BUMEiimM si n» m gkmkkme texel. TELEGRAM. ADVERTENTIES. zetting van het ministerie Thorbecke. De eenige reden der crisis was het verschil van gevoelen omtrent de strafwet geving in Indie. Verschillende sprekers van allerlei rigting, hebben de juistheid dezer laatste bewering sterk in twijfel getrokken. Geen enkel lid der Kamer heeft kunnen aanne men, dat de crisis alleen door de medegedeelde officiële stukken is verklaard. De heer van Nierop zeide zelfs »de crisis was niet gewettigd en is nog niet geëindigd." Ten slotte heeft de min. van Buitenl. Zakeu goed geoor deeld als reden voor de aftreding van den heer Thorbecke ook zijn wensch naar rost aan te geven. Bij de Tweede Kamer ziju ingekomen de ontwerpen: a. tot aanvrage van honderd duizend gulden voor de kosten der veeziekte; b. tot goedkeuring der overeenkomst tusscheu Nederland en Belgie, tot aanvulling van het handels- en scheepvaartverdrag. In den loop van dit jaar zullen naar West-Indie wor den uitgezonden 120 manschappen, waarvan 100 naar Su riname en 20 naar Curaijao. Wij vernemen met belangstelling, zegt de Amst. Ct., dat door de directie van het Paleis voor Volksvlijt, te Am sterdam, verscheidene uituoodigingen zijn gerigt aan de voor naamste deskundigen op het gebied der volkshuishoudkunde, ter bijwoning van de openbare vergadering op Zaturdag a. s., waarin de vraag zal worden behandeld-/Hoe moeten de ar- beidersvereenigingeu hier te lande worden ingerigt en tot stand gebragt Te Zwolle is het geheele gezin van eene achtenswaar dige familie tweemaal ongesteld geweest door het gebruik van vleesch van eene runderribdie men nu meent, dat van ziek vee afkomstig was. Het strengste toezigt is dus wel noo- dig, ofschoon het te Zwolle onvoldoende is geweest om den invoer van slecht vleesch te voorkomen. In de Samarangsche Courant leest men Het gewigt der gebeurtenissen die in de laatste 14 dagen in Japan hebben plaats gevonden kan niet genoeg worden gevoeld. De bevestiging door den Mikado der tractaten tus- schen den Tycoon en vreemde rijken aangegaan is de grootste schrede die ooit gedaan is tot eene voordeelige gemeenschap tusschen Japan en andere landen. Hierdoor houdt eens en voor altijd de afzondering op, waarin dat rijk voortdurend verborgen bleef en zal nu zijne ontwik keling met reuzenschreden voorwaarts gaau. Het ontheft den Tycoon van eene verantwoordelijkheid, die op den duur moeije- lijk zou kunnen worden uitgehouden en baant den weg tot ont wikkeling, zooals slechts weinige staten bereiken zulle% De vijanden van Japan, zullen nu hare vrienden worden en indien in het vervolg de eene of andere Daimio, die de vreem delingen vijandig iszich tegen de wil van den Mikado zou durven te verzetten, dan is zijn val zeker. Maar daar is nog meer. Alle binneulandscheonlusten, die hun ontstaan te danken hebben aan de tegenwoordigheid van vreemdelingen, houden nu in eens op en ook de twist tus schen den Tycoon en Choehiu zal gemakkelijk kunnen worden beslecht. De werkelijke inagt van den Tycoon zal nu wel door geheel Japan worden erkend, die vroeger wel eens in twijfel getrokken en soms openlijk gelogenstraft door de grootste prinsen van het land; de voornaamste oorzaak daarvan was de betrekking tusschen den Tycoon en de vreemdelingen die men afkeurde. Nu de oorzaak ophoudt, blijft ook het gevolg achterwege. Inderdaad is Japan thans opengesteld en alles hangt nu af van