3|nge3onüen. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TERSCHELLING, stellingen werden door H. M. de Koningin bijgewoond, die herhaaldelijk blijken gaf van goedkeuring. Zooals ik u in den aanvang van mijn schrijven reeds deed opmerken is er, even als altijd omstreeks dezen tijd van het jaarvolstrekt geen nieuws. Wij houden ons dus hiersedert de Limburgsche quaestie en de enquête uit de wereld zijn, en I aar de door het Dagblad voorspelde brief van Thorbecke ch laat wachten, bij gebrek aan binnenlandsche politiek, izïg met de buitenlandsche aangelegenheden, en deze leveren ne onuitputtelijke stof ter behandeling op. De vraagstukken dan ook daaromtrent aan de orde van den dag zijnzijn van het grootste gewigt zoowel voor Europa als voor Amerika en men vraagt zich niet zonder bezorgdheid af, wat er worden zal van de Fransch-Mexicaansche quaestie, na de houding daaromtrent door den president Johnson aangenomen. De oplossing van dat vraagstuk is niet alleen voor de betrokkene uogendhedenmaar voor geheel de wereld van belang. Adieu! De Eedactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Eedacteur In een vorig nommer uwer courant zegt een «Mislukt Theoloog" dat de opvoering van Dekker s Wielewaalverbo den'is, en uit zijne redenering zou ik moeten opmakendat het door het gemeentebestuur van den Helder is verboden. Waarom voegt hij er niet bij, dat het werkje in beslag is genomen en de pers aan banden gelegd Van eene andere le verneem ik weder, dat door en van wege raadsleden die leden van de Rederijkers-Kamer Olympiadie min of T afhankelijk zijn van het gemeentebestuurinvloed is ,-ïoefend en daardoor de opvoering is verhinderd. Het is I schelijk voor het gezond verstand van ons gemeentebestuur leden van den raaddat geen dezer beide lezingen waar- id bevatwant eene dergelijke officieuse censuurzou ge- 1 in strijd zijn met den geest onzer dagen en instellingen, aduit moetik bekennen dat ik in Wielewaal, den Helder niet i herkennen, en daarom zou mij eene dergelijke tegenstand, verwonderenimmers, «il n'y a que la vdrite' qui blesse." r nu vraag ik, waarom worden die geruchten, die toch vleijend zijn voor Helder's gemeentebestuurniet eens ntig wederlegd en de waarheid aan het licht gebragt. 'at zwijgen is het juistdat bij mij en bij velenbedenking ■et ontstaan of het gemeentebestuur toch welligt hier of ar een enkel punt van overeenkomst heeft gevonden tus- len enzen gemeenteraad en dien van Wielewaal. Ik vond arin aanleiding om het werkje nog eens aandachtig te le- 1 in en eene onderlinge vergelijking te maken. Mag ik, M. d. R., mijne overpeinzingen daarover, u voor een volgend nommer aanbieden Zoo ja zal ik ze ter uwer beschikking stellen. Uw bestendige lezer, JONAS. Correspondentie. Jonas maalct ons waarlijk nieuwsgierig naar zijne overpeinzingende ontvangst daarvan zal ons zeer aangenaam zijn. Hij vergunne ons echter dat wij ons de plaatsing voorbehouden. Aan A te 's Hageverzoeken wij bij te late ontvangst van ons blad zijne klagt aan het postkantoor a costy in te dienen, uit het stempel van hier kan hem blijken dat de afzending altijd op tijd geschiedt. Kanton Helder. Opgave der Vonnissen in Strafza ken gewezen door den Heer Kantou- regter te Helder, gedurende het 4e kwartaal van 1S65. P. K. J. O.; S. C. S.te Helder wegens het jagen in gesloten jagt- tijd onvoorzien van eeue buitengewone magtigingen op eeus anders grond zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar of regthebbende om aldaar te mogen jagen, veroordeeld ieder tot betaling van,twee geldboeten ad 10 solidair in de kostenverbeurdverklaring der drie geweren ten behoeve van 's Rijks schatkist; bij niet voldoening der geldboeten ieder vier dagen gevan genisstraf, eu de eerste veroordeelde bovendien 3 dagen gevangenisstraf in geval van