3Ingigonben. BURGERLIJKE MD DER GEMEENTE DELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. TELEGRAM. van den Heuvell, H. A. Schippers, H. G. Hildebrandt, J. Fi- chet, C. H. van Steijn, J. Dalen, G. van EmdenC. W. A. D. Steup, C. Hoffman, A. A. Escher, J. C. Sprenger, J. W. F. ridder Huijssen van Kattendijke, W. J. P van Waning en D. E. E. van de Rivière. Geplaatst op het wachtschip alhier de luits. t/z. 1° kl. G. Bijl de Vroe en J. C. H. Beeloo. De luit», t/z. le kl. C. Eeg, P. J. D. Brenkelman en H. K. Koningvan de wachtschepen alhier en te Vlissingen worden op non-activiteit gebragtgedetacheerd op den trar.s- portschooner Frans Naereboutde luit. t/z. le kl. H. E. Bunnik en op de stalen kanonneerboot de luit. t/z. le kl. jhr. E. de Gijzelaar. De offic. van adrniu. 1. kl. W. I. R, van Es en de luit. t. z. 2. kl. E. Haitsma Muiier beiden behoord heb bende tot het escader in Oost-Indië en onlangs teruggekeerd, zijn op non-activiteit gebragt. De offic. van gez. 2. kl. bij de zeemagt G. J. van Leent, wordt gedet. bij het depart. van Marine en toege voegd aan den inspect. van de geneesk. dienst der zeemagt terwijl de offic. van gez. 2. kl. P. J. Eeltkamp geplaatst wordt op het wachtschip te Amsterdam. Het herbouwen van het lokaal Harmonica te Alkmaar is aangenomen door den heer W. Roest Jacz. te Amsterdam, voor de som van f28,882. Men schrijft uit Zalt-Bommel1 Eebruarij. Gisteren avond, 7-j- uur, sprong hier een ketel der gasfabriek met zulk een donderend geraas, dat op verren afstand de grond dreunde. De schrik was panisch. Gelukkig kwamen wij er hiermede af. Slechts één persoou ontving eene blessure. De ontstane brand duurde zeer kort. De verlichting is niet gestremd. Eene ijsvervaardiging-maatschappij te Amsterdam zal zich weldra constituerende directeuren zijn benoemdmen hoopt het ijs met groote machines te vervaardigen en het zuiverste duinwaterijs voor uiterst geringen prijs te kunnen leveren. Het blijkt volgens mie Tijddat ook in de hoofd stad onder de katholieke jongelingschap zich meer en meer het verlangen openbaart om den H. Vader als vrijwilliger te gaan dienen. Behalve degenen, die reeds vroeger ver trokken zijnhebben zich in de laatste acht dagenweder minstens vijf-en-tachtig jongelingen de stad verlaten, om zich bij het Pauselijk leger te doen aannemen. Te Sneek is de weduwe Hetting op eene vreesselijke wijze vermoord te bed gevonden. De vermoedelijke dader W. de S., is gearresteerd en, naar men zegt, moet hij zijne misdaad reeds hebben bekend. Een gouden oorijzer der vermoordedat vermist werd is in een regenbak terug gevonden. In zake den moord te Vollenhove (in ons vorig nom- mer vermeld) zijn reeds een veertigtal getuigen gehoord en een aantal plaatselijke opnemingen geschied. Men ver moedt dat meerdere personen medepligtig zijn aan de mis daad. De moord moet onder verschikkelijke omstandigheden hebben plaats gehad. Eene bijzonderheidwelke als hoogst zeldzaam kan gerekend wordenisdat thans in den omtrek van Boxtel het stroo van roggeenz. veel duurder is dan het fijnste hooi. Het stroo dat gebruikt wordt om onder vee te strooijen, en daarvan mest te maken, kost namelijk f15 de 500 Ned. ponden terwijl het beste hooidat voor voeder dient, slechts f 12 de 500 Ned. ponden kost. De hoofdcommissie voor de Algemeene Tentoonstelling van Neclerlandsche Nijverheid en Kunst, die van 17 Junij tot 17 October