3|nge3on&ni. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE. Zaturdag morgen is van liier naar Leeuwarden getrans porteerd de gewezen matroos der Marine H. Roeperna door •le zee-krijgsraad te zijn veroordeeld tot 7 jaren tuchthuis- ',raf en vervallen verklaard van den militairen standhij ïad zich schuldig gemaakt aan diefstal van 's rijks goederen, door middel van inbraak. (Zie ons nommer 462). Een hofmeester die zich schuldig heeft gemaakt aan ontvreemding, aan boord Zr. Ms. stoomschip Cycloop(zie ons nommer 452) is dezer dagen door de krijgsraad ver oordeeld tot twee jaren correctionele gevangenisstraf. Voor ongeveer drie weken, is er alhier door middel van inbraak, ontvreemd eene som van ruim f 40.ten nadeele van den officier van administratie op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus. Twee scheepsjongens, tegen wie vermoeden ontstond, zijn dezer dagen gearresteerd en naar wij vernemen zijn zij reeds tot bekentenis gebragt. Ze zijn daarna naar het wachtschip overgebragt en zullen voor de zee-krijgsraad teregt staan. De officier-machinist G. B. Hardes, dienende op het wachtschip te Amsterdamwordt met den datum van heden op non-activiteit gebragt. Bij ministerieele beschikking ismet wijziging in zoo ver van de beschikking van 24 November jl., aan den spoorwegopziener B. Sleyster voorloopig Schagen als stand plaats aangewezen. Dingsdag jl. is te Breda tusschen cadets van 't vierde studiejaar en burgers, in een koflijhuis eene botsing ontstaan ^kuarbij eeuige personen ziju gewond. Er is proces-verbaal l^flfcde zaak opgemaakt. H. M. de Koningin heeft voor de verloting ten be- loeve der bewaarschool te Nieuwe Niedorpeen sierlijk anapé-kussen geschonken. De gouden medaille voor 36 jaren trouwe dienst, snevens eene gratifikatie van f50, is toegekend aan den ïer W. Ort, opzigter van de fortificatiën le kl. te Vlissingen. In de volgende maand zal genoemd eereteeken plegtig worden uitgereikt. Uit Sneek schrijft men Het berigt onlangs door de \ieeker Ort. het eerst vermeld, dat de gelden voor den pordhollandschen-Friescheu spoorweg thans voorhanden luden zijn, is geheel onjuist. De ouderhandelingen duren jg steeds voort. Uit China wordt aan het Bat. Ilandelsbl. meegedeeld ,at de aldaar gevestigde Europeauen voornemens zijn, om oij de Chinesche regering aan te dringen om, tot wering der steeds toenemende zecrooverijeen eskader zamen te steflen uit EngelscheEransche, Amerikaansche en Pruisische seh%pen de kosten te dragen door het Chinesche gouvernement. De stedelijke regering van Boston in de Vereenigde jln van Noord-Amerika, heeft de des Maandags uitko- nde dagbladen verbodenverslagen van de Zondag avond jenkomsten te drukken, daar het opstellen dezer verslagen üe wetten schenden die het werken op den Sabbatdag ver bieden en zijn ook verslagen van dagbladen geen werken van noodzakelijkheid, barmhartigheid, of liefde. Verschillende Engelsche bladen behelzen eene mede- deeling van den zoo gunstig bekenden Engelschen genees heer dr. Parson, waardoor misschien een nieuw licht kan ■jp^aau over de zooveel verwoesting aanrigtende runderpest. PDie mededeeling luidt aldus: 1 «Nadat ik geruimen tijd heb toegewijd aan de studie der rzaken__yan den runderpest, ben ik tot het besluit gekomen [at zij niets meer noch minder is dan pokkeu in een on- lerdrukten vorm voor zooverre de kenteekenen zich kunnen intwikkelen. Aan het vaste weefsel van de huid gehecht, lijn de pokken niet waar te