in een haven te brengenof ingeval het schip mogl zinken de equipage en zooveel mogelijk van den inventaris te bergen. Het is opmerkelijk zoovele schepenzoowel voor Ne- derlandsche als vreemde havens in de Noordzee bestemd, hier gedurig als bijleggers binnenloopen, waaruit weder ten duidelijkste blijkt, dat voor schepen die in de Noordzee in nood verkeeren onze haven boven anderen immer ge prefereerd wordt. Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau is heden morgen uit de haven gestoomd en isna de machine beproefd te hebben, op de reede ten anker gekomen. Aan den provoost bij het corps dek- en onderofficieren der Marine J. F. Wintergeregtigde tot het dragen der gouden medaille voor 50jarige trouwe dienst, is hehalve het hem bij Zr. Ms. besluit van 30 Dec. jl. toegekende pen sioen van f180 'sjaars, toegekend eene personele toelage van f 100 's jaars, uit het fonds voor oude en gebrekkige zeelieden. Te beginnen Maandag 15 dezer, zullen er voor be- hoeftigen weder tegen inkoopsprijzen brandstoffen verkrijg baar worden gesteld aan het pakhuis, kanaalweg wijk I No. 23. {Zie advertentie hierachter Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn be- vrecht, de navolgende 10 schepen, als: voor Amsterdam: Minister van Hall, kapt. O. de HaasJava PacJcet, kapt. Crap HellingmanBernhard fy Agneskapt. B. Ordeman Betronella Catliarinakapt. C. H. van der Veen Stad Assen, kapt. B. H. Boer; Sindbad, kapt. J. Kooij Frans 8f Blise kapt. T. J. Niedfeld; voor Rotterdam: Cornelis Wernard Ncluardkapt. K. J. SwartOtlo, kapt. S. Stehman Tresling; voor Middelburg J Elminakapt. L. H. Demmers. Men schrijft uit Hoorn 9 Januarij: Naar men met zekerheid verneemt, zijn thaus eenige heerenonder anderen de heer H. Linsenaar Londen ver trokken, om met Engelsche kapitalisten te onderhandelen, tot het tot stand brengen van den Westfrieschen spoorweg. Men schrijft uit Harderwijk 10 Januarij: Het contingent, hetwelk in dit jaar naar Oost- en West- Indie zal worden uitgezondenis aldus vastgesteldvoor Oost-lndie 2000 man, waaronder begrepen zijn 450 artil leristen en 85 cavalleristenen voor West-Indie 120 man, waarvan 100 naar Suriname en 20 naar Curaijao. Tengevolge hiervan is de overgang voor militairen uit het leger hier te lande bij de koloniale troepen weder opengesteld. Voor de dienst ter kuste van Guinea wordt een offic. van gezondheid 2e kl. gevraagd, met bezoldiging van f 1800 's jaars vrije woninggratificatie voor uitrustingvrije over- togt en bevoegdheid tot particuliere practijk. De Arnhemsche Ct.die het met de Tijd steeds druk aan den stok heeft, bespreekt thans de giften voor den paus bijeengezameld en ergert er zich over, dat die gelden {de Tijd berigt reeds f 74,071.93i te hebben bijeengebragt) niet voor de armen zijn bestemd, terwijl zij dikwerf van armen komen, gelijk uit de bijschriften o. a. blijkt'/kersgeschenk aan onzen H. Vader van eene gehoorzame dochter, die zonder bestaan is" f2.50. //Eeu arbeider en zijn vrouw, hebben voor den H. Vader gewerkt een dag in de kou" f 0.50. //Het eerste weekgeld van een meisje" f0.50. //Van eene arme weduwe" f 1.00. Zulke bijschriften zijn waarlijk vol beteekenismen moet eerbied hebben voor deze geversmoge de bestemming, die aan de zoo bijeengebragte gelden gegeven wordtover eenkomstig zijn aan het offer, dat dikwerf werd gebragt. In het blad getiteld de Runderpest leest men Er zijn reeds bij herhaling adressen ingezonden over de onvoldoende maatregelen der Regering ter beteugeling van de runderpest. Deze hebben echter tot nog toe weinig gevolg gehad. Middelerwijl grijpt de ziekte al meer en meer om zich heen, neemt zij een kwaadaardig karakter aan, en wor den de verliezen grooter. De brandpunten van besmetting ver meerderen niet slechts, maar zij nemen ook in intensiteit toe. In dezen treurigen stand van zaken achten wij het van groot belang, dat niet slechts de heeren veeartsen hun oordeel uitspreken zoo als zijnaar wij hopenweldra in massa zullen doen maar dat ook de groudeigenaarsde landbou wers en de veehouders in grooten getale openbaar van hunne meeniug doen blijken en niet langer het stilzwijgen bewaren, opdat helder in het licht trede of zij tevreden zijn met de maatregelen die tot nu toe gevolgd worden, dan wel, of zij met ons verlangendat de Regering den tot nu toe in geslagen weg verlate eu besluite alle aangetast en verdacht vee na voorafgegane onteigening, volgens een daartoe op zettelijk ontworpen wet af te maken. Wij noodigen daarom allen, wie 't aangaat, uit zich alleen ojnog beter, in vereeniging met anderen, cordaat te verklaren, en ons met een woord of wat daarvan kennis te gevenzullende wij dan van een en ander in dit blad achtereenvolgens mededeeling doen. Wij worden daartoe niet geleid door de begeerte om agitatie op te wekken, of om eenig ander nevendoel te bevorderen, maar uitsluitend om helder te doen uitkomen, welke meeniug Nederland's meest verlichte en beschaafde grondeigenaars, landbouwers