Hongarije groote concessien verleend, en ofschoon de ver effening met Hongarije nog niet dhhr is, is eene toenadering niet te ontkennen. Dat eene verzoening tusschen Oostenrijk en de Hongaren van onberekenbaren invloed zou zijn op eerstgenoemd rijk en bijgevolg ook voor Europais te dui delijk om nadere uiteenzetting te behoeven. POLITIEK OVERZIGT. Omtrent de aankomst van generaal Prim in Portugal ver neemt men eenige bijzonderhedenwaaruit blijkt, dat hij toen nog bij zieh had 350 man van de 800 die te Aran- juez en te Ocagna met hem in opstand waren gekomenmet de 301 man die reeds van het regemeiit Almanza in Portugal waren opgevangenzullen dus 651 in dat land voorloopig opgesloten blijven. Prim had eerst besloten om gewapend Portugal binnen te treden maar den 19 Januarij vernam hij uit zekere bron, dat het Portugesche Kabinet had ver klaard dat, zoo de opstandelingen met hunne wapenen de grens zouden overtrekken aan de Spaansche troepen de ver volging tot op Portugeesch grondgebied zou worden toegestaan. Deze tijding deed hem van besluit veranderen, zoodat hij aan den alcade van Eneinasola (het laatste dorp op Spaansch grondgebied) zijne wapenen en die van zijne nog overige troepen overgaf, evenzeer als het weinige oorlogs- matriëel dat hem nog overgebleven was. Prim scheen zeer droevig gestemd; hij bleek ook vermoeid en lijdend. In Portugal aangekomen vond hij een Portugeschen generaal aan 't hoofd van diens regiment. Men zeide hem, dat hij in het land kon vertoeven. Hij vroeg vergunning, om zich op de Pransohe pakketboot in te schepen; hij kreeg ten antwoord, dat die was vertrokken, en men gaf hem nu in overweging zich op de Engelsche boot, die naar Southampton vertrok, te begevenwaarna hij uit genoemde Engelsche stad kon vertrekken, waarheen hij wilde. Toch is er in de benarde zaken van Spanje nog zeer weinig gewonnen. O'Donnels toestand is in den laatsteu tijd zeer aan het wankelen gebragt, en hij is misschien wel de meest gehate persoon in geheel Spanje. Ook bij de koningin staat hij slecht aangeschreven en hare moeder, koningin Christina, heeft haar openlijk den raad gegeven om Espartero aan het hoofd van een ministerie te plaatsen. Men zegt dat O'Donnell de koningin bewegen wil om van de regering afstand te doen ten behoeve van haar zoonterwijl zij hem O'Donnell, dan tot regent zou aanstellen. Dit plan moet hij reeds lang koesteren en hij heeft het niet alleen niet opgegevenmaar zelfs den tijd bepaaldwaarin hij het ten uitvoer zou willen brengen. Hij zou namelijk, wanneer de koningin, als hare bevalling ophanden was, zich aan destaats- zaken zal onttrekken, haar dit voorstel doen en van deze gelegenheid gebruik maken om zich tot absoluut meester over Spanje te verheffen. Over den opstand in Katalonie en Tarrangona verneemt men geen nadere berigten. De Spaansche regering schijnt te vreezen dat Prim zich naar Frankrijk zal begeven en dan in het noorden van Spanje den opstand zal organiseren. De militaire overheden in Katalonie hebben daarom bevel ont vangen de Franseh-Spaansche grenzen sterk te bewaken. Bo vendien kruisen langs de kust vier oorlogschepenom eene landing van iusurgenten te beletten. Het moet daarom te meer verwonderendat men Prim naar Portugal heeft laten ontsnappendaar nu Spanje eigenlijk op bijna alle punten bedreigd 'wordt. De snoeverij van de Spaansche generaals, dat zij die ontsnapping zelf gewild heb ben vindt hierin de beste wederlegging. HIEUWSTIJDIUTCJEIT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 26 Januarij 1866. Dezer dagen is hier langs de kust een kist thee en baal tabak opgevischt en ouder het beheer van den burge meester-strandvonder gesteld. Aan een particulier schrijven uit 's Hagedato 25 dezer, wordt ons vergund het volgende te ontleenen »Wat het Dagblad reeds maanden en weken geleden voor spelde, is gebeurd. Het is den heer Fransen van de Putte, minister van koloniën gelukt den meester over boord te wer pen en hij zal thans waarschijnlijk zelfden rang van kapitein gaan vervullen. Hij heeft den Koning gedwongen te kiezen tusschen hem en Thorbecke, en waarschijnlijk zal hij in zijne poging slagen. Hij zal thans voor een poos het roer van 't staatsschip in handen nemenmaar of hij in staat zal zijn aan de opkomende stormen weerstand te biedenzal te bezien staanwant zijne getrouwe bemanning is zeer gering en menig een zal hem in de ure des gevaars hulpeloos laten staanuit herinnering aan zijne handelwijze omtrent nden Meester". De heer Fransen v. d. Putte heeft de spreuk uit het oog ver loren;, die zoo menig ijverzuchtigen in 't verderf voert: Tel brille au seconcl qui déclipse au premier? Van Santa Cruz (Teneriffe) wordt in een particulier schrijven van 14 