3|ngc3antien. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TERSCHELLING. het door het onstuimige weder niet tuogen gelukken hem te redden. De Minister van Finantien heeft bekend gemaakt, dat een vergelijkend examen van adspiranten voor de be trekking van surnumerair bij het vak der posterijenwaartoe 8 plaatsen ter vervulling worden gesteld, zal plaats hebben in de eerste helft van Maart aanstaande. De geneeskundige kring te Amsterdam, van de Ned. maatschappij ter bevordering der geneeskunst, heeft het volgende tarief voor genees- en heelkundige diensten door doctoren en heelmeesters vastgesteld:] Gewone visites bij de ingezetenen der le klasse f 1.50, der 2e f 1.00 der 3e f0.60. Nachtvisites, visites op een bepaald uur en consultatiën met een ander geneesheer het dubbele van bovengenoemde cijfers. Buiten-visites per uur behalve transportkosten f 3. Ver lossingen door doctoren en vroedmeestersgewone verlossin gen bij ingezetenen der le klasse f100. van de 2e klasse f50. van de derde klasse f20. De persoon van J. Schneider, die oorzaak is geweest van den dood zijner zestienjarige dochter, door haar, terwijl zij sliep, een klap te geven, dat zij tegen een kast viel en haar hersenpan verbrijzeld werd, is, met toepassing van verzachtende omstandighedendoor het Provinciaal hof van Noordholland veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van één jaar. In den ochtend van den 3 dezer is de baanwachter aan het station van den spoorweg te Namèche, door den trein die uit Luik naar Namen was vertrokken, gedood. Men vermoedt dat die ongelukkige, in zijn wachthuisje ingeslapen, op het liooren van den trein plotseling is ontwaakt en zich over den weg naar zijn post wilde begeventoen hem de locomotief inhaalde die zijn hersenkas verbrijzelde en hem de beide beenen afsneed, terwijl zijn ligchaam op 30 mijlen afstands van de plek waar het ongeluk gebeurdewerd weggeslingerd. Te New-York bestaan 20,000 menschen van het si- garenmaken. De meesten verdienen 18 dollers per week, daar hun van de 1000 stuks 2 k 3 doll. wordt betaald. De belasting welke van de tabakhandelaars geheven wordtbedraagt van 3 tot 40 dollers per 1000 stuks. In één district alleen is door 150 fabriekanten van 20,728,939 sigaren belasting be taald. Deze handel wordt bijna uitsluitend door Duitschers gedreven. Eene geneeskundige maatschappij te New-York meent uit hare onderzoekingen te kunnen afleiden, dat, behoudens bijzondere omstandigheden, de manie van den zelfmoord bij het grootste aantal personen die zich daaraan schuldig maken, eene organische ziekte is, voortkomende uit een gebrek in de hersenkas, die, even als iedere andere plaatselijke ont steking, kan worden verholpen. Men heeft op dien paradox de algemeene aandacht der geneeskundigen gevestigd. HAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 's Hage, 8 Februari). Mijnheer de Redacteur Opzettelijk heb ik eenige dagen het stilzwijgen bewaard, in afwachting of ik u ook wat zekers zou kunnen mededeelen nopens de ministeriele crisis dit is echter het geval niet, en bedrieg ik mij niet, dan is de heer v. d. Putte met de zamenstelling van het kabinet niet verder gevorderd dan tijdens mijn vorig schrijven. Dit is niet te verwonderen want ik voorspelde u reeds vroeger dat geen staatsman van naam zitting zou willen nemen in een ministeriedat geen raison d'être heeften waarvan het hoofd zich meester heeft gemaakt op eene wijze waarvoor noch de liberale noch de conservatieve bladen in 't openbaar durven uitkomen. Er is dan ook geen enkel blad in ons landde Nieuwe Rotterdammer uitgezonderd dat geloof slaat aan de redenen die omtrent de crisis worden opgegeven en het zou mij ten hoogste verwonderen zoo ook dat blad niet beter omtrent de wezenlijke oorzaak was ingelicht dan het zich den schijn geeft. De Arnh. Ct. bestrijdt de redeneringen der N. Rott. dan ook op eene heftige wijzeen hoewel niet voor de ware oorzaak der aftreding van den heer Tkorbecke want die is hier een secret de la co- médie willende en kunnende uitkomen toont ze ons genoegzaam aan daarmede volkomen bekend te zijn. De toon die bijna al de onafhankelijke bladen