WIERINGER NIEUWS WAARHEEN? BEDRIJFSVOORLICHTING. Jaarfeest O.V.B. Het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties vierde zijn 1-jarig bestaan met een feest avond in Café S. Half weeg te Hip- poiytushoef op Zaterdag j.1. Het revuegezelschap ..Tempo" verleen de medewerking. De Heer P. Ottens opende als voorz. van de Afd. Wieringen de ze avond met een welkomstwoord en uitte tevens de wens, dat allen zich zouden amuseren. Daarna trad „Tempo" op. De aanwezigen hebben zich kostelijk geamuseerd om de grollen en lied jes en ook ontbrak de ernstige noot niet. De zingende dwazen, de clowns, en de Cowboy-liedjes wisten het contact met de aanwezigen steeds levendig te houden. Hoewel alle medewerkenden zich geheel hebben gegeven, wil len wij ditmaal in het bijzonder noemen de jongste medewerker, de accordeonnist Hille, die een dave rend succes boekte met zijn draai orgelimitatie. Voor de pauze voerde de. best urn- der afd. „Verkeer" van de Rot terdamse O.V.B.de heer Leen v. Os, het woord. Spreker wilde een propagandis tisch woord op deze avond niet laten ontbreken en hij zette uiteen hoe de O.V.B. staat tegenover het huidige regeringsbeleid. Ook gaf hij als zijn mening te kennen, dat de schokkende gebeur tenissen die plaats hebben gehad in een kort tijdsbestek, o.a. de millioènen nota. de devaluatie, de verklaring van het Russisch bezit van de atoombom e.a., een bewijs zijn dat het kapitalistisch systeem is Vastgelegen. Na verdere besprekingen van feiten, wekte de heer v. Os de aan wezigen op, tot het voeren van strijd om het ideaal te bereiken van Sociale rechtvaardigheid voor de arbeiders. Na de pauze werd het program ma met een tweetal schetsen accordeon - muziek en zang ver der afgewerkt. De Heer Ottens bedankte aan het eind van de avond de mede werkenden, voor hun geslaagd op treden, betrok ook de schenkers der diverse prijzen voor de loterij in zijn dankwoord en bood aan de leider van het gezelschap een bloemstuk aan. Een verloting en een dansje be sloten deze eerste geslaagde feest avond van O.V.B., afd. Wieringen. Wiron - Nieuws. Wiron moest in een spannen de strijd het onderspit delven te gen Hugo Boys. 1—4 luidde de uitslag, waarmede - men nog net uit de gevaarlijke zóne is gebleven. Wiron 2 speelde 11 gelijk tegen Kaag vogels. Wiron a Helder b 02 Sint Boys a - Wiron b 10 Motorrit. Vergadering Plattelandsvrouwen. Donderdagavond j.1. vergaderde de Vereniging van ..Plattelands vrouwen" in de foyer van Cine- jma de Haan, te H.-Hoef. Alvorens tot het eigenlijke j vergaderen werd overgegaan, 1 werd gezamenlijk het bondslied 'ingestudeerd. I Mevr. Boon opende daarna met een welkomstwoord vooral gericht tot de spreker van deze avond, de heer Her wig uit Bussum, de vergadering. Na enige mededelingen te hebben gedaan, gaf zij het woord I aan de spreker voor diens cau serie „Hoe behandelen wij de snijbloemen." Spreker behandelde o.a. de dahlia, waarin 7000 variaties zijn gekweekt en zette uiteen dat de bloemen volrijp moeten worden afgeplukt en dan niet overdag, maar 's morgens of 's avonds en dan vooral droog afplukken of -snijden. Vervolgens ging de spreker na hoe de verschillende bloemen moeten worden behandeld en hoe men de bloemen moet rang schikken. Het verzorgen van de bloemen behandelde de heer Herwig aan het slot van zijn causerie. Men moet vooral oppassen dat het water £n de vaas niet ver dampt, aangezien dat de oorzaak is van het verwelken. Is