de wijze waarop de vreemdelingen zich daar gedragen. Wanneer de Japanner ziet, dat hij zich niet in ons bedrogen heeft; dat iemand, die zijn woord breekt, door ons wordt veracht en berispt; dat wij in al onze onder handelingen met hem de strikste regtvaardigheid in acht nemen en dat onze meerdere kennis niet wordt aangewend om hem te bedriegen, dan zal hij ook de achterdocht laten varen en een vrij verkeer door het gansche land, zullen de gevolge zijn van de staatkundige onderhandelingen der laat ste maanden. Wij zijn in staat uit eene echte bron op te geven, welk besluit er genomen is; het bestaat namelijk uit3deeleu, nl. 1. de handhaving der tractaten door den Mikado; 2. de opening van Hiogo; 3. de herziening van het tarief. Men wane echter niet dat de Mikado zoo maar voetstoots heeft toegegeven aan het verlangen van den Tycoon om de tractaten te bevestigen. Verschillende demonstraties zijn daar toe noodig geweest en ten laatste, nadat al de leden van den Gorogio en de hoofdofficieren van den Tycooit een beroep deden op des Mikado's welwillendheid en zich aan zijne kei zerlijke voeten hadden geworpen werd deze bewogen en toen nu al de officieren bezworen liever te willen sterven dan heen te gaan zonder hun doel bereikt te hebben, werd den eer sten officier des keizers gelast het boek der ^onherroepelijke besluiten" te brengen en de tractaten werden bevestigd. Jan Sutter, de eerste ontdekker der goudmijnen in Californie, is thans een grijsaarden bevindt zich oogenblik- kelijk te Washington, alwaar hij de ondersteuning van het gouvernement inroept in zijne hulpbehoevende omstandigheden. De verregaande milddadigheid, waarvan hij steeds blijken heeft gegeven in Californie jegens de Amerikaansche land verhuizers, hebben er niet weinig toe bijgedragen om hem tot zijnen tegenwoordigen ongelukkigen toestand te brengen. Zwitser van geboorte, gevoelt hij nu heimwee naar zijn va derland, en dezelfde man, die eenmaal zoovele millioenen on der zijn bereik had bedelt ten huidigen dage om een kleinig heid, ten einde in staat gesteld te worden naar ziju geboor tegrond terug te keeren. 3[nge5antien. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur Het antwoord van Euterpein uw geacht blad van Zaturdag 24 Febr. jl., op mijn schrijvenheb ik met aandacht gelezenik beu daarover diep ver slagen en bedroefd, want het heeft mij helaas! doen zien, dat ik gekwetste majesteit heb gepleegddoor mij te verstouten eene aanmerking op de han delwijze van dat gezelschap te makenen ik zeg daarom nederig en berouw vol „Euterpe, ik heb gezondigd, vergeef het mij;" en die schuld bekent is immers vergiffenis waardig Ik heb mij vermeten Euterpe te prijzenmaar dat gezelschap staat zoo hoogdat het boven allen lof en blaam verheven isindien deze niet ge waarborgd worden door den naam des schrijvers. Waarschijnlijk omdat Eu terpe met haren scherpen bril gewapend, onder ingezonden stukken altijd de namen der schrijvers vindt staanwat mij echterkortzigtig genoeg tot nog toe altijd outgaau is. Ik heb mij veroorloofd aanmerking te maken op het passeren van eenige ingezetenen, die, naar mijn gevoelen, mede hadden behooren te worden uit- genoodigd; die aanmerking is ongepast; wat meer is, ik ben tot mijne vreugde in staat gesteld een blik in mijn binnenste te werpen, waardoor ik zelfkennisdie voor den mensch zoo hoogst noodige eu nuttige deugd koude opdoen. Immers