1TI 2 TT W S T II D 11T 3- S 1T. In den nacht van jl. Donderdag zijn te Dublin zeven per sonen door de politie gearresteerdterwijl zij bezig waren geweerkogels van de grootste soort gieten en reeds een hoe veelheid daarvan gereed hadden. Bij een wan die personen vond de politie een afdruk van eene proclamatie aan het Iersche volkwaarin het werd aangemaand zich gereed te houden om de vaan des opstands die weldra opgestoken zou worden, te volgen. Dit stuk, onder dagteekening van 30 December 11. kondigt de oprigting eener republiek in Ier land aan. HelderNieuwediepWillemsoordenz. 23 Januarij 1866. Gedurende het jaar 1865 zijn in de gemeente Helder geboren 649 kinderen, 342 van het manlijk en 307 van het vrouwlijk geslacht. Overleden 420 personen 192 van het manlijk en 228 van het vrouwlijk geslacht. Gehuwd 191 paren. Gevestigd in de gemeente 1570 personen, 987 van het manlijk en 583 van het vrouwlijk geslacht. Vertrokken uit de gemeente 1358 personen, 789 van het manlijk en 569 van het vrouwlijk geslacht. Totaal der bevolking op 31 December 1865,17296; van het manlijk geslacht 9060 en van het vronwlijk 8236. Ds. Heijen, vaq, Leiden, heeft het beroep aangeno men door den groote kerkeraad der Evang. Luthersche ge meente te 's Hage, op hem uitgebragt. In het Volksblad van de Kaap de Goede Hoop berigt men, dat sedert het vertrek van de vorige mailboot vele Hol- landsche schepen in de Tafelbaai waren geweesto. a. hebben de Bali, den Briel en Aart van Nes, oorlogstoomers, aldaar kolen ingenomen. De stoombooten Koningin Sophia, Baron Sloet van den Beele en Admiraal hadden daar ook een kort bezoek gebragt en zijn naar Batavia gestevend, terwijl de Minister van Staat Rochussen zich nog daar bevond zijnde die stoomboot op 7 Dec. aangekomen. Naar men verzekert heeft de Raad van State dezer dagen zijn rapport aan den Koning uitgebragt over het hoofd stuk van de afschaffing van de doodstraf en zou de slotsom van dat rapport zijndat gemeld collegie tot afschaffing ad viseert. Men kan alzoo eerlang de aanbieding van regerings wege van een wetsontwerp in dien geest aan de kamers te gemoet zien Men meldt dat onder de gemeente Dieren reeds een ooijevaar is, gezien, wahruit men-afleidt dat 'de winter geein- 1 digd is, nog voor dat hij is begonnen. Z. M. heeft aan M. Kroon, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Oudkarspel, onder dankbetuiging voor de goede diensten in die betrekking be wezen; tot burgemeester van Oudkarspel benoemd C. Kroon Mz. ten einde die betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van burgemeester van Noordsckarwoude. De directie van de Amsterdamsche kanaalmaatschappij heeft zich tot den Minister van Binnen]. Zaken gewend, om hare bezwaren uit een te zetten tegen het plan tot aauleg van den staatsspoorweg van Amsterdam naar Zaan dam met een brug over het nieuwe Zeekanaaldat de directie aller ongunstigst, ja noodlottig noemt. De groote vaart door het kanaal zal toch reeds belemmerd worden door het oponthoud van de schutsluis aan zee en verder door de spoorwegbrug HaarlemUitgeestbij vroegere concessie toegestaanen misschien door de brug van den straatweg van Haarlem naar Alkmaar. Een tweede spoorwegbrug zou voor de scheepvaart den grootsten hinder veroorzakenals men bedenkt, welke tijd het kost een volgetuigd schip te stoppen, wal vast te meeren en na van zware trossen en kettingen los te zijn gemaakt, in bewegingen regt voor de brug te brengen, terwijl een spoorbrug nog wel 15 mi nuten voor de komst van den trein moet gesloten zijn. De voorgestelde spoorweglijn zou wel de kortste zijn van Am sterdam naar Zaandam, maar 't is de vraag of voor den korten afstand tusschen beide plaatsen niet ineerendeels vau andere vervoermiddelen zal worden gebruik gemaakt, ter wijl voor de reis naar Alkmaar of den Helder 5 minuten omweg geen bezwaar zal maken. In elk geval zou de scheepvaart door de westelijke overbrugiug te zwaar getrof fen wordenen het schoone doel van het uieuwe kanaal verbetering van de gemeenschap van Amsterdam met de zee, zeer worden benadeeld. De directie drukt daarom den wensch uit, dat het den Minister behagen moge, zijne sanctie niet te verleenen aan eenig plandat eene tweede overbrugging van het nieuwe Noord zeekanaal inhoudt, maar vermijding van dit kwaad, dat zij niet aarzelt een ramp te noemenden staats-spoorweg van Zaandam over Buiksloot benoorden Nieuwendam om en bij Schellingwoude over de geprojecteerde sluizen en IJ-dijk naar Amsterdam te doen loopen. Men schrijft uit Zwolle, 17 Januarij. Jongstleden Vrijdagochtend kwam iemand, die voorgaf ingenieur bij den ceutraal-spoorweg te ziju, bij een horolo- giemaker hier ter stedemet het verzoek om des avonds ten 8 ure, ten huize van den heer P., daar hij zeide boven te wonen, 4 stationsuurwijzers te doen halen en die te repare- reren. De horologieraakeral zeer tevreden met de aan hem opgedragen werkzaamhedenbejegende!