it i m -J w s t si p i it c- m XT. waren de troepen in de kazernen geconsigneerdwat even goed kan beteekenen dat men ben niet vertrouwt, als dat men in de hoofdstad voor een opstand beducht is en zich voorbereidt om dien te onderdrukken. O'Donnell heeft zich in den laatsten tijd vaak beroemd, dat hij magt genoeg kan ontwikkelen om een oproer onmiddelijk te onderdrukken. Daarentegen hebben zijne tegenstanders in de camarilla open lijk en bedekt het gevoelen geuit, dat de generaal even als dozijnen anderen, een deugniet wasdie heteven goed als de bekende oproerling Prim en de eigenzinnige generaal Narvaez, op den val der koningin gemunt had. Even be kend is het ook volgens die brieven dat het hof met weerzin het Portugeesche koningspaar Madrid zag passeren en beducht was voor demonstraties ten gunste van eene za- mensmelting der beide deelen van het schiereiland onder een j lid van het Coburgsche huis. De koningin legde daarom zoo geheel en al beslag op dë hooge gasten dat de goede bur gerij van Madrid hen ter naauwernood kon zien. Aankomst te Madrid 11 ure; déjeuner ten hovevertrek ten 2 ure. Dit heeft nogtans niet belet dat aan het spoorwegstation de kreten werden gehoord»leve de liberale koning en koningin van Portugal." Daar de koningin van Spanje juist het te gendeel van liberaal is, kan men begrijpen hoe opregt de vriendschap was waarmede zij de vorstelijke bezoekers ontving. In Chili hebben geene beslissende gebeurtenissen plaats gehad. De tijding van den opstand in Spanje zal ook daar grooten invloed uitoefenen. Nu reeds zal men er de gevol gen van ondervinden. De Spaansche regering heeft name lijk contra-order gegeven voor het vertrek van verscheidene oorlogschepen derwaarts. Naar men te Parijs verzekert, heeft de generaal Lamarmora zich tegenover het Fransche gouvernement verbonden, om de finantiele aangelegenheden tusschen Italië en Romewelke reeds sedert.het Septemberverdrag van 1861 hangende zijn, eindelijk te regelen en des noods tot de ontbinding der ka mer over te gaanindien deze het voornemen mogt in den weg staan. Volgens de loopende geruchtenper laatste mail over Nieuw-York aangebragt, zou Juarez van het presidentschap hebben afgezien. Voorts zijn er ook twijfelachtige geruchten in omloop betreffende eene revolutie tegen het keizerlijk gou vernement in Mexico. HelderNieuwediepWillemsoordenz. 9 Januarij 1866. Door Z. M. is vergunning verleend aan den kapt. t/z J. J. Wichers tot het dragen van de orde van officier van de Roos hem vereerd door den keizer van Braziliën. Door Z. M. is aan den kapt. t/z H. Camp, komman- dant van het korps Mariniers de betrekking opgedragen van Inspecteur van genoemd korps, onder toekenning van den titulairen rang van Schout-bij-Nacht. Bij besluit vau Z. M. is, ingaande 1 Januarij, de kapt.-luit. t/z. Jhr. II. P. de Koekop verzoek afgevoerd van het korps zeeofficieren en hem bepaaldelijk opgedragen de betrekking van Inspecteur-Generaal over het loodwezen betouning, enz. met den titel Hoofd-Tnspecteur en perma nente Commissaris voor het gemeenschappelijk toezigt over het loodswezenbetonning enz. op de Schelde. Bevorderd tot kapt.