tseiujjkk stap m gmtcbhtb hrlder. zijl» geneeswijze te hebben gedemonstreerd. De reputatie van dezen docterdie de gebreken van het oor en de orga nen van het gehoor tot zijne bijzondere studie heeft gemaakt, is niet weinig toegenomen door de gelukkige genezing van prins Christiaan van Augustenburg. Dr. Weber genoot de eer aan het hof te worden voorgesteld, alwaar hij met bij zondere onderscheiding werd behandeld. Dr. Weber zal op zijne terugreize naar Duitschland eenige dagen te Botterdam en waarschijnlijk ook in eenige andere steden van Nederland vertoeven. Te Genève is een paar weken geleden aangebragt een op verschillende plaatsen verzegeld vat, waarvan bij de ont scheping de bodem los raakte. Dientengevolge viel een ge deelte van zijn inhoud uit het vat. Het waren doodshoofden en menschelijke ledematen. Ben algemeen gevoel van afgrijzen openbaarde zich onder de talrijke menigte, die bij de ont scheping tegenwoordig was, toen een beroemd stadgenoot aan de volksverbittering een einde kwam maken. Hij nam uit zijne portefeuille een geleide brief, waarop vermeid stond de afzending van ween vat menschenvleesch wegende 230 kilo's franco. Het was een "amicaal" geschenk van de New- Yorksche faculteit aan de Geneefsche geleerden. Inderdaad kleine geschenken onderhouden de vriendschap. Men berigt dat het Spaansche gouvernement besloten heeft om kaperbrieven uit te reiken tegen Chili aan alle Spaansche schepen die dit vragen zullenmaar dat het, vóór dit besluit ten uitvoer te leggen, het bewijs zal afwachten, dat Chili van hetzelfde middel tegen Spanje gebruik maakt. Terwijl er uitvoerig melding gemaakt wordt van het geen er bij gelegenheid der opening van het Engelsche parlement boven den grond plaat3 heeft, spreekt men ter naauwernood van hetgeen onder deu grond gebeurd. Het is twee en eene halve eeuw en langer geleden dat Guy Eawkes zijne bekende poging aanwendde om het parlement in de lucht te doen springen en de kelders onder het ge bouw met buskruid vulde. Ofschoon er niet de minste re den bestaat om eene herhaling van deze gruweldaad te duchtenworden nog elk jaar voor de opening van het parlement de kelders plegtstatig doorgezocht door eene com missie uit de verschillende staatsligchamente zamen wel 70 personen uitmakende. Pairs in staatskleedijleden van het huis der gemeenten, maarschalken en herauten, enz. ver eenigen zich klokslag elf ure in de prinsenkamer. Elk krijgt een lantaarn in de hand en voorafgegaan door helle- bardiers, wachters met uitgetogen zwaarden enz., terwijl de stoet op dezelfde wijze gesloten wordttrekken zij de zalen door, alles inspecterende, zoowel onder de banken van de ministeriëlen als onder die der oppositie want het onder zoek moet met onpartijdigheid plaats hebben. Daarna stij gen zij af in de kelders, die er zeer prachtig en goed onderhouden uitzien, waar licht, lucht en warmte heerschen en niets aan het moorddadige plan van Pawkes herinnert. Is ook hier het onderzoek afgeloopendan is de taak der com missie ten einde tot het volgende jaar, want dit commissoriaal onderzoek keert elk jaar even trouw terug als'op 5 No vember het dankgebed voor de redding van koning Jacob I. Yolgens een berigt uit Leipzig is in den nacht van 3 op 4 Eebr. op den Berlijnschen spoorweg eene misdaad gepleegd, die noodlottige gevolgen had kunnen hebben. Door