BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE DELDER. TELEGRAM ADVERTENTIEN, dat hun te wachten stond, vroegen angstig naar de reden van die droefheid. Vrienden drukten elkander de hand; anderen lagen in biddende houding of waren over hunne Bijbels gebogen, om troost te vindenzoo dit mogelijk was. Kapitein Martin bleef tot het laatst op zijn post. Toen de boot met- 19 personen afstak die de strijd met de ele menten wagen wilden, en deze hem dringend baden zich bij hen te voegenantwoordde hij //Neenik wil met de passagiers door de golven v "-/zwolgen worden ik wensch dat God u behouden aan land brengeDe boot vertrok, en naauwelijks was zij op vijf minuten afstands verwijderd, toen het schip zonk één wanhopige kreet werd slechts gehoord en alles was stil voor eeuwig. Dezer dagen stonden te Parijs voor de correctioneele regtbank van policie alhier teregt, zekere Brandon en echt genoot beschuldigd van hun buurmanzekeren Pauconnet overlast aan te doen, door een papegaai geleerd te hebben te schreeuwen: Pauconnet is een dief, eenwrek, een zwijn; enz. De regtbank veroordeelde hen ieder tot 16 francs en tevens om te zamen 50 francs schadeloosstelling aan den beleedigde .te betalen. Een advocaat te Colmar (Engeland) heeft bij uitersten wil 4000 (48,000 gulden) aan het krankzinnigen ge sticht dier stad vermaakt. Zijn beschikking luidt aldus //Ik heb mijn geld verdiend aan cliëntendie dwaas genoeg waren te gaan pleiten, mijn geschenk is derhalve niets meer dan eene teruggave. Onze Haagsche correspondent schrijft ons Het zal wel onnoodig zijn u de reden van mijn langdurig stilzwijgen mede te deelen, gij zult die wel van zelf begrepen hebben, daar ze alleen bestaat in volkomen gemis aan nieuws, want om uwe lezers te vergasten op beschouwingen over de benoeming van den heer v. B. tot ambtenaar bij het departe ment van koloniënbuiten bezwaar van 's rijks schatkistdie sommige vladen, faute de mieux, als onderwerp van discussie nemen ik meen dat ze op dergelijke correspondentie niet gesteld zullen zijn. Wel zou ik u geruchten kunnen mede- deelen over de benoeming van een minister van Finantien doch die zijn zoo onzeker en betwijfelbaar, dat ik ze gerust meen te kunnen achterwege laten. Met zekerheid kan ik u echter mededeelen, dat de toestand van den minister van Marineden heer Huyssen van Kattendijke vooruitgaande is, en ik voeg er bij, dat het mij genoegen doet dit te kunnen vermelden, daar de heer H.v.K. in de verschillende betrek kingen die hij hier bekleedt, algemeen geacht en bemind is. Spoedig hoop ik meer stof tot schrijven te hebben. Tot zoolang vaarwel. 3jii0C5uiiücn. .De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur Het schijut eeu eenmaal vastgesteld besluit, dat wanneer de Eukliuizer almanak lichte maan aanduidt, al is er dan ook niets van de maan te zien, ja, al beerscht er ook eene Egyptische duisternis, zoo als nog gister avond, dat dan gcene lantaarns worden opgestoken. Het schijnt dat zij, die inder tijd met de directie der gasverlichting gecontracteerd hebben, dat contract hebben gemaakt bij helder maanlicht en er niet aan hebben gedacht, dat jufvrouw Luna, bij buijig weer, zoo als we tegenwoordig dagelijks hebben, zich schuil houdt. Ik passeerde gister avond op weg naar het spoorweg-station, de Pala- tijnsche moerassen onzer gemeente, ter hoogte van het Bierhnis, toen