Jan. medegedeeld, dat het escaderonder bevel van den kapt. t/z. Janzener dien dag vereeuigd was. De van Speyk was er voor de reede gekomen, ter wijl de Dallas en de Prins Maurits een uur na elkander voor anker zijn gekomen, even voor het vertrek van de mail, zoodat er bijna niet te schrijven viel. Van buiten de Gronden zijn de drie schepen uit elkander gestormd en hebben bijna steeds met slecht weder te kampen gehad, tot dat zij elkander voor 't eerst te Teneriffe ontmoetten. Alles was wel aan boord. De schepen waren er vrij goed afgekomen. Voor het met levensgevaar redden van de equipagie van het op den 14 December 11. verongelukte Ned. brikschip Zeeploegheeft Z. M. verleend: de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift aan Daniël Reading, kapt. van de stoom sleper Aidte Ramsgate, en aan Isaak Jarmanstuurman van de reddingboot the Friend aldaar, benevens aan 6 ma trozen van de Aid en aan 11 matrozen van the Friend ieder eene gratificatie van f 12 en een loffelijk getuigschrift. - In de Schager Ct. leest men Uit een goede bron vernemen wijdat door de heeren Mouthaan en Gezellen te Amsterdamde door den raad onzer gemeente gestelde voorwaarden, betreffende de oprig- ting eener gasfabriek alhier, zijn aangenomen. Nu eerst mogen wij met grond verwachten, dat met 1 October, (wij gelooven dat die tijdsbepaling tot de conditiën behoort) de gemeente Schagen met gas zal verlicht zijn. Te Aalsmeer (Noordholland) is de veetyphus uitge broken op de hoeve van de wed. Toornend, in den Hom- meerpolder. Uit Amsterdam schrijft men, dat bij den laudbouwer W. van Schaik, in den Bovenkerkerpolder, 39 stuks rundvee zijn onteigend en afgemaakt. Men schrijft uit Zwolle 22 Januarij Drie jonge matrozen hebben Zondag de roekelooze daad begaan om den hoogen toren der Kruiskerk te Zwolle van de buitenzijde te beklimmen. Zich op den bovensten omgang bevindende, klauterden zij van daar langs den bliksem afleider naar de spits, bereikten het kruis en, niet genoeg dat twee hunner op de armen er van gingen zittendreef de derde de dolle driestheid zoo ver van tot bij den haan op te klimmen en daarop plaats te nemen. De waaghalzen zijn behouden weder beneden gekomen. De pokken heerschen te Parijs in vrij hevige mate. De geneeskundigen raden bij voortduring inenting en re- vaccinatie aan. Op de keizerlijke drukkerij is dat verpligtend gemaakt; het geheele personeel mannen en vrouwen, wordt op rijkskosten gevaccineerd. Er is te Parijs sprake van eene groote loterij ten behoeve van den paus. Ter vervanging van den St. Pie terpenning wil men 500 millioen francsin loten h één franc, op geheel het wereldrond te zamen brengen; vijf- millioen daarvan zullen bestemd worden tot dekking van kosten en prijzen. De Fransche regering moet bereids het plan goedgekeurd hebben. Uit Calviuia (Kaap-kolonie) 29 Nov.wordt in een particulieren brief het volgende gemeld Door de groote afstanden hebben de onderwijzers hier met bijna onoverkomelijke bezwaren te kampen om de jeugd behoorlijk te onderwijzen. Immers de uitgestrektheid onzer gemeente overtreft veelal die van de provinciën in Nederland en de boerenplaatsen liggen verder van elkander dan bij u de dorpen. Over het algemeen stelt men geen hoogere eischen dan het kunnen lezenschrijven en zoo veel kennis van de H.-Schrift, om tot lidmaat te kunnen worden aan genomen. Een groote belangstelling toonen de Afrikaansche boeren, om hunnen kindereu onderwijs te doen erlangen. Voor een bekwaam onderwijzer getroosten zich velen eene jaarlijksche opoffering van 60 pd. st. benevens vrije woning en voorziening in alle levensbehoeften. Jammer dat het hier nog vaak aan ongeschikte onderwijzers ontbreekt en dat weggeloopen matrozen zich met het geven van onder wijs bezig houden. HAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 's Hage, 25 Januarij. Mijnheer de Redacteur! Reeds eenige maanden geleden, vóór de behandeling der begrootingwarenzoo als u bekend isgeruchten in om loop nopens oneenigheden in den boezem van het Kabinet; die geruchten werden toen door eenige bladen weersproken doch ik waarschuwde reeds toen uwe lezers, aan die weer spraak geen onvoorwaardelijk geloof te slaan, daar die on eenigheden werkelijk bestondendoch hare beslissing tot een meer geschikt tijdstip was verschoven. Dat tijdstip is thans aangebroken. De heeren Thorbecke en Olivier hebben hun ontslag aangevraagd, terwijl ook de overige ministers hunne portefeuilles ter beschikking van Z.M. hebben gesteld. Het zal onnoodig zijn u te zeggen M. d. R.dat omtrent de aanleidende oorzaak daartoe vele en verschillende ge ruchten in omloop zijn. Sommigen blijven beweren, dat de

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3