gelijk heeft, maar dat de Staat de kosten moet dragenen stelt voor zich daarover tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te wendenen tevens op de gebreken van den weg te wijzendaar een vigelante er niet dan stapvoets kan rijden. Dit voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. De heer Strootman hierover nogmaals het woord gevraagd hebbende, doet de vraag, of het voorstel van B. en W. nu vervallen is, waarop een ontkennend antwoord volgt. Spreker geeft tevens in bedenking, om in het schrijven aan den Min. v. Binnenl. Zaken te doen opmerken dat de ver lichting tot nog toe onder protest, of zoo als de Voorzitter goeddunkt, als voorloopige maatregel van politie, plaatsheeft. b. De goedkeuring door GedStaten der gemeente-rekening en verantwoording over 1864. c. Brief van den Minister van Finantien, waarbij gewei gerd wordt om het Postgebouw in eigendom tegen eene over een te komen som, over te nemen. Wel bestaan in sommige gemeenten rijks-postgebouwendoch die worden niet meer gebouwd. Ook te Utrecht is het geweigerd en te Gorinchem is een geheel nieuw gebouw voor gemeente-rekening in aan bouw dat door het rijk zal worden gehuurd. d. De opneming en in orde bevinding der gemeente-kas, ■op 15 Jan. jl. Er bevond zich in kas ƒ42,142.67. e. Missive van Ged. Staten, waarbij kennisgeving van de goedkeuring, bij Zr. Ms. besluitvan de heffing van de voor gestelde opcenten op de grondbelasting. Missive van Ged. Staten, waarbij kennisgeving, dat de goedkeuring der begrooting voor 1866 is verdaagd tot de vast stelling der nieuwe regeling van de gemeente-belastingen heeft plaats gehad. Wordt inmiddels magtiging verleend om over de helft van het bedrag der posten te beschikken. g. Goedkeuring door den M. v. B. van de door den Baad voorgestelde regeling der gemeente belasting. ZExc. geeft te kennen, dat die ontwerpen wel voor aanmerking vatbaar zijn doch dat zijne medewerking alleen is om de gemeente in staat te stellen hare schuld te kunnen delgen; terwijl een wetsontwerp voor de gevraagde afwijking gereed wordt gemaakt. h. De Raad van Administratie van den Hollandschen ijzeren spoorweg betuigt zijnen bijzonderen dank aan den Raad der gemeente voor de medewerking op den dag der opening van den weg en hoopt op verdere medewerking te mogen rekenen. t. Missive van den Commissaris des Konings waarbij ken nisgeving, dat de stations Helder en Alkmaar voortaan als hoofd-stations zullen worden beschouwd. De heer Strootman vraagt of daaraan ook lasten of voor deden zijn verbonden. De Voorzitter antwoordt, dat hij gelooft het alleen eene betere benaming is. j. Dankbetuiging aan den Raad, voor de aan zijne school toegestane verhoogde subsidie, van den heer A. J. Leijer. 1c. Dat in het Provinciaal blad eene herinnering voorkomt, dat het 5jarig tijdstip nadert tot de herziening van de straf bepalingen der gemeente. De Voorzitter stelt vóór twee le den van den Raad te benoemen, die met den Voorzitter eene commissie zouden kunnen uitmaken tot herziening der verordeningen. Bij de eerste stemming bekomt niemand en bij de tweede alleen de heer de Breuk de meerderheid, die voor die benoeming bedanktuithoofde hij vooreerst geen meester is van zijn tijd. Daar echter het bedoelde tijdstip eerst den 29 Junij a. s. iswordt goedgevonden de benoe ming van eene commissie tot eene volgende vergadering uit te stellen. Op de gewone rondvraag wordt het woord gevraagd door de heeren Strootman en Zur Mühlen. De heer Strootman geeft in bedenking, om in afwachting van de goedkeuring der belasting-ontwerpen, de ontwerpen van de te doene aanbestedingen van wegenstraten, bruggen enz. reeds voor te bereidenom bij goedkeuring direct te kunnen aanvangenwaardoor spreker zegt, dat alligt drie maan den worden gewonnen. De Voorzitter zegt dat het Dagel. Bestuur van hetzelfde gevoelen is. De heer Zur Mühlen doet de opmerking dat de gymnastie- school, in het zelfde gebouw gehouden der ziekeninrigting, hinderlijk is voor de zieken en vraagt of de gymnastieschool niet verplaatst zoude kunnen worden. De Voorzitter zegt dat er middelen beraamd worden om daarin te voorzien. De vergadering wordt gesloten. POLITIEK OVERZIGT. Maanden lang is eene Spaansche revolutie voorspeld. Thans nu zij uitgebroken is, heet zij terstond gedempt en zonderal te veel geloof te slaan aan de regeringsberigtenmag men toch aannemen dat, nu er in veertien dagen tijds geene ge beurtenis heeft plaats gehaddie bewijst dat de revolutionaire partijalthans in eenig deel des lands tegen het gouvernement was opgewassen, de omwenteling niet de beteekenis heeft, die er vroeger van verwacht werd. Er waren er dan ook, die de opgewonden taal der dagbladen van het begin af be schouwden meer als eene speculatie op de Spaansche lezers, die aan de hefligen toon de voorkeur geven boven kalme rede nering, dan aan de gisting die werkelijk bij het publiek heerschte. Het militair oproer in Spanje schijntvoor het oogenblik althans, niet veel meer dan eene mislukte proefneming van een generaaldie een anderen generaal als minister wilde op zijde dringen. De Fenians doen weder meer van zich hoorenDublin is in staat van beleg verklaard. De Star verzekert dat keizer Napoleon aan de regering der Vereenigde Staten verklaard heeft, Mexico terstond te willen ontruimenwanneer zij bereid is Mexico als keizerrijk te erkennen. Uit Wiesbaden schrijft men, dat verreweg het grootste gedeelte van de 29 liberale leden der beide Kamers wegens politieke overtredingen, aan een geregtelijk onderzoek zijn onderworpen. De liberaalgezinde burgers moeten zich onop houdelijk huiszoekingen getroosten, terwijl de schrijvers van die rigting met gevangenisstraf en geldboete worden vervolgd. ÏTÏa~TT W 3 T LTD III 3 S IT. Helder, NieuwediepWillemsoordenz. 