trein aankomenzoovele kosten te maken te meer daar men In andere deelen der gemeente te vergeefs naar verbetering uitziet. Aan conflicten zegt spreker, daar hecht ik volstrekt niet aan. Nadat de Voorzitter een paar vragen van de heer en Braaksma en Zur Muhlen heeft beantwoordzegt de heer Slebe te mee- nen, dat de wegen en overwegen aan de Maatschappij die den weg exploiteert, is overgegaan. De Voorzitter wil met het oog op de destinatie den weg onderhouden en verbeteren. De heer de Breuk zegt van een oud en wijs man meer malen te hebben gehoord, dat de gemeente ten allen tijde voorzigtig moet zijn om niet in verwikkelingen te komen ten aanzien van het onderhoud van de door deze gemeente loopende rijkswegen, die daardoor wel eens ten laste der ge meente zouden kunnen komen. De Voorzitter zegt, dat de heer de Breuk zeer goed geïn formeerd is. Dat er eene kwestie ten dien aanzien heeft be staan waarvan de uitslag is geweest, dat de steden van dien tijd af verpligt zijn geworden, om de rijkswegen, die door de stad waren gelegen, te onderhouden, waarin ook Haarlem heeft gedeelddat echter ten aanzien van de dorpen toen geene ver andering is gemaakt. In omvraag gebragt, wordt met 2 tegen 12 stemmen tot verbetering van den weg besloten. Tegen de heeren Slebe en Strootman. d. Wordt besloten den tijdelijk aangestelden opzigter Her- laar nog voor 5 maanden te behouden. De heer Braaksma vraagt of het doen verlichten van het stations-terrein nu ook niet behandeld moet worden. De Voorzitter antwoordt, dat het bestek daarvoor eerst ontworpen moet worden. c. Wordt toegestaan aan twee brugwachters ieder 25. tot vergoeding voor huishuur. De heer de Lange brengt ter sprake de wenschelijkheid ter voorkoming van schade, dat de brugwachter derpostbrug meer in de nabijheid der brug wone. De Voorzitter zegt, dat dit meermalen en nog steeds een punt van overweging uitmaakt bij de onderhoudscommissie. Op de gewone rondvraag vragen de heeren de Breuk en Slebe het woord. De heer de Breuk dringt er op aan, dat in de volgende vergadering het bestek zal worden ter tafel gebragt voor het doen verlichten van het stations-terrein. Spreker geeft den heer Strootman toe, dat op andere punten in de gemeente eene betere verlichting zeer noodïg is, maar zegt, dat het op 't v stationsterrein ook zeer noodzakelijk is, daar vreemdelingen gevaar loopen in het water te geraken. De heer Slebe zegt er ernstig op te moeten aandringen dat de gymnastieschool verplaatst worde, zijnde zeer hinderlijk aan het onderwijs in de industrieschool. De Voorzitter antwoordt, dat gepaste maatregelen zullen *- worden genomen. Daarna wordt de vergadering gesloten. 1TI 3 TT TT 3 IJ D 11T 3- 3 1T. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz. 16 Pebruarij 1S66. Ter gelegenheid van 's Konings verjaardag zullen er bij alle legercorpsen militaire assauts plaats hebbenwaarbij te gelijker tijd een aantal militairen zullen worden bevorderd tot meesters en prevöts op de verschillende wapens. Hier ter plaatse zal zulks geschieden, voor zooverre de infanterie betreft, reeds morgen (Zaturdag) ochtend ten 10 ure in de kazerne in het fort Erfprins, wij vernemen dat een der zalen voor die gelegenheid zeer smaakvol gede coreerd is. Ter bijwoning zijn uitgenoodigd de officieren van de verschillende wapens alhier, de burgemeester dezer ge meente en meer andere burgerlijke autoriteiten, alsmede de leden van de sociëteit de Eendragt. Bij gunstig weder vertrouwen wij dat de belangstelling nog al groot zal zijn. Voorts vernemen wij, dat in de kazerne der mariniers dit jaarlijkseh feest zal plaats hebben op den verjaardag van Z. M. Maandag a. s. des avonds. Nog met een enkel woord vestigen wij de aandacht onzer lezers op het groot militair-assautdat Donderdag a. s. in het lokaal Tivoli zal gegeven worden, opgeluisterd door het stafmuziekkorps der Marine, en afgewisseld door dramatische voordragten en tooneelvoorstellingen. Naar het uitgebreid programma te oordeelenbelooft de uitvoering veel schoonsin een volgend nommer zullen wij onze lezers met het programma nader bekend .maken hetzij geheel of gedeeltelijk, naar de ruimte ons toelaat. Dergelijke militaire voorstellingen werden in vroeger ja ren hier altijd druk bezocht, en daar ze in den laatste» tijd hier niet hebben plaats gehad, vertrouwen wij dat Tivoli op dien avond weder te klein zal zijnte meer daar de entree zeer billijk is gesteld en het zonder twijfel- een gun stige» indruk moet maken, dat eene'vereeniging van zoo vele artisten zamen werken tot een weldadig doeldaar de opbrengst zal worden gestort in de kassen der fondsen tot ondersteuning van oude en gebrekkige zeelieden en militairen. De heer C. A. Beukenkamp is door Z. M. benoemd tot heemraad van den Anna Paulowna Polder. Het Peruaansche schip de Independencia heeft de reede van Vlissingen weder verlaten. Men schrijft ons van Vlieland, dato 14 Pebruarij het volgende Mag men zich aan den vasten wal tegenwoordig verheu gen over voordeelige plantengroei, ook op dit eiland, in het barre noorden gelegenbevinden zich reeds vele boomen in 't blad de spinazie, kropsalade en vele groenten staan reeds zeer voordeelig, terwijl de nieuwe aardappelen, inden konden grond, reeds den omvang hebben van groote knikkers. Dezer dagen ontstond hier brand bij den loods A. Molenaar door den zuidwesten wind aangewakkerd, vlogen de vonken over het dorp en de stukken vuur op de naastbij gelegen huizen. Hoe vernielend de brand zich in den stikdonke- ren avond liet aanzien, werd hij door de flinke opkomst der ingezetenen spoedig gebluscht en is ook daaraan alleen het gedeeltelijk behoud van dit perceel en de belendende huizen te danken. Het huis waarin de brand is ontstaan en ook die welke het meest gevaar liepen zijn geassureerd bij de maatschappij de Adelaar. üingsdag jl. heeft te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt eene vergadering plaats, gehad van belangstellen den in den veestapelom over de veeziekte te spreken. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren dr. S. Sarpathi tot voorzitter, dr.L. Mulder, van Arnhem, en de heer van Hoorn van Amsterdamtot secretarissen dr. Ali Cohen prof. Wellenberg, dr. Staring, mr. A. S. van Nierop en van Swiuderen, lid der Eerste Kamer, tot medeleden. Punten van behandeling waren lo. de doelmatigheid der lijn van afsluiting. De vergadering verklaarde zich voor het behoud daarvanmet opheffing der beperkende maatregelen binnen de lijn zelve; ?,o. het vernietigen der besmettingspunten bin nen de lijn door onteigening en afmaking. Algemeen achtte men dit onraadzaam3o. het stelsel van afzondering der besmette stallen en het laten doorzieken binnen de afslui- tingslijn. De meerderheid verklaarde zich hiertegen; 4o. het bestaan van* een ander middel tegen de verspreiding dan het onteigenen en afmaken van zieke koppels buiten de lijn van afsluiting. Dit werd ontkend5o. de vraag of de thans vi gerende wettelijke bepalingen voldoende zijn om de uitbrei ding der ziekte te beletten. Bij de behandeling van deze vraag werd op een hoofdgebrek gewezen de omslagtige for maliteiten der onteigeningswet. Eene verandering achtte men wenschelijk. In een avondzitting kwam het punt ter sprake over de vergoeding door het rijk aan veehouders te verleenen. Men oordeelde dat die vergoeding met de waarde van het vee gelijk moest staan en particuliere veefondsen onvoldoende waren. Over drie weken zal eene volgende bijeenkomst plaats hebben. In België is, naar men wil, eene uitvinding gedaan die onder de brouwers van lambiek en faro sensatie zal maken. Men weet, dat, volgens de sedert eeuwen in gebruik zijnde regelen, bedoelde bieren, en inzonderheid het lambiek, eerst hunne gezochte kwaliteit verkrijgen door lang in het fust bewaard te worden, hetgeen den brouwers groote voorzorgen en belangrijke kapitalen kost. De nieuwe ontdekking doet deze bieren, in korten tijd, volmaakt dezelfde bewerking on dergaan, die zij tot hiertoe slechts door eene langdurige rust in de magazijnen der brouwers konden verkrijgen. De toe passing dezer uitvinding, de vrucht van vele jaren van proefondervindelijke studie, moet hoogst eenvoudig zijn en zich niet alleen tot het oud maken van bieren, maar ook van wijnen en brandewijn uitstrekken. 3jn0E5anöEn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur! Het zanggezelschap Euterpe hield 11. Zondag eene buitengewone verga dering in „Vredelust"die door een groot getal, daartoe opzettelijk geuoo- digde burgers dezer gemeentewerd bijgewoond. De zangstukken daarop ten gehoore gebragt, alsmede eene dialoog, getiteld Anna Bolein en uitge voerd door mejufvrouw C. Roggeveen Wz. en de lieer Jb. Jansz. Denijs hebben uitmuntend voldaan. Euterpe heeft dus wedereven als bij de inwijding van den Noord-Hol- landschen spoorweg blijk van leven gegeven, en getoond, dat het ernstig ge meend is, om de edele zangkunst in deze gemeente krachtig te doen herleven. Wij juichen deze pogingen van harte toewenscliende dat Euterpe op den ingeslagen weg moge voortgaan en in het vervolg Schagens biygers meerdere dergelijke genotrijke avonden moge verschaffen. Doch wat ons bevreemdt, ja, wat wij bejammeren is ditdat het schijnt dat partijdigheid in deze ook thans weder hare rol heeft gespeeld. Eenige liefhebbers van muziek en andereu allen tevens burgers dezer gemeente die waar het hare belangen geldtzich nimmer onttrokkenom deze naar hun vermogen te ondersteunen indien er iets goeds en nuttigs tot stand gebragt kon de worden hebben de eer niet genoten daarbij uitgenoodigd te wordenhiervan noemen wij slechts de heeren W. VaderS. de Boer Hazeu, DiderichSlangen, Bottelier er zijn meer anderen. Waarom deze heeren geene uitnoodiging ontvingen is ons onbekenddoch indien geene personele veeten daarvan de oorzaak zijn (hetwelk wij haast zouden moeten veronderstellendaar de genoodigden door de leden van Eu terpe voorgesteld, aan hunne kritiek moestea worden onderworpen en over de al of niet toelating moest worden beslist)dan vragen wij waarom deze heeren gepasseerd zijn dan wensclien wij aan Euterpe te doen opmerkendat het voor die heeren geene aanmoediging is om zich aan de belangen van Schagens gemeente te lateu gelegen liggen waar zij als bur gers bij zulke gelegenheden als onlangs worden miskend en verder dat zoodanige miskenning en uitsluitinggrievend als zij zijn niet strekken kan om de goede harmonie burgerschap en eendragt te vermeerderen die in

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2