aanslaan, zal den heer v. d. Putte doen zien hoe weinig hij en zijn zaamgeraapt ministerie zal kunnen rekenen op huunen bijstand en ik behoef u niet te zeggen M. d. R.welk een ongeloofelijken invloed de dagbladeu op kleinere plaatsen op de pu blieke opinie uitoefenen. Maar ook hier, in de residentie, is men alles behalve ingenomen met een ministerie, .waarvan dc firma v. d. Putte v. Bosse als hoofd zal optreden. De eerste heeft, behalve eene kleine coterie, volstrekt geen aanhangterwijl de laatste niet in staat is, het pres tige van het Kabinet, waarin hij zitting neemt, te verhoogen- De heer van Bosse toch, bestrijdt sinds jaren alle ministeriën, waarin hij geen plaats heeft, of, zooals graaf van Zuyleu onlangs opmerkte, de heer van Bosse wenscht voor zich 't monopolie om oppositie te voeren. Het is den heer van Bosse dan ook voornamelijk te doen om den ministeriëlen zetelwat de politieke beginselen betreft, welnu, „on trouve avec le ciel des accomo- demens", die zullen later wel teregt komen. Het is dan ook niet te verwonderen dat de heeren Godefroi, Jolles en de Vries, bedankt hebben voor de portefeuilles van Justitie en Binuenlandsche Zaken, even als de heeren Wolfson en Pels Rijcken voor die van Marine; naar men wil, zoude ook de heer Gcertsema er van hebben afgezien, om deel uit te maken vau dit Kabinet, en zouden er nog met verschillende personen onderhandelingen hebben plaats gehad, die echter evenmin er toe kouden overgehaald worden, om met dit zoo wrakke staatsschip mede te varen. Hoe langer ondertusschen de crisis duurt, hoe neteliger de positie der firma v. d. Puttev. Bossa wordt. Iedere weigering toch, om eene porte feuille te aanvaarden, is een votum van wantrouwen tegen hun regeringsbe leid, en zal niet strekken om het vertrouwen op hun bestuur te versterken. Men is dan ook zeer verlangend te vernemen, welke specialiteiten er zullen gevonden worden die moed genoeg hebben, onder de tegenwoordige omstan digheden, als ministers op te treden. Wat de gevolgen der erisis betreft, de tijd is nog niet daar, om daarover een beslissend oordeel te vellen, maar ik geloof dat ze gewigtig zullen zijn. Gij ziet thans reeds, M. d. R., de verdeeldheid der liberale pers, die, vroe ger het ministerie in zijn geheel verdedigende, nu partij trekt, hetzij voor den heer van der Putte (en dat zijn slechts enkele bladen), hetzij voor den heer Thorbecke. De gevolgen dier verdeeldheid zullen niet uitblijven; het ministerie Fransen van de Putte zal vallen; maar wat dan? Dat bewind kan geen stand houden, omdat het noch bij de conservatieven, noch bij de Thorbeekianen (want ik maak onderscheid tusschen Thorbeckianen en Putti- anen (weer een nieuw woord J) noch bij de katholijken (zie slechts het oor deel van de Tijd) steun zal vinden; en wanneer het eenmaal gevallen is, wat zal men dan zien geschieden waarschijnlijk voor een korten tijd een conservatief ministerie optreden, doch dat evenmin levenskracht zal bezitten, als bet ministerie van der Putte. Laat ons het beste hopen. Qui vivra verra. Morgen zal het stoffelijk overschot van den heer Huyssen van Kattendijke, minister van Marine, op het kerkhof te Eikenduin, plegtig worden ter aarde besteld. Zijn overlijden wordt hier algemeen zeer betreurd. Plaatselijk nieuwsdat uwe lezers belang kan inboezemen, ontbreekt hier geheel, want de mededeeling, dat „de diva" Carlotta Patti, heden avond hier in de Fransche comedie een concert geeft, zal hen, naar ik meen, vrij on verschillig zijn. Adieu De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur! In de Heldersche en Nieimedieper Courant van 8 Februarjj; jl. een ver slag lezende van het laatstedoor het muziekgezelschap 'Apollo gegeven coDcert, stond ik verbaasd over het aplombwaarmede in zulke algemeene termen onvoorwaardelijk een oordeel werd geveld op hetgeen daat dien avond werd ten gehoore gebragt. Bij meer voorafgegane recensies' is mij zulks wel eens opgevallen maar bij deze kon ik niet langer zwijgeip j Ik wenscb hier geeue wederlegging neder te schrijven over de beoördeeling van genoemd concert, maar 't is tegen de wijze van recenséreiiinhet alge meen dat ik opkom. Naar