niet uitlevering van zijn geweer of betaling der geschatte waarde van 25. C. P.te Helderwegens het zich in het veld buiten openbaro wegen of voetpaden bevinden met een wildstrikveroordeeld in eene geldboete van ƒ20 en in de kosten, verbeurdverklaring van den wildstrik met bevel tot vernietiging bij niet voldoening van de geldboete vier dagen gevange nisstraf. E. D. te Helderwegens het werpen van onreinheden op de openbare straat to Helderveroordeeld in eene geldboete van 1 en in de kosten bij niet voldoening van de geldboete een dag gevangenisstraf. A. O. en J. D. te Helder wegens het maken van nachtelijke burenge ruchten tot verstoring van de rust der inwoners veroordeeld ieder in eene gevangenisstraf van drie dagen en solidair in de kosten bij lijfsdwang invor derbaar. C. S. S. wegens het laten loopen van vee op eeus anders in den oogst staandeu grond te Helderveroordeeld in eene geldboete van 3 en in de kosten bij niet voldoening van de boete een dag gevangenisstraf. H. P. H. te Helderwegens het niet sluiten harer tapperij te Helder ten twaalf ure des nachts bij herhalingveroordeeld in eene geldboete van 6 en in de kostenbij niet voldoening van de boete drie dagen gevange nisstraf. AL. te Helderwegens het rijden door de straten der gemeente Hel der harder dan in gematigden drafveroordeeld in eene geldboete van 5 en in de kosten bij niet voldoening van de boete drie dagen gevangenisstraf. M. Z.te Helder wegens het stoken van vuur in een gebouw te Hel der anders dan in eene daartoe ingerigten en door brandmeesters goedge keurde stookplaats veroordeeld ie eene geldboete van 3 en in de kosten bij niet voldoening van de boete een dag gevangenisstraf. S. L.te Helderwegens met een houtvlot een vooruitvarend vlot op korteren afstand dan van 500 el te hebben genaderd in het Groot Noord- iioll. kanaalveroordeeld in eene boete van 5 en in de kostenbij niet voldoening van de boete een dag gevangenisstraf. IJ. L.P. V. C. v. Ii. W. R. te Helder wegens het afsteken van vuurwerk in het bebouwde gedeelte^der gemeente Helder, zonder schriftelijke vergunning van den Burgemeester veroordeeld, de eerste in eene geldboete van ƒ1, de tweede van ƒ1.50, de derde en vierde van ƒ0.50 en in de kostenbij niet voldoening van de boete een dag gevangenisstraf. J. M. Hz.te Wieringenwegens het veroorzaken van den dood van een melk of slagtbeest aan eeu ander toebehoorende door het los laten loopen van een kwaadaardig dierveroordeeld in cenc geldboete van 5 en in de kostenbij niet voldoening van de boete twee dagen gevangenisstraf. M. J. v. i). H.te Helder wegens het huisvesten in hare woning van twee publieke vrouwen en wegens het toelaten van ontuchtige zamenkomsten aldaar een en ander zonder vergunning tot het houden van een bordeel te hebben verkregen, veroordeeld in twee geldboeten, elk van ƒ25 en twee gevangenisstraffen ieder van drie dagen bij niet voldoening van de boeten twee gevangenisstraffen ieder van vier dagende kosten invorderbaar bij lijfsdwang. Kanton Helder. Opgaven der Boeten, voldaan naar aanleiding van Artikel 254 Wetboek Strafvorderingen, op magtiging van den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongeregt te Heldergedurende het 4e kwartaal van 1865. II. D. S.L. H.D. II. P. V. C. V.F. G. I). H. J. B. C. V. J. L. v. G.J. S.J. K.D. G.D. G.te Helderwe gens het onbeheerd laten staan van wagens op de openbare straat te Helder, ieder eene boete van ƒ1, te zamen ƒ14. P. V. D. Z.G. K.H. S, C. T.te Helder en J. Jz. R te Texelwegens het laten loopen van vee op eens anders grond ieder eene boete van 5 te zamen 30. C. M.J. d. V. A. B.A. K.tc Helder, wegens het wer pen van onreinheden op de straat te Helderieder eene boete van 1 te zamen 4t. A. M. A. G.B. K.A. V. T. v. d. V.; te Helder, we gens het uitkloppen van vloerkleedcn op de opeubare straat te Helder na tieu uur 's morgeusieder eene boete van Ite zamen 5 G. S.W. S.tc Helder wegens het niet inleveren van eene lijst van bij hen gelogeerd hebbende persouen, ieder eene boete vau ƒ1, te zamen 2. W. S.te Helder, wegens het niet inschrijven* in ziju regegister van de namen der in zijn logement gelogeerd hebbende personen boete 5 M. B.tc Helder, wegens het niet sluiten zijner herberg tc Helder des nachts ten twaalf ure, boete 3.