a. s. te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt zal worden gehoudenheeft dezer dagen aan de industrieëlen hier te lande eene circulaire gezondenmet het onlangs vastgesteld programma en reglement. Behalve de hoofdcom missie bestaat er in elke provincie eene gewestelijke com missie en worden in elke voorname gemeente lokale com- missiën gekozen door welke allen verlangde inlichtingen zullen worden verstrekt. De New-Tork commercial chronicle geeft eene vol ledige lijst van al de schepen die gedurende den Amerikaan- schen burgeroorlog door Zuidelijke kaperschepen de Allabama de Shenandoah en andere, vernield en genomen zijn. Daarop komen voor: 4 stoomschepen, 78 fregatten, 43 brikken, 82 barken en 68 schoenerschepen, te zamen 275 schepen, metende ruim 1.000.000 tonnen. Wij kunnen niet nalatenop de nadeelige gevolgen van het verzuimen van hoesten eens opmerkzaam te maken; men mag nooit vergeten, dat ieder catarrh eene ziekte is en spoedig in Longenontsteking en uitteering kan overgaan. Het is bewezen, dat de grootste helft van alle ziekten daar door onstaat, dat men een catarrhalisch lijden verzuimt. Bij alle ziekten der ademorganenhoestenheeschheidverslijming, verkoudhedenja zelfs bij asthmaen in ontwikkelende Longteering, doen voor alle andere bekende middelen de Stollwerck'sche Borst-Bonbonszulke buitengewone diensten dat wij ons gedrongen gevoelen daarop opmerkzaam te maken. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur! Dat u dagelijks lastig gevallen wordt met verslagen van rederijkerskamera., die onder verschillende benamingen tot op het minste dorpje bestaanwil ik gaarne gelooven en ik ben het met Bartliolomeus eens dat men thans overal de knust der uiterlijke welsprekendheid exploiteert. Nu dit toch een maal aan de orde is gun mij dan ook een klein plaatsje in uw bij cn= veel gelezen bladen hoewel ik mij volstrekt niet als een bevoegd beoor- deelaar wil opwerpen wilde ik toch eens meepraten over de rederijkers kamer „Kunst kweekt kennis" te Zijpe aan de Schagerbrug. Dat gezelschap geelt jaarlijks één en zoo noodig meerdere voorstellingen ten behoeve hunner verarmde natuurgenootenook ik droeg daar mijn penningske toe hij en dit gaf mij toegang tot de voorstelling van "Woensdag avond 31 Januarij. Het geannonceerde stuk „Salomon von Caus"kon door ongesteldheid van een der heerendie er eene belangrijke rol in had te vervullen niet plaats hebben het ijverig gezelschap zocht dit door andere voordragten goed te maken en ik meen dat dit hun heel goed gelukte. De avond werd inge leid door de voordragt van „het Kerkportaal", door v. Beersen hoewel dit bij velen bekend en misschien meermalen gehoord is, was het to«h nieuw door de flinke wijze waarop het werd voorgedragen; al het gevoelr al de krachtal het piquante dat de dichter bezieldewerd meesterlijk terugge geven zonder door overdreven gebarenspel jagt te maken op effect. Ik zag er verder opvoeren de „Kantooropstand"en moet er bijvoegen dat er veel zorg aan besteed was dat het geheel goed slootdat de jonge klerken er eer van hadden dat de deurwaarder van zijne kleine rol veel werk gemaakt had en dat dit medewerkte tot een goed geheel, (dit wordt bij velen wel eens over 't hoofd gezien). Ook gaf men te aanschouwen „de Raad der Wijsgee- ren", en die dit allergeestigst stukje nooit heeft zien opvoerenraad ik cm het daar eens te gaan zien wanneer men het later weder eens aiogt opvoeren. Na enkele