nemen voor het oog, maar na den dood kan men ze duidelijk opmerken tusschen het zachte celweefsel en de binnenhuid en verklaren zij den aard der kwaal duidelijk. //Het is gebleken dat geneesmiddelen weinig of geen uit werking doen, maar het middel, dat zich als van zelf aan ^le hand doet, is de inenting, welke mijns inziens het eenige s^jTniddel is om de kwaal tot staan te brengen. Op reeds aangetast vee zou zij welligt weinig uitwerking doen, be halve in het eerste tijdperk der ziekte. Ieder gezond dier moest ten spoedigste worden ingeënt, om zijne veiligheid te V waarborgen. Ik zou in bedenking geven, dat op iederen hoeve in Engeland deskundige personen mogten worden aangewezen, óm gezegde behandeling in toepassing te brengen. "De vaccine-stof zou kunnen verschaft worden door de verschillende vaccinatie-instellingen, en misschien kon zij van de koe zelve genomen worden. Er moet geen tijd ver loren worden om ieder gezond dier in te entenals de eenige kans om de ziekte tot staan te brengen." Op de muren te Londen ziet men thans aanplakbil- letten van den volgenden curieusen inhoud: lordPalmerston Iedereen weet dat de dood van dezen grooten staatsman een ■Bgevolg is van gevatte koude, veroorzaakt door natte voeten, ^klit onheil zou echter Engeland niet hebben getroffen in- en de edele lord de waterdigte vilte zolen van Lacroix idragen had. De Redactie onderschrijft niet altoos der inzenders. Helder, 28 December 1865. Wij zijn hier onder vrinden Ik houd niet van ruzielaat de zaak dus onbeslist (knoeteldorf in den Raad van Wielewaal.) Mijnheer de Redacteur In de vergadering van den gemeenteraad van 17 October jl. werd het vraagstuk besproken om Regenten van het Weeshuis, in strijd met het vi gerende reglement, te ontheffen van de öp heu rustende verpligtingom eene voordragt te doen tot de vervulling der bestaande vacatures. Dit voorstel werd met 7 tegen 6 stemmen geweigerd. In uw nommer van den 25 der zelfde maand, heb ik, later heeft de Redactie zelve, en nog later een zekere Jonas, dit onderwerp behandeld, en allen kwamen er op neer, dat de Raad op het punt geweest is eene geweldige ilater te begaan. Nu dacht ik in het verslag der volgende Raadszitting te lezen, dat Regen ten van het "Weeshuis, gevolg gevende aan 's Raads beslissing en gehoor ge vende aan de reglementaire bepalingen, de bewuste voordragt hebben inge zonden. Doch ja welin de zitting van den 5 dezer wordt daarvan met geen tittel of jota gewag gemaaktwaaruit ik besluitdat Regenten zich niet bekommerende om de gevallen beslissing, blijven volharden bij hun voornemen om geen voordragt te doen. Waar ter wereld leven wij toch Mijnheer de Redacteur, dat dergelijke abnormale handelingen stilzwijgend worden toegelaten De Demosthenes van den Raad, Cicero Bakker Balthuszoon schijnt het verzet van Regenten voor zien te hebbentoen hij zeide, dat als Regenten bij hun besluit bleven per sisteren „de hecle boel in de war zou gestuurd worden." Hij is een soort zienertje geweesteen heel klein proleetjedie het toekomstige heel goed geraden heeft. Zal nu de Raad zich lijdelijk bij het verzet van Regenten neerleggen P dat is niet te onderstellendaar de vacatures wel zullen moeten vervuld worden en dit volgens het reglement niet kan geschieden zonder voordragt. De uit komst zal het lecren. Het doel van mijn schrijven is dan ook alleenlijk ge weest den Raad opmerkzaam te maken, dat het stilzwijgen over dit punt niet onopgemerkt is voorbijgegaan, zoo