dit echter gebeurt, dan kan men de stengel schuin afsnijden, maar voorkom het verwelken door de bloemen te plaatsen op een vochtige plaats en koele lucht, maar vooral nooit op een tochtige plaats. Er zijn ook oplosmiddelen in de handel, die het verwelken tegengaan. Voor alles echter moet men proberen, de vochtigheid of droogte na te bootsen, zoals de natuur d'ie heeft. De interessante lezing werd door een talrijk gehoor aan dachtig gevolgd, wat niet te verwonderen is, omdat de bloe men de lievelingen zijn van haast iedere vrouw. Mevr. Boon bedankte in haar sluitingswoord de geachte spre ker, waarna de bijeenkomst werd gesloten. DOOPSGEZ. GEMEENTE Woensdag 19 October 's middags half drie Zusterkring Den Oever ten huize van Zr. Metselaar, Oos- terland. POLITIE. Ver!, een heren pols horloge en een nieuwe zwarte gymschoen. Ini. bij de Gem.-Bode. Mededeling No. 418. I BEWARING VAN AARDAPPELEN IN KOELHUIZEN IN LUCHTGEKOELDE RUIMTEN. ii. Op Vrijdag 21 en Zaterdag 22 Oct. houdt de K.N.M.V. een 36-u. Betrouwbaarheidsrit, ae z.g. Kam- pioensrit. Het beginpunt is Gin- neken (N.Br.) en de finish te Zandvoort, waar tevens snelheids wedstrijden worden gehouden. Bekende cracks zullen aan de start verschijnen. De deelnemers zullen Zaterdag morgen tussen 7.309.30 uur c.a. Hippolytushoef passeren. Tonegido - Nieuws. Uitslagen van Zondag Dames Ton. - N. Niedorp Heren Ton. 1 - AVA 1 Heren Ton. 2 - AVA 2 De dames toonden het talrijke publiek, dat -het goede resul taat van de vorige week geen uitschieter was. Ze speelden een prima partij en daar ook Nieuwe Niedorp een vlot spelletje hand bal liet zien, werd het een aan trekkelijke en tevens spannende wedstrijd, waarbij de doelpunten' gelijk opgingen, was 23 en een 6—6 6—2 16—3 In de allerlaatste seconden van de wedstrijd slaagde de thuis club er toen nog in, de stand weer gelijk te maken. Heren 1 ontmoette in AVA een tegenpartij, die fel op de bal zat en die een stugge verdedi ging had, waartegen alleen door snelle, open aanvallen iets was te bereiken. Tonegido speelde echter zeer lusteloos en mocht zodoende nog van geluk spreken dat bij de rust tenminste nog 21 voorsprong was berefikt. In de tweede helft ging het iets beter, tenminste bij sommi ge spelers. Er werden nu dan ook nog vier doelpunten ge scoord tegen AVA eentje, zodat toch nog met 62 werd ge wonnen. Heren 2 kwam tegenover AVA 2, kennelijk meest begin ners, die dit jaar voor 't eerst uitkomen. Het werd een spel letje van kat en muis, wat ook De ruststand j wel duidelijk tot xütdrukking minuut voortkwam in de uitslag. De rust het eind stond N. Niedorp nogging in met 82, de tweede steeds voor, daar in de tweede j helft ging de thuisclub rustig helft beide partijen elk nog door met doelpunten te maken difiemaal wisten te scoren. en zo werd het 163. 20 October Openb. Vergadering O.V.B. in Concordia, Hippolytushoef. 21 October Vergadering Aandeelhouders Ccöp. Vlasfabriek „Din- teloord" in Hotel Smit-, Middenmeer. We zullen nu eerst de bewaar- methode in luchtgekoelde ruimten bespreken en dan aan het slot een resumé geven van de bewaring in het algemeen. Aardappelen in poterbakjes in luchtgekoelde ruimten. I Deze manier van bewaren geeft volgens ons perspectieven. De I toestand hier ^^de Wieringermeer is toch zo. d^Bken gedeelte der pootaaraappe^i bewaard wordt in het koelhuis, maar dat er nog een aanzienlijk deel op de boer derij bewaard wordt. Nu is dit voor