-luit. t/z. de luit. t/z. le kl. J. K. van de Kruijsse Pilaar en tot luit. t/z. le kl. de luit. t/z 2e kl. E. L. Baron van Heeckeren van Walien. Met den 11 dezer wordt de officier van gezondheid der 3e klasse bij de zeemagt J. C. E. Steenwijk geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, en de officier van gezondheid der 3e klasse C. H. Schröder bij het hospitaal der marine. Men schrijft ons van Texel, het volgende: Te Oude Schild werd Dingsdag 2 Januarij een eenvoudig en toch in- drukwekkend feest gevierd. De heer T. Mets aldaar mogt het voorregt ten deel vallen op dien dag zijne betrekking vau Postschipper tusschen Texel en den Helder 25 jaren te hebben vervuld. De verdiensten welke deze man zich, ondanks zijn onaanzienlijk ambt, omtrent het postwezen wist te verwerven verdienstendie ook door zijne superieuren worden erkend en gewaardeerdbragten eenige zijner dorpsge- nooten op het denkbeeld, hem ter gelegenheid van zijn zilveren dienstjubi- laeum eene aangename verrassing te bezorgen. Eene circulairedoor heti uan zijne vele vrienden en vereerders verzonden had ten doel dc belang stelling daarvoor in meer uitgebreiden kring op te wekken. Tot hnnne vreugde werden zij in hunne hoog gespannen verwachtingen niet teleurge steld integendeelde uitkomst beantwoordde daaraan volkomen al kan het niet ontkend worden, dat de stoomboot-crisis waaronder wij thans lijden, welligt eenen enkelen dwazen en bekrompenen partijganger weerhield er rond borstig voor uit te komen, dat de heer Mets eene openlijke hulde dubbel waard was. Trouwens verzet of tegenkanting kon hier niet batentenzij men zich aan 't gevaar wilde blootstellen eeu bespottelijk figuur te maken in het oog vau alle weidenkenden. 's Morgens om elf uur dan begaf zich de commissie naar zijne woning en bood hem eenige keurige geschenken aan.Hoe de jubilaris, die hoege naamd niets wist van 't geen er stond te gebeurente moede was zulien allen, die hem kennen, zich ligtelijk kunnen voorstellen. Hij stond letterlijk als aan den grond genageld zijne lippen beefden en een traan parelde in zijn moedig oog. En waarlijk niet ten onregte was hij getroffen door de verandering die zijn eenvoudig kantoor binnen een half uur had ondergaan. Dc oude leuningstoel was verwijderd om plaats te maken voor eene fraaije voltairedie volgens 't oordeel van kunstkenners haren vervaardiger, den heer Victor Le Erun te Amsterdamalle eer aandoet. Bij den met heerlijk groen sierlijk uitgedoschtcn dischprijkte een prachtig zilveren inktstelalsmede een ebbenhouten kokertje met zilver gemonteerd waarin zich eene naamlijst bevond van al degenen die van hunne deelneming hadden doen blijken. Deze beide stukkeu waren geleverd door de beroemde fabriek van den heer J. M. van Kempen te Voorsc'noteu zoodat het wel niet noo- dig zal zijn te zeggendat hier geene sprake kan wezen van aanmerkingen maar enkel vaa lof ca welverdienden dank. Genoemd inktstel wijktwat zijnen vorm betreftgeheel af van den gewonen, 't Is eene cristallen flacon, in 't midden eener ronde zilveren schaalop het deksel waarvan een Nepthu- nus in gedreven zilver is aangebragt. In 't holle der schaal vindt men aan weerszijden en relief eene medaille door de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij aan Mets geschonken voor 't redden der bemanning van de beide schepen Favorite en Gezina, 18 en 20 Nov. 1860 op Texel gestrand en op den raud er van eene toepasselijke iuschriptie. Dat de dag, waarop men dezen achtbren jubilaris eene kroon van burger deugd om zijne slapen vlochtnooit uit zijn hart of geheugen zal worden gewischt, lijdt wel geen twijfel. Mogt Texel, ja mogt Nederland zich nog een tal van jaren in zijn bezit verblijden. Ouze Haagsche correspondent schrijft ons: Bij de zeven in omloop zijnde geruchten nopens den op volger vau den heer Betzdie ik u in mijn vorig schrijven mededeelde, heeft zich thans nog een achtste gevoegd, nl. dat de minister van financien ad interim, de heer Olivier, definitief als zoodanig zou benoemd worden, terwijl er alsdan een ander met de portefeuille vau justitie zoude worden be last. Om verschillende redenen meen ik dit gerucht in twijfel te mogen trekken, voornamelijk omdat de heer Olivier met finantiele aangelegenheden