als men anders zou kunnen vermoeden. Zal men in onze gemeente dan nooit leeren de hand te houden aan vige rende wetsbepalingen eu besluiten wanneer de Hooge Regering daarop geen dadelijk toezigt houdt Voor weinige jaren nog heeft insgelijks eene verre gaande inschikkelijkheid ons een groot geldelijk offer gekost. Met de plaatsing dezer regelen in uw geacht blad zult gij Mijnheer do Redacteur zeer verpligten "Uw bestendigen lezer BEMOEIAL. AELOOE DER VEILING, gehouden in het lokaal Tivoli op Vrijdag 29 December jl., ten overstaan van den Notaris B. Werendt.ijn Smit. No. 1. Pakhuis en Bovenwoningen, Binnenhaven N, No. 106, C. Berghuis B 2. Pakhuis, Achterbinnenhaven voor f7100. 3. Pakhuis en Erf, in de Nieuwstad O, No. 160, A. W. Schouten 3450. 4. Twee Woningen, Molengr. L, Nos. 252 en 253, V. Hogendijk 1610. 5. Twee Woningen achter de voorgaande J. Klein 1310. 6. Zes woningen op het Stort nabij de Kooi, A. W. Schouten 1505. Van 21 28 December 1865. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geeue. GEBOREN Grietjed. van Jacob Jansz. Bakker en Neeltje Saris. Jan, z. van Gerrit Plaatsman en Grietje Ellen. Gerrit Gerbrandz. van Gerbrand Kramer en Tisia Walmoet. Willemz. van Gerbrand Huizinga en Heudrikje Jacobs. Coruelia, d. van Marinus Kooiman en Maria Ja- coba de Jong. Catharina Gerberdiuad. van Eppo Jans Deekens en Bregje de Bruijn. Zacharias Thomas, z. van Klaas Graaf en Dieuwertje van Keereu. Cornelisz. van Adriaan Kwant eu Aafje de Beurs. OVERLEDENWillem Biersteker 1 jaar z. van Willem Biersteker en Grietje Postma Van 16 31 December 1865. ONDERTROUWD Adriaan Jansen 32 j. en Anna Isabella Huijgon 49 j., wed. van J. P. Aarts. Predrik Bos 28 j. en Grietje Volder 21 j. Hermanus Mone 22 j. eu Maria Siewers 22 j. Cornelis Kossen 35 j. eu -D. Oom 28 j. Jacob v. d. Oord 34 j. weduwn. van Guurtje Kooij en Trijntje Zwaan ,27 j. Arie Smit 22 j. cn Maartje Kneijnsbera:24 j. GEHUWD P. Bos en G. Volder. GEBOREN Antjed. van P. J. Zipp en G. Thoinasz. Bregtjed. v. J. Schrieken eu M. Boerseu. Meiudert z. van A. Blom en G. Mo lenaar. Reinouwtjed. van A. Dogger en T. J. Salm. Jan z. van P. Keppel en A. van Rijswijk. Hendrik, z. van P. v. d. Busse en M. Balse- ma. Pieter z. van J. Schrieken en M. Smit. Jan Coenraadz.van B. Schreurs eu E. H. Geerligs. Maarten, z. van J. Dogger en J. Tim mer. Jan z. van A. Tiel eu A. M. Peesch. Cornelis, z. vau G. Sluis en M. Bregman. Johanna d. van C. Tanis en A. Glinthorst. OVERLEDEN: Pieter Muntjewerf 10 d.z. van W. Muntjewerf en A. Kossen. Cornelis Boekei 5 j. z. van G. Boekei en M. de Moei. Trijntje Kater 19 j. d. van P. Kater en G. van Veen. Aagje Schrie ken 38 j. gehuwd met W. van der Oord. 1 Levenloos aangegeven dochter van S. Kranenburg en G. van Groningen. MARKTBEKIGTEN. ALKMAAR 30 December. Aangevoerd 6 Paarden f 14 a 6093 Schapen f 10 a 22, 30 Magere Varkens f 15 a 17, 31 Biggen f7 a 12 Boter per kop 75 a 82£ cts# HOORN 30 December. Aangevoerd 4 mud Tarwe f9.25, 38 mud Gerst f6.75, 85 mud Haver f4.50, 11 mud Boonenpaarden f 8, 4 mud Erwten, Graauwe f20, Groene f15, op monster verkocht: Mosterdzaad f2L, Karweizaad f22. 35 Paarden f40 a 210, 16 Kalveren f9 a 22.50, 165 Schapen f 19 a 28.50, 130 Varkens f 13 a 259 Zeugen f 19 a 50, 215 Biggen f6 A 12, 565 Kippen f0.30 a 1.90, 200 Eenden f0.60 a 1.20, 5300 Kip- Eijeren f 4 a 4.25 1500 Eenden dito f 4 per 100, 2200 koppen Boter 60 a 65 ct. per kop.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3