de meesten een vrij hache lijke onderneming wanneer het vriest. Glazen bewaarplaatsen zijn nog te duur om te bouwen, dus zoekt men naar iets anders. Er zijn daarom reeds enkelen, die hun wagenbergplaats in laten richten voor een bewaarplaats met luchtkoeling en een T. L. bui zen-verlichting laten aanbrengen. Het is mogelijk deze gebouwen tot een behoorlijke bewaarplaats in te richten. Ik ga nu van de ver onderstelling uit, dat' we een nieuw gebouw gaan zetten. U moet zich dat dan als volgt voor stellen We moeten ons een stenen ge bouw voorstellen van 3.5 m hoog, 10 m breed de lengte hangt af van de hoeveelheid aardappe len, die1 men er in wil opbergen. De muren en deuren moeten goed geïsoleerd zijn, evenals het dak. In de bodem van dit gebouw lopen op een onderlinge afstand, van b.v. 1.5 m, goten. Op deze goten liggen tegels, waartussen openin gen zijn gelaten (gleuven) om de lucht te laten passeren. Aan het einde van de goten zijn ventilato ren, die er de lucht in blazen. Op het dak zitten luchtkokers, die de lucht afzuigen. De ventilatoren hebben een uurcapaciteit van 30 x de inhoud van het gebouw aan lucht te verplaatsen. De afmetin gen van de goten, ventilatoren enz. moeten op een gelijkmatige luchtverversing berekend zijn. Met de verzorging en bediening van de lichtgekoelde ruimte valt en staat alles. Er moet met koude buitenlucht gewerkt worden, dus gedurende de nacht, ochtend of soms overdag zal de koude lucht I via de ventilatoren naar binnen I geblazen moeten worden. Van zeer I groot belang is daarom, dat de- gene. die deze zaak bedient, zich I voortdurend op de hoogte stelt van de temperatuur binnen en I buiten. Is het binnen warmer, dan de ventilatoren laten werken wel- J licht 11 y2 uur, tot de bewaar plaats volledig de buitentempera- tuur (niet lager dan 2°) heeft aangenomen. Is het binnen koud of dezelfde temperatuur als bui- ten, dan moet het geheel gesloten worden gehouden. Dit kan wel- j eens enkele dagen, soms nog wel langer duren. Wanneer aardappe- I ien in poterbakjes bewaard wor- den, loopt de temperatuur binnen sneller op (3/4° per dag) dan dat i ze los gestort zijn in boxen ('.vj per dag). De hoeveelheid aardap pelen, die per m3 inhoud in poter bakjes bewaard wordt, is veel ge ringer en deze aardappelen zul len de koude temperatuur korter kunnen vasthouden dan losge-1 storte aardappelen, die een koude temperatuur hebben. Twee jaar geleden zijn in lucht- gekoelde ruimten in de periode i van 1 November 1947 tot 1 April I 1948 de volgende resultaten be reikt Gedurende 152 bewaardagen was 1/3 van de dagen de tempe ratuur binnen 4° of nog wat lager, dat is een temperatuur waarbij geen spruiting plaats vindt. Daarentegen steeg de tempera tuur binnen slechts enkele dagen tot 10° C en buiten veel vaker tot 16". In Maart was de gemiddelde temperatuur (om 5 uur opgeno men) binnen 3° lager dan buiten. In andere maanden kwamen niet zulke sprekende verschillen voor. Het effect der buitenluchtkoeling wat het gewichtsverlies aanging, en wat de spruiting betrof, lag duidelijk tussen 4° constant en 6° constant in. De beide laatstge noemde temperaturen werden in echte koelcellen tot stand ge bracht en gehandhaafd. Zo was het althans bij de spruitende ras sen Eersteling, Eigenheimer en; Bintje. In vergelijkende proeven met poterbewaarplaats en koel huis, bewaarde en luchtgekoelde ruimten bewaarde aardappelen, waren de volgende