— T. K._; te Helder, wegens het niet voorhangen van een exem plaar der verordening op de herbergen te Helderin de gelagka mer harer tapperij boete 1. R. Z.D. II.J. K.te Helder, en M. R.te Texel, wegens het onbeheerd laten loopen van vee op den openbaren weg ieder eene boete van 1 te zamen 4.— K. Pz. D.; te Helder, wegens het niet behoorlijk in zijn koopmans- register omschrijven van den aard der door hem gekochte goede ren boete t, 10. W. v. L. te Texelwegens het uiten van scheldwoorden tegen iemandzonder daartoe uitgetergd te zijn boete 2.50 Totaal ƒ80.50 Van 28 December 1865 3 Jauuarij 1866. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD Geetie GEBOREN: Dirk, z. van Jan Hendrik Kikkert en Trijntje Boon. Johannad. van Cornelis Mulder en Eva Gootjes. OVERLEDEN: Jan Bakker 3 m.z. van Dirk Arisz. Bakker en Aagje Plaatsman. Gerbreg van Grouw 67 j. eerder weduwe van Jan Duinker laatst van "Willem Kerke. Feijtje Kikkert 65 j. geh. met Jacob List. Jaantje Kikkert 11 j.d. van wijle Adriaan Kikkert en Trijntje Bakker. Jacob Ochqué 9 w.z. van Izak Ochqué en Trijntje Boesje. Van 17 31 December 1865. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD Sake de Vries en Grietje Kuijpcr. Ariëu Kooiman en Sjoeke Lieuwen. GEBORENWillem z. van Hendrik Jobs Sluijk en Grietje Hendriks Kuijper.Pieter, z. van Gerrit Brandenburg en Jaulce Thomas Mosselman. OVERLEDEN: Wijbrand Pieters Rotgans geh.met Maamke JansDoeksen 83 j. Tjaard Jetzes Boer geh. met Klaaske Pieters Bakker 50 j. Trijntje Oenes Zorgdrager geh. met Hendrik Teunis Bloem 30 j. Grietje Pais 12 j. Neeltje Jacobs Klijn wed. van Willem Nikeles Koop 36 j. M A R K T B E R I G T E i\. PURMERENDE 2 Januarij. Kleine Kaas f 34.75 Middelbare fGoede voorraad; langzaam verkocht. Aangevoerd 65 stapels Kleine KaasMiddelbare. Boter van fl.H) tot 1.20 per Ned. fg. Gemiddeld f 1.15 per Ned. 1$. Aan gevoerd 50 Runderen. Vette Koeijen door kleine aanvoer tot verhoogden prijs, met levendigen handel, Gelde-Koeijen zeer ferm. 19 Paarden. 59 Vette Kalveren. De handel minder vlug, de prijs van 70 tot 95 ct. per Ned. fg. 24 Nucht. Kalveren. Prijsvan f 8 tot 18 per stuk. Handel vlug. 39 Vette Varkens. De prijs was van 50 tot 58 ct. per Ned. Handel vlug. 5 Magere Varkens van f 16 o 24 en 48 Biggen vau f7 tot 11. Handel matig vlug. 312 Schapen en Lammeren. Vette Schapen vlugger. O verhouders de goede kwa liteit redelijk vlug. Kip Eijeren f 4Eend-Eijeren f per 100 stuks. 165 Ganzen f 3.25 tot f 3.50 per stuk. 57 Zwanen f 7.50 tot 8. Verleden Donderdag zijn ter waag gewogen 28 stapels Kaaswegende 7825 Ned. fg. De hoogste markt was voor Kleine Kaas f33.— 1 stapel f34.25 en 1 stapel f34.50. Aangevoerd: 1264 Ned. fg Boter. SCHAGEN 4 Janurij. 2 Paarden f30 a 60. 4 Magere Gelde Koeijen f70 a 120. 8 Vette Gelde Koeijen f160 a 200. 14 Nuchtere Kalveren f5 a 10. 200 Magere Schapen f 18 a 24. 140 Vette Schapen f 26 a 32. 22 Magere Varkens 12 a 20. 27 Biggen f6 a 8. Konijnen 15 a 60 ct. Kippen 60 a 120 ct. Eenden 50 a 100 ct. Duiven 10 a 20 ct. Boter 82| ct. per kop of f 1.07 per Ned. fg. Kaas 25 a 50 ct. per Ned. t§. Kip-Eijeren f 3 a 3.50 per 100 stuks. Eend-Eijeren niet aangevoerd. LONDEN 4 Januarij. Ter veemarkt waren aangevoerd1780 Runderen4230 Schapen en Lammeren255 Kalveren 85 Varkens.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3