BUGMIJKE STAND DEit GEMEENTE HELDER. TELEGRAM. den heer jhr. Teding van Berkhoutop diens landgoed onder Olst reeds drie aan genoemde ziekte zijn bezweken Men heeft heden een dier beesten geopendom over den aard der ziekte te kunnen oordeelen, en bevonden, dat het een bederf in het ruggegraatsmerg en eene ontsteking der longenwas, die evenwel, naar het oordeel van deskundigen, niet voor bepaald aanstekelijk moet gehouden wordenofschoon zij in verband schijnt te staan met zekere nadeelige bestanddeelen in de dampkringslucht. De paarden die een oogenblik te voren nog volkomen welvarend zijnvallen om zoo te zeggen om en zijn in korten tijd een prooi van de verradelijke ziekte. Onder de paarden van het alhier garnizoenhoudende le reg. dragondersheeft men tot lieden gelukkig geen spoor van die ziekte ontdekt, doch de vrees daarvoor maakt na tuurlijk dubbele opmerkzaamheid noodzakelijk. In Zuid-Holland heeft de veetyphus over het geheel nog altijd een ernstig karakter, en is meer toe dan afne mend. In ruim 60 gemeenten heerscht de ziekte. Daartoe draagt bij dat er veehouders worden gevondendie de ziekte, zoo veel doenlijk is, geheim houden-, er zijn zelfs voorbeelden van buurten, waar de veehouders vroeger weigerden opgave te doen en thans de ziekte een kwaadaardig karakter aanneemt. De Asser Crt. bevat het volgende tfDrentsche landlieden gij moet vreezen dat de veeziekte ook deze provincie bezoekt. Wat wij u bidden mogen, neemt toch als verstandige lieden al de voorzorgen, door de bekwame veeartsen u voorgeschreven. Bewaart den warmen stal zorgvuldig tegen togt, ont staande door het openlaten van deuren en vensters. Zorgt voor een geregelde dagelijksche afmesling. Houdt vooral, de stallen zindelijk, ja zoo zuiver mogelijk. Wascht u vee van tijd tot tijd, opdat „de poriën van de huid open blijven. Moet de stal versche lucht hebbenen zet gij daartoe de deur open zorgt dan dat uwe beesten met een kleed bedekt, worden, om niet schielijk koude te vatten. Verzuimt niet, uw vee altijd zuiver drinkwater te geven en gebrrüt daartoe nimmer vuile emmers of vaten. Geeft uw vee goede, rijkelijke strooijing. Weert ook met de meest mogelijke gestrengheid vreemde veekoopers en slagers van uwe stallen". De heer Thomas L. Plant, de bekende weerkundige, schrijft aan den Morning PostGedurende de dertig jaren waarin ik het weder naauwkeurig heb gadegeslagen, heb ik Opgemerktdat de strengste winters werden voorafgegaan door weder, als hetwelk gedurende de laatste negen maanden heerschte". De winter kan dus, naar zijne meening, nog streng zijn. De Araerikaansche gouden- en zilveren munten zullen in het vervolg, krachtens een besluit van het laatste congres tot randschrirft bekomen: //op God vertrouwen wij." Een ter dood veroordeelde te Leeds, heeft gelegenheid gevonden om, toen een geestelijke zijne cel verliet, daaruit te ontsuappen en zich van boven van eene galerij naar beneden te werpen, waardoor hij zoo verwond is, dat men vreest, zoo schrijven de Engelsche bladen, dat hij de dood straf niet zal kunnen ondergaan. Te Pesth bevindt zich thans een man in hechtenisdie zijn geheele leven vrouwenkleederen heeft gedragen en vrou wenarbeid heeft verrigt. Hij heeft aan de regters verzocht dat gewaad te blijven dragendaar hijvan zijne vroegste jeugd af, als meisje opgevoed, een afkeer had van maunen- kleederen. Bij verscheidene feesten op de Tuilerien, werden niet enkel fijne geregten en wijnmaar ook zilveren couverts gestolen. Ten einde dit voor het vervolg zooveel mogelijk te voorkomen, is aan de bedienden eene lieverei gegeven, waarin maar één kleine zak is om hun zakdoek te bergen. De Monde deze instelling van den nieuwen hofmeester Dupuis mededeelende, voegt er bij: misschien ware het zoo kwaad niet als ook de genoodigden maar één zak mogten hebben. Voor eenige dagen kwam eene naaister te Parijs te j huis, en vond tot hare verbazing de kamerdeur, die zij meende gesloten te hebbenopen. Binnentredende zag zij een man bezig om al wat voor de hand kwam iu te pakken en het was haar niet twijfelachtig, dat men bezig was haar te bestelen. Met verwonderlijke koelbloedigheid zeide zij //pardon ik ben zeker verkeerd woont mej. Delanais hier niet meer?" De dief, op zijne beurt zeer gevat, antwoordde: *neen die is verhuisd", en hij gaf naauwkeurig straat en nommer op. De kloeke naaister spoedde zich weder naar beneden, gaf den conciërge keunis van hetgeen er omging, en dientengevolge werd, na weinige oogeublikkende dief gearresteerd, toen hij zich juist met het