opbrengsten. Eerstel. Eigenh. Bintje Noordel. Poterbewaarplaat (gem.) Luchtgekoelde Koelhuis 2° (gem.) 4° -f voorkieming 6n In de luchtgekoelde ruimten kan men per m3 ongeveer 150 kg aard appelen in poterbakjes opslaan. We hebben tot nu toe gesproken over nieuwbouw dit is vrij kost baar. Het lijkt ons echter zeer goed mogelijk om in een bestaand gebouw een luchtgekoelde ruimte in te richten zonder grote kosten, b.v. in een wagenbergplaats of dors. Wanneer de luchtgekoelde ruimte gebruikt wordt voor het opslaan van poterbakjes zal men er een verlichting met T.L.-buizen in moeten aanbrengen. Deze ver 110 104 105 100 110 105 102 102 94 97 95 96 108 103 104 102 97 100 103 101 lichting moet berekend zijn. De soort buizen, die hiervoor nodig zijn, wordt nader bekend gemaakt. Het voordeel van deze verlichting is, dat de buizen geen warmte af geven en zeer weinig stroom ver bruiken. Bij het bouwen en toe passen van een luchtgekoelde ruimte en het aanbrengen van een verlichting met T. L.-buizen is het noodzakelijk met de volgende punten rekening te houden. Het gebouw zelf moet aan volgende punten voldoen de Succes - Nieuws. Uitslagen van de op 16 Oct. 1949 gespeelde wedstrijden Z.V.V. 1 Succes 1 2—0 Succes 2 Schagen 2 11 G. Zwart 2 Succes 3 42 Succes 4 S.R.C. 2 24 Randers Jun. Succes Jun. 42 H.R.C. aSucces a 20 Succes bOudesluis a 70 Winkel bSucces C 0—0 Onze weinig optimistische voor beschouwingen zijn gezien boven staande uitslagen dus wel uitge komen. Het le moest inderdaad in Z.V.V. zijn meerdere erkennen. Voor de rust waren de Zaandam mers qua elftal beslist sterker dan Succes en hun 10 voorsprong was een te magere beloning voor de vertoonde veldmeerderheid. Na de rust was Succes het meest in de aanval, maar de S.-voorhoe de was tegen de Zaanse ver dediging niet opgewassen. Toen Z.V.V. zich weer iets losgewerkt had kwam het 2e doelpunt ter wereld. Keeper IJzer behoedde de Successers voor een grotere neder laag. Succes 2 kon het tegen Schagen 2 niet verder brengen dan een draw, een uitslag waar beide par tijen tevreden mee kunnen zijn. Beide doelpunten vertoonden een treffende gelijkenis, daar beiden door een misverstand in de ach terhoede ontstonden. Succes 3 kon het tegen G. Zwart 2 inderdaad niet bolwerken, even als het vierde, dat in S.R.C. 2 zijn meerdere moest erkennen. Het ontbrak de oudjes in deze wed strijd aan schutters. Succes Jun. stelde wel enigzins teleur door van Randers Jun. te verliezen. Succes A verloor van H.R.C. A, maar de uitslag viel ons toch niet tegen jongens. Succes B trok zich van onze voorspelling niets aan en versloeg Oudesluis A, dat lang niet zo sterk is als het vorig seizoen, met liefst 7—0. Succes C snoepte nog net een puntje mee van Winkel B. ..WIERINGERMEERRUITERS." Heden (Woensdag) avond half wordt een ledenvergadering der1 „Wieringermeerruiters" gehouden in Hotel Smit, te Middenmeer. 1. De muren moeten goed geï soleerd worden, b.v. bij een half steens binnenmuur van een be staand gebouw zal er stro tegen aan moeten. De zolder zal bedekt moeten worden met kaf of stro enz. 2. De ramen in een bestaand gebouw zullen met dubbelwandige schotten geïsoleerd moeten wor den. 3. de deuren in een bestaand gebouw zullen geïsoleerd moeten worden en voorzien van rubber strippen. 4. Goten, afvoergoten en ven tilatoren zullen berekend moeten worden. 5. De luchtverversing toepas sen indieh de binnentemperatuur hoger is dan de buitentempera tuur (thermometer binnen en buiten.) 