losse voordragteuwaaronder ik vooral noemen moet „he!, Patent"werd de avond besloten met het blijspel „No, 99"dat '»eer goec" uitgevoerd zijne werkiug op den toeschouwers niet miste. Een volle zaal, goede bediening, de noodige stilte en ik durfwel zeggen belangstellingvriendelijke voorkomendheid omtrent vreemdelingen dit alles was een reden om er in uw blad een plaatsje voor te vragen. Men zou mij*, even als de verslaggever van Noordscharwoudeverdenken van vleijerij omdat ik geene gebreken noemde ik heb ze wel gezien en gehoord maar ze waren klein en het doel der uitvoering èn de uitvoering zelve gaven geen reden tot kleingeestige kritiek. Sciiagen 5 Febr. 1866. L. Van 26 Januarij 2 Februarij 1866. ONDERTROUWD L. Vermeulen werkman 25 jaren en H. C. Leh man 20 jaren. A. Markens arbeider 33 jaren wonende thans al hier onlangs te Haarlemmermeer en M. Mulders 24 jaren wonende thans alhier onlangs te Alkemade. I. Lopes Quiroskoopman 27 ja ren wonende thans alhier onlangs te Amsterdam en S. Nehelsburg 33 jaren weduwe van B. S. Kuit. GEHUWD P. W. Leveringh cn M. J. Buddingh. BEVALLEN: R. de Roos geb. van Vaalen D. J. Dienaar geb. de Vries D. C. C. Wcssels geb. Jansen D. A. M. Borsch geb. Krnger D. N. Kuiper geb. Huisman D. A. Kemp geb. Smit "5$. J. E. Heinrich Z. B. Freeke geb. Spruit D. E. van den Heuvel geb. Jager D. A. D. Kottenhagen Z. A. Slinger geb. Bakker Z T. Aarts geb. Baartwijk D. W. Verburgt geb. van Brederode Z. C. J. Arends geb. Copier Z. E. Zon geb. Peeters Z. J. Gerritsen geb. Coer D. OVERLEDEN A. Sentis 15 maanden. G. G. Spil bijna 1 jaar. H. J. Vols 2 jaren en 5 maanden. J. de Bunje 2 jaren en 11 maanden. A. Bommel 5 weken. E. Koorn bijna 18 jaren. Levenloos aangegeven 3. Ambtshalve ingeschreven 1. Van 25 Januarij 1 Eebruarij 1866. ONDERTROUWD en GEHUWD Gecne. GEBOREN Aagje d. van Hendrik Luijtsen en Martje Bakker. An na Adriaua d. van Pieter Klz. Kikkert en Maartje Kooger. Hendrina Maria Ilillegondad. van Johannes Ludovicus Kikkert en Elisabath Marga- retha Boom. Pietje en Kaatje 2 d. van Simon Kalis en Antje Visser. OVERLEDEN Klaas Keescu 11 m. z. van Adriaan Keesen en Grietje Smit. Jan Nieuwenhuizen 87 j. weduwnaar van Keeltje Vermeulen. Jacob List 9 j. z. van Dirk List en wijle Evertje Hegeman. Pietje Bruin 2 j. d. van Pieter Pz. Bruin en Cornelia Backer. Klaas Dogger 26 j. z. van Neeltje Bakker en wijle Klaas Dogger. Jan Bakker 43 j, gehuwd met Antje Zoetelief. Heden Dingsdag, 6 Februarij 1866. EFFECTEN Beurs van AMSTERDAM 5 °/0 Metalliek (oude)56^ °/0 6°/0 Vereenigde Staten v. Noord-Amerika 1882 70T9^ 3 °/0 Mexico (oude)2G^ Coupons-Bewijzen Mexico Geconfedereerden 22^ Tllinois Hl A K K T B E It I G T E R. ALKMAAR 3 Februarij. Aangevoerd 1 Paard f25, 5 Koeijen f80 a 120 230 Schapen f 7 28 20 Magere Varkens f 10 a 20 42 Biggen f8 a Boter per kop 75 a 85 ets. HOORN 3 Februarij* Aangevoerd 3 mud Tarwe f9 11 mud Rogge f 7 94 mud Gerst f6.50, 72 mud Haver f4.75 5 mud Paardenboonen f8.50, 6 mud Erwten, Graauwe f20, Vale f18, Witte groote f 10, op monster verkocht: Mos terdzaad f20 Karweizaad f23. 16 Paarden f50 a 170, 35 Kalveren f4 a 16 205 Schapen f 19 a 27 90 Varkens f 14 a 23, 4 Zeugen f 16.50 a 34, 230 Biggen f5 a 10.50, 620 Kippen f0.55 a 2.00, 600 Eenden f0.60 h 1.20, 6300 Kip-Eijeren f2.60 a 2.80, 1000 Eenden dito f3.50 per 100 2120 koppen Boter 55 62£ cfc. per kop?

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2