eene kwaadwillige hand waren niet alleen de klokken in de nabij heid van het Berlijner stations-gebouw te Leipzig onbruikbaar gemaakt en de telegraafdraden doorgesneden, maar ook op verscheidene plaatsen dwars over de rails spoorstaven gelegd en deze met de doorgesneden draden gedeeltelijk met spijkers zoodanig vastgeklonken, datware de trein daartegen aange- loopen, een groot ongeluk onvermijdelijk zou zijn geweest. Gelukkig kwam een arbeider den weg langs, die den hinder paal bemerkte en zich haastte er op het naburige station kennis van te geven. Men vermoedt dat de misdaad door verscheidene personen moet zijn gepleegd. Denzelfden nacht is tusschen Podelwitz en Ragkwitz een toeleg verijdeld. Ook daar zijn twee spoorstaven over de rails gelegd en de telegraaflijnen vernield. Alles toont aan, dat alleen wraakzucht jegens de spoorwegadministratie tot deze schandelijke daad heeft geleid. De Kaapsche tijdingen van 2 Jan. melden, dat de Basuto-oorlog voorduurt. Ongunstig nieuws van Natal. In het hoog noordelijk distrikt van het Tranvaalsche grond gebied Sijdenberg genaamdheeft Mapogde geesel van het distriktgroote verwoestingen aangerigt38 woningen verbrandverscheidene Hollanders benevens eenige inboor lingen om het leven gebragt en verschrikkelijk geplunderd. De Colenso-strijd in de Anglikaansche kerk was steeds levendig. De gemeente van een der geestelijken Tennesen genaamd die met bisschop Colenso instemthad haren Ieeraar verwittigd dat zij voortaan niets meer met hem en zijne godsdienstoefeningen te doen wilde hebben zoodat de heer Tennesen naar Pietermauritsburg trok, naar bisschop Colenso, wiens gedrag de scheuring in de Anglikaansche kerk schijnt te zullen voltooijen. VEEZIEKTE. In de Haarlemmermeer heeft zich de ziekte weêr voorgedaan onder het vee van W. Hip. Te Weesp zijn bij den veehouder J. R.5 koeijen aangetastwaarvan 1 reeds gestorven en 4 in behandeling zijn gebleven. Omtrent de veeziekte, uitgebroken aan den Hasselter- dijk, gemeente Zwollerkerspel, bij den landbouwer Gerrit Jeuninkkan worden medegedeelddat dit vee bij minnelijke overeenkomst ten getale van 26 runderen en 2 schapenia afgestaan en dat de ziekte aldaar reeds zoo hevig is toege nomen, dat van de 26 runderen op heden bijna geen enkel meer er van verschoond was. Door het gemeentebestuur is de geheele veestapel bij dien landbouwer onteigend, alsmede de voorradige mest en stal- gereedschappen. Dien ten gevolge is al het vee afgemaakt en onder behoorlijk toezigt en met de noodige voorzorgen begraven. De ziekte schijnt door een veehandelaar uit Zwolledie doorgaande veel handel drijft met de besmette streken in Zuidhollandovergebragt te zijndaar het is gebleken dat hij zoowel op den stal van Jeunink als ook bij den land bouwer J. van Zuthem, in de buurtschap Voorst, 16 en 8 dagen vóór het uitbreken der ziekte is geweest, terwijl op den stal van laatstgenoemden ook één rund ziek is, lijdende vermoedelijk aan de veepest. Landbouwers kunnen hieruit ontwaren, hoeV.oorzigtig men moet zijn om veehandelaars op hunne stallen toe te laten. Te Leiden is een vaartuig met turf aangehoudendat onder de turf 390 Ned. ponden ziek vleesch verborgen' had. Dit vleeseh is door de politie ouderzocht en begraven. Iu de provincie Zuidholland worden aanstalten getroffen om op tamelijk groote schaal proeven te. nemen