/ den ingenieur uiterst vriendelijk, eu deze kocht voor Cl 6 een zilveren horologie, onder bepaling, dat hij met de ter reparatie te halen uurwerken het geld zou medegeven. Op den bepaalden tijd zoud dea horologiemaker om de uurwerken bij den heer P.maar deze wist noch van uurwerkennoeh van een ingenieur die bij hem inwoonde. De horologiemaker over deze teleurstelling niet op zijn gemakdeelde den vol genden ochtend aan een zijner collega's zijn wedervaren mede, waarbij een derde horologiemaker tegenwoordig was die na de beschrijving van het voor f 16 verkochte horolo gie vernomen te hebben, zeide, dat hij het den vorigen dag voor f 8 gekocht had. De justitie kreeg kennis van de zaak, en reeds Zondag werd de quasie-iugenieur te Kampen gearresteerd en terstond overgebragt naar eene plaats, waar alles zoo geregeld en op tijd gaat, dat hij geen horologie noodig heeft. Sinds eenigen tijd werden verschillende winkels te 's Hage bezocht door een manspersoondie alsdan te kennen gaf het een of andere voorwerp te willen koopeu, waarvan nimmer iets kwam. Na zijn vertrek ontdekten echter die winkeliers, dat hun goederen ontvreemd waren. Van ver schillende zijden werd hiervan aangifte gedaau bij de politie en het mogt deze thans gelukken den vermoedelijkeu dader zekeren v. O. aldaar, aan te houden eu hem naar het huis van arrest over te brengen. Als eene curiositeit deelen we mede, dat ds. W. van E., dezer dagen eene liefdebeurt waarnemende te I.,en predikende over 't gevaarlijke vau 't uitstellen der bekeering, door sommigen tot 30, 40, 50, 60 ja 70 jaar, bij 't noemen van 't laatste cijfer door een overluid en hartelijk *uaijn in de rede werd gevallen. Te Nieuwer-Amstel en te Sloten is de veetyphus uit gebroken. Uit Engelen meldt men, dat de politie sedert eenigen tijd verdenking schijnt gehad te hebben, dat met de stoomboot van Rotterdam komende geslagt vleesch werd ingevoerd; althanstwee marechaussés hebben zich aan boord der Bossche boot begeven en eene partij geslagt vleeschkomende uit Zuidhollandin beslag geuoinen en van het feit procesverbaal opgemaakt. Men schrijft uit Londen. Door particulieren is bij het gouvernement aangedron gen, dat het plan zou worden aangenomen, om eene nati onale vee-verzekering in het leven te roepenwaaruit zou vergoed worden al het vee, dat ten gevolge derheerschende veeziekte zou sterven of afgemaakt worden. Zij stelt voor, dat het gouveruement de daartoe benoodigde gelden zou voorschietenterwijl de schatkist zou moeten gedekt wor den door premiën, die van alle boeren naar gelang van hunnen veestapel zouden geheven worden. Het gouverne ment heeft evenwel het plan niet, dit stelsel van nationale verzekering aan te nemeuen meent dat lokale instellingen veel beter zouden werken. Blijkt het daarentegen, dat er bij zoodanige instellingen drin gende behoeften bestaan, waarin moet, doch niet kan worden voorziendan is het gouvernement bereidde goedkeuring van het parlement te vragenom aan deze instellingen voorschotten te doeuterwijl de terugbetaling zoo gemak kelijk mogelijk zal worden gemaakt. In de vorige week zijn vau Brussel naar Rome ver trokken 36 vrijwilligers, om bij de pauselijke zouaven te dienen; onder die 36 bevinden zich 20 Nederlanders, waarvan 14 uit 's Hertogenbosch. Blijkens een officieel rapport, bedroeg de Amerikaan- sche staatsschuld op 1 Januarij 2,716,000,000 Blijkens berigten uit Bombay, heeft een vreeselijk ongeluk plaats gegrepen op den Great Indian Peninsula Railway. Een goederen-trein die niet tijdig gestopt werd isna een station verbijzeld te hebbenin eene zeventig voet diepe vallei gestort. Zes menschen verloren het leven terwijl de goederen en wagens totaal verbrijzeld zijn. De dagbladen deelen nog vele bijzonderheden mede aangaande het vergaan van het stoomschip Bondon. Wij nemen daaruit het volgende over: Alle passagiers en sche pelingen verzamelden zich in de groote kajuit, eu nadat kapitein Martin op kalmen toon had verzekerd dat redding niet meer mogelijk was, werden allen als door dén geest bezield en berustten kalm en gelaten in hun lot. Er heerschte geen wanorde, er werd niet nutteloos geschreeuwd, niets geschiedde, wat op razen en tieren geleek. De eerwaarde predikant Draper, een der passagiers, bad overluid en be reidde hen die hem omringden op den dood voor. De wanhoop lag op elk gelaat te lezen heete tranen der moe ders vielen op de kleinen, die met haar door de zee zouden worden verzwolgen, en de kinderen, onkundig van het lot

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2