men mag veronderstellen, is bedoelde beoórdee ling door een dilettant geschrevenen och het is toch hekend genoeg dat men hier onder de dilettanten met zoodanïgeu aantreftdie zich het regt mogen aanmatigen als4 kunstregters op te treden. Het is niet zoo gemakke lijk als men uiet direct tot de kunstwereld behoortzich op eene lijn met dezelve te plaatsen. In de groote steden waar de kuust natuurlijk op een meer ontwikkeld standpunt staatvindt men dilettanten die menig solist menig artist beschaamd maken, maar bij dezulken is dan ook de kunst bijna hoofdzaakalleen met dat onderscheiddat het geen bestaanmiddel isen wordt het kunstgevoel dagelijks ontwikkeld door het hooren van talenten van den eersten rangiets wat een vereischte is voor een criticus op het gebied der toonkunst. Er zijn in het beoordeelen van muziek-uitvoeringea bepaalde loopjeswarmede men effect kan makeuals daar zijn „nuances schakering, gloed, geacheveerd," enz. Neen, de wezentlijke'beoordeellaar wijze op intonatiemaatvastheid der spelersbet goed invallen der partijen, het elkander niet overschreeuwen der verschillende instrumenten. Dat zijn de elementen waarop eeue muziekbeoordeeling moet gebaseerd zijn. En nu zoude men misschien denken dat schrijver dezes de'bewuste dilet tant een lesje wilde geven iu bet beoordeelen van een coucert. Volstrekt nietbij beeft alleen bet onbevoegde willen aantoonen van zooveleudie zich als critieus opwerpen. Het is zoo moeijelijk nietals men wat aan muziek doottegenover iemand die er niets van weet bluf te slaan even als bet heel wat vertooning maakt als iemand die nu en dan wat goede lit teratuur leest op godsdienstig terrein doorslaat over dogmatiek en exegese of een preek recenseert. Liever verwijs ik naar de recensiën van muziek uitvoeringen zoo als die voorkomen in bet Haagsche Dagbladom niet te spreken van die welke van de redactie uitgaande voorkomen in het muzie kaal tijdschrift Caeciliadat bier geloof ik ook ter plaatse wordt gelezen. En nu ten slotte nog een enkel woordje: Dem verdienste seine krone: De beide dame9 welke het concert met busroe medewerking hebben opge-* luisterdhebben wezentlijk uitermate voldaanmaar waarom niet den heer Froschhart wat meer lof toegezwaaid voor zijn keurig spel, dat volgens bevoegde beoordeelaars zoo uitmuntend was De volijverige directeur zal, hoop ik, wel zoo wijs zijn, zich een en ander niet te zeer aan te trekken en maar te denken aan de woorden vau Schiller „kaunst du nicht allen gefalleu maeh es wenigen rechtvielen zu gefallen ist schlimm." Een muziekliefhebber maar daarom nog geen kunstregter. Van 1 8 Eebrnarij 1866. ONDERTROUWD: Hendrik Hilkhuizentimmerman, 24 jaren wonende te Alkmaar en Francisca van der Wal28 jaren weduwe van Jan Duin- kerwonende te Alkmaar laatst te Texel. GEHUWD Geeue. GEBORENTeunisz. van Kasse Zegel en Hendrikje Vla3. Pieter z. van Gerrit List eu Elisabetb Stam. Neeltjed. van Abraham do Ruijter en Neeltje Bruin. Jan, z. van Leendert de Blok en Maria van Houten. Gerbrigd van Jacob Koning en Aagje Dros. OVERLEDENDirk Lagerveld 64 jaren gehuwd met Willempje van de Ree. Cornelisje Bruin 2 maauden d. van Cornelis Hz. Bruin en Wijntje Koorn. Kaatje en Pietje Kalis 2 dagen dochters van Simon Kalis en Autje Visser. Antje Visman 2 maanden d. van Cornelis Vis- man en Guurtje de Waard.Gerrit Mulder, 70 jaren, weduwnaar van Jantje Spigt. Yan 1 31 Januarij 1866 g ONDERTROUWD en GEHUWD Gcene. GEBOREN Johannes Hendrikus Diederikus Mariusz. van Wilhelmus Cornelis van Werkhoven en Maria Anna Elisabeth van Dapperen. »-r- Mar- retje d. van Maarten Disper en Engeltje Blom. IJbrandz..van Klaas Alberts Roos en Trijntje Douvves Rijkeboer. Trijntje, d. van Cornelis Jans Groendijk en Neeltje Cornelis Swart. Jan z. van Douwe Klaas Zcijlemaker en Tietje Douwcs Zeijlemaker.Hendrik, z. van Jan Jelles Smit en Neeltje Hendriks de Breed. Trijntjéd. van Pieter Teekes Bloem en Sieke Gerrits Kooijman. OVERLEDEN Tijs Tjebbes Wulp 18 maanden. Vrouwtje Jelles, wed. van Dirk Pieters Cupido 87 jaren. Cornelis Cornelis Schaap gehuwd met Grietje Cornelis Cupido 29 jaren.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2