omtrent de uitkomst van het inoeuleren en vaccineren tegen de veeziekte, over welke laatse door Engelsche veeartsen en anderen zooveel gezegd en beloofd is, maar waarvan nog zoo weinig is ge bleken dat iets beteekent. Men meldt uit Londen. Bij de thans zoowel hier te lande als elders heerschende veepest is het van alge meen belang de hier en daar met goed gevolg daartégen aangewende middelen ter algemeener kennisse te brengen. De heer C. Opperschepen vau Cheshire in Engeland schrijft //Ik koester de gunstigste verwachtingen van de inenting te gen de runderpest. Mijn eigen ingeente koeijen,.ten getale van tien, zijn volkomen gezond, en ik heb van geen enkel noodlottig geval in mijne nabuurschap gehoord waarin de in enting niet goed is afgeloopen. Hij voegt er bij "lk heb onlangs een proef genomen, die, naar ik mij ten volsta overtuigd houd door velen uwer lezers met groote belang stelling zal gelezen worden. Donderdag morgen 11. liet ik een mijner vaarzen, die met het beste gevolg was ingeënt, iu een schuurtje zetten van slechts negen voet vierkant, waar in een kalf zeer ziek lag, klaarblijkelijk aan de runderpest, en een ander kalf, dat eenige oogenblikken te voren aan dezelfde ziekte was gestorven. Het doode kalf bleef nadat mijne koe in de schuur was gezet nog een half uur liggen. Het zieke kalf stierf deu volgenden dag. Daarna werden wederom twee kalveren, die aan de runderpest leden, bij mijne vaars geplaatst en ook deze bezweken aan de plaag. Mijne vaars is echter even vlug en gezond als ze altijd wasniettegenstaande zij gedurende vijf dagen en vijf nach ten in een zeer stinkende dampkring had doorgëbragten in onmiddellijke aanraking met deze vier doode en ster vende kalveren te zijn geweest." Men moet wel Engelschman zijn, om zulk een proef te nemen, wij achten het echter niet geheel van belang ont bloot het toch op zich zelf zeer opmerkenswaardig feit on der het oog van een aantal onzer lezer te brengen, die in landbouw en veeteelt hun hoofdbestaan moeten viuden. Van 2 9 Februari] 1866. ONDERTROUWD: F. Slagboom, aardewerker 35 jaren en A. Bicren- broodspot2S jaren. H. Hanekrootzeeman, 22 jaren, wonende te Amstei'dam en J. Minderop24 jarenwonende thans alhier onlangs te Amsterdam. J. II. de Jong, sjouwerman, 25 jaren en M. van de Graaft 18 jaren. S. J. van Dam matroos bij de Marine, 26 jaren en C. Ligthart 28 jaren weduwe vau P. Hogeboom. A. P. J. Boesaartschoenmaker 23 jaren en N. J van Nes19 jaren. GEHUWD P. Tuin en A. Wiering. G. J. Ruscha en B. Keijser. BEVALLEN A. Moleman geb, Riemers Z. M. E. Vonk geb. Ternede Z. H. Schol geb. Bood D. C. Kruk geb. Roodt D. C. C. Swart geb. Deuts D. W. Kuiper geb. Klop D. B. Willemse geb. Blom Z. A. Dienaar geb. van Stuijvenberg Z. A. M. P. van Es geb. Jansen D. J. A. Oostendorp geb. van Stipriaan D. M. Klik geb. Slagwater D. G. Spits geb. Bakker D. L. Former geb. Bonselaar D. -C. Boon geb. Vermeulen Z. N. de Voogdt geb. van der Valk D. T. Bakker geb. Tuiman D. OVERLEDEN: W. Tuinman geb. Groen, 72 jaren. M. Wiggers geb» Spierdijk 78 jaren. W. Köliïer 24 jaren. J. Moen 2} maanden. KARKTBERIGTEN. ALKMAAR 10 Februarij. Aangevoerd 8 Paarden f20 a 50, 3 Koeijen f80 a 110, 89 Schapee f 10 22, 30 Magere Varkens f lo a 23 20 "Biggen f8 a 12, Bot*ï per kóp 82 a 88 ets..

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2