiedam. Op 10 Augustus a.s. hoopt hij de leeftijd van 103 jaar te be reiken. De heer Honnerlage Grete woont op de Baronielaan te Bre da. BENZINE VLOEIT WEG. De prijsdaling van de Neder landse benzine tot f 0.25 heeft er toe geleid, dat de belangstel ling der Belgen nog is toegeno men. De Nederlandse garages langs de grens maken dan ook zeer goede zaken. Niettemin blijft uitvoer een permanente deviezen schadepost voor ons land. Dagelijks verlaten vele duizen den liters benzine Nederland. WILKES NAAR ITALIË VERTROKKEN. Maandagmorgen is Wilkes met zijn vrouw naar Italië vertrokken Enkele familieleden en vrien den deden het jonge paar uit geleide. WAARSCHUWING. Ondergetekende wijst er op, dat gedurende de Bouw- vak-vacantie in de lande rijen te Den Oever de riole ringsgleuven open liggen en het gevaar niet. denkbeeldig is, dat grondinstortingen plaats vinden. Ernstig worden de ouders gewaarschuwd hun kinde ren niet bij de gleuven te laten spelen en hen op het gevaar te wijzen, daar on dergetekende daarvoor geen enkele verantwoordelijkheid op zich neemt. P. BAKKER, Den Oever. TE KOOP verandering van Paarden, wegens bedrijf, 2 koudbloed merrie en ruin, kL m„ 5 en 10 j., z.g. stap en draf, m. en gew. voor en bij alles. REIER BAKKER, Hoeve „de Buurt" Venhuizen.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2