het geschreeuw van een kind mijne ooren trof; met omzigtighcid naderbij ko mende, onderscheidde ik, met moeite, een klein meisje, dat, tengevolge van de duisternis, in den modder was gezakt, en er zonder hulp niet uit kon ten koste van een paar beslikte en doornatte beenen, droeg ik het schaap naar een droog plekje; zij had hare klompjes laten staken. Als daar nu, zoolang het contract duurt, geenbeterschap op is, dan stel len wij onze mede-ingezetenen, onder verbeteriug, voor, om bij donlcere lichtemaan, boven hunne deurkozijnen een lamp of kaars te branden, zooals dat geschied aan dc kantonnale gevangenis en de beide burcau's van Politie, ten einde op die wijze eenig licht langs de straten en moerassen te versprei den; de kosten van zulk eene verlichting wegen niet op, tegen het dikwijls zeer gevaarlijke dat er in gelegen is, wanneer men bij lellen wind en buijig weer in eene volmaakte duisternis zijn wegmoet vinden. Helder, 20 Jan. 1866. Mijnheer de Redacteur! In mijne hoedanigheid van Bemoeial, zag ik nieuwsgierig het verslag van de Raadszitting van den 16 dezer te gemoet, om te welen of mijn geschrijf in uw blad nopens de quaestie van 't doen ecner voordragt door dc Regen ten van het Weeshuisook eenig gevolg had gehad. Tot mijn wezenlijk genoegen zag ik dan ook dat het bestuur van het Weeshuis aan artikel 5 der instructie gevolg had gegeven eene voordragt gedaan heeft en dat de heer mr. Aberson als Regent is gekozen. Wij brengen dan ook hulde aan het bestuurdat hetmet terugname van een verzoek, wclligt iu een oo- genblik van opgewondenheid gedaanzich niet stijhoofdig daaraan heeft vastgehouden, maar de door de instructie vastgestelde bepaling heeft gevolgd. Maar wat zie ik nu verder in het verslag der zitting Dat B. en W. tot de conclusie zijn gekomen om op uw adres te antwoorden, dat er geene termen bestaan om op het vroeger genomen raadsbesluit terug te komen. Tk begrijp dat de Wethouder Bakker maar tehuis is gebleven en dc verde diging van die conclusie liever aan den gegradueerden Voorzitter heeft overgelaten. En welk eene prachtige verdedigingEen jongen van de laagste klasse van de minste burgerschool zal wel inzien dat men gevoegelijk verzoekenkan „om met iets te worden, belast". Waarom zou men b. v. niet kunnen verzoeken om belast te worden met eenigen post Het is te betreuren dat een man in vele opzigten zoo geacht en bemind als onze burgemeester, zich ten genoege van een enkele laat vervoeren tot eene jammerlijke verdediging van eene onverdedigbare zaak, en het doet ons leed te zien, dat hij zelfs zijne stem uitbragt, na hetgeen van verschillende kan ten tegen zijne redenering werd ingebragttegen het tweede gedeelte van uw verzoek. Aangenaam was 't ons echter te zien, dat de Raad zich door dat praeadvies niet liet misleiden, maar dat met elf tegen twee stemmen dat praeadvies werd verworpen en dat ditmaal het regt zegepraalde over eigen-' belang en partijgeest. Voor het oogenblik zullen wij het hierbij laten doch voegen er bij, dat het praeadvies bij ons en bij velen met ons een hoogst onguustigen indruk heeft te weeg gebragtniet om de zaak als zaak maar omdat men daaruit zien kart hoe weinig men van een Dagel. Bestuur verwachten kan dat derge lijke adviezen uitbrengt in zaken waarbij belangen van de familie van een Wethouder in het spel zijn. Dat het lid Braaksma tegen