Euterpe heeft met eene door mij bewonderende scherp zinnigheid ontdekt, dat ik mijn stuk schreef, niet om eendragt te be vorderen, maar juist het tegendeel, omtweedragt te zaaijen, door (nota bene de genoemde ingezetenen eeuen steek te geven over hunne gevoelens omtrent de ware belangen van Scbageu. Waarlijk voor zulke advocaten-slimheid strijk ik de vlag daar ben ik niet tegen opgewassen die onergdenkend en ter goeder trouw meende te schrijven en (eere zij Euterpé's scherpzinnig heid), tot mijne eigene groote verbazing, ontdek, zeer listig, zeer geniepig, tweedragt te hebben willen verwekken. Ik heb er dan ook niets verder bij te voegen, dan aan Euterpe het be kende spreekwoord te herinneren „Zoo de waard is, vertrouwt hij zijne gasten," en neem daarmede afscheid van een gezelschap dat zulke waar dige, slimme en allesalaoende gevolgtrekkingen weet te maken, welke ik echter, (zeker ook al door mijne zedelijke verdorvenheid verblind,) voor alsnog te veel verachten moet om er nu of" ooit weder eenige notitie van te nemen. P. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt de Haagsche correspondentie ter zijde te leggen; de Burgerlijken Stand van deZijpe en eenige Adverteiitiën tot een volgend nommer te verschuiven. Van 22 Februarij 1 Maart 1.866 ONDERTROUWD en GEHUWD Geene. GEBORENThijsz. van Thijs van der Sterre en Neeltje Dijker. Comelis; z. van Jacob Hin en Aagje Kuip. Fronvvtjed. van Willem Schaatsenberg en Jannetje Jager. OVERLEDEN Marretje Jellcs Krijnen 33 j.gehuwd met Jan Zwanen burg. Hendrik Koorn 47 j. 5 gehuwd met Neeltje Mulder. Pieter Keijser 28 j.geh. met Antje Boon. MAUKTBEUIGTE N. SCHAGEN 1 Maart. 2 Paarden f70 a 75. 1 Magere Gelde Koe f180. 1 Kalfkoe f90 26 Nuchtere Kalveren f 3 a 9. 195 Overhouderschapen f 20 a 26. 16 Magere Varkens f 16 a 25. 20 Biggen f 8 a 12. Konijnen f 10 a a 60 et. Kippen 60 a 100 ct. Eenden 60 a 95 ct. Duiven 10 a 20. Boter 97| ct. per kop of f 1.30 per Ned. fg. Kaas 25 a 40 ct. per Ned. (g. Kip-Eijeren f2 a 2.10Eend-Eijeren f 2.80 per 100 stuks. PURMERENDE 27 Februarij. Kleine Graskaas f33, dito Hooi f 32.50 Middelbare f35.50. Redelijke voorraadstug verkocht. Aangevoerd 63 stapels Kleine Kaas5 Mid delbare. Boter van f 1.25 tot 1.30 per Ned. tg. Gemiddeld fl.27£ per Ned. tg. Aangevoerd 90 Runderen. Vette Koeijen zeer ferm. Gelde Koei- jen iets lnsteloozer, 9 Paardeu. 45 Vette Kalveren. De handel minder vlug, de prijs was van 75 tot 95 ct. per Ned. fg. 132 Nucht. Kalveren. Prijs: van £5 tot 11 per stuk. Handel vlug. 20 Vette Varkens. De prijs was van 48 tot 58 ct. per Ned. £g. Handel vlug. 19 Magere Varkens van f 15 tot f23, en 34 Biggen van f9 tot 12. Handel re delijk vlug. 696 Schapen en Lammeren. Vette Schapen tamelijk vlug. Uverhouders de goede soort steeds zeer ferm. Kip-Eijeren f 2.30Eend- Eijeren f 2.70 per 100 stuks. Heden Vrijdag2 Maart 1866. EFFECTEN Beurs van AMSTERDAM 5 °/0 Metalliek (oude) 55f- °/0 6"/0 Vereenigde Staten v. Noord-Amerika 1882 73J- 3:,/o Mexico (oude)22| 3°/0 Binnenl. Spanje35J a 36 Illinois Cert85| Maandag 5 Maart vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Triëst. De ondergeteekende van betrekking veranderende, heeft de eer zijne begunstigers hartelijk dank te zeggen voor het in hem gestelde vertrouwendat hij ruim twee jaren mogt genieten. Helder, 3 Maart 1866. J. B. ALBELN.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2