Itieuros* en <ftÖoerteiitte--6faÖ. J¥> 492. Zesde Jaargang. 1869. WOENSDAG 14 FEBRUARIJ. (^Ijiciccl gcbcdtc. VRIJWILLIGERS VOOR DE SATIOME MILITIE. BEKENDMAKING. JStct-nfjïciM gedeelte. HELDERSG Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post D »l-tO Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan de.n Uitgever Gii/mis. COURANT. De prijs der A dveetkntikn van 14 regels is 4$ Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Adverteutiën intezeuden. Ingezonden stukkeu minstens één dag vroeger. S\ BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER roepen bij deze op, ingezetenen, die verlangen als VRIJWILLIGERS bij de Militie voor deze gemeente op te tredenom zich daartoe op een der overige werkdagen van deze maand, tusscben des morgens 9 en 12 ure, ter Secretarie aan te geven. Aan iederen Vrijwilliger wordt door de gemeente een handgeld toegekend van ZESTIG GULDEN. Om vrijwilliger bij de Militie te zijnmoet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezenvoorts ligchame- lijk voor de dienst geschikt, ten minste 1.56 el lang, op den 1 Januarij van dit jaar het 20ste jaar ingetreden en het 35ste jaar niet volbragt hebbentot op het tijdstip der optreding aan zijne verpligting ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen warenvoldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Ter bekoming van laatstgenoemd bewijskan men zich vergezeld van tweeter goeder naam en faam staande meer derjarige ingezetenendie de vereischte verklaring kunnen afleggenter Secretarie op eiken werkdag in deze maand aanmelden, tusschen des morgens 9 en 12 ure. Hij die voor de Militie is ingeschrevenwordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente, in welke hij inge- cschreven istenzij hij geene verpligtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen liebbe. Hij, die bij de zeemagt, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijk Overzeesche Bezittingen beeft ge- gediend wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten tenzij hij bij het verlaten van de dienst, behalve een bewijs van ontslagvan den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediendeen getuigschrift bebbe ontvangeninhoudende dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn veertigste jaar volbragt is, als vrijwilliger bij de Militie worden toe gelaten. De vrijwilligers wordenvoor zooverre ze daartoe geschikt bevonden zijn en er gelegenheid toe bestaat, ingelijfd bij het korps hunner keuze. Helder 6 Februarij 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAKMAN BOSSEBurgemeester L. VERHEY, Secretaris. POLI TTËT" Ten burele van den ondergeteekende zijn gedeponeerd, de navolgende gevonden voorwerpenals: twee VROUWEN ZAKKEN en een PORTEMONNA1E. Helder13 Eebr. 1866. De Commiss. van Politie, A. C. BOONZAJER. 1TI E TT W S T S J D X1T 3 E IT. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz. 3 Eebruarij 1866. Volgens het Handelsbl. is de schout-bij-nacht Pels Rijcken, directeur en kommandant der marine alhier, nogmaals uitge- noodigd tot een onderhoud met Z. M. den Koning, betrek kelijk de portefeuille van Marine. Men meent te weten, dat de schout-bij-nacht thans niet ongeneigd zou zijn deze portefeuille te aanvaarden. Een scheepsjongen van een in de haven liggend Engelsch schipop de Zuidwal jagendeis bij harden wind en sterken stroom gisteren middag ten 12 ure de Zuiderzee ingedreven. Zijn kapitein en stuurman, die bij het ongeval tegenwoor dig warenhebben direct voor de redding van den jongen de som van f50 uitgeloofd aan een vischschnit, die met zes personen bemand, ten 1 ure de haven uitzeilde en heden morgen met boot en jongen terugkeerde. Het is hun gelukt, hem op het eiland Wieriugen te vinden, alwaar hij was aangedreven. Bij het personeel voor den aanleg van de Staats spoorwegen zijn onder meer anderen bevorderdtot adjunct ingenieur den opz. 4e kl. G. A. Escher; tot opzigter 2e kl. de opzigter 3e kl. J. Swets. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn tegen Diugsdag den 27n Eebruarij e.k. opgeroepen, om hunne werkzaamheden te hervatten. Men schrijft uit 's Gravenhage van 11 dezer De Stauts-Crt. heeft gesproken. Het nieuwe Kabinet is gevormd en de redenen van de crisis zijn blootgelegd. Ik li eb u goed ingelicht; het officiële blad van lieden draagt daarvan het bewijs. De miuistriele crisis is het werk van den minister van Koloniënhij heeft immersin strijd met vroegere afsprakende vaststelling der Indische wekboeken bij besluit willen door drijven bij heeft elk uitstel van de crisis geweigerdhij noodzaakte de heeren Thorbecke en Olivier tot heengaan. Dat is gelukt. Wij hebben thans een rompministerie. Voor hoelang Wie zijn toch de veroveringendie de heer van de Putte gemaakt heeft De hr Geertsema liet zich verbiddeneu.de heeren Pické en van Bosse zijn minister geworden. Laat ons het Kabinet nu eens ontleden. De heer vau dc Putte is de maker van het Kabinet. Zijn Indisch tarief en zijne cultuurwet ziju bewijzen van zijnen geest van transactie met libe rale beginselen. De heer Blanken zijne liberaliteit is bekend. Wat is de heer van Bossc Een financier; een man van Kabinetten van fusiezijn naam vertegenwoordigt geen beginsel. De beer Cremers is de heer Cre- mers. De heer Geertsema zal Thorbecke opvolgenik geef eens toe dat hij even liberaal zal handelen als Oliviermaar kan hij Thorbecke vervangen P Reeds zal de ministerraad beslissen of hem de aanleg der staatsspoorwegen zal blijvenhoogst waarschijnlijk zal die tak van bestuur naar finantieu overgaan. En nu de heer Pické. Die heerzoo verhaalt men hier ter stede, kwam uit Tholeu om den heer Kappeyne een advies te vragen over eena moeijelijke kwestie, hem als kautonregter ter beslissing voorgekomen. Op de groenmarkt ontmoetten zij elkander. „Laat dat advies ter zijde zqn de heer K. gezegd hebben; wilt ge de portefeuille vau justitie aannemen;- gij komt juist goed van pas hier.'"1 De heer Pické stond verbaasd, bedacht zich een oogenblik en accepteerde. Wie is nu de heer Pické Is hij een liberaal Stel Geertsema Olivieris dan Pické Thorbecke Neen volgens de H. U. O. en het Handelsblad. Herinner u de laatste verkiezing in Goes. Toen zeido dc N. R. C.dat dc heer de Laat de Kanter de kandidaat van de liberalen wasdus niet de heer Pické. Het Handelsblad sprak nog duidelijker en zeidedat het den heer dc Kanter daarom aanbeval, omdat de heer Pické zoo liberaal is «dat hij nota bene zelf door het Bugblad werd aanbevolen". Inderdaad was de heer Pické de kandidaat van de conservatieven in Tholen en hij trok zich dan ook niet terug tegenover den liberalen kandidaat maar gaf per telegraaf eerst bij de herstemming aan zijne vrienden den raad op den heer de Laat de Kanter en niet op zijn anti-revolutionairen tegen stander te stemmen. Van waar geeft nu de N. R. C. aan het ministerie dat Thorbecke en Olivier uitdreefeen brevet van liberalisme De Tweede Kamer kome den 27sten dezer bijeen. Het ministerie zal ■wel een programma geven. Anders is cr cene prachtige aanleiding voor den ouden beer vau Golstein om te interpellerendaar hij op 27 dezer eindelijk wel te rade zal zijn geworden dat eene ministeriële crisis ont staan iscn hij zal te dien aanzien inlichtingen willen ontvangen. Naar ik verneem zijn reeds de ontwerpen van wet op de schutterijen de inkwartierieringen en tot vaststelling vau het wetboek van strafvorderin gen ingetrokken. Eerste vrucht der crisis. «De heer Thorbecke heeft, onmiddelijk nadat bij de portefeuille aan den heer Geertsema had overgegeven, de residentie verlaten ten einde een be zoek te brengen aan eenige zijner vrienden binnen /s lands. A. C. Sedert eenigen tijd bevindt zich te Londen dr. E. E. Weber, uit Berlijn, die door zijne geleerdheid en gelukkige genezingen van doofheid, grooten opgang maakt in het al gemeen en niet het minst bij de medische faculteit. Tn de voornaamste geneeskundige gezelschappen o. a. in de Londo Medical Society en in de Pathological Society, trad geneesheer als spreker op, na in vcrschillebde ho.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1