en vee houders in zake de runderpest zijn toegedaan daar zij im mers even goed een oordeel mogen hebben en uitspreken als de handelsstand Wij nemen voorts de vrijheid tot eenigeu spoed aan te sporenen de medewerking in te roepen van hen die 't met ons eens zijn, verzoekende wij ten slotte, dat de naamteekeningeu voorel duidelijk geschreven worden, met bijvoeging van beroep en woonplaatsterwijl men de brie ven zal willen frankeren. Zegt het voort Men schrijft uit Oudewater, 10 Januarij Eene voorgenomen onteigening en afmaking van vee op een door de veeziekte aangetasten stal heeft in de naburige gemeente Willescop tot een volksoploop aanleiding gegeven, die echter daar de onteigening, om welke reden is niet juist bekend, geen gevolg heeft gehad, tot nog toe zonder gewelddadigheden is afgeloopen. Het detachement mineurs dat tot die onteigening moest medewerken, is echter inden omtrek ingekwartierd, in afwachting, zooals men zegt, van meerdere troepen, om morgen de zaak door te zetten. Ingeval de volksgeest zich aldan zoo openbaart als heden bestaat er reden om het ergste te duchtendaar de gemoe deren zeer zijn opgewonden. -De ziekte onder de paarden te Olst neemt toetot nu toe zijn er reeds 7 door aangetast en 5 bezweken. Men verneemt dat onder Wijhe zich ook een geval van die ziekte heeft voorgedaan. Maandag jl. heeft in gansch Eugeland en vooral op de Engelsche kust een hevige orkaan nit het Noord-Oosten ge woed. Vooral te Huil werden groote verwoestingen aange- rigtdaar werd o. a. een gansch blok huizen omvergeworpen en werden de bewoners onder de puinhoopen bedolven. On derscheidene zeerampen zijn bekend geworden o. a. is het Eransche stoomschip la Pliantère gezonken en is het Ame- rikaansche vaartuig Guy Mannering met man en muis ver vergaan. Het scheepsvolk bestond uit 10 manschappen. In Noorwegen is het weder bijzonder zachtzelfs in Drontheim heeft men nog geen vorst of sneeuw gehadter wijl in Christiansand de rozen in vollen bloei staan. Tot de voornaamste geruchten van den dag behoort nu ook dat de prinses Dagmar van Denemarken met den tegenwoordigen kroonprins van Rusland zou verloofd worden. Zooals wij in der tijd vermeld hebben had hare hoogheid, alvorens zij met haren vorigeu verloofde in het huwelijks bootje zou stappen haar eenvoudig onopgesmukt Luther- dom als noodeloozen ballast over boord geworpen, om daar voor het prachtige orthodoxe Griekendom aan te nemen. Toen echter haar bruidegom was gestorvenkeerde zij natuurlijk naar het huis haars vaders terugen werd de nieuwe Griekiu daar dit huis Luthersch isdoor bisschop Monrad wederom bij het Lutherdom binnengeleid. Indien zij nu met den tegenwoordigen grootvorst in het huwelijksbootje staptkan zij andermaal een overstapje op het geloofsgebied doen, dat haar nu niet erg moeijelijk zal vallendaar zij den weg weeten de spraak kent. Te Arnaots-Keuïeene stad in de nabijheid van Kon- stantinopelis bij gelegenheid van eene huwelijksplegtigheid het huis ingestort waar het bruidspaar, de geestelijke, de gasten enz. bijeen waren. Bij het opruimen van het puin vond men dertig zwaar gekwetsten en zeventien lijken. In een der verkoopzalen in Eraukrijkwerd onlangs een ouder armstoel te koop geveild, die al het belangrijke bezat aan een geschiedkundige relikwie verhouden. Toen hij nog nieuw was, behoorde hij aan de groote Maria Theresia en nam de eereplaats in haar boudoir in. Bij haar dood geraakte hij in het bezit van hare ongelukkige dochter Ma ria Autoinette; later was hij een der weinige meubelen, die de koninklijke gevangenen in de Temple mogten bezitten. Na den tragischen dood van den koning en de koningin, werd aan den kamerdienaar van de laatste, Clery, vergund den stoel mede naar huis te nemen. Hij bragt hem naar Engeland over, waar hij achtereenvolgend in de handen van den prins regent en den hertog van Cumberland overging. Deze laatste nam het meubelstuk mede naar Berlijn, waar hij het aan een meubelmaker ter reparatie gaf. De werk man met die taak belastvond in het bekleedsel een diaman ten doekspeldeen miniatuur portret, en een verzameling papieren. Hij eigende zich den diamant toe, en gaf het portret en de papieren aan een horologiemaker ten geschenke. Deze ontdekte nu dat het portret op het slagtoffer van den schoenlapper Simon geleek, en dat de papieren geheime in- structien van Bodewijk XVI aan zijn zoon inhielden. Onze ho rologiemaker gebruikte nu deze papieren, om zich voor Bodewijk XVII uit te geven, en stierf weinig jaren geledenna de won- deriijkste avonturen in Oost-Tndie. De meubelmakers-knecht, beleed op zijn sterfbed, wat hij in den armstoel had gevonden de beroemde armstoel werd door zijn bloedverwanten gekocht, in de hoop van er nog meer in te vinden. Hij giug toen in handen van een Eranschman over, die hem naar Parijs mede nam, hij geraakte vervolgens in het bezit van een oude vrouw, die in een

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2