gestolene wilde verwijderen. Onlangs werd te Parijs eene arme vrouw begraven, sedert dien tijd zag men dagelijks een hond haar graf be- weenen. Dezer dagen passeerden eenige jonglingen het kerk hof en merkten toen de hond op. Een hunner bleef staan en sloeg de gedragingen van den hond gade. Toen het dier den jongeling bespeurdeliep hij naar hem toeliefkoosde hemen gaf te verstaan dat deze hem volgen zou. Hieraan voldoende liepen zij een eind weegstoen de hond op de vijfde verdieping eener armoedige woning aan de deur krabte. Binnengekomen zag men daar een schoon meisje. De jon geling vertelde haar onmiddelijk zijn wedervaren met den hond zij verhaalde hem wederkeerig hare armoede, met dat gevolgdat daaruit eerst wederkeerig een gevoel van vriend schap en later van liefde ontstond, en zij de vorige week te zaïnen in de echt zijn getreden. Ie een der Fransche bladen leest men dat in Japan een gebod is uitgevaardigdwaarbij bevolen wordt om de groei der kinderen te bevorderen. Die op20jarigen leeftijd nog be neden eene zekere bepaalde maat is zal met stokslagen ge straft worden tot dat hij de vereischte maat heeft. Het schijnt dus dat men daar de kunst bezit om van dwergen reuzen te maken. Te Stokholm is onlangs eene nieuwe uitvinding gepa tenteerd. Zij bestaat hierin om geldkisten volkomen tegen vuur bestand te maken. De gewone brandkisten zijn, zoo als men weet, van ijzer en ijzer van binnen. Deze kisten nu ookmaar de ruimte tusschen het metaal is echter gevuld met water, hetwelk daarin als 't ware opgesloten is en na tuurlijk het vuur dadelijk bluscht. Te Grimberg hebben de nachtwakers jl. week gewei gerd te zorgen voor de rust op de openbare straat, indien de burgemeester hunne bezoldigingdie 4 sgr. bedraagt niet zou verhoogen tot 5 sgr. De burgemeester is genood zaakt geworden hieraan te voldoen. Op den jongsten tweeden Kersdag heeft te Bremen een gezelschap zich op het nog zeer wrakke ijs van de stadsgracht gewaagdmet het gevolg dat zeven der personenwaaruit het gezelschap bestondin het water vielen en twee ver dronken. Van 29 December 1865 5 Januarij 1866. ONDERTROUWD H. Stolkmatroos bij de Marine 31 jaren en M. Krijnen 23 jaren. P. H. Greinermetselaar 20 jaren en G. Kok 21 jaren. C. Mulders, broodbakker, 26 jaren en C. J. Lobach 33 jaren, wonende tbans alhier onlangs te Haarlem en Alkmaar. J. W. Elfrink, broodbakker, 27 jaren en B. M. Luff, 19 jaren. GEHUWD C. G. P. Lohmeijer en E. A. H. Langkemper. BEVALLEN A. Thijssen gcb. Kuiper D. E. Desplanquc gcb. Dijker Z. H. Vcrmaes geb. Graai' Z. C. J. Bergen geb. Slaterus Z. C. HariDg geb. Blok D. J. de Coclc geb. Roos Z. M. Breet geb. Scborsij D. N. Wcij geb. Knijnsberg D. G. de Haas geb. Rijkers 1 Z. en 1 D. E. L. A. Parker Verboom geb. Hellmund Z. P. Dunk geb. Wol- vendijk Z. K. Grunwald geb. de Jong D. A. Breet gcb. Enzlin D. G. H. Böbnbardt geb. Gerritsen D. OVERLEDENM. de Leeuw 28 jaren. D. J. C. vau Velsen 10 maanden H. Metselaar 43 jaren. Levenloos aangegeven 1. M A r« K T B E n I G T E Al. ALKMAAR 6 Januarij. Aangevoerd 4 Paarden f 15 a 50, 5 Koeijcu f60 a 90, 236 Schapen f10 a 20 9 Magere Varkens f10 a 17, 20'Biggen f6 a 9, Boter per kop 70 a 80 ets. HOORN 6 Januarij. Aangevoerd 13 mud Tarwe f9 5 mud Rogge f 735 mud Gerst f6.75, 53 mud Haver f4.50, 16 mud Boonenbruine f 13.50 paarden f 8.25 7 mud Erwten, Witte groote f 10.50 25 Paarden f40 a 150, 19 Kalveren f7 a 19, 160 Schapen f 17 a 26, 120 Varkens fS a 19, 5 Zeugen f 17 ii 46, 200 Biggen f6.50 a 7-50, 370 Kippen f0.45 a 1.70 900 Eenden f0.60 a 1.10 5300 Kip-Eijercn f3.70 a 4 per 100 2210 koppen Boter 55 a 60 ct. per kop. Heden Dinc/sdaq, 9 Januarij 1866. EFFECTEN Beurs van AMSTERDAM 5 °/0 Metalliek (oude)55} 6% Vereenigde Staten v. Noord-Amerika 1882 68 3"/o Mexico (oude)21} 3°/0 Mexico (nieuwe)19 j 6°/0 Turken 3Binnenl. Spanje34' Illinois 86}- AANGEKOMEN SCHEPEN OP JAVA, voor 15 Dec. jl. Bilderdijk, A. Viëtor 'Rotterdam; Tan DaniëlH. vau Useudoorn dito Johanna A. Verduindito; Ary ScJieffer, J. G. Kunstdito Willemina fy Clara P. MolenaarAm sterdam LouiseP. Buys Jr.dito; Kinderdijk, A. Ver does, Singapore; Julie P. J. Cherpioen Japan; Sagilta W. J. Bakker, ITong Kong TokohamaG. L. L. Comfurius ChinaAcadia C. Huyser van Reenen Sydney Cherïbcm A. M. SwartsMelbourne. 350ste SXAATS-LOTERIJ1ste Klasse. Prijzen van f100 en daar boven. No. 14857 f20,000; no. 2016 f2000 no 2145 en 3471 ieder f 1000 110. 15205 f400; 110. 3063 en 17018 ieder f 200; 110. 5894 en 10261 ieder f100.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3