6. De ventilator enige uren la ten draaien, zodat de aardappelen inwendig de lage temperatuur "aangenomen hebben. Dit gaat langzaam, terwijl de thermometer reeds door de koude luchtstroom de lage temperatuur binnen aan geeft zijn de aardappelen inwen dig nog warm. 7. Na het ventileren de be waarplaats goed afsluiten, zodat de temperatuur slechts langzaam kan oplopen. 8. Een lage temperatuur is het belangrijkste om de spruitvorming tegen te gaan. Het gebouw moet geheel wit gekalkt worden, daar dit een groter licht-reflex geeft. De bakjes moeten als volgt behan deld worden 9. Op de grond mogen geen gevulde kisten geplaatst worden. Deze moeten ongeveer 10 cm van de grond staan. b.v. op balkjes. De gevulde kistjes moeten min stens 40 cm van de zolder afstaan. 10. De kisten mogen niet te vol gemaakt worden, zodat de on derste aardappelen in de kisten niet warmer liggen dan de boven ste. Het licht wordt ook weggeno men, indien de aardappelen te hoog in de bakjes liggen. 11. De lampen mogen nooit meer dan 2.50 m. uit elkaar staan en een oppervlakte van 8 m2 be slaan. Indien het gebouw meer dan 1.5 m. hoog is 2 lampen op elkander plaatsen. (2 x 1.20 m.) 12. Het branden der lampen mag in een goed geventileerd ge bouw in Januari beginnen. Dit in verband met de koude tempera tuur die de spruiting eerst hoogst waarschijnlijk tegenhoudt. 13. Indien de ventilatie niet voldoende is, zal de verlichting eerst 12 uur 's nachts plaats vinden tegen het einde van het seizGen zal dit dag en nacht plaats kunnen vinden. Dit hangt sterk af van de rassen die men erbij bewaard. 14. Indien nodig, zal men de aardappelen meerdere keren oni moeten zetten. De conclusie, die we uit diverse proeven getrokken hebben in vergelijking tot de in poterbewaarplaats en luchtgekoel de ruimte bewaarde aardappelen, in het volgende De poterbewaar plaats maakt een zeer goede in druk, evena.ls de luchtgekoelde ruimte en voorkieming. De proeven, die genomen zijn met gekoelde aardappelen en warmtestoten of acthyleen-chloor- hydrine-behandeling, hebben tot nu toe nog geen grote perspectie ven geboden. Het is n.1. de bedoe ling om in de toekomst aardappe len dusdanig te bewaren, dat ze zonder opbrengstverlies te geven, vol-automatisch gepoot kunnen worden. De spruit mag dan prac- tisch niet aanwezig zijn en zeer kort en hard. Het is niet nodig la ger te koelen dan van 3° tot 4° C, althans als men in het voor jaar wil uitplanten. Voorkieming in het licht gedurende 4 weken lijkt voorlopig nog het best. Voor latere consumptieteelt is het beter niet zulk sterk voorgekiemd poot- goed te gebruiken. Met het late ras Noordeling werden met de kortere koeling zelfs de beste re sultaten bereikt. Late rassen moe ten niet lager dan 4° worden ge koeld en zij moeten laat in het koelhuis worden gebracht en goed worden voorgekiemd. Door koe ling met koude buitenlucht werd zelfs in de zachte winter van 1947 1948 een effect bereikt, dat tus sen 4° constant en 6° constant lag. Het is volgens ons een pers pectiefvolle methode, maar voor kieming in het licht is ook bij deze methode nodig. <Kan onder vangen worden door T. L.-buizen). Voor deze bewaring is een geïso leerd gebouw nodig, een berekend ventilatiesysteem met ventilato ren, en alles hangt verder af van de bediening, wanneer deze al thans niet volautomatisch plaats heeft. C. ZIJDENVVIND.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2