stemde is hem wel te vergeveu want die arme Apotheker moet veel doen om den broode voor zijn groot gezin. Zag hij vroeger zwager Bakker volstrekt niet naar de oogendat is waar maar toen was er geen Dokter in de familie. Om een paar recepten te be komen en een lavement te mogen zetten, wie' zou zijne overtuiging als raads lid daar niet aan opofferen Pligt en geweten regtbillijkheid en on partijdigheid. O dat zijn van die elastielce dingen die men dan alleen gebruikt als het in de Apotheek te pas komt. Met de plaatsing zult gij M. d. R. zeer verpligten uw bestendigen lezer BEMOEIAL. Correspondentie. De overpeinzing van Jonas getiteld „den Helder en Wielewaal", kan zonder eenige wijzigingen niet geplaatst worden als zijnde hier en daar wat al te piquant. Wil Jonas in die veranderingen toestemmen, dan zullen wij ze in een volgend nommer opnemen. AaiigfeEoiiR/n o;> Java. Voor 29 December 1865. Bnlgersleijn, Geerling, LiverpoolKoffjboon, Eokkens, Botterdam; Padang PaclcetHuidecoper, Amsterdam; Jan van Bralcelde Boever, dito; Minister van Hallde Haas, Japan; Europa, LupckeCardiff; Jltr. Mr. van de IPall van Putters/wek, LammertsBuenos-Ayres. Van 12 ONDERTROUWD Geene. GEHUWD J. B. Wibbelsraan C. Mulders en C. J. Lobach. H. Punke en M. Kreincr. BEVALLEN C. C. Kooij geb. van Straaten geb. van Twuijver sen Z. C. Liebregs geb. Spij Bakker geb. Keijzeriug D. A. geb. Tieman Z. OVERLEDEN A. Kleijn 19 Bakker ruim 5 w. E. L. van de Heer geb. Duinker 52 j. J. C. Schram bijna 3 m. Levenloos aangegeven 1. 19 Januarij 1866. en C. Selk. P. II.Greiner en G. Kok J. W. Elfrink en B. M. Luff. H. Nandorff D. J. Nanniugs Z. A. D. N. Tiel geb. Kossen Z. H. Jan- ijt 1). T. Roeffel geb. Greve Z. C. C. Nadort geb. Kosten Z. A. Schipper d. J. Rcijnders ruim 8 m. V. Amerougen geb. van Gelder 36 j. M. G. de Haas 15 d. A. Bakker 12 w. J. Nadort 14 u. MARKTBERIGTEN. ALKMAAR 20 Januarij. Aangevoerd 6 Paarden f20 a 50, 1 Koe f95, 82 Schapen f 13 a 25 __jj5 Maffere Varkens f 15 a 24, 4.2 Biggen f 8 a 13, Boter per kop 70 a 77£ ets. HOORN 20 Januarij. Aangevoerd 8 mud Tarwe f9.86 mud Gerst, f6.50, 200 mud Haver f4.50, 59 mud Boonen bruine f 13.50 paarden f 8.25 8 mud Erwten vale f 17 witte groote f 11 op monster verkocht: Mosterdzaad f20 Karweizaad f22. 26 Paarden f50 a 220 31 Kalveren f 7 a 26 120 Schapen f9 a 24.50, 65 Varkens f 13 a 26, 200 Biggen f6 a 12, 415 Kippen f0.45 a 1.90, 1300 Eenden f0.60 a 1.20, 1600 Kip-Eijeren f 3.50 a 3.75 350 Eenden dito f 4.per 100 200 koppen Boter 55 a 60 et. per kop. 259ste STAATS-LOTERIJ. 2de Klasse. Prijzen van f100 en daar boven. Eerste Trekking. No. 11463, f1500; no. 16605 f1000; no. 2963, 9322 en 14415, ieder f 400 no. 5198, 1832319049 en 19551, ieder f 100. Heden Dingsdag23 Januarij 1866. EFFECTEN Beurs van AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude)56^ °/0 6°/0 Vereenigde Staten v. Noord-Amerika 1882 69 b 3°/0 Mexico (oude)21 6°/0 Turken 89-J- 3°/0 Binnenl. Spanje34-| Geconfedereerden20|- Door de vele aanzoeken van liet reizend Publiek acht de ondergeteekende zich verpligt dagelijks een WAGEN te laten rijden van de Schagerbrug op het Spoorstation te Schagen. Vau het Station te Schagen namiddag 2 uur. 6 na aankomst der Trein. Tarief der vracht ƒ0.30 per persoon. K. DE GOEDE. NB. Bagagie wordt berekend naar evenredigheid.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3