ten eenenmale onbekend is. Nieuws ontbreekt hier geheelzoodat wij ons met het oude moeten vergenoegen daarom moet ik u voorstellen voor dezen keer hetzelfde te doen. Gedureude het jaar 1865 zijn in de gemeente Zijpe geboren 157 kinderen van het mannelijk en 149 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 306; gehuwd 50 parenover leden 93 mannen en 71 vrouwen, te zamen 163; meer ge boren dan overleden 142. Van elders ingekomen 266 man nen en 289 vrouwen, tezamen 555; naar elders vertrokken 230 mannen en 275 vrouwen, te zamen 505; meer inge komen dan vertrokken 50. Zoodat dus de geheele bevolking, die op 1 Januarij 1865 een aantal van 6060 zielen telde, op ultimo December 1865 met 192 zielen vermeerderd is. De geheele bevolking beliep op den 1 Januarij 1866 alzoo 6252 inwoners. De loop der bevolking der gemeente Callantsoog over het afgeloopen jaar 1865, is: geboren 12 kinderen vau het man nelijk en 12 kinderen van het vrouwelijk geslacht, te zamen 24; gehuwd 5 paren; overleden 9 mannen en 10 vrouwen, te zamen 19; meer geboren dan overleden 5. Van elders ingekomen 9 mannen en 12 vrouwen. Naar elders vertrok ken 25 mannen en 19 vrouwen, te zamen 44; meer ver trokken dan ingekomen 23tengevolge waarvan de geheele bevolking, die ultimo December 1864 een aantal van 691 zielen telde, op gelijk tijdstip van 1865 eene vermindering van 18 inwoners heeft ondergaan, waardoor dus het mon- tant der bevolking op 1 Januarij 1866 tot eeu zielental van 673 was gedaald. Van Soerabaija schrijft men Een onzer stadgenooten de heer Eduard Douwes Dekker heeft met glans het examen A te Batavia afgelegd; thans onderwerpt hij zich aan het exameu B. De examinandus bragt vier jaren bij de zeevaart dooren besteedde daarna twee jaren aan eigene studie en zelfopleiding. Dit voorbeeld bewijst, dat bij ijver en vasten wil, jonge lieden door een tropisch klimaat niet belet worden vorderingen in kennis en wetenschap te maken. Moge het geciteerde exempel anderen tot arbeid en inspanning opwekkenen aldus de invloed der hatelijke indische indolence gaande weg afnemen. Zoon van wijle den heer P. Douwes Dekkerin leven predikant bij de Doopgez. gemeente te Helder. Uit eene opgave van het departement van financiën, opgenomen in de Staats Courant van gister, blijkt dat ge durende het jaar 1865 voor de eerste maal nederlandsche zeebrieven zijn uitgereikt aan 5 clippers, 5 fregatten, 5 barken 12 brikken, 30 schoeners, 17 galjoten, 3 koffen2 tjalken, 6 smakken, 1 hoeker en 2 bommen totaal 98 schepen, meten de 12,498 lasten, waarvan S8 binnen 'stands en 10 buiten 'stands gebouwd. In 1864 bedroeg het aantal 149metende 19,673 lasten, waarvan 122 binnen 'stands en 27 buiten 's lands gebouwd. De Belgische koopvaapdijvloot bestond op 31 Decem ber jl. uit 112 schepen, waaronder 17 driemasters, 31 bar ken, 22 brikken, 21 schoener-brikken en schoeners, 8 stoom schepen enz. In 1865 zijn er 13 schepen bijgekomen, waar onder 5 driemasters en 3 barkschepen. Door het provinciaal geregtshof van Zuidholland is Zaturdag uitspraak gedaan in de zaak van zekeren Schultze, beschuldigd van diefstal. Na eene preventive gevangenschap van tien maanden is de man vrijgesproken, omdat niet bewe zen was dat goederen, in zijne woning gevonden, een stuk karpet en eeu stuk looper, ontvreemd waren van eene stoomboot zoo als beweerd werd. Men schrijft uit Deventer 5 Januarij. Enkele cou ranten hebben het uitbreken vermeld eener ziekte onder de paarden, en werkelijk hebben zich enkele gevallen daarvan op verschillende plaatsen in ons tand voorgedaan. Zoo ver nemen wij tot ons leedwezen, dat van de jongere paarden van

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2