19 Januarij 1866' Woensdag avond omstreeks 7 ure is alhier binnenge- loopen, het Nederl. barkschip Whampoa, kapt. G. J. Mets. Bij het ter reede komen zijn de ankerkettingen gebroken; men trachtte het schip weder onder zeil te brengen, doch door de voor de boeg hangende afgebroken ankerkettingen, dreef het schip zijwaarts af en geraakte tegen den Zuidwal. Spoedig werd alles in bet werk gesteld om door lossing der lading het schip te doen ligten, hetwelk dan ook volko men gelukt is. Omstreeks 1800 balen zijn in ligters gelost, die door de stoomsleper Stad Amsterdamwaarop kapt. de Liefde het bevel voerde, in het Nieuwediep werden gesleept. Daarna werd, ook door dezelfde boot, de Whampoa Op sleeptouw genomen en gisteren avond 11 ure in de haven gebragt. Naar wij vernemen zal, op Donderdag 8 Februarij, door de zangschool Huphonia, onder leiding van den heerKuik, eene uitvoering worden gehouden in het lokaal Tivoli. In de volgende week zal eene lijst van inteekening circuleren. De leiding van den heer Kuik bij het onderwijs in de zang kunst is in deze gemeente reeds gunstig genoeg bekend, zoo dat wij het overbodig zouden achten, hier een woord van aanbeveling bij te voegen. Het aantal belangstellenden bij de vroegere uitvoeringen was reeds zeer groot, die gun stige reputatie in aanmerking genomenvertrouwen wij dat de belangstelling thans niet minder en deze mededeeliug aan velen zeer welkom zal zijn. Gedurende 1865 zijn te Texel geboren: 253 kinde ren, van het manlijk 124 en van het vrouwelijk geslacht 129, waaronder 6 tweelingen. Overleden: 132 personen, 61 van het manlijk en 71 van het vrouwelijk geslacht en 10 levenloos aangegeven. Gehuwd: 50 pareu. Gevestigd in de gemeente 84 personen, 40 van het manlijk en 44 van het vrouwelijk geslacht. Vertrokken uit de gemeente 236 personeu, 132 van het manlijk en 104 van het vrouwe- - lijk geslacht. Totaal der bevolking op 31 December 1865, 6372; van het manlijk 3202 en van het vrouwelijke geslacht 3170. Z. M. heeft henoemd bij den provinciale staf, tot provinciale adjudant in Noordholland den majoor N. Schel- tema, van den staf der inf., werkzaam bij het departement van Oorlog, en den luit-kol. C. T. Scharten, provinciale adjudant in Noordhollaud benoemd tot militie-commissaris in de provincie Zeeland, op zijne aanvraag, op pensioen gesteld en dat pensioen bepaald op f1500. Men schrijft uit 's Hage aan de Amst. Ct.: Van goe derhand vernemen wij dat in de maand Februarij of Maart aanstaande eene promotie ouder de hoofd- en verdere officieren zal geschieden. Mén schrijft uit Amsterdam 18 Januarij. Een groot publiek en een buitengewoon getal leden der regterlijke magt en advocaten, woonden de correctionele teregtzitting der arrondiss.-regtbank van heden bij. Onder de daar behandelde zaken behoorde namelijk die tegen Eduard Douwes Dekker, als schrijver bekend onder den naam van Multatuli, beklaagd van op 1 December 1865, inde Salon des Variétés van den heer Duport, aan twee personen moedwillig slagen te hebben toegebragt. Zij die zich gevleid hadden de verdediging van den beklaagde zeiven te hooren werden zeer teleur gesteld, vermits deze, ofschoon een geruimen tijd in de gétuigenka- mer tegenwoordig, zich verwijderd had, voor dat de zaak werd uitgeroepen. De zaak werd dus bij verstek behandeld. Nadat zes getuigen gehoord waren, die voor het meerendeel het toebrengen van slagen zonder bekende oorzaak bevestig den rekwireerde de substituut-officier van justitiejhr. rpr. C. H. Backer, de schuldigverklaring van den beklaagde aan het hem ten laste gelegde en zijne veroordeeling tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en twee boeten, ieder van f8. De regtbank zal morgen vonnis uitspreken. De redacteur van de Runderpest heeft een billet ter onderteekening verzonden waarin de wensch wordt geuitfdat de Begering den tot nu toe ingeslagen weg verlate en besluite om alle aangetast en verdacht vee na voorafgegane ont eigening, volgens eene daartoe opzettelijk ontworpen wet af te maken." Vele bekwame mannen beschouwen dezen weg als den eenigen langs welken de gevreesde veeziekte te stuiten is. Tusschen Appingadam en Ten Post woont een boer, renteniertoen men hem eene bijdrage kwam vragenvoor

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2