Jlieuiös-- en «flöoertentie-öfaö. JUS 495. Zesde Jaargang. I&Ö6. ZATURDAG 24 FEBRUARIJ. HELDERSC Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 8 maandenƒ1.30 Franco per post 0 0 1.50 Men abonneert zich hij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Ad verten tien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIEK OVERZIGT. De toestand van Ierland was in den laataten tijd verre van gunstig. De onderkoning heeft verklaard zonder de uitgebreid ste voimagt niet voor de veiligheid te kunnen instaan. De regering heeft mitsdien magtiging van het parlement gevraagd en bekomen, om de constitutionele waarborgen voor de persoonlijke vrijheid(de zoogenaamde habeas-corpus-acte, die verbiedt iemand zonder magtiging van den regter in hechtenis te nemen)in Ierland tijdelijk buiten werking te stellen. Bij het indienen van het wetsontwerp daaropheeft Sir Grey gezegddat hij de innige overtuiging koestert van de nood zakelijkheid want dat in Ierland bij een aanmerkelijk deel der bevolking minachting van alle wetten en groote misnoegd heid heerschtdoch de regering had er niet dan met weerzin en eerst nadat alle andere middelen tot voorkoming van een oproerige beweging beproefd waren, toe kunnen besluiten. De zamenzwering der Fenians heeft in den laatsten tijd een om vang en een gewigt bekomen, zooals eenigen tijd geleden bezwaarlijk te verwachten scheen. Toen echter met het einde van den oorlog in de Vereenigde Staten de dienst der Ieren welke daarin als soldaten hadden gediendniet langer noodig was vormden zij eene vereeniging met het doelom met de zamenzweerders in Ierland de handen ineen te slaan en er -gezamenlijk het gezag van het Britsche gouvernement omver te werpen. Met toezending van geld wapentuigen manschap pen ondersteunden zij de misnoegden in Ierland terwijl zij ook zendelingen naar Engeland afvaardigden om voor de verwe zenlijking hunner plannen werkzaam te zijn. Er is naauwelijks een regement van de in Ierland gelegerde troepenwaarin niet zendelingen uit Amerika binnen gedrongen zijn en ge tracht hebben, de militairen tot verzaking der trouw aan de koningin van Engeland te verleiden. Er zijn werkelijk soldaten overgehaald om in de zamenzwering te treden er zijn ver scheiden in arrestals hebbende den eed van trouw aan hun land en aan de koningin gebroken. Vele voor de zamenzwering werkende lieden zijn door de overheid gegrepen. Er heerscht algemeene onsteltenis en angst in Ierland; de ingezetenen achten zich er niet veilig en er bestaat beduchtheid dat het onverwijld tot eene uitbarsting zal komen. Op verlangen van den bevelhebber der troepen in Ierlandis er de krijgsmagt vermeerderd, er zijn vele streken onder de exceptionele be palingen tot verzekering van den vrede gesteld. Elk schip uit Amerika komende, brengt evenwel den zamenzweerders nieuwe hulp en versterking. Volgens de mededeelingen van den generaal stonden er gewapende benden gereed, om een aanval te doen op elke plaats, die het dienstig zou worden geacht, aan het gezag der koningin te ontrukken. In Dublin worden 400 gewapende lieden gereed gehoudenzij ontvangen J8 pence dagelijksche soldij uit de kas der Fenians en wach ten op den dag waarop het sein zal worden gegeven, om tot dadelijkheden over te gaan. Inzonderheid in de graafschappen Cork, Waterford, Tipperary en Dublin heeft de misnoegd heid een bedenkelijk voorkomen. De schorsing der habeas-corpus-acte zal alle verdere kwaad van ernstigen aard beletten. Die maatregel is thans onmis baar voor de veiligheid van het Iersche volk. Het is niet enkel eene beweging van politieken of van maatsehappelijken aard; zij heeft haar middelpunt in Amerika, en heeft ten doel een deel van het grondgebied der koningin in de magt eener vreemde mogendheid te brengen, De beweging wordt in Ierland door geen enkel persoon van naam of aanzien on dersteund doch zoo zij er veld wonzou zij de gansche volks bedrijvigheid in Ierland verlammen en het land in zijn voor uitgang stuiten De bill is in Ierland sedert den 19 dezer in werking. Er bestaat geen voorbeeld voor de snelheid waarmede deze wet ten uitvoer is gelegd. Zij geeft den onderkoning het regt, om in arrest te houden elk verdacht persoon, die in ar rest is en om alle verdachte personen te laten arresteren, alles van nu tot 1 maart 1867 en de gearresteerden al dien tjjd gevangen te houden, zonder dat zij er gedurende dien t$d tegen kunnen opkomen. De politie heeft te Dublin en te Kingston ruim 100 per sonen gearresteerd, waaronder drie generaals, vier kolonels tien hoofdofficieren en vijftien subalterne; bijna allen hebben verklaard Amerikaansche burgers te zijn. Een der kolonels heet Byron en behoort tot het Unie-leger. Oproerige stukken uit Nieuw-York en Philadelphia gekomen, zijn in omloop geweest. Door de opheffing van de habeas-corpus-acterest den Fenians en hun medepligtigen geen keus tusschen arres tatie of de vlugt. De wet is door alle nijvere klassen te Dublin en door alle bladen op één namet vreugde begroet, terwijl zij onder de zamenzweerders een ware paniek heeft te weeg gebragt en dezen stil hunne hotels verlaten om zich naar Nieuw-York of Engeland te begeven. ITIBïïWSTIJDIITSE 1T. Helder, NieuwediepWillemsoord, enz. 23 Februari) 1866. Betreffende het militair assaut, gisteren avond in het lokaal Tivoli gegeventen voordeele van de fondsen tot ondersteu ning van oude en gebrekkige zeelieden en militairen, kunnen wij melden, dat de belangstelling zeer groot was. Onze voorspelling, dat de ruime zaal van Tivoli te klein zoude ziju, is dan ook ten volle vervuld geworden. Nadat de zitplaatsen tot in de uiterste hoeken der zaal al zeer spoedig waren ingenomenwerden ook de staanplaatsen niet alleen in de zij- maar ook in de tusschenpaden letterlijk volge- drongenaan de ontruiming kon men op herhaald verzoek onmogelijk voldoen, doordien men zich heen nog weer be wegen kon, wijselijk werd dan ook het bureau gesloten en niemand meer toegelatenhoewel bij herhaling de dubbele entrée voor een staanplaats werd geboden. Wat de uitvoering aangaat, zij was die talrijke opkomst ten volle waard. Bij het opgaan van het schermbragt het eerste nommer: »Een Bivouac" al spoedig een zeer gunstigen indruk op het publiek te weeg; in zeer nette kleeding, zag men daar een aantal militairen sommigen bedrijvig bezig en anderen in ordelijke groepen bijeen, zich den tijd kortende met spel en kout. Al zeer spoedig viel ons oog op de prachtige trophée, op den achtergrond van het tooneel geplaatst. In het mid den daarvan zag men de buste van Willem III en liet wa- peu van Nassauter zijden de busten van .Willem I en Willem II, alles omringd door schitterende wapenen en attributen van zee- en landmagthet geheel omvat door de nationale- eu oranje kleurenwaarmede dan ook trouwens de geheele zaal sierlijk gedrapeerd was. Boven de trophée, een weinig voorwaartszag men eene prachtige banierwaarop men in schitterend schrift de woorden las: //Leve de Koning". Aan het tegenovergestelde einde der zaal prijkte het konink lijk wapen en daaronder het wapen van den Helder. De blijken van geoefendheiddie door de meesters op de verschillende wapens werden gegeven, werden algemeen toegejuicht; niet minder de tooneelvoorstellingen en voor dragten, waarbij het comique genre uitmuntend gerepreseerd werd door den sergeant Spijkerman in: "De Trekschuit", en door den fourier Hosbach in//Een Half uur achter 't Slot". Wij hopen dat de gelegenheid zich meermalen voor mag doen om deze talenten te hooren. Door den sergeant Martij werdbij de voordragt van het gedicht //Weldadigheid", in regt hartelijke bewoor dingen, dank gebragt aan liet publiek, voor de on dersteuning van de aangewende poging tot weldadigheid. Als de tolk van dat publiek brengen wij hem wederkeerig hulde voor de flinke wijze waarop hij zich van zijne taa als regisseur, dezen avond, heeft gekweten. Als wij ons vergissen dan hebben wij de ordelijke uitvoering, voor /een groot deel, aan den sergeant Martij te danken